Realistický pohled na IoT pro dům

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #45 kdy: 08. 07. 2021, 09:27:32 »
On je IOT kde co, je to spíš takový buzzword. Tam kde to má smysl, to už dávno existuje (vytápění, závlaha, ostraha). Nové je to, že s rostoucí dostupností technologie se ta technologie může šířit i na úplné blbosti - anebo taky místa. kde to skutečně potenciálně může mít smysl. Až se to ovšem vychytá a ověří, zda to k něčemu je. Proto je v tom takový chaos až anarchie, kdejaká firma chce mít svoje IOT aby jí neujel vlak :)
Ved ano, je to teraz trendy, tak to chce mat kazdy. Ja napr. ale riesim praktickost. paci sa mi, ked sa mi v noci jemne rozsvietu svetlo, alebo ked idem ku schodom, tak sa rozsvietia/zhasnu... a pod. veci, ktore su prakticke
Je pre mna zbytocne vediet, ze mam konvu na smeti plnu na 37% alebo ze teplota v miestnosti je na 4 des. miesta.
IoT ja beriem ako doplnok. Kurenie mi riesi nezavisla jednotka, ja som si len pridal snimace, lebo sa mi stalo, ze som mal vypnute kurenie a zakuril som do krbu - nezoplo cerpadlo a nahrialo vodu na vyse 90st. takto ma to upozorni este predtym.
Ale esp a pod. hracickam by som regulaciu nezveril.
Krasny priklad je slovak telekom. malokto vie, ze tiez mal IoT a jedneho dna ho odstavil. A zakaznikom oznamil, ze si mozu skusit na tie smart zariadenia najst nieco u vyrobcu.
Nebo když už tam ten čip dám, tak bych měl mít vyřešeno, aby to šlo ovládat i rukama, když něco zdechne.
Ano, preto IoT ma byt len doplnok. mne ked zdochne ovladanie svetiel, tak tym vypinacom v stene ho viem vzdy zapnut. pripadne behom par sekund odpojit celu krabicku a vratit sa do doby pred IoT.
« Poslední změna: 08. 07. 2021, 09:30:29 od MalyTomi »


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #46 kdy: 08. 07. 2021, 09:53:09 »
Víte co je "funny"? Jak naprosto většina z vás ignoruje ekonomické hledisko.

Kolik vás to stálo na přímích nákladech a kolik času(nepřímé náklady) vám to vzalo?

A těd nejdůležitější faktor : Kolik času vám ty "udělátka" ušetřily a jestli se vám ten volný čas podařilo proměnit na další peníze(tvz. využily k vydělání dalších peněz).

Jsem si 99,99% jistý, že více jak 90 procentům z vás práce okolo(na tom) toho sebralo více času než ušetřilo.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #47 kdy: 08. 07. 2021, 10:27:04 »
sorry, ale tohle neni o usporach.

tohle porad posloucham u rekuperace, jak kdyz se to spocita a bla bal.

Rekuperaci budu mit na provetrani mistnosti a filtrovanym vzduchem, protoze venku je v lete hrozny provoz a v zime idioti topi svinstvem.
myslenka na ekonomicnost mne nenapadla ani jednou (teda krome te, ze jen blbec jako ja koupi barak v ceske kotline).

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #48 kdy: 08. 07. 2021, 11:46:20 »
Přesně jak píše pruzkumbojem - nejde o úspory. Jde o pohodlí. To je asi úplně stejný (přehnaně) jako říct "kolik času vám vzalo dotáhnout si do baráku kanalizaci, však občas vyčerpáte jímku a pohoda ne?"

IoT je buzzword kde v reklamě "každej drží v ruce mobil" a ovládá tím světla - což je chyba a totálně ŠPATNĚ. Ano, můžu plno věcí ovládat mobilem, ale o tom to vůbec není.

Nebo další věc - ovládání topení stylu "když jedu z práce tak mobil podle GPS zjistí za jak dlouho přijedu a zapne topení" - víte proč se tohle řízení topení tak často vyskytuje? Protože američani mají papundeklové baráky s minimální tepelnou kapacitou, kde opravdu ušetříte když ráno vypnete topení a odpoledne ho zapnete. Navíc oni netopí radiátorama, ale teplým vzduchem - jejich kotel je výměník "plamen->vzduch", takže nástup topení je opravdu v minutách. Tohle nemá smysl ve zděných budovách řešit! Natož pokud máte podlahovku....

Jak jsem psal s těma světlama - jak jinak mám udělat aby se mi někdy světlo rozsvítilo na 1% výkonu, 20% a někdy na 100%? Dřív to bylo velmi jednoduché se stmívačem, ale kolik hezkých světel jde v dnešní době stmívat klasickým stmívačem? Natož kdybych to chtělo z několika míst ovládat...
Tak já mám prostě ve zdi tlačítko a podle toho kolikrát ho zmáčknu, tak moc se rozsvítí. Bohužel nevím jak udělat fallback když nepojede IoT controller. To prakticky nejde. Pak k tomu mám bluetooth dálkáč co byl u světla jako nouzové ovládání. Napadá mě jedině mít v krabici s vypínačem něco co by pořád poslouchalo nějaký keepallive a když by nepřicházel, tak by se přeplo do "nouzového režimu" a při stisku tlačítka vyplo-zaplo relé a světlo by se tím rozsvítilo v default módu. 

Další věc jsou ty tlačítka na vysavač - naprosto super funkce. Manželka by na to jinak totálně srala a nepoužívala ho (a já upřímně taky...). Takhle je to ale super a používá se to velmi často + mám u dveří tlačítko jako "vysát všechny místnosti" když odcházíme ven.


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #49 kdy: 08. 07. 2021, 11:52:26 »
Víte co je "funny"? Jak naprosto většina z vás ignoruje ekonomické hledisko.

Kolik vás to stálo na přímích nákladech a kolik času(nepřímé náklady) vám to vzalo?

A těd nejdůležitější faktor : Kolik času vám ty "udělátka" ušetřily a jestli se vám ten volný čas podařilo proměnit na další peníze(tvz. využily k vydělání dalších peněz).

Jsem si 99,99% jistý, že více jak 90 procentům z vás práce okolo(na tom) toho sebralo více času než ušetřilo.

Jediná věc na které se dá reálně u smart home ušetřit jsou náklady na vytápění, a to tím, že se na noc a mám to tak doma snižuje teplota o 2 až 3 stupně záleží v jakém pokoji a ráno před vstáváním se vrací,
pak na bojleru kdy mám solární kolektory a pokud má byt podle předpovědi hezky se vypne el topnice tak aby se přes den hezky nahřál,
ale stále se musí počítat s tím, že ráno je třeba teplá voda ale prostě se natopí jen vršek bojleru na 40 stupňů na ráno to stačí.
Co je takovým klackem pod nohy těmto úsporám když příjdou děti, to jsem musel skončit se snížením teploty v bytě a také muselo být vždy dost teplé vody na umytí, ono miminu je jedno kolik je.
Teď po pár letech pomalu zas vracím spátky automatizace které jsem povypínal jak děti rostou.

Ještě a to se hodí tak 2 krát za zimu, mám udělané sledování teploty pér místnost, a při půlhodinovém poklesu pod 15 stupňů dojde notifikace mě i ženě na tel, že asi otevřené okno.




Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #50 kdy: 08. 07. 2021, 13:03:43 »
Někdo má také bastlení jako koníček, proto u mne "funny" -> "happy". Na ekonomickou stránku věci, alespoň co se týká času stráveného nad bádáním, zkoušením a hledáním cesty, moc nekoukám. Ale potvrzuji, že například chování světel (u mne ovládaných přes zigbee), při různých příležitostech je super. No a když by náhodou lehl Intel NUC s Home Assistantem, tak záloha pro rozsvícení světel je jen pouhé vypnutí a zapnutí ,stále zapnutého klasického vypínače na zdi, čímž se konkrétní LED rozsvítí na 100% výkonu a manželka je spokojená - normálně používá stmívání dle potřeby :-).

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #51 kdy: 08. 07. 2021, 14:35:50 »
A těd nejdůležitější faktor : Kolik času vám ty "udělátka" ušetřily a jestli se vám ten volný čas podařilo proměnit na další peníze(tvz. využily k vydělání dalších peněz).

 ::) Připomněl jste mi jednoho známého pseudoekonoma z devadesátek.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #52 kdy: 08. 07. 2021, 14:54:26 »

Jediná věc na které se dá reálně u smart home ušetřit jsou náklady na vytápění, a to tím, že se na noc a mám to tak doma snižuje teplota o 2 až 3 stupně záleží v jakém pokoji a ráno před vstáváním se vrací,
Máš nějak naměřeno/promyšleno kolik to reálně ušetří? Já bych právě řekl že prakticky vůbec nic (pokud beru zděný dům). Si vem že se vypne topení, pak nějakou dobu trvá než vychladnou radiátory (nebo nevím čím topíš, podlahovka ještě horší), pak začne pomalu klesat teplota a až v tomto okamžiku začínáš "šetřit" tím že máš menší rozdíl teplot vnitřek-venek. Jenže o kolik je menší? Zezačátku máš několik hodin rozdíl třeba jen 0,5°C, k ránu jak barák chladne se ten rozdíl zvyšuje, ale i tak to budou třeba jen ty 1-2°C a to ještě jen třeba poslední 2 hodiny před tím než začneš topit. Pak do toho vstupují další faktory jako třeba když sepneš rychle kotel, tak jede na vyšší výkon (než kdyby jel celou noc) a máš nižší účinnost atd atd..no nevím, přes noc mi nepřijde ekonomický to vůbec řešit. Já topení snižuju jen když bych byl 24h+ pryč. Na kratší úseky jsem si taknějak promylel že to nemá vůbec smysl řešit...

Pokud někdo topí tepelným čerpadlem (klimatizací/velkým TČ), tak naopak tyhle šaškárny se snižováním teploty jsou KONTRAPRODUKTIVNÍ, protože u TČ je velmi poznat na účinnosti (topném faktoru) jestli jede na 20% výkonu nebo se snaží hodinu před probuzením rychle natopit na 100% výkonu...

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #53 kdy: 08. 07. 2021, 15:25:23 »
Zdravim a zadam o nejake NEakademicke komentare na IoT.

IoT je marketingový buzzword a label pro kde-co, takže jestli neva, odpovím jen na pár věcí:

Draty jsou draty, ale nevidim nejaka pouzitelna reseni.
...
Ethernet (s PoE) by bylo nejlepsi, ale na to ocividne neni trh.

Jestli chceš průmyslovou kvalitu, tak za poměrně příznivou (ale pořád průmyslovou) cenu tu: https://papouch.com/mereni/teplomery-a-vlhkomery/ethernet/
Měl jsem od nich už něco nasazený a narazil jsem na to i jinde. Fungují. POE mají. Hoď si to do separátní VLAN. Support a výroba v CZE.

nebo holt pockat dalsich 5 let a zkusit znova?

Když víš co chceš, a máš na to budget, skills a čas, tak už dnes se dá poskládat cokoliv. Od hotových systémů typu Eaton xcomfort, přes custom věci řízený PLC  až po distribuovaný systém koordinovaný home-asistantem. To poslední ti nikdo dodavatelským způsobem neudělá, ten ekosystém se mění pod rukama. Byly na to nějaký diskuse na Redditu. V changelogu HomeAssistatnu je vidno, že k nějaké stable verzi to moc neiteruje)

Jinak skoro mám dojem že hlavní věci tady v threadu už padly.. ..k těm Aquarám - ona ta Zigbee implementace od Aquary/Xiaomi je nějaká "sleepy" - oni šetří energii až moc - opět, řešilo se to na Redditu.  Můj názor je, že bateriové zařízení má význam pokud aktivní čas je naprosto minimální - tedy např. vypínač u kterýho klikneš, a pak je ve sleepu. Senzor, kterej má vysílat a měřit +-kontinuálně, má být na drátě. Viz problematiku zigbee PIR senzorů...

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #54 kdy: 08. 07. 2021, 15:38:09 »
"kolik času vám vzalo dotáhnout si do baráku kanalizaci, však občas vyčerpáte jímku a pohoda ne?"

IoT je buzzword kde v reklamě "každej drží v ruce mobil" a ovládá tím světla - což je chyba a totálně ŠPATNĚ. Ano, můžu plno věcí ovládat mobilem, ale o tom to vůbec není.

naprostý souhlas. I s tím topením atp.

Tak já mám prostě ve zdi tlačítko a podle toho kolikrát ho zmáčknu, tak moc se rozsvítí. Bohužel nevím jak udělat fallback když nepojede IoT controller.

Jj, mám to taky tak (jen nějaký kosmetický* odlišnosti). Používám Zigbee, takže mám pro každou místnost jedno backup tlačítko přímo spárovaný se všema světlama v místnosti, tj. když spadne zigbee controller, tak se to dá ovládat na přímo těmahle "záložníma" tlačítkama. Není to teda úplně elegantní no :/, ale nevymyslel jsem to líp.


*) ok, se pochlubím :)
  • levý tlačítko slabý osvětlení
  • pravý tlačítko silný osvětlení
  • pravý dlouze custom program - např. v kuchyni/jídelně scéna na jídlo, v ložnici scéna na kojení, v pracovně scéna se studeným denním světlem na práci atp.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #55 kdy: 08. 07. 2021, 17:11:53 »

no tak kdyz uz jsme u toho kliknuti na vypinac, tam by baterka nemela byt vubec. na fyzicka akce co to detekuje nebo meri by mela na ten jeden radiovy beep mela stacit.

Můj názor je, že bateriové zařízení má význam pokud aktivní čas je naprosto minimální - tedy např. vypínač u kterýho klikneš, a pak je ve sleepu. Senzor, kterej má vysílat a měřit +-kontinuálně, má být na drátě. Viz problematiku zigbee PIR senzorů...

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #56 kdy: 08. 07. 2021, 17:43:47 »
Home assistent je naprosto super co se týče agregace různých "IoT výrobců" - protože reálný příklad:
Xiaomi vysavač (roborock) - jedna aplikace
Xioami čistička vzduchu - stejná aplikace, ale nic mezi sebou neumí nijak spolupracovat - tzn nejde nastavit aby se čističky zaply když vyjede vysavač
Xiaomi světla - paradoxně jiná aplikace - Yeelight - v Xioami Home jde nastavovat jen půlka věcí
LG klimatizace - další aplikace
Pračka, sušička - další jiná aplikace
Netatmo meteostanice - další aplikace
Netatmo termohlavice na topení- další aplikace
Solární systém na domě - další aplikace
Kotel - další aplikace
Rekuperace  - další aplikace
....
Prostě co výrobce nebo spíš co zařízení, to aplikace co není s ničím kompatibilní...

Jako upřímně taková chytrá domácnost když každá věc je totálně izolovaná a potřebuji na ni speciální aplikaci (který většinou stojí SILNĚ ZA PRD) člověka od toho IoT totálně odradí. Schválně si zkuste přečíst jednohvězdičkové recenze k LG ThinQ, Xiaomi Home ....aplikacím na Play store...

Vůbec se nedivím lidem co na IoT totálně nadávají, protože čistě z uživatelskýho hlediska je IoT totálně nepoužitelná srajda v současné době...Ten Home Assistent to dost zachraňuje, ale to si jen tak běžnej user doma nerozjede žejo...

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #57 kdy: 08. 07. 2021, 21:02:54 »
no tak kdyz uz jsme u toho kliknuti na vypinac, tam by baterka nemela byt vubec. na fyzicka akce co to detekuje nebo meri by mela na ten jeden radiovy beep mela stacit.

Máš tip na nějaké moduly? Zrovna řeším, že mi v pár místech chybí vypínač (světla spínají senzory přítomnosti, ale budu to prodávat a tak bych chtěl mít vypínače všude). Chtěl bych vysílač do standardní instalační krabice a přijímač s DC napájením a ideálně digitálním výstupem, aby v tom netopila po celou dobu 500mA cívka relé. Nebo ideálně přijímač pro víc vysílačů s fůrou digitálních výstupů.

Už jsem se smířil s baterií - s malou CR123A není problém vydržet 10 let, a jako bonus tam budu moct dělat dlouhý stisk a podobně. Kdybych ale našel dobré řešení bez baterií, tak jdu do něj.



Jinak já jsem taky dlouho hledal hotové řešení a nakonec udělal DIY. V místnostech je STM32 s ethernetem, to spíná (stmívá) bodovky a další zdroje, a ještě je tam výstup pro adresovatelné LED pásky (SK6812). Světla jsou spouštěna podle přítomnosti osob (PIR pro prvotní detekci pohybu, potom lokální CO2 čidlo během 10-15 sekund začne detekovat rostoucí koncentraci a tedy trvalou přítomnost osoby) nebo lokálním vypínačem (GPIO). Zároveň to jde spouštět dálkově přes LAN, v plánech byl hlasový asistent a podobné vylomeniny, ale nakonec používám jen pár funkcí (zvonek u dveří vyvolá animaci vedoucí ke dveřím, pračka mě vede do prádelny atd).

Měl jsem v plánu nakoupit kamery s vestavěnou neuronovou sítí která umí přesně detekovat osobu a směr jejího pohledu (gaze tracking), že by se mi pak plynule rozsvěcovalo přesně tam, kam se dívám :-D ale už jsem dostal rozum.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #58 kdy: 08. 07. 2021, 22:56:26 »
Každý výrobce jiná aplikace - to je přesně ten problém. I tam, kde standard existuje (např. Zigbee), jej výrobci pro interoperabilitu nepoužívají. Nevím proč? IMHO se nikdo moc integraci nevěnuje, ačkoli je očividně na dosah ruky. Snad by za to ledaskdo i zaplatil, když třeba staví a vybavuje dům za X peněz. Nadějí je to, že se to časem snad změní - stejně jako mají dnes mobily standardizované a zaměnitelné nabíječky a kabely, ačkoli dřív si každý jel vlastní standard (navíc často v tragicky nekvalitním provedení). Těžili by z toho totiž všichni.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #59 kdy: 08. 07. 2021, 23:53:04 »
jsem se k tomu parkrat vratil ale to vypada ze na tech standardech sedi jako zaba na prameni nejaky forum firem a ty to zatim uspesne zabiji svou neschopnosti a nenazranosti licencnich poplatku. (mam pocit ze hlavni vlastnik je Siemens)

naposledy jsem na to koukal pred dvema lety..

zkus hledat ENOCEAN, driv to byla bida, dnes uz google treba hned nasel tohle:
https://www.paoli.cz/enocean-vypinac-set.html
https://nodon.fr/en/nodon/enocean-temperature-sensor/




no tak kdyz uz jsme u toho kliknuti na vypinac, tam by baterka nemela byt vubec. na fyzicka akce co to detekuje nebo meri by mela na ten jeden radiovy beep mela stacit.

Máš tip na nějaké moduly?