Ubuntu nebo Kubuntu?

Ubuntu nebo Kubuntu?
« kdy: 10. 11. 2020, 16:08:27 »
Nazdar lidi,
mám dotaz. Sice se trošku bojím že dostanu sprchu nebo že se mi tu poperete vy, ale risknu to :)

Jsem bývalý Windowsák, který vždycky pokukoval po Linuxu. Loni jsem konečně úspěšně switchnul a to na Kubuntu. Důvodem výběru řady *buntu byla rozšířenost a velká podpora všeho možného. Důvodem výběru KDE byl mě více líbivý se design + větší možnosti přizpůsobení.

Po roce používání jsem ale trošku zklamán. Linux jako platforma je super a Windows už na PC určitě nepustím. Ale zklamala mě nestabilita grafických aplikací a vlastně celého GUI. Stav se ještě zhoršil, když jsem updatoval Kubuntu z 19.10 na 20.04. Teď se potýkám s problémy typu:
  • Při spuštění spořiče obrazovky se mě deaktivuje zvukový profil v PulseAudio. Musím jej povolit, abych mohl přehodit ze sluchátek na repráky.
  • Po uspání PC se mi rozdrbe krom jiných věcí i zobrazování stránek v Chrome. Pomůže jen restart PC.
  • Při spouštění her mi někdy řve reprák šumem. Hru musím vypnout nebo minimalizovat, přepnout na sluchátka a zpět na repráky. Hrou to není - dělají to minimálně dvě hry.
  • Občas nejde spustit nějaká hra. Pomůže jen restart PC.
  • Občasné padání nějakých GUI programů popř. celé Plasmy.
  • Při odhlášení se přihlásím a veškerý font je malý (myslím i ikony). Pomůže jen restart PC.
  • A další...
Já uspávám PC právě pro to, abych jej nemusel restartovat. A pak stejně musím? :(

Chtěl jsem tedy zkusit Ubuntu doufaje, že když je to výchozí Canonical distro, tak bude bezproblémovější a stabilnější. Něco málo jsem hledal, abych si domněnku potvrdil, a byl jsem překvapen, že poměrně často lidi doporučují z různých důvodů (nenáročnost na PC nebo dokonce i kvůli stabilitě) spíše Kubuntu než Ubuntu. Takže teď nevím :(

Je mi jasný, že hromada lidí mě doporučí úplně jiné distribuce a věřím, že by byly stabilnější. Ale raději bych zůstal na té *buntu hromádce, protože jsem na Ubuntu zvyklý ze správy serveru a teď už i z desktopu a obávám se, že bych si s jinou distribucí neporadil nebo bych přišel o hromady výhod. A ano, taky bych chtěl, aby to prostě vypadalo pěkně. Takže pokud myslíte, že je nějaké distro, které je dostatečně rozšířené a použitelné jako desktop a nabízí cca všechno co Ubuntu, tak můžete dát tip.
Ale primárně bych rád slyšel názory na Ubuntu a Kubuntu spíše od uživatelů těchto distribucí (ideálně kteří znají obě) - ne haterů :)

  • Která distribuce je stabilnější?
  • Která distribuce zvládá upgrade více bezbolestně?
  • Která distribuce je méně náročná na HW?

Díky moc :)


Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2020, 16:33:26 »
"větší možnosti přizpůsobení."

neni vzdy pravda, Gnome Tweaks umoznuje menit veci, ktere v KDE menit nejdou. Treba globalni rozlozeni klavesnice

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 10. 11. 2020, 16:39:33 »
Osobne mám Ubuntu, čo sa týka stability mi príde v pohode,... 18.04.5 je úplne bezproblémová ale chýbajú jej pár featur z 20.04.1, ktorá zas má tie featury ale má aj pár grafických bugov, asi najotravnejšie 2 bugy su prekrývajúce sa okná s viacerých workspacov v activity, a že priečinky nie sú skrolovatelné do konca v app menu. https://gitlab.gnome.org/GNOME/gnome-shell/-/issues/2535 https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-shell/+bug/1873725

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 10. 11. 2020, 16:47:56 »
"větší možnosti přizpůsobení."

neni vzdy pravda, Gnome Tweaks umoznuje menit veci, ktere v KDE menit nejdou. Treba globalni rozlozeni klavesnice
Ano, o tomto toolu jsem slyšel a zkoušel ve virtualizované verzi Ubuntu. Ty možnosti nastavení pro mě nejsou samozřejmě zásadní, ale líbí se mě třeba možnost přidávat funkce do pravé horní části okna - např. StayOnTop. Ale zjistil jsem, že v Ubuntu se k tomu taky dostanu pravým klikem na titulkovou lištu a to mi stačí.

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 10. 11. 2020, 18:51:21 »
Ještě jsem několikrát narazil na tip nainstalovat na Ubuntu prostředí KDE. Máte s tím někdo zkušenost?
Mě to přijde zvláštní, ale nevím co z toho vlastně vznikne v porovnání s Kubuntu. Třeba to smysl má.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 10. 11. 2020, 22:05:18 »
sice hry nehraju a zaroven problemy s HW muzou byt i jadrem a/nebo xorg ktere maji vsechny odnoze *buntu spolecne, ale zkus Xubuntu, pouzivam ho vsude a problemy s nim nemam, nekolikrat za den hibernuju/probouzim a restartuju vyjimecne jen kvuli aktualizovanemu jadru...

Ještě jsem několikrát narazil na tip nainstalovat na Ubuntu prostředí KDE. Máte s tím někdo zkušenost?
Mě to přijde zvláštní, ale nevím co z toho vlastně vznikne v porovnání s Kubuntu. Třeba to smysl má.
vznikne z toho vicemene to same, byla by dost velka nahoda ze ty nepatrne rozdily by ti vyresili problem, resp. instalace z Kubuntu ISO ma pripravenej vychozi desktop metabalickem "kubuntu-desktop", instalace z Ubuntu ISO pak metabalicek "ubuntu-desktop", rozdil nebude v jadru, zakladnich nastrojich/knihovnach, xorg/mesa, ale az v tom desktopu a zakladnich aplikace k nemu patricich, dalsi rozdil muze byt jinej vychozi DisplayManager/LoginManager...
kdyz do Ubuntu doinstalovavas KDE, tak instalujes metabalicek "kubuntu-desktop", v prubehu se te zepta zda chces prepnout vychozi DisplayManager z toho v Ubuntu na ten v KDE... vysledek by tedy mel byt stejny, akorat ze v systemu budes mit i desktop (a jeho vychozi aplikace, ktere se muzou/nemusi pred KDE schovavat) Ubuntu (tedy GnomeShell)...

Pokud bys chtel zustat u KDE, tak neoficialni varianta Ubuntu, kde misto (meta)balicku Kubuntu jsou jine/novejsi verze KDE primo od KDE vyvojaru, ale zaklad je Ubuntu LTS, tak zkus "KDE Neon" https://neon.kde.org

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 10. 11. 2020, 22:34:06 »
Kde Neon bych nezkoušel dnes jsem ho nahradil stabilním Kubuntu, alespoň pro můj desktop. Nicméně stačí doinstalovat Ubuntu desktop v Kubuntu a přepínat si jednotlivé prostředí. Či jiné prostředí. Také jsem to jednou takto provozoval. Či mít další oddíl pro testování jine distribuce. Myslím OpenSuse je také dobrá volba, ale raději Leap.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 10. 11. 2020, 23:23:44 »
Kde Neon bych nezkoušel dnes jsem ho nahradil stabilním Kubuntu, alespoň pro můj desktop. Nicméně stačí doinstalovat Ubuntu desktop v Kubuntu a přepínat si jednotlivé prostředí. Či jiné prostředí. Také jsem to jednou takto provozoval. Či mít další oddíl pro testování jine distribuce. Myslím OpenSuse je také dobrá volba, ale raději Leap.
Zalezi co za KDE Neon si mel, maji verze: User (vhodne pro uzivatele co chce stabilni/finalni vydani KDE), Testing, Unstable, Developer (tyto 3 jsou odstupnovane v poradi jak moc jsou nestabilni ve smyslu testovani vice a vice poslednim vyvojovych verzi)... Doinstalovat vice dalsich prostredi do *buntu (resp. jinym zpusobem nez sem vyse psal, kamkoliv) je samozrejme mozne, ale pak se ti budou michat vychozi aplikace ci sekce nastaveni (vyjma tech co maji poctive v .desktop definici povolene se zobrazovat jen v prostredi kteremu patri), na odzkouseni to jde, ale na bezne pouzivani (pokud clovek presne nevi co a proc dela) to neni...

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 10. 11. 2020, 23:40:36 »
Bral bych GNOME (Ubuntu). Řekl bych že má méně "bolístek" a pracuje se s tím lépe (můj názor). GNOME není tak rušivé a díky RedHatu je do něj investováno více peněz (lepší podpora hardware například, optimalizace). S náročností bych řekl že je to stejné, ale nikdy jsem to neměřil a upgrade určitě Ubuntu když je to "hlavní edice".

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 11. 11. 2020, 11:01:06 »
Měl jsem User edici. Na SSD disku i tak byl pomalý chod. Jaký máte názor na OpenSuse?

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 11. 11. 2020, 11:39:11 »
Ještě jsem několikrát narazil na tip nainstalovat na Ubuntu prostředí KDE. Máte s tím někdo zkušenost?
Mě to přijde zvláštní, ale nevím co z toho vlastně vznikne v porovnání s Kubuntu. Třeba to smysl má.

Ty "deriváty" Ubuntu jsou strašně nešťasná věc. Kubuntu je Ubuntu. Kubuntu není jiná distribuce než Ubuntu, je to jen varianta, jinak namixované. Sdílí to stejné repozitáře, systém až na GUI je shodný. Takže když odinstalujete GNOME a nainstalujete KDE v Ubuntu, tak dosáhnete stejného výsledku jako by jste nainstalovali "Kubuntu".

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 11. 11. 2020, 11:46:26 »
Super lidi. Díky - mám poměrně dost názorů. Když budou další, budu rád.
Ještě si pro jistotu zkusím aspoň letmo to Xubuntu, openSuse, Mint a raději i Debian. Ale myslím, že spíš skončím na (K)Ubuntu. Dost používám i KDE Connect, který vylučuje některé z uvedených distribucí. Ubuntu má sice GsConnect, ale nějak se mi nepovedlo spárovat zařízení (možná je to tím, že mám Ubuntu jen virtualizované).

Možná by bylo řešením dát šanci ještě tomu Kubuntu, ale jen LTS a pak upgradnout opět až na LTS a nonLTS verzím (a obecně upgradům) se raději vyhnout. Protože mám pocit, že nejvíc problémů začalo právě tím upgradem verze (přestože z nonLTS na LTS verzi).

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 11. 11. 2020, 11:49:27 »
Ještě jsem několikrát narazil na tip nainstalovat na Ubuntu prostředí KDE. Máte s tím někdo zkušenost?
Mě to přijde zvláštní, ale nevím co z toho vlastně vznikne v porovnání s Kubuntu. Třeba to smysl má.

Ty "deriváty" Ubuntu jsou strašně nešťasná věc. Kubuntu je Ubuntu. Kubuntu není jiná distribuce než Ubuntu, je to jen varianta, jinak namixované. Sdílí to stejné repozitáře, systém až na GUI je shodný. Takže když odinstalujete GNOME a nainstalujete KDE v Ubuntu, tak dosáhnete stejného výsledku jako by jste nainstalovali "Kubuntu".

Ano na toto téma toho hodně napsal k3dAR a myslím, že to chápu. Z toho důvodu mi to nepřijde jako pro mě rozumná volba. Takže toto pouštím z hlavy.

Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #13 kdy: 11. 11. 2020, 23:00:02 »
Síce ti neodpoviem na tvoje otázky, ale skús reštartovať plasmu, mohlo by to pomôcť a vyhneš sa reštartu celého zariadenia.
Kód: [Vybrat]
kquitapp5 plasmashell && kstart plasmashell

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu nebo Kubuntu?
« Odpověď #14 kdy: 11. 11. 2020, 23:36:18 »
Jednoznačně kubuntu - prostě proto, že KDE má pracovní plochu a GNOME pracovní plochu nemá. 
Pokud to není komp na práci, ale jen na facebbok, youtube, atd, tak se dá krátkodobě žít i bez pracovní plochy, ale budoucnost to nemá.
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P