Ubuntu nebo Kubuntu?

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #15 kdy: 12. 11. 2020, 11:22:26 »
Jednoznačně kubuntu - prostě proto, že KDE má pracovní plochu a GNOME pracovní plochu nemá. 
Pokud to není komp na práci, ale jen na facebbok, youtube, atd, tak se dá krátkodobě žít i bez pracovní plochy, ale budoucnost to nemá.

i GNOME ma adresar Desktop. By me zajimalo, k jake "praci" tu "pracovni plochu" potrebujete.


Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #16 kdy: 12. 11. 2020, 12:42:56 »
Nějaké problémy taky může dělat Systemd, takže bych zkusil i něco bez něj. Když už chceš zkoušet Debian, tak zkus i Devuan nebo MX Linux.

Pokud seš ale zvyklý vše řešit zkrz systemctl, tak bys narazil. :-) Ale zkusit je můžeš.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #17 kdy: 12. 11. 2020, 13:17:10 »
Jednoznačně kubuntu - prostě proto, že KDE má pracovní plochu a GNOME pracovní plochu nemá. 
Pokud to není komp na práci, ale jen na facebbok, youtube, atd, tak se dá krátkodobě žít i bez pracovní plochy, ale budoucnost to nemá.

i GNOME ma adresar Desktop. By me zajimalo, k jake "praci" tu "pracovni plochu" potrebujete.

A navyše to nieje pravda,... pracovnú plochu má aj Gnome, dokonca aj ikony sa dajú dať na plochu, stačí si to v nastaveniach zmeniť.

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #18 kdy: 12. 11. 2020, 14:01:43 »
Ja som sa rozhodoval tiez medzi Kubuntu, Ubuntu a k tomu este Lubuntu , a nakoniec som skoncil s Debian minimal install s vlastnym nakonfigurovanym openboxom... a pre BFU v rodine mint alebo Lubuntu... dlho som takto fungoval ale momentalne som na Ubuntu s openboxom pretoze ma novsie jadro pod ktorym bezi nova grafika, ale v momente az vyjde nova verzia Debianu idem naspat... V ubuntu sa mi stale nieco pokazi a je to na moj vkus pomale, mozno to je mojou neznalostou neviem... kazdopadne nieje to prvy raz co tam mam problemy... KDE je problem samo o sebe - nepamatam verziu co by sla pouzivat bezproblemovo... osobne by som skusil este Mint (imho najlepsie distro pre bfu) a mozno to Lubuntu (kde sa da pozriet ako funguje openbox)
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #19 kdy: 12. 11. 2020, 15:38:08 »
[...]nakoniec som skoncil s Debian minimal install s vlastnym nakonfigurovanym openboxom
[...]ale momentalne som na Ubuntu s openboxom
[...] az vyjde nova verzia Debianu idem naspat... V ubuntu sa mi stale nieco pokazi a je to na moj vkus pomale
porovnavat rychlost Debian+Openbox Vs Ubuntu+Gnome3 je "trochu" nefer ne? ;-)


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #20 kdy: 12. 11. 2020, 16:05:28 »
Vieš, Linuxový kernel bez grafickej nadstavby, holoholý je najrýchlejší.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #21 kdy: 12. 11. 2020, 16:44:01 »
[...]nakoniec som skoncil s Debian minimal install s vlastnym nakonfigurovanym openboxom
[...]ale momentalne som na Ubuntu s openboxom
[...] az vyjde nova verzia Debianu idem naspat... V ubuntu sa mi stale nieco pokazi a je to na moj vkus pomale
porovnavat rychlost Debian+Openbox Vs Ubuntu+Gnome3 je "trochu" nefer ne? ;-)
@Linquerin sem se prehlidl ze si psal "Ubuntu s openboxem", tak se omlouvam za narknuti z neferovosti ;-)

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #22 kdy: 12. 11. 2020, 16:50:21 »
já používám Xubuntu 20.04 a nemám žádné popisované problémy

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #23 kdy: 12. 11. 2020, 17:02:02 »
Možno nevieš, ale pre použitie Linuxu sa najprv nahliada do DBS kompatibilného hardware aby všetko fiungovalo tak ako treba. To znamená, že nie každý počítač je pre Linux vhodný. Inak povedané, možno zistíš, že pre Linux budeš potrebovať lepší - kompatibilnejší počítač
https://linux-hardware.org/

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #24 kdy: 12. 11. 2020, 17:30:46 »
Možno nevieš, ale pre použitie Linuxu sa najprv nahliada do DBS kompatibilného hardware aby všetko fiungovalo tak ako treba. To znamená, že nie každý počítač je pre Linux vhodný. Inak povedané, možno zistíš, že pre Linux budeš potrebovať lepší - kompatibilnejší počítač
https://linux-hardware.org/

Nikdy som to nerobil, nikdy som problém nemal.

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #25 kdy: 12. 11. 2020, 17:48:15 »
=> Nikdy som to nerobil, nikdy som problém nemal.
Vždy na prvý šup všetko fungovalo, nemusel si nikdy nič dolaďovať?
Aj prepínanie grafík funguje v akomkoľvek notebooku bezproblémovo?

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #26 kdy: 12. 11. 2020, 18:21:34 »
=> Nikdy som to nerobil, nikdy som problém nemal.
Vždy na prvý šup všetko fungovalo, nemusel si nikdy nič dolaďovať?
Aj prepínanie grafík funguje v akomkoľvek notebooku bezproblémovo?


tak dolaďovať dolaďuješ akýkoľvek systém, bez ohľadu podpory HW. Prekvapivo mi fakt všetko funguje bez problémovo, a to mám skúsenosti s viacerými rôznymi HW. Prepínanie grafík je u nVidii trocha problematickejšie, to áno, ale není to že nefunguje, len potrebuješ nastaviť v NVIDIA X Sever ako to potrebuješ.

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #27 kdy: 12. 11. 2020, 20:49:00 »
Síce ti neodpoviem na tvoje otázky, ale skús reštartovať plasmu, mohlo by to pomôcť a vyhneš sa reštartu celého zariadenia.
Kód: [Vybrat]
kquitapp5 plasmashell && kstart plasmashell
Tak po dnešním uspání PC jsem to chtěl zkusit a nemám program kstart. Nabízelo to kstart5, tak jsem ho chtěl zkusit, ale pak GUI tak zasekalo, že ten příkaz ani nešel zadat :/
Ale díky za tip - někdy zkusím.

Možno nevieš, ale pre použitie Linuxu sa najprv nahliada do DBS kompatibilného hardware aby všetko fiungovalo tak ako treba. To znamená, že nie každý počítač je pre Linux vhodný. Inak povedané, možno zistíš, že pre Linux budeš potrebovať lepší - kompatibilnejší počítač https://linux-hardware.org/
No ale po prvotní instalaci mě asi všechno fungovalo jak má. Až po čase se to horšilo. Takže tam bych problém s HW neviděl.


Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #28 kdy: 13. 11. 2020, 09:04:28 »
Já bych to viděl na aktualizaci.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #29 kdy: 13. 11. 2020, 09:48:24 »
Jednoznačně kubuntu - prostě proto, že KDE má pracovní plochu a GNOME pracovní plochu nemá. 
Pokud to není komp na práci, ale jen na facebbok, youtube, atd, tak se dá krátkodobě žít i bez pracovní plochy, ale budoucnost to nemá.

i GNOME ma adresar Desktop. By me zajimalo, k jake "praci" tu "pracovni plochu" potrebujete.

A navyše to nieje pravda,... pracovnú plochu má aj Gnome, dokonca aj ikony sa dajú dať na plochu, stačí si to v nastaveniach zmeniť.

Tak jsem si to nahodil do virtualboxu a můžu potvrdit, že Ubuntu samožřejmě má složku desktop, nicméně komfort práce s plochou plně odpovídá stavu "Ubuntu nemá použitelnou pracovní plochu".
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P