Jak posunout vývojáře k CI/CD

Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #75 kdy: 29. 01. 2021, 19:25:09 »
Pokud programuje, pořád je to programátor, byť na part time. A furt je to zaměstnanec, takže má sklapnout krovky a dělat práci pořádně, pokud ho k tomu někdo vyzve.
To musi byt radost s tebou a tebe podobnymi pracovat. Aj preto som sa vam tam na to vysral a robim sam na seba a takych arogantnych kretenov obchadzam a bolo to moje najlepsie rozhodnutie v zivote. Ty krovka.


Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #76 kdy: 29. 01. 2021, 20:41:31 »
Pokud programuje, pořád je to programátor, byť na part time. A furt je to zaměstnanec, takže má sklapnout krovky a dělat práci pořádně, pokud ho k tomu někdo vyzve.
To musi byt radost s tebou a tebe podobnymi pracovat. Aj preto som sa vam tam na to vysral a robim sam na seba a takych arogantnych kretenov obchadzam a bolo to moje najlepsie rozhodnutie v zivote. Ty krovka.

Nevím, proč jsi agresivní, asi máš nějaký problém. Vztah zaměstnance a zaměstnavatele je každopádně dobrovolný. Pokud se někomu nelíbí, že má držet štábní kulturu, může jít jinam, to je v pořádku.

Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #77 kdy: 29. 01. 2021, 20:54:55 »
nehalem: ty mi pripominas jedneho byvaleho kolegu. Neustale len na vsetko frflal a nadaval, a ze sme vsetci neschopni a len on je pan dokonaly.
Ked odisiel z prace a zacali sme po nom preberat projekty, tak sme nevedeli ci sa smiat, alebo plakat. tie zdrojaky bol jeden obrovsky neprehladny bordel. ale tvaril sa ako majster sveta a pan nenahraditelny.

Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #78 kdy: 29. 01. 2021, 20:59:47 »
Pokud programuje, pořád je to programátor, byť na part time. A furt je to zaměstnanec, takže má sklapnout krovky a dělat práci pořádně, pokud ho k tomu někdo vyzve.
To musi byt radost s tebou a tebe podobnymi pracovat. Aj preto som sa vam tam na to vysral a robim sam na seba a takych arogantnych kretenov obchadzam a bolo to moje najlepsie rozhodnutie v zivote. Ty krovka.

Nevím, proč jsi agresivní, asi máš nějaký problém. Vztah zaměstnance a zaměstnavatele je každopádně dobrovolný. Pokud se někomu nelíbí, že má držet štábní kulturu, může jít jinam, to je v pořádku.
Asi mám PTSD. Odžil som si to a už nikdy viac. Mne je fyzicky zle zo zbabelcov ktorí radšej vyštípu spomedzi seba niekoho kto má gule a nenechá si kadiť na hlavu keď šéfstvo na neho hádže zodpovednosť pomaly aj za varenie kávy tak ho pošle do p*dele. Sami sa zmôžu len na opatrné nadávanie pri pive a falošné úsmevy do tváre svojho šéfa...no to by som fakt grcal z takých ľudí. Na druhej strane neznášam lemplov a vohnoutov ktorých celoživotný cieľ je nič nerobiť, vymýšľať len ako svoju prácu odrbať a hlavne sa nič nové nenaučiť. V prítomnosti takých ľudí som agresívny lebo by som im fakt dal na hubu, KTO SA NECHCE CELOŽIVOTNE VZDELÁVAŤ NEMÁ V IT ABSOLÚTNE ČO HĽADAŤ! O tomto sa proste nevedie diskusia, hotovo. Potom sa nedivím, že niektorí "vývojári" robia niekde s píchačkami a trackovaním činnosti každých 15 minút, ale to sú ľudia ktorí sú aj zadarmo drahí, nikdy nič hodnotné nevytvoria, sú k ničomu. A mám tušenie, že OP má presne takých kolegov, nepoznám nikoho kto by za niečo stál a nemal mozgovu kapacitu ani ochotu pracovať z gitom. Pochopím ak to nie sú primárne programátori, tak fajn, ale to je na manažmente mať ten soft skill im to poriadne vysvetliť prečo sa niečo nové zavádza, ale tu sme opäť pritom, že drvivá väčšina manažérov sú tiež k ničomu a neschopné paka. Mňa teší, že som v pozícii, keď si prácu vyberám ja, lebo so zbabelcami a lenivcami už nikdy v živote nechcem prísť ani do kontaktu.

Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #79 kdy: 29. 01. 2021, 21:01:34 »
nehalem: ty mi pripominas jedneho byvaleho kolegu. Neustale len na vsetko frflal a nadaval, a ze sme vsetci neschopni a len on je pan dokonaly.
Ked odisiel z prace a zacali sme po nom preberat projekty, tak sme nevedeli ci sa smiat, alebo plakat. tie zdrojaky bol jeden obrovsky neprehladny bordel. ale tvaril sa ako majster sveta a pan nenahraditelny.
Ak ste jeho prácu nevideli v pull requestoch tak ste tam všetci do jedného lempli a neschopné paka a tu sa nemáme o čom baviť. Pochváľ sa, kde sa robí štýlom, že nemáte ani code review a odvedenú prácu kolegu ste prvykrát videli až po jeho odchode.


Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #80 kdy: 29. 01. 2021, 21:30:30 »
naco, ked ty jediny vies vsetko. Pre zaujimavost, mame niekolko desiatok aktivnych projektov a nie kazdy robi na vsetkych projektoch. A prave pri prechode na CI/CD sa zistil ten jeho uzasny sposob kodenia.
Ty si si urcite kazdy vecer pozeral vsetky commity vsetkych kolegov. S tebou musela byt radost spolupracovat.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #81 kdy: 30. 01. 2021, 08:37:53 »
Chápu u programátora, co opustí práci a v té nové reusuje něco, co používal v té poslední. Prostě si nedělám iluze, že před odchodem si většina lidí udělá kopii zdrojáků z projektů (nebo určitou část), aby se pak měla čím inspirovat, když bude opět řešit něco podobného.
Ale ten příklad s tím technologem mi fakt přijde úsměvný (pokud to není pohádka). Stroj, který je pro fabriku dělaný na míru, a on si udělá pomůcku na ulehčení práce. Tu si pak vezme sebou a nenechá jí nikde ve firemním úložišti, i když mu bude k ničemu. :D
Na druhé straně firma resp střední management, který nezná jeho cenu.
Obě strany mají prostě chyby, ale zajímalo by mě po právní stránce, kdo je fakt v právu.
Kdybych dělal ve firmě, kde mě to sere (kolektiv, management) a vyhlížel lepší místo někde jinde, tak asi taky seru na nějakou poctivou dokumentaci a reuse pro někoho po mně. Natož abych se po roce v těch výtvorech vyznal, protože tam přece nebudu, prostě po mě potopa...ach ty naše povahy. :)

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #82 kdy: 30. 01. 2021, 09:23:42 »
Kdybych dělal ve firmě, kde mě to sere (kolektiv, management) a vyhlížel lepší místo někde jinde, tak asi taky seru na nějakou poctivou dokumentaci a reuse pro někoho po mně. Natož abych se po roce v těch výtvorech vyznal, protože tam přece nebudu, prostě po mě potopa...ach ty naše povahy. :)

Tohle je problém řízení a vedení. Každý zaměstnanec má nadřízeného a ten by měl zajistit mimo jiné:

1. Aby byla rozumná pravidla pro psaní kódu a správu verzí (když se teda bavíme o programování).
2. Kontrolu, že pravidla jsou dodržována.
3. Knowledge management, bus factor a všechny tyhle věci. Není možné, aby dlouhé měsíce nebo roky měl na sobě nějaký zaměstnanec exkluzivní přístup k nějaké informaci a když odejde/onemocní, firma bude v průšvihu.
4. Spokojenost zaměstnanců. To zahrnuje i to, že jejich (oprávněné!) výtky a nápady někdo vyslechne a snaží se řešit. To zahrnuje i to, že zkušený a kvalitní zaměstnanec se nebojí o svoji pozici a proto si nekřečkuje nějakou konkrétní činnost nebo znalost, aby byl pro firmu nepostradatelný.

Každý manažer dělá chyby, ale pokud je aspoň trochu dobrý, pracuje na sobě a tyhle věci se snaží řešit. Další věc je, jestli jeho nadřízení hrají fér a poskytnou mu prostor pro rozumné fungování. Křivá firma a křiví zaměstnanci, to je panečku kombinace...

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #83 kdy: 30. 01. 2021, 09:56:48 »
Ink - kvalitní příspěvek  ;)

Mě by spíš zajímalo, jak se postavit k situaci, kdy v projektu pro firmu používáš opensource zdroják, do kterého třeba přispíváš nebo prostě něco reusuješ vlastního mezi zaměsnavateli.
Tohle téma jsem tu řešil pár roků zpátky tady https://forum.root.cz/index.php?topic=14721.0 ale uspokojivou odpověď jsem nedostal... :D

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #84 kdy: 30. 01. 2021, 10:18:01 »
Ink - kvalitní příspěvek  ;)

Mě by spíš zajímalo, jak se postavit k situaci, kdy v projektu pro firmu používáš opensource zdroják, do kterého třeba přispíváš nebo prostě něco reusuješ vlastního mezi zaměsnavateli.
Tohle téma jsem tu řešil pár roků zpátky tady https://forum.root.cz/index.php?topic=14721.0 ale uspokojivou odpověď jsem nedostal... :D

Díky, byl bych rád, kdyby se všechny ty dny strávené na školeních, samostudium a nějaká ta praxe někde odrazily. ;)

Tvoje otázka je pro mě tenký led, nepracuju v klasickém korporátu s týmy právníků. Kdyby se něco takového dělo u nás v práci, asi by se to lidsky domluvilo nebo by se v tom ani nikdo nevrtal. Mně osobně přijde část pracovního práva nelidská a děsivá. To aby člověk řešil každou stránku, kterou si zkopíruje na firemní kopírce a každou tužku, kterou si koupil za vlastní peníze. Něco, co může mít racionální jádro (skutečné masivní zneužívání firemního majetku, který je odepisován z daňového základu), se stalo prostředkem buzerace a je to v konfliktu s přirozeným právem a zdravým rozumem.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #85 kdy: 30. 01. 2021, 10:34:40 »
Ink: Napsal jsi pěkně, jak by to mělo být. Ale ono to tak většinou není, hlavně bod 4. :-)
I dotaz tazatelel ukazuje, že to tak u něj není. A můžu tě ujistit, že je to tak u spousty firem. Lepší to bude v IT firmách, kde vývoj je jejich core.
A ano, je to hlavně o lidech a i o tom středním managementu, jak se v oblasti orientuje.

Když se bavíme o jiných oborech, kde si vedou vývoj jen jako součást, tak se k tomu stavu blíží jen ve velice specifických oborech (pokud je k tomu tlačí něco navíc - dozorově, legislativně, ...). Ono třeba verzovat binárná bordel z vývojového nástroje k automatu je peklo. Že by to umělo samo to klikátko, to je pěkné iluze. Tam je už zlaté SVN proti GITu, pokud budu muset začít do toho strkat velké objekty a hlavně bináry. A pokud pokrokově zapnu ukládání do XML místo bináru, tak projekt místo 17 MB má 2,3 GB, na to, že to má jen umět odpojit rozvodnu při zkratu. A pak zjistíš, že ten XML umí načíst zpět jen ten stejný nástroj ve stejné verzi a ještě v tom XML není úplně vše, co v bináru. Po aktualizaci na novější nenačte, umí načíst ze starší verze jen ten binár (co bych ctěl, když jedna vývojové offline licence stojí jen 15 MKč). :-) :-)

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #86 kdy: 30. 01. 2021, 10:42:47 »
Longin: Nu, měl bys mít v dokumentaci podchyceno co ten projekt potřebuje za externí knihovny, jejich seznam, licence, odkazy na autorství a nějaký vedoucí projektu by to měl schválit. U většího ti do toho bude rejpat tým právníků a případně i oddělení kybernetické bezpečnosti. Pokud jsi sám jediný na to celé, tak je to ošemetnější, ale ten seznam a odkýváno od šéfstva by byl žádoucí s upozorněnímna konfliktní stav. U toho by ti mohlo i vyplynout dohoda o tom, jak s těma knihovnama dále bude nakládáno, řešeny chyby, doplňování funkcionality v nich (u komerčních postup reportace autorům/ověření po nápravě, u volných třeba i to, že v rámci práce chyby opravíme a pusnem zpět ke sloučení, pokud autor sám nezareaguje).

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #87 kdy: 30. 01. 2021, 12:03:31 »
Longin: Nu, měl bys mít v dokumentaci podchyceno co ten projekt potřebuje za externí knihovny, jejich seznam, licence, odkazy na autorství a nějaký vedoucí projektu by to měl schválit. U většího ti do toho bude rejpat tým právníků a případně i oddělení kybernetické bezpečnosti. Pokud jsi sám jediný na to celé, tak je to ošemetnější, ale ten seznam a odkýváno od šéfstva by byl žádoucí s upozorněnímna konfliktní stav. U toho by ti mohlo i vyplynout dohoda o tom, jak s těma knihovnama dále bude nakládáno, řešeny chyby, doplňování funkcionality v nich (u komerčních postup reportace autorům/ověření po nápravě, u volných třeba i to, že v rámci práce chyby opravíme a pusnem zpět ke sloučení, pokud autor sám nezareaguje).

Uvedu příklad...
V našich embedded zařízeních používáme hojně na datová úložiště (SD karty, NVM) docela známý projekt FatFS (http://elm-chan.org/fsw/ff/00index_e.html). Ten autor-japonec tam uvádí jakousi vlastní formu BSD licence, kterou pokud chápu dobře, nezavazuje firmu uvádět ji v dokumentaci v produktu, pokud je ten produkt dodávan jako hw s nahranou binárkou programů (tedy bez zdrojáků). I se zdrojákama (i s modifikovaným tímto projektem) tam taky nejsou asi žádné omezení. Další obdobou je třeba embeded TCP/IP stack LwIP (viz google), což je také hodně používáno.

Mno a teď dilema. Jsem třeba autor nebo přispívám do takového projektu a jsem třeba zaměstnán v nějakým korporátním molochu jak říkáš. Během vývoje objevím nějakou chybu v této knihovně a co teď? Po právní a morální stránce bych měl asi napsat na stránky vývoje té knihovny mail nebo nějakej trouble ticket (resp sám sobě) a tu opravu udělat ve svém volném čase, přijít do práce, stáhnout si aktualizaci a jet dál. :D :D :D
Jak to udělám já a věřím, že většina z nás? V pracovní době zřejmě na pracovním počítači ten commit udělám rovnou do toho projektu.

Když se vrátíme k té pohádce o technologovi a jeho excel tabulce, tak mu vlastně nikdo nemůže dokázat, kdy kde a na čem tu excelovskou tabulku vytvořil. No a vymáhej si to.

Jinak tohle téma mě baví, protože taky máme mezi kolegy takové exoty, co nic nesdílejí a křečkujou si svoje "know-how". A vedení se nedávno rozhodlo, že v celé firmě se na všech projektech budou zavádět principy CI.
« Poslední změna: 30. 01. 2021, 12:06:00 od Longin »

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« Odpověď #88 kdy: 30. 01. 2021, 12:48:52 »
Longin: V postupech pro používání open source knihoven je, že chyby se reportují/opravují/commitují zpět autorům/testují v rámci vývoje v normální pracovní době. Je i stanoveno, že pokud potřebujeme něco do knihovny přidat, tak se to udělá a postne do původního projektu (už jen proto, že táhnou sebou vlastní úpravy a nasazovat to do každé nové verze je po čase peklo, tak je lepší to dostat do původního projektu). Nebo i pokud potřebuji dostat něco nového do open source věci, tak si na to někoho najmu jako jendorázovku se zadáním doplň do X funkcionalitu Y, za to je P1 odměna, pokud dojde k úspěšnému včlenění do stromu dané knihovny, je k tomu P2 bonus.
Jistě, je komplikace, kdy jsem i autor/spoluautor té open knihovny a zároveň ji používám v rámci zaměstaneckého projektu. Tam musíš mít tu domluvu jasněji s firmou dánu. Ale obecně z mého pohledu, pokud si vyvíjím něco na sebe a pro sebe primárně, tak to mám zveřejněno pod svým soukromým jménem/mailem (protože firemní pravidla zakazují třeba používat v soukromých záležitostech vazbu na firmu-firemní email). Pokud to používán i v pracovní náplni, tak pokud mám dohodu, že to opravuji/vylepšuji jako součást práce, tak toto commituji pod firemním ID. Pokud to opravuji ve svém volném čase, tak pod firemním dám jen ticket a pracovně čekám, až se k tomu ve volném čase dostanu a opravím. :-)

K tomu technologovi - Že si technolog udělal pomůcku pro sebe, postup je dám v těch knihách, co měla firma, logaritmické pravítko jim neukradl. Mohl si klidně napsat v pár bodech poznámku do mobilu, jak to linku najet a pokud to najíždí X let sám, nikdy další mu do toho nekacal, tak nikomu nemusí dojít, že je to tak je.
Tohle uteče občas i ve firmě, kde máš přímo proces a desítky lidí na to předávání zkušeností další generaci, na vše postupy, testování na simulátorech, navíc obsluha striktně má postupovat podle stanovených postupových knih (nejste tu od toho, abyste mysleli, ale šli podle postupu) a stejně se občas stane, že se pak zjistí, že se něco nepředalo pro další.
Známého takhle vytáhli z důchodu zpět do práce, přesně z tohoto důvodu, přestože cca 2 roky před odchodem v podstatě byl už jen "vytěžován" z jeho znalostí a rozhodně nebylo nic ve snaze zatajit (protože ta rozlučková důchodová prémie je taková, že asi každý si rád jde do důchodu s jednorázovým bonusem u některých v řádu MKč).
I my tento týden jsme opatrně zjišťovali, zda exkolega, co šel do důchodu cca 10 let zpět ještě žije, zda by se nám na něco nepodíval, sice k tomu vše máme, umíme to, ale mladoši to v podstatě nikdy nědělali, tak zda by na ně za nějaký bonus nemrkl na to vyhodnocení dat a neřekl jim k tomu své.