Realistický pohled na IoT pro dům

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #15 kdy: 06. 07. 2021, 16:09:36 »
pruzkumbojem:
mohu se zeptat proč to dle Vašich slov několik let řešíte po fórech, řešíte bastlení, nějaké s prominutím hobby komponenty z Alzy, s Raspberry atd.? Mimochodem Raspberry je dobrá hračka, sám to v některých hobby aplikacích používám, ale pořád je to něco, co bylo původně vymyšleno jako hračka pro děti. Pokud Vás peníze netrápí, tak proč se místo toho neobrátíte na nějakou specializovanou firmu zabývající se domácí automatizací a KNX systémy? Aniž bych chtěl někomu dělat reklamu, tak takových systémů a firem je spousta..Loxone, Stakohome, KNX komponenty vyrábí Schneider Electric, Legrand, Jung, svůj systém má i české ABB...+ spousta dalších.... na výrobce těchto komponentů je navázáno plno dalších projekčních a montážních firem. Stačí jim sdělit své požadavky, několik jich poptat a určitě vám vyjdou vstříct s návrhem, montáží i případným servisem. Navíc to budete mít jako jeden funkční celek, případně i ve stejném designu jako klasické ovládací prvky a zásuvky....a ne jako hromadu nějakých samodomo poslepovaných noname hraček v jeden celek.


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #16 kdy: 06. 07. 2021, 17:08:23 »
stejne jako vsichni ostatni, protoze to neni reseni?

protoze jsem v cesku a na jakoukoli "nadstandardni" sluzbu ani my IT lidi nejsme dost bohati?
protoze jsem v jedne takove firmicce (ktera se vyslovene specializovala na milionare) pracoval a do domu bych si to nepustil?

co jsem naposledy telefonoval cloveku z "delame chytre domy nebo co", tak mi 6 zaluzii ovladanych motorem nacenil na 800 000+ DPH. A ne, nebyly v tom zadny cidla.  Je to uz nejaky cas, takze predpokladam, ze dnes chteji 1.5 mil.

loni jsem objednaval klimatizaci,rozpocet nekolik set tisic. prazska firma s ale opravdu hodne instalacemi splitsystemu. kdyz opominu "ale vyoskozdvizny vozik si shanite sam", tak o tom ze ten panasoic ma sbernici nebo vstup na cerstvy vzduch ani neslyseli.



pruzkumbojem:
mohu se zeptat proč to dle Vašich slov několik let řešíte po fórech, řešíte bastlení, nějaké s prominutím hobby komponenty z Alzy, s Raspberry atd.? Mimochodem Raspberry je dobrá hračka, sám to v některých hobby aplikacích používám, ale pořád je to něco, co bylo původně vymyšleno jako hračka pro děti. Pokud Vás peníze netrápí, tak proč se místo toho neobrátíte na nějakou specializovanou firmu zabývající se domácí automatizací a KNX systémy? Aniž bych chtěl někomu dělat reklamu, tak takových systémů a firem je spousta..Loxone, Stakohome, KNX komponenty vyrábí Schneider Electric, Legrand, Jung, svůj systém má i české ABB...+ spousta dalších.... na výrobce těchto komponentů je navázáno plno dalších projekčních a montážních firem. Stačí jim sdělit své požadavky, několik jich poptat a určitě vám vyjdou vstříct s návrhem, montáží i případným servisem. Navíc to budete mít jako jeden funkční celek, případně i ve stejném designu jako klasické ovládací prvky a zásuvky....a ne jako hromadu nějakých samodomo poslepovaných noname hraček v jeden celek.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #17 kdy: 06. 07. 2021, 18:00:18 »
Řešení existuje, jmenuje se KNX. Pokud ale chcete jít cestou šetření za každou cenu, tak to není pro vás.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #18 kdy: 06. 07. 2021, 18:18:09 »
Nejak nezeriem ze za 6 zaluzii chceli 800k + dph. To nie je biznis zo statom kde sa nakupia peria za 50centov kus a predavaju po 20eur kus nasledne statu. No proste to nezerem. Tam toho muselo byt viac co ste po nich chceli.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #19 kdy: 06. 07. 2021, 18:51:44 »
pruzkumbojem:
pokud byste se alespoň podíval např. hned na ten první systém Loxone, který jsem psal, tak na svých stránkách mají cenu za přízemní domek ve variantě Premium cca 134 tis. vč. DPH bez montáže. Je v tom ovládání osvětlení (stmívání), stínění (žaluzie), meteostanice, dešťový senzor atd... jsou v tom třeba i takové "blbosti" jako ovládání žaluzií podle pohybu slunce atd. 
800 tis. za 6 žaluzií je samozřejmě nesmysl, určitě vám v tom nabízeli i něco dalšího, nebo to zrovna byli nějací "koumáci".... Jednotlivé komponenty si samozřejmě můžete od jakéhokoliv (uvedeného) výrobce nakoupit i sám a poskládat si to sám. Prolistujte katalogy toho Schneideru, Legrandu, ABB atd... Potom to budete mít levnější. Pokud jste v takové firmě pracoval, tak předpokládám, že alespoň základní přehled o KNX máte. Z původních příspěvků jsem ale pochopil, že hledáte hotové řešení.


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #20 kdy: 06. 07. 2021, 19:24:18 »
Byla to takova doba koumaku a byli to koumaci.
I kdyz zrovna se to obdobi vratilo, podle toho co se ve stavebnictvi deje.

hledam hotove reseni, ale ktere si musim by schopen nakoupit a snadno nainstalovat sam. Na klic neni mozny u postupne rekonstrukce.

koukam ze rekuperace bude mit Modbus.



Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #21 kdy: 06. 07. 2021, 19:53:49 »

To CO2 je cool, ale je to opravdu CO2? 99% chytrych krabicek mericich "kvalitu vzduch" jsou TVOC senzory (pochoitelne, ty jsou radove levnejsi) a nemaji s CO2 nic spolecneho.
Ja si koupil ten zminovany Lan monitory a CO2 cidla ale potom jsem narazil na ty interni limity te skatule, co ma mnoho sbernice ale funguji jen specificke kombinace a pocty..

Je to 100% CO2 - je to Netatmo meteostanice. Ale bohužel je to cloud based - tzn jen načítám data přes jejich API - z toho vyplývá nevýhoda že jsem odkázán na jejich cloud, net a hlavně se to aktualizuje jen cca 1x za 5-10 minut. Chtělo by to nějaký přímo čidla, ale nedostal jsem se k tomu to dál víc řešit a najít spolehlivé čidlo co by šlo bez problému zaintegrovat do HASS.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #22 kdy: 06. 07. 2021, 20:06:06 »
koukam ze KNX po STP/UTP nepobezi, takze by znamenalo rozkopavat. Nic z tohohle neni pro muj use case.


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #23 kdy: 06. 07. 2021, 22:57:57 »
Sorry, pokud je to virtualni simulace, tak to je pro mne hra Life, konicek a nema to nic spolecneho s realitou.
Tak teda upresnim. Ovladanie svetiel, teplota, snimac vody a dialkove (prijimac/vysielac) mam fyzicke prototypy na stole po 2 kusoch. Na prakticke vyskusanie ci to funguje ako ma. Ale kym nevyladim serverovu cast, tak nema zmysel mat xx ks hw, aby som testoval pocet spojeni a riesil optimalizaciu pamate a kazdu chvilu v nich aktualizoval fw (ten mam mimochodom rieseny cez siet, takze viem na dialku nahrat do zariadenia novu verziu, resp. poslat mu info, ze sa ma aktualizovat).
Je to take moje hobby, ako som pisal, neplanujem s tym nic komercne. Dalsia vec, robim to po veceroch par dni do mesiaca, a kym to dokoncim, tak uz tu nebude esp8266, mozno tu bude esp32, alebo nieco uplne ine a lepsie. A ja to mam postavene tak, ze klient moze byt cokolvek, kde bezi arduino, kod mam tak urobeny, ze pouzivam len zakladne veci, ziadne specialne kniznice.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #24 kdy: 06. 07. 2021, 23:36:03 »
koukam ze KNX po STP/UTP nepobezi, takze by znamenalo rozkopavat. Nic z tohohle neni pro muj use case.

https://www.ekinex.com/en/62/gateway-modbus-tcpip-master-knx.html

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #25 kdy: 06. 07. 2021, 23:36:50 »
koukam ze KNX po STP/UTP nepobezi, takze by znamenalo rozkopavat. Nic z tohohle neni pro muj use case.

https://hexdocs.pm/knxnet_ip/introduction.html

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #26 kdy: 07. 07. 2021, 01:21:10 »
Ad premrstene ceny: kdyz jsem stavel dum, poptaval jsem klimatizaci do 4 pokoju (invertor, multisplit). Prichazly mi po urgencich nabidky typu 250, 300, 400 tis. CZK, za v podstate uplne stejne veci. Odmitali to nacenit polozkove. Do toho mi nabizeli i vyrizeni dotace, ale za cenu zhruba te dotace, ziskal bych na tom tisicikoruny.

Byl jsem celkem zoufaly, nakonec mi znamy dohodil firmu, ktere jsem rekl svuj pribeh, behem vecera po par mailech s fotkami a par telefonatech jsme se dohodli na cene asi 120 000 s tim, ze mi to udelaji kdyz nebudou mit praci. Behem 14ti dnu jsem klimatizoval :-).

Uplne stejnou situaci jsem zazil potom u stavby krbu. Hnusny krb typu "skladacka" v MO cene cca 80 000 nacenen na vic nez 250 tis. s praci.

Takze za mne je u techto "luxusnich" veci potreba hledat nekoho rozumneho.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #27 kdy: 07. 07. 2021, 06:31:53 »
Já se vrátím na původní dotaz :)

U nás jsme dělali kompletní reko domu, vše šlo dolů. A díky tomu jsme všude natáhli husí krky atd. Chtěly jsme s přítelkyní chytrou domácnost, ale ne bezdrat (resp. určitě ne WiFi). Termostaty to rozhodly - Modbus po RS485. Následně jsem postavila pod jisticovou skříňku ještě přepínače ala křížový vypínač vč. měření proudu, tj dá se vše overridnout normálním vypínačem na zdi i kdyby vypadla fyzická síť. Následovat bude hacknuti světel na řízení jasu a barvy (mám jeden kus doma a půjde to celkem v pohodě) a kdoví co ještě.

A ten Modbus po rs485 taham UTP, podle PoE pasivního standardu. Až 32VDC/(32/1.4)VAC.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #28 kdy: 07. 07. 2021, 09:06:05 »
zajimave. posial jsem ti Zpravu.
Ad premrstene ceny: kdyz jsem stavel dum, poptaval jsem klimatizaci do 4 pokoju (invertor, multisplit). Prichazly mi po urgencich nabidky typu 250, 300, 400 tis. CZK, za v podstate uplne stejne veci. Odmitali to nacenit polozkove. Do toho mi nabizeli i vyrizeni dotace, ale za cenu zhruba te dotace, ziskal bych na tom tisicikoruny.

Byl jsem celkem zoufaly, nakonec mi znamy dohodil firmu, ktere jsem rekl svuj pribeh, behem vecera po par mailech s fotkami a par telefonatech jsme se dohodli na cene asi 120 000 s tim, ze mi to udelaji kdyz nebudou mit praci. Behem 14ti dnu jsem klimatizoval :-).

Uplne stejnou situaci jsem zazil potom u stavby krbu. Hnusny krb typu "skladacka" v MO cene cca 80 000 nacenen na vic nez 250 tis. s praci.

Takze za mne je u techto "luxusnich" veci potreba hledat nekoho rozumneho.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #29 kdy: 07. 07. 2021, 09:07:37 »
No ty blaho, to uz je len inteligentna domacnost, kde sa ovlada farba, jas svetla, vypnut/zapnut. Co je na tom inteligentneho? 😀 Inteligentna domacnost obycajny buzzword. Tiez som uvazoval pri stavbe RD o takychto vecickach, nastastie som to nezrealizoval.
Co ma clovek z toho, ze si da niekam nejaky teplomer? Sleduje tam teplotu? A co dalej?