Chytrá domácnost - jak na to?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #30 kdy: 20. 09. 2021, 10:26:23 »
Přístup na čip: jednoduchá rfid čtečka z Číny (https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2334524.m570.l1313&_nkw=rfid+reader+pn532&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_odkw=rfid+reader&_sop=15). Přípojí se přes UART k raspi / arduinu / čemukoliv. Dá se s tím bavit třeba přes libnfc.

Na dveře elektromechanické zámky, dobré dělá např. Erbi (https://www.erbi.cz/cs/produkty/samozamykaci-zamky/samozamykaci-zamky-elektromechanicke). Úžasné je, že je to úplně "hloupé" zařízení: pustíte do toho 12V a odblokuje se. Tedy raspi + čínský relé modul + libovolná vlastní logika. Obojí máme doma tak dva roky bez jediného problému.


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #31 kdy: 20. 09. 2021, 10:28:31 »
Ahoj,
rekonstruoval jsem byt cca 85m2 3+kk - natahal cca 250m kabelu a to je jen ke každé televizi 4ks (TV, přehrávač, konzole a jeden volný např. na dodatečné WiFi APčko) + k pracovním stolům po dvou atd. mám jeden malý Rack se switchem, modemem a NAS + UPSkou.
Má smysl tahat někam 4 kabely? Pár desítek metrů lepšího kabelu stojí tolik co malý switch. Dává my smysl tahat kabely tak po dvou do dvojzásuvek. Jak někde bude třeba víc, tak už se tam nějaký switch stejně ztratí. Je nějaký důvod, proč takhle ne?

Protože to znamená mít další zásuvku na 230V + tam další zařízení, které může odejít, seknout se, způsobit požár ve skřínce pod TV atd atd. Prostě je to čistší, centralizované, tak jak by to mělo být...
Navíc málo kdy je to víc jak 10-15m v bytě či domku... tzn cca 150Kč jeden kabel na 15m: x 4 ano jsme cca na 600 což je cca cena 5 portového switche pro který bych stejně musel minimálně jeden kabel tahat, dělat extra zásuvku cca za 200 a je to ve výsledku šul nul, né li dražší a akorát mám potenciální problematický uzel o který se musím případně starat a další krabičku ve skříňce co tam být nemusela...

Já si do obýváku dal https://store.ui.com/products/unifi-in-wall-hd, tím jsem se vyhnul nutnosti řešit další zásuvku a AP bych do obýváku dával tak jako tak. Ale samozřejmě ne vždy se to hodí.

Ještě jsem zapomněl na jeden aspekt a to je redundantnost kabelového vedení - např. zkrat, poškození kabelu - zapečení (chyba PoE) atd... přecvaknu koncový prvek a je vyřešeno... nicméně ta centralizace mi připadá jako největší benefit a hlavně je to celkově nejčistší řešení...

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #32 kdy: 20. 09. 2021, 10:33:46 »
Protože to znamená mít další zásuvku na 230V + tam další zařízení, které může odejít, seknout se, způsobit požár ve skřínce pod TV atd atd.
Mít v jedné skříňce 4 nebo 5 takových zařízení mi už právě jako tak zásadní rozdíl nepřijde.
Citace
Prostě je to čistší, centralizované, tak jak by to mělo být...
No já se právě ptám, proč by to tak mělo být. Ve vývoji SW je čistší spíš hierarchická dekompozice, mega uzel. A centralizované řešení je v domácích podmínkách single point of failure. Náhradní megaswitch doma určitě nebude, ale pár menších switchů se dá popřesouvat a zprovoznit do opravy aspoň něco.
Citace
Navíc málo kdy je to víc jak 10-15m v bytě či domku... tzn cca 150Kč jeden kabel na 15m: x 4 ano jsme cca na 600 což je cca cena 5 portového switche pro který bych stejně musel minimálně jeden kabel tahat, dělat extra zásuvku cca za 200 a je to ve výsledku šul nul, né li dražší a akorát mám potenciální problematický uzel o který se musím případně starat a další krabičku ve skříňce co tam být nemusela...
Jaká extra zásuvka? Kvůli tomu switchi tam extra ethernetová zásuvka určitě nebude, bude jich stačít míň. Elektrická nejspíš taky ne. Stejně tam bude nějaká rozdvojka, možná i s přepěťovou ochranou, ne? Přece tam nebudou zásuvky napočítané přesně na současné přístroje.

Ušetřené kabely a zásuvky mi dává smysl spíš rozmístit na vhodná místa, kde sice teď nic neplánuju, ale v budoucnu by tam mohlo něco být.

Jo, 4 kabely + 2 zásuvky vyjdou na stejné prachy jako 2 kabely + zásuvka + switch. Ten další uzel mě vyjde na stejné prachy a půjde případně přesouvat po bytě bez sekání do zdi. Jestli tam ta krabička být musí nebo nemusí je přece úplně jedno. Nemusela by tam být ani ta televize, ne? ;)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #33 kdy: 20. 09. 2021, 11:00:56 »
Chytrá domácnost je super, dokud funguje.

Po cca deseti letech opakovaných výměn spínacích prvků dodavatelem jsem u šváry změřil napětí na datové sběrnici - místo 27V tam bylo 16V.  Vadný spínaný zdroj pro napájení sběrnice - obyč. referenční zdroj TL431 byl teplotně závislý a po zahřátí zdroje (umístěný pod VF trafem) shodil referenční napětí o volt. Dodavatel přišel, vypnul zdroj, vrtal se do toho, zdroj mezitím vychladl, nahodil a vše OK, odešel. Za pár hodin se zdroj zahřál a to blblo znovu. Náhradní jsem dal ze starého ATX zdroje... Blblo to od samého začátku, očividně špatná součástka rovnou z výroby.

Po 15 letech odešlo elektronické 12x relé řízené ze sběrnice, které mimo jiné spíná centrální stykač (samozřejmě bez přemostění), bojler, skoro celý barák mrtvý. Relé se už nedělá, nové dříve 8k CZK. Uvnitř minitrafo do DPS na 18V, které ovšem naprázdno dávalo (přesně dle specifikace od výrobce) 33Vef, tedy po usměrnění 45V - o 5V nad 40Vmax následného čipu - DC/DC měniče. Po 15 letech jej přepětí udolalo. Čip objednat, trafo vyměnit za 15Vef (naštěstí se ta řada ještě dělá a mají ji v TME). Trafa samozřejmě vyměnit i v ostatních relé v rozvaděči, protože jejich DC/DC měniče jsou úplně stejně přetížené (zřejmě mají víc relátek sepnutých, tudíž je trafo víc zatížené a přepětí není tak velké, tudíž přežily déle). Špatný návrh, vydržet to nemohlo. Český výrobce Inels, fakt kvalitka.

Projektant samozřejmě nezvážil možnou smrt těchto komponent a nezapracoval žádná ruční přemostění, alespoň na klíčové prvky (např. ten centrální stykač), to se muselo ručně prodrátovat po vyjmutí mrtvých prvků. Opravdu super praktická věc, stačí se zeptat paní domu :-)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #34 kdy: 20. 09. 2021, 11:15:35 »
A ked nepojde elektrina? To, ze nieco teraz vyzera ako samozrejmost neznamena, ze to tak aj bude za par rokov, vid nedavno ako sme len o chlp usli blackoutu. Si si isty, ze toto je dobry napad?

Přesně tak, neřešit pitomosti jako UPS a udělat to pořádně. Je to dům, takže 10kWp na střechu a 20kWh baterku do sklepa. Když zálohu, tak pro všechno.


Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #35 kdy: 20. 09. 2021, 12:57:02 »
... a 20kWh baterku do sklepa. Když zálohu, tak pro všechno.

Tohle mi prijde jako velmi zajimave tema... Mate nejak rozmysleno co se bude dit v zime? Baterku vytlucou domaci spotrebice a pres den se nenabije, pac spotreba domu bude vyssi nez vyrobena elektrika... Budete ji nabijet ze site?

Dalsi vec je kolik kapacity si vyhradite na zalohovani. Budete bezne baterku vybijet treba pod 50%? (15% az 85% SOC se myslim obvykle bere jako optimum pro provoz).

Podporuji vubec takovy chod normalne dostupne menice? Pro bezne spotrebice nastavit jinou povolenou mez vybiti baterky nez pro zalohovane okruhy?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #36 kdy: 20. 09. 2021, 13:50:40 »
Ty baterky a spol. se vyřešit samozřejmě dají, ale vždycky půjde o nějaký kompromis a/nebo to bude hodně drahá legrace.

Mně osobně by to dávalo smysl asi jedině jako nějakou zálohu pro případ, že by došlo k delšímu výpadku sítě. S tím by bylo dobré (nebo nutné, podle preference množství ručních zásahů a ovládání) tomu přizpůsobit i elektroinstalaci a zálohovat jen její pečlivě vybranou podmnožinu - např. router, switche, počítače (dle závažnosti - např. při práci z domu), kotel a oběhová čerpadla, atd. Dle okolností pak ještě doplnit např. benzínovým generátorem pro dobíjení baterií v případě delšího období bez dostatečného slunečního svitu (a nebo hodně předimenzovat FV panely).

Tak či tak to není jednoduchá věc, jak si asi spousta lidí představuje ("nechám si na střechu dát panely a do sklepa baterky a ono to zázračně bude celoročně fungovat, včetně provozu el. sporáku, trouby a přímotopu a celé to bude ještě navíc super eko a zelené").

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #37 kdy: 20. 09. 2021, 14:21:59 »
Dobíjení baterek se může řešit nabíjením na noční proud, cca za polovic.
Gréta je nejlepší.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #38 kdy: 20. 09. 2021, 14:23:35 »
co se bude dit v zime?

Budete bezne baterku vybijet treba pod 50%?

S navrhovanou sestavou (10 kWp + 20 kWh) budete mít i v zimě nabito na 100 %, je to na panelech silně předimenzováno. Běžně se k 20kWh baterii dává panelů polovic. Proč ne - panely jsou levné, životnost mají obrovskou, v létě můžete prodávat přebytky nebo autem poznávat Evropu zadarmo.

LiFePO4 baterie nemají problém s plnými cykly, tj. 0-100% opakovaně. Mám ostrovní systém s bateriemi GWL v provozu třetím rokem, něco přes 800 úplných cyklů, a kapacita mi zatím narůstá (fosfátové baterie se prvních 1000-2000 cyklů "zabíhají" a kapacita jim nepatrně roste, teprve potom začnou pomaličku degradovat). Mám 14 kWh v bateriích, 9 kW v panelech, denní spotřebu kolem 12 kWh.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #39 kdy: 20. 09. 2021, 14:47:03 »

To zní zajímavě a skušenost člověka se hodí, byla by nějaká doporučení ? Po panelech a zbytku jsem zatím jen lehce pokukoval.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #40 kdy: 20. 09. 2021, 15:45:17 »
Počítal jsem, že k brance zavedu UTP (obecné označení) kvůli bzučáku. Zabezpečení oken a všech vchodů mě nenapadlo. Jak to máš konkrétně řešené? Máš svoje řešení nebo nějaké hotové?
@jesjim

Magnetická čidla v oknech a dveřích, v podstatě jen tupě sepnou obvod (přímo od výrobce oken). Plus je k tomu sabotážní linka, aby se člověk dozvěděl, že mu někdo přefikl drát. No a tím se spínají vstupy na automatizaci. Není to otřesové čidlo, když už by to někdo rozbil, tak předpokládám, že vleze dovnitř a sepnou pohybovky v domě. Lze řešit i polohu kliky, ale to už mi přišlo moc :)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #41 kdy: 20. 09. 2021, 16:07:18 »
Natahejte vsude dostatek UTP, tim bych zacal. Zbytek bych resil az postupne dle potreby. Mam zkusenosti s profi resenim za statisice a nikomu bych to nepral. Takova domacnost ma klidne 1kW klidovy odber. Kdyz nejde proud, tak ani neotevrete okno. Elektromagneticky impulz (napr. blesk) vam zadela na vazne problemy. Jakekoliv opravy jsou neuveritelne drahe (meni se cele moduly, nikdo to neopravuje). Aktualizace FW, vytuhnuti apod. jsou dalsi oblibene kratochvile.. Za me tedy akorat ta strukturka, nejake wifi, mala serverovna, zabezpecovacka + kamery a hotovo. Tyhle desitky cidel ve vysledku cloveka akorat se.ou.

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #42 kdy: 20. 09. 2021, 16:45:24 »
1 kW? :o Jen nevěřícně zírám - ne že bych nevěřil kreativitě výrobců a projektantů takových vychytávek, ale co tam proboha tolik žere?

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #43 kdy: 20. 09. 2021, 17:32:06 »
S navrhovanou sestavou (10 kWp + 20 kWh) budete mít i v zimě nabito na 100 %...

LiFePO4 baterie nemají problém s plnými cykly, tj. 0-100%...

No nevim... Klasika ceske kuchyne udava 80%DOD, pro dosazeni 6000cyklu. https://www.s-power.cz/wp-content/uploads/pylontech-us2000b-datasheet.pdf
Znate-li lepsi podelte se.

Ze solargisu leze pro 10kWp v prosinci rekneme 10kWh vyrobene energie za prumerny den. Nektere dny (smog, snezeni) nevyrobite ani 2kWh... Cyklus nabiti vybiti taky nebude mit 100% ucinnost. Odhaduju, ze se nedostanete pres 80%. Pak tam je jeste vlastni spotreba domu, ktera v zime take byva nemala (treba 1 az 5kWh, podle toho jestli se vari, pere, myje...).

Mate k tomu ze i v zime budete mit nabito na 100% namerena nejaka realna data? Verim tomu, ze po velkou cast roku to bude pravda, otazka je jestli to plati pro vsech 365dni v roce. (a jedna z pricin blackoutu je prave hodne snehu nebo namrazy)

Re:Chytrá domácnost - jak na to?
« Odpověď #44 kdy: 20. 09. 2021, 17:35:34 »
Dobíjení baterek se může řešit nabíjením na noční proud, cca za polovic.

Asi to dost zalezi na tarifu. Pro D45d od CEZu stoji drahy proud (rok 2020) 3.08Kc/1kWh a levny proud 2.83Kc/1kWh. To nepokryje ani rezii nabijeni a menice.

Coz je uznavam pro provoz baterek jako ups jedno, ale uspora tam zadna extra nebude, pokud nejaka.