Macbook na prácu - stále je to problém?

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #30 kdy: 08. 09. 2020, 15:31:58 »
proc chce nekdo na praci macbook, pokud mu nejde o programovani na apple platforme?!?!
ja bych si vzdycky vybral radsi vykonejsi normalni notas nez apple, nota bene na programovani a kompilaci.

PROC????

Protože je ten systém víceméně unixový a funguje. Což vám píši jako vývojář na Linuxu. Výkon už dávno moc zajímavý není, na to stačí (tedy alespoň pro linuxové prostředí) skoro cokoliv za patnáct tisíc pokud dá člověk pozor, co je uvnitř za CPU a RAM si doplní do 16 GB.

Jako chapu, ze kazdy to ma jinak. Presto: dase rict, ze v podstate neni rozumne kazdodenne vyvijet na necem co uz z definice je kompromis (notebook na vyvoj je kompromis pohodli mobility a rychlosti). Low-end fakt ne.

Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Pokud muzu pridat muj use case:
Ja na notebooku typicky nevyvijim. Delam v CLionu a PyCharmu a proste Delli notas s i7 a 16GB + SSD ztraci dech.
Jo, da se to, ale jen jako nouzovka na cesty. Jenze intenzivni prace dava notasu zabrat, hreje se to a odchazi baterka.

Na seriozni vyvoj mam PC - Ryzen7 a 32GB RAM, ktery jsou v podstate akorat a 32" monitor. Linux a KDE. Projekt na kterym pracuju se sestavi na Dellu za 3 minuty, na PC je to pod 20 vterin. Kdyz neco ladim a intenzivne predelavam, je to strasne znat. PC stalo do 25k.

Kdybych mel mit pouze jeden system na vyvoj, urcite to bude notebook co parametry spis pripomina PC a ne plecka za 15 tisic co se za rok roztece.

-K-




Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #31 kdy: 08. 09. 2020, 15:41:19 »
Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #32 kdy: 08. 09. 2020, 15:52:46 »
Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

Setrit se musi. At to stoji, co to stoji!

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #33 kdy: 08. 09. 2020, 16:07:11 »
Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

Setrit se musi. At to stoji, co to stoji!

Cloud mi nezestárne a vyjde mě levněji. I po vypnutí lokálního stroje nebo výpadku spojení mi zůstane kurzor v editoru tam, kde jsem přestal psát a po zapnutí mohu pokračovat. To je k nezaplacení. Mezitím si v klidu může třeba kompilovat.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #34 kdy: 08. 09. 2020, 16:13:34 »
--doublepost--
« Poslední změna: 08. 09. 2020, 16:15:22 od Ondra Satai Nekola »


Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #35 kdy: 08. 09. 2020, 16:14:34 »
Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

Setrit se musi. At to stoji, co to stoji!

Cloud mi nezestárne a vyjde mě levněji. I po vypnutí lokálního stroje nebo výpadku spojení mi zůstane kurzor v editoru tam, kde jsem přestal psát a po zapnutí mohu pokračovat. To je k nezaplacení. Mezitím si v klidu může třeba kompilovat.

Ano, to je presne ten duvod, proc si lide cloud porizuji, aby jim zustal kurzor na miste ;-)

Ale pokud mas tak male pozadavky, ze "cloud" vyjde levneji a jeste to povazujes za nutne zminit :-D

Skoda jen, ze za tyhle penize ma cloud shitovou klavesnici a shitovy monitor.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #36 kdy: 08. 09. 2020, 16:21:06 »
Nechapu tazatelovu motivaci k prechodu na macOS. Teda pokud se nepta jen ze zvedavosti a pritom o tom ani neuvazuje. Pokud je na linuxu tak moc spokojeny, proc prechazet  :D Jinac me se na macOS delalo prijemne, stejne tak na Linuxu a momentalne i na windows. Zalezi co momentalne clovek potrebuje.


Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #37 kdy: 08. 09. 2020, 16:58:05 »
byť otcom, by som ju poriadne prefackal a "ukameňoval" zhnitými nahryznutými jablkami. Až by sa spamätala... už len za to že si pýta peniaze na "nóbl bazmek" aby sa mohla predvádzať ako egoistická <píp>(*ina). Ak si zarobí na to sama, nech si to kúpi, ale ja by som jej nedal ani cent na to.

Výchova dětí po bolševicku? :-)

No ako ja hovorím že občas treba aj tak, lebo potom sú tie deti úplne rozmaznané a egoistické.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #38 kdy: 08. 09. 2020, 18:20:33 »
Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

To je trolling?  ;D
Mozna ziju v jinym vesmiru a 32GB stroj s 16x CPU v cloudu v tom mym stoji nejak moc a v tom tvym je to asi jinak. Mozna kremikovy nebe?  ::)

Hele, vazne jsem zkousel dost veci. A nic co se da nazvat "cloud" reseni pro me fakt neni. Ani ekonomicky, ani ergonomicky :-D O tabletu, ehm, radsi ani nemluve.

Co pomohlo delegovat: po LANce je storage pro VMka. Mam iSCSI, sice jen gigabit... rozdil proti lokalnimu disku je znat. Ale zas muzu dat tem VMkam trochu vic RAMky na cache. Zkousel jsem i KVM server kdyz jsem nemel tak silnou sestavu, ale po upgrade mi staci moje PC.

-K-

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #39 kdy: 08. 09. 2020, 20:18:12 »
proc chce nekdo na praci macbook, pokud mu nejde o programovani na apple platforme?!?!
ja bych si vzdycky vybral radsi vykonejsi normalni notas nez apple, nota bene na programovani a kompilaci.

PROC????

Protože je ten systém víceméně unixový a funguje. Což vám píši jako vývojář na Linuxu. Výkon už dávno moc zajímavý není, na to stačí (tedy alespoň pro linuxové prostředí) skoro cokoliv za patnáct tisíc pokud dá člověk pozor, co je uvnitř za CPU a RAM si doplní do 16 GB.

Jako chapu, ze kazdy to ma jinak. Presto: dase rict, ze v podstate neni rozumne kazdodenne vyvijet na necem co uz z definice je kompromis (notebook na vyvoj je kompromis pohodli mobility a rychlosti). Low-end fakt ne.

Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Pokud muzu pridat muj use case:
Ja na notebooku typicky nevyvijim. Delam v CLionu a PyCharmu a proste Delli notas s i7 a 16GB + SSD ztraci dech.
Jo, da se to, ale jen jako nouzovka na cesty. Jenze intenzivni prace dava notasu zabrat, hreje se to a odchazi baterka.

Na seriozni vyvoj mam PC - Ryzen7 a 32GB RAM, ktery jsou v podstate akorat a 32" monitor. Linux a KDE. Projekt na kterym pracuju se sestavi na Dellu za 3 minuty, na PC je to pod 20 vterin. Kdyz neco ladim a intenzivne predelavam, je to strasne znat. PC stalo do 25k.

Kdybych mel mit pouze jeden system na vyvoj, urcite to bude notebook co parametry spis pripomina PC a ne plecka za 15 tisic co se za rok roztece.

-K-

Pouzivam NTB Lenovo P50 se 64GB RAM, na tom spoustim tak 2-3 hyper-v stroje, Pycharm a STS (eclipse)
A neskube se naprosto nic, zrovna pycharm neni ninak extremne narocny, ono v pythonu ani zazraky delat nejde.

Rano to cele zapichnu do docking station, pripoji se ethernet, externi monitory a muzu vysivat.
Menit stroje by pro me byl opruz. Stolni PC jsem mel naposledy pred 18 lety

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #40 kdy: 08. 09. 2020, 20:34:41 »
dcera 12 let je jak silena...
kdybys mel taky Apple ekosystem tak by holka hořce zalitovala kdyz bys ji dal do family a nastavil prave datum narozeni :-) Ale je fajn mit parental control co opravdu funguje.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #41 kdy: 08. 09. 2020, 20:36:46 »
když si koupí nový stroj, tak se jen přihlásí a za chvíli ho má připravený stejně jako ten starý. Člověk si řekne že dobrý, ale pak se dostane do situace, kdy to potřebuje a zjistí, že se to týká jen věcí ze storu. Já měl ale hromadu věcí nainstalovaných bokem nebo přes Homebrew.
Ty kecko, ze tys to nikdy nezkousel? Ja jo. Postavis ty dva macy vedle sebe, pripojis do jedne site, das neco jako prevest pocitac, zadas pin z jedne obrazovky na druhou a najdes tam potom VŠE. Uplne stejne jako se to dela na mobilech Apple.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #42 kdy: 08. 09. 2020, 20:52:18 »
Stroj na vyvoj nemusi stat raketu. Ale priority jsou, aby kompilace/sestaveni netrvalo vecnost a dobre se v tom prostredi psalo (ergonomie displeje a klavesnice). Svizny IDE - aby hinty a (napr) clangd serviroval vysledky rychle.  Aby se system nezakuckal ani pri par spustenych testovacich VMkach, spolecne s s tim java IDEckem a nejakym browserem, co dneska klidne sezere z RAM mnoho GB.

Většinu z toho lze vystrnadit někam do cloudu, na vývoj mi pak stačí plečka za 5 tisíc nebo i obyčejný tablet.

To je trolling?  ;D
Mozna ziju v jinym vesmiru a 32GB stroj s 16x CPU v cloudu v tom mym stoji nejak moc a v tom tvym je to asi jinak. Mozna kremikovy nebe?  ::)

K čemu by mi byl takový stroj s 32 GB RAM a 16x CPU? Abych na tom spouštěl zbytečné virtuální stroje? Obvykle je výhodnější si pronajmout přímo ty virtuální stroje, resp. služby. Většina z nich je v základu zdarma a na ten zbytek mi stačí i poměrně slabá mašinka.

Každý máme jiné požadavky. Pokud bych potřeboval výkon, který jsi uvedl, uvažoval bych spíš o serverhousingu.

iwtu

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #43 kdy: 09. 09. 2020, 17:00:17 »
Ahoj.
Som autor pôvodného príspevku.

Samozrejme, dock station je nutnosť. Prečo sa pýtam? Rád skúšam nové veci a cena nehrá až tak rolu.
Mal som možnosť používať Mac ale pár rokov dozadu boli problémy s docker a bashom, tak som switchol naspať na Linux.

Bol som fanúšikom prenosných notebookom, ale asi na to vykašlem. Teraz mám najvyššiu variantu Dell XPS 13, ten výkon nie je žiadna sláva a zvykne aj hučať.

Pravdupovediac, pokiaľ som nevývyjal pre .NET 4.x, tak sa mi vždy najlepšie pracovalo s Linuxom. Hoci som odrástol na Arch Linuxu, tak dnes by som videl na Mint. Odnož ubutnu, najlepšia podpora a použiteľné GUI.

Nepotrebujem nič fancy, často krát som rád používal Xfce. Jednoduché a funguje. Gnome 2 mi prišlo OK, pri Gnome 3 som vždy trpel a KDE mi už prišlo moc. Som človek, čo ma aj na mobile vypnuté notifikácie a alebo idem do nejakej apky cielene alebo tam nejdem. Snáď aj iPhone ma už dnes poriešené notifikácie.

Macbook bez homebrew si neviem predstaviť. Často používam aj midnight commander. Macbook je fajn, že ten systém +- funguje a má všetky tie non-work related appky.


Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #44 kdy: 09. 09. 2020, 18:10:22 »
Vyvoj v GO, C#, Java. Databaze, docker, porad bezicich mraky vselijakych kontejneru.
Dost grafickych navrhu (bohuzel jsem nikde nenasel jednoduchou nahradu za Sketch, a to mam Affinity Designer).
Pouzivam macbooka, ale vzdycky na nejakou dobu zavitam na Ferdoru a pak se zas pokorne vracim k macu.
Je to tak, proste to funguje, sychronizuje, zalohuje,... samo.
A jak bylo psane vyse, s presunem na novy stroj prenasim komplet vsechno jednoduse "na jeden vrz" na novy stroj.
Bez starosti, nastavovani, ... proste to fakt funguje.

Jak rikal kdysi muj kolega "mac kupujes na to, abys mel cas na praci".
EDIT: to ze se z toho stalo neco jako sperk a modni zalezitost je smula, kazdopadne osobne bych na praci nic jineho nechtel (mel jsem lenova, delly, za tech 30 let vsechno mozne, ale mac je mac... uz jen kvuli touchpadu a jeho funkcnosti).
« Poslední změna: 09. 09. 2020, 18:12:12 od Petr Jahoda »