Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #75 kdy: 18. 12. 2020, 23:45:30 »
No, pokud si vzpomenu, původní úvaha byla na téma "Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?" - a AD je jeden ze základních pilířů správné odpovědí. Absence něčeho takového prostě ve spoustě nasazení zavírá linuxu dvěře. Je to super systém, ale na některé věci je prostě nemožně drahý.

Přirozeně souhlasím. AD a setrvačnost jsou cca základní důvod, proč se Windows na školách drží.


1/ Já nikomu necpu možnost výběru, jak si dozajista můžete přečíst z mého příspěvku.
2/ Co vám nedochází je skutečnost, že já jsem ten, kdo pak dělá ten servis. A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

1) to nebylo osobní "cpete" ale plošné "cpete" mířené na všechny ty fanatiky, pro které je možnost volby důležitější než funkčnost kterou potřebuje zákazník. Je jich fakt nebezpečně hodně...
2) mě to dochází a je to přesně ta oneman show, kterou většina firem nechce. Nechci se tím dotýkat vaší profesní způsobilosti, můžete být sebelepší, ale jak už tu někdo zmínil, předávání nestandardního prostředí mezi kolegy nebo nástupci představuje prostě problém v kontinuitě služby. Řeč je stále především o desktopech, to jen pro pořádek

O bezůdržbovosti ani bezproblémovosti win ekosystému jsem nikdy nepsal, obvykle za den vychrlím několik tisíc sprostých slov na adresu indických programátorů Azure. Ale až mi jebne, údržbu po mě převezme bez problému kdokoli další a ty windowsy prostě nějak "uchodí" aniž by musel desítky hodin analyzovat, co jsem si naohýbal. To, že mě systém pod kapotu moc nepustí, je v případě kontinuity služby zákazníkovi prostě plus. Líbit se vám to nemusí, hlavně že to vyhovuje zákazníkům.

Toto všechno je jen důsledek toho, že si vkládáte do mého komentáře něco, co tam nikdy nebylo. To pak ta kultura konverzace trpí.

Ale k věci:

Naprosto souhlasím. Windows je klump a strašnej šmejd. Bohužel funguje dost na to, aby to lidi nechtěli dělat na papíře, a konkurence je buď nereálně drahá (Apple), nebo teprve v plenkách (Fedora), nebo mrtvá.


2) mě to dochází a je to přesně ta oneman show, kterou většina firem nechce. Nechci se tím dotýkat vaší profesní způsobilosti, můžete být sebelepší, ale jak už tu někdo zmínil, předávání nestandardního prostředí mezi kolegy nebo nástupci představuje prostě problém v kontinuitě služby. Řeč je stále především o desktopech, to jen pro pořádek

Na druhou stranu já to dělat nebudu. To je to co jsem psal. A protože mám Linux rád, budu ho podporovat, a budu se snažit, aby Linux nebyl oneman show.

Stejně jako v začátcích byl Linux jen příkazová řádka, a nyní má desktop lepší jak Windows, tak se třeba dočkáme i nějakého dostatečně blbuvzdorného řešení, které umožní spravovat instalace centrálně a la AD. Pár adeptů se už rýsuje.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #76 kdy: 18. 12. 2020, 23:48:24 »
No, já se obávám, že naopak toto trolliování je zhoubou. Snad vám podobné přežijeme pro změnu my.

No, napsat, že vyhovuje Linux na desktopu - beru.
Napsat to o ostatních, tváří v tvář procentu uživatelů (a i to jsem možná přehnal), je trollování.
Napsat cokoliv a na jakoukoliv reakci označit ostatní za trolly, to je taky trollování.

Nechte to, až budete střízlivý, nebo jinak v kondici.

Hodně by pomohlo, kdy by jste si přestal vymejšlet. Každopádně troll detected, sbohem.

Mudvy

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #77 kdy: 19. 12. 2020, 00:35:01 »
zajímavá diskuze, nečetl jsem kompletně všechny příspěvky ale vložím sem vlastní názor.

Vyrůstal jsem v době kdy začínal být počítač populární i mimo vědecké okruhy. Postupně co jsem procházel základní školou, střední a pak vysokou vystřídalo se za těch 17 let několik operačních systémů ve výuce. Začínalo to Dosem, Windows 97, Windows XP, Windows 7 a nakonec Windows 8. Můj první kontak s počítačem byl ve věku asi 7-8 let ve školní družině, kde jsme hráli wofla, prehistorika, dynu a pod. V té době neexistoval internet tak jak ho známe dnes. Na druhém stupni jsme jako jedna z mála škol měli novou výpočetní třídu se stanicema windows Xp kam jsme chodili obdivovat internet (zejmena stranky alik a ruzný vyukovy nesmysly) a taky se učit psát ve wordu. Pokud si to dobře vybavuju, v té době byl linux populární mezi geeky, ale nenabízel atraktivní GUI aplikací jako windows. Dokonce jsem se zapsal i na dobrovolný kroužek, kde se probíralo něco víc o počítačích. To bylo vše na základní škole, zkrátka v té době bylo pro všechny snazší používat MS produkty protože nebylo nic jednodušího.

Na střední škole jsme měli už hodiny programování a cad. Vše běželo stále na W XP a na správu uživatelů se používal novell. Tehdy jsme se učili Word, excel, pascal, html, javascript, css, php a c základy. Musím říct že pro většinu spolužáků to bylo peklo, a pokud by to nebylo na windowsech, bylo by to pro ně ještě větší peklo. Příkazový řádek bylo něco, s čím nechtěl nikdo mít nic společného a každý byl rád za GUI. Nevidím v té době, kdy se tuto vyučovalo, snadnou alternativu pro výuku na linuxech.

Na vysoké škole byl na všech počítačích Win 7, Na ZČU měli síťový boot a ještě orion účty, přišlo mi to složité a vždy to byla věčnost než to nastartovalo do plochy. Tam jsme na tom používaly mathlab, zase MS office, javu, c++, eagle, solidworks. Zde už se vyskytovalo několik předmětů, kde se víc využíval linux a většinou to byli matematici, protože měli vlastní sbírky různých simulací matematických operací a pod. Požívali na to také python.

Dnes pracuji na windows a píšu na něj appky, používám cad, office a mnoho další věcí co už existují desetiletí.

Příjde mi že otázkou proč se ve firmách a školách používají MS produkty je jednoduchá. Protože když začínala internetová a počítačová revoluce, každý si koupil windows, protože se mu s tím snáz učilo, víc lidí tomu rozumělo a dalo se s tím udělat víc práce i zábavy. Kdo mohl hrát hry na linuxes v roce 2000?

Snažíte se dnes porovnávat oba systémy (windows a linux) které vyrůstaly naprosto odlišně? Moje generace vyrostla na windows a jiná alternativa neexistovala. Nyní je moje generace ta co začíná, nebo už přebrala otěže a samozřejmě používáme co umíme. Část lidí si našlo cestu k linuxu, ale ostatní to berou jako lopatu, jako samozřejmost.

Nemyslím si že by v tom byl nějaký problém. MS dal možnost mase milionům lidí pohodlně používat počítač tak, jak to linux neuměl a úspěšně ho marketingem přebyl. Já jsem taky jeden z těch který s tím nejsou spokojený, např proč když si chci koupit nový počítač musím mít předinstalovaný windows? já ho nechci a mám za něj platit? je to fér?

Stejnou otázku bych mohl dát proč se víc používá android než např. sailfish? Lidi tohohle fóra asi budou znát druhý sistém, ale slyšel o něm ostatní bilion uživateů androidů? Pochybuju. Koupí se telefon s androidem a to je standard. Kdyby byl sailfish propagovanej výrobcema tak bude všude zase on. Obyčení lidi kterých je věčina používají to nejdostupnější.


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #78 kdy: 19. 12. 2020, 03:45:14 »
A protože mám Linux rád, budu ho podporovat, a budu se snažit, aby Linux nebyl oneman show.

Stejně jako v začátcích byl Linux jen příkazová řádka, a nyní má desktop lepší jak Windows, tak se třeba dočkáme i nějakého dostatečně blbuvzdorného řešení, které umožní spravovat instalace centrálně a la AD. Pár adeptů se už rýsuje.

Pokud pomineme vase "doufani v lepsi zitrky" v soucasne dobe jste pro windows?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #79 kdy: 19. 12. 2020, 04:41:40 »
A protože mám Linux rád, budu ho podporovat, a budu se snažit, aby Linux nebyl oneman show.

Stejně jako v začátcích byl Linux jen příkazová řádka, a nyní má desktop lepší jak Windows, tak se třeba dočkáme i nějakého dostatečně blbuvzdorného řešení, které umožní spravovat instalace centrálně a la AD. Pár adeptů se už rýsuje.

Pokud pomineme vase "doufani v lepsi zitrky" v soucasne dobe jste pro windows?

Ekonomicky, a na školách či úřadech, kde je třeba centrální správa - ano. Ale beze mě. (Čímž neříkám, že když bych se nedejbože objevil na nějakém takovém místě a měl to na starost, tak že bych nezkoušel uvažovat o alternativě. Ale zatím Linux stále není lepší, a bejt stejně dobrý nestačí.)

V domácnostech určitě ne. Ale tak otázka nezněla, vím.


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #80 kdy: 19. 12. 2020, 07:16:14 »
Hodně by pomohlo, kdy by jste si přestal vymejšlet. Každopádně troll detected, sbohem.

JEDINÝ TROLL JE ZDE ZAKLADATEL TÉMATU : vp20
Ty ji moc bystrosti do vínku nepobral?

To jsem tady jediný co si všiml, že se tu dost často objeví "noname" nick co rýpne svým dotazem do vosího hnízka a začne zase flamewar?

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #81 kdy: 19. 12. 2020, 08:57:14 »
flamewar je celkem fajn zpusob, jak si poslechnout ty radikalni konce spektra ktere normalne nepotkam, protoze jsou v businessu nepouzitelni a radsi je nechaji zavreny v serverovne kdyz se jedna s klientem.

 Dospely clovek zhodnoti prinos a zapor v danem nasazeni a podle toho se rozhoduje, ne podle osobnich sympatii k takove kravine jako je OS. Ale radikalni mladi do toho nese cerstvy vitr, obcas prosadi dobrou zmenu, jindy proslapou slepou ulicku. A kdyz si nabiji hubu, maji dost casu zkusit to znovu a lepe - treba BoneFlute ted pujde a na truc dopise pro linux funkcni alternativu AD a za rok ho uvidime ve Forbesu jako technologickeho miliardare

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #82 kdy: 19. 12. 2020, 10:52:05 »
Dospely clovek zhodnoti prinos a zapor v danem nasazeni a podle toho se rozhoduje, ne podle osobnich sympatii k takove kravine jako je OS.

+1 ale me ta zdejsi opensource/non_vendorlock fanaticka zoo nekdy i docela bavi..

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #83 kdy: 19. 12. 2020, 12:33:28 »
Dám reálný příklad, co bych chtěl vyřešit. Firma cca 15 PC. 1 server.

Chtěl bych dát boot ze sítě a přihlašování na terminál.
Každý uživatel má svou plochu a svůj adresář s nějakou velikostí.
Emaily: zdarma od googlu, aplikace v pc - jde o to, aby po přihlášení na terminál viděl uživatel svůj email a nemusel se přihlašovat 2x
nějaký instant messaging
libreoffice je jasný
vše na jedné interní síti

Našel jsem nějaký LTSP, což by mělo zdá se řešit. Prý to umí načíst root adresář klienta ze serveru a aplikace spouštět lokálně, což je přesně, co chci. Centrální správa přes web.

Některá PC bohužel kvůli proprietárnímu softu nemůžu dát na linux. Výrobní systém firmy je založen na offline excelu. Software pro ražbu jen win. Soft na docházku jen win. Kamerový systém jen win/mac. Soft pro celní úřad jen win. Ve výsledku můžu dát na linux jen polovinu PC.   


Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #84 kdy: 20. 12. 2020, 13:06:18 »
Ahoj,

pracuji na malé škole, máme Linux, a to jak pro učitele, tak pro děti. Důvodů je spousty, jak pro, tak proti, ale podle mne je jeden velmi důležitý, a to, že děti mají možnost poznat alternativu. Microsoft se snaží jak může uvrtat lidi pouze pro Windows (což chápu), ale je důležité mít nadhled i informaci, že existuje i jiná možnost. Jako hezký příklad je i Microsfot Teams a Google Calssroom. Ten první můžete provozovat pouze a jenom na Windows, ten druhý jen přes prohlížeč,a  to je mému srdci blíže.

D

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #85 kdy: 20. 12. 2020, 14:10:32 »
Některá PC bohužel kvůli proprietárnímu softu nemůžu dát na linux. Výrobní systém firmy je založen na offline excelu. Software pro ražbu jen win. Soft na docházku jen win. Kamerový systém jen win/mac. Soft pro celní úřad jen win. Ve výsledku můžu dát na linux jen polovinu PC.   

Lze to řešit přes virtualizaci těch win s tím SW, spoustu krát jsme to takhle dělali, on ten proprietární SW totiž občas má nějaké požadavky či potřebuje starší pro něj vhodné verze.


Ahoj,

pracuji na malé škole, máme Linux, a to jak pro učitele, tak pro děti. Důvodů je spousty, jak pro, tak proti, ale podle mne je jeden velmi důležitý, a to, že děti mají možnost poznat alternativu. Microsoft se snaží jak může uvrtat lidi pouze pro Windows (což chápu), ale je důležité mít nadhled i informaci, že existuje i jiná možnost. Jako hezký příklad je i Microsfot Teams a Google Calssroom. Ten první můžete provozovat pouze a jenom na Windows, ten druhý jen přes prohlížeč,a  to je mému srdci blíže.

D

MS Teams funguje na MacOS i na linuxu, tam je trochu problém se sdílením obrazovky, jinak vše funguje dobře, samozřejmě to vše visí na distribuce. Mimochodem, jakou distribuce jste do školy zvolili?

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #86 kdy: 20. 12. 2020, 16:12:28 »
Dám reálný příklad, co bych chtěl vyřešit. Firma cca 15 PC. 1 server.

Chtěl bych dát boot ze sítě a přihlašování na terminál.
Každý uživatel má svou plochu a svůj adresář s nějakou velikostí.
Emaily: zdarma od googlu, aplikace v pc - jde o to, aby po přihlášení na terminál viděl uživatel svůj email a nemusel se přihlašovat 2x
nějaký instant messaging
libreoffice je jasný
vše na jedné interní síti

Našel jsem nějaký LTSP, což by mělo zdá se řešit. Prý to umí načíst root adresář klienta ze serveru a aplikace spouštět lokálně, což je přesně, co chci. Centrální správa přes web.

Některá PC bohužel kvůli proprietárnímu softu nemůžu dát na linux. Výrobní systém firmy je založen na offline excelu. Software pro ražbu jen win. Soft na docházku jen win. Kamerový systém jen win/mac. Soft pro celní úřad jen win. Ve výsledku můžu dát na linux jen polovinu PC.   

Pokud koncová PCčka nemají fyzicky připojený konkrétní obsluhovaný hardware, není problém je přelít do virtuálních strojů a přistupovat na ně z tenkých klientů. Má to výhodu v nezávislosti na hardwaru; až bude server starý, prostě se to odmigruje na nový a jede se dál. Řeší to i problém se starými operačními systémy, pro které už třeba nejde sehnat hardware. Chce to pak trochu hledání, který hypervisor požadovaný předpotopní systém umí, ale dá se tak při životě udržet systém, který bys jinak musel nahradit.

Pokud je obsluhovaný HW připojený přes RS232 nebo USB, existují RS232oIP a USBoIP řešení. Je to obdobné síťovým printserverům; krabička, té dás IP adresu, k zařízení ji připojíš na kabel kde bylo původní PC, a do pecky přemigrované do virtuálu nahraješ ovladač a nasměruješ na patřičnou IP adresu. Dělá to např. Advantech, Moxa, a spousta dalších. Průmyslové verze jsou sice trochu dražší než pro domácí bastlení od Conrada, ale zato jedou bez závad dlouhá léta. Máme takhle provozovaných pár modemů na SMS, které jsou pomocí RS232oIP zpřístupněné službám na windowsovských failover clusterech, a nejstarší z nich jsme dodávali kolem roku '98.

Kamery... pokud jsou IP a používají nějaký standardní protokol, dají se přehodit na NAS nebo k tomu určený server a koukat na ně přes prohlížeč. Pokud jsou starší (proprietární nebo analogové), je nejlepší to udělat jako plánovanou modernizaci, jakmile začnou kamery umírat.

V podstatě je to jen otázka rozpočtu.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #87 kdy: 20. 12. 2020, 17:15:48 »
Dám reálný příklad, co bych chtěl vyřešit. Firma cca 15 PC. 1 server.

....

Našel jsem nějaký LTSP, což by mělo zdá se řešit. Prý to umí načíst root adresář klienta ze serveru a aplikace spouštět lokálně, což je přesně, co chci. Centrální správa přes web.

Některá PC bohužel kvůli proprietárnímu softu nemůžu dát na linux. Výrobní systém firmy je založen na offline excelu. Software pro ražbu jen win. Soft na docházku jen win. Kamerový systém jen win/mac. Soft pro celní úřad jen win. Ve výsledku můžu dát na linux jen polovinu PC.   

Myslis, ze je to dobre riesenie?
Takto si vytvoris SPOF. Odide ti server alebo sa nieco pokazi a nikto nebude moct pracovat. Pri tak malej instalacii a popisu co tam vsetko mate, by som ja v tvojom pripade nesiel cestou Terminal-server.
Pouzil by som hrubych klientov a to, co nejde nativne na Linuxe, by som skusil zvirtualizovat(ak vobec). Je to podla mna jednoduchsia(a mozno aj lacnejsia) cesta ako riesit to aby firma neostala ochromena ak vypadne server.

Nainstalujes klientov, vytvoris si z nich image(alebo este lepsie pravidelne zalohujes a restorujes pomocou Clonezilly Server Edition) a server bude sluzit ako zaloha. V pripade, ze sa nieco udeje na nejakom klientovi, tak nahodis posledny image, zo servera skopirujes data fungujes dalej.

A myslel by som na to ako sa do buducna zbavit potreby Windows stanic.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #88 kdy: 20. 12. 2020, 17:18:45 »
Ahoj,

pracuji na malé škole, máme Linux, a to jak pro učitele, tak pro děti. Důvodů je spousty, jak pro, tak proti, ale podle mne je jeden velmi důležitý, a to, že děti mají možnost poznat alternativu. Microsoft se snaží jak může uvrtat lidi pouze pro Windows (což chápu), ale je důležité mít nadhled i informaci, že existuje i jiná možnost. Jako hezký příklad je i Microsfot Teams a Google Calssroom. Ten první můžete provozovat pouze a jenom na Windows, ten druhý jen přes prohlížeč,a  to je mému srdci blíže.

D

Třeba moje děti (4 třída ZŠ) nemají problém s příkazovou řádkou. Příkazová řádka mi přijde jako jeden z nesrozumitelnějších a nejsprávnějších přístupů, jak ukázat funkce počítače. Dialog otázka - odpověď v terminál session je názorná a analogická reálnému světu, nepoutá pozornost barvičkama a nesmyslama, které v podstatě pouze vtahují do klamavého virtuálního světa. Počítač je stroj a dítě ho má primárně jako stroj chápat. Děti nemají problém poslat mail, vyhledat něco na internetu, tam používají GUI, ale didakticky dává smysl jít od příkazové řádky.

Re:Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?
« Odpověď #89 kdy: 20. 12. 2020, 18:35:26 »
Ahoj,

pracuji na malé škole, máme Linux, a to jak pro učitele, tak pro děti. Důvodů je spousty, jak pro, tak proti, ale podle mne je jeden velmi důležitý, a to, že děti mají možnost poznat alternativu. Microsoft se snaží jak může uvrtat lidi pouze pro Windows (což chápu), ale je důležité mít nadhled i informaci, že existuje i jiná možnost. Jako hezký příklad je i Microsfot Teams a Google Calssroom. Ten první můžete provozovat pouze a jenom na Windows, ten druhý jen přes prohlížeč,a  to je mému srdci blíže.

D

Třeba moje děti (4 třída ZŠ) nemají problém s příkazovou řádkou. Příkazová řádka mi přijde jako jeden z nesrozumitelnějších a nejsprávnějších přístupů, jak ukázat funkce počítače.

A kdyz prikazovou radku, tak rovnou nejakou univerzalni na ktere se lze prepinat mezi ruznymi OS....

https://devblogs.microsoft.com/commandline/getting-started-with-windows-terminal/