Práce pro české společnosti

anonacct

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #15 kdy: 01. 04. 2021, 10:48:41 »
Jinak souhlas - co je dneska česká firma? V Praze jsou to samé zahraniční firmy co tu mají pobočky - já jsem vlastně pro českou firmu nikdy nepracoval, když se nad tím zamyslím. Možná mimo Prahu je těch českých víc? Nemám tušení...


Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #16 kdy: 01. 04. 2021, 11:00:07 »
200k za měsíc není vůbec nereálná představa, já jsem takto v Praze pracoval roky. Teď dělám pro US zákazníka a tam je to samozřejmě mnohem lepší. Jak tu někdo psal, pokud děláš pro low-cost firmu, tak i ty budeš low-cost.
Tvoje máma je low-cost xD

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #17 kdy: 01. 04. 2021, 11:28:42 »
Ono to je opravdu katastrofa. České společnosti, nebo České pobočky to je jedno. Naši manažeři jsou většinou špatní a k ničemu. Měl jsem to štěstí vyzkoušet  více variant, chci se s Vámi o ně podělit.

- Česká firma, český manažer: horror, extra stres, neproplacené hodiny, k ničemu.
- Zahraniční firma česká pobočka, český manažer: mizérie, v bleděmodrém to stejné jako první varianta, akorát tady byla více vidět neschopnost a neochota českého vedení. Pořád jenom výmluvy proč něco nejde. Přemýšlení na úrovní první republiky, neznalost technologii a stálý micromagament.
- Stejná firma, česká pobočka, šéf cizinec. Okamžitě jiné peníze za stejnou práci, úplně jiný přístup, ochota věci řešit, motivace , otevřené prostředí. Díky němu jsem začal věřit, že mám navíc a zvedla se moje výkonnost.
-Zahraniční firma v zahraničí s "cizím" manažerem: to stejné jako předchozí případ, až na to, že za stejnou práci desetinásobná mzda.

Výsledek je pro mě jasný. V česku je to mizérie. Stydím se za "Českou cestu" kterou jdeme. Nejde jenom o peníze, ale taky o lidský přístup.

Kdysi jsem četl článek, že Český manažer touží pracovat pro západní firmy, ale způsobem jakým jedná a pracuje se hodí pouze na východ. Takže o české manažery není zájem v západních demokratických státech , ale pouze v Rusku a na Ukrajině.

Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, potom na sebe buďte hrdí. Ale já mám vůči jakémukoliv českému vedení averzi na do smrti.

U nás aby ekonomika nestála na místě nebo necouvala, musí mnozí pracovat za dva a nebo za tři a stejně z toho nic nemají.

Znám učitelé, úředníky a podobné živly. Od začátku covidu sedí doma a hrají hry. Osobně jsem to viděl.  Když potřebuji zařádit něco na úřadě tak nic neprojde, chce se mi zvracet z toho jak jsou tam ty kozy tupé. Řemeslníka neseženete a nebo Vám řekne proč si to neuděláte sám, to stejné automechanik, lékař nebo zubař.

Tady vyrostla prostě smetánka, která nic nedělá a žije na náš úkor.

Kluci, pánové, inženýři, myslím, že je načase jim tady dát najevo, že takhle dál ne.  Z Rumunska jim třeba utíkají řemeslníci pryč a proto jim museli vytvoří i speciální daňovou a mzdovou kvótu aby zůstali, je na čase aby z Česka zdrhali lidi co skutečně umí pracovat.

Cesta do Evropy je pořád otevřená a za to jak jste se naučili dřít tady, Vám tam utrhají ruce. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #18 kdy: 01. 04. 2021, 12:09:37 »
Jeste bych  pridal jeden subscenar, zahranicni firma, ceska pobocka..
Ale prekvapive Vech muze delat interview do obou (na tu samou praci).
Rozdil byl cca 50%.
Bohuzel nevim tu historii, mozna byli proste osloveni nemistnim headhunterem.


p.s.
problem je, ze tu rootu jeste probihaji diskuse, jak je cokoliv pres 100k bachorka dusevne nemocnych jedincu, takze je treba spokojit se s tim, co je.
Na druhou stranu tech 200-250k klidne muze byt jen pulku roku a zbytek hledani prace, takze vysledek je 100-125/
(A pochopitelne, treba ja volne dny, kdy musim mluvit s recruiterama, nepovazuju na dovolenou).

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #19 kdy: 01. 04. 2021, 12:56:08 »
Za mizerných 250k měsíčně bych ani nevstal z postele!


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #20 kdy: 01. 04. 2021, 13:12:42 »
jsem pochopitelne odecetl 50 000 na mesicni cestovni naklady. prece jen plnej remote je pouze "novodoba" a docasna zalezitost.

250k+50k=300k=11500 EUR/20=575 EUR day rate

ale sorry, holt je to hrubyho.


PanVP

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #21 kdy: 01. 04. 2021, 13:59:50 »
Tak je pravda, že docela dobří programátoři šli s platem hodně nahoru a kilo až kilo pade dostanou.
Znám jich takových dost. Jednak jim to pálí, jednak pracují efektivně a jednak si za to mohou říct peníze.
Na IČ dostanou samozřejmě dvě kila, ale nechat se zaměstnat má taky svoje výhody.

PHPčkáři pak pracují za 30-50k hrubého, ale to je vlastně přeplácení a otázka je, jestli je brát jako programátory.
Programátoři (čehokoliv) ve státní správě a na teplých místečkách, kde nic nemusí dělat, mají tak 50-60 tisíc.
Nojo, ale takový člověk ráno přijde do práce, přečte si noviny, v deset otevře mail, něco udělá a ve dvanáct jde na O. po kterém se už nepracuje. Tam se ale není co divit, že mají jen 50-60k hrubého.

Takže, podle mě to je na každém, jestli je to hňup nebo lenoch, který nemaká a chrápe na místě za 60k.
Nebo jestli to je dříč a má dvakrát až třikrát tolik.
A pak jsou retardi, kteří makají jako by měli plat 150 tisíc a berou tolik, jako by makali dvě hodiny denně.
Né, že by se mi nelíbilo je pást a účtovat si půlku jejich mzdy :-D

Zajímavé je, že ajťáci mají v podstatě stejně ať makají nebo ne, cca 60-90k měsíčně.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #22 kdy: 01. 04. 2021, 14:30:40 »
Záleží, v kterém regionu pracuješ, často můžeš mít práci v IT v jiném regionu placenou jako v dalším je placená uklízečka. Snaha a efektivita to neovlivňuje. Prostě určité regiony pořád hřeší na to, že ja tem chudoba. 

Navíc je tady další kritický prvek. Když se podíváte všude kolem, tak české firmy, státní služba, úřady, zdravotníci tví. prostě cokoliv co je občanovi blíž a je vidět, IT prakticky nepoužívá.   

Včera jsem měl telefonát z MZ ve chvíli, když sem měl meeting, takže na jednom uchu je a na druhém práci. Úřednice mi pohodově řekla, že sice jsem jim poslal dotaz přes datovou schránku, ale ona má "v ruce" jenom PDFko a nemá na mě kontakt, když jsem ji řekl ať si mou datovku vyhledá tak řekla, že neví jak, tak abych ji nadiktoval email a potom jsem stejně odpověď nedostal. 

Stejně tak čekám třetí měsíc na odpověď z FU, kde mi jenom zmateně volali z5 a slibovali, že se ozvou. 

Kamarádka, co pracovala na úřadě v Brně říkala, že se před náměstkem řekla, že je nesmyls, aby dokument tiskli na jednom počítači a potom jej ručně přepisovali do počítače na proti, a že by to šlo po síti poslat. Náměstek byl nadšen z inovace, ale kamarádka pak dostala vynadáno od šéfky oddělení, že oni IT používat odmítají a nechtějí tak ať se do toho neplete. 

Takže jak to tam opravdu všude funguje nám může být jasné, ze stejného důvodu tady ajťácii většinou pracují pro zahraniční firmy, protože země zamrzla v době  první republiky.   

Jediný kdo na úřadě pracuje jsou ti, co jsou přímo za přepážkou, akorát je nepoměr v tom, že ve velkém městě se u přepážky vystřídá xlidí za den a v malém regionu a městě je lidí za přepážkou víc než lidí před ní.   

Podle mě je tohle už prostě beyond repair, už je pozdě.   

Jediné řešení je dle mého tohle: 

Zavézt zákon, nebo směrnici, která striktně stanoví jejich zodpovědnost za chyby, omyly a bezdůvodná zdržení a potom z každého oddělení v republice jednoho člověka propustit bez pardonu. 

Takhle to dělají v podstatě korporátní, aby ušetřili a donutili lidi k větší výkonosti. Nikoho nezajímá, jestli člověk stíhá anebo ne.   

Pokud se někdo bojí, jaké by to mělo následky, buďte v klidu, ve statistikách kvality úřadů jsem za Bangladéši, horší už to tak nebo tak nebude.   
« Poslední změna: 01. 04. 2021, 14:34:06 od Cent2x »

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #23 kdy: 01. 04. 2021, 15:24:10 »
Cent2x: moje zkušenost s úřady je stejná

Já už v ČR začínám žít takřka jen fyzicky jako v levné destinaci s dostupným zdravotnictvím, jinak virtuálně už v ČR nežiju několik let, všechny zdroje informací zahraniční, práce zahraniční, kolegové zahraniční, a to co mi zbylo v ČR to mě fascinuje...

Český management je na úrovni Ruska, jenom kamarádíčkové, výsledky žádné... Občas když se naštvu, tak říkám, že de fakto žiju v Rusku... Nechápu co se češi tak čepýří když někdo řekne východní evropa, vždyť je to pravda...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #24 kdy: 01. 04. 2021, 15:59:00 »
Nechápu co se češi tak čepýří když někdo řekne východní evropa, vždyť je to pravda...
Mentalitou určitě.

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #25 kdy: 01. 04. 2021, 16:22:15 »
Tak to máme stejné.

Já si pořád říkám, že člověk má vždy pocit, že jinde je tráva zelenější, ale vím, že to není nikde dokonalé. Ale třeba u nás něco funguje na 5-10% a v západních zemích třeba na 30% a více, což už je velký rozdíl.

Cent2x: moje zkušenost s úřady je stejná

Já už v ČR začínám žít takřka jen fyzicky jako v levné destinaci s dostupným zdravotnictvím, jinak virtuálně už v ČR nežiju několik let, všechny zdroje informací zahraniční, práce zahraniční, kolegové zahraniční, a to co mi zbylo v ČR to mě fascinuje...

Český management je na úrovni Ruska, jenom kamarádíčkové, výsledky žádné... Občas když se naštvu, tak říkám, že de fakto žiju v Rusku... Nechápu co se češi tak čepýří když někdo řekne východní evropa, vždyť je to pravda...

xPoli

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #26 kdy: 01. 04. 2021, 17:08:42 »
K fungování úřadů: Dva roky zpátky jsem posílal na FÚ přiznání elektronicky, nějaký problém, musím tam přijít. Přijdu tam, všechno vytištěné na papíře. To samé žena. K čemu potom ty miliardy za IT projekt byly, to netuším.

Ohledně práce, jak už psal Cent2x, strašně záleží na regionu. Pokud v kraji není automobilka nebo nějaká velká pobočka velké firmy s rozumnou pověstí (ne low-cost montovny), celý region je s ohodnocením práce o desítky procent níž, pak ani v IT není běžné nadprůměrné ohodnocení. A dojíždět do Prahy/Brna jde jakž takž když je člověk single, ale s malými dětmi doma je to už problém, když se tráví desítky hodin týdně někde ve vlaku.

Moje zkušenost:
malá česká firma - NOK, vedení pozadu, peníze špatné, spousta práce, nic moc vybavení, bez procesů
střední česká firma - NOK, super kolektiv programátorů, vedení pozadu, peníze špatné, ne tak moc práce, nic moc vybavení, špatné procesy
pobočka zahraniční firmy - NOK, super kolektiv programátorů, pro vedení jsi jen číslo, peníze OK, ne tak moc práce, dobré vybavení, až moc procesů - nejde inovace
IČO pro české firmy - většinou OK, protože se přeskočí mezivrstva nedůvěřivého středního managementu, dobrá zkušenost se startupy - vědí co chtějí a proč, ale nevymýšlí si blbosti, protože by to pro ně byly peníze navíc


Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #27 kdy: 01. 04. 2021, 20:46:48 »
IT ve státě funguje stejně jako všechno ve státě. Česká pošta udělala v roce 2017 API (do té doby jste seznam expedic předávali na disketě). Ne, že by se podívali, jak to mají ostatní dopravci, ale prostě si ho navrhli sami od nuly. Po nasazení do provozu v něm chyběly základní věci a fungování zcela postrádalo logiku, která je pro eshopy běžná (dle ní se všechny objednávky balí 5 minut před předáním řidiči). Jako snad první eshop, který API nasadil, jsem jim psal připomínky, že by bylo dobré, kdyby šlo balíky posílat i jednotlivě a další věci. V emailu mi v klidu napsali, že pošta si API dělá sama a tomu odpovídá i rychlost jejich IT. Možná za půl roku se na to podívají. Další rok už jsem od jejich IT nedostal odpověď (dovolená). I tak mají API jedno z těch lepších, když vynechám, že by snad bylo snažší udělat jim nové než se napojovat na to jejich (tady se někdo řídil heslem: proč to dělat jednoduché, když to může být složité a programátor nad tím může strávit týden navíc).

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #28 kdy: 01. 04. 2021, 23:45:30 »
Já už v ČR začínám žít takřka jen fyzicky jako v levné destinaci s dostupným zdravotnictvím, jinak virtuálně už v ČR nežiju několik let, všechny zdroje informací zahraniční, práce zahraniční, kolegové zahraniční, a to co mi zbylo v ČR to mě fascinuje...

A proc se neodstehujes? Jak momentalne to je diky covidu asi slozitejsi, ale pred covidem to bylo uplne jednoduche. Asi nejjednodusi jake to kdy bylo... Co z toho si stezovat a plivat kolem sebe?

Re:Práce pro české společnosti
« Odpověď #29 kdy: 02. 04. 2021, 00:54:28 »
když už se ta diskuze obrátila na to, jaká je obecně úroveň, tak k tomu bych taky něco přidal... někdy je to fakt šílené, co se člověk dozví nebo musí absolvovat a často je to jak u státní správy, tak u soukromých společností... uvedu 3 příklady:
1) sociálka - je to cca 3 nebo 4 roky zpět, kdy jsem odevzdával přehled o příjmech a výdajích OSVČ osobně v papírové podobě... a jen tak mimochodem jsem se zeptal, jestli to teda můžu odevzdat papírově nebo přes datovku... a odpověď? lepší je to osobně papírově, protože to jen opíšu do PC ty částky, vytisknu a je to... když to pošlete přes datovku, tak to musím dát vytisknout, pak to musím přepsat do PC, pak výsledek vytisknout, zajít do vedlejší kanceláře naskenovat a pak to musím odeslat datovkou zpět...
2) vzp - taky nějaké 2 roky zpět, když jsem posílal nějakou přihlášku zaměstnance přes datovku ve formátu xml... volali mi, že to musím poslat jako pdf, protože prý ten PC, který je napojený na datové schránky, tak XML soubory neumí zpracovat... když jsem argumentoval, že každý měsíc posílám přes datovku XML soubor s přehledem o odvedeném pojištění za zaměstnance mi bylo řečeno, že to je taky problém, že to každý měsíc musí někdo z toho xml ručně přepsat, aby to zpracovali... a asi za 3 měsíce mi volali, ať ty přehledy posílám taky v PDF, ať to nemusí pořád ručně přepisovat... jako nevím, ale připadá mi 100x jednodušší načíst textový dokument XML než ty data vytahovat z PDF...
3) Sodexo - benefitní společnost, přijímáme od nich benefitní karty, které se klasicky provádějí přes platební terminál... asi 2 roky zpět to najednou na jednom z terminálu přestalo fungovat (v druhé prodejně to fungovalo dál)... řešil jsem to s nima 7 měsíců... voláte na zákaznickou linku jednou, podruhé, potřetí... nic... odpověď: za to může provozovatel terminálu (v té době Global Payment)... tak u GP zjišťujete kontakt na někoho, kdo se v Sodexu stará o toto... píšete teda té zaměstnankyni mail, že to nefunguje - odpověď, že to předává na IT oddělení... po týdnu dotaz, jak to vypadá, že to stále nefunguje... odpověď: předávám to na IT, ať to vyřeší prioritně... za další týden píšete, jak to vypadá, tak už se od té doby nedočkáte žádné odpovědi... po 3 měsících to urguje zákazník u svého zaměstnavatele, že to nefunguje, tak získáte kontakt na obchodní zástupkyni, která vypadá, že by to i vyřešila, ale nic není schopná udělat, odpověd stále, že problém je u provozovatele terminálu (GP)... po 7 měsících se GP naštve a nasimuluje transakci u sebe a nahlásí přesnou chybu do Sodexa, tak to konečně opraví... a když se obchodní zástupkyně Sodexa zeptáte, kde byla chyba, jestli teda u nich nebo u GP, tak odpověď ve stylu... chyba byla u nás, ale buďte rád, že jsme to vůbec opravili a že vám to funguje... a když si představíte, že u klasických platebních karet si v dnešní době dohodnete poplatky zhruba kolem 1%, zatímco Sodexo si bere provizi standardně u těchto benefitních karet kolem 15% (když na ně zatlačíte, tak to stáhnete na 10%)...tak jejich přístup a služby vůbec neodpovídají výšce jejich provize... prostě katastrofa...

Fakt si někdy pokládám otázku, jak toto může v dnešní době fungovat... když si představím, že bych se ke svým zákazníkům choval stylem, jaký předvádí např. firma SODEXO, tak bych asi byl dávno v krachu...