Internet přes LTE - jak zesílit příjem

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #30 kdy: 15. 02. 2021, 10:44:35 »
Ziju v Rakouku, ale obcas jsem v CR na chalupe rodicu partnerky - take v lese, signal temer zadny. Ale je to u hranic s Rakouskem, tak jsem zkusil MikroTik LHG kit (https://www.i4wifi.cz/cs/211278-mikrotik-routerboard-lhg-lte-kit-2-3-4g-lte-modem-17dbi-sim-slot-lan-l3) a mam stabilni net se svoji Rakouskou SIMkou (Drei), vetsinou jede plnych 30Mbps down stream, coz je muj limit.


Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #31 kdy: 15. 02. 2021, 22:16:34 »
Kdysi na starch telefonech Nokia byla moznost se chytit specifickeho kanalu (prave v miste kde nebyl signal) aby to neskakalo zbytecne mezi jinyma BTSkama ........

Frekvenční plánování a na ně navázaný management sítě je pro mě španělská ves. Váhám, nakolik by v dnešních sítích mělo smysl, snažit se chytit na konkrétní kanál...

Především jsem tuhle možnost nikde v dokumentaci dnešních 3G/4G modemů neviděl. Ani možnost, chytit se na konkrétní Cell ID.

Obvykle je k dispozici možnost, nastavit masku podporovaných frekvenčních pásem, a/nebo pořadí priorit, podle kterých se modem snaží chytat na různé RAN technologie (4G/3G/2G).

On se totiž modem nechytá automaticky na nejsilnější signál/pásmo, které ve vzduchu vidí, ale z množiny viditelných pásem se chytá na to, které mu síť doporučí - obvykle s ohledem na vytížení různých pásmech. Takže se může zejm. ve městech naschvál chytat na vyšší frekvenční pásma s horší kvalitou signálu, namísto aby se chytil band 20 = 800 MHz, které mívá nejsilnější signál.

Ja myslim ze kluci z gsmweb.cz Vam urcite pomuzou, pokud by jste mnel zajem :)

Takze jak se tak divam slo to i u telefonu se Symbian S60 3rd ty byly myslim ze jen do 3G:
http://gsmweb.cz/pav/fieldtest/

Tady pro stare Nokia:
http://gsmweb.cz/clanky/clanek.php?id=57

Asi by mozna stalo za to oslovit MikroTik jestli nemaji neco takoveho jako "Fieldtest" "Netmonitor" etc. v tom jejich Router OS. 
Bohuzel zadne LTE zarizeni od MikroTiku nevlastnim takze nemuzu otestovat, ale treba z CLI bude mozne delat i pokrocilejsi nastaveni?

Co tam vlastne je za LTE modem v tech jejich zarizenich.

Co si vzpominam tak treba kdyz uvedli Jollu na trh spousta veci v tom jejich Sailfish OS chybela, a treba neco jako NetMonitor
https://together.jolla.com/question/14082/netmonitorfield-test-for-jolla/
tam nedodelali, protoze nemohli kvuli dodavateli radiove casti ......NDA ....

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #32 kdy: 11. 07. 2021, 14:20:34 »
Přidám se s podobným dotazem, taky bydlím v takové dolíku s nic moc signálem a potřeboval bych tip na vhodnou venkovní anténu za rozumné peníze pro LTE1800 k modemu Huawei B310s-22 (má 2x SMA konektor).

V baráku na modem chytím jen LTE800 a to se s tou T-Mobile prázdninovou akcí stalo nepoužitelné. Když modem zamknu na pásmo 1800 MHz a vystrčím z okna, připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač a modem ukazuje sílu signálu jednu čárku z pěti a chodí to celkem slušně, podrobnější údaje o signálu z aplikace huaCtrl vypadají takto
https://i.imgur.com/M1xYRsA.jpg

Vzhledově bych preferoval panelovou, ale pokud je nějaká jiná konstrukce vhodnější, dám přednost funkčnosti.

Chtěl bych to ASAP, takže pokud možno něco skladem na českém shopu.

Díky.

T.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #33 kdy: 11. 07. 2021, 18:13:51 »
Pokud se signál chytne přímo na modem u okna, pak nějaká venkovní směrová anténa tomu pomůže zcela jistě: https://www.abctech.cz/antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma-_d34286.html

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #34 kdy: 11. 07. 2021, 19:36:38 »
Pokud se signál chytne přímo na modem u okna, pak nějaká venkovní směrová anténa tomu pomůže zcela jistě: https://www.abctech.cz/antena-lte-mimo-atk-log-lte-800-2170mhz-5m-kabel-sma-_d34286.html
Pouze pokud je v okolí možno chytit jen jen vysilace v tom úzkém sektoru. U LTE posledních generací se používá sdílení pasma více vysílačů paralelně. Fakt že vysílač má silný signál také nerika nic o tom kolik má volného pasma. Síla signálu není vše.

Takže pokud to není tento případ doporucuji jednotku s mimo a sektorkami do všech směrů. Něco podobného jako b2368.


Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #35 kdy: 11. 07. 2021, 19:45:15 »
Autor dotazu píše: "připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač" Z toho tedy vyplývá, že se nejedná o nějakých víc vysílačů, jenž by byly všudemožně v okolí, ale pouze o jeden. A lze předpokládat, že autor dotazu asi ví o co se jedná a nevymýšlí si jenom tak z dlouhé chvíle nebo nepíše z neznalosti (když už si zjistil i vzdálenost a frekvenci).

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #36 kdy: 12. 07. 2021, 00:57:03 »
Uvedený příjem je vně okna, když to dám dovnitř třeba jen těsně za sklo, tak jde příjem do háje. Jsou tu celkem nepříznivé terénní podmínky, podhorské údolí, kopec shora, zleva i zprava. Dost času sem si hrál se seznamem vysílačů na gsmweb.cz, modelováním viditelnosti v analýze výškopisu ČÚZK a mobilem s Netmonsterem a tohle je jediný použitelný vysílač na na LTE1800 u daného operátora.

Čili jde mi skutečně jen o volbu antény k modemu Huawei B310

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #37 kdy: 13. 07. 2021, 13:15:59 »
Autor dotazu píše: "připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač" Z toho tedy vyplývá, že se nejedná o nějakých víc vysílačů, jenž by byly všudemožně v okolí, ale pouze o jeden. A lze předpokládat, že autor dotazu asi ví o co se jedná a nevymýšlí si jenom tak z dlouhé chvíle nebo nepíše z neznalosti (když už si zjistil i vzdálenost a frekvenci).
To nijak nemění moji predchozi zprávu.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #38 kdy: 13. 07. 2021, 13:29:06 »
Uvedený příjem je vně okna, když to dám dovnitř třeba jen těsně za sklo, tak jde příjem do háje. Jsou tu celkem nepříznivé terénní podmínky, podhorské údolí, kopec shora, zleva i zprava. Dost času sem si hrál se seznamem vysílačů na gsmweb.cz, modelováním viditelnosti v analýze výškopisu ČÚZK a mobilem s Netmonsterem a tohle je jediný použitelný vysílač na na LTE1800 u daného operátora.

Čili jde mi skutečně jen o volbu antény k modemu Huawei B310
Je to jediný použitelný LTE vysílač nebo je to jediný použitelný vysílač na lte1800?. Pro první část věty dává jeden úzce směrový sektor smysl. Pro druhou část nikoliv. Takový vzdálenější vysílač na 800 může být  chvilkami méně vytížený než 1800 i když má širší pásmo a naopak. Mohou se používat oba paralelně pokud to terminál umí.

Tady bych maximálně pracoval s preferencí.

Bohužel většina userů přistupuje k věci jak  cdma2000-evdo nebo příjmu televize.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #39 kdy: 13. 07. 2021, 13:37:43 »
Autor dotazu píše: "připojím se na LTE1800 na cca 6,5 km vzdálený vysílač" Z toho tedy vyplývá, že se nejedná o nějakých víc vysílačů, jenž by byly všudemožně v okolí, ale pouze o jeden. A lze předpokládat, že autor dotazu asi ví o co se jedná a nevymýšlí si jenom tak z dlouhé chvíle nebo nepíše z neznalosti (když už si zjistil i vzdálenost a frekvenci).

Naopak já zde  předpokládám že autor nemusí tušit jak LTE funguje jako řada lidí co pretezují zbytečně síť tím že se nalepí na jeden vysílač.

I operátoři byli nuceni kvůli tomu měnit fixní LTE terminály.

  Snažím se zabránit tomu aby nedošlo k nalepení na jeden vysílač/sektor a přetížení. Typický to jev poslední doby kdy vám  zákoš nadává díky jemu nevhodně zvolenému terminálu/anténě.

Nehledě  navěci jako rozložení zátěže nebo záloha při údržbě.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #40 kdy: 14. 07. 2021, 01:23:58 »

Je to jediný použitelný LTE vysílač nebo je to jediný použitelný vysílač na lte1800?. Pro první část věty dává jeden úzce směrový sektor smysl. Pro druhou část nikoliv. Takový vzdálenější vysílač na 800 může být  chvilkami méně vytížený než 1800 i když má širší pásmo a naopak. Mohou se používat oba paralelně pokud to terminál umí.

Tady bych maximálně pracoval s preferencí.

Bohužel většina userů přistupuje k věci jak  cdma2000-evdo nebo příjmu televize.
Je to vysílač s nejsilnějším příjmem ve všech pásmech, chytají se mi na něj mobily jak na GSM, tak na LTE800 i LTE1800 a co sem zkoumal různé modely terénu tak i jediný ke kterému nevede přímá linie skrze nějaký kopec, v cestě je pouze vegetace - stromy, les. V okolí jsou další LTE vysílače, nějaký jen 800, nějaký 800 + 1800, většina 800 + 2100. Co sem zkoušel teď Netmonster, v 800 ukáže i další slabší vysílače, v 1800 je to asi jediný zachytitelný vysílač.

Zkusmo sem povolil 800 i 1800, modem se připojil na 800, indikoval signál tři čárky z pěti a rychlost byla někde na úrovni 10/4 Mbit, což by bylo fajn, předtím mi rychlost down zejména ve večerních hodinách klesala i pod 2 Mbit a proto sem začal řešit zda by se nedalo připojit přes 1800. Když donutím připojit se na 1800 ukazuje jednu čárku signálu a rychlost je 30/3 Mbit.

Kdyby ses měl chuť tím detailněji zabývat můžu soukromě poslat adresu, veřejně ji tady psát nechci.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #41 kdy: 14. 07. 2021, 09:37:30 »
Nejlepším řešením bude tu výše uvedenou anténu pořídit a vyzkoušet (a případně do 14 dní bez udání důvodu vrátit).

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #42 kdy: 14. 07. 2021, 15:27:19 »
Tak jasně, že musím nějakou anténu koupit, zkusit a případně vrátit. Jen se snažím dobrat se nějak kvalifikovaného odhadu co zhruba bude pro danou situaci přiměřené, nechci zbytečně koupit něco, co nebude stačit a pak to vracet, ale zase ani kupovat zbytečně drahé dělo. To cos tu dával naposled ty má celkem vtipný popis, je tam uvedeno zisk do 5dBi a o pár řádků níže 9 dBi. Kdysi sem k tomu modemu koupil tohle https://www.paoli.cz/index.php?&cl=details&anid=603 a to mělo horší příjem, než na vnitřní anténu modemu.

Modem co mám je Huawei B310s-22, našel sem datasheet někdy ze začátku roku 2015, takže návrhově je to zařízení přes 6 let staré, já mám svůj kus 4 roky, je to zařízení LTE Cat. 4 tedy max 150 Mbit na LTE a 2x2 MIMO, ovšem pro moje potřeby víc než dostatečné, mám tarif internet do zásuvky 20/5 Mbit, jen teď tam má strčenou SIM se sportovním létem pro testy.

Něco jako B2368 kupovat nebudu, jednak co sem koukal komplet s vnitřní jednotkou přijde na 600, což je pro mě nesmysl a jednak nepotřebuju všesměrovou anténu, vzhledem k terénu jsou všechny ty dostupné vysílače v sektoru cca 60-90 stupňů.

Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #43 kdy: 14. 07. 2021, 16:37:51 »
Ta mnou uvedená anténa je pro pásmo 800-2170MHz, takže i zisk bude odlišný na jednotlivých frekvencích. To je nejspíš onen rozpor mezi 5 dB a 9 dB. V každém případě - pokud se chceš něčeho dobrat seriózně - by se muselo provést měření signálů a pak bude jasno jak o jednotlivých BTS, tak o všech dalších aspektech. Jinak platí, co jsem psal výše - pořídit anténu a vyzkoušet.

Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« Odpověď #44 kdy: 17. 07. 2021, 12:19:41 »
Ještě bych si chtěl ujasnit následující věci. Jakou používají LTE sítě polarizaci? Některé MIMO antény mají horizontální + vertikální a některé kříž s náklonem 45 st. někde to nejde snadno změnit.

A jak velký přínos je použití MIMO antény nebo sady dvou antén oproti použití jen jedné antény?