Je Rust jazyk budoucnosti?

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #45 kdy: 12. 11. 2020, 01:10:43 »
Já už jsem ztracený případ, ale třeba to jiným pomůže.

Zvídavá otázka: A jaký jazyk máte rád Vy (když ne Rust)?

viz 13:00


oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #46 kdy: 12. 11. 2020, 07:23:51 »
Prima, to by měl někdo na wikipedii opravit, protože pohled na tamtu hrůzu mě odradil se víc o Rust zajímat. Dneska už znám Cython a Rust tak nepřináší nic, co by mě motivovalo opustit důvěrně známé vody, moje potřeby jsou nyní plně uspokojeny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rust_(programovac%C3%AD_jazyk)#Uk%C3%A1zka_trait%C5%AF
Spokojen?

Ja som napriklad rad, ze Rust je konzervativny a stabilny, pren ako nizkourovnovy jazyk je to priam ziadane. Nechcem kazdy rok riesit nekompatibilne zmeny. Keby sa ma riadit haipom tak uz je z neho javascript.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #47 kdy: 14. 11. 2020, 01:08:12 »
Rust bohuzel v posledni dobe nabobtnal do komplexity a samotne reseni lifetimu je na urovni hodne k posrani.

Vsichni kdo naskakali na rust train aby si neutrhli koule kvuli praci v C++ uz preskakali na programovaci jazyk Zig.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #48 kdy: 14. 11. 2020, 08:35:05 »
Vsichni kdo naskakali na rust train aby si neutrhli koule kvuli praci v C++ uz preskakali na programovaci jazyk Zig.

A to tvrdí kdo, křišťálová koule, nebo Tiobe?

anonacct

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #49 kdy: 14. 11. 2020, 10:28:59 »
ZIG nikdo nepoužívá.


Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #50 kdy: 14. 11. 2020, 10:51:54 »
ZIG nikdo nepoužívá.

No tak především by bylo záhodno na začátek uvést, že Zig je v zásadě jazyk pohybující se někde v kategorii C a ne C++, jak tvrdí kolega výše. Takže si s Rustem konkuruje opravdu jenom okrajově.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #51 kdy: 14. 11. 2020, 12:47:15 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #52 kdy: 14. 11. 2020, 12:54:35 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Co konkrétně bys dělal jinak? Obávám se každopádně, že syntaxe je to nejmenší, co případného uživatele C bude trápit, ale můžu se mýlit. U C++ mám pocit, že to snad ani není jazyk, ale několik jazyků vedle sebe a leckterý uživatel C++ už mohl zkoušet Haskell nebo jiné funkcionální jazyky a syntaxi tolik řešit nebude.
« Poslední změna: 14. 11. 2020, 12:57:41 od Ink »

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #53 kdy: 14. 11. 2020, 12:56:29 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Kód v rustu má tendence se zašmodrchat, ale pokud se člověk snaží to psát hezky, tak je to v pohodě.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #54 kdy: 14. 11. 2020, 14:38:08 »
Rust bohuzel v posledni dobe nabobtnal do komplexity a samotne reseni lifetimu je na urovni hodne k posrani.

Vsichni kdo naskakali na rust train aby si neutrhli koule kvuli praci v C++ uz preskakali na programovaci jazyk Zig.

No teda, koukal jsem se na něj, pár nápadů dobrejch, ale že by to byla konkurence Rustu...

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #55 kdy: 14. 11. 2020, 14:42:44 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Kód v rustu má tendence se zašmodrchat, ale pokud se člověk snaží to psát hezky, tak je to v pohodě.

Já mám opačnou zkušenost. Asi žádný jazyk mě zatím tolik nenutil kód rozšmodrchávat. Tím, že je naprosto striktní co se týče vlastnictví, sdílených a exkluzivních referencí, lifetimů, bezpečnosti přístupu z více vláken atp., člověka nutí kód předělávat, dokud tyhle věci nejsou jasné překladači, a jako vedlejší efekt většinou i programátorovi a čtenářům. Takže srovnatelnou funkcionalitu mi většinou v Rustu trvá déle implementovat, ale mám pak čistší, čitelnější a korektnější kód.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #56 kdy: 14. 11. 2020, 16:42:47 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Kód v rustu má tendence se zašmodrchat, ale pokud se člověk snaží to psát hezky, tak je to v pohodě.

Já mám opačnou zkušenost. Asi žádný jazyk mě zatím tolik nenutil kód rozšmodrchávat. Tím, že je naprosto striktní co se týče vlastnictví, sdílených a exkluzivních referencí, lifetimů, bezpečnosti přístupu z více vláken atp., člověka nutí kód předělávat, dokud tyhle věci nejsou jasné překladači, a jako vedlejší efekt většinou i programátorovi a čtenářům. Takže srovnatelnou funkcionalitu mi většinou v Rustu trvá déle implementovat, ale mám pak čistší, čitelnější a korektnější kód.

+1

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #57 kdy: 14. 11. 2020, 17:28:15 »
Mě RUST naprosto odrazuje syntaxí. Líbí se mi co to umí a jak to dělá, ale psát se mi v tom nechce. Podle mého názoru si hodně syntaxí ublížil v migraci lidí z C/C++, obzvlášť, když to je vlastně jeho cílovka.
Alespoň tak se mi to jeví.

Co konkrétně bys dělal jinak? Obávám se každopádně, že syntaxe je to nejmenší, co případného uživatele C bude trápit, ale můžu se mýlit. U C++ mám pocit, že to snad ani není jazyk, ale několik jazyků vedle sebe a leckterý uživatel C++ už mohl zkoušet Haskell nebo jiné funkcionální jazyky a syntaxi tolik řešit nebude.

Možná, že jsem tomu nedal potřebný čas, právě proto, že se mi na první pohled nelíbí. :)

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #58 kdy: 14. 11. 2020, 22:01:42 »
Sice je to trochu jiná kategorie, ale podle mě má velký potenciál Kotlin.
Při vydání .NET Core jsem dával velkou naději C#, ale dodnes nesplnil moje očekávání, hlavně kvůli oficiální podpoře multiplatformního GUI.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #59 kdy: 14. 11. 2020, 23:15:20 »
Sice je to trochu jiná kategorie, ale podle mě má velký potenciál Kotlin.
Při vydání .NET Core jsem dával velkou naději C#, ale dodnes nesplnil moje očekávání, hlavně kvůli oficiální podpoře multiplatformního GUI.

To ano, kotlin je vážně skvělý. Také si pohrávám se Scalou, doporučil bych se na ni také podívat, sdílí některé vlastnosti s rustem. Ale Kotlin a Scala jsou také úplně jiné kategorie.