Je Rust jazyk budoucnosti?

Ink

  • *****
  • 653
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #30 kdy: 10. 11. 2020, 07:32:11 »
Citace
Java otevřela nový segment. Python nahradil Perl.

Ja by som bol opatrný pri slove nahradil. V súčasnosti je dnes viac Perl programátorov,
ako v minulosti. Akurát ostantné jazyky sú populárnejšie a Perl nie je na očiach.
Skôr by som tipoval, že Python obsadil oblasti, ktoré mohol mať Perl. Na webe Perl
zas vytlačilo PHP.

Je pozoruhodné, že Python oveľa viac populárny ako Perl. Perl je len o 2-3 roky starší
ale jeho CPAN bol spustený v roku 1995!!! Python mal dlhé roky v tom chaos a jednodný
repozitár sa podarilo dosiahnuť len pár rokov dozadu.

1. PyPI je na světě od roku 2002, ale Python měl poměrně obsáhlou knihovnu v základní instalaci (batteries included). CPAN přinášel slušný dependency hell, vzpomínám si, jak jedno české fórum běželo na redakčním systému, který stavěl nad konkrétními verzemi knihoven z CPANu a jak bolestné bylo ho rozjet. Python už tenkrát měl Django a další podobné počiny, které fungovaly jinak. PyPi je výhoda, ale že bychom perlistům tenkrát nějak zvlášť záviděli, to ani ne.

2. Python se prosadil v oblastech, kam Perl nikdy neproniknul nebo se používal okrajově, ať už to je skriptování her nebo různých aplikací nebo vědecké výpočty.

3. V oblasti "systémových skriptů" vytlačuje řešení psaná dříve nejenom v Perlu, ale i v shellu nebo třeba C. Co je ale podstatné a v tom se přístup X nahradil Y mýlí, roste počet různých systémů a utilit obecně. Přísně vzato, Python nahrazuje jakýkoli turingovsky úplný jazyk. My, kteří jsme dříve dělali v C (ale vyrůstali na Basicu a Pascalu), pak v C++, jsme přešli na Python a následně třeba začínáme dělat s Rustem. Ale děláme věci, jaké se v C tenkrát nedělali a jsou zde spousty programátorů, kteří C neznají nebo ho v praxi nepoužili a jedou v tom s námi.


Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #31 kdy: 10. 11. 2020, 17:31:20 »
S dovolením bych se vrátil k rustu. Docela by mě zajímalo, jestli se ten jazyk vůbec ještě vyvýjí. Mě totiž příjde takový napůl mrtvý.

Proč? Před lety, když jsem ho zkoušel, tak jsem skončil na TcpListeneru, kterému nebylo možné nastavit timeout (a taková služba se prostě musí sestřelovat a tudíž je téměř nepoužitelná). Tenkrát jsem rust odložil jako jazyk ještě ve vývoji. Nic méně dívám se, že i po letech tahle základní funkcionalita pořád chybí. Exsituje sice crate net2, který vypadá, že by to mohl doplnit, ale tohle už mělo být dávno doplněné ve std. knihovně.

Neví někdo, jak je to s vývojem rustu? Tohle totiž moc živě nevypadá.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #32 kdy: 10. 11. 2020, 19:23:30 »
To nevím, ale má ošklivou syntaxi

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah<T: MaObsah>(tvar: T) {
to mě odrazuje se o něj víc zajímat.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #33 kdy: 10. 11. 2020, 20:50:42 »
S dovolením bych se vrátil k rustu. Docela by mě zajímalo, jestli se ten jazyk vůbec ještě vyvýjí. Mě totiž příjde takový napůl mrtvý.

Proč? Před lety, když jsem ho zkoušel, tak jsem skončil na TcpListeneru, kterému nebylo možné nastavit timeout (a taková služba se prostě musí sestřelovat a tudíž je téměř nepoužitelná). Tenkrát jsem rust odložil jako jazyk ještě ve vývoji. Nic méně dívám se, že i po letech tahle základní funkcionalita pořád chybí. Exsituje sice crate net2, který vypadá, že by to mohl doplnit, ale tohle už mělo být dávno doplněné ve std. knihovně.

Neví někdo, jak je to s vývojem rustu? Tohle totiž moc živě nevypadá.

Ano, Rust se "vyvýjí". https://blog.rust-lang.org/2020/05/15/five-years-of-rust.html

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #34 kdy: 10. 11. 2020, 20:53:16 »
To nevím, ale má ošklivou syntaxi

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah<T: MaObsah>(tvar: T) {
to mě odrazuje se o něj víc zajímat.

Možná se ti víc bude líbit novější

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah(tvar: impl MaObsah) {
popř jaký zápis by se ti líbil víc?



Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #35 kdy: 11. 11. 2020, 00:32:55 »
Rust = Scala + C++ + statická správa paměti a skvělé nástroje (Cargo, kompilátor snad do všeho možného)

Ink

  • *****
  • 653
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #36 kdy: 11. 11. 2020, 08:15:29 »
To nevím, ale má ošklivou syntaxi

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah<T: MaObsah>(tvar: T) {
to mě odrazuje se o něj víc zajímat.

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah(tvar: impl MaObsah)
Hledáš zbytečně výmluvy. Vystup z komfortní zóny a nauč se pořádný jazyk.  :P

Edit: Sorry, už to psal ava...

Ink

  • *****
  • 653
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #37 kdy: 11. 11. 2020, 08:30:13 »
S dovolením bych se vrátil k rustu. Docela by mě zajímalo, jestli se ten jazyk vůbec ještě vyvýjí. Mě totiž příjde takový napůl mrtvý.

Proč? Před lety, když jsem ho zkoušel, tak jsem skončil na TcpListeneru, kterému nebylo možné nastavit timeout (a taková služba se prostě musí sestřelovat a tudíž je téměř nepoužitelná). Tenkrát jsem rust odložil jako jazyk ještě ve vývoji. Nic méně dívám se, že i po letech tahle základní funkcionalita pořád chybí. Exsituje sice crate net2, který vypadá, že by to mohl doplnit, ale tohle už mělo být dávno doplněné ve std. knihovně.

Neví někdo, jak je to s vývojem rustu? Tohle totiž moc živě nevypadá.

Tohle by nestačilo?

https://github.com/KizzyCode/timeout_io/blob/master/tests/acceptor.rs

Chápu argumenty typu "tohle by mělo být v základní knihovně", ale to "dávno" je dost závislé na tom, kolik lidí to trápí a kdo to může přidat...

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #38 kdy: 11. 11. 2020, 11:38:02 »

Tohle by nestačilo?

https://github.com/KizzyCode/timeout_io/blob/master/tests/acceptor.rs
Chápu argumenty typu "tohle by mělo být v základní knihovně", ale to "dávno" je dost závislé na tom, kolik lidí to trápí a kdo to může přidat...

Tohle vypadá, že by i mohlo nějak fungovat, ale je to zase externí věc. Mě jde o to, že tohle se řešilo např. https://github.com/rust-lang/rust/issues/31615 v roce 2016. A jako tohle musí pálit každého, kdo píše síťovou službu. Přeci nemůžete zůstat viset na socketu dokud Vás nesestřelí.

Já nechci hanit rust, mě jen přijde, že sice žije komunita kolem jazyka, ale jazyk samotný už moc ne. Navíc, kdo vlastně za rustem stojí, Mozilla? To taky není moc perspektivní partner (v porovnání třeba s go a Googlem), servo je taky dead.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #39 kdy: 11. 11. 2020, 12:33:48 »

Tohle by nestačilo?

https://github.com/KizzyCode/timeout_io/blob/master/tests/acceptor.rs
Chápu argumenty typu "tohle by mělo být v základní knihovně", ale to "dávno" je dost závislé na tom, kolik lidí to trápí a kdo to může přidat...

Tohle vypadá, že by i mohlo nějak fungovat, ale je to zase externí věc. Mě jde o to, že tohle se řešilo např. https://github.com/rust-lang/rust/issues/31615 v roce 2016. A jako tohle musí pálit každého, kdo píše síťovou službu. Přeci nemůžete zůstat viset na socketu dokud Vás nesestřelí.

Já nechci hanit rust, mě jen přijde, že sice žije komunita kolem jazyka, ale jazyk samotný už moc ne. Navíc, kdo vlastně za rustem stojí, Mozilla? To taky není moc perspektivní partner (v porovnání třeba s go a Googlem), servo je taky dead.

Mnohdy je ta komunita důležitější než samotný jazyk.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #40 kdy: 11. 11. 2020, 13:00:33 »
To nevím, ale má ošklivou syntaxi

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah<T: MaObsah>(tvar: T) {
to mě odrazuje se o něj víc zajímat.

Možná se ti víc bude líbit novější

Kód: [Vybrat]
fn vypis_obsah(tvar: impl MaObsah) {
popř jaký zápis by se ti líbil víc?

Prima, to by měl někdo na wikipedii opravit, protože pohled na tamtu hrůzu mě odradil se víc o Rust zajímat. Dneska už znám Cython a Rust tak nepřináší nic, co by mě motivovalo opustit důvěrně známé vody, moje potřeby jsou nyní plně uspokojeny.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #41 kdy: 11. 11. 2020, 13:33:46 »
Prima, to by měl někdo na wikipedii opravit, protože pohled na tamtu hrůzu mě odradil se víc o Rust zajímat. Dneska už znám Cython a Rust tak nepřináší nic, co by mě motivovalo opustit důvěrně známé vody, moje potřeby jsou nyní plně uspokojeny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rust_(programovac%C3%AD_jazyk)#Uk%C3%A1zka_trait%C5%AF
Spokojen?

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #42 kdy: 11. 11. 2020, 19:57:54 »
Já už jsem ztracený případ, ale třeba to jiným pomůže.

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #43 kdy: 11. 11. 2020, 20:43:25 »
Já už jsem ztracený případ, ale třeba to jiným pomůže.

Zvídavá otázka: A jaký jazyk máte rád Vy (když ne Rust)?

Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« Odpověď #44 kdy: 11. 11. 2020, 22:56:06 »
I tak, většinou když se chci něco naučit o jazyce či jeho syntaxi základní knihovně tak se dívám na Rosetta Code a ne Wikipedii.