Chytrá domácnost - jak na to?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #90 kdy: 30. 09. 2021, 21:48:59 »
EZS od Jablotronu je totiž "krabice" která umí ovládat relátka
Se stavem 0/1 se dá udělat dost, ale rozhodně ne všechno, žádná velká "inteligence" se tím postavit nedá. Cokoli jenom trochu inteligentnějšího vyžaduje vícestavové výstupy (teplota, zastínění, intenzita světel, barva světel, hlasitost audia, nahrávání pořadů v TV, hlasový výstup, hlasový vstup, ...).

"Inteligentní" dům (jak to vidím já) není o tom, že vezmu úplně stejnej vypínač a úplně stejnou žárovku, jenom mezi ně vložím relé a kilometry drátů (pořád technologie 19. století) a pořád při příchodu do místnosti mačkám ten stejnej debilní vypínač (technologie 19. století), ale o tom, najít úplně nové možnosti, nový komfort, nové způsoby ovládání (ideálně žádné manuální ovládání).


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #91 kdy: 01. 10. 2021, 00:01:09 »
"Inteligentní" dům (jak to vidím já).... najít úplně nové možnosti, nový komfort, nové způsoby ovládání (ideálně žádné manuální ovládání).
No dost bych chtěl vidět na základě čeho a jak bys řešil třeba rozsvícení světel....to je naprosto nereálný požadavek. Samozřejmě jde vzít pohybová čidla a denní dobu, ale prostě někdy si potřebuji i ve 3 ráno rozsvítit na 100%. A jediný vstup je ten vypínač na zdi...
Na nějaký ten příchod domů jde vzít třeba detekci bluetooth z mobilu a rozsvítit třeba světla na příjezdovce nebo tak, ale na použití uvnitř je to nepoužitelné - mobil u sebe v baráku nenosím...

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #92 kdy: 01. 10. 2021, 01:24:22 »
Citace
No dost bych chtěl vidět na základě čeho a jak bys řešil třeba rozsvícení světel

Mě bohatě stačí, když se mi rozsvítí světlo v garáží, když otevřu vrata a couvám tam. Pokud bych neměl domácí automatizaci, tak přijedu k domu, otevřu z auta bránu, otevřu z auta garážová vrata, pak vystoupím, abych si rozsvítil a konečně tam můžu zajet. Na půdě je rozsvíceno jen když je otevřený průlez, některé světla se po čase sami zhasnou, protože dítě je nechává rozsvícené, v noci se zhasne úplně všechno a zůstávají jen červené ledky na chodbách. Schody jsou na čidlo ale v noci svítí mnohem méně než večer. Zahradní světla se sami rozsvěcí se západem slunce a zhasínají v 11 večer. Zahradní domek se rozsvítí jen když jsou otevřeny dveře, ale zároveň se po hodině sám zhasne pokud tam někdo nechá rozsvíceno. Nepopiratelná výhoda je ovládání světel odkudkoli, kam si schovám ZigBee nebo WiFi tlačítko a rybičky taky mají rády, když se jim rozsvěcí pravidelně.

Těch možností je hromada a každý si najde to své. Odmávnout to prostým "naprosto nereálný požadavek" je nesmysl.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #93 kdy: 01. 10. 2021, 06:39:15 »
No dost bych chtěl vidět na základě čeho a jak bys řešil třeba rozsvícení světel....to je naprosto nereálný požadavek.
Aby počítač porazil člověka v šachu nebo v go nebo rozuměl lidské řeči, byl ještě nedávno taky "nereálný požadvek". O tom je přesně inovace - dělat z nereálných požadavků reálné :) Bez toho to není žádná inovace, jenom stará dobrá reléová telefonní ústředna :)

Přesně jak píše by_cx: spoustu věcí pořeší jenom napojení na hodiny, kalendář, dobře použité PIRy a jiná detekce přítomnosti (wifi, bluetooth), spojená s dobře na míru napsanou logikou. Koneckonců, i indoor lokace je něco, na co technologii už máme, jde jenom o to, ji vhodně použít. Na tlačítku není nic špatnýho, ale v našem tisíciletí fakt nemusí být napevno zadrátované v díře ve zdi a napevno spojené s konkrétní funkcí, natož konkrétním světlem. A když to není silový vypínač, tak to taky nemusí být mechanický kontakt, může to být třeba kapacitní dotyková plocha na nějaké soše, že :)

Ale nechtěj po mně, abych vysypal z rukávu řešení, po kterým si každej sedne na zadek. Kdybych to uměl, tak nemudruju na Rootu, ale popíjím rum na jachtě :)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #94 kdy: 01. 10. 2021, 14:38:55 »
Všechny ty požadavky jsou pěkné.
Nicméně vždy je alespoň jedno "ale..."
A jedním z nich je cena za spolehlivé, otevřené, apod. další vlastnosti, řešení.

Platí to obecně všude, že "za 80% funkčnosti zaplatím 20% ceny, ale těch zbývajících 20% funkčnosti bude stát 80% ceny".
Z toho vychází, že ovládání základních prvků se základní logikou mne vyjde např. na 100 tis., ale všechno navíc už bude řádově dražší. Buď vyšší, ale jednoúčelovější jednotkou, která nebude tak obecná, a bude mít přesně definované a podporované zařízení, z logiky věci budou řádově dražší


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #95 kdy: 01. 10. 2021, 14:48:45 »
Z toho vychází, že ovládání základních prvků se základní logikou mne vyjde např. na 100 tis.
Automatizace za sto tisíc je podle mě naprostá pitomost. Dneska se dá pohodlně vejít do dvaceti.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #96 kdy: 01. 10. 2021, 17:33:54 »
...otevřu z auta garážová vrata, pak vystoupím, abych si rozsvítil a konečně tam můžu zajet.
Ne, protože snad všechny motory na vrata mají buďto světlo přímo v sobě, nebo kontakt na světlo, obé s dosvitem.
A s těmi dětmi je to na delší diskuzi: Není lepší je naučit zhasínat? V kolika letech je učit povinnostem a odpovědnosti? A není zrovna tohle na učení skvělá věc? Rybičky souhlas (spínací hodiny za 90Kč). A na schodech do sklepa svítí vysoce svítivá LED připojená na Jablotron čidlo. Světlo na půdě je umístěno tak, aby bylo vidět střešním výlezem z venku, že svítí. Za 15 let se to stalo jednou. Ale jinak: Je to každého volba, souhlas.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #97 kdy: 01. 10. 2021, 18:15:43 »
Já provozuju taky smarthome a s plánovaným stěhováním do baráku to určitě rozšířím - jako přesně to rozsvícení světla při vjíždění do garáže. Ano garážový motory mají "světlo" - asi 1-3W LEDku co neosvětlí vůbec nic. Rozhodně je lepší detekcí otevřených vrat rozsvítit normální světlo v celé garáži

S rozsvěcováním v zahradním domku a podobně (chodby v noci, rybičky...) to souhlas, to jde automatizovat. Ale třeba vůbec nejde (a jakákoliv snaha bude silně negativně vnímána obyvateli) automatizovat rozsvěcování třeba v ložnici. Jak říkám - nejde podle žádného klíče říct, jestli chci rozsvítit na normal, full, tlumené nebo úplně minimum. Prostě nejde, nijak. A jak říkám - pokud by se člověk snažil do toho zakomponovat všechny m,ožné vstupy i včetně toho jestli je zapnutá TV a podobně, tak to bude spíš kontraproduktivní v situacích kdy to nebude 100% fungovat (což bude tak půlka případů). Na tohle je prostě potřeba tlačítko a hotovo.
Smarthome (jakožto opravdu automatizace - ne ve smyslu zmáčknutí tlačítko udělá přes "magic" nějakou věc) je naprosto super koncept, ale člověk to musí implementovat jen na určité věci. Něco musí nechat na těch tlačítkách. Ty samozřejmě nemusí být silové, ale klidně to může být zigbee co přes centrální hub řekne přes wifi světlu aby se rozsvítilo na X procent podle počtu zmáčknutí atd...

Ale rozsvěcování

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #98 kdy: 01. 10. 2021, 20:14:27 »
Ale třeba vůbec nejde (a jakákoliv snaha bude silně negativně vnímána obyvateli) automatizovat rozsvěcování třeba v ložnici. Jak říkám - nejde podle žádného klíče říct, jestli chci rozsvítit na normal, full, tlumené nebo úplně minimum. Prostě nejde, nijak. A jak říkám - pokud by se člověk snažil do toho zakomponovat všechny m,ožné vstupy i včetně toho jestli je zapnutá TV a podobně, tak to bude spíš kontraproduktivní v situacích kdy to nebude 100% fungovat (což bude tak půlka případů). Na tohle je prostě potřeba tlačítko a hotovo.
Souhlas, že takové situace určitě jsou. Ta "inteligence" je přece hlavně o tom, použít vhodnou tehnologii na daný účel - a někdy je to tlačítko, jasně.

Ale docela mě překvapilo, že zmiňuješ zrovna ložnici. Co tam děláš tak složitého, že si ani nejde představit, jak to automatizovat? :) (jenom tak pro zajímavost, jako cvičení)

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #99 kdy: 02. 10. 2021, 00:27:12 »
Citace
Ale třeba vůbec nejde (a jakákoliv snaha bude silně negativně vnímána obyvateli) automatizovat rozsvěcování třeba v ložnici

Máme u dveří do ložnice jen vypínač na hlavní světlo, takže nesmysl to použít, když tam někdo spí. V ložnici je v noci tma a já většinou chodím spát později než žena. Tak tam máme PIR senzor, který hned při prvním kroku do místnosti na pět minut červeně rozsvítí LED pásek za postelí na asi 5 % intenzity. Nikoho to nevzbudí, já se cestou do postele o nic nezabiju a všichni jsou spokojení. Světlo vypínám buď tlačítkem na nočním stolku a nebo se vypne vložením telefonu do nabíječky.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #100 kdy: 02. 10. 2021, 06:14:29 »
Pri vstupu do loznice zmacknu nejake tlacitko na telefonu, svetlem displeye otocenym k zemi si posvitim, lehnu, telefon hodim nekam do haje a spim.

Nebo proste vejdu, stejne ve meste ci na dedine je okolni svetlo takove, ze ja vidim.

Netusil sem, co za veletoce se da v dome provadet. Obdivuju, ze nekdo ma cas a chut tyhle veci vymyslet, instalovat a opravovat. Ja sem asi liny, ale po 8 hodinach u pocitace uplne netouzim se s nim potykat jeste po praci.

Ma zivotni zkusenost je ta, ze vypinac je vypinac, rozsvitim hned, zhasnu hned, spolehlivost velmi vysoka. Kdyz nekdo zapomene zhasnout, tak halt dostane zjeba.

Jakykoliv pokus o chytrou domacnost, ktery sem potkal, prosel fazi, kdy bylo zapotrebi jit stipat louce.

Nejaky pirko na svetlo nebo rozsviceni garaze pri otevreni vrat, neberu jako "chytrou domacnost".

Nic proti vsem temhle technologiim, ale podle me prakticke zkusenosri patri spis do kancelare ci velke budovy, nez do bytu nebo rodinneho domu.

Jako konicek proc ne.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #101 kdy: 02. 10. 2021, 11:18:10 »
Citace
Kdyz nekdo zapomene zhasnout, tak halt dostane zjeba.

Spousta textu k prostému vymezení se proti technologii. Od "já to nepotřebuju", přes "stejně to nefunguje", se dostáváme k "když to někdo nepoužívá jak chci, tak dostane zjeba". Tak děkujeme za příspěvek k tématu :-)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #102 kdy: 02. 10. 2021, 13:07:46 »
Souhlas, že takové situace určitě jsou. Ta "inteligence" je přece hlavně o tom, použít vhodnou tehnologii na daný účel - a někdy je to tlačítko, jasně.

Ale docela mě překvapilo, že zmiňuješ zrovna ložnici. Co tam děláš tak složitého, že si ani nejde představit, jak to automatizovat? :) (jenom tak pro zajímavost, jako cvičení)
Nic extra zajímavýho, jen mám prostě 3-4 výkony světla.Mám tam 2x50W Yeelight 650mm světlo.

Single zmáčknutí je normální jas (což je tak cca 30% výkonu).
Double zmáčknutí je takovej večerní režim když ukládáme malou do postele a ještě se jí nechce spát a skáče tam po posteli. Ale už ví, že se jde spát. Je normálně vidět, ale je to tak 1-3%? výkonu.
No a pak podržení je úplně noční režim, kdy je výkon tak na úrovni že jedna svíčka svítí víc než ty světla. Prostě když do té místnosti člověk přijde, tak aby viděl, tak si musí nejdřív pár minut zvyknout. (nemám luxmeter ani se mi nechce měřit příkon světel :D ). To je tak když už malá má usínat, ale abychom ještě trochu viděli.

Původně jsem měl na normální jednozmáčknutí plný výkon, ale to bylo i moc, takže jsem tam nastavil tak těch 50% a opravdu plný výkon se nastaví trojitým zmáčknutím - to se využije když tam člověk něco hledá ve skříni a potřebuje opravdu hodně světla.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #103 kdy: 02. 10. 2021, 14:29:37 »
Aha, tak to je jasný. Děti vždycky všechno rozbijí a zkomplikují ;)

V takovémhle režimu asi fakt nic moc automatizovat nejde. Leda intenzitu podle funkce venkovního luxmetru + denní doby, s možností overridnutí nějakým manuálním ovladačem (osobně bych na tolik úrovní asi spíš volil teda otočný ovladač než tlačítko s tolika režimy).

TakyPatrik

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #104 kdy: 03. 10. 2021, 00:25:27 »
Jo, taky nehodlám mít dům jako tamagotchi... Radši na zahradě okopávám záhony, než abych ladil intenzitu žárovek v závislosti na denní době, což stejně nikdo neocení, protože všichni jsou zvyklí rovněž na to, že světla mají dva stavy - svítí/nesvítí. Kdo potřebuje menší světlo, nerozsvicuje stropní svítidlo ale rozvítí si třeba lapičku na čtení.

Původně jsem měl taky velké plány a nakonec zvítězila obyčejná "hloupá"instalace, kde každý spínač má dva stavy - vypnuto/zapnuto. Trubleshooting problémů se pak omezí na: Nejde proud/spadl jistič/praskla žárovka...

Třeba zrovna v ložnici nemám problém se navigovat v absolutní tmě, protože dokud nikdo neposune postel, nebo nepostaví do cesty noční stolek, tak vždy do postele trefím.