Jak zlepšit úroveň němčiny?

Jak zlepšit úroveň němčiny?
« kdy: 07. 02. 2021, 19:44:43 »
OK, tohle je varianta na celkem prinosne tema(ta) o Anglictine.

Anglictina nakonec neni problem, v IT vsechny zdroje jsou v anglictine, vsechny levne offshore tymy (ty v Indii a a bohuzel ty v Praze) samozrejme mluvi anglicky.

Ale nativni anglicky mluvici zeme uz v EU neni, Nemci a Svycarove proste ocekavaji nemcinu i od uklizecek ze zaostaleho vychodu.
Nerad bych opakoval obehrane diskuze, jak to neni pravda.Mozna pro lowend developera a DevOps. Pro seniornejsi role statistika i vsech mych kolegu mluvi jasne.

Uvital bych nejake podnety a tipy, protoze uz s tim zapasim dlouho.
Ocividne se nachazim v Google bubble, protoze na nemecky obsah na YouTube nepadnu jak je rok dlouhy. Kdysi davno jsem sledoval filmy PRO7, to mi hodne pomohlo, ted uz na neco takoveho neni cas.

Diky,

« Poslední změna: 07. 02. 2021, 20:16:10 od Petr Krčmář »


Re:jak zlepsi uroven Nemciny?
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2021, 20:06:06 »
To je for? Muzes delat milion veci. Zaplatit si kurz, sledovat serialy, cist knihy, konverzovat. Mozna bude problem v tom, ze tomu nevenujes dostatek casu..

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #2 kdy: 07. 02. 2021, 20:21:04 »
ja jsem s pomoci translatoru zacal cist adolfuv minecraft :-D

Re:jak zlepsi uroven Nemciny?
« Odpověď #3 kdy: 07. 02. 2021, 20:55:07 »
Jojo, to jsem si taky pomyslel  na sousednim vlakne " jak zlepsit uroven anglictiny", ale nakonec se tam cas od casu objevil zajimavy napad ci tip.

Napriklad drive jsem jezdival 8 hodin v kuse, tak jsem zkousel poslouchat nejake CD lekce. Ale bylo to nesnesitelne uz po pulhodine, ocividne spatna volba ( metody nebo tech titulu). Specificky "Michel Thomas - German Foundation", chvaleny statisici fanousku, toho doted intenzivne nenavidim.

Pochopitelne jsem zkousel intelektualni cestu, kdy jsem nasel pocet hodin, co dle Goethe institutu  staci na B1, nasel jsem si odpovidajici pocet z nemeckych slovicek serazenych podle cetnosti atd...

Mozna, po letech zivota utracenych na cestine (BTW podle jazyko-ucencu narocnejsi nez Nemcina )a rustine a dobre investovanych do anglictiny, ta kapacity ci spise psychicke odolnosti uz tolik nezbyva.






To je for? Muzes delat milion veci. Zaplatit si kurz, sledovat serialy, cist knihy, konverzovat. Mozna bude problem v tom, ze tomu nevenujes dostatek casu..

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #4 kdy: 07. 02. 2021, 22:25:19 »
Ale nativni anglicky mluvici zeme uz v EU neni
Irsko není země?


Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #5 kdy: 07. 02. 2021, 23:20:43 »
Nojo vlastne, a jeste Sealand.
Asi znovu zacnu premyslet o ziskani jejich pasu, ale bohuzel posledni programatorska pozice na Sealandu skoncila myslim 2008 s kolapsem HavenCo.



Ale nativni anglicky mluvici zeme uz v EU neni
Irsko není země?

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #6 kdy: 07. 02. 2021, 23:27:32 »
Jojo, to jsem si taky pomyslel  na sousednim vlakne " jak zlepsit uroven anglictiny", ale nakonec se tam cas od casu objevil zajimavy napad ci tip.

Napriklad drive jsem jezdival 8 hodin v kuse, tak jsem zkousel poslouchat nejake CD lekce. Ale bylo to nesnesitelne uz po pulhodine, ocividne spatna volba ( metody nebo tech titulu). Specificky "Michel Thomas - German Foundation", chvaleny statisici fanousku, toho doted intenzivne nenavidim.

Pochopitelne jsem zkousel intelektualni cestu, kdy jsem nasel pocet hodin, co dle Goethe institutu  staci na B1, nasel jsem si odpovidajici pocet z nemeckych slovicek serazenych podle cetnosti atd...

Mozna, po letech zivota utracenych na cestine (BTW podle jazyko-ucencu narocnejsi nez Nemcina )a rustine a dobre investovanych do anglictiny, ta kapacity ci spise psychicke odolnosti uz tolik nezbyva.

Řekl bych, že ty tipy platí obecně.

Já používám:
- duolingo, když nestíhám, na takové to procvičování hrou
- čtu si comixy, knihy
- snažím se sledovat nějaké youtube videa, kde se baví o něčem co mě baví, zapnu si tam titulky a snažím se chytat
- používám mnemotechniky na takové to nadrcení - mám naplánováno jaká slovesa se mám naučit do kdy a tak
- hodně opakovat, vytvářet věty, používat
- Mám kámoše se kterým mluvím (snažím se mluvit).
- Kolik hodin denně tomu věnuješ, tak rychle ti to půjde. Hodina denně je imho minimum.

V mém případě je to fránina, ale mělo by jít o obecné principy.

Nejsem už mlaďoch, takže mi to nejde do hlavy samo. Ale obecně platí, bych řekl, že když tomu budeš věnovat čas, tak se to hne. Já třeba po dvou měsících intenzivního studia se začínal orientovat. Je tam takové to obdoví kdy furt nic furt nic, a najednou to začne najíždět. Ale hodina dvě denně je IMHO minimum. Jinak se zbytečně mučíš.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #7 kdy: 07. 02. 2021, 23:44:00 »
nojo, dve prazdny hodiny denne neni jednoduche najit. Jedine nejakou synergii (nebo jiny cizi slovo).

Zrovna necestuju, takze tenhle ztratovy cas padl a jak uz jsem psal, tak jsem jsem stejne nenasel metodu, jak ho efektivne vyuzit.

Bohuzel neverim v uceni se ve spanku.

Porad se neco ucim noveho (jako kazdy v IT), najit si nemecky material i za cenu toho, ze to bude silene zdrzovat?

Ocividne je to Hlava 22, bez jobu v  nemeckym kolektivu se nemecky nenaucim, bez nemciny se nedostanu do nemeckeho kolektivu.



Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #8 kdy: 07. 02. 2021, 23:50:36 »
Mimochodem, zajimave pozorovani (pro pripadnou diskusi).

Kdysi davno jsem se ucil anglicka slovicka pomoci karticek (jsem byl mlady, i tech 3000-5000 karticek jsem pres letni prazdniny dal).

Nicmene jsem zkousel znovu karticky pro Nemcinu, v porovnani s Anglictinou vyrazne mene dostupneho materialu. Vyrobit si vlastni by byla otresna prace (ale mozna ta hledana synergie, pri vyrobe karticky bych se vice naucil).

Na co jsme narazil, pokud ta karticka (papirova nebo elektronicka) byla Nemecko - Anglicka, mozek se mi porad zmatene prepinal do anglictiny, absolutne zadny postup vpred.
Je mozne, ze jedine, co nebude matouci, je karticka cesko-nemecka, kde mozek bude mit jasnejsi caru, co je nativni/vysvetlujici jazyk a co ten cizi?

Moje nemcina je porad tak mizerna, ze nemecko-nemecke karticky zatim nehrozi.





Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #9 kdy: 08. 02. 2021, 00:16:07 »
Koukám že nejsem sám, kdo s němčinou zápasí...

Pokud otázka zní, na co třeba koukat (nebo poslouchat u manuální práce), poměrně bych doporučil na YouTube staré epizody "Harald Schmidt Show" - běželo to v televizi začátkem tisíciletí. Taková talkshow asi jako Kraus nebo Všechnopárty (nebo Letterman), ale řekl bych maličko prdlejší.

Schmidt mluví myslím dost čistou němčinou, samozřejmě dost rychle. Tzn. je to užitečné cca když už písemně ledacos zvládnete a chcete se chytat i sluchem. H.Schmidt je zjevně dost sečtělej týpek, a dají se přežít i chvíle, kdy probírá dvacet let starou aktuální politiku - třeba protože si moc nebere servítky.

Už si nepamatuju, jestli jsem na H.Schmidta narazil náhodou, nebo na něčí doporučení.

Někdo mi tu před časem doporučil film Das Leben ist eine Baustelle - dobrej tip :-)

Já mám v Němčině možnost řešit část práce (jednoho dodavatele) a těžce ho ke svému jazykovému dovzdělání zneužívám. Taky mi to všichni od nich nežerou. Někdo mluví naschvál čistě a na požádání mě opravuje. Někdo na to kašle a brebentí jak mu zobák narost - ledaže se zdvořile omluvím a přejdu do angličtiny, to potom plave on. Jeden technik, jinak velice příjemnej do písemné technické debaty a technický nadšenec, nedávno na webexu suše konstatoval "eher Englisch als Hochdeutsch" - když jsme hlasovali, jakou řečí se dál ve třech bavit ;-) Ve smyslu tréninku šedé kůry není nic lepšího, než se snažit v té řeči dorozumět. Pravda je, že už nemám čas číst knihy se slovníkem :-( takže slovní zásoba tolik neroste jako kdysi v AJ.

Jestli chcete poznat ponížení, že člověku na obrazovce nerozumíte ani slovo, pusťte si pár archivních rozhovorů s Klausem Kinskim. (A na závěr třeba povedenou imitaci v podání Maxe Giermana.) Kinski drmolí jako Ozzy.

Pokud se týče rádií, občas zkusím MDR Aktuell - ale to mě nezabaví nadlouho. Je to asi jako poslouchat zelenou vlnu. Nebo třeba jako šum na pozadí převážně hudební ORF FM4, pokud zrovna hrajou poslouchatelně.

Google s jeho bublinama je ze mě zřejmě dost zmatenej. Mám pocit, že má pro mě několik bublin. A třeba YouTube, podle toho, na co se zeptám, nahodí bublinu a tu si jede dál. Co do tématu a co do jazyka.

Osobně když smolím něco v němčině, používám několik slovníků, a preferuju spíš anglicko-německé (dict.tu-chemnitz.de a linguee.de). Česko-německý slovnik.cz jenom pro doplnění / křížovou kontrolu. Pravda je, že mě asi dvakrát někdo opravil "ale nee, tohle je denglisch, správně německy to takhle přímo nejde, zkus to okecat třeba takto". Příklady reálných textů má linguee (automaticky jich pár přihodí k hledanému slovíčku) a případně obecný Google search. 
Některé obraty v němčině mají přímý ekvivalent spíš v češtině než v anglině.
Zajímavé je, že se mi nemíchají jazyky mezi sebou. Maximálně občas narazím na slovo, které znám v jiných cizích jazycích, ale ne v tom, kde bych ho zrovna potřeboval...
« Poslední změna: 08. 02. 2021, 00:22:55 od František Ryšánek »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #10 kdy: 08. 02. 2021, 00:40:05 »
Koukám že nejsem sám, kdo s němčinou zápasí...

Pokud otázka zní, na co třeba koukat (nebo poslouchat u manuální práce), poměrně bych doporučil na YouTube staré epizody "Harald Schmidt Show" - běželo to v televizi začátkem tisíciletí. Taková talkshow asi jako Kraus nebo Všechnopárty (nebo Letterman), ale řekl bych maličko prdlejší.

Schmidt mluví myslím dost čistou němčinou, samozřejmě dost rychle. Tzn. je to užitečné cca když už písemně ledacos zvládnete a chcete se chytat i sluchem. H.Schmidt je zjevně dost sečtělej týpek, a dají se přežít i chvíle, kdy probírá dvacet let starou aktuální politiku - třeba protože si moc nebere servítky.

Už si nepamatuju, jestli jsem na H.Schmidta narazil náhodou, nebo na něčí doporučení.

Někdo mi tu před časem doporučil film Das Leben ist eine Baustelle - dobrej tip :-)

Já mám v Němčině možnost řešit část práce (jednoho dodavatele) a těžce ho ke svému jazykovému dovzdělání zneužívám. Taky mi to všichni od nich nežerou. Někdo mluví naschvál čistě a na požádání mě opravuje. Někdo na to kašle a brebentí jak mu zobák narost - ledaže se zdvořile omluvím a přejdu do angličtiny, to potom plave on. Jeden technik, jinak velice příjemnej do písemné technické debaty a technický nadšenec, nedávno na webexu suše konstatoval "eher Englisch als Hochdeutsch" - když jsme hlasovali, jakou řečí se dál ve třech bavit ;-) Ve smyslu tréninku šedé kůry není nic lepšího, než se snažit v té řeči dorozumět. Pravda je, že už nemám čas číst knihy se slovníkem :-( takže slovní zásoba tolik neroste jako kdysi v AJ.

Jestli chcete poznat ponížení, že člověku na obrazovce nerozumíte ani slovo, pusťte si pár archivních rozhovorů s Klausem Kinskim. (A na závěr třeba povedenou imitaci v podání Maxe Giermana.) Kinski drmolí jako Ozzy.

Pokud se týče rádií, občas zkusím MDR Aktuell - ale to mě nezabaví nadlouho. Je to asi jako poslouchat zelenou vlnu. Nebo třeba jako šum na pozadí převážně hudební ORF FM4, pokud zrovna hrajou poslouchatelně.

Google s jeho bublinama je ze mě zřejmě dost zmatenej. Mám pocit, že má pro mě několik bublin. A třeba YouTube, podle toho, na co se zeptám, nahodí bublinu a tu si jede dál. Co do tématu a co do jazyka.

Osobně když smolím něco v němčině, používám několik slovníků, a preferuju spíš anglicko-německé (dict.tu-chemnitz.de a linguee.de). Česko-německý slovnik.cz jenom pro doplnění / křížovou kontrolu. Pravda je, že mě asi dvakrát někdo opravil "ale nee, tohle je denglisch, správně německy to takhle přímo nejde, zkus to okecat třeba takto". Příklady reálných textů má linguee (automaticky jich pár přihodí k hledanému slovíčku) a případně obecný Google search. 
Některé obraty v němčině mají přímý ekvivalent spíš v češtině než v anglině.
Zajímavé je, že se mi nemíchají jazyky mezi sebou. Maximálně občas narazím na slovo, které znám v jiných cizích jazycích, ale ne v tom, kde bych ho zrovna potřeboval...
Ze slovníků je IMHO nejlepší velký Duden (jen není zrovna do kapsy).

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #11 kdy: 08. 02. 2021, 01:43:34 »
Mimochodem, zajimave pozorovani (pro pripadnou diskusi).

Kdysi davno jsem se ucil anglicka slovicka pomoci karticek (jsem byl mlady, i tech 3000-5000 karticek jsem pres letni prazdniny dal).

Nicmene jsem zkousel znovu karticky pro Nemcinu, v porovnani s Anglictinou vyrazne mene dostupneho materialu. Vyrobit si vlastni by byla otresna prace (ale mozna ta hledana synergie, pri vyrobe karticky bych se vice naucil).

Na co jsme narazil, pokud ta karticka (papirova nebo elektronicka) byla Nemecko - Anglicka, mozek se mi porad zmatene prepinal do anglictiny, absolutne zadny postup vpred.
Je mozne, ze jedine, co nebude matouci, je karticka cesko-nemecka, kde mozek bude mit jasnejsi caru, co je nativni/vysvetlujici jazyk a co ten cizi?

Moje nemcina je porad tak mizerna, ze nemecko-nemecke karticky zatim nehrozi.

Já se teda francouzštinu běžně učím z angličtiny. (A to ta má angličtina žádná sláva.) Jde spíše o to, že kouknu na slovo, a snažím se ho v hlavě zafixovat. Rozeberu na slabiky (ve fránině nutnost), vytvořím pomůcku s významem, zafixuju a hotovo. Ten překlad mě pak zase tolik netankuje. Je jen pomocnej.

Čtu si větu, a buď té větě rozumím, nebo ne. Buď si sem jistej tím významem, nebo nejsem.
Poslouchám větu, buď se chytám, nebo nechytám.

Zkus na youtube namluvené knížky. To je fajn na výslovnost a chytání mluvené podoby.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #12 kdy: 08. 02. 2021, 08:25:41 »
Mne sa celkom osvedcila meta zkouseni slovicek s Anki. Mam skript, ktory "zneuziva" slovnik.cz a nasledene uklada slovicka do Anki DB.

Pred tym som pouzival Seedlang - je to celkom fajn, mas tam realne situace, cvicenia i zkouseni slovicek.
Dalsiu vec, co by som odporucil je https://www.zdf.de/. Na vetsinu obsahu tam neni geoblock a taktiez ma takmer vsetko i titulky.

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #13 kdy: 08. 02. 2021, 09:16:38 »
Anki je to, co pouzivam pro "karticky".

Muzes se podelit o ten script?
mel jsem trochu trouble najit cesko-nemecke karticky, ktere by byly rozumne...Ale nechce se mi delat zbytecnou praci,  kterou urcite uz nekdo udelal.

Definite rozumnosti:
vcetne rodu, mnozneho cisla ( U nemciny je to klicove a casto to chybi), audiem s vyslovnosti.
Jeste nejaky parameter??



gr7

Re:Jak zlepšit úroveň němčiny?
« Odpověď #14 kdy: 08. 02. 2021, 10:20:10 »
Já se začal učit nedávno, když už mi došlo, že se v AJ nemám kam dál smysluplně rozvíjet (svou úroveň bych odhadl na C1). Vytvořil jsem si jednoduchou desktopovou appku, a do ní postupně vkládám základní slova a fráze, které dělím podle zaměření (zvířata, potraviny, rodina, barvy, šaty, datum a čas, bydlení, cestování..) a ty se prostě zpaměti učím.

Určitě dost pomáhá umět dobře anglicky, mnohá slova jsou si totiž v AJ a NJ velmi podobná, takže mám v té appce vždy tři sloupce (NJ, AJ, CZ) a když je to v AJ podobné, tak zapíšu i AJ, lépe se to pak učí.

V nejbližší době plánuju k AJ seriálům, na které se divám, přidat NJ titulky. Doufám, že tímhle nějakou tu frázi pochytím. A až budu mít dostatečně velký základ, tak se vrhnu na gramatiku, eventuálně i na komunikaci s rodilými mluvčími. Ale na to zatím moc nemyslím, od toho jsem teď měsíce daleko.