Ono, otazka zni, ochrana soukromi... proti komu?
Rizika si clovek musi stanovit sam.
Jednim z problemu je tzv. dohledovy kapitalismus, dukladne rozebran treba na Krabici (doporucuji):
https://krabice.wordpress.com/2017/04/28/dohledovy-kapitalismus-cast-1-panoptikon-transparentni-totalita-jaka-tu-jeste-nebyla/https://krabice.wordpress.com/2017/04/29/dohledovy-kapitalismus-cast-2-technologie-umoznujici-totalitu/https://krabice.wordpress.com/2017/04/30/dohledovy-kapitalismus-cast-treti-od-bozskeho-oka-na-obloze-k-zakazum-nenechat-se-smirovat/Ovsem, za jeste mnohem vetsi riziko povazuji vlezlost statni moci.
V tomhle smeru bych si troufal rici, zlate stare metody. Telefonni linka mela zcela standardne tri konce, coz se tak nejak vedelo a dobry. Slidilo se fyzicky, kompro se hledalo v popelnicich a kde slo.
Ta doba je uz hodne dlouho pryc a lidi ztratili ostrazitost a ziji v iluzi, ze je komunikace pres internet bezpecna (a pred statem uplne nejvic).
Uvazujme treba jen dobu 18 mesicu trvajiciho hygienicke totality.
Stat si zacne vytezovat data o pouzivani karet a o pohybu telefonu pro zjisteni, jestli/kdo/jak dlouho byl v zahranici.
Stat na zaklade "zarucene bezpecne aplikace eRouska" zacne ordinovat silnejsi domaci vezeni, protoze na zaklade dat z eRousky nebyl patrny dostatecny pokles kontaktu.
Kdepak, hygienicke totalita mne znovu naucila s sebou telefon nebrat (resp. brat druhej, "letadlo" bez SIMky, je tam akorat navi + nouzovej fotak).
Placeni kartou zbytecne mluvit (co je komu do toho, za co utracim? Ostatne, uz pred radou let mi umelo francouzske internetove bankovnictvi ukazat, kolik mych plateb jde za co, to se pak krasne profiluje).
Ostatne, stran plateb kartou v kramu, kde "system stejne vi, ze tam chodim": vtip je ve sparovani uctenek ( = obsah nakupu) s kartou ( = clovekem / rodinou). I z toho se da neco vytezit.
Co se tyka zabezpeceni komunikace pred nasimi ourady, vychazi nejrozumneji osobni setkani a snail-mail (tam aspon clovek plus minus muze poznat, ze obalka byla otevrena).