Jak zlepšit úroveň angličtiny?

mukel

Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« kdy: 01. 02. 2021, 19:20:16 »
Ahojte.

Rád  by som odborné knihy čítal v originály. Väčšina odbornej literatúry z mojej oblasti (matematika, fyzika) je v originále po anglicky. Moja znalosť angličtiny je ale chabá. Maturoval som z úrovne B1 na trojku. Keď pozerám BBC, tak nerozumiem. Pri čítaní kníh rozumiem veľmi málo.

Poraďte niečo na zlepšenie jej úrovne. Pokojne by som sa angličtinu mohol začať učiť od nuly. Napadlo mi, že budem čítať knihy zo zjednodušenej četby od Mcmillan-a, pinguin readers... Sú to knihy napísané pre danú úroveň jazyka, na príslušnú gramatiku a slovnú zásobu. (Vysvetlené pre tých, čo to nepoznáte.)

Napadá vás aj nejaké rady na viac?

Ďakujem za každú radu.
« Poslední změna: 01. 02. 2021, 19:35:13 od Petr Krčmář »


lxlx

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #1 kdy: 01. 02. 2021, 20:03:32 »
Já jsem si koupil v knihkupectví nějakou knížku, klidně nezjednodušenou ale nic extrémního třeba Keruac - Dharma Bums, nebo Pes baskervilsky, nebo Dracula - a se slovnikem si dopisoval slovicka tuzkou mezi radky, procetl jsem to treba 3x a docela to dobre absorboval. Pak jsem zkousel tuto metodu s nemcinou ale to uz tak dobre neslo.

Hodne dobry byl kurs "verbal advantage" ktery je zalohovany nejspis i nekde na ulozto.

Kdyz jsem absorboval dost psanych  slovicek, zacal jsem jaksi automaticky rozumet i anglickym radium LBC, BBC ... a mluvene reci


Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #2 kdy: 01. 02. 2021, 20:09:04 »
Ja som sa drtivu vacsinu svojej slovnej zasoby, tvorby viet aj vyslovnosti naucil pozeranim serialov a filmov v originalnom zneni s ceskymi titulkami, po case s anglickymi titulkami a google translatorom po ruke pre pripad nudze (s preferenciou vykladoveho slovnika, prekladovy az ked vykladovy nepomoze)..., ale to som bol stredoskolak a mal som vela volneho casu..., z urovne rozumiem tretine slov vo vete na uroven hladam v slovniku 10 slov mesacne som sa dostal za cca. 2 roky..,

Dnes je v mode trochu viac technologicky pristup pozerania filmov/serialov s viacjazycnymi titulkami (napr. "Language Learning with Netflix") pop-up slovnikmi ("Google Dictionary", macOS force touch dictionary, pripadne. long-press na Kindle) a precvicovanim problematickych slovicok pomocou techniky "flashcards" (napr. appka AnkiApp)

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2021, 20:41:48 »
Citace
Já jsem si koupil v knihkupectví nějakou knížku, klidně nezjednodušenou ale nic extrémního

Postupoval jsem podobně, jen v té době všichni čekali na překlad pátého dílu Harryho Pottera, což se mi nechtělo. Začínal jsem se slovníkem a vypisováním slovíček, ale po jisté době jsem s tím skončil, neb úroveň porozumění textu začala být dostatečně vysoká (rozuměl jsem dost na to, abych si neznámá slovíčka dostatečně přesně odvodil). Strávil jsem s tím asi 20 dní. Někdy by tento postup chtěl pro zvýšení slovní zásoby zopakovat.

U mě ale nebyl problém v nízké znalosti angličtiny, ale spíše ve slovní zásobě a přílišném lpění na gramatice (jak se učilo (a asi stále učí) na středních školách). HP znamenal příjemné objevy ve smyslu, že není nutné být tak striktní a že existuje spousta zajímavých a hezkých slovních spojení a idiomů.

anonacct

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #4 kdy: 01. 02. 2021, 22:19:14 »
Jde o to co nejvíc se zbavit češtiny:

1. Přepnout všechno na anglický jazyk (PC, telefon, tablet, služby, kde jsem registrovaný, které mají lokalizaci, i google atd) - nic co čtu nesmí být česky.

2. Dívat se na seriály a filmy v originálním znění (EN, nebo popř. jiný jazyk) s EN titulkama. Po čase zkoušet ty titulky vypnout. U některých filmů to jde líp u některých hůř. Popř. český film s EN titulkama může být taky zajímavý. Hlavně ne české titulky, nepomůže ti to.

3. Pokud máš anglicky mluvící kolegy a mluvíš anglicky v práci, domluv se ať tě opraví, když řekneš něco špatně. Já jsem tak udělal a za 3 měsíce už nebylo co opravovat.

4. No a pak ten proaktivní přístup zlepšit se v tom, kde nejvíc plaveš. To musíš vědět...

Já jsem začal takto hned po škole a dnes rozumím všemu (občas neznám nějaké slovo). Mluvím plynule, ale mám takový ten český přízvuk, kterého se asi nikdy nezbavím. Na práci to ale nemá vliv, důležité je domluvit se a nedělat při tom základní chyby.


Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2021, 22:57:32 »

1. Přepnout všechno na anglický jazyk (PC, telefon, tablet, služby, kde jsem registrovaný, které mají lokalizaci, i google atd) - nic co čtu nesmí být česky.


Operační systém (win i lin) si v jiném jazyce než angličtině představit nedokáži. Ale mobil, chacha. Na androidu jsem to musel potupně přepnout do češtiny.

Když jsem měl totiž zapnutou angličtinu, tak jsem nedokázal zadat nic v hlasovém vyhledávání.
Příklad: Když mám v mobilu češtinu a řeknu do hlasového vyhledávání "Koželužská sedum, Brno", tak tomu mobil rozumí a vyhledá "Koželužská 7, Brno".
Když mám v mobilu angličtinu a řeknu do hlasového vyhledávání "Koželužská sevn, Brno", tak tomu mobil nerozumí a nenajde nic. Dokáži vypilovat výslovnost, že říkám "Brnou" a mobil najde Brno. Ta sedmička ta by taky šla. Ale něco jako Koželužská, to jsem nedokázal nikdy.


Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2021, 23:35:46 »
No vida, tak přece jenom nejsem sám :-D
Mě před lety hodně posunulo, že jsem četl knihy se slovníkem. Tehdy fungoval v Holešovicích Globe Bookstore. Dneska koukám, že hodně knížek v originále má v sortimentu e-shop knihydobrovsky.cz. Třeba kompletní Pratchett za velice příjemné ceny...
Číst knihu se slovníkem, nejlíp tak, že si člověk masochisticky hledá každé slovíčko, kterému nerozumí (pravda je, že jsem si je nevypisoval - možná jsem měl.) Toto jsem praktikoval nejprve s menším papírovým slovníkem, tahal jsem ho ssebou tuším i k moři nebo na vodu. Teprve později jsem měl při čtení zapnuté PC s nějakým slovníkem na CD, a ještě později přišly online slovníky. A pravda je, že po pár knížkách mě to hledání ve slovníku omrzelo. A třeba když čte člověk sérii knížek od jediného autora, tak po dvou-třech knížkách nasbíráte jeho slovní zásobu a už není třeba tolik hledat. Co jsem četl? Nevím co frčí dneska, tehdy jsem bral všechno co mi přišlo pod ruku v žánru sci-fi/fantasy. Bylo to ještě před Harrym Potterem, ale Pratchett už pár knížek vydal, pamatuju si Hobbita a Pána prstenů, snad 3 knížky od Asimova, všechny díly Duny od Franka Herberta, Stopařova průvodce po galaxii, tuším Neuromancera...

Pak jde ještě o to, nějak tu pasivní znalost překlopit do aktivní podoby. Tehdy byly usenet news, dneska se dá debatit všude možně - stačí mít nějaký zájem / téma. Ale je to pořád psaná podoba. Mít možnost *mluvit* je žůžo - ale pokud člověk nechce na pár měsíců až roků vyloženě vypadnout někam ven na brigádu, tak je tady u nás příležitostí dost poskrovnu.

Zkusil jsem následně totéž se španělskými knížkami - po jednom semestru základů na vejšce. To už na knížky nebylo tolik času, ale nějakou slovní zásobu jsem nasbíral. A svojí němčinou trápím techsupport jednoho dodavatele... a jde to hodně pomalu :-) Asi bych si měl někdy sednout s knížkou a slovníkem, ale není čas...

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2021, 12:54:57 »
Koukej na youtube na kanály s problematikou které rozumíš či tušíš o co jde - o IT problematice jich je habaděj... dost věcí vytušíš, můžeš si je pustit víckrát... určitě tě to bude víc bavit než třeba četba a hlavně budeš opravdu chtít tomu rozumět... navíc můžeš si pustit i anglické titulky... Já už prakticky nevnímám co je v češtině a co v angličtině... je mi to tak nějak jedno...
v podstatě tomu vděčím PC v devadesátkám a prvním seriálovým ripům na CD které jsem si pouštěl dokola :) (Futurama atd kolem roku 2000 když mi bylo tak 13-15)

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #8 kdy: 02. 02. 2021, 17:55:13 »
Keď pozerám BBC, tak nerozumiem. Pri čítaní kníh rozumiem veľmi málo.
Na naposlouchání jak angličtina zní se mě osvědčilo poslouchat muziku folk/pop/rock (prostě něco kde se zpívá srozumitelně), koukat přitom na texty písně a ideálně mít vedle ještě překlad. To je dnes velmi jednoduše dostupné, např. zde. Výhoda písní je, že jsou relativně krátké, mají opakující se refrén, takže když člověk nechytí nějaký výraz, tak to automaticky zkusí, podruhé, po třetí atd. To u běžných pořadů, seriálů, zpráv není, tam co nechytíte na poprvé, tak nemáte. To je pak další level, až budete rozumět dostatečně bezpečně běžným slovům.

Ale pokud je problém i čtení, tak to prostě chce drtit základy. Základních pár tisíc slov je třeba se prostě naučit a k tomu nějaké základy gramatiky. A tohle IMHO lépe vysvětlovaly předrevoluční učebnice angličtiny.

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #9 kdy: 02. 02. 2021, 19:56:15 »
Já dělám poslechy na yt.

Třeba teď mám toto ohledně vzniku internetu a trochu historie - Altair, DOS, apple:
https://www.youtube.com/watch?v=FmsHrbWGXWQ

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #10 kdy: 02. 02. 2021, 20:21:20 »
Naposlouchat si to (filmy v originale s titulky, pozdeji bez nich, idealne na sluchátka pro lepsi srozumitelnost).
Pisnicky s normalnimi texty bez bohatych aranzma (folk, country, mozna jednoduchy pop/rock), na sluchatka.
A hlavne mluvit. Mluvit s lidma o cemkoli. Kazdy den. Cely den. Kazdy den. Cely den. Kazdy den.. .

Mudvy

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #11 kdy: 02. 02. 2021, 21:00:22 »
Je to tu už několikrát zmiňované a sám jsem si tímto postupem také prošel.

Začal jsem na střední číst asijské komixy (manga) a jak to bývá v češtině nic moc. Protože to pro mě bylo velice poutavé vydržel jsem u toho celé večery :D. Pomalu jsem se tak učil angličtinu od nezávyslích překladatelů těchto komixů protože vychází v rodném jazyce (korejština, čínština a pod.). Žánrů je v tom bambiliony a člověk si našel co ho zajímalo. Hezké na tom bylo to, že s mluveným textem je dost výstižný i obrázek a autoři skutečně hezky zachytávají emoce. Výhodu to podle mě má v tom, že se učíš mluvenou angličtinu a ten děj chápeš z obrázků. Nění pak nutné držet v hlavě věškerý děj a soustředíš se pouze na dialogy. Když čteš anglicky knihu tak je část obsahu jen popis situací, dějů, prostředí a zabírá to spoustu kapacity pokud si chceš ten příběh užít a pochopit ho.

Za mě je teda výhoda chytlavého děje a není nutnost ze začátku trpět malou slovní zásobou. Důležité je, že tě používání angličtiny musí bavit stejně jako používání češtiny. Co mi přijde jako další dobrý efekt je, že se neučíš angličtinu z češtiny.

Od té doby používám čtenou angličtinu jako češtinu. Zdají se mi sny v angličtině a občas něco vím anglicky dřív než česky.

Samozřejmě pomáhá jí používat každý den. Sledovat internet v angličtině - podle tvého zájmu. Vyhledávat věci na internetu v angličtině - např o IT. Pracovat v anglickém prostředí.

Tento postup mi však nefungoval na němčinu. Učil jsem se jí dlouho a umím německy, ale abych si vzal německé noviny nebo koukal na německý film a měl z toho něco. Bez šance. Domluvit se jo, ale používat jí stejně jako angličtinu to jsem se nikdy nenaučil.

Otázka do diskuze - Pokud jdete výrobou a máte někde varovné nápisy co se smí a nesmí a jsou vícejazyčné (DE, EN) kterému rozumíte na první pohled ? - já jednoznačně chápu EN na první přečtení a DE většinou tak 3-4

 

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #12 kdy: 02. 02. 2021, 21:22:51 »
anglicky/americky mluvene filmy i s anglickymi titulky.
prvni anglicka kniha co jsem louskal byl tommyknockers od stephena kinga, to jsem nedal, az dnes si prectu kinga v originale. co je i dneska makacka pro me cist v originale je china mieville, hlavne, ze si vymysli vlastni slova a je treba znat kulturni pozadi.
urcite filmy a hudba pomuzou.

mukel

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #13 kdy: 02. 02. 2021, 23:40:51 »
Je to tu už několikrát zmiňované a sám jsem si tímto postupem také prošel.

Začal jsem na střední číst asijské komixy (manga) a jak to bývá v češtině nic moc.

Já čítam fantasy, ale len v češtine/slovenčine. (Keďže čítam prevažne knihy v čestine, tak niekedy badám, že sa viem rýchlejšie vyjadriť v čestine, ako v slovenčine. Čiže bude asi pravda, že to platí aj o angličtine.) Neviem, či by som si trúfol kúpiť originál knihu v angličtine. Keby to bola nejaká zjednodušená četba, tak pokojne, ale na "normálnu" verziu by som si asi netrúfol. (Tej zjednodušenej četby zas tak veľa nie je... alebo sa mýlim?)

Re:Jak zlepšit úroveň angličtiny?
« Odpověď #14 kdy: 02. 02. 2021, 23:49:40 »
Osobne mi asi dost v minulosti pomohlo citanie CISCO materialov. Neskor som zacal sledovat prednasky v anglictine. Filmy v originaly + titulky v originaly tiez dost pomozu. AnkiDroid mam uz dlhodobo vo vyhlade ale zatial som ho nepouzil. Slovicka ktore si prelozim cez google translate si bookmarkujem priamo v translate a raz za cas pozriem co som hladal. Este mi pride fajn jedna metoda ale je dost pracna: zostavit si vetu kde su jedno, dve slovicka ktore sa chcem naucit, a to tak aby ta veta davala zmysel a dalo sa odvodit o co tam ide aj bez poznania tychto slovicok, no a potom si tie vety proste opakovat ako papagaj (toto jedneho krasneho dna skombinujem s AnkiDroidom a mozno to bude revolucna metoda ucenia sa jazykov :D). Existuje kopa podcastov. Sikovna vec je napr BBC 6 minute english, denne to zaberie len chvilku a je tam posluchove cvicenie, nieco ako pracovny zosit, zopar novych slovicok a pod. Inak suhlasim ze najlepsie je vsetko prepnut do anglictiny a proste sa snazit vsetko citat pozerat anglicky. Radim kaslat na gramtiku a radsej sa ucit slovicka a snazit sa z nich spajat vety. Existuje tiez nieco ako 1000 najpouzivanjeisch slov v anglictine tak tie sa proste naucte. Este som zahliadol tusim na Spotify ze su slovenske spravy v anglictine, nepouzivam to tak neviem ale mozno by sa to mohlo hodit niekomu. Osobne som v stave ze dokazem pozriet prednasku v anglictine, serial tiez ale istejsi som si ked mam titulky, no na oboje sa musim sustredit, chcel by som vediet ci je to mozne dokazat uplne podprahovo.
« Poslední změna: 02. 02. 2021, 23:52:58 od wakatana »