Realistický pohled na IoT pro dům

Realistický pohled na IoT pro dům
« kdy: 06. 07. 2021, 10:11:53 »
Zdravim a zadam o nejake NEakademicke komentare na IoT. Hledam pragmaticke hodnotne zkusenosti, ktere se obcas na rootu objevuji. A je pravda, ze mohu hledat nejaka specializovana fora, ale ta se casto zvrhla v jen a jen DIY bastleni, kde "tak to trikrat denne resetnu, no boze" je nove normalno. Vydelavam penize, nemusim a nemuzu setrit 200$ tim, ze budu tri dny neco pajet a tydny to ladit.

Tady nemluvim o 5 teplomerech, minimalne 20-50 cidlech a akcnich clenech...

Ted jsem  nakoupil nejake  zigbee hracky pro testovani a okamzite jsem narazil na realitu, ktera se ocividne zasadne nezmenila za poslednich deset let. Spis zhorsila.

1/ Pokryti  ve starem baraku je vetsi shit nez u WiFi, mesh u zigbee je dobra teorie (bateriove prvky nejsou repeater, u zigbee 3.0 je novy "bezpecnostni limit" na 32 zarizeni pripojenych bez repeateru ci co). Ale ono je security feature uz ten limitovany dosah.
2/ zarizeni jednotlivych vyrobcu nejsou plne kompatibilni, firmware flash kde to jde je nutnost a stejne porad atmosfericky tlak od Aqara cidla na gateway nevidim.

3/ Zigbee senzory jsou naprosto nahouby,opravdu neexistuje teplotni cidlo, co by casto posilalo i mensi zmeny teploty?
Jednou za 60-90 minut (mozna) dostat deltu 0.7 C, jak to delaji vsechna cidla dostupne na Alze, to je vtip? To uz i ten sigfox funguje lip.


Je vubec nejaka cesta? WiFi krabicky zalozene na ESP286 nejsou reseni, zere to baterky jak blazen a uz nehodlam opakovat bastleni, kde pokazde odpajim modrou LED (ksvelej napad od cool and in vyrobce), ktera je zodpovedna za 90% spotreby, aby to stejne vyrazne nepomohlo.

Draty jsou draty, ale nevidim nejaka pouzitelna reseni. Ethernet (s PoE) by bylo nejlepsi, ale na to ocividne neni trh.
Zkousel jsem Tinycontrol LAN s naivni predstavou, ze na kazdy kus navesim sit senzoru, ale pouziti je ocividne "ethernetova redukce pro 1-2 teplomery". (napriklad je tam uvedena I2C sbernice, ale kolik zarizeni to podporuje a ktere ostatni sbernice to automaticky disabluje, s tim se uz vyrobce nenamahal podelit, to najdete az na polskem foru).

1-wire neni seriozni reseni .
Z-Wave je silene drahe a nabidka moc neni.

Takze co zbyva? mozna neco industrialniho pres RS-485? Nebo ubytovat ukrajinskeho spravce , aby barak obsluhoval a behal s teplomerem? (ukrajinci vyhynuli s Covidem).

nebo holt pockat dalsich 5 let a zkusit znova?
« Poslední změna: 11. 07. 2021, 23:14:47 od Petr Krčmář »


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #1 kdy: 06. 07. 2021, 10:55:43 »
Hele řeším to stejné - budu se stěhovat a chtěl bych to IoT udělat víc industrial. Ale fakt nevím jak. Asi nakonec skončím zase u toho co mám teď - tzn zigbee a nějaký vlastní bastly.

Ve výsledku s tím už neeviduji žádný problém za poslední dobu...
Ten limit X zařízení je pro mě naprosto nepochopitelná blbost, ale vyřešil jsem to několika "routery" co prostě předávají signál dál a na nich může být zase těch XY zařízení připojeno.

Nevýhoda je že ty teploměry co používám já  (xioami) mají jen blbou CR2032 baterku takže výdrž cca rok, takže buď bude člověk jako debil lítat co chvila a měnit baterky, nebo se nevyhne bastlení a přidělá tam pořádnou baterku (třeba CR123) nebo extrémisti můžou použít nějaké LiSoCl2 články s kapacitou v jednotkách Ah (namísto 0,2Ah co má CR2032). To pak může vydržet opravdu 10-20let na baterku

Další nevýhoda je jak píšeš ta deltaT - čidla mají nějakou logiku kdy jednou za hodinu pošlou data tak jako tak a pak dle velikosti změny posílají častěji. Škoda že to nejde konfigurovat (ve spojení s tou větší baterkou by vůbec nevadilo snížit deltu pro odeslání na 0,1°C)


K těm ESP8266/ESP32 - asi ideální řešení pokud má člověk kabelový přívod. Jde si tam nakonfigurovat co chceš a kolik chceš čidel všeho možnýho. Ale zase jsme u 100% bastlení.

Bateriová verze by šla taky, ale to je potřeba tu destičku osekat od blbostí jako je USB-serial převodník + vyměnit stabilizátor 3.3V za nějaký co má malou vlastní spotřebu....a pak správně nakonfigurovat deep sleep - pak to má klidně výdrž několik let.Ve spojení s IoT jsem to nezkoušel, ale jeden projekt kde se využívá deep sleep mám a to funguje v pohodě i na malý baterky

Mimochodem výborný teploměr je xiaomi kulatý (ale je to jen bluetooth) LYWSDCGQ. Už mám obavu že se nevyrábí, ale ten odesílá teplotu asi každých 5sekund . Je bohužel jen Bluetooth (a napájí ho 1xAAA článek co vydrží tak půl roku...), takže pro nějaké další využití dat je potřeba si udělat někde v dosahu "bránu" z ESP32 které přijímá data z BT a posílá je dál. To ale funguje bez problémů
« Poslední změna: 06. 07. 2021, 10:58:44 od czAtlantis »

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #2 kdy: 06. 07. 2021, 11:38:20 »
Celá dnešní filozofie IoT domu je jenom produktem marketingových kampaní, které mají vytvořit "hračičkům" něco na práci a podojit je o "love". Sorry, kluci ale skočily(phising) jste někomu na špek,udici(tvz. opily vás rohlíkem).

Neříkám, že idea smart, IoT v domech je slepá ulička, jistou perspektivu to má ale ta se zatím "hledá" a rozhodně to není koncept "domácí bastlení".

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #3 kdy: 06. 07. 2021, 11:58:30 »
Já doma jedu ZWave, levnější zařízení se dají sehnat z Číny (senzory na okna/dveře, atd.) a jako controller třeba RPi s HASS a ZMEERAZ2.

Můj hlavní use-case je topení, v rozvodnici mám Heatit Z-Din na jednotlivé okruhy ke stropním infrapanelům a v zónách potom termostaty Z-Temp2. Stejné termostaty můžu v HASS přepnout do režimu chlazení a potom ovládají klimatizaci (Daikin).

Další use-case třeba ovládání světel při detekci pohybu (noční osvětlení, když jde člověk na záchod) - používám kombinaci Philips Hue (controller a žárovky klidně z Ikei) a nástěnné ZWave ovladače (Fibaro Walli, ale dají se sehnat levnější varianty z číny)

Potom ovládání bojleru - zwave zásuvkou v případě nějakých triggerů (např. vyšší odběr elektřiny = zapnutí sauny = zapnutí bojleru a automatické vypnutí po 3 hodinách).
Na měření spotřeby mám v rozvodnici Qubino 3-phase smart meter.

Taky zapínání sušiče ručníku v případě zvýšení vlhkosti (= sprchování) a automatické vypnutí po hodině.

Nakonec můj nejoblíbenější use-case je chytrý zámek Danalock, od té doby u sebe vůbec nenosím klíče a odemykám dveře přes telefon. Nastavené mám, že se večer automaticky zamknou, případně po opuštění domu (HASS integrace přes mobilní appku + wifi detekce).

Tenhle setup běhám druhým rokem a bez problému, 1x-2x do roka člověk někde akorát vymění baterii.
Není to úplně plug & play - pokud chce člověk integrovat víc věcí dohromady, tak musí sáhnout po HASS a dělat si toho hodně sám. Ale je to modulární a není to bastlení typu pájení ESPček a tisknutí krabiček pro ně na 3D tiskárně (to už mám taky za sebou, nikdy víc).
« Poslední změna: 06. 07. 2021, 12:04:24 od Genunix »

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #4 kdy: 06. 07. 2021, 12:32:13 »
s Hass nemam problem, tam moje leve ruce a omezena trpelivost zase tak nevadi.

Se mi potvrzuje, ze i po 20 letech zadny solidni reseni pro domacnost neexistuje. Dival jsem se na kickstarter, kde mam extremne dobre zkusenosti s opravdu vyladenymi vecmi jako mlynek  na kavu, ale nic.

BT - jsem jeste nevidel spolehlive fungovat, jen u kazde nove verze ctu, jak je "rychlejsi, spolehlivejsi a bezpecnejsi nez ta predchozi". Proc uz to davno neni nejrychlejsi, nejspolehlivejsi a nejbezpecnejsi, to nechapu.
U BT teplomeru by to asi tak nevadilo, pokud to umi... reportovat teplotu (coz ostatni teplotni cidla proste nedelaji). Samozrjeme jsme nazpet, kdy v kazde mistnosti musi byt hub s BT a ZigBee a z-wave. Nezminuju wifi, protoze pro IT to nejak dokazu (se skripanim zubu umanazovat pomoci second hand enterprise nebo skoro enterprise reseni).
Ale jak jsem se dival, tak BT cidla taky na internetu moc nerostou. Nejsou cool

Muj puvodni plan byl pri rekonstrukci podkrovi uz se moc nenamahat s draty k vypinacum, ze bude jednodussi a TCO nizsi tam proste placnout bezdratove ovladaci prvky. Ocividne ne.

Pri prvni rekonstrukci baraku, jsem nechal rozvest draty ke kazdejm futrum, moje myslenka byla, ze by dvere pri zazvoneni nebo kdyz dorazi mail, zablikaly. Jen teda to bylo v praveku, kdy spam byl pod kontorlou a kdy jsem byl mladistve pomateny. A taky predtim, nez jsem jistil, ze pro standardniho ceskeho remeslnika natahnout draty, aniz by je nekde neprerusil, je nadlidsky ukol.

Ohledne brainwashing marketingovejma kecy, vuci tomu jsem uz dnes pomerne rezistentni. (jen kvuli nim se neda proniknout k detailnim informacim.).

 Jak polovicata reseni zerou cas, penize a energii, tak bych uz klidne nekomu to bastleni zaplatil. POkud by to fungovalo industrialnim zpusobem.

P.S. dle mejch zkusenosti deep sleep u libovolneho ESP je ztrata casu. Draty!


Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #5 kdy: 06. 07. 2021, 13:01:51 »
vsetky tieto smart a IoT inteligentne veci su totiz v reale len na to, ukazat navsteve, ako si viem zapnut svetlo cez mobil, pripadne pozriet teplotu, nastavit termostat.
Ja si napr. vyvijam vlastny system, pretoze mi ani jeden aktualne dostupny nevyhovoval. Nie je to nic prevratne, ale je to site na mieru mne a mojim poziadavkam (ano, zaklad su tie zle esp8266, alebo atmega tam, kde je mozny kabel). Vie to presne to, co potrebujem. ovladat svetla (ci uz cez net, alebo klasickym ir dialkovym), merat teplotu (bud v intervale, alebo na vyziadanie jednym klikom), vie to aj prenasat kody dialkoveho ovladaca - jeden satelit a signal ide cez analog modulator do anteny, detektory na unik vody, a dalsie drobnosti, ktore mi v inych systemoch chybali. Napr. historia kedy ktore svetlo akou intenzitou svietilo, kedy sa otvorili vchodove dvere...
realne mam otestovane, ze mi to chodi s 200 zariadeniami, kde server je mItx doska a ma spotrebu 22W. na raspberry 3 mi to zvlada len 50 zariadeni, potom mu dojde pamat (1Gb ram, zdielana s grafikou a bezi mi tam dost inych sluzieb).

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #6 kdy: 06. 07. 2021, 13:12:58 »
POkud ses uz kategorie 200 zarizeni, tak nam ukaz nejakou sitovou mapu, protoze ji urcite mas.
Plus nechces s tim jit na kick starter? Bychbyl asi prvni, co by do toho investoval

misto toho serveru, zkousel si VM? ja osobne vsechno zkousim tlacit na jeden hw (proxmox), protoze uz mne nebavi prehrivani sklepa mnoha pocitaci.



vsetky tieto smart a IoT inteligentne veci su totiz v reale len na to, ukazat navsteve, ako si viem zapnut svetlo cez mobil, pripadne pozriet teplotu, nastavit termostat.
Ja si napr. vyvijam vlastny system, pretoze mi ani jeden aktualne dostupny nevyhovoval. Nie je to nic prevratne, ale je to site na mieru mne a mojim poziadavkam (ano, zaklad su tie zle esp8266, alebo atmega tam, kde je mozny kabel). Vie to presne to, co potrebujem. ovladat svetla (ci uz cez net, alebo klasickym ir dialkovym), merat teplotu (bud v intervale, alebo na vyziadanie jednym klikom), vie to aj prenasat kody dialkoveho ovladaca - jeden satelit a signal ide cez analog modulator do anteny, detektory na unik vody, a dalsie drobnosti, ktore mi v inych systemoch chybali. Napr. historia kedy ktore svetlo akou intenzitou svietilo, kedy sa otvorili vchodove dvere...
realne mam otestovane, ze mi to chodi s 200 zariadeniami, kde server je mItx doska a ma spotrebu 22W. na raspberry 3 mi to zvlada len 50 zariadeni, potom mu dojde pamat (1Gb ram, zdielana s grafikou a bezi mi tam dost inych sluzieb).

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #7 kdy: 06. 07. 2021, 13:31:28 »
thx for input, to bylo uzitecne.

Pro mne je ted priorita kvalita zivota (komplexni definice), predevcim cas + security a "kids management" je problem.

Ten zamek je zajimavy,  protoze az deti dostanou vlastni klice, tak je zacnou ztracet, to se rozumi samosebou. Plus planuji byt dementni (prilis mnoho stresu v zivote), takze se budou zabouchavat venku.

Ja sleduji korejske veci a tohle je naprosty standard i u lowcost bytu, ciselny kod (otevirani pres mobil mi prijde bezpecnosti sebevrazda a neresi to zabouchnuti), dvere pres beep informuji o otevreni a zavreni (takze nemuzou zustat jenom dovrene) a rada dalsich samozrejmosti. Ze by to logovalo pristupy je jen bonus, ale management a expirace kodu danym remeslnikum bych rad povazoval za standard.

Ale vedet, kdy remeslnik vstoupil do baraku by bylo uzitecne, az by mi zase cechackove tvrdili, ze ten strop spadnul sam, protoze on i tam nebyli (to si nedelam srandu).

Jen teda nabidka mimo Korejsky trh je hrozne limitovana a v Koreji ty rozmery zamku maji nejak jine. (FYI korejsky bidet jsem si koupil, to byla jina kategorie nez neco koupit za 90 000  od ceske firmy).
Bohuzle moje dvere na to nejsou pripravene ( jsem si tam mel privest silove draty.









Já doma jedu ZWave, levnější zařízení se dají sehnat z Číny (senzory na okna/dveře, atd.) a jako controller třeba RPi s HASS a ZMEERAZ2.

Můj hlavní use-case je topení, v rozvodnici mám Heatit Z-Din na jednotlivé okruhy ke stropním infrapanelům a v zónách potom termostaty Z-Temp2. Stejné termostaty můžu v HASS přepnout do režimu chlazení a potom ovládají klimatizaci (Daikin).

Další use-case třeba ovládání světel při detekci pohybu (noční osvětlení, když jde člověk na záchod) - používám kombinaci Philips Hue (controller a žárovky klidně z Ikei) a nástěnné ZWave ovladače (Fibaro Walli, ale dají se sehnat levnější varianty z číny)

Potom ovládání bojleru - zwave zásuvkou v případě nějakých triggerů (např. vyšší odběr elektřiny = zapnutí sauny = zapnutí bojleru a automatické vypnutí po 3 hodinách).
Na měření spotřeby mám v rozvodnici Qubino 3-phase smart meter.

Taky zapínání sušiče ručníku v případě zvýšení vlhkosti (= sprchování) a automatické vypnutí po hodině.

Nakonec můj nejoblíbenější use-case je chytrý zámek Danalock, od té doby u sebe vůbec nenosím klíče a odemykám dveře přes telefon. Nastavené mám, že se večer automaticky zamknou, případně po opuštění domu (HASS integrace přes mobilní appku + wifi detekce).

Tenhle setup běhám druhým rokem a bez problému, 1x-2x do roka člověk někde akorát vymění baterii.
Není to úplně plug & play - pokud chce člověk integrovat víc věcí dohromady, tak musí sáhnout po HASS a dělat si toho hodně sám. Ale je to modulární a není to bastlení typu pájení ESPček a tisknutí krabiček pro ně na 3D tiskárně (to už mám taky za sebou, nikdy víc).

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #8 kdy: 06. 07. 2021, 13:42:04 »
Když už tady řešíme use case tak já mám momentálně na bytě:

co se týče světel:v chodbě se rozsvítí v noci na velmi nízkou intenzitu dle pohybového čidla. Ve dne se rozsvítí naplno. Den/noc je definován buď časem, nebo teď jsem to předefinoval že pokud je někde jinde rozsvíceno, tak se to bere jako den

Světla znovu - jednoklik vypínače (zigbee) spustí světlo na 20%, dvojklik na 1% (noční režim) a trojklik na 100%.

Vysavač: Mám roborock S50 a oficiálně jde ovládat aplikací v mobilu. Což je nahovno. Mám v každém pokoji tlačítko a když se zmáčken, tak vysavač přijede, vysaje, odjede + se po dobu vysávání sepne čističky na 100% (viz níže)

Čističky vzduchu - Xiaomi purifier - rychlost jde ovládat jen zase z mobilu, tak na nich mám zigbee tlačítko a kolikrát se zmáčkne, takovou rychlost má

Senzor CO2 - když je CO2 vyšší než X ppm, tak se mění barva LEDpásku co mám nad kuchyňskou linkou

Na baráku se otevírají naprosto další věci na řízení - například vzduchotechnika (rekuperace) jde přes Modbus ovládat a tam plánuji třeba když se bude chtít zapalovat krb, tak aby to udělalo v baráku přetlak (zlepšení tahu komínu) a podobně. Člověk má opravdu neomezený možnosti. Ale bez bastlení to prakticky NIKDY nejde...vždycky někde něco bude muset být propojeno tak, jak to výrobce určitě nezamýšlel.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #9 kdy: 06. 07. 2021, 13:46:36 »
POkud ses uz kategorie 200 zarizeni, tak nam ukaz nejakou sitovou mapu, protoze ji urcite mas.
Plus nechces s tim jit na kick starter? Bychbyl asi prvni, co by do toho investoval
misto toho serveru, zkousel si VM? ja osobne vsechno zkousim tlacit na jeden hw (proxmox), protoze uz mne nebavi prehrivani sklepa mnoha pocitaci.
Zatial je to stale v stadiu vyvoja. tych 200 zariadeni je myslenych testovacich. proste na druhom stroji si spustim simulaciu, akoze mam 200 zariadeni, ktore sucasne zacnu intenzivne komunikovat so servrom a sledujem ci to zvlada a ake ma vytazenie. aby som videl ci teoria sedi s realitou :)
Neplanujem to nijak komercne, ak sa mi to doma osvedci, tak to pojde ako open source, nie je to ziadna supertajna technologia. Samozrejme zakladna vec, nie je to ziaden cloud, ale izolovane riesenie na vlastnej sieti, a ak by som to chcel ovladat zvonku, tak mi staci presmerovat jeden port na server.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #10 kdy: 06. 07. 2021, 13:55:17 »
Co se tyka nezbytnost bastleni tak, nevim, IT metody na abstrakcni vrstvy, na API atd mam desetileti, s kompatibilitou ethernetu vzivote problem nebyl, wifi jaktakze prezivame, nevim, proc reseni v autech a v obecne elektronice musi byt o 7-15 let pozadu. Rozhodne to neni kvuli "my se snazime o spolehlivost, tak pouzivame o dve generace starsi zrale reseni". Je to vysledek kombinace neschopnosti a umyslu.

To CO2 je cool, ale je to opravdu CO2? 99% chytrych krabicek mericich "kvalitu vzduch" jsou TVOC senzory (pochoitelne, ty jsou radove levnejsi) a nemaji s CO2 nic spolecneho.
Ja si koupil ten zminovany Lan monitory a CO2 cidla ale potom jsem narazil na ty interni limity te skatule, co ma mnoho sbernice ale funguji jen specificke kombinace a pocty..

S instalaci vetrani prave bojuju..


Když už tady řešíme use case tak já mám momentálně na bytě:

co se týče světel:v chodbě se rozsvítí v noci na velmi nízkou intenzitu dle pohybového čidla. Ve dne se rozsvítí naplno. Den/noc je definován buď časem, nebo teď jsem to předefinoval že pokud je někde jinde rozsvíceno, tak se to bere jako den

Světla znovu - jednoklik vypínače (zigbee) spustí světlo na 20%, dvojklik na 1% (noční režim) a trojklik na 100%.

Vysavač: Mám roborock S50 a oficiálně jde ovládat aplikací v mobilu. Což je nahovno. Mám v každém pokoji tlačítko a když se zmáčken, tak vysavač přijede, vysaje, odjede + se po dobu vysávání sepne čističky na 100% (viz níže)

Čističky vzduchu - Xiaomi purifier - rychlost jde ovládat jen zase z mobilu, tak na nich mám zigbee tlačítko a kolikrát se zmáčkne, takovou rychlost má

Senzor CO2 - když je CO2 vyšší než X ppm, tak se mění barva LEDpásku co mám nad kuchyňskou linkou

Na baráku se otevírají naprosto další věci na řízení - například vzduchotechnika (rekuperace) jde přes Modbus ovládat a tam plánuji třeba když se bude chtít zapalovat krb, tak aby to udělalo v baráku přetlak (zlepšení tahu komínu) a podobně. Člověk má opravdu neomezený možnosti. Ale bez bastlení to prakticky NIKDY nejde...vždycky někde něco bude muset být propojeno tak, jak to výrobce určitě nezamýšlel.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #11 kdy: 06. 07. 2021, 14:01:14 »
Sorry, pokud je to virtualni simulace, tak to je pro mne hra Life, konicek a nema to nic spolecneho s realitou.

Ja uz doslova 20 let chodim na DIY diskusni fora a tam jsou vzdy velmi schopni jedinci (bez ironie), co si to navrhuji sami, ale PORAD jsou na stejnym zacatku a rikaji neco jako "fyzicka vrsta je jasna a vyresena, ted resim reseni kolizi". .. a vsichni se chvali "uz tam skoro jsme"

Kdyz po 2 letech prijdu na to samy forum, je tam jinej (ocividne schopnej) clovek, kterej na jinech dratech ci bez dratech znovu od nuly resi to samy!!!


POkud ses uz kategorie 200 zarizeni, tak nam ukaz nejakou sitovou mapu, protoze ji urcite mas.
Plus nechces s tim jit na kick starter? Bychbyl asi prvni, co by do toho investoval
misto toho serveru, zkousel si VM? ja osobne vsechno zkousim tlacit na jeden hw (proxmox), protoze uz mne nebavi prehrivani sklepa mnoha pocitaci.
Zatial je to stale v stadiu vyvoja. tych 200 zariadeni je myslenych testovacich. proste na druhom stroji si spustim simulaciu, akoze mam 200 zariadeni, ktore sucasne zacnu intenzivne komunikovat so servrom a sledujem ci to zvlada a ake ma vytazenie. aby som videl ci teoria sedi s realitou :)
Neplanujem to nijak komercne, ak sa mi to doma osvedci, tak to pojde ako open source, nie je to ziadna supertajna technologia. Samozrejme zakladna vec, nie je to ziaden cloud, ale izolovane riesenie na vlastnej sieti, a ak by som to chcel ovladat zvonku, tak mi staci presmerovat jeden port na server.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #12 kdy: 06. 07. 2021, 15:11:46 »
Hmmm... Asi budu tady za exota - ale z mého hlediska, čím méně technologií a čím jednodušší technologie - tím je barák lepší z dlouhodobého hlediska.

Je fajn mít všechno na dálkové ovládání, automatické a dokonce inteligentní - dokud je člověku 30, 40, 50 let - a co až bude majiteli 70? Navíc cca po 20-ti letech v baráku se musí začít věci opravovat, měnit nebo nahrazovat a šance, že se povede najít kompatibilní zařízení, nebo si vzpomenout na co slouží ten kabel ve zdi nebo zda je ta trubka průchozí (po 20-ti letech zaručeně není).

Z mého pohledu čistě "manuální barák" s minimem nesmyslů (maximálně bych natahal nějaké opravdu kvalitní kabely pro kritická místa). Vše ostatní je fantastické pro reklamu a časem naprostý opruz.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #13 kdy: 06. 07. 2021, 15:45:17 »
a zapomnel si na waf = wife acceptance factor

ne ze bych s tebou obecne nesouhlasil, ale expresso si stejne koupim, prestoze "muzu jit do kavarny, TCO je lepsi" nebo "ono se to brzo pokazi" Rekuperace je mozna luxus, ale par sousedu topicich flaskami nacpanymi svinstvem a clovek zmeni nazor na vetrani okny.


dlouhodoba opravitelnost je dnes problem vsude, diky snaze vsech vyrobcu. ja dlazdice z chodby uz nesezenu a jen co jsem koupil  kuchyn v Ikea, tak ji jako radu zrusili a jsem taky nahrany.



Hmmm... Asi budu tady za exota - ale z mého hlediska, čím méně technologií a čím jednodušší technologie - tím je barák lepší z dlouhodobého hlediska.

Je fajn mít všechno na dálkové ovládání, automatické a dokonce inteligentní - dokud je člověku 30, 40, 50 let - a co až bude majiteli 70? Navíc cca po 20-ti letech v baráku se musí začít věci opravovat, měnit nebo nahrazovat a šance, že se povede najít kompatibilní zařízení, nebo si vzpomenout na co slouží ten kabel ve zdi nebo zda je ta trubka průchozí (po 20-ti letech zaručeně není).

Z mého pohledu čistě "manuální barák" s minimem nesmyslů (maximálně bych natahal nějaké opravdu kvalitní kabely pro kritická místa). Vše ostatní je fantastické pro reklamu a časem naprostý opruz.

Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« Odpověď #14 kdy: 06. 07. 2021, 15:53:59 »
Wife Acceptance Factor (WAF) 101: grading scale

A = "Oh my God, this is great, why didn't we do this years ago?"

B = "Do you think you can put the hall way light on a dimmer?"

C = ~Home Automation is never brought up~

D = "Sigh... why won't this light turn on?"

F = "When you die, I'm selling this freaking house".