Jak vybrat TV?

none_

Jak vybrat TV?
« kdy: 14. 11. 2021, 22:20:30 »
Zdravím,
chtěl bych vás požádat o radu. Jak vybíráte televize? Vlastně poprvý v životě vybírám a příjde mi, že po zadání mých parametrů my pořád zbývá třeba 15 TV, které jsou papírově stejné.

Moje požadavky jsou:
- zhruba 55''
- cena zhruba 10 - 17000
- Wifi + ethernet
- podpora Netflix + HBO + Youtube

A to je zhruba vše.
Co by mě zajímalo u těch televizí, ale netuším, jak to zjistit, je třeba:
- jak dobrý je obraz
- jak dobře u nich funguje upscaling (protože 4K nemám vlastně nic)
- jaký je zvuk (protože minimálně zatím, by měla hrát sama o sobě)
- jaká je podpora od výrobce (vzhledem k tomu, že v podstatě všechny ty televize mají nějaky OS)

Najít třeba nějakou recenzi takhle levné televize, je vlastně zázrak. No a jezdit po obchodech a koukat na ty televize osobně, mi přijde také nereálné. Hlavně, když už nějakou uvidím, tak na ní stejně poběží nějaký demo.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2021, 22:43:30 »
Slyšel jsem, že vestavěný software je stejná tragédie jako to u této třídy věcí bývá dneska zvykem, takže bych koupil nějakou dumb televizi (i tam to ale může být příšerné, například pokud na HDMI vstupu bude dělat nějaké úpravy obrazu, které nepůjdou vypnout), použil ji jako monitor a k tomu připojil nějaké Raspberry/Intel NUC s linuxovým multimediálním SW.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #2 kdy: 15. 11. 2021, 00:46:51 »
Slyšel jsem, že vestavěný software je stejná tragédie jako to u této třídy věcí bývá dneska zvykem, takže bych koupil nějakou dumb televizi (i tam to ale může být příšerné, například pokud na HDMI vstupu bude dělat nějaké úpravy obrazu, které nepůjdou vypnout), použil ji jako monitor a k tomu připojil nějaké Raspberry/Intel NUC s linuxovým multimediálním SW.

Ono je to v princípe dobrá rada, až na to že:

1) "blbé" tv sú drahšie ako smart. Smart časť slúži aj na monetizáciu, dochádza až k takýmto javom: https://pluralistic.net/2021/11/14/still-the-product/#vizio . Non-smart displeje sú komerčné displeje, sú dimenzované na prevádzku 24/7 a sú o niečo drahšie.

2) Linuxové multimediálne sw budú mať problémy s DRM, t.j. Netflixom a HBO spomínanými vyššie. Odporúčal by som Nvidia Shield (beží tam Android TV), ktorý je ďaleko pred softvérom, ktorý dáva do TV napr. Samsung alebo LG. Shield má aj pomerne decentný hardware, nemá žiadne lagy, pekný upscaling a príjemné diaľkové ovládanie.

- Wifi + ethernet
- jaký je zvuk (protože minimálně zatím, by měla hrát sama o sobě)
- jak dobrý je obraz

1) Nedávať do TV heslo wifi. Pri ethernete sa dá zrušiť prístup na net odpojením kábla; pri wifi sa bude stále pokúšať pripojiť (aj keď má ethernet) a nevzdá sa ani po zmene hesla. Zbytočne to robí bordel na wifi frekvencii. Celkovo je najlepšie smart softvér v TV ignorovať (a nikdy mu nedať prístup do siete) a používať na smart funkčnosť externé zariadenie.

2) Zvuk nebude žiadny zázrak. Aj soundbar za 5000 bude mať lepší zvuk, ako TV za 50000. Základom je, že sa nehrá na čo najtenší panel a fyziku neoklameš.

3) Pozri si recenzie od spoľahlivých recenzentov. Návšteva predajní môže orientačne pomôcť, len si treba uvedomiť, že svetlo na predajni je iné ako v obývačke a že TV sú prepnuté do retail demo mode.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #3 kdy: 15. 11. 2021, 08:10:55 »
Velice doporučuju navštívit a zeptat se na fóru na AVmania.cz. Tam je podle mě víc "odborníků".
Osobně bych se softwarem televize vůbec nezabýval - stejně za 2-3 roky výrobce odpíská podporu a TV se začne pomalu stávat (softwarově) nepoužitelnou. Bezpečnost a záplatování veškeré žádné, po připojení do netu podle mě vysoké riziko že se stane součástí nějakého botnetu anebo, že bude čuchat po domácí síti.
Já TV kupuju na 10+ let, a veškerý online obsah "přehrávám" z vedle stojícího aktualizovaného PC.
Tím teda neříkám kupovat dumb TV, pokud je notabene dražší, ale že je to jedno, stejně ji na net nepustim.
Gréta je nejlepší.

none_

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #4 kdy: 15. 11. 2021, 09:21:45 »
No, úplně jste mě nepotěšili, ale stejně díky.

Co tady slyším je: Kup si jakoukoliv, v dané cenové hladině je to prašť jak uhoď. Všechny jsou "smart", ale ideálně z nich udělat hloupé, jakmile je člověk vybalí z krabice.


crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2021, 10:38:19 »
Co tady slyším je: Kup si jakoukoliv, v dané cenové hladině je to prašť jak uhoď. Všechny jsou "smart", ale ideálně z nich udělat hloupé, jakmile je člověk vybalí z krabice.

Presne tak. Vyber si jen slusny displej (barvy, pozorovaci uhel,..). Zbytek je jedno.

Mam starsi velkou LG televizi (z doby 3D) a k ni Odroid N2+, na nem bezi Android.

TV podporuje jen DVB-T (ne DVB-T2), takze uz by sama davno nehrala. Externi prehravac jde lepe aktualizovat a v nejhorsim poridite za par tisic novy. TV muze zustat beze zmeny mnoho let.
Smart TV vyrobce drive nebo pozdeji prestane podporovat a pak uz na ni nepujdou nove verze youtube/netflix/O2TV/...

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2021, 10:47:10 »
en ten tiky dva špendliky...

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2021, 10:48:28 »
Mezi parametry k výběru televizoru bych zařadil i to, jestli je "v akci" a o kolik je zlevněný. A taky jak moc je dostupný qelb, kde ten televizor koupíš. A taky jestli se ti vejde do auta, až ho tam povezeš reklamovat.
Já jsem během tří let kupoval dva televizory - jeden nějaký JVC asi za 12kKč po druhé reklamaci mi vrátili peníze, na poradnách mi psali, že televizory v téhle cenové relaci jsou prašť jako uhoď. Pak jsem si koupil televizor SONY, už jsem ho měl v jedné záruční opravě, když jsem ho tam vezl, koukal mi kousek z auta. Po opravě zatím dobrý. Byl ve slevě asi z 27kKč na 13kKč, zlákalo mne, že původně byl ve vyšší cenové hladině, tak snad byl i kvalitněji vyrobený.
A rada?
Jestli jsi ženatý, nech manželku, aby vybrala ona. Vyjde to nastejno jako když si budeš vybírat ty po pečlivém prostudování všech možných dokumentů a aspoň budeš mít komu nadávat, až ten krám budeš reklamovat.

Samozřejmě si schovej od toho televizoru krabici a všechny polystyreny a zkus si zapamatovat, jak ten televizor byl zabalený, určitě se ti to bude hodit.
« Poslední změna: 15. 11. 2021, 10:53:20 od Vrozkrokkop Kopalsson »

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #8 kdy: 15. 11. 2021, 11:13:47 »
...Samozřejmě si schovej od toho televizoru krabici a všechny polystyreny a zkus si zapamatovat, jak ten televizor byl zabalený, určitě se ti to bude hodit.
A taky všechny účtenky co k němu dostaneš. A hned si je zkopíruj, originály mívají tendenci zblednout ještě během záruční lhůty.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #9 kdy: 15. 11. 2021, 11:47:53 »
Vybírat se dá tak od 25 tis., do této ceny je ve všem turecký Vestel a je úplně jedno, jestli jde o Panasonic, JVC, Toshiba, Hitachi, Sharp atd. https://en.wikipedia.org/wiki/Vestel
Vždyť Panasonic skončil v Plzni po 24 letech https://www.denik.cz/ekonomika/plzensky-panasonic-konci-s-vyrobou-televizi-o-praci-prijde-az-tisic-lidi-2021102.html
Snad jen Samsung a možná LG si vyrábí střeva i do levných TV.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #10 kdy: 15. 11. 2021, 11:51:38 »
Hodně záleží na osobních preferencích.
Já mám doma "hloupou" TV, k tomu čínskou krabičku s AndroidTV dávající chytrost. Nevýhodou jsou dva ovládače (ta TV je tak hloupá, že prostě nepodporuje některé funkce přes HDMI).
U rodičů je pro změnu "chytrá" TV. Běžná pozemní a satelitní TV v pohodě, jenže Netflix dokáže zamrznout celou TV, podpora HBO nebo dalších služeb prostě není a výrobce samozřejmě ukončil podporu software.

Jste-li ženatý, pak je volba ale jedoduchá. TV musí vyhovovat manželce.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #11 kdy: 15. 11. 2021, 12:15:48 »
Všechno je to Vestel, to má někdo výše pravdu, ale nemusí to být nutně na škodu. Třeba u Panasonicu se dají najít vychytávky typu souběžné instalace služby Skylink live CZ + Skylink live SK (jiné značky mají buď jenom CZ nebo jenom SK, ale ne oboje dohromady). Je u něho podpora Unicable pro SAT tuner, což taky není úplně obvyklá věc. Jedna z dalších vychytávek je i ta, že pokud člověk využívá SAT příjem Skylink a má i aplikaci Skylink live, pak pokaždé, když se v aplikaci Skylink live člověk dívá na živé vysílání, tak je příjem automaticky ze SAT (a při zpětném sledování se to přepne do netové aplikace). Za ty prachy v pohodě :)

https://www.tivis.cz/panasonic-tx-65hx580e-televize

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #12 kdy: 15. 11. 2021, 12:24:41 »
Další důležitá součást je ovladač.
Super je Samsung UE49M6372, s tím umí i blbec.
Pak ale někoho napadlo tam rát rychlou volbu pro Netflix, Amazon Prime a RatutenTV.
Jak už tu padlo, tohle není pro pohodlí uživatele, ale výrobce dostal od platforme tučně zaplaceno. viz SAMSUNG BN59-01312B

No a moji rodiče mají LG ovladač, kterým se máchá ve vzduchu a ono se zobrazí na TV kurzor. Už je v šuplíku a mají obyčejný se snad více tlačítky než kolik já mám na klávesnici. Play, pause, stop mají vlastní tlačítko. Vše má své tlačítko. OS taky komplikovaný.

Na Samsung mám ale taky špínu, začla zobrazovat reklamu. Je to neštěstí.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #13 kdy: 15. 11. 2021, 12:34:36 »
Zrovna Magic ovladač u LG je prakticky nutnost pro využívání chytrých funkcí (v podstatě funguje jako kurzor myši a Enter). Na obyčejné přepínání programů pak ale k ničemu.

Re:Jak vybrat TV?
« Odpověď #14 kdy: 15. 11. 2021, 12:48:48 »
Ako tu uz pisali vyssie, kasli na smart. Ja som mal doma najskor akai, teraz technika v akcii za 150 eur. 42", mam to cez hdmi na satelitny box. Kedze u mna je tv skor ako kulisa a vacsinu tam ide program pre deti, tak kvalitu obrazu som neriesil.
Nedavno dali na skusku 4k program, nejaka moda... ale aj na tejto blbej telke ten obraz vyzeral paradne. takze pokial nie si obrazofil, tak je fuk co kupis.
na hbo, netflix by som radsej odporucal externy box, ci uz nejaky chromecast, alebo rovno pocitac. Aby si nedopadol ako znamy, co si kupil smart telku aby mohol pozerat youtube a oni to po po roku odstrihli a ziadna aktualizacia neprisla.