Soukromí v dnešní době

Soukromí v dnešní době
« kdy: 29. 08. 2021, 20:29:24 »
Zdravím, omlouvám se,pokud je toto téma duplicitní někde na fóru, nicméně zajímají mě aktuální názory lidí na možnosti soukromí v době internetu.
Pracuji hodně veřejně a před nějakou dobou mi došlo,že moje aktivita v PC je sledována.Duvody, kvůli kterým jsem o tom přesvědčena nechme stranou.
Od té doby jsem zkoušela různé možnosti,jak zůstat anonymní a mít alespoň falešný pocit soukromí. Chci vědět,zda je to vůbec možné?Řekla jsem si,že prejdu na telefon...v dřívějším mobilu jsem vypla mobil,jela do nějaké lokality a po zapnutí se mě Google mapa ptala "jak se vám tam líbilo"?
 Koupila jsem si Apple a novou SIM kartu s číslem,které bylo vloženo pouze v tomto zařízení a stejně mi za pár dní volala anonymní čísla a čísla "že Španělska" ATP. Podotýkám,že číslo bylo uvedeno jen v Apple ID...Takze Apple mě zklamal. Poté jsem koupila jiný mobil-android,s dalším číslem od jiného operátora a místo WiFi používala mobilní data s vpn-nainstalovala jsem snapchat s novým emailem vytvořeným přes tato data a světe div se,navrhovalo mi to přátele ze starého čísla z minulosti -z telefonu,který jsem užívala předtím nejvice. Jak je to mozne? Bylo by jednoduché si říct,že jsem prostě paranoidní - ale tyhle věci se fyzicky dějí a já se cítím opravdu nepříjemně. Jediná naděje je prostě používat tlačítkový telefon a číst si knížky.Ale doprčic fakt neexistuje jediná možnost,jak nebýt viditelně smirovan?Tyto informace jsou pak využívány.A argument "pokud nejsi kriminálník,může ti to být jedno" fakt nemůžu brát vážně. Je tu někdo,kdo řešil někdy něco podobného? A jak to řeší?Předem děkuji za Vaše postrehy


Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #1 kdy: 29. 08. 2021, 21:14:21 »
Duvody, kvůli kterým jsem o tom přesvědčena nechme stranou.
Naopak, tohle je to nejdůležitější. Když neznámě důvody vašeho přesvědčení, nemůžeme pátrat po příčinách.

Chci vědět,zda je to vůbec možné?
Je to možné. Ale nejprve je potřeba zjistit, jak věci doopravdy fungují, a pak řešit ty, které jsou opravdu problematické. Nic z toho, co jste uvedla, totiž nesvědčí o nějakém sledování.

Např. když nechcete, aby Google sledoval vaši polohu, nepomůže měnit zařízení nebo telefonní čísla. Naopak pomůže vypnout Historii polohy v nastavení účtu Googlu.

To, že vám někdo volá na nové telefonní číslo, není žádná nekalost Applu. Plyne to z toho, že telefonních čísel je relativně málo, takže se recyklují (vaše číslo mohl mít dříve někdo jiný a tak se číslo dostalo do nějakých databází), nebo se prostě zkouší volat na všechna možná čísla.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #2 kdy: 29. 08. 2021, 21:27:22 »
Jsem mozna naivni, ale myslim si, ze digitalni soukromi v soucasne dobe mozne je. Jen to bude asi ponekud drazsi zalezitost.
Nepouzivat telefonni cisla se smlouvou, zadny pevny internet se smlouvou, ale jen predplacene sluzby a verejne wifi. Davat si pozor na kamery, ktere by mohly snimat verejny prostor pri pouzivani mobilu. Casto menit telefon i operatora a hlavne prisne dodrzovat kazen a neprihlasovat se z tohoto zarizeni na nejaky jiz drive pouzity emailovy ucet nebo eshop ci bankovnictvi. O platbe kartou ani nemluve. Zridit si anonymni platebni kartu, mam pocit, ze do urcite vyse je bez jmena. A pokud je potreba neco platit, tak jen slozenkou A, do urcite castky neni potreba se prokazovat OP. A to same pro prijem zasilek. Zasilkovna nevyzaduje identifikaci a v posledni dobe ani posta. Staci jen kod, ktery prijde na mobil.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #3 kdy: 29. 08. 2021, 21:33:40 »
V tomto případě snad bude lepší začít psychiatrem a pak už nic z toho výčtu není potřeba :D

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #4 kdy: 29. 08. 2021, 21:38:52 »
Google si tvoří i mapu wifi sítí k určování polohy. Takže i když se na ní člověk nepřipojí, ale je zaplá, tak je možné pomocí nich zjistit polohu i bez GPS nebo triangulace operátora. Takže jde podle mě dost jednoduše identifikovat že se osoba nachází ve stejném byte s přesností na pár metrů.. protože wifi karel123 z vedlejšího bytu má signál 60%, ta domácí 90%, UPC123456789 ze spodního patra 25% a tech wifi je vždycky aspon tolik aby taková kombinace názvů a síly signálů byla unikátní jako otisk prstu.
Další věc co potvrdí osobu budou vyhledávací navyky.. čtu idnes, root, mujpes, marcelyblog kam chodí 100 lidí.
Takže za mě je člověk anonymní jen s novým zařízením mimo obvyklá místa kde se jinak vyskytuje a nesmí navštěvovat weby kam obvykle chodí, protože to vytváří digitalní otisk.


Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2021, 21:53:23 »
Jedina moznost je zit na styl jasona bourna, odist na druhu stranu planety, platit len hotovostou a nikdy v zivote nenavstivit znovu rovnaky web, nevolat svojej rodine, kamaratom. Proste prestat existovat.


V tomto případě snad bude lepší začít psychiatrem a pak už nic z toho výčtu není potřeba :D

        / )
       /  /___
 __/    (____)
          (____)
 ___   (____)
      \_(____)


Ludia sami svojim chovanim vytvaraju takzvany digitalny odtlacok ktory byva tak unikatny, ze vas bez problemov identifikuju velke spolocnosti ktore maju proste vela produktov na internete ktore kazdodenne vyuzivate a mozno si to ani neuvedomujete. A na to nepomaha vymenit telefon, ani mail.

Ohladom toho ze vam volal niekto zo spanielska, ste este nedostali telefonat od inda ze mate v pc virus? Vase cislo nie je tajne, Zoberiem telefon do ruky, vytocim nahodne cislo a mozno trafim to vase. Je to chyba applu (alebo hocikoho ineho)? Nie.

Inak plati ten palec hore, trpite, alebo zacinate trpiet nejakou formou (ludovo nazvane) stihomamom. To je treba liecit, ked to prerastie do nekontrolovanych rozmerov, taki ludia koncievaju na psychiatrii.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2021, 22:04:33 »
Soukromí - nejen digitální - je relativní. Běžný občan má svoje jméno na schránce, potkává sousedy. Chodí do práce, kde má zaměstnaneckou kartu a mzdové listy. Každá činnost zanechává stopu člověka.

Narušením soukromí je, když se sejdou v jedněch rukou informace a zároveň zájem je využít jinak, než k jakému účelu vznikly.

Digitální svět přinesl navíc možnost shromažďovat spoustu dat a metadat při vynakládání minimálního úsilí. Kdyby stát chtěl, tak z informací z mobilní sítě, mýtných bran, kamerových systémů, plateb kartou, ..., zrekonstruuje docela přesně, co dělám. S tím, že ty informace existují, se nedá nic moc dělat.

S čím se ale dá dělat je to, jak je zákony regulováno jejich využití. Např. spojování informací až po přivolení soudu. Nebo nespojování nahodilých informací zpětně. V tom se hledá rovnováha, protože to pomáhá v boji se zločinem (nejednoho pachatele usvědčil telefon, kamery, ...,) ale na druhé straně je to lehce zneužitelné a zneužití je těžko odhalitelné a často nevratné.

Je tedy naopak potřeba si říct, jaké sledované informace Vám vadí, kdo by je mohl zneužít a k čemu je zneužít. Jinak se žádného výsledku nedoberete, leda snad se odstěhovat do pustiny a žít z toho, co si vypěstujete, ulovíte a přímo směníte (s lidmi, kteří taktéž nezanechávají žádnou digitální stopu.)

Dotazy zde se obvykle týkají naivní představy, že lze soukromí nějakými magickými postupy ochránit absolutně. Obvykle to skončí na "chytrém" doporučení využívat nějaké obfuskační metody, a protinázorem, že využití těchto metod je naopak jak červený ručník na býka (člověk tím sám sebe označí za někoho, komu stojí za to se nadstandardně chránit, čímž druhému vznikne nadstandardní touha to prolomit.)

XX125

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2021, 22:08:20 »
Zakladní klasika: Pokud nechceš, aby ti někdo volal, neměj telefon.
Firmy, od kterých nakupuješ a používáš technologie, nejsou žádné charity. Přirozeně maximalizují svůj zisk. Proto sbírají spoustu dat a ty následně zpeněžují, minimálně skrze cílenou reklamu. Pokud se tohoto nechceš účastnit, nepoužívej tyto technologie.
A samozřejmě platí slavná věta: "Pokud za produkt neplatíš, jsi tím produktem ty."

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2021, 22:40:12 »
Byla jsem zvědavá,jak to dneska chodí a zda je vůbec možné dosáhnout alespoň iluze soukromí,shánění informací není na psychiatrii. Je spíše velmi naivní domnívat se, že lidé jsou všichni hodní a s vašimi informacemi budou zacházet ve vší počestnosti.Lidé jsou sv*ine. Těm,kteří jsou  sladce nevědomí, závidím.
Tak díky těm,kteří přispěli hodnotnými příspěvky! Čau!

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #9 kdy: 29. 08. 2021, 22:57:47 »
Jsem mozna naivni, ale myslim si, ze digitalni soukromi v soucasne dobe mozne je. Jen to bude asi ponekud drazsi zalezitost.
Nepouzivat telefonni cisla se smlouvou, zadny pevny internet se smlouvou, ale jen predplacene sluzby a verejne wifi. Davat si pozor na kamery, ktere by mohly snimat verejny prostor pri pouzivani mobilu. Casto menit telefon i operatora a hlavne prisne dodrzovat kazen a neprihlasovat se z tohoto zarizeni na nejaky jiz drive pouzity emailovy ucet nebo eshop ci bankovnictvi. O platbe kartou ani nemluve. Zridit si anonymni platebni kartu, mam pocit, ze do urcite vyse je bez jmena. A pokud je potreba neco platit, tak jen slozenkou A, do urcite castky neni potreba se prokazovat OP. A to same pro prijem zasilek. Zasilkovna nevyzaduje identifikaci a v posledni dobe ani posta. Staci jen kod, ktery prijde na mobil.
To zní zajímavě,chtěla jsem nejnovější telefon používat jen na procházení internetu,ale porušila jsem to a přihlásila jsem se na internet banking a používala kreditku..Dobře vědět,že každá z těchto akcí mě identifikuje.Jen jsem netušila,že do takové míry,že mi to začne nabízet služby a informace použité úplně na jiném čísle a telefonu.jde mi o to,že když se mi někdo dostane do mobilu,tyto informace jsou zneužitelné. Být aspoň z části anonymní se zdá být nicmene docela dost zahul.Clovek musí stále přemýšlet nad tím,kde co a jakým způsobem platit,jaké weby na jakém zařízení možno navštívit a podobně. Díky za názor!
« Poslední změna: 29. 08. 2021, 23:05:39 od Abc2243 »

xunil

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #10 kdy: 29. 08. 2021, 23:58:35 »
1. krok  - nepoužívat mobil, pc,...
2. platba jen hotově,
3. smířit se s tím že jsem viditelný (kamery, sousedi, veřejný prostor)
Jde to jen omezit...
Určitě pár lidi mimo civilizaci je mimo dosah všeho, ale jejich každodenní starost je jídlo, teplo, spánek, bezpečí (zvěř a podobně) Prostě nějaký zapomenutý kmen někde...

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #11 kdy: 30. 08. 2021, 01:26:27 »
Jedina moznost je zit na styl jasona bourna, odist na druhu stranu planety, platit len hotovostou a nikdy v zivote nenavstivit znovu rovnaky web, nevolat svojej rodine, kamaratom. Proste prestat existovat.

A presto, kdyz budete pak ve spravnou dobu na spravnem miste, i Jason, Ethan a James si muzou dat skolni sraz, nebo panaka :-)

Kamui

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #12 kdy: 30. 08. 2021, 05:42:40 »
Tak já se snažím komplikovat práci sběračům dat tím, že různé služby mám u různých poskytovatelů. Nextcloud si hostuju doma sám, e-mail mám u správcevsvé domény, a nic jiného vlastně nepoužívám. Google používám akorát na vyhledávání a nic víc. Facebook a sociální média obecně nepoužívám. Vím že to není absolutní, ale částečně věřím že to pomůže. Jo a v prohlížeči mám samozřejmě noScript.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #13 kdy: 30. 08. 2021, 05:59:41 »
Jsem mozna naivni, ale myslim si, ze digitalni soukromi v soucasne dobe mozne je. Jen to bude asi ponekud drazsi zalezitost.
Nepouzivat telefonni cisla se smlouvou, zadny pevny internet se smlouvou, ale jen predplacene sluzby a verejne wifi. Davat si pozor na kamery, ktere by mohly snimat verejny prostor pri pouzivani mobilu. Casto menit telefon i operatora a hlavne prisne dodrzovat kazen a neprihlasovat se z tohoto zarizeni na nejaky jiz drive pouzity emailovy ucet nebo eshop ci bankovnictvi. O platbe kartou ani nemluve. Zridit si anonymni platebni kartu, mam pocit, ze do urcite vyse je bez jmena. A pokud je potreba neco platit, tak jen slozenkou A, do urcite castky neni potreba se prokazovat OP. A to same pro prijem zasilek. Zasilkovna nevyzaduje identifikaci a v posledni dobe ani posta. Staci jen kod, ktery prijde na mobil.
To zní zajímavě,chtěla jsem nejnovější telefon používat jen na procházení internetu,ale porušila jsem to a přihlásila jsem se na internet banking a používala kreditku..Dobře vědět,že každá z těchto akcí mě identifikuje.Jen jsem netušila,že do takové míry,že mi to začne nabízet služby a informace použité úplně na jiném čísle a telefonu.jde mi o to,že když se mi někdo dostane do mobilu,tyto informace jsou zneužitelné. Být aspoň z části anonymní se zdá být nicmene docela dost zahul.Clovek musí stále přemýšlet nad tím,kde co a jakým způsobem platit,jaké weby na jakém zařízení možno navštívit a podobně. Díky za názor!
Nabídka produktů a služeb, která se zobrazuje na webu, nemá nic společného s internetovým bankovnictvím, to můžeš být zcela v klidu (pokud něco nabízí přímo banka, tak obvykle přes email nebo SMS). Ten "problém" je v cookies a lze ho poměrně snadno vyřešit: https://www.uoou.cz/assets/File.ashx?id_org=200144&id_dokumenty=44287
Ohledně tel. čísla už to někdo zmínil výše - prostě počet čísel je limitován a snadno se stane, že člověk dostane "nové" číslo, která už předtím měl někdo jiný nebo dokonce víc lidí (každý operátor obvykle nechá neaktivní čísla půl roku ležet ladem a pak je přidělí znovu).
A mít strach, že se ti někdo dostane do mobilu, je naprosto zbytečná obava. Samozřejmě za předpokladu, že si do něho dobrovolně nenainstaluješ nějakou appku, která by toto cizí osobě umožnila.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #14 kdy: 30. 08. 2021, 07:49:42 »
..,chtěla jsem nejnovější telefon používat jen na procházení internetu,ale porušila jsem to a přihlásila jsem se na internet banking a používala kreditku..Dobře vědět,že každá z těchto akcí mě identifikuje.Jen jsem netušila,že do takové míry,že mi to začne nabízet služby a informace použité úplně na jiném čísle a telefonu.jde mi o to,že když se mi někdo dostane do mobilu,tyto informace jsou zneužitelné. ....
Chceš anonymitu, klid a takovou blbost uděláš ?? ?? ? To chápe a ví snad úplně každý že dochází k spárování zařízení a účtů a je i vysoce pravděpodobné že mezi korporacemi/vládami možná dochází i k výměně/sloučení daných dat (Proč by to nedělali když mohou). Zrovna pro získání anononymity používat mobil je totální blbost, nemáš nad nimi pořádnou kontrolu oproti PCčkám.

Faktem je že absolutní anonymita, pokud člověk nechce žít jako ve středověku prostě nejde.(a bude to čím dál těžší) Je to jenom o tom najít optimální kompromis(jenž je subjektivní) mezi pohodlností a informacemi, které chceš aby věděli. Na ty optimální postupy/techniky, kterými získáš určitou anonymitu si musíš přijít sám/sama.

PS. mimochodem působíš až moc paranoidně, možná bych zkusil doktora nebo přestat brát drogy(zneužívat léky).