SW Tester na IČO

SW Tester na IČO
« kdy: 17. 07. 2021, 18:50:50 »
Ahoj,
v testování SW a podobných věcech už mám něco za sebou. Doposud jsem se ale věnoval převážně automotive a mnohé technologie a skilly které mám jsou úzce omezené jenom na tento obor. Tím že znám CAN sběrnici a umím scriptovat v CAPLu jinde asi nikoho neoslním. Odsud bych se chtěl/potřeboval posunout někam dál, protože u nás to jde do kopru (zmražování platů, osekávání bonusů, nejsou peníze pomalu ani na propisku...) podobně mi přijde že jsou na tom i ostatní firmy z oboru. Takže bych rád změnil působiště směrem někam do "klasiky" (banky, operátoři, pojišťovny...) Sice to nebude taková zábava, ale zase je to širší výběr a myslím si, že i více "IČO friendly" prostředí, protože IČO mi to přijde v mé situaci o dost výhodnější.

Je mi jasné, že se musím spoustu věcí naučit. Narazil jsem ale na to, že nevím, které technologie jsou důležité a mají nějakou perspektivu. Když se kouknu na inzeráty, tak tam toho vidím milion - Selenium, Cypress, Postman, Robot framework, Cucumber, SoapUI a mnoho dalšího...

Mám tedy 2 otázky:
1) Je reálné se živit na IČO nejen jako developer ale i jako tester?
2) Které jazyky, frameworky, test tooly jsou nejšíře uplatnitelné a tedy i do začátku vhodné? Ideálně bych rád něco s Pythonem, protože ten už i nějak rozumně umím, ale netrvám na tom.

Díky a pěkný den.


Re:SW Tester na IČO
« Odpověď #1 kdy: 18. 07. 2021, 08:16:12 »
Hmmm... Doporučuji se potkat s firmami Tesena nebo Krone a zeptat se, co je nebo není možné.

kek1

Re:SW Tester na IČO
« Odpověď #2 kdy: 19. 07. 2021, 11:05:28 »
1) Na ičo určitě jde dělat automation testing.

2) To bude dost záležet na oboru a firmě, ale většina toho co jsi vypsal na web projektech potkáš - banky/pojišťovny už skoro nedělají nic jiného

S Pythonem si dveře nezavřeš, ale zrovna na testování je teď imo o něco nahypovanějsí NodeJS (nicméně ten rozdíl nebude velký, a s Pythonem máš zase blíž Ansiblu k postupnému přechodu na DevOPS :))) )

Já bych kandidáty podle jednotlivých toolů nevybíral, ale:

Python:  základy jak používat packages, virtualenv/pyenv/poetry,
pak k testování: PyTest/PyUnit, Selenium, Cucumber/Behave, requests, ...

NodeJS: npm, grunt/gulp
Pak k testování: Jest/Jasmine/Mocha - pick one, Protractor (nevím kolik toho banky pořád jedou v angularu ale pár let zpět toho bylo 90%)/WebdriverIO, Puppeteer/Cypress se v imo u nás moc nepoužívá.

Postman je všude, já osobně pouzívám https://github.com/Kong/insomnia , ale obdobný tool se hodí.

SoapUI už je většinou pasé, zaměříl bych se na REST a graphql.