Soukromí v dnešní době

Rhinox

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #15 kdy: 30. 08. 2021, 08:28:40 »
Zrovna pro získání anononymity používat mobil je totální blbost, nemáš nad nimi pořádnou kontrolu oproti PCčkám.
Anonymni predplacena sim-ka, smartfoun na kterej se flashne lineageos (bez google-apps), appky treba z f-droid, na komunikaci signal, na mail proton, internet pres tor, no ja bych rekl ze pri trose snahy muzes docilit docela dobrou anonymitu i na mobilnim telefonu. A kontrolu nad nim pas pak asi stejnou, jako nad PC.


Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #16 kdy: 30. 08. 2021, 08:46:46 »
"možnosti soukromí v době internetu."

- soukromi je velmi nejasny pojem z oblasti humanitnich (cti velmi opovrzlivym tonem) ved.
- utajovani neni spravne a nikomu se tady nelibi, vsechno je tu free a open, tak proc ne soukromi?

Citace
With all this attention to Privacy, does anyone ever ask the fundamental question? Why do we need Privacy? What does privacy accomplish? Does anyone ever ask what are the negative ramifications of privacy? Is the herd mentality at work again?

Why would someone need to keep their information private? Information only has value if it is discreet and not widely available. Besides if someone has nothing that they would be ashamed of why would they worry about privacy. Keeping people information private only creates misinformation and intolerance. Just look at authoritarian systems like communism, fascism or dictatorships. Wide dissemination of information creates a transparent, tolerant and honest society. How can someone be dishonest when there is no means by which they can hide their true selves. And why would someone have any need for hiding their true selves if there is no intolerance. The more information available about people the better decisions people can make. The more information available about people the lower the risk in dealing with other people.

One would raise the issue that they would just like to be left alone. In today's fast track world does anyone have the time to bother anyone without any special interest or motive. And if someone has a special interest no amount of restrictions are going to stop that person from getting access to information. And in all actuality only this special interest person having access to information can create more harm than good. Take for example Identity Theft. Why is there an incentive for someone to steal identity. Major reason is that they can steal the identity and gain credit and other monetary advantage. Why is it possible for thieves to use the stolen identity. Because all the information about people is not available to everyone. If creditors or employers could also have access to other information such as pictures of people, and other such identifying information it would be very difficult for thieves to use the stolen identity information..
Take the example of the Mortgage and loan industry. Do you think this industry would exist if the payment history of everyone was kept private or if there was no way of knowing the credit and payment history of an individual or business. If there was no way of recording credit and payment histories, most bankers or companies would be hesitant to loan funds, as there would be no way to make an informed decision or find out the chances of the loan getting paid.
Does anyone dig deep into why is spamming so widespread in spite of all the restrictions on it. If businesses or people could accurately find out people who would be interested in their products or services, why would they waste their time, energy or money in randomly targeting others. There is no incentive for them to do so. The more people try to keep their information private the more spamming and junk mail. Besides doesn't my life become easier if others know exactly what I want

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #17 kdy: 30. 08. 2021, 09:18:04 »
To zní zajímavě,chtěla jsem nejnovější telefon používat jen na procházení internetu,ale porušila jsem to a přihlásila jsem se na internet banking a používala kreditku..Dobře vědět,že každá z těchto akcí mě identifikuje.Jen jsem netušila,že do takové míry,že mi to začne nabízet služby a informace použité úplně na jiném čísle a telefonu.jde mi o to,že když se mi někdo dostane do mobilu,tyto informace jsou zneužitelné. Být aspoň z části anonymní se zdá být nicmene docela dost zahul.Clovek musí stále přemýšlet nad tím,kde co a jakým způsobem platit,jaké weby na jakém zařízení možno navštívit a podobně. Díky za názor!

Co se týče reklamy, tam nemusí jít o identifikaci, ale pouze o zacílení. Už jen samotná IP adresa jednoho a druhého zařízení pohybujícího se ve stejné oblasti inzerentovi napovídá, že tam někdo nedávno něco podobného dělal, hledal. Váš soused může vidět stejnou reklamu jako Vy, jenže pro něj je třeba určená druhá reklama z cyklu. Je to stále náhodné, vy vidíte reklamy pro sousedy, oni zase ty pro Vás, ale všichni máte pocit, že jste sledovaní. To však není identifikace, ani narušení soukromí.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #18 kdy: 30. 08. 2021, 09:39:47 »
Big data jsou svine...  (Zajimave, uz ten termin neni tak cool a casto pouzivan).

Nemuzu o tom moc mluvit, ale management jisteho ceskeho operatora mel o tom docela vlhke sny, copak lokace a technicke zmeny na telefonu, tezeni poslanych mailu a IM se jim chtelo... (pochopitelne anonymizace blablabla, )

Na soukromi jako produkt postupne vznikaji a budou vznikat sluzby, ale kdyz se to nascita, tak je drahe a jen castecne ucinne.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #19 kdy: 30. 08. 2021, 10:06:00 »
Na soukromi jako produkt postupne vznikaji a budou vznikat sluzby, ale kdyz se to nascita, tak je drahe a jen castecne ucinne.
Ti řeknu perličku co se mi stalo na mailu od seznamu. V roce cca 2011,12,13 jsem si stahoval do Outlooku jako vždy poštu a přiletělo mi cca +-30 mailů od jedné ženské z nějakého projektu o kterém jsem ani aktuálně nevěděl(šok). Pár minut jsem bezradně přemýšlel jaktože když na něm pracuji tak jak o ničem nevím. Až tak po 10 minutách jsem si všiml, že datum odeslaných mailů je z roku +-2007. Když jsem se pak díval do zálohy k tomu projektu tak jsem ty maily v tom roce 2007 stáhl a měl je tam.  Bylo to docela dost podivné jaktože jsem v roce 201x jsem znova stáhl ty samé maily. Takže buď nahodily nějakou starou zálohu kde byli uložené k mému účtu nebo archivují maily a tehdy udělali chybičku a já si náhodou stáhl všechny znova těch pár let staré maily.


anonacct

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #20 kdy: 30. 08. 2021, 10:43:19 »
Jakmile dáš do starého telefonu novou SIMku, tak budou spárované. Každý telefon má unikátní IMEI - operátor si pak prostě spáruje SIM a IMEI a je to (takže v jeho DB budou všechny SIM, které byly v tom telefonu). Komu to dál přeprodává nevím, ale určitě to dělají. Já se třeba nikdy nepředstavím, když mi volá neznámé číslo, protože nechci aby hned někdo věděl moje jmého :)

Já bych k tématu jen dodal to, že já pod svým jménem už nepublikuju nikde nic, protože nechci aby nad tím někdo dělal ML. Sice mám třeba LinkedIn, ale nikdy nedám like, nikdy nereaguju, nechci být v různých skupinách nebo o něčem diskutovat. Ono nikdo neví, jaký názor bude závadný třeba za 5-10 let a ztratit třeba job kvůli tomu, že jsem někdy v minulosti něco napsal, ono se to děje už teď...

Jinak k těm dalším názorům. Já nevím, používám kreditku když jdu třeba do obdhodu. Přijde mi idiotské to nedělat. Stejně všichni ví, že jsem tam byl - po cestě do obchodu a v samotném obdhodě mě zachytí třeba 100 kamer, že jo :) To samé když platím třeba energie - proč bych to měl proboha platit složenkou? Nedává mi to smysl, přijde mi to až extrémní.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #21 kdy: 30. 08. 2021, 11:05:38 »
muj 10 let syn ma telefon/tel. cislo asi 3 mesice. meli ho asi 3 lidi
volal mu nejakej hazjl, ze mu vezou pizzu a ze at kouka zaplatit dopredu nebo co.

nejak jsem to nezachytil a nedostal pod kontrolu od zacatku, ale jak jsem to pochopil, tak to byl takovej ten "vtipnej hovor" z nejakyho radia.

Kdybych tohle hazjla plus produkcniho dostal do rukou, tak .. tady nebudu publikovat, co bych mu provedl. fuck you, cesky radia.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #22 kdy: 30. 08. 2021, 11:07:12 »
legracni poznamka:

jsem si nedavno koupil tlakomer, ze budu zit zdrave a pravidelne kontrolovat parametry... jsem ho mel zrovna na stole,

jak jsem si na ten telefonat vzpomnel, hned jsem se zkusil zmerit.

157 na 84

muj 10 let syn ma telefon/tel. cislo asi 3 mesice. meli ho asi 3 lidi
volal mu nejakej hazjl, ze mu vezou pizzu a ze at kouka zaplatit dopredu nebo co.

nejak jsem to nezachytil a nedostal pod kontrolu od zacatku, ale jak jsem to pochopil, tak to byl takovej ten "vtipnej hovor" z nejakyho radia.

Kdybych tohle hazjla plus produkcniho dostal do rukou, tak .. tady nebudu publikovat, co bych mu provedl. fuck you, cesky radia.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #23 kdy: 30. 08. 2021, 11:46:53 »
Ono, otazka zni, ochrana soukromi... proti komu?


Rizika si clovek musi stanovit sam.

Jednim z problemu je tzv. dohledovy kapitalismus, dukladne rozebran treba na Krabici (doporucuji):
https://krabice.wordpress.com/2017/04/28/dohledovy-kapitalismus-cast-1-panoptikon-transparentni-totalita-jaka-tu-jeste-nebyla/
https://krabice.wordpress.com/2017/04/29/dohledovy-kapitalismus-cast-2-technologie-umoznujici-totalitu/
https://krabice.wordpress.com/2017/04/30/dohledovy-kapitalismus-cast-treti-od-bozskeho-oka-na-obloze-k-zakazum-nenechat-se-smirovat/


Ovsem, za jeste mnohem vetsi riziko povazuji vlezlost statni moci.

V tomhle smeru bych si troufal rici, zlate stare metody. Telefonni linka mela zcela standardne tri konce, coz se tak nejak vedelo a dobry. Slidilo se fyzicky, kompro se hledalo v popelnicich a kde slo.
Ta doba je uz hodne dlouho pryc a lidi ztratili ostrazitost a ziji v iluzi, ze je komunikace pres internet bezpecna (a pred statem uplne nejvic).

Uvazujme treba jen dobu 18 mesicu trvajiciho hygienicke totality.
Stat si zacne vytezovat data o pouzivani karet a o pohybu telefonu pro zjisteni, jestli/kdo/jak dlouho byl v zahranici.
Stat na zaklade "zarucene bezpecne aplikace eRouska" zacne ordinovat silnejsi domaci vezeni, protoze na zaklade dat z eRousky nebyl patrny dostatecny pokles kontaktu.
Kdepak, hygienicke totalita mne znovu naucila s sebou telefon nebrat (resp. brat druhej, "letadlo" bez SIMky, je tam akorat navi + nouzovej fotak).

Placeni kartou zbytecne mluvit (co je komu do toho, za co utracim? Ostatne, uz pred radou let mi umelo francouzske internetove bankovnictvi ukazat, kolik mych plateb jde za co, to se pak krasne profiluje).
Ostatne, stran plateb kartou v kramu, kde "system stejne vi, ze tam chodim": vtip je ve sparovani uctenek ( = obsah nakupu) s kartou ( = clovekem / rodinou). I z toho se da neco vytezit.

Co se tyka zabezpeceni komunikace pred nasimi ourady, vychazi nejrozumneji osobni setkani a snail-mail (tam aspon clovek plus minus muze poznat, ze obalka byla otevrena).

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #24 kdy: 30. 08. 2021, 11:47:37 »
Nevím jestli to není zase nějaký paranoidní schizofrenní psychopat, co občas píše takovéhle dotazy typu "Napadeni systemu" co zkoumá prohlížeč událostí a vyvodí z toho, že mu microsoft heknul myš.

Ale soukromí je spíš subjektivní pojem. Zároveň běžní smrtelníci jsou v podstatě nemohoucí, protože tomu nerozumí . Taky záleží kolik kdo obětuje pro pohodlí - soukromí - bezpečnost. Například android s googlem je v tomhle ohledu sedře zkůže

Pak tomu taky nerozumím "z druhého" konce, diví se že když se někam přihlásí,  že jim chodí "věci" na míru. Prostě když někam zadají údaje, tak se nemohou divit, že pokud se nechránili předem že je to pozná.

No a pak ze z toho zblázní jako tazatel a myslí si že  je existuje něco jako bůh všesledoucí.

Nemá spíš tazatelka/schizofrenii nebo genderfluid?
« Poslední změna: 30. 08. 2021, 11:52:03 od mikesznovu »

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #25 kdy: 30. 08. 2021, 11:56:30 »
Např. když nechcete, aby Google sledoval vaši polohu, nepomůže měnit zařízení nebo telefonní čísla. Naopak pomůže vypnout Historii polohy v nastavení účtu Googlu.
To je asi první vtip od Jirsáka tady. To je asi jako říkat fousatýmu chlápkovi v prubanu v  ulici Talibanu, který kolem sebe stříli samopalem a hází granáty kolem sebe, aby do mě nestřílel.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #26 kdy: 30. 08. 2021, 12:15:34 »
Můj názor je, že se dnes s určitou mírou šmírovosti musí člověk smířit, jinak by se musel chovat jako paranoik. Což je strašně nepohodlné. Tu je pár tipů:
Podle mě je hlavní je nepárovat své telefonní číslo ani jméno s soc. sítěmi/službami (fejs, wacap atp.), povypínat vše co z historie (googlu) lze. Já třeba i mažu historii a kukíse po zavření prohlížeče, ale bylo mi zde vysvětleno že to je k ničemu, nicméně já si to nemyslím.
Dále na telefonu ani nikde v účtech nemít uloženou žádnou plat. kartu, a telefon k placení vůbec nepoužívat. Zásadně nepoužívat telefon k bankovnictví a důsledně používat dvoufaktorové ověřování.
Zmeškaný hovor z neznámého čísla si vygooglim a případně uložím do kontaktu Nezvedat!. Mít víc mailů - pro registraci do služeb, pro komunikaci, pro své účty soc sítí, atp.
Používat převážně tlačítkový mobil pro komunikaci - hovory, sms - dneska kdy mobil má skorem 7 palců, se malá nokie za pár stovek v kapse ztratí.
Tak pro inspiraci asi stačí, možná z toho jsou něco blbosti, ale třeba to někomu udělá službu... 
Gréta je nejlepší.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #27 kdy: 30. 08. 2021, 12:20:58 »
muj 10 let syn ma telefon/tel. cislo asi 3 mesice. meli ho asi 3 lidi
volal mu nejakej hazjl, ze mu vezou pizzu a ze at kouka zaplatit dopredu nebo co.

nejak jsem to nezachytil a nedostal pod kontrolu od zacatku, ale jak jsem to pochopil, tak to byl takovej ten "vtipnej hovor" z nejakyho radia.

Kdybych tohle hazjla plus produkcniho dostal do rukou, tak .. tady nebudu publikovat, co bych mu provedl. fuck you, cesky radia.

Tady to je trochu napytel -ale operátoři čísla recyklují, a ty volací služby šmejdů si můžou čísla generovat robotem... Jsem někde četl urban legendu, že někdo dostal nové číslo, co původně sloužilo v nějakém privátu... Tak ta pizza je potom ještě dost normální...
Gréta je nejlepší.

PanVP

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #28 kdy: 30. 08. 2021, 12:23:24 »
který kolem sebe stříli samopalem a hází granáty kolem sebe, aby do mě nestřílel.

Nene, Angela říkala, že v takovém případě se musíš semknout! Když se s někým pevně semkneš, kulky se od vás odrazí! Ale vaše semknutí musí být velmi pevné!!!

AD sledování: Samozřejmě máš pravdu, rozdíl toho přepínače je v tom, jestli posbíraná data vidíš nebo ne. Možná i v divokosti, jak rychle to sbírá data a kolik jich sebere, ale sbírá to data tak jako tak.

Re:Soukromí v dnešní době
« Odpověď #29 kdy: 30. 08. 2021, 12:38:35 »
jen podotykam, ze to nebylo pizze ,ajko takove, byl to vulgarni hlas primitiva, kterej dost vyhrozoval cimsi o penezich.

od tech uz bych nekoupil mobil, kde nefunguje automaticke nahravani hovoru. zpet mi neco rikal syn, neco jeho matka, cislo potlacene, uz s tim nic nedokazu.

rovnou rikam Jirsakovi, ze ne, nebudu volat na operatora aby mi to cislo zjistit, je to pitomost.

muj 10 let syn ma telefon/tel. cislo asi 3 mesice. meli ho asi 3 lidi
volal mu nejakej hazjl, ze mu vezou pizzu a ze at kouka zaplatit dopredu nebo co.

nejak jsem to nezachytil a nedostal pod kontrolu od zacatku, ale jak jsem to pochopil, tak to byl takovej ten "vtipnej hovor" z nejakyho radia.

Kdybych tohle hazjla plus produkcniho dostal do rukou, tak .. tady nebudu publikovat, co bych mu provedl. fuck you, cesky radia.

Tady to je trochu napytel -ale operátoři čísla recyklují, a ty volací služby šmejdů si můžou čísla generovat robotem... Jsem někde četl urban legendu, že někdo dostal nové číslo, co původně sloužilo v nějakém privátu... Tak ta pizza je potom ještě dost normální...