Macbook na prácu - stále je to problém?

iwtu

Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 07. 09. 2020, 13:40:52 »
Ahoj.

Neviete, aká je situácia teraz s Macbookmi, čo sa týka developer prípadne devops práce? Programujem v rôzných jazykoch, ale už sme aj kompletne prešli na .NET CORE, tak si vravím, že macbook môže byť OK.

Jazyky: C#, Kotlin, Java, Python, C, Javascript frameworky.. V princípe už nič závislé na Windows, a keby aj, tak doma mám Windows PC.

IDE: vim alebo od JetBrains

Niekedy pár rokov som skúsal pracovať na Macbooku, ale docker s ním ešte úplne nefungoval tak hladko ako s linuxom a nakoniec na linuxe som pracovat rýchlejšie.

A samozrejme terminál. Neviem, ako to je bashom dnes, ale bash scripty pre OS X vtedy trebalo písať trochu ináč.

Úprimne vravím, že nejakú nekompatibilitu sa mi riešiť nechce. Pokiaľ mi Linux stále ušetrí čas, tak ostanem pri Linuxe.

« Poslední změna: 07. 09. 2020, 14:06:50 od Petr Krčmář »


Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2020, 15:33:09 »
Ten kdo na macbooku pracuje spokojene roky ti rekne, ze je to v pohode. pak bude par takovych co to neumi a ti budou brblat.
Docker for Mac je trochu pomalejsi pokud mas shared volumes kde je milion souboru (JS nebo PHP).
JetBrains v pohode, javisti a python taky. situaci kolem C# ekosystemu netusim.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2020, 16:01:08 »
Ten kdo na macbooku pracuje spokojene roky ti rekne, ze je to v pohode. pak bude par takovych co to neumi a ti budou brblat.
Docker for Mac je trochu pomalejsi pokud mas shared volumes kde je milion souboru (JS nebo PHP).
JetBrains v pohode, javisti a python taky. situaci kolem C# ekosystemu netusim.

A jak to bude az Apple prejde na vlastni ARM procesory misto Intel X86/AMD64 ? Myslim si, ze ta kompatibilita bude horsi a pokud to co potrebuji bude fungovat, tak emulace vse hodne zpomali.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2020, 16:22:54 »
Doporucuju slusny NTB s W10 a na tom zprovoznit Hyper-V a WSL2.

Wokna znamenaji nejlepsi podporu aplikaci, vse systemove na Linuxu.
Ostatne i wokenni HW treba od Lenovo, Dellu, vychazi lip, nez Apple

alex6bbc

  • *****
  • 1 428
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2020, 16:53:00 »
proc chce nekdo na praci macbook, pokud mu nejde o programovani na apple platforme?!?!
ja bych si vzdycky vybral radsi vykonejsi normalni notas nez apple, nota bene na programovani a kompilaci.

PROC????


Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2020, 16:59:04 »
Ten kdo na macbooku pracuje spokojene roky ti rekne, ze je to v pohode. pak bude par takovych co to neumi a ti budou brblat.
Docker for Mac je trochu pomalejsi pokud mas shared volumes kde je milion souboru (JS nebo PHP).
JetBrains v pohode, javisti a python taky. situaci kolem C# ekosystemu netusim.

A jak to bude az Apple prejde na vlastni ARM procesory misto Intel X86/AMD64 ? Myslim si, ze ta kompatibilita bude horsi a pokud to co potrebuji bude fungovat, tak emulace vse hodne zpomali.

Slibují že ne a že se konkrétně na toto změří, včetně podpory vývojářům, a není důvod jim nevěřit protože pro úspěšný přechod je to podstatné. Ale naživo to ještě nikdo mimo Apple nezměřil, ten hardware kit který je k dispozici je zatím přebalený čip z iPadu (takže výkonově jiný než co bude v Macích)

https://developer.apple.com/documentation/apple_silicon

a pokud si člověk odmyslí trochu bombastický jazyk, tak pokud jde o kvantitativní údaje, Apple si v těch prezentacích nevymýšlívá:

https://youtu.be/ybXPYjh0FKU?t=418

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2020, 17:02:30 »
Zůstal bych na Linuxu a neřešil to. Pokud neděláš multimédia, tak ti Mac toho moc navíc nenabídne.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2020, 19:31:18 »
proc chce nekdo na praci macbook, pokud mu nejde o programovani na apple platforme?!?!
ja bych si vzdycky vybral radsi vykonejsi normalni notas nez apple, nota bene na programovani a kompilaci.

PROC????
- spoluprace s iOS, synchronizace, prepinaji se mi hovory na ntb kdyz mam mobil "nekde" doma a vyple zvoneni...
- rodinny iCloud... tohle vsechno proste funguje (na rozdil od widlí)
- vykon uz davno v typickem pouziti neni podstatny parametr
- veci proste funguji
- nedavno jsem instaloval znamym widle10 - tvl wtf 3 povinne dementni otazky? instaluju to nekomu jinymu a notabene bych si sam nikdy nepamatoval nic z toho co jsem odpovedel.
- vsechno to tak nejak funguje (na rozdil treba od kejkli okolo aktualizaci ve win)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2020, 20:29:58 »
Zůstal bych na Linuxu a neřešil to. Pokud neděláš multimédia, tak ti Mac toho moc navíc nenabídne.

Pohledy se různí, já to třeba vnímám tak, že počítač je nástroj, který používám a potřebuju, aby spolehlivě fungoval, a nikoli hračka, kde furt něco ladím, takže mi toho Linux nedokáže moc navíc nabídnout. Na zbytek je CI, virtualizace a remote shell, a to nejen pro Linux (FreeBSD, OpenBSD, Windows, Solaris, ...). Mám v kotelně nabušený Intel NUC, který bych ovšem na zádech tahat nechtěl...

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #9 kdy: 07. 09. 2020, 20:34:04 »
Zůstal bych na Linuxu a neřešil to. Pokud neděláš multimédia, tak ti Mac toho moc navíc nenabídne.
Pohledy se různí, já to třeba vnímám tak, že počítač je nástroj, který používám a potřebuju, aby spolehlivě fungoval, a nikoli hračka, kde furt něco ladím, takže mi toho Linux nedokáže moc navíc nabídnout.

To je jen mýtus, že se na Linuxu musí furt něco ladit. Dnešní distribuce po instalaci normálně fungují a je vcelku zbytečné do nich vrtat.

alex6bbc

  • *****
  • 1 428
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #10 kdy: 07. 09. 2020, 20:41:44 »
To je jen mýtus, že se na Linuxu musí furt něco ladit. Dnešní distribuce po instalaci normálně fungují a je vcelku zbytečné do nich vrtat.

naprosty souhlas, windows je opruz, apple je zbytecne drahy hardware, kdyz chci efektivne vyuzit penize tak
koupim dobry notas, nandam linux a mam pohodovy zivot. opruzy s mingw, cygwin me uz na windows nebavi.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #11 kdy: 07. 09. 2020, 21:36:17 »
- veci proste funguji

Tohle slýchám od zastánců shnilého jablka pořád. Jen to nějak nefunguje v praxi.
« Poslední změna: 07. 09. 2020, 21:38:38 od qwertz345 »

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #12 kdy: 07. 09. 2020, 22:03:35 »
MacBook (Pro 2020) mám v práci. Jako, je to lepší než Windows, ale to není žádná laťka, protože všechno je lepší než Windows :) Mušky a mouchy se tam rozhodně najdou... Největší plus toho MacBooku vidím v designu / cool faktoru. Kdyby mi ale pro práci stačily programy na Linuxu, tak jdu spíš do něj.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #13 kdy: 07. 09. 2020, 22:33:51 »
- spoluprace s iOS, synchronizace, prepinaji se mi hovory na ntb kdyz mam mobil "nekde" doma a vyple zvoneni...
- rodinny iCloud... tohle vsechno proste funguje (na rozdil od widlí)
- vykon uz davno v typickem pouziti neni podstatny parametr
- veci proste funguji
- nedavno jsem instaloval znamym widle10 - tvl wtf 3 povinne dementni otazky? instaluju to nekomu jinymu a notabene bych si sam nikdy nepamatoval nic z toho co jsem odpovedel.
- vsechno to tak nejak funguje (na rozdil treba od kejkli okolo aktualizaci ve win)

Vetsina tehle argumentu je ciste uzivatelskych, nikoliv primo k praci. Poznamka k vykonu: Vyvoj softu a IDE je prave definice NEtypickeho pouzivani.

Pokud je to na vyvoj v java IDEckach, moje preference by byla: nejaky velky 17" padlo s velkym CPU a super displejem a morem RAMky + GPU - ala spis mobilni workstation. Nevim ale, jestli se takova Macbookova varianta vejde do Tvoji penezenky, nebo je to pres firmu.
Nesnasim leskly displej. To u me Apple naprosto spolehlive diskvalifikuje. Nevim, jak na tom nekdo muze neco opravdu psat, ty odlesky jsou totalni Mordor :)

I ostatni nastroje zmineny v OP bezi naprosto v pohode v Linuxu.... jestli chces fancy prostredi, mas treba KDE. Dneska je to uz fakt dost pouzitelny. Navic konsole je opravdu kvalitni terminal (barevny regex search i pro pribyvajici vystup - pro me extreme dulezity), narozdil od obycejnych simple termanalovych aplikaci z gnome a xfce.

-K-

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #14 kdy: 07. 09. 2020, 23:19:22 »
Mám pracovní MacBook Pro, ani nevím z jakýho roku, ale stál sto litrů a používám ho maximálně na konferenční hovory. Nikdy jsem si nezvykl na to rozhraní a už vůbec mi nesedí klávesnice. Ještě o kousek menší zdvih a už to jsou dotykové plochy. Kromě toho jsem měl problémy s provozem VirtualBoxu, kde nefungovala síť. Celej náš devstack byl založen na Vagrantu s VirtualBoxem, takže to byl docela velký problém. To ale mohlo být způsobené nějakým bazmekem, co tam naše korporace nainstalovala, aby mi mohla posílat emaily jak ten jejich stroj nepoužívám.

Moji kolegové ale Mac používají každý den a nestěžují si. Všechno co potřebujeme pro vývoj jsme tam rozjeli včetně Dockeru. Není to ale stříbrná kulka a všechny výhody co ti budou uživatelé Macu předhazovat mají své limity. Když mě kolega lákal na Mac, tak třeba říkal, že je super, že když si koupí nový stroj, tak se jen přihlásí a za chvíli ho má připravený stejně jako ten starý. Člověk si řekne že dobrý, ale pak se dostane do situace, kdy to potřebuje a zjistí, že se to týká jen věcí ze storu. Já měl ale hromadu věcí nainstalovaných bokem nebo přes Homebrew.

Pokud si zvykneš na jejich rozhraní a na fakt, že to je křišťálově čistý vendor lock-in, za který si ještě Apple nechá solidně zaplatit, tak to asi může nabídnout trochu pohody. Nedovolil bych si nikoho soudit za to, že používá Mac, ale pro mé potřeby jsem s Fedorou dosáhl stejně použitelného systému, z pohledu devopsáka bych řekl že i použitelnějšího, s hardwarem za třetinovou cenu.