Fórum Root.cz

Hlavní témata => Hardware => Téma založeno: none_ 14. 11. 2021, 22:20:30

Název: Jak vybrat TV?
Přispěvatel: none_ 14. 11. 2021, 22:20:30
Zdravím,
chtěl bych vás požádat o radu. Jak vybíráte televize? Vlastně poprvý v životě vybírám a příjde mi, že po zadání mých parametrů my pořád zbývá třeba 15 TV, které jsou papírově stejné.

Moje požadavky jsou:
- zhruba 55''
- cena zhruba 10 - 17000
- Wifi + ethernet
- podpora Netflix + HBO + Youtube

A to je zhruba vše.
Co by mě zajímalo u těch televizí, ale netuším, jak to zjistit, je třeba:
- jak dobrý je obraz
- jak dobře u nich funguje upscaling (protože 4K nemám vlastně nic)
- jaký je zvuk (protože minimálně zatím, by měla hrát sama o sobě)
- jaká je podpora od výrobce (vzhledem k tomu, že v podstatě všechny ty televize mají nějaky OS)

Najít třeba nějakou recenzi takhle levné televize, je vlastně zázrak. No a jezdit po obchodech a koukat na ty televize osobně, mi přijde také nereálné. Hlavně, když už nějakou uvidím, tak na ní stejně poběží nějaký demo.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: _Jenda 14. 11. 2021, 22:43:30
Slyšel jsem, že vestavěný software je stejná tragédie jako to u této třídy věcí bývá dneska zvykem, takže bych koupil nějakou dumb televizi (i tam to ale může být příšerné, například pokud na HDMI vstupu bude dělat nějaké úpravy obrazu, které nepůjdou vypnout), použil ji jako monitor a k tomu připojil nějaké Raspberry/Intel NUC s linuxovým multimediálním SW.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: ja. 15. 11. 2021, 00:46:51
Slyšel jsem, že vestavěný software je stejná tragédie jako to u této třídy věcí bývá dneska zvykem, takže bych koupil nějakou dumb televizi (i tam to ale může být příšerné, například pokud na HDMI vstupu bude dělat nějaké úpravy obrazu, které nepůjdou vypnout), použil ji jako monitor a k tomu připojil nějaké Raspberry/Intel NUC s linuxovým multimediálním SW.

Ono je to v princípe dobrá rada, až na to že:

1) "blbé" tv sú drahšie ako smart. Smart časť slúži aj na monetizáciu, dochádza až k takýmto javom: https://pluralistic.net/2021/11/14/still-the-product/#vizio . Non-smart displeje sú komerčné displeje, sú dimenzované na prevádzku 24/7 a sú o niečo drahšie.

2) Linuxové multimediálne sw budú mať problémy s DRM, t.j. Netflixom a HBO spomínanými vyššie. Odporúčal by som Nvidia Shield (beží tam Android TV), ktorý je ďaleko pred softvérom, ktorý dáva do TV napr. Samsung alebo LG. Shield má aj pomerne decentný hardware, nemá žiadne lagy, pekný upscaling a príjemné diaľkové ovládanie.

- Wifi + ethernet
- jaký je zvuk (protože minimálně zatím, by měla hrát sama o sobě)
- jak dobrý je obraz

1) Nedávať do TV heslo wifi. Pri ethernete sa dá zrušiť prístup na net odpojením kábla; pri wifi sa bude stále pokúšať pripojiť (aj keď má ethernet) a nevzdá sa ani po zmene hesla. Zbytočne to robí bordel na wifi frekvencii. Celkovo je najlepšie smart softvér v TV ignorovať (a nikdy mu nedať prístup do siete) a používať na smart funkčnosť externé zariadenie.

2) Zvuk nebude žiadny zázrak. Aj soundbar za 5000 bude mať lepší zvuk, ako TV za 50000. Základom je, že sa nehrá na čo najtenší panel a fyziku neoklameš.

3) Pozri si recenzie od spoľahlivých recenzentov. Návšteva predajní môže orientačne pomôcť, len si treba uvedomiť, že svetlo na predajni je iné ako v obývačke a že TV sú prepnuté do retail demo mode.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Karmelos 15. 11. 2021, 08:10:55
Velice doporučuju navštívit a zeptat se na fóru na AVmania.cz. Tam je podle mě víc "odborníků".
Osobně bych se softwarem televize vůbec nezabýval - stejně za 2-3 roky výrobce odpíská podporu a TV se začne pomalu stávat (softwarově) nepoužitelnou. Bezpečnost a záplatování veškeré žádné, po připojení do netu podle mě vysoké riziko že se stane součástí nějakého botnetu anebo, že bude čuchat po domácí síti.
Já TV kupuju na 10+ let, a veškerý online obsah "přehrávám" z vedle stojícího aktualizovaného PC.
Tím teda neříkám kupovat dumb TV, pokud je notabene dražší, ale že je to jedno, stejně ji na net nepustim.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: none_ 15. 11. 2021, 09:21:45
No, úplně jste mě nepotěšili, ale stejně díky.

Co tady slyším je: Kup si jakoukoliv, v dané cenové hladině je to prašť jak uhoď. Všechny jsou "smart", ale ideálně z nich udělat hloupé, jakmile je člověk vybalí z krabice.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: crown 15. 11. 2021, 10:38:19
Co tady slyším je: Kup si jakoukoliv, v dané cenové hladině je to prašť jak uhoď. Všechny jsou "smart", ale ideálně z nich udělat hloupé, jakmile je člověk vybalí z krabice.

Presne tak. Vyber si jen slusny displej (barvy, pozorovaci uhel,..). Zbytek je jedno.

Mam starsi velkou LG televizi (z doby 3D) a k ni Odroid N2+, na nem bezi Android.

TV podporuje jen DVB-T (ne DVB-T2), takze uz by sama davno nehrala. Externi prehravac jde lepe aktualizovat a v nejhorsim poridite za par tisic novy. TV muze zustat beze zmeny mnoho let.
Smart TV vyrobce drive nebo pozdeji prestane podporovat a pak uz na ni nepujdou nove verze youtube/netflix/O2TV/...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: nehalem 15. 11. 2021, 10:47:10
en ten tiky dva špendliky...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Vrozkrokkop Kopalsson 15. 11. 2021, 10:48:28
Mezi parametry k výběru televizoru bych zařadil i to, jestli je "v akci" a o kolik je zlevněný. A taky jak moc je dostupný qelb, kde ten televizor koupíš. A taky jestli se ti vejde do auta, až ho tam povezeš reklamovat.
Já jsem během tří let kupoval dva televizory - jeden nějaký JVC asi za 12kKč po druhé reklamaci mi vrátili peníze, na poradnách mi psali, že televizory v téhle cenové relaci jsou prašť jako uhoď. Pak jsem si koupil televizor SONY, už jsem ho měl v jedné záruční opravě, když jsem ho tam vezl, koukal mi kousek z auta. Po opravě zatím dobrý. Byl ve slevě asi z 27kKč na 13kKč, zlákalo mne, že původně byl ve vyšší cenové hladině, tak snad byl i kvalitněji vyrobený.
A rada?
Jestli jsi ženatý, nech manželku, aby vybrala ona. Vyjde to nastejno jako když si budeš vybírat ty po pečlivém prostudování všech možných dokumentů a aspoň budeš mít komu nadávat, až ten krám budeš reklamovat.

Samozřejmě si schovej od toho televizoru krabici a všechny polystyreny a zkus si zapamatovat, jak ten televizor byl zabalený, určitě se ti to bude hodit.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Vrozkrokkop Kopalsson 15. 11. 2021, 11:13:47
...Samozřejmě si schovej od toho televizoru krabici a všechny polystyreny a zkus si zapamatovat, jak ten televizor byl zabalený, určitě se ti to bude hodit.
A taky všechny účtenky co k němu dostaneš. A hned si je zkopíruj, originály mívají tendenci zblednout ještě během záruční lhůty.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Standa2017 15. 11. 2021, 11:47:53
Vybírat se dá tak od 25 tis., do této ceny je ve všem turecký Vestel a je úplně jedno, jestli jde o Panasonic, JVC, Toshiba, Hitachi, Sharp atd. https://en.wikipedia.org/wiki/Vestel
Vždyť Panasonic skončil v Plzni po 24 letech https://www.denik.cz/ekonomika/plzensky-panasonic-konci-s-vyrobou-televizi-o-praci-prijde-az-tisic-lidi-2021102.html
Snad jen Samsung a možná LG si vyrábí střeva i do levných TV.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Martin Oles 15. 11. 2021, 11:51:38
Hodně záleží na osobních preferencích.
Já mám doma "hloupou" TV, k tomu čínskou krabičku s AndroidTV dávající chytrost. Nevýhodou jsou dva ovládače (ta TV je tak hloupá, že prostě nepodporuje některé funkce přes HDMI).
U rodičů je pro změnu "chytrá" TV. Běžná pozemní a satelitní TV v pohodě, jenže Netflix dokáže zamrznout celou TV, podpora HBO nebo dalších služeb prostě není a výrobce samozřejmě ukončil podporu software.

Jste-li ženatý, pak je volba ale jedoduchá. TV musí vyhovovat manželce.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Adolf Shitler 15. 11. 2021, 12:15:48
Všechno je to Vestel, to má někdo výše pravdu, ale nemusí to být nutně na škodu. Třeba u Panasonicu se dají najít vychytávky typu souběžné instalace služby Skylink live CZ + Skylink live SK (jiné značky mají buď jenom CZ nebo jenom SK, ale ne oboje dohromady). Je u něho podpora Unicable pro SAT tuner, což taky není úplně obvyklá věc. Jedna z dalších vychytávek je i ta, že pokud člověk využívá SAT příjem Skylink a má i aplikaci Skylink live, pak pokaždé, když se v aplikaci Skylink live člověk dívá na živé vysílání, tak je příjem automaticky ze SAT (a při zpětném sledování se to přepne do netové aplikace). Za ty prachy v pohodě :)

https://www.tivis.cz/panasonic-tx-65hx580e-televize
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Tomáš Procházka 15. 11. 2021, 12:24:41
Další důležitá součást je ovladač.
Super je Samsung UE49M6372, s tím umí i blbec.
Pak ale někoho napadlo tam rát rychlou volbu pro Netflix, Amazon Prime a RatutenTV.
Jak už tu padlo, tohle není pro pohodlí uživatele, ale výrobce dostal od platforme tučně zaplaceno. viz SAMSUNG BN59-01312B

No a moji rodiče mají LG ovladač, kterým se máchá ve vzduchu a ono se zobrazí na TV kurzor. Už je v šuplíku a mají obyčejný se snad více tlačítky než kolik já mám na klávesnici. Play, pause, stop mají vlastní tlačítko. Vše má své tlačítko. OS taky komplikovaný.

Na Samsung mám ale taky špínu, začla zobrazovat reklamu. Je to neštěstí.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Adolf Shitler 15. 11. 2021, 12:34:36
Zrovna Magic ovladač u LG je prakticky nutnost pro využívání chytrých funkcí (v podstatě funguje jako kurzor myši a Enter). Na obyčejné přepínání programů pak ale k ničemu.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: MalyTomi 15. 11. 2021, 12:48:48
Ako tu uz pisali vyssie, kasli na smart. Ja som mal doma najskor akai, teraz technika v akcii za 150 eur. 42", mam to cez hdmi na satelitny box. Kedze u mna je tv skor ako kulisa a vacsinu tam ide program pre deti, tak kvalitu obrazu som neriesil.
Nedavno dali na skusku 4k program, nejaka moda... ale aj na tejto blbej telke ten obraz vyzeral paradne. takze pokial nie si obrazofil, tak je fuk co kupis.
na hbo, netflix by som radsej odporucal externy box, ci uz nejaky chromecast, alebo rovno pocitac. Aby si nedopadol ako znamy, co si kupil smart telku aby mohol pozerat youtube a oni to po po roku odstrihli a ziadna aktualizacia neprisla.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Molex1 15. 11. 2021, 12:54:54
Ahoj,
mno asi tě úplně nepotěším ale lehce bych ti přizvedl budget na cca 25 tis. Kolem Vánoc bývají loňské modely co stály kolem 33 cca kolem těch 25. Doporučím ti top model LCD / resp. LED od Panasonicu (první model pod OLEDem) - konkrétně Panasonic TX-55JX940E
- Prakticky jediná televize se skutečně 100 HZ panelem (nekoukej na marketingové stovky HZ)
* EDIT: Ano našel jsem čínské TCL, které je cca o 3-4 tis levnější... ale určitě bych to připlatil za kvalitu - vyrobenou v ČR.
- Panasonicy mívají velmi kvalitní zvuk, jelikož mají reproduktor v rozšířené části televize (že se obejdeš i bez soundbaru).
- Hlavně okamžitá reakce tlačítkového ovladače, kterou prostě žádný jiný výrobce nemá (konkrétně Android TV jsou příšerné). - věř že tohle bude to co pociťuješ při každém použití TV.

V mém okolí vím o několika TV od Panasonicu (cca 10-15 kusů) co obvykle mění majitel až pro změnu standardu vysílání nebo že chce větší (většinou tak po 10 letech). U Samsungů mám ve svém okolí 4 kusy co odešly cca rok po záruce...

Na smart funkce se vykašli, jakýkoliv smartbox Ti poslouží možná lépe a Youtube a media server (resp. klient) dnes má každá televize.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Adolf Shitler 15. 11. 2021, 13:00:09
Ako tu uz pisali vyssie, kasli na smart. Ja som mal doma najskor akai, teraz technika v akcii za 150 eur. 42", mam to cez hdmi na satelitny box. Kedze u mna je tv skor ako kulisa a vacsinu tam ide program pre deti, tak kvalitu obrazu som neriesil.
Nedavno dali na skusku 4k program, nejaka moda... ale aj na tejto blbej telke ten obraz vyzeral paradne. takze pokial nie si obrazofil, tak je fuk co kupis.
na hbo, netflix by som radsej odporucal externy box, ci uz nejaky chromecast, alebo rovno pocitac. Aby si nedopadol ako znamy, co si kupil smart telku aby mohol pozerat youtube a oni to po po roku odstrihli a ziadna aktualizacia neprisla.
Když to po nějaké době odstřihnou, tak si ten externí box může dotyčný pak klidně dokoupit, ne? :)
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: ondrej _ 15. 11. 2021, 13:38:48
Ahoj,
mno asi tě úplně nepotěším ale lehce bych ti přizvedl budget na cca 25 tis. Kolem Vánoc bývají loňské modely co stály kolem 33 cca kolem těch 25. Doporučím ti top model LCD / resp. LED od Panasonicu (první model pod OLEDem) - konkrétně Panasonic TX-55JX940E
- Prakticky jediná televize se skutečně 100 HZ panelem (nekoukej na marketingové stovky HZ)
* EDIT: Ano našel jsem čínské TCL, které je cca o 3-4 tis levnější... ale určitě bych to připlatil za kvalitu - vyrobenou v ČR.
- Panasonicy mívají velmi kvalitní zvuk, jelikož mají reproduktor v rozšířené části televize (že se obejdeš i bez soundbaru).
- Hlavně okamžitá reakce tlačítkového ovladače, kterou prostě žádný jiný výrobce nemá (konkrétně Android TV jsou příšerné). - věř že tohle bude to co pociťuješ při každém použití TV.

V mém okolí vím o několika TV od Panasonicu (cca 10-15 kusů) co obvykle mění majitel až pro změnu standardu vysílání nebo že chce větší (většinou tak po 10 letech). U Samsungů mám ve svém okolí 4 kusy co odešly cca rok po záruce...

Na smart funkce se vykašli, jakýkoliv smartbox Ti poslouží možná lépe a Youtube a media server (resp. klient) dnes má každá televize.

Nemyslim si, ze Panasonic bude jediny kto ma 100Hz panel. Predpokladam, ze minimalne u Sony rovnako najdes 100Hz panel.
Rovnako je to co sa tyka kvality. Mam TV od Sony uz 7 rokov a stale bez problemov funguje(mame este jednu rovnaku v rodine a ta tiez bez problemov funguje). Rovnako youtube. Nieje to ziaden hi-end ale skoro obycajna 40" TV. Mala dobre recenzie a vo vypredaji sa dala kupit za super peniaze.
Ma to este ich vlastny Smart system, ktory bol celkom intuitivny. Nove uz maju Android TV a priznam sa, ze neviem ako su na tom teraz.


Aby si nedopadol ako znamy, co si kupil smart telku aby mohol pozerat youtube a oni to po po roku odstrihli a ziadna aktualizacia neprisla.

To bud musel byt nejaky smejd TV alebo TV kupovana/vyrobena pred poslednou velkou zmenou v youtube(pred rokom 2014). Vtedy na asi vsetkych TV skoncil youtube.
Ako som pisal mam 7-rocnu TV(kupovana v 2014) a youtube  na nej stale veselo pozeram(presnejsie moje deti).

Za mna odporucania - aspon trochu seriozny vyrobca - zaruka intuitivnejsieho ovladania(mal som tu cest s par low-cost TV a ovladanie bolo o triedu horsie. U niektorych advanced funkcii katastrofa) a zaruka akej-takej kvality a podpory.

Ked som kupoval hlupu TV znamim(dolezita cena), tak som som sa napriklad orientoval aj podla toho, ci vyrobca vydaval aktualziacie. Tie najlacnejsie znacky nevedeli, co to su aktualizacie. Prva znacka, co ich mala bol Philips. Obraz a ovladanie v pohode a sluzi uz niekolko rokov.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Michael Kalouš 15. 11. 2021, 13:55:34
TV a ovladanie bolo o triedu horsie. U niektorych advanced funkcii katastrofa) a zaruka akej-takej kvality a podpory.
Ked som kupoval hlupu TV znamim(dolezita cena), tak som som sa napriklad orientoval aj podla toho, ci vyrobca vydaval aktualziacie. Tie najlacnejsie znacky nevedeli, co to su aktualizacie. Prva znacka, co ich mala bol Philips. Obraz a ovladanie v pohode a sluzi uz niekolko rokov.

Dostupnost aktualizací je opravdu důležitá. Co je vlastně Smart TV? Počítač doplněný o pár specifických periferií přibalený k LCD panelu. Na software tedy velmi záleží. Rozumný výrobce si uvědomuje, že software je třeba občas aktualizovat. Proto je opravdu dobré podívat se na web výrobce, zjistit dostupnost podpory a aktualizací. A podívat se třeba na podporu pár let starých modelů. Některé televize lze třeba doplnit o nové kodeky (tedy pokud na to jejich výpočetní výkon ještě postačí).

Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Molex1 15. 11. 2021, 14:01:28
V kanclu máme nějakou Sonku asi za 50 tis s Androidem a je to příšerný TV nabíhá několik desítek vteřin. Reakce hrozná...
Kolega měl Sonku a taky odešla po pár letech... teď má Panasonica a velmi spokojený...
Jinak Ano, existují 100HZ televize ale je jich hooodně málo... a proč zkoušet v této cenové kategorii něco horšího, když tady jsou prakticky jen pozitiva...
A také celkem hodně štěstí najít nějaké místo které Sonky ještě prodává.

Jinak toho Panasonica mají teď v akci na Alze za těch 25 :) Vzhledem k tomu, že se plánuje přesun panasonicu někam do Turecka tak asi poslední šance na pěknou TV vyrobenou v EU :)

Jinak ohledně názvosloví:
TX-55JX940E
55 je velikost v palcích - JX je modelový rok v tomto případě letošní - modelová řada 940E (nad 940 jsou už jen OLEDy)
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: none_ 15. 11. 2021, 17:06:55
No 25000 je mimo můj rozpočet. My vlastně tu televizi ani moc nechceme, ale potřebujeme něco, na čem dětem pustíme pohádky a večer si pustíme film. Toť vše.

A jestli nabiha 10s? No a co. Momentálně tohle řešíme noťasem, který ale odchází. Částečně odchází kvůli věku, ale částečně taky kvůli tomu, že po něm děti skáčou, zakopávají o kabel a podobně. Jo a jeho náběh je zhruba 2minuty než nastartuje Ubuntu, přihlášení a načtění plochy minutu. A pak start Firefoxu...

Takže to chceme vyřešit nečím přišroubovaným ke zdi, ale to zase musí mít odpovídající velikost, aby na to bylo vidět z gauče. Takže 55''

Android TV možná bude pomalý, ale pokud stejně většina lidí doporučuje to používat jako velký monitor, tak mě to trápit nemusí. Vzhledem k mým finančním možnostem mi to přijde jako sázka na jistotu oproti třeba "Gogen Vlastní OS". Samozřejmě, pokud je tam třeba Samsung, tak těm věřím o trochu víc.

Když si takhle oříznu televize podle mých požadavků, tak mi právě zůstane zhruba 15 TV, který začínají na 12000 a končí třeba na 17000. Výš rozhodně nechci jít. Jediný v čem se trochu liší, je: OS, QLED/LED a podpora HDR. Jenže, když si člověk o tom začne trochu číst, tak právě narazí na věci, které se nedají vyčíst z parametrů. Třeba neni HDR jako HDR. Tak mě spíš zajímalo, jak porovnat těch posledních 15 a vybrat jednookého krále.

Kdyby to byl PC, tak si najdu benchmarky a rozhodnu se podle nich...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Neználek 15. 11. 2021, 17:32:01
V televizích se nevyznám, ale cca před rokem jsem vybíral se stejnými požadavky jako ty. Skončil jsem u Sony Bravia s chromecastem a jsem s tím hodně spokojený. Občas se stane, že se některá aplikace zasekne nebo déle načítá (dělá mi to hlavně HBO GO), ale celkově žádné větší problémy nepozoruju. Používáme hlavně aplikace v televizi (netflix, hbo go, seznam.cz, mall.tv), ivysílání (typicky pouštím z mobilní aplikace přes chromecast, což jde dělat i s většinou ostatních zmíněných služeb), občas lineární vysílání nebo HbbTV (typicky když si chci něco co zrovna běží na ČT pustit odzačátku). Je možné, že za pár let bude problém s podporou, to neumím posoudit, ale zatím mi přijde smart tv jako dobrá volba a chromecast bych taky doporučil.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: technomaniak 15. 11. 2021, 17:34:29
Já taky kupoval na podzim 2019. Byla to moje druhá smartTV. První jsem kupoval v roce 2011 a byla to LG s tím jejich LG OS. Obraz FullHD, zvuk na svou dobu kvalita. Smart funkce po 5 letech systematicky přes updaty začínaly vypínat(odstranily program internetovych radii, youtube, atd.. ). Tehdejší market neumožnoval žádné kvalitní programy instalovat. TV funguje ale nyní už je to hloupá TV a samozřejmě nelze instalovat přehrávače či kodeky.
Po těchto zkušenostech jsem se rozhodl jít rozhodně do TV s Androidem. Tak jsem si vybral značku Sony. 
- 4K
- 55"
- DVB-T2/S2/C - jedu na S2 ... přímo propojené na parabolu s receiverem
- důležité bylo USB3.0 - u starší TV byl problém s USB1.1 - někdy sekalo se mi FullHD video přehrávání z flashdisku
- Wifi a Ethernet - ale stejně jedu k NAS přes ethernet
- Android market - důležitá věc, prostě na LG TV mě programy smazaly ale zde to zůstává ( VLCplayer, X-plore,OpenRadio, atd...)
- aktualizace zatím v pohodě - začínal jsem na Android7 a nyni po 2 letech mám Android9
- podpora IPTV ... sledovánítv, Skylink tv (přes programy)
- zápínání tak okolo 10 sekund ze standby
- spuštění po restartu tak okolo 1 minuty (restartuji tak 1x měsíčně )
- youtube používám ale ty trend "cool" věci jako Netflix nepoužívám, takže nevím.

Zatím po 2 letech žádné problémy a jsem s ní spokojen. Cena vyšla okolo 16.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: František Ryšánek 15. 11. 2021, 22:44:58
Příběh z opačného konce:

Já mám doma starou 43" full-HD TV od Vestelu (nějaký Gogen). Umí jenom DVB-T, nikoli T2. Ale s tím jsem ji ve slevě koupil, "jako zobrazovadlo". Trochu mě štve, že nereaguje automaticky na dostupnost signálu z vnějších vstupů (HDMI, VGA) - na rozdíl od počítačového monitoru, který se automaticky chytí aktivního vstupu, jinak chrápe.
Protože nemám rád ani "smart" firmwary televizí, ani Android, ani nakouslé ovoce, a vlastně ani Windows, skončilo to Linuxem... na HTPC vlastní výroby (http://frantisek.rysanek.sweb.cz/htpc/htpc.htm). Hardware drží parádně, z levného SSDčka to startuje na desktop asi za 12 sekund, akorát jak jsem si s tím dlouho hrál, tak mám stejně od začátku na druhém HDMI ještě T2 STB (Mascom MC720T2). Nějak jsem se poslední rok a půl nedostal k tomu, aktualizovat VDR a všechny jeho dependencies ve "video cestě" (související s podporou HW akcelerace H.265 v ATOMu Gemini Lake) - snad teď v zimě. Takže jsem mezitím vrátil na plochu XFCE "taskbar" a chová se to jako počítač. Děcka naučily manželku přepnout na telce HDMI vstup, spustit na HTPC browser a třeba online archiv ČT... nebo samozřejmě YouTube.

Nedávno jsem zkusmo připojil externí bedýnky od staré věže přímo na výstup zesu na vestelím "motherboardu" (namísto zabudovaných repráků) a překvapilo mě, jak hezky relativně vyváženě ten konec ve třídě D hraje. Čekal bych nějaký ohavný boost na "popotažení" spodního konce prašivých zabudovaných repráčků, ale skoro bych řekl, že to hraje prakticky bez korekcí. A dá se použít zabudovaný ekvalizér, dostupný v menu. Takže laškuju s myšlenkou, postavit bedýnky s nějakým širokopásmovým měničem třeba od Visatonu, osmiohmové, abych tomu slabému konci moc nenakládal... je tu nedaleko firma, kam člověk pošle e-mailem řezný plán, řekne si jaký chce dekor lamina, oni to NC pilou nařežou a ohraní... stačí vyříznout frézkou kulatou díru na reprák a tu stavebnici nějak poskládat dohromady.

Tzn. jestli se peklovat s proprietárním firmwarem, nebo o něco otevřenějším Androidem, nebo se srdcařským čistým Linuxem, to je otázka za milión... nic není jasná výhra. Otázka osobního vkusu = pick your poison. Dáte-li se cestou vlastního bastlu, mělo by Vám být předem jasné, že cesta je cíl :-)

BTW, HP Tronic nabízí na svoje televize Gogen prodlouženou záruku, tuším stačí se registrovat. Já jsem to odmítl, protože jsem věděl, že do ní chci možná drbat kvůli vývodu na repráky apod. No a asi rok po skončení základní záruky mi odešla jedna LEDka v podsvícení - TV má tři LED pásky zezadu ve hřbetní výduti, tzn. nikoli edge LED. No a ty LEDkové pásky se dají koupit asi za 1 kKč. Já jsem nicméně sehnal náhradní LEDky asi za kilo v TME :-) kde pravidelně nakupuju služebně i soukromě. A podařilo se mi tu BGA LEDku i přiletovat na pásek (na druhý pokus. Je pěkně háklivá.) Akorát jsem špatně tipnul barevnou teplotu - vzal jsem neutrální bílou asi 4000K, správně by bejvala byla studená bílá (5000+ K). Takže je na displeji vidět o něco teplejší místo. Jako žádnej med ta rozborka, ale aspoň jsem zjistil, jak ty televize od Gogenu vypadají uvniř. Že ten sendvič vlastního displeje (sklo tlusté asi milimetr) a nějakých plastových rozptylových fólií vzadu je skutečně sklapnutý dohromady jenom plastovým rámečkem a pár šroubky... Tzn. nekoná se "modul displeje" pouzdřený do kovového rámečku, jak je člověk zvyklý z notebooků a průmyslových PC... Na youtube se dají najít filmečky - návody na rozborku vestelích televizí. A najdou se i nějaká PDFka se schématy motherboardů, zdrojů, měničů podsvícení. Samozřejmě tenhle servis má smysl asi jenom v případě, že člověk nepočítá svůj čas. Vůbec se nedivím, že opravovat levnou elektroniku na kšeft prakticky nedává ekonomický smysl :-( a to i když budu počítat půlku čistého času, za který bych to dal napodruhé nebo napotřetí (jsem pomalý - profík mě strčí do kapsy). Když už jsem se v ní hrabal, aspoň jsem si vyměnil kondíky ve zdroji za značkové kousky. Na motherboardu a měniči podsvícení prakticky není co měnit, je tam samá keramika. Jinak mě Vestel neuráží - firmware mívají použitelný a tady v ČR mají i technickou podporu, která v případě zásadního bugu utrousí update firmwaru. (Což jsem využil zase s jinou televizí v rodině - měla vadný a nevypnutelný automatický update seznamu programů = nějaká čínská inovace...) Pro mě jako kutila slaboproudaře je to poezie. Kochat se debugovacími výstupu linuxového firmwaru na sériové konzole... tato je k dispozici ve SCART konektoru, a jinak dost k ničemu (RX linka je prakticky vypnutá, není k dispozici shell).
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Molex1 16. 11. 2021, 07:10:05
Sony s androidem - náběh 1 minuta po restartu??? Když chci koukat na pozemní TV? Promiň ale to mi přijde jako neakceptovatelné...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: MalyTomi 16. 11. 2021, 08:31:59
ak to fakt chces len na rozpravky a obcas film, tak lacna telka + nejaky externy box.
U mna to nastastie vyriesil antik, od ktoreho mam internet + satelit. Jeden box, ktory funguje ako satelitny prijimac, zaroven to vie prehravat filmy z usb, pripadne nahravat relacie, mozem si tam pridat vlastny playlist na streamy (napr. moje kamery, alebo cokolvek volne dostupne na internete), a hlavna vyhoda, ma dialkove, kde su 4 programovatelne tlacidla pre tv: zapni/vypni, hlasitost +- a vyber vstupu.
Vie to aj hdmi-cec, takze zapnem box a telka sa sama zapne.

nesledujem dianie okolo smart tv, ale pred rokmi som zachytil taky pokus dat do telky raspberry pi, ktory je vymenitelny, a teda teoreticky si ho vies po rokov vymenit za nieco vykonnejsie.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Michal Kubeček 16. 11. 2021, 08:33:07
Na smart funkce moc nevěřím, je to většinou pomalé a nepraktické, pro mne je nejdůležitější funkční DLNA a ARC (to by ale dnes měla být samozřejmost), pak se můžu vykašlat i na nějaké HTPC. A pak samozřejmě obrazová kvalita, zvuk stejně nebude nikdy stát za moc, takže když si chci užít film nebo seriál, je lepší zvuk řešit externě. A samozřejmě taky rozumné ovládání. V tomhle ohledu mi nejvíc sedí Samsung, ale aktuální televize je model 2015 (koupená 2016), takže nevím, jak jsou na tom ty současné.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: technomaniak 16. 11. 2021, 08:53:52
Sony s androidem - náběh 1 minuta po restartu??? Když chci koukat na pozemní TV? Promiň ale to mi přijde jako neakceptovatelné...

Nechápu. Ale abych byl přesný tak jsem to naschvál spustil přes stopky v mobilu. A doba od potvrzení restartu k plnému spuštění je přesně nyní 1 minuta 25 sekund. Vzhledem k tomu, že to člověk dělá tak 1x za měsíc nebo dva tak je to naprosto nepodstatné.

Dále mě uniká souvislost se sledováním pozemní TV. Navíc DVB-T či T2 nepoužívám takže vůbec netuším.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: JmJ 16. 11. 2021, 09:21:13
Mozna to tu uz nekde zaznelo, ale ja bych se mrkl na to, jak funguje menu a jak dlouho trva prepinani kanalu. Doba prepnuti dokaze byt dost rozdilna. Na panasonicu u dvb-t2 to je rozumne, kolega ma nejaky levnejsi kram a pry to trva vyrazne dele.

Stejne tak menu dokaze byt dost na prd. Me treba zajima, jak snadno se prepne zvukova stopa a zapnou titulky pro neslysici :-). (Napr. ct2 dava filmy casto s originalnim zvukem a titulky pro neslysici se krasne daji uzit proste jako titulky. Obcas to pouzivam.)

Take bych si proveril prohlizec fotografii z usb a prehravac videa z usb. Nektere prohlizece fotek jsou dost otravne. Treba ted na poslednim panasonicu co mam, se vdy pri prepnuti snimku ukaze lista s nabidkou a po case zmizi. Mi to prijde pomerne otravne. 

A taky me zajima, jak pristupne je tlacitko na _vypnuti_ televize :-)
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: KoalaM 16. 11. 2021, 09:56:58
Máme 55” Sony bravia s androidem a celkem to jde, ale je znát ze je to android a občas se zpomalí - je to tak nějak divne náhodné. Většinou trvá první spuštění aplikace /kodi/netflix/kukitv, pak už to jde. Probuzení z upsání bývá instant. Až to přestane být únosné, koupím k tomu něco jako odroid h2 a pojede se dal

Panel je super, 4K taky, možnost do androidu nainstalovat co je potřeba taky.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: premekv 16. 11. 2021, 10:22:58
Máme doma 55" QLED od Samsungu a jsme spokojení. Reakce softwaru jsou velmi rychlé (až na výjimky, kdy po probuzení se TV na chvíli "zamyslí" a pohyb v menu laguje, ale děje se to jen zřídka a není to nic hrozného. Hlavní provoz je Netflix, youtube, ivysílání (hbbtv) a to je v pohodě, obraz i zvuk mi subjektivně přijde velmi dobrý.

Dvě věci:

Pozemní TV (DVB2) mi přijde že má takový lehce nepřirozený obraz (upscaling?) až moc to zvýrazňuje nějaké detaily (pot, makeup, vrásky) a lidi v té TV vypadají až dost ošklivě :)  (píšu to dost s nadsázkou a nejspíš to jde i nastavit). Na ni ale tak časato nekoukáme a u zpráv je to jedno.

Ovladač by mohl mít víc tlačítek - chtělo by to červené tlačítko (hbbtv) a alespoň 3-5 rychlých voleb na nejsledovanější kanály. Ale člověk si zvykne. Navíc se dá určitě za pár stovek dokoupit jiný.


Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: kanoe22 16. 11. 2021, 10:38:50
Zakladatel vlakna napisal jasne svoje poziadavky a vy tu riesite vselijake svoje DYI vecicky ktore vas urcite vysli drahsie ako je zakladatelov rozpocet.

V danom rozpocte vychadza roumne kupit all in one riesenie, tj smart telku. Ziadne blbosti s vymyslanim kupovania ci uz hlupej telky, ale smart telky ktoru urobite hlupou a pripojite k nej PC za dalsich 10k KC, len aby ste si tam mohli dat soft s ktorym sa budete desiatky ak nie aj 100+ hodin hrajkat az to funguje.

A porovnavanie si pindikov na tom komu startuje telka rychlejsie je pi<>vina. Tu telku tak ci tak zapnete, raz, mozno dva krat denne a potom aj tak casto krat bezi az kym nejdete spat, tak riesit ci sa mi nastartuje za 10 sekund, alebo 30 je snad kazdemu normalnemu cloveku jedno. Pokial to netrva minutu a viac tak to pre pana nerieste, a rieste to co je podstatne, tj to co bude ta telka 99,7% casu robit, a to bude zobrazovat nejaky obsah.

Cize co treba riesit je co vsetko to vie prehrat, aky to ma panel, ake to ma reproduktory (tie vstavane su vzdy nic moc, ale na rozpravky pre deti a pozretie si vecernych sprav to staci, kto chce mat orgazmus z hudobneho zazitku z nejakeho AAA filmu ide bud do kina, alebo ma kino vybavu doma).

Osobne by som sa zameral este na jednu vec, pri telke je dolezite ako dlho je na trhu. Mozno si pomyslite ze to alebo tamto je an trhu dva tri roky a ma to dobre recenzie. Ano, z casti pravda, mozno ma dobry panel, v pohode repraky, slusnu softverovu vybavu, rychlu odozvu atd. Lenze take telky su casto krat EOL, vyrobca tam vyda (alebo uz mozno aj vydal) posledny update a dalej na nu kasle. Cize ked bude treba obycajnu prkotinu, ala novu verziu aplikacie pre youtube, alebo hbo, alebo cokolvek ine, tak dojdete, proste telka uz neni na zozname podporovanych a vy si mozte trhnut nohou. Cize kupovat to co je nove na trhu, bude to aspon par rokov bezat a dostavat aktualizacie, ktore su dnes velmi podstatna polozka pri nakupe telky, nie len jej velkost, rozlisenie a panel.

A pripadne smart krabicky k nej ktore nahradia jej mrtvu softverovu vybavu (a pripadne aj hw podporu novych kodekov) mozte riesit vzdy. Cize staci s tymto pockat do doby ked telka uz nebude podporovana, ale pritom to bude stale slusne zobrazovadlo. Je pitomost vyhadzovat za to peniaze teraz, ked to aj tak mate v cene telky od vyrobcu.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Karmelos 16. 11. 2021, 10:40:20
Podle mého názoru očekávat od proprietálního bastlu nějakou bezpečnost a funkčnost po dobu životnosti mi připadá utopické. A ta životnost je 10+ let.
Televize je podle mě pasivní zobrazovadlo a jako takové má své vymezené místo. Příjem pozemní TV a nebo satelitu či kabelu je akceptovatelné, pouštět to na internet rizikové. Má to zobrazovat jen to, co do toho pustím.
A stejně jako běžné BFU se nehodlám zabývat povolováním televize na FW. Pokud problém neexistuje, nemusím ho řešit.
Je podle mě velice smutné, že počínající demence "chytrých" TV je důvodem k nákupu nových.
Je to plýtvání zdroji, časem, penězi na velice pofidérní užitek.
Jako čumět na TV mi přijde jako obzvlášť hloupé trávení času.
A jinak za mě doporučuju nějakýho obyčejnýho philipsa, ale doporučuju se na něj někde nejdřív podívat a zkusit obraz a přepínání v obchodě...


Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: premekv 16. 11. 2021, 11:05:38
A porovnavanie si pindikov na tom komu startuje telka rychlejsie je pi<>vina. Tu telku tak ci tak zapnete, raz, mozno dva krat denne

No tohle je ale součástí "user experience". Nejde jen o start, ale o celkovou odezvu, svižnost.. V tomhle bývají mezi smart TV docela rozdíly. Je to ale subjektivní, někdo je flegmatik a v klidu si počká, někdo má chuť tu TV prohodit oknem, když něco zmáčkne a dvě sekundy se nic neděje. Byl jsem v létě v pronajatém apartmánu, kde byla nějaká TV míň známé značky (nevím už teď co) a uživatelské prostředí byla katastrofa, to bych denně používat nechtěl. Rychlost bez komentáře. Samsungy v tomhle směru fungují z mé zkušenosti dobře (řekněme tak 3-5 let po vydání).  Ono později kromě softwaru těžce morálně zastará i hardware. Např. tu mám 10 let starý samsung s nějakým dual core procesorem. Youtube (a nejspíš i neflix) to dá (ten youtube je vůbec nezmar a hraje snad na čemkoliv, i na starém neznačkovém čínském set top boxu). Některé funkce ale "vymřely" a jiné jsou nepoužitelné (web browser - výkon hw byl na velké stránky přeplácané javascriptem, reklamami... na hraně už tehdy a bez aktualizace web  to rychle zahyne na úbytě). Aktuálně se ta stará telka používá hlavně pro TV (set top box přes HDMI, protože DVB-T2 neumí) a možnost připojit něco chytřejšího externě tu je.
 


Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: hurvajs spejbl 16. 11. 2021, 11:59:22
jak tu už někdo psal, jde především o osobní preference. Trh úplně nesleduji, ale silně pochybuji, že TV za 10k je k něčemu dobrá (kromě vyluxování Vaší peněženky) a bude splňovat, to co chcete. U mě je to jednoduché sh**y značek LG a Ťamťunk či s Androidem mi nesmí domů ;-), což bohužel hodně zmenší výběr. Škoda, že se nedá skoupit smartTV a odinstalovat z ní ty hlouposti a udělat stupidTV.

Sám za sebe, to raději řeším připojením nějakého chytrého "universálního" zařízení, než abych měl smart TV. Bohužel bazmek typu smartTV a hbbtv je dnes standard, ačkoliv je to naprosto k ničemu (z mého pohledu). Na druhou stranu asi existují lidé, co to využívají. Moje stařičká Panasonic plazma podobný ho**diny má, ale nikdy jsem to nespustil. K TV mám připojený AppleTV kde vyřeším vše co potřebuji. Pokud ne, pošlu data přes AirPlay.

Ale k vašemu dotazu - u téhle cenové kategorie bych spíše využil návštěvu v krámu či AVmedia forum. Ono to máte všechno hodně subjektivní, ať už jde o zvuk, obraz a jeho parametry či funkcionality. Obávám se, že Vaše cenová hladina bohužel dost limituje kvalitu i funkcionalitu.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: hurvajs spejbl 16. 11. 2021, 12:12:03
Osobne by som sa zameral este na jednu vec, pri telke je dolezite ako dlho je na trhu. Mozno si pomyslite ze to alebo tamto je an trhu dva tri roky a ma to dobre recenzie. Ano, z casti pravda, mozno ma dobry panel, v pohode repraky, slusnu softverovu vybavu, rychlu odozvu atd. Lenze take telky su casto krat EOL, vyrobca tam vyda (alebo uz mozno aj vydal) posledny update a dalej na nu kasle. Cize ked bude treba obycajnu prkotinu, ala novu verziu aplikacie pre youtube, alebo hbo, alebo cokolvek ine, tak dojdete, proste telka uz neni na zozname podporovanych a vy si mozte trhnut nohou. Cize kupovat to co je nove na trhu, bude to aspon par rokov bezat a dostavat aktualizacie, ktore su dnes velmi podstatna polozka pri nakupe telky, nie len jej velkost, rozlisenie a panel.
S tímto souhlasím, ale jen částečně (z mého pohledu důležitý parametr). Výběhové TV nemají v porovnání s novými tak kvalitní panely (otázkou je, jestli vůbec některý LCD je u TV je kvalitní), plno nových technologií může scházet atd. Na druhou stranu, cena odpovídá kvalitě a může to být dobrý kompromis, pokud tazatel není ochoten dát za TV 100k
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: SB 16. 11. 2021, 13:55:09
A pripadne smart krabicky k nej ktore nahradia jej mrtvu softverovu vybavu (a pripadne aj hw podporu novych kodekov) mozte riesit vzdy. Cize staci s tymto pockat do doby ked telka uz nebude podporovana, ale pritom to bude stale slusne zobrazovadlo. Je pitomost vyhadzovat za to peniaze teraz, ked to aj tak mate v cene telky od vyrobcu.

Smart TV je to samé jako router s NAS nebo PC vše v jednom - kdykoliv může dojít k zastarání či znefunkčnění některé části, a ono se to pak blbě mění (když to vůbec jde a když už to nestojí celé od začátku za výkal).
Takže vybírat TV podle funkcí smart, které stejně do 5 let nebudou fungovat, místo upřednostnění zobrazování a zvuku je kreténovina, lepší je všechny části pořídit odděleně hned a pořádně (bez kompromisů). Toť můj přístup.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: vatavata 16. 11. 2021, 22:08:13
Přesně tohle jsem řešila přede dvěma roky. Nakonec jsem vybrala podle displeje, jakýsi Panasonic to je. TV nemám připojenou k anténě, používám ji jen jako zobrazovač pro připojené RPI s Kodi. Překvapilo mě, že ovládání Kodi přes ovladač TV zafungovalo bez jakéhokoliv nastavování. K těm vychytralým funkcím TV se dostanu jen tehdy, kdy mi ovladač pošlape kočka a pak pomůže tlačítko source a je zase dobře.
Hlavně TV nepřipojovat na wifi - nepodlehnout iluzi, že zvládne přehrávat z NASu lépe a hlavně jednodušeji než třeba Kodi, to nemůže dopadnout dobře :)
Jediné, co mi přestalo časem fungovat - ovšem není to vinou TV, je YouTube na Kodi - jakýsi problém s jakýmsi klíčem, který nemám trpělivost vyřešit.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: mark42 18. 11. 2021, 11:03:15
suma sumarum:
- ber plusminus aktualny model (nie 3 roky stare vypredaje, aj ked vyssieho radu) kvoli pripadnemu updatu SW
- bud pripraveny v pripade potreby do toho pripojit krabicku ak sa vyrobca na update vykasle
- zapojene do drotoveho Ethernetu a nie do Wifi
- USB 3 konektor a moznost prehravania z externeho zdroja (nebyva to uplne samozrejmost, niektore TV prehravaju len to, co si same nahraju + mozno vedia fotogaleriu)
- vzhlad, farby displeja a ovladatelnost si v predajni prever a vyskusaj aj s manzelkou :)

Nech ta Sila sprevadza :D
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Lovec Veverek 18. 11. 2021, 14:33:00
Já mám tuhle 50" https://www.alza.cz/50-samsung-ue50ru7092-d5653572.htm

Přišla mě na cca 10000kč a spokojenost. Nechtěl jsem kupovat nic dražšího neb to třeba za X let už může být zastaralý model nepodporující různé nové komprese atd. Běží mi na tom HBO Go, Netflix, Prime Video a AppleTV+. Jednou vypadl Netflix, ale aktualizace FW z menu TV to vyřešila.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: motyq 19. 11. 2021, 15:15:22
Jak tu někdo psal - vyber dle peněženky, aktuální model a víc neřešit.
Já doma s úspěchem řeším již více jak 7? let pomocí LG telek + raspberrypi4 s libreelecem - tedy telku(y) jsem vybíral čistě dle velikosti zobrazovadla a ceny (nepřiplácel jsem zbytečně za tuner, nebo mega-super-smart funkce).
Nevím jak ostatní výrobci, ale na LG funguje krásně HDMI-CEC, tedy raspberry/libreelec ovládám ovladačem od televize. V obýváku mám ještě AV receiver, který když zapnu televizi, tak se sám zapne, tedy žádné navíc harakiri.
Telky jsou samozřejmě out-of-life co se smart věcí (možná tam funguje ještě youtube - netuším) a tunerů týče, ale tyto nebyly nikdy použity. S rpi4 (dříve rpi3 a předtím rpi2) a libreelecem mám vše stále aktuální a funkční. NASka ve sklepě poskytuje úložiště, netflix plugin maká také krásně, dvb-t jsem donedávna řešil dalším raspberry na půdě s dvb-t hatem. Nyní jedu vše přes sledovani.tv plugin.
Za mě tedy - buď pořídit aktuální model a neřešit a spoléhat na výrobce a jeho aktualizace. Časem, až to postupně přestane makat, tak za to pověsit rpi s libreelecem a jedeš dál. Pokud je low budget, tak koupit bazarovku dle peněženky a velikosti a brát ji pouze jako zobrazovadlo, pověsit rpi a pohlídat si akorát funkční HDMI-CEC.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: pruzkumbojem 20. 11. 2021, 01:23:55
zajimavy, jen jeslti tam neni moc ruzovych bryli.

 raspberrypi4 s libreelecem , ten netflix plugin prestal fungovat tak obmesic a  byl strasnej opruz to znovu rozchodit.
ostatnim to delalo totez.
taky se mi libilo jak u nedavne verze libreelec mi prestal fungovat soundbar (pripojieny analogove). jsem se musel docist, ze dev Libeelec se rozhodl, ze analogovy zvukovy vystup vykopne s initu, proste proto.
to je problem u open source projektu tlacenych jednim clovekem, protoze jim obcas preskoci v hlave kolecko a neni nikdo, kdo by jim to rozmluvil..

bazarovej Lenovo notebook s windows a DHMI mi slouzi lip.


Jak tu někdo psal - vyber dle peněženky, aktuální model a víc neřešit.
Já doma s úspěchem řeším již více jak 7? let pomocí LG telek + raspberrypi4 s libreelecem - tedy telku(y) jsem vybíral čistě dle velikosti zobrazovadla a ceny (nepřiplácel jsem zbytečně za tuner, nebo mega-super-smart funkce).
Nevím jak ostatní výrobci, ale na LG funguje krásně HDMI-CEC, tedy raspberry/libreelec ovládám ovladačem od televize. V obýváku mám ještě AV receiver, který když zapnu televizi, tak se sám zapne, tedy žádné navíc harakiri.
Telky jsou samozřejmě out-of-life co se smart věcí (možná tam funguje ještě youtube - netuším) a tunerů týče, ale tyto nebyly nikdy použity. S rpi4 (dříve rpi3 a předtím rpi2) a libreelecem mám vše stále aktuální a funkční. NASka ve sklepě poskytuje úložiště, netflix plugin maká také krásně, dvb-t jsem donedávna řešil dalším raspberry na půdě s dvb-t hatem. Nyní jedu vše přes sledovani.tv plugin.
Za mě tedy - buď pořídit aktuální model a neřešit a spoléhat na výrobce a jeho aktualizace. Časem, až to postupně přestane makat, tak za to pověsit rpi s libreelecem a jedeš dál. Pokud je low budget, tak koupit bazarovku dle peněženky a velikosti a brát ji pouze jako zobrazovadlo, pověsit rpi a pohlídat si akorát funkční HDMI-CEC.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: kanoe22 20. 11. 2021, 10:15:51
zajimavy, jen jeslti tam neni moc ruzovych bryli.

 raspberrypi4 s libreelecem , ten netflix plugin prestal fungovat tak obmesic a  byl strasnej opruz to znovu rozchodit.
ostatnim to delalo totez.
taky se mi libilo jak u nedavne verze libreelec mi prestal fungovat soundbar (pripojieny analogove). jsem se musel docist, ze dev Libeelec se rozhodl, ze analogovy zvukovy vystup vykopne s initu, proste proto.
to je problem u open source projektu tlacenych jednim clovekem, protoze jim obcas preskoci v hlave kolecko a neni nikdo, kdo by jim to rozmluvil..

bazarovej Lenovo notebook s windows a DHMI mi slouzi lip.


Jak tu někdo psal - vyber dle peněženky, aktuální model a víc neřešit.
Já doma s úspěchem řeším již více jak 7? let pomocí LG telek + raspberrypi4 s libreelecem - tedy telku(y) jsem vybíral čistě dle velikosti zobrazovadla a ceny (nepřiplácel jsem zbytečně za tuner, nebo mega-super-smart funkce).
Nevím jak ostatní výrobci, ale na LG funguje krásně HDMI-CEC, tedy raspberry/libreelec ovládám ovladačem od televize. V obýváku mám ještě AV receiver, který když zapnu televizi, tak se sám zapne, tedy žádné navíc harakiri.
Telky jsou samozřejmě out-of-life co se smart věcí (možná tam funguje ještě youtube - netuším) a tunerů týče, ale tyto nebyly nikdy použity. S rpi4 (dříve rpi3 a předtím rpi2) a libreelecem mám vše stále aktuální a funkční. NASka ve sklepě poskytuje úložiště, netflix plugin maká také krásně, dvb-t jsem donedávna řešil dalším raspberry na půdě s dvb-t hatem. Nyní jedu vše přes sledovani.tv plugin.
Za mě tedy - buď pořídit aktuální model a neřešit a spoléhat na výrobce a jeho aktualizace. Časem, až to postupně přestane makat, tak za to pověsit rpi s libreelecem a jedeš dál. Pokud je low budget, tak koupit bazarovku dle peněženky a velikosti a brát ji pouze jako zobrazovadlo, pověsit rpi a pohlídat si akorát funkční HDMI-CEC.

        / )
       /  /___
 __/    (____)
          (____)
 ___   (____)
      \_(____)

Toto je obrovsky problem u vselijakych tuna spomenutich rieseni, ala mam telku plus 1- az x dalsich krabiciek k tomu aby som si vlastne pozrel vecerne spravy. Vysledna cena tichto "kutilskych" rieseni casto dva a viac krat prevysuje cenu normalnej smart telky, plus tie obcasne problemy ktore sa u normalnej telky proste nevyskytuju. No nie, dakujem. Ak ma niekto cas raz za pol roka vyhodit von oknom len tak z nudy 10-XX hodin znovu spojazdnovanim niecoho "kutilskeho", nech sa paci.

Zakladatel temy sa vyjadril myslim si dost jasne, ze chce telku, zhruba 55", cena 10-17kkc, wifi, ethernet, podpora netflix, hbo a youtube. Nikde nepise o tom ze chce zriadit malu serverovnu v obyvacke.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: František Ryšánek 09. 04. 2022, 22:56:16
Hm tyjo. To mám za ty chytrý kecy prve. Mám z rodiny požadavek na TV pro důchodce: úhlopříčka 50-55", má hlavně dobře fungovat na DVB-T2 = chce to svižnou spolehlivou reakci na dálkové ovládání a neprudit s nesmyslama (reklamy v uživatelském rozhraní, bez internetu nefunguje, občas laguje protože něco štrachá v interní flašce apod.) Hlavně žádný externí STB.

Původně jsem chtěl koukat po 2k full HD, ale realita je taková, že u těchto úhlopříček už jedině 4k. A hloupou TV koupit nejde, všechny jsou smart, a "přepnout do hloupého režimu" je taky asi nesmysl - můžu maximálně zavolit peněženkou, zda Android ano či ne. Jako že vyladěný proprietární "takysmart" firmware bude možná v základních funkcích víc "just works" než Android. A třeba zjistit, jak u kterého modelu funguje EPG, je prakticky nemožné jinak, než vlastnoručně = zajít na prodejnu :-(

Zkusil jsem zjistit, že teda když už smart a převážně Android, jestli už se do mainstreamu dostala podpora AV1. Bohužel to v tuzemských e-shopech nevidím jako parametr (tím méně filtrovatelný). Takže kašlat na to, T2 pojede ještě nějakou dobu v H.265.

Nedávno jsem potkal levný Philips (mnohem menší obrazovka) a byl jsem překvapený, jak hezky ta telka "prostě šlape" bez čínských "inovací". Jako že někdo z EU, kdo má všech pět pohromadě, dohlédl na design UI a otestování firmwaru. Mimochodem hodně zajímavý je 3,5mm sluchátkový výstup s nezávislým ovládáním hlasitosti, kde zasunutí sluchátkového jacku nezpůsobí automatické odpojení reproduktorů...

Takže: než nějaký nejlevnější Vestel ve slevě, kde musím předpokládat komunikaci s techsupportem kvůli updatu firmwaru hned po vybalení, možná radši nějaký Philips...
Pokud se týče třeba výměny LEDek v podsvícení, tak si člověk asi nevybere. Sice mě trochu překvapilo, že levný Vestel má celý sendvič skleněného displeje a difuzních fólií a zadního plechového deklu sevřený plastovým klapacím rámečkem po okraji, který kvůli výměně LEDek musím rozloupnout - ale počítám, že levné značkové TV nebudou výrazně příjemnější na případnou opravu... tzn. pokud se v tom nechci vrtat, tak radši zaregistrovat kus u výrobce, výměnou za delší záruku (a nejlíp si schovat krabici).

Jedna věc je jistá: zabudované repráky stojí u placatých televizí čím dál za houby. Základní fyziku oblafnout nejde. Jediná šance je, připojit bedny zvenčí. A protože je potřeba prodávat aktivní soundbary a AV receivery, tak dnešní televize nemají výstup pro externí pasivní repro... což není žádná novinka, prostě jsem už vážně starej.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Adolf.Shitler.2 10. 04. 2022, 10:35:59
Zrovna produkty Vestel patří k tomu lepšímu, co lze pro obyčejné sledování DVB-T2 sehnat. A firmware vůbec není potřeba aktualizovat (taky k čemu by měla aktualizace být, když je pozemní vysílání pořád stejné). Pro tyto účely ale rozhodně nebrat nic s Androidem, protože právě ten obvykle vyžaduje připojení k netu a staví na "chytrých" funkcích.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: 🇺🇦 GPU 10. 04. 2022, 13:36:26
Mám Samsung 65" s Tizenem a funguje to. Aplikací je určitě málo, ve srovnání s Androidem, ale to důchodcům asi vadit nebude. Pokud to nebude připojený k internetu a pojede na tom jen pozemní vysílání, tak nějaké aktualizace a reklamy nehrozí.

Možná bych jen důchodcům pořídil k jakékoli chytré televizi jen nějaký důchodcovský ovladač, který umí zapnout/vypnout, přepnout kanál, hlasitost... I mě se totiž občas stane, že prostě po tmě máčku tlačítko nějaké aplikace (neflix, atp) a pak člověk čeká než se to načte, následně to ukončuje a tak.

Určitě pak nebrat laciné smart TV s nějakým neznámým OS.

Opravitelnost u televize asi bohužel dneska nelze nějak řešit. Panel bývá považován za jednu komponentu... Pokud se v tom chce kutil vrtat, nějak si poradí.

Ty repráky u dnešních TV jsou mnohem lepší, než to na co jsme byli zvyklí u nějakých CRTček.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: František Ryšánek 10. 04. 2022, 19:53:39
Nedávno jsem zprovozňoval nějaký malý 24" Philips, na kterém se mi líbilo pár věcí ve firmwaru, nezávislý sluchátkový výstup, bezproblémové dálkové ovládání... takže jsem dneska zapátral a zjistil jsem, že Philips doprodává low-end řadu modelového roku 2021, která má tentýž firmware, zvaný Saphi. Pocitově hodnotím Saphi o trochu výš, než Vestelovic mainstream.

Byl jsem si šáhnout na jednu televizi z téhle loňské rodiny v ElectroWorldu a vysoko hodnotím bohaté menu nastavení obrazu = kolik to má různých vylepšovačů obrazu, které lze jednotlivě VYPNOUT. Asi nejhorší je jakási "subpixelová detekce hran" při extrapolaci full HD obrazu na 4k stínítko - strašlivě to trhá za oči, tady to jde vypnout, u mého staršího Vestelu doma to vypnout nešlo (tehdy při scalingu interně dekódovaného 576i MPEG2 na full HD). Plus několik různých dalších zaostřovačů a vylepšovačů saturace a kontrastu...

Rozměrové omezení mě vede na 50" model. Každopádně nic "nativně ve full HD" se nedělá, všechny dnešní placky od 40" nahoru jsou 4k. 

Žádná dnesní placatá televize nemá lepší reprák, než měl Color 110 ST (mono) a čím jsou placky placatější, tím je taky zvuk "podvyživenější". Je fakt, že dnešní zesy ve třídě D už jsou poslechově dost dobré, úsporné (nezvyšují spotřebu) a přitom relativně výkonné... přesto z oválného reproduktorku o menším průměru membrány 2cm prostě nelze čekat zázraky. Delší dobu mám v plánu, postavit si dvě bedničky s kvalitním širokopásmovým měničem Monacor nebo Visaton (se středovým trychtýřkem) - test přímého připojení rámcově proběhl, nějaké náhodně přítomné dvoupásmové pasivní bedýnky hrály velice hezky... nepotvrdilo se, že "přikrášlení" korekcemi, invertující mizernou přenosovou charakteristiku vestavěných oválků, zmrví zvuk na externích bednách. A nebo prostě to jistí nějaký ten soundbar...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Marek Staněk 10. 04. 2022, 20:19:24
Cca 2003 jsem koupil "hloupou" Sony Bravia a rok po mě tchán "chytrou" nástupnickou. Stála ho 2x víc a během dvou let na tom s inteligencí byla úplně stejně, protože všechny aplikace postupně přestaly fungovat, jelikož provozovatelé modernizovali servery, ale žádnej update SW televize nebyl.
Dopadlo to tak, že k televizím se nakonec musel koupit settopbox na příjem signálu, a filmy jedou přes ChromeCast z Netflixu.

Za mě závěr zní: neřešit SW v televizi, stejně bude za rok irelevantní a akorát zdroj průserů. Řešit v první řadě obraz, v druhý zvuk, ve třetí dostatek portů.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: premekv 11. 04. 2022, 10:28:15
Cca 2003 jsem koupil "hloupou" Sony Bravia a rok po mě tchán "chytrou" nástupnickou. Stála ho 2x víc a během dvou let na tom s inteligencí byla úplně stejně, protože všechny aplikace postupně přestaly fungovat, jelikož provozovatelé modernizovali servery, ale žádnej update SW televize nebyl.
Dopadlo to tak, že k televizím se nakonec musel koupit settopbox na příjem signálu, a filmy jedou přes ChromeCast z Netflixu.

Za mě závěr zní: neřešit SW v televizi, stejně bude za rok irelevantní a akorát zdroj průserů. Řešit v první řadě obraz, v druhý zvuk, ve třetí dostatek portů.

Záleží na značce a co na tom chcete provozovat. Nedávno jsem zkoušel samsung z r.2009, nějakou dobu nepoužívaný, aplikace jdou (vč. "obchodu", přišly i nějaké updaty), přehraje to youtube i netflix, byť je prostředí už je trošku pomalejší (čekání na reakce a načítání aplikací je pro trpělivého uživatele). Jako přehrávačka youtube nebo ntflx to ale pořád stačí a pár let možná ještě bude. Web (např. pro ivysílání) už je nepoužitelný, spíš než se sw je problém s morálně zastaralým hardwarem, který není schopen dnešní stránky utáhnout, i kdyby na tom byla poslední verze browseru.

Je ale pravda, že ty "chytré funkce" se dají snadno nahradit docela levnou krabičkou...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: 🇺🇦 GPU 11. 04. 2022, 10:47:19
A jak to máte s DO při využití chytrých krabiček? Funguje  to nějak rozumně s HDMI CEC, abych nemusel mít na zapnutí TV jeden ovladač, a na zbytek druhý? Třetí ovladač pak přibude s STB... Nedej bože, aby měl čověk ještě třeba DVD přehrávač, to už musí člověku hrabat....

Tohle mi vždy vadilo, když jsem chtěl použít nějaký PC jako media player k TV, protože PC HW HDMI CEC prostě nemá.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: premekv 11. 04. 2022, 10:59:59
A jak to máte s DO při využití chytrých krabiček? Funguje  to nějak rozumně s HDMI CEC, abych nemusel mít na zapnutí TV jeden ovladač, a na zbytek druhý? Třetí ovladač pak přibude s STB... Nedej bože, aby měl čověk ještě třeba DVD přehrávač, to už musí člověku hrabat....

Tohle mi vždy vadilo, když jsem chtěl použít nějaký PC jako media player k TV, protože PC HW HDMI CEC prostě nemá.

Rodiče mají DVB-T2 stb, satelitní příjímač a DVD přehrávač (ten už se ale skoro nepoužívá) a na stole mají 4 dálkové ovladače.
zapnout jedno, zapnout druhé, jít na "hdmi 2"...
Jsou s tím v pohodě.  Mladá generace je poněkud "zpovykaná".  </nadsázka>
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Marek Staněk 11. 04. 2022, 20:28:14
My máme ovladače 2 (televize + STB), zapnutím STB se zapne televize, jen vypnout ji je potřeba z jejího ovládání. Při aktivaci přehrávání do chromecastu se zapne taky, a opět jen vypnout je potřeba ovládačem od Sony, ale funguje i malinkej ovladač od SDR přijímače k počítači. Nic co by nám rvalo žíly.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: TechnikTom 11. 04. 2022, 20:50:26
Citace
A jak to máte s DO při využití chytrých krabiček? Funguje  to nějak rozumně s HDMI CEC, abych nemusel mít na zapnutí TV jeden ovladač, a na zbytek druhý? Třetí ovladač pak přibude s STB... Nedej bože, aby měl čověk ještě třeba DVD přehrávač, to už musí člověku hrabat....

Tohle mi vždy vadilo, když jsem chtěl použít nějaký PC jako media player k TV, protože PC HW HDMI CEC prostě nemá.


LibreELEC na RPi3 lze normálně ovládat dálkovým ovladačem televize ( Samsung ) přes HDMI CEC
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: František Ryšánek 11. 04. 2022, 22:55:19
Ještě dokud jsem v tom ranting modu, chtěl jsem zmínit jednu věc:

Jak jsem v prodejně zkoumal nastavení obrazu, listoval jsem několika kanály ČT HD (=2k) abych našel vždycky pokud možno HD materiál, pokud možno čistý a kontrastní. Toto na 4k televizi.

A když jsem třeba viděl nějaký detail rozdrobený kompresními artefakty a nakonec "přeostřený v rámci upscalingu na 4k", tak mi vrtalo hlavou, jestli to dělá televize, nebo vysoký kompresní poměr, nebo několikerá předchozí konverze formátu (kodeku?) apod. A většinou jsem došel k tomu, že větší část té neplechy (pokud ne celou) nedělá televize, ale že to nastalo v řetězci někde dřív.

Zejména mě překvapilo několik výskytů, kde ostrá hrana "vibrovala prokládáním řádků". Na televizi, která jede nativně "progressive scan" ve 4k, a materiál běžel ze vzduchu v českém DVB-T2 = 1080p. Zjevně byl příspěvek dodaný v interlaced formátu a někde cestou došlo k deinterlacingu - nevím, zda se dá ostrá vodorovná hrana v deinterlaceru ošetřit, aby nevibrovala.

Úplně největší bomba z tohoto soudku byl jakýsi pořad, kde bylo video někde z přírody ve full HD, a do toho vlevo dole vlepená jakási počítačem vytvořená grafika, jako že tři linky na papíře (lístek z poznámkového bloku) nebo tak něco - kde byla vespod tlustá vibrující linka. Jako kdyby do toho HD materiálu vlepili kus staré gamesy v NTSC nebo interlaced CGA nebo takového nějakého hrozně hrubého rozlišení. Nepochopim. Asi umělecký záměr.

Popravdě byl dost problém najít kus přírodního obrazu aspoň ve full HD. Jednak většina kanálů našeho DVB-T2 ani v 1080p nevysílá (kanály ČT jsou čestná výjimka), druhak na ČT1 a ČT24 byly dlouhé záběry z digitálně renderovaného studia, kde bylo v HD možno leda počítat řídké vlasy hosta proti jednolitému modrému pozadí... dále na většině ostatních kanálů byl v neděli dopoledne starý materiál původně produkovaný v 576i - takže mazanice. Pamatuju si ČT3 s nějakými fosíliemi přehrávanými zřejmě z betamaxu (divné účesy z ČSSR 80.let a divné pleťové odstíny). A na tomhle posuzujte kvality moderního 4k televizoru (nativně 2160p)...
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Adolf.Shitler.2 12. 04. 2022, 09:15:42
Česká televize odbavuje všechno v 1080i a až pro účely šíření v DVB-T2 se signál překlápí do 1080p, ale nativní 1080p není.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Adolf.Shitler.2 12. 04. 2022, 09:22:59
Jinak tedy magnetický záznam v ČST nebyl Betamax (to byla záležitost home videa), ale Betacam (SP), dříve pak i U-Matic a 1" C.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: František Ryšánek 12. 04. 2022, 12:01:04
@A.S. čekal jsem, že se ozvete - děkuji za bezvadné upřesnění / vysvětlivku :-)
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: MARKO ma 11. 05. 2022, 20:21:02
Mám Samsung 65" s Tizenem a funguje to. Aplikací je určitě málo, ve srovnání s Androidem, ale to důchodcům asi vadit nebude. Pokud to nebude připojený k internetu a pojede na tom jen pozemní vysílání, tak nějaké aktualizace a reklamy nehrozí.

Možná bych jen důchodcům pořídil k jakékoli chytré televizi jen nějaký důchodcovský ovladač, který umí zapnout/vypnout, přepnout kanál, hlasitost... I mě se totiž občas stane, že prostě po tmě máčku tlačítko nějaké aplikace (neflix, atp) a pak člověk čeká než se to načte, následně to ukončuje a tak.

Určitě pak nebrat laciné smart TV s nějakým neznámým OS.

Opravitelnost u televize asi bohužel dneska nelze nějak řešit. Panel bývá považován za jednu komponentu... Pokud se v tom chce kutil vrtat, nějak si poradí.

Ty repráky u dnešních TV jsou mnohem lepší, než to na co jsme byli zvyklí u nějakých CRTček.

Souhlasím.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: urvi 13. 05. 2022, 00:15:53
Za mne jednoznacne oled, ten zazitek z obrazu je neuveritelny a pokud ma clovek elektrotechnice + it vzdelani tak z toho nedokaze urvat oci. Sporic hodin kterej vam jezdi ze strany na stranu a sviti vam jen ta cast televize a u toho napriklad hraje radio nebo spotify/apple music je k nezaplaceni.

Nevahejte koupit i hloupou televize, a dokupte si k tomu chytrou masinu. Ja mam apple tv, a ta jednim ovladacem dokazei tv vypnout a zapnout. Ovladac o tv jsem nevidel od doby jeji koupe.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: S-KERNEL 20. 05. 2022, 02:10:07
Sony s androidem - náběh 1 minuta po restartu??? Když chci koukat na pozemní TV? Promiň ale to mi přijde jako neakceptovatelné...

Nechápu. Ale abych byl přesný tak jsem to naschvál spustil přes stopky v mobilu. A doba od potvrzení restartu k plnému spuštění je přesně nyní 1 minuta 25 sekund. Vzhledem k tomu, že to člověk dělá tak 1x za měsíc nebo dva tak je to naprosto nepodstatné.

Dále mě uniká souvislost se sledováním pozemní TV. Navíc DVB-T či T2 nepoužívám takže vůbec netuším.

Presne tak.
Navic prosim Vas, vetsina normalnich televizi ma funkci "rychleho spusteni" kde se TV po stisknuti "Power OFF" zcela nevypne, ale jen uspi, tak spusteni trva okolo 2s.

PS: viz vyse "co to vlastne smart TV znamena", v podstate  nic vic, nez to, ze se televize um pripojit k internetu (siti).
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Rovano _ 25. 05. 2022, 14:19:02
U těch OLED pozor. Asi by to mělo umět z principu, ale v jednom obchodě se mi ve filtru objevila OLED?, která údajně neměla local dimming.

Známej si koupil Metz LED. Asi je to nějaká Čína s Androidem. Když jsem to zapl, startovalo to přes minutu. Asi studený start? Nevím. Nebyl čas se o tom pobavit.
Ale zase cena 14k a 2 metry úhlopříčka od oka... Obraz přesaturovaný. Ale to já vidím dneska skoro všude.

Dnes je všechno přesaturované nebo třeba vyfocené fotky se dopočítávají a realitu uvidíš málokde. Hlavně mít hezkou pleť, zelenou trávu atd.

Občas je sranda, když to dopočítávání někde selže a vyrobí zmetek. Tak nějak přestávám tomuto světu hovět a korejcům obzvlášť.

Příští rok to vidím, že se bude kupovat TV rodičům. Jsem na to zvědav, zda OLED do té doby spadne níž.

Ta Apple TV zmíněná výše, mě zaujala. Hlavně ovladač. Ale je potřeba si zjistit další věci s kompatibilitou se zbytkem světa. :-)
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Jan Forman 26. 05. 2022, 11:57:56
OLED nemůže mít local dimming, ale pokud jí chceš kupovat rodičům tak bych to nedoporučil z důvodu nerovnoměrného opotřebení jednotlivých pixelů.
OLED je OK tam, kde to neběží od rána do večera nedejbože s nějakým statickým obsahem/logem/lištou.

Co se týče barev a kontrastu tak někdy pomůže "cinema" režim, ale stejně je lepší když to někdo alespoň nahrubo překontroluje sondou (grayscale + gamma a barevný gamut)

U těch OLED pozor. Asi by to mělo umět z principu, ale v jednom obchodě se mi ve filtru objevila OLED?, která údajně neměla local dimming.

Známej si koupil Metz LED. Asi je to nějaká Čína s Androidem. Když jsem to zapl, startovalo to přes minutu. Asi studený start? Nevím. Nebyl čas se o tom pobavit.
Ale zase cena 14k a 2 metry úhlopříčka od oka... Obraz přesaturovaný. Ale to já vidím dneska skoro všude.

Dnes je všechno přesaturované nebo třeba vyfocené fotky se dopočítávají a realitu uvidíš málokde. Hlavně mít hezkou pleť, zelenou trávu atd.

Občas je sranda, když to dopočítávání někde selže a vyrobí zmetek. Tak nějak přestávám tomuto světu hovět a korejcům obzvlášť.

Příští rok to vidím, že se bude kupovat TV rodičům. Jsem na to zvědav, zda OLED do té doby spadne níž.

Ta Apple TV zmíněná výše, mě zaujala. Hlavně ovladač. Ale je potřeba si zjistit další věci s kompatibilitou se zbytkem světa. :-)
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Vrozkrokkop Kopalsson 26. 05. 2022, 13:38:46
U televizorů mohou/nemusí být i jiné užitečné vlastnosti co jsme si na ně zvykli a může nás nepříjemně překvapit, že u nového televizoru chybí.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=100964
 :(
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: kanoe22 26. 05. 2022, 14:07:22
U televizorů mohou/nemusí být i jiné užitečné vlastnosti co jsme si na ně zvykli a může nás nepříjemně překvapit, že u nového televizoru chybí.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=100964
 :(

A akoze co chyba dnesnym telkam? Vzdy, ked zapojim sluchadla do telky alebo telefonu alebo pc, mi vypne zvuk z reprakov (pripadne z telefonu) a presmeruje to do sluchadiel. Pocuvat jednu zvukovu stopu (jeden kanal v telke, nebavime sa teda o obraz v obraze technologii), pojde vzdy iba na jednom vystupe. Ak chce niekto mat moznost pocuvat naraz na roznych vystupoch, tak sa to na 99% bude riesit nejakym dalsim programom, pokial to neumoznuje OS daneho zariadenia sam.

To ze 5ti ludia v 10milionovej republike potrebuju nieco hentake, neznamena ze to musi mat kazda telka.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Vrozkrokkop Kopalsson 26. 05. 2022, 19:53:37
A akoze co chyba dnesnym telkam? Vzdy, ked zapojim sluchadla do telky alebo telefonu alebo pc, mi vypne zvuk z reprakov (pripadne z telefonu) a presmeruje to do sluchadiel.
...
To ze 5ti ludia v 10milionovej republike potrebuju nieco hentake, neznamena ze to musi mat kazda telka.
Co tím chce básník říci? Někdo to potřebuje (mně by se něco takového taky hodilo), tak se na to ptá.
Třeba tahle televize to uměla:
http://www.oldradio.cz/ts4428.htm
Možná to umějí i některé televize v současné nabídce, ale je těžké se v tom množství typů a variant orientovat.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Standa2017 26. 05. 2022, 20:12:06
Pokud mají TV nezávislé výstupy, tak na to mají v menu příslušné nastavení. Stařičký LCD Panasonic má v menu extra hlasitost pro sluchátka, což by mělo být identické i pro BT.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: František Ryšánek 27. 05. 2022, 09:02:56
A akoze co chyba dnesnym telkam? Vzdy, ked zapojim sluchadla do telky alebo telefonu alebo pc, mi vypne zvuk z reprakov (pripadne z telefonu) a presmeruje to do sluchadiel.
...
To ze 5ti ludia v 10milionovej republike potrebuju nieco hentake, neznamena ze to musi mat kazda telka.
Co tím chce básník říci? Někdo to potřebuje (mně by se něco takového taky hodilo), tak se na to ptá.
Třeba tahle televize to uměla:
http://www.oldradio.cz/ts4428.htm
Možná to umějí i některé televize v současné nabídce, ale je těžké se v tom množství typů a variant orientovat.

U dvou různě velkých (24" a 50") relativně mladých Philipsů s firmwarem Saphi jsem pozoroval sluchátkový výstup na 3.5" jacku, s nezávislým ovládáním hlasitosti. Sluchátka jedou současně se zabudovanými reproduktory TV, tzn. nekoná se automatické odpojení repro po zasunutí jacku.

Pak jsem viděl pár Vestelů, které při zasunutí jacku klasicky ztlumí reproduktory. Tuším jsem i viděl schéma motherboardu, spínač v jacku neodpojuje natvrdo reprák, ale jenom signalizuje stav nějakému švábu a nepřímo vyvolá enable/disable toho či onoho výkonového výstupu.

Ohledně BT nemohu sloužit.
Název: Re:Jak vybrat TV?
Přispěvatel: Rovano _ 01. 06. 2022, 12:42:31
No jasně, že jsem myslel i pixel dimming. Jen neznám tyhle všechny marketingový pojmy.
Rodičům bych to zatím nedoporučil z poměru cena/výkon. Nerozumím tomu, proč předpokládáš, jak to rodiče budou užívat a vymlouváš to. A pro koho je teda OLED určená?

To byl takový postesk. A šlo konkrétně o LED TV. Nebo obecně o tom, že lidi už si zvykají na ty přesaturované barvy na všem.
Kontrolovat něco sondou pro běžného konzumenta TV mi přijde přehnané. Ať si to nastaví sám, jak to cítí. Co já bych mu do toho mluvil.
Navíc jak dlouho Tě bude bavit štelovat nějaké režimy? Myslíš, že lidi s tím vším ovládáním ještě přehazují běžně režimy? Nastavíš jeden přijatelně pro všechno a hotovo. Jasně, někdo si  s tím hraje jako s novou hračkou, než ho to přestane bavit.

OLED nemůže mít local dimming, ale pokud jí chceš kupovat rodičům tak bych to nedoporučil z důvodu nerovnoměrného opotřebení jednotlivých pixelů.
OLED je OK tam, kde to neběží od rána do večera nedejbože s nějakým statickým obsahem/logem/lištou.

Co se týče barev a kontrastu tak někdy pomůže "cinema" režim, ale stejně je lepší když to někdo alespoň nahrubo překontroluje sondou (grayscale + gamma a barevný gamut)

U těch OLED pozor. Asi by to mělo umět z principu, ale v jednom obchodě se mi ve filtru objevila OLED?, která údajně neměla local dimming.

Známej si koupil Metz LED. Asi je to nějaká Čína s Androidem. Když jsem to zapl, startovalo to přes minutu. Asi studený start? Nevím. Nebyl čas se o tom pobavit.
Ale zase cena 14k a 2 metry úhlopříčka od oka... Obraz přesaturovaný. Ale to já vidím dneska skoro všude.

Dnes je všechno přesaturované nebo třeba vyfocené fotky se dopočítávají a realitu uvidíš málokde. Hlavně mít hezkou pleť, zelenou trávu atd.

Občas je sranda, když to dopočítávání někde selže a vyrobí zmetek. Tak nějak přestávám tomuto světu hovět a korejcům obzvlášť.

Příští rok to vidím, že se bude kupovat TV rodičům. Jsem na to zvědav, zda OLED do té doby spadne níž.

Ta Apple TV zmíněná výše, mě zaujala. Hlavně ovladač. Ale je potřeba si zjistit další věci s kompatibilitou se zbytkem světa. :-)