Chytrá domácnost - jak na to?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #75 kdy: 30. 09. 2021, 11:58:39 »
Ty Ikea LEd co jsem kdysi testoval, mely ucinnost 60 lumen/watt a CRI pod 80.
Účinnost je absolutně nezajímavej parametr. V našich končinách, kdy je topná sezona 9 měsíců, si těma žárovkama přinejhorším trošičku přitopíš. Finanční ztráta naprosto zanedbatelná.


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #76 kdy: 30. 09. 2021, 12:16:01 »
je to jasna indikace, o jakou generaci a kvalitu hardware jde.
je to horsi nez zarivka v obou parametrech.

ekonomicky a zdravotne je lepsi svitit obyc zarovkama, pokud ma teda clovek kontakty na paseraky.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #77 kdy: 30. 09. 2021, 12:40:31 »
Citace
ekonomicky a zdravotne je lepsi svitit obyc zarovkama

Ekonomicky určitě ne.

TakyPatrik

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #78 kdy: 30. 09. 2021, 14:26:39 »
Obyčejná žárovka více topí než svítí. To je po většinu roku výhoda, protože v našich končinách nemáme ve zvyku domy uměle ochlazovat. Jinými slovy, teplo které nevyprodukují žárovky a jiné spotřebiče musíte stejně dodat jinak.

Co se týče domácí automatizace, taky jsem snil o tom, jak budu ve svém domě vše řídit přes aplikaci a polovina věcí se bude řídit sama. Holt jsem člověk IT positivní. Nakonec jsem se rozhodl udělat úplně obyčejné rozvody se zásuvkovými okruhy a se světly ovládanými hloupým vypínačem.

Vhlký sen každého ajťáka se dá velice snadno zredukovat na - cvaknu vypínačem svítím/nesvítím. Představa, že po celodenním sezení u PC ještě řeším nastavení domácí automatizace, vyměnu baterek ve vypínačích, aktualizace SW a FW či případné závady je docela děsivá.

Chci přijít domů a rozvítit si a né řešit proč nejsou zatažené rolety a světlo má špatnou teplotu...

Mám v baráku všeho všudy jedno "IoT" zařízení, kdy mi Shelly pod vypínačem v chodbě umožňuje odkudkoliv rozsvítit venkovní světlo, takže když přijíždím domů, nemusím tápat ve tmě.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #79 kdy: 30. 09. 2021, 15:39:45 »
Účinnost je absolutně nezajímavej parametr. V našich končinách, kdy je topná sezona 9 měsíců, si těma žárovkama přinejhorším trošičku přitopíš. Finanční ztráta naprosto zanedbatelná.

Dalsi pohled muze byt, ze nizsi ucinnost znamena vice tepla na omezenem prostoru a tim padem vyssi teplotu elektronickych soucastek, ktera muze byt pricinou nizsi zivotnosti.


TakyPatrik

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #80 kdy: 30. 09. 2021, 15:46:09 »
Účinnost je absolutně nezajímavej parametr. V našich končinách, kdy je topná sezona 9 měsíců, si těma žárovkama přinejhorším trošičku přitopíš. Finanční ztráta naprosto zanedbatelná.

Dalsi pohled muze byt, ze nizsi ucinnost znamena vice tepla na omezenem prostoru a tim padem vyssi teplotu elektronickych soucastek, ktera muze byt pricinou nizsi zivotnosti.

Jaké jsou v žárovce elektrické součástky?

Obrovskou výhodou žárovek je právě to, že jsou neuvěřitelně jednoduché a relativně bezporuchové. U LEDek nám slibují životnost desítek tisíc hodin, ale kontejnery jsou jich přesto plné.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #81 kdy: 30. 09. 2021, 15:48:53 »
Citace
Představa, že po celodenním sezení u PC ještě řeším nastavení domácí automatizace, vyměnu baterek ve vypínačích, aktualizace SW a FW či případné závady je docela děsivá.

Nastavil jsem, funguje to. Občas updatuju HomeAssistanta, občas kliknu na hromadný update u Shellíků. Největší přínos pro mě je ovládání světel v obýváku jedním tlačítkem pod stolem a zhasínání celého domu když jdu spát. Automatizujeme od října minulého roku a pokud něco neměním, tak to funguje.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #82 kdy: 30. 09. 2021, 15:51:24 »
Citace
kontejnery jsou jich přesto plné.
Cítím argumentační faul.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #83 kdy: 30. 09. 2021, 15:58:30 »
Jaké jsou v žárovce elektrické součástky?

Obrovskou výhodou žárovek je právě to, že jsou neuvěřitelně jednoduché a relativně bezporuchové. U LEDek nám slibují životnost desítek tisíc hodin, ale kontejnery jsou jich přesto plné.
Tak v zigbee žárovkách nějaká ta elektronika bude. Ale to je právě výhoda rozumné značky oproti noname z Číny nebo noname z Číny z kamenného obchodu se svítidly, že se dá docela oprávněně očekávat, že to výrobce vyrobil tak, aby to umělo to teplo dostatečně efektivně vysálat :)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #84 kdy: 30. 09. 2021, 16:05:16 »
ted si mne rozesmal.

TakyPatrik

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #85 kdy: 30. 09. 2021, 16:20:46 »
Jaké jsou v žárovce elektrické součástky?

Obrovskou výhodou žárovek je právě to, že jsou neuvěřitelně jednoduché a relativně bezporuchové. U LEDek nám slibují životnost desítek tisíc hodin, ale kontejnery jsou jich přesto plné.
Tak v zigbee žárovkách nějaká ta elektronika bude. Ale to je právě výhoda rozumné značky oproti noname z Číny nebo noname z Číny z kamenného obchodu se svítidly, že se dá docela oprávněně očekávat, že to výrobce vyrobil tak, aby to umělo to teplo dostatečně efektivně vysálat :)

Žárovka má vlákno. LED není žárovkou, stejně jako žárovkou není nízkotlaká ani vysokotlaká výbojka či třeba petrolejová lampa nebo svíčka.

Citace
Představa, že po celodenním sezení u PC ještě řeším nastavení domácí automatizace, vyměnu baterek ve vypínačích, aktualizace SW a FW či případné závady je docela děsivá.

Nastavil jsem, funguje to. Občas updatuju HomeAssistanta, občas kliknu na hromadný update u Shellíků. Největší přínos pro mě je ovládání světel v obýváku jedním tlačítkem pod stolem a zhasínání celého domu když jdu spát. Automatizujeme od října minulého roku a pokud něco neměním, tak to funguje.

Řekneme si za 10-20 let...


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #86 kdy: 30. 09. 2021, 16:28:39 »
Citace
Řekneme si za 10-20 let...

Pochybuju :-)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #87 kdy: 30. 09. 2021, 17:00:14 »
Technické uspořádání chytré domácnosti v mém chápání je vždy ovládání spínacího relátka daného zařízení, ev. sběr dat z čidla, pomocí sériové dvojlinky (RS48x apod.) a adresace, ev. pomocí point-to-point dvojlinky s centrálním prvkem, který bude NO/NC. Nebo digitálně bude dostávat adresně v sériovém zapojení nějakou hodnotu.

Neumím si představit, že budu mít např. trvale zapojenou objímku na žárovku, tzn. bez možnosti vypnutí, nebo nouzového manuálního ovládání a do toho budu vkládat žárovku s čipem a s nějakým firmwarem a s nějakým ovládáním po LAN/WIFI. To přeci musí skončit na podpoře/existenci výrobce.

Inteligentní zařízení, např. lednice která si na základě něčeho objednává jídlo, nepovažuji za chytrou domácnost, ale chytrou jednoúčelovou krabici která komunikuje nezávisle na vnitřním prostředí.

Asi bych tazateli navrhl ať se koukne jak fungují EZS od Jablotronu, které využívají interní protokol na čtyřdrátu s možností aktivního prodloužení dosahu asi na stovky metrů a s možností komunikace pomocí více linek a adresace prvků.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #88 kdy: 30. 09. 2021, 17:48:48 »
Citace
Asi bych tazateli navrhl ať se koukne jak fungují EZS od Jablotronu, které využívají interní protokol na čtyřdrátu s možností aktivního prodloužení dosahu asi na stovky metrů a s možností komunikace pomocí více linek a adresace prvků.

Vždyť EZS jsou nějaké closesource alarmy, jak to proboha souvisí s tématem?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #89 kdy: 30. 09. 2021, 20:30:20 »
EZS od Jablotronu je totiž "krabice" která umí ovládat relátka a s čidel sbírat data + rozhodování. A mají vlastní GSM propojení s cloudem a dálkovým ovládáním atd.
Do EZS nemusí být zapojená PIR čidla, ale úplně klidně kotel a ovládání topení, světel, elektrozámku a kamer, otevírání vrat na základě identifikace pomocí čipu atd. Je to ústředna JA-100

https://www.jablotron.com/cz/produkty/alarmy/alarm-do-domu/#zabezpeceni
https://www.jablotronlt.com/system21

A třeba zde je popis relé
https://www.jablotron.com/cz/produkt/sbernicovy-signalni-modul-vystupu-pg-8-vystupu-1260/
https://www.jablotron.com/cz/produkt/sbernicovy-modul-4-vstupu-a-4-vystupu-606/

Nebo třeba termohlavici na topení
https://www.jablotron.com/cz/produkt/bezdratova-ventilova-hlavice-752/

Třeba ale netuším jak vyřešit skrz tu ústřednu ovládání barevných náladových světel. Ale osobně si myslím, že to je vždy pocitový ovládání a bez dálkového ovladače a manuálně nastavení to nejde lépe vyřešit.

Ale třeba rozvěcování světel v jednotlivých místnostech si umím velmi dobře představit i bez nějakého velkého vrtání.
Dám tam bezdrátový PIR
https://www.jablotron.com/cz/produkt/bezdratovy-pir-detektor-pohybu-259/
A do krabičky bezdrátové relé, když dám hlubší krabičky tak si tam dám navrch i klasický vypínač.
https://www.jablotron.com/cz/produkt/bezdratove-multifunkcni-rele-do-montazni-krabice-512/

Výhody, netahám žádné ovládací kabel, nekomunikuji s WIFI, ale s odolným proti rušení bezdrátem, a elektřinu udělám podle stávajícího projektu, se zachováním ručního ovládámí. A s ovládáním dle nějakého schématu, ev. pomocí mobilu/webu.
Ústředna stojí asi 15 tis, a ušetřím na kabelech (silových/datových), ostatní prvky jsou stejně drahé. A jiný typ ústředny si stejně budu muset udělat/pořídit i kdyby to bylo na Arduino/Rapsberry.
jenže tady mám i tu bezpečnostní funkci. Večer mi to zakóduje barák, nebo i garáž/dvůr, mám tam kamerový systém a všechno mi jde do aplikace na mobilu.

Takže vždy mám odpovědi na otázky "je dítě doma", "nehoří", "pračka je OK", "topení topí" "není otevřené okno" "mám stažené žaluzie", "není mi manželka nevěrná = PIR s kamerou :) s poplachovou 24 hodinovou, ale nastavenou po dobu mé práce, smyčkou".
S trochou námahy udělám i zalévání kytek v květináči po dobu dovolené (tzn. vezmu relé/ovládání a zapojím hadičky a akvarijní čerpadlo. Zalévání zahrady je opět pouze to triviální bezdrátové relé a schéma jeho ovládání + třeba vstup s dešťového čidla.
A celé je to jednoznačková skládačka s dlouho garantovanou dobou funkčnosti. EZS se nedělají na 5 let, ale na dvacet/třicet let.