ČVUT FEL vs ZČU FEL

ČVUT FEL vs ZČU FEL
« kdy: 05. 07. 2021, 20:32:08 »
Zdravím,
jsem v nepříjemné pozici výběru vysoké školy, rozhoduji se mezi ČVUT FEL(EEM) a ZČU FEL, ještě asi před 14 dny jsem si myslel, že za mne rozhodnou přijímačky, protože do té doby jsem byl přijat pouze na ZČU, ale nakonec úspěšně složil přijímací zkoušky i na ČVUT. Bohužel mám velké problémy s rozhodováním, a tak vás žádám o pomoc 😇.

Jsem z gymplu, takže zatím o elektrotechnice nevím skoro nic, ale dost mě zajímá a jediné, co mě doposud ve škole bavilo je matika a fyzika (+ angličtina), takže výběr zaměření nebylo nic těžkého.

Ovšem teď si vybírám z těchto dvou škol, které jsou pro mě dá se říci totožné a je tak těžké si z nich vybrat.

O sobě bych asi dále řekl, že z gymplu se (myslím si a doufám 😁) umím dobře učit a taky na tom nejsem špatně s matikou.
Vím že ČVUT má lepší prestiž a povědomí ve světě, ale na základě toho se nechci úplně rozhodovat.
I když mi lidé říkají, že studiu mám dát všechno a tak déle, úplně si sebe neumím představit, že budu celé dny ležet v učení a nemít čas vůbec na nic. Taky bych chtěl už během studia začít pracovat a dělat kariéru.

No nechci to nějak prodlužovat, jestli máte někdo nějakou zkušenost (samozřejmě nejlépe z obou škol, i když o tom pochybuju 😂😂) z některé z těchto škol budu velmi rád za vaše cenné rady 😇.

PS: za případné překlepy se omlouvám.


Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #1 kdy: 06. 07. 2021, 07:30:25 »
Použil bych řešení z Futuramy, kde ta opice s chytrým kloboukem byla nešťastná a poté, co se jí klobouk poškodil a jel na poloviční výkon, šla opice na ekonomku a to pro ni bylo to pravé ořechové.

Ale teď vážně: Pokud nejsi úplný tupec a nechceš mít za každou cenu samé jedničky, není důvod ležet pořád v učení. Spíš si polož otázku, jestli ta studijní léta chceš strávit v Praze nebo vezPlzni, když nemáš jiný silný důvod pro tu nebo onu školu. Chodil jsem na FEL ČVUT, ale IMO je to jedno, ty zkušenosti jsou přenositelné.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #2 kdy: 06. 07. 2021, 08:20:01 »
pokud se otazka polozi, zda plzen a praha, tak bych se jeste rozhodoval, jestli jsi v plzni doma a nemusis na kolej a v praze bys byl na koleji?

na koleji clovek muze vice blbnout a kalit bez dohledu rodicu a nauci se samostatnosti, zase to pujde vice do penez,
nez kdyz zustanes doma, cos ma zas vyhodu zazemi.

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #3 kdy: 06. 07. 2021, 23:09:13 »
já byl na ZČU FEL a také především kvůli přijímačkám, tak jsem byl přijat po maturitě bez. Škola dobrý, nevím jak teď, byl jsem tam v '95 ;-)

Podle toho co jsem slyšel, tak ČVUT je odpad a osobně ji tak i vidím, naberou hromadu lidí a 95% lidí vykopnou hned v prvním semestru. Nemohu to ale 100% potvrdit, slyšel jsem to od kámošů. Na druhou stranu, pokud není člověk hlupák, tak je asi jedno, co studuje. Jak tu někdo píše, znalosti jsou přenositelné, takže bych se možná rozhodoval podle toho, jestli Ti je blíže PHA či Plzeň. Osobně bych dnes asi volil PHA, něž Plzeň - tenkrát mi přišla taková neutěšená, šedá. Bydlel jsem na kolejích na Borech hned vedle "hvězdy". Co se týče studentského života, tak to bylo fajn, je tam hodně hospod, MHD jezdí všude a užíval jsem si to.

Jj, některé věci na FEL nejsou úplně jednoduché, hodně se bazírovalo na teorii a to přesné, včetně toho jestli je to proměnná alfa nebo beta, a to nejen v elektru, tak v matice a fyzice. Ale jak jsem psal, dnes ta škola může být úplně jinde, přeci jen je to skoro 30 let, co jsem tam byl :-D

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #4 kdy: 07. 07. 2021, 01:11:00 »
Jako pro cloveka z gymnazia, ktery byl tak nejak zvykly na 'matfyzacky' zpusob matematiky (dukazy, teorie) mne celkem zaskocilo to, ze na CVUT FEL bylo potreba v podstate jen umet vzorecky. Na zkousku z Matematiky I (r. 2001?) jsem sel tak, ze jsem si nastudoval cela skripta abych +- vedel o co tam jde a umel si zbytek odvodit. Na zkousce jsem udelal necelou pulku prikladu a pak zazvonil zvonec a zkousky byl pro mne konec.

Na druhy pokus jsem se uz ucil jen cca 10 typovych prikladu porad dokolecka a zkousku dal bez potizi. A takhle jsem pokracoval dal ve vsech predmetech, protoze naucit se latku abych ji umel odvodit a udelat pak zkousku bylo pro mne nemozne. V jednom predmetu (zpracovani signalu&obrazu?) jsem neopsal z tahaku zneni ze skript a vyucujici mi pak vynadal, ze jako jediny jsem to nedokazal napsat presne jak to ma on ve skriptech a ze pry vsichni ostatni to maji doslovne :-). Ale nakonec mi to dal, dokonce myslim za 1.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #5 kdy: 07. 07. 2021, 09:12:24 »
v praze jsem byl skoro 10 let a praha je skvela, no dneska bych rad poznal plzen, byl jsem tam jen jednou.

o plzenske casti petrohrad je i song :-)
https://www.youtube.com/watch?v=D1q9EGil-sk

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #6 kdy: 07. 07. 2021, 14:47:22 »
Obě školy znám jako student - na každé z uvedených fakult jsem během studia studoval více než jeden oborový předmět, i když na žádné z nich jsem neobhajoval (v Plzni na FAV a v Praze na FIT). Znám ale obě školy celkem zblízka i jako zaměstnanec (i když v případě ČVUT jen jako zaměstnanec "vedlejší fakulty").

Podle mého zaujatého názoru jsou obě školy dobré školy. Jestli budete nakonec spokojený ale hodně záleží na oboru - leccos se může lišit obor od oboru.

Velký rozdíl z pohledu nastupujícího studenta podle mě je, že na ČVUT jste se dostal na největší fakultu, kde budete součástí obludného soukolí, na ZČU bude přístup osobnější (zejména v úřadě, ale i s vyučujícími - i když v prvním roce je to trochu masovka všude). Na druhou stranu FEL ČVUT je prostě větší a můžete si tak vybírat své zaměření "jemněji", Plzeň má omezenější nabídku - základ je podobný, ale "specialit" je méně. To se ale týká hlavně navazujícího nebo Ph.D. studia.

Náročnost studia je spíš o rozdílech v předmětech a oborech než o školách. Je ale pravda, že na ČVUT se dávál větší důraz na časově náročnější semestrálky a domácí práce než na ZČU, což je zároveň plus i mínus - záleží jak se na to člověk dívá, na kontextu a na osobních předpokladech a očekáváních.

V Praze je víc studentských spolků a aktivit obecně, na kolejích i mimo ně, v Plzni je zase levněji a má taky svoje kouzlo. Pokud se v rámci školy - "in-house" - budete chtít "vyřádit" i v nějakém humanitním oboru, netechnické fakulty ZČU jsou lepší volba než MUVS ČVUT, v Praze máte ale zase jiné univerzity a tím pádem i jiné možnosti ...

Pokud můžu doporučit svou cestu, tak bakalář v Plzni a magistr v Praze nebyla špatná cesta.

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #7 kdy: 07. 07. 2021, 14:53:23 »
IMHO je to úplně jedno. Jestli máš nějaké konkrétní představy, koukni se kdo sedí na jednotlivých katedrách a co publikovali, jestli tě třeba něco nezaujme. Faktem je, že prváci a druháci byly za mých časů (1995) na FELu míň než lidi, jak je to teď nevím.

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #8 kdy: 07. 07. 2021, 14:58:40 »

Pokud můžu doporučit svou cestu, tak bakalář v Plzni a magistr v Praze nebyla špatná cesta.
To je možná nejlepší rada, co tu padla

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #9 kdy: 07. 07. 2021, 15:40:31 »
hele a proč zrovna FEL když máš gymlp ? co třeba práva ? nebo ekonomie ??? jako absolvent FEL skončíš pravděpodobně jako programátor nebo správce sítě, v lepším případě se dostaneš někam do banky ... jako vývojář elektro to budeš mít v čr dost těžký najít potom práci .. mikroelektronika tu neni skoro vubec, těch firem je jenom pár a platí málo ... musel bys jít pracovat do zahraničí .. navíc obor FEL je hlavně založený na matice a fyzice a teorii pole ... takže pokud ti tohle de na 1-čku tak seš v pohodě ale jako právník si možná vyděláš víc .. jinak jestli si myslíš, že ZCU FEL je jednodušší než CVUT FEL tak se pleteš ... derivace, integrály a zákony fyziky platí všude stejně ..

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #10 kdy: 07. 07. 2021, 16:32:28 »
Pokud budeš elektro nadšenec a dokážeš elektro nakombit s low-level programováním, tak v tom budoucnost je. Nicméně klasická elektrotechnika jako masový obor je ve střední evropě za zenitem.

Osobně si myslím, že technika v Plzni za tou Pražskou nezaostává. Ale záleží na konkrétním oboru.

BTW, co kouknout na nabídku technických universit v Německu, či Vídni?

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #11 kdy: 08. 07. 2021, 17:51:16 »
hele a proč zrovna FEL když máš gymlp ? co třeba práva ? nebo ekonomie ??? jako absolvent FEL skončíš pravděpodobně jako programátor nebo správce sítě, v lepším případě se dostaneš někam do banky ... jako vývojář elektro to budeš mít v čr dost těžký najít potom práci .. mikroelektronika tu neni skoro vubec, těch firem je jenom pár a platí málo ... musel bys jít pracovat do zahraničí .. navíc obor FEL je hlavně založený na matice a fyzice a teorii pole ... takže pokud ti tohle de na 1-čku tak seš v pohodě ale jako právník si možná vyděláš víc .. jinak jestli si myslíš, že ZCU FEL je jednodušší než CVUT FEL tak se pleteš ... derivace, integrály a zákony fyziky platí všude stejně ..

Práva by mě podle mě nebavili, a taky dostat se třeba na UK je docela sebevražda.

A o ekonomii jsem přemýšlel, ale tak trochu sem si říkal, že s vystudovanou ekonomii nic "úplně nebudou umět." Ale jako na ČVUT tam v EEM trochu ekonomie je a na ZČU jsou taky nějaký volitelné předměty s ekonomií.

A pak se zaměstnáním, fakt si myslím že lidé z takovýchto technických fakult budou potřeba pořád prostě, z toho strach nemám. :D

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #12 kdy: 08. 07. 2021, 17:53:39 »

BTW, co kouknout na nabídku technických universit v Německu, či Vídni?

Hele upřímně mě to vůbec nenapadlo. Asi jsem se měl zaptat dříve  :'(

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #13 kdy: 08. 07. 2021, 18:37:44 »
Ještě je tu třetí možnost... jestli ti jde o peníze a jseš samostatný a učenlivý, tak se vykašli na školy a uč se přes prázdniny programovat. Pak se nech někde zaměstnat jako junior a když se budeš snažit zlepšovat, tak po 5 letech budeš mít větší hodnotu než Ing. absolvent. K nám do firem chodily uplný dřeva o kterých bych řekl že tomu dali měsíc tutoriálů na YouTube a za rok za dva si troufali do známých firem v zahraničí, ale ona ta "zoomerská" generace je dost oprsklá a myslí si že mají nárok na úspěch, dost si jich taky namele hubu ať vylezli odkudkoliv protože mají z domova nacpano do hlavy že můžou všechno a postrádají sebereflexi.

Nebo bych udělal alespoň kompromis a nechal se zaměstnat už při škole.
Ale pokud trváš na školách, tak ve 20 letech už musíš vědět co tě baví víc a podle toho bych vybíral, ja už jsem svuj obor měl jako hobby na střední.
Jinak v Plzni jsou víc nebezpečný kriminálníci a smažky a taky tam není co dělat, tam je v podstatě centrum, škodovka, pivovar a nějaký sídliště a to je vše. V Praze líp seženeš práci v oboru při té škole, ale co jsem koukal na předměty ČVUT, ono to je všechno par desítek hodin něco v semestru nakousnout a stejně se douč sám.

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #14 kdy: 10. 07. 2021, 11:26:07 »
Pokud vesměs o elektrotechnice nic nevíš, pak je lepší Plzeň. Mají tam nově jenom jeden bakalářský studijní program, v rámci kterého se začneš specializovat až od 4. semestru - to ti dává prostor k tomu, abys měl čas si rozmyslet, na jakou oblast se chceš zaměřit (elektronika, telekomunikace, elektroenergetika, elektrické stroje a pohony, technologie...) podobně jako tomu je u strojních fakult + získáš základní přehled všech oblastí elektrotechniky.

Ony tyto dvě elektrofakulty si ani přímo nekonkurují. Hlavní oblasti výzkumu, které se samozřejmě propisují do studijních plánů, jsou odlišné (je hloupost jít do Prahy, když se zajímám o mašinky a tramvaje, stejně tak je hloupost jít do Plzně chtít studovat fotoniku).

Co se týče porovnání měst, v rámci Čech jsou Praha a Plzeň nejlepší destinace a s žádnou neuděláš chybu. Rodinnější prostředí dostaneš v Plzni, větším světákem bys byl v Praze. To je čistě na tvém vkusu.