Macbook na prácu - stále je to problém?

R.S.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #60 kdy: 10. 09. 2020, 16:24:28 »
Zdravím,
taky se přídám se zkušenostmi s Macem (16" 2019). Mám ho jako pracovní nástroj teprve 2 měsíce, předtím žádná zkušenost.

Do té doby laptopy výhradně od Lenova, Windows / Linux. Přešel jsem z důvodu nespokojenosti s Windows + Lenovo A485 (neustálé zamrzání, neustálé problémy). Je to v korporátním prostředí, takže důvodů, proč to padá, může být vícero (například všechen ten malware co tam korporace má, ve spojení s častým Webexem, Hyper-V virtuálkou, AMD drivery.... apod. Po roce jsem to vzdal).

Nuže, zkušenosti:
  • klávesnice (2019 16") je výborná (už to není s tím super-nízkým zdvihem), pouze přehození ctrl-alt je otravné, ale už jsem si docela zvykl (pouze chování v terminálu a VM... no není to moc konzistentní, ale to už zmiňovali kolegové nademnou
  • naprostá stabilita - ale 2x se mi opravdu stalo, že notebook se v pondělí po pátečním zaklapnutí rebootoval (tzn po zaklapnutí crashnul - přikládám to VMware Fusion, po upgradu již OK). Jinak ale uspávání fungovalo dobře i na Lenovech, asi jsem měl štěstí - kromě A485, tam to opravdu nevydželo ve sleepu přes víkend, anebo tak tak.
  • rychlost - dostatečná pro to co dělám (8 jádro) a 32GB RAM (nutnost). Příjde mi, že při stejných aplikacích mám více sežrané RAM na Macu než na Windowsech. ... Taky každá druhá appka je Electron...
  • aplikace - pokud člověk používá MS Office, tak je asi Mac jediná možnost oproti Windows, ale i tak je Office dost omezený a práce je pomalejší - subjektivně
  • oproti Windows mi vyhovuje kvalitní terminál co je po ruce, a jak kolega zmiňoval - Homebrew, bez toho by byl Mac velice omezený
  • Displej - oproti Lenovo laptopům s TN či low-end IPS displeji je to nebe a dudy - a už jen kvůli tomuto bych neměnil. Bohužel, u mě korporace vydává lenova pouze s "horšíma" LCD. Samozřejmě, pokud člověk může vybírat sám, ve stejné cenové kategorii myslím může mít i kvalitnější displej na Lenovu či Dellu
  • kvalitní reproduktory

A co mě moc netěší:
  • Pokud máte apple nabíječku bez uzemění, tak notebook kope / vrní při doteku. WTF apple? je toho plnej internet. Kabel s uzeměním si můžete koupit v Apple store za 599,- ... no neber to
  • minimálně na mém modelu (s 5300M ded. grafikou) při připojení externího monitoru vyskočí spotřeba o 20W (zapne se dedikovaná grafika), a začne hučet. opět WTF, je to ho plnej internet. Navíc pro práci ji vůbec nepotřebujeme, ale velký model bez ní se neprodává
  • docela to topí ... ale za to může z větší části Intel, a aspoň je to většinu času tiché
  • case insensitive filesystém - člověk je zvyklý z Linuxu a najednou toto .. :)
  • různé trable s pouštěním unsigned applikací / javaws appletů (legacy, korporace, však víte) ... pokaždé jít do nastavení a povolit ... navíc dle korporátních rules je toto dosti omezené, a nemůžeme to povolit natrvalo. Naštěstí pro každý soubor / aplikaci se to ptá jen jednou.


Celkově, za ty peníze bych ho domů nebral, hlavně proto, že má vše na základní desce a nejde vyměnit (např SSD).  Radši bych šel do kvalitativně srovnatelných lenovo či dellu, a ještě bych ušetřil.
Možná mě ale delší používání přesvědčí. BTW - nemám iphone, takže benefity ekosystému nevyužívám.

Pro práci používám nejvíc terminál, RDP, Slack, Teams, VMware Fusion, Office, Visual Studio Code, Geany, Webex ... Chybí mi na MacOS Visio.
« Poslední změna: 10. 09. 2020, 16:26:19 od R.S. »


Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #61 kdy: 10. 09. 2020, 20:05:18 »
Moja skúsenosť s Mac je všelijaká a rozhodne to nie je že všetko funguje. Kvôli vývoju apky pre MacOS som si kúpil pred pár rokmi Mac mini, myslím že to bol model 2011. Malo to 8GB ram, i7, SSD, dalo sa to používať až na občasné pády systému (pritom nič som nerobil, len to bežalo nonstop zapnuté). Úsmevné je, že niekoľko verzíí XCode (pre mňa osobne hrozné IDE) som vedel 100% spoľahlivo zhodiť keď som napísal #include, ani som nestihol napísať názov súbor, musel som # vždy písať ako posledné.
Tento model mi dlho nevydržal, lebo 5 rokov je pre Apple staré železo a nový MacOS (Mojave) už pre tento model nevydali. Samozrejme XCode vždy vydávajú len pre najnovší OS a bez neho nejde vyvýjať pre novšie OS. Apple drží vývojárov za gule. Takže som musel prejsť na novší model ktorý som ešte musel upgradnúť aby som mal porovnateľný HW ako na starom.
Vývoj v C++ je pre mňa čo som zvyknutý z Win že všetko funguje nočná mora, lebo hrozne veľa času trávim neproduktívnymi vecami (ani z linuxu si nepamátám také problémy). Prechod OS 10.13 na 14 myslím bolo treba začať podpisovať aplikácie, čo sa deje podstatne zložitejšie ako na Win a to nehovorím nutnosť telefonovať s nejakou číňankou pre získanie certifikátu, prechod zo 14 na 15 nutnosť notarizácie aplikácii a hardened runtime - taký nový sandbox popri starom, spôsob ako sa aplikácie bundlujú, dodnes sa mi nepodarilo rozbehať jeden framework použitý v aplikačnom bundle vnorenom v nadradenom bundle pri použití sandboxu. Vývoj na úrovni 20 rokov dozadu čo sa týka debugovania, hlavne crash reporting (čiastočne to zachraňuje google jeho crashpadom), atd, bolo by toho priveľa na jeden príspevok :) Hlavne sa teším, koľko času mi zabije prechod na ARM a čo zas príde o 1-2 roky.

Z používateľského hľadiska:

Finder - veľmi primitívny nástroj, možno nepoznám jeho tajomstvá, ale triviálne veci musím googliť, už len zadanie ľuvoboľnej cesty na disku je malé tajomstvo čo treba hľadať. Že nie som jediný idiot vidím aj na supporte, že to niektorých Macistom musím naučiť ako sa nastaviť do adresára, ale je toho viac čo mi vadí.Mám pocit že to je podobné ako windows explorer, ale mám jedno oko vypichnuté a jednu ruku zviazanú za chrbtom (verím že človek, čo to používa každý deň si zvykne, dokonca v najnovsom OS už vie finder aj otvoriť terminál na aktuálnej ceste, ale neviem kedy to pridali).

základné veci ako screenshot treba googliť zakaždým, lebo keď to človek nepoužíva každý deň tak si tie klávesové skratky na 3-4 prsty nepamätá.

Slávny jednoduchý presun na nový som nezvládol. Napríklad keychains sa mi nepreniesli, export a následný import mi vyrobili sekundárne keychains, ich prepnutie na primárne nejak nezafungovalo a po každom boote musim asi 5x zadať pre rôzne aplikácuie heslo do keychains. Už nemám silu riešiť to, google nepomohol. Mám tam pre vzdialený prístup google remote desktop, ale ten po reboote nejde pokiaľ sa nepripojím lokálne a nepozadávam všetky heslá.

Nečakal som že sa tak rozpíšem, nenapadá mi jediný dôvod, prečo by som chcel Mac, keby som preň nevyvíjal apku. Inak trochu pri ňom cítim nostalgiu z dávnych čias, možno že kláves CMD som kdesi videl na nejakom 8bite a na bežnom monitore (ne"retina") ten ich pixlované písmo je tiež retro keď si porovnám aký cleartype má Win a aký má Mac.

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #62 kdy: 11. 09. 2020, 17:15:23 »
Ahoj.
Som autor pôvodného príspevku.
...
Hoci som odrástol na Arch Linuxu, tak dnes by som videl na Mint. Odnož ubutnu, najlepšia podpora a použiteľné GUI.

Nepotrebujem nič fancy, často krát som rád používal Xfce. Jednoduché a funguje. Gnome 2 mi prišlo OK, pri Gnome 3 som vždy trpel a KDE mi už prišlo moc. ...

V souvislosti s citovaným textem si dovolím upozornit na Ubuntu MATE. Byl jsem v podobné situaci, když skončilo GNOME 2. GNOME 3 jsem dal šanci a několikrát ho zkoušel, ale také jsem vždy trpěl ;-). MATE desktop je fork původního GNOME 2 a v současné době už je (nejspíš) zcela přepsán do GTK3. Já Ubuntu MATE používám od vydání 14.04 (vydaném v 11/2014), samotné MATE s jinou distribucí ještě o něco déle a nebyl důvod měnit. V projektu Ubuntu MATE je jedním z klíčových lidí Martin Wimpress, který se později stal i zaměstnancem Canonical. V mezidobí mezi GNOME 2 a MATE jsem používal i XFCE, určitě přes rok, zkušenosti jen pozitivní, ale MATE mi prostě vyhovuje nejlépe. Kombinaci Cinnamon + Mint jsem vyzkoušel v "období hledání" taky, ale vydržela mi jeden den, některé věci mi tam nesedly, tímto je nezatracuji, jen píšu svou zkušenost. To hlavní sdělení mělo být upozornění na vyladěnou distribuci s MATE desktopovým prostředím.


Provozoval internetový portál, ale chodili mu tam lidi.

0x7F000001

Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« Odpověď #63 kdy: 12. 09. 2020, 00:01:14 »
Přešel jsem na mac 16” asi před pul rokem

Práce:
JS
Java
Frontend, backend

Dobré věci:
Display
Keychain
Safari
Touchbar
Jeden kabl do dockiny
Time machine
Magic keyboard
Magic Mouse
Touchpad
Propojení s telefonem (iphone)
Finder
Terminál
Kalendář
Siri
TouchID
Všechno šlape spolu, Mac, Telefon, Auto

Nevýhody:
Nic mě nenapadá, snad jenom, že jsem to měl udělat už dávno a ušetřil bych si spoustu nervů :)

Po všech těch katastrofických Lenovech(pomalých, s naprosto nepoužitelným displejem) a půltónových 17” Dellech je to velice příjemná změna :-)