Jak jste přežili svůj stav vyhoření

Jak jste přežili svůj stav vyhoření
« kdy: 11. 08. 2020, 18:26:14 »
Cesta do prace metrem/autobusem ze kteryho se mi zveda zaludek, pripadne poskakovani autem v precpane doprave. Pokud dojedete do prace a zustanou Vam pripevnena vsechna 4 kola k vasemu vozu nasleduje 8,5 hodin v korporatnim prostredi se spoustou dulezitych lidi co jsou tak duleziti, ze si to ani nedovedeme nikdo z nas predstavit. Pochopitelne vsichni sedime v jedne velke mistnosti, kde vsichni muzeme sdilet svoje napady a kreslit dve bubliny na tabuli a to nejcasteji se sipkou z leva do prava. Jedinci co zahadnym zpusobem ziskali "titul" expert nebo jsou nazyvani "master" neceho nebo manager neceho jineho se zmuzou i na 4 bubliny.
Obcas nejaka skoleni jak se stat "lepsim clovekem" a ze i "obchodni reditelka" tmave pleti podava stejne i lepsi vykony nez muz-beloch. Ti co se citi hodne "expert" radi nosi velke leskle hodinky, rozhazuji rukama do vzduchu a u toho pouzivaji terminy, kterym sami poradne nerozumi. Kazdopadne jsou hodne slyset behem konferencnich „kooolu“ a z 8 hodinove pracovni doby se razem stava v lepsim pripade 9 hodinova ve skupine “pratelskych, teamovych hracu” + kava zdarma.
Je “patek”, nejel jsem autem a cestou domu jsem si sel zacvicit. Dosel jsem do fitka i navzdory tomu, ze se me snazila prejet Limetka vezouci dva cizince za hudebniho doprovodu JBL reproduktoru.
Jako vzdy je fitko narvane tak jako vsechna okolni fitka v tuto dobu a vyvraci mytus, ze clovek potrebuje k zivotu kyslik. V ultra moderni designove budove se super automatizaci ani neotevrete okna a vzduchotechnika nestiha. Zrcadla praskaji pod naporem “insta stories” – “work hard, play harder” s poradne naspulenou pusou a zadkem narvanym do toho neprilehavejsiho obleceni. Vsichni  businessmani prijeli  v Audi A5, ale jeste nestacili sundat ramecek AAA Auto.  Sprchu si date radeji doma, protoze neforemna hmota tvorena tukem a samponem od “Old Spice“ uz nabyla volebni  moci a bosou nohou se ji nechcete dotknout ani omylem.
Nasleduje cesta zpet do sdileneho bytu. Je to za velmi pratelskou cenu a tak se to jeste vyplati. Budouci titul “otrok hypoteky” se tak mozna vytrati o neco malo driv.
Jelikoz je dalsi den sobota, mira psychicke frustrace je zvladnutelna, provoz na krizovatce konecne utichl, souseduv cokl prestal stekat a jeho rozmazleny dite hazet s hrackama tak si na chvili otevru pocitac. Jeste jsem schopnej se se zajmem ucit. 
O vikendu se snazim ztratit nekam kde me nic nepodnecuje a odpocinout si ale nejak to prestava fungovat a rychle se znovu vytocim na meetingu o dalsim “novem projektu”, ktery se rozjel tak nejak bez meho vedomi I pri uvedomeni nadrizeneho, ze tech x predchozich je stale porad nedoresenych a velmi problematickych, ale jsme agilni a v cloudu…
Je mi 28 a na pritelkyni ani dite nemam rozhodne myslenky a ani si to nedovedu predstavit. Obdivuji lidi co to v dnesni dobe stihaji spolecne se zamestnanim.
Soucasne zamestnani i bydliste asi budu muset opustit. Bud to a nebo se zblaznim. Chci nekam na pul roku, kde je klid. Uklidnit se a nejak restartovat zivot. Do korporatu se uz asi vracet nechci. 3x a dost. Vyhorel jsem. Uz dal nedovedu zit tady tu “skupinovou lez”, kreslit “vision boardy” a poslouchat sebezvany zivotni “kouce” s velmi obecnym receptem na stastny zivot.
Nekdo kdo prosel necim podobnym a popsal by jak se dostal ze stavu vyhoreni?   

« Poslední změna: 11. 08. 2020, 22:46:45 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #1 kdy: 11. 08. 2020, 18:34:40 »
najdi si IT job v nejakem mensim meste, nejake zamestnani se najdou, bude to za min penez, ale i stres bude snad mensi.

Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #2 kdy: 11. 08. 2020, 18:39:03 »
Podle me nemas jen problem s vyhorenim, ale obecne nejake psychicke problemy. Nemyslim, ze by stav sprch ve fitku nebo insta-stories souvisely s tvym stavem v praci.
Nicmene jsem v podobnem veku, ale takove stavy jsem zatim nemel. Pokud nekam na delsi dobu vypadnout, tak muzu doporucit treba Asii. Financne v pohode zvladnutelne, uplne jiny styl zivota, pro restart idealni. Navic tam muzes potkat spoustu zajimavych lidi a kdo vi, co z toho bude. Jen v dnesni covid situaci to budes muset asi o neco odlozit.
Druhou vec, co bych doporucil je zkusit zmenu zamestnani na nejakou mensi firmu. Nabidek je fakt spousta a lze si vybirat co ti vyhovuje. Naprosto neformalni atmosfera? Home-office? Remote work? Soustredeni ciste na development a byt mimo ty konferencni "kooly"? Vsechno jde sehnat.
Nicmene jak jsem psal na zacatku, podle me mas i jine, nez jen pracovni problemy a s tim nevim jak poradit.

Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #3 kdy: 11. 08. 2020, 18:58:04 »
Pěkně jsi to popsal. Jestli jsi ještě nečetl, přečti si Rozšíření bitevního pole od Houllebecka, možná se v tom najdeš, je to zábavný. Jestli máš nějaký psychický problém, tak je to možná ten, že ti ke spokojenosti nestačí syntetická plochá urbánní odosobněná realita, ale osobně mě spíš zaráží, že to většině lidí nevadí.

Každopádně je jasný, že pro tebe nemá smysl v téhle práci zůstávat. Najdi si jinou, nebo si dej oraz. Jestli je ti 28, jseš mladej, vem si půl roku nebo rok volno, jdi dělat nějaký dobrovolnický projekty (potřebujeme probrat rajčata, zbourat kurník a udělat novej, solární sprchu, mlít ječmen prasatům, kdyby ses extra nudil, haha), je jich v republice i po Evropě spousta (koukni na workaway), hodně se naučíš, potkáš nový lidi, aktivně si odpočineš, budeš v přírodě, budeš dělat něco co má smysl (to je opravdu důležitý), bude tě to stát akorát ušlej zisk, ale nemůžeš přece celej život strávit v kanclu, kvůli tomu by ani nemělo smysl se narodit..

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #4 kdy: 11. 08. 2020, 19:13:25 »
Půl roku v Baltistánu zaručeně pomůže.


Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #5 kdy: 11. 08. 2020, 19:40:32 »
me dost pomohlo v podobnym veku si ujasnit co nechci delat, pripadne co mi vadi a podle toho si hledat jak dal pokracovat.
vzal jsem si na pul roku volno, stravil jsem par mesicu psychoterapii, naucil jsem se nejaky novy veci a ted uz zase par let pracuju ale jinak nez driv (byt delam plusminus to samy, byt jinde nez driv)
a samo jsem upravil ty veci co me sraly, napriklad ted chodim do prace a z prace hodinu kolem hostivarsky prehrady. i kdyz to stoji 2 hodiny z kazdyho dne tak to pro me urcite neni ztracenej cas..
jestli ti vadi dlouha pracovni doba, tak to se da dojednat, staci se na to trochu zamerit..

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #6 kdy: 11. 08. 2020, 20:05:10 »
Ja som cca o 2^4 rokov starsi a vzdy pri zmene zamestnavatela som zazival stav, ze som menejcenny, nekompetentny a nic neviem... Niekedy tyzden, niekedy takmer tri... K vyhoreniu som sa blizil v nie IT firme, kde mali vyvojove oddelenie o cca 70 ludoch a robil sa in-house vyvoj. Dost neformalne, agilne (zatial asi najlepsie, co som zazil, aj ked malo svoje nedostatky) a projekty boli dost nahodne co do kvality. Snazili sme sa ale a boli sme DevOps. Skoncilo to na tom, ze vramci timu (tusim nas bolo 6), som sa vyprofiloval do tej "ops" casti a chybalo mi programovanie... Tam som citil deprimaciu z mnozstva meetingov (viac ako 6 hodin za tyzden meetovania sme ale nemavali a ak chapem dobre, to je "malo"). Rodina a nejaky ten mesiac (tusim nakoniec 3, kym som si volnym tempom nasiel vyhovujucu pracu) volna s novonarodenym dietatom kus pomohli. Nic lepsie ako materska (to bolo dakedy predtym) nie je. 6 mesiacov chodenia s dietatom po "atrakciach", preosievania piesku, ci nahanania sa za susedovimi psami s "klackom" a loptickou, ... To bol oddych (ale stale si nemyslim, ze nazov "materska DOVOLENKA" je korektny).

Skusim konstruktivnu radu: Skus zamestnanie na stavbe (murar, rodinne domy). Vramci ciastocne svojpomocnej stavby to vidim ako vhodnu prilezitost na oddych a zmenu typu myslenia a prace zaroven.

Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #7 kdy: 11. 08. 2020, 20:14:31 »
Mas docela literarni talent :-) Kdyz sem si to cetl tak mi naakakovali vzpominky na fight club a trainspotting.
Mam pro tebe radu co sem delal ja (ale nedostal sem se s depresi tak daleko) zacal sem si z toho delat hry.
Pozoruj ty lidi a prepovidej co udelaji... a hlidej si jak moc se trefis. Je to docela sranda.
Ty obrazky na tabulich jsou obzvlast zabavne. Jednou sem mel jeste pred vystoupenim jednoho kolegy nakreslenej v bloku stejnej obrazek jakej tam on potom vypotil (krome barvicek).
Vyssi level pak uz je si je vhodne polozenejma otazkama trochu zamotat...
Napriklad: Proc chceme vyvyjet pro cloud? Co nam to prinese? To leckdo nedokaze vysvetlit, protoze to delaji vlastne jen proto, ze to delaji vsichni ostatni a nikoho nenapadlo se zeptat....
Nebo proc zvolili agile software development? Jake ocekavaji vyhody oproti jinym metodologiim vyvoje? Z toho padaji krasne nesmysly....

A fakt se mi libi jak pises. Treba vazne potrebujes takovou sebemrskacskou korporatni terapii a pak napises bestseller :-)
Zkus to... a pak dej vedet... rad si to prectu.

Jo a jeste k ty rodine. Mozna je to pro tebe taky cesta. Taky sem si myslel, ze na to nemam cas. A hele... on se nasel :-). A pak se fakt muzes tesit domu... precist potomstvu pohadku, pohrat si, a mas pocit, ze delas fakt neco uzitecnyho.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #8 kdy: 11. 08. 2020, 20:30:53 »
Dát si dobrý steak nebo rovnou jít někam na opečené selátko, k tomu tanková Plzeň a pořádně se odreagovat. Samozřejmě i jinou formou, dle gusta. Hlavně nežít celý týden zaběhlým stereotypem, když už tedy práce a co s ní souvisí je povinnost, ale ten zbytek ne :)

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak jste prezili svuj stav vyhoreni
« Odpověď #9 kdy: 11. 08. 2020, 20:48:06 »
Děláš v oboru, kde je nabídka milionu pracovních míst, a za všechno, co se ti děje, si můžeš sám. Opravdu neexistuje důvod, proč dělat prostituci v korporátu. Někdo to zvládá a napakuje se za to strašlivými prachy (pokud je chytrý, tak to všechno uspoří a v 35 jde do důchodu), někdo holt ne a jde jinam; i tak bude mít mzdu násobně vyšší než za co lidi běžně žijí, takže argument penězi je taky mimo. Taky jsem dělal prostituci (ale jenom parttime jako freelancer při škole), ale pak jsem si řekl, že tohle se svým životem dělat nechci a asi bych to stejně nezvládal, a šel jsem jinam. Btw. místo ježdění autem a MHD a pak chození do fitka jezdi na kole…

Re:Jak jste přežili svůj stav vyhoření
« Odpověď #10 kdy: 12. 08. 2020, 07:07:58 »
Hele fakt se vykasli na to co si mysli ostatni. Delej si co chces ty a co tobe dela dobre.

Kdyz ti nekdo radi odjed na pul roku do asie nebo jet nekam kde je min stresu tak proste nevi zrejme o cem mluvi.
Zaklad je ujasnit si co me trapi. Ja jsem treba precitlivelej na vsechno a mel jsem uzkosti z kazdy kraviny. Kdyz bylo horsi obdobi tak jsem se budil pravidelne klidne ve dve rano a uz jsem neusnul. Hlava furt neco resila, nebyl jsem schopnej to v tu chvili ovlivnit, telo uz bylo rano na umreni a cekal me celej den.

Ta psychoterapie, to zalezi na koho narazis. Ale je to vybornej napad, mit nekoho kdo se v tematu vyzna a pomuze ti utridit myslenky. Jsou o tom knizky, nejaky zakladni rozhled si clovek udela taky i sam a pak se v necem treba uvidi.

Me treba prislo dobry, podivat se po vlastni rodine. Jak se chovaj. Jak se chovali dlouhodobe. Proc delali to co delali. Protoze preci jenom, mas stejny geny, ses z prostredi ktere se tak chovalo a podepsalo se to na tvoji vychove.
Zamyslet se nad tim co delam ja, jestli to je to co chci, jestli to ma smysl, jestli to nedelam - vlastne nevim proc.

Sepsat si co me trapi od toho co me trapi nejvic, po to co me trapi nejmin a to postupne po jednom resit. Kdyz se seznam bude zkracovat, bude ti lip.

90% textu mas o praci, pak zminujes rodinny zivot a bydleni. Mozna je poradi dulezitosti jiny nez tam naznacujes. Ostatni ten korporat davaj kvuli tomu, ze to maj nastaveny tak, ze maj na prvnim miste rodinu (svoji manzelku a deti ne rodice a sourozence), pak bydleni, konicky (nebo tyhle tri veci poprehazeny), pak dlouho nic a pak praci.

Taky zajimava vec je, ze nikdo nikde nepracuje 8.5 hodiny denne, vsichni maximalne pulku a ostatni cas je potreba se venovat sobe (at uz ucenim, jinou praci, nebo tim co te naplnuje).

Taky zazitej mytus je to, ze se da vyhoret jen jednou a pak ma clovek zmenit povolani. Je to naprostej nesmysl. Pokud se nevyresej problemy co to zpusobujou, muze se to dit opakovane a utek od veci to nemusi nikdy vyresit. Pochopeni co mam za problemy a jejich reseni tak abych ja mel radost, je to co me naprosto paradne fungovalo.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak jste přežili svůj stav vyhoření
« Odpověď #11 kdy: 12. 08. 2020, 08:47:02 »
Ked uvazim, co som presiel a kde som teraz, skusil by som nasledovne:
V zavislosti od stavu financnej rezervy, by zvazil ci si mozem dovolit dat vypoved, resp kombinaciu rezerva + podojit socialku (u nas pol roka).
Do toho hladat firmu, ktora ma uspokoji naplnou prace, ako tak financne aj kolektivne.

U nas to robia chalani tak, ze zaujemca sa u nas zdrzi kludne den, niekto sa mu venuje (zvycajne su to programatori), ak chce, chodi s nami na obed a po par dnoch mu rovno zabijeme do oci, preco k nam ist a preco neist :-)
(Vysvetlime mu pozitiva aj negativa z pohladu nas, poddanych :-) )
(Nie, nerobime to naschval, teda vlastne hej ale v dobrom, ono mesiac stracat cas s uchadzacom je strata casu pre vsetkych - takto si uchadzac urobi obraz o firme hned).

Dotycny potom chodi podla casu a chuti (zalezi o aku pracu ide, a ci sa to da zvladnut po skype alebo je lepsie sediet spolu, nakolko sa stale pyta).

Technicky vzate cca po 2 tyzdnoch by si mal vediet odhadnut, do akej firmy si sa dostal. (Vela napovie mrzutost kolegov, neuvolnena atmosfera v kuchynke ci pri fajcpauze, neefektivne porady,..).

Male mesto nemusi byt zaruka, ze bude situacia lepsia aj ked:
Je tu predpoklad, ze si ta budu viac vazit, ak je problem najst Tvoju profesiu.
Najomne moze byt nizsie.
Fitko sa najde iste aj tu, ale hlavne si skor v prirode (bike, peso,..).
(Poviem tak - byvam na dedine, pracujem v okresnom meste, a ked sme s kolegami zvazili ponuky z BA, zistili sme, ze sme na to financne cca lepsie (vzhladom na cenu najmu), nehovoriac o pracovnej dobe (frcime uz cca od 7:15  - ako kto- a  o 16:00 je firma prazdna, cas na presun nech 15 minut, co pri cca 1-2h v BA je tazko v pohode)(resp by som tieto 2h zabil cestovanim domov, co vyjde casovo rovnako a nakladovo mozno tiez).
(Netravit cas cestovanim pre mna nie je zanedbatelny fakt, ked mozem byt o 16:30 uz v lese a resetovat).

Potom vyznamny fakt moze byt otazka: toto chcem robit najblizsich x rokov a bude ma to bavit ? Chcem sa tu zakopat ?
(Zvlast ak sa jedna o jednoucelove, aj ked stabilne projekty typu uctovnictvo, sklad,. )
(Toto sa stale vyvija, prichadzaju do toho nove technologie, ale v podstate je to stale o tom istom).

Urcite nenastupovat do firmy cez dovolenkove obdobie, nikto sa ti nevenuje, vsetci su mrzuti a uz chcu vypadnut na dovolenku.

Niekto tu vyssie spomenul brigadu - zrovna ked som zrovna menil job, som vypadol pomoct znamym do DE ukoncovat v serverovni kabelaz. 2 tyzdnovka nonstop, 7,5h denne.
Mne osobne to prislo taka hlusina praca (zvlast ked si schopny si to od vrtania, cez tahanie az po test schopny urobit sam), ale skusenost zaujimava. (Nemci to robit nechceli, neviem preco).

Pozitivum z toho je, ze vediet plynule nemecky, tak si ma tam okamzite nechaju ako admina (som chvilu pobavene sledoval typka co osadzal servere, a potom sa nad nim zlutoval ), negativum - taky stavbarsky zivot - neskore nakupy, uvarit veceru, pivo, spat .. (inac ta kabelaz bola zaplatena vyborne aj na nemecke pomery).

Takze aj nahodna praca moze priniest necakanu ponuku.


Re:Jak jste přežili svůj stav vyhoření
« Odpověď #12 kdy: 12. 08. 2020, 09:17:48 »
Domnivam se, ze potrebujes jen dve veci. Poradne si zasukat a mit vsecko u zadele.
A pridam jeden zaruceny recept jak z toho ven - porid si dite. To ti prerovna zivotni hodnoty a priority.
Gréta je nejlepší.

Re:Jak jste přežili svůj stav vyhoření
« Odpověď #13 kdy: 12. 08. 2020, 09:24:40 »
Kup si motorku :)

Muzes pak vstavat v 5, 6 rano a cesta do hnusny prace se zmeni v prijemny vylet prazdnym ospalym mestem.
Den v kancelari bude prijemnejsi, protoze po konci prijde sladka odmena, nikdy nepojedes primo domu, nakonec zjistis, ze cele odpoledne a vecer jezdis a vratis se setmenim, plny skvelych pocitu a s prazdnou hlavou.

Zacnes vic cestovat, poznavat spostu mist, spoustu lidi. Vetsinou svobodomyslnych ... a vykasles se na otrocinu v korporatu.

Zalozis rodinu a prehazes si priority, poznas neskutecny stesti a pravou nefalsovanou radost.

Kdyz se ti narodi syn/synove, budes mit ten benefit, ze se "beztrestne" budes moci vratit do svych detskych let a vsechny ty veci co te driv bezvadne bavili ted dotahnes k dokonalosti. :)

Pak napis tu knizku, vlohy k tomu rozhodne mas. Sice to asi v tehle dobe nebude moc lidi cist, ale bude to unikat, casem doceneny a nakonec i slavny.

Drz se :)

Re:Jak jste přežili svůj stav vyhoření
« Odpověď #14 kdy: 12. 08. 2020, 11:17:47 »
Mno, hlavni problemy je ten korporat a bydleni, resp nedostaek penez na nej.

Neco podobneho jsem zazival pred cca 15 lety, tam do bylo este vytvrzeno regulaci najemneho, kdy nadlidi s dekretama bydleli za par supu a a podlidi bez dekretu byji dreni z kuze. v roce 2001 byla prumerna mzda 15000  a najem 3+1 v panelaku 2500 pro nadlidi, pro podlidi za 17000.

Korporat byl pro me vzdycky no-go, to vyzaduje specialni mindset, ktery umoznuje korporatnim devcatum v minisukni krenit se nebetycne blbym "vtipum" obtloustlych sefu. Tohle proste nedam.

Osobne jsem to tehdy vyresil praci na projektech v zahranici, to mi vydelalo dost penez, abych si mohl poridit za Prahou dum, nyni mi staci ke spokojenemu zivotu bezna IT prace kolem kilca mesicne, spokojenost, deti jsou zdrave a zena je rozumna.

Takze ted mas oproti me vyhodu, ze svinstvo typu regulace najemneho je historie, mas zase nevyhodu ze vydelat v zahranici uz neni takovy klondajk, jako pred 15 lety.

Je to na tobe, jak ze stavajiciho krysiho kolotoce vyskocis, zpusobu je povicero, jako prvni pokus bych zkusil odchod na volnou nohu. kazdopadne, bez risku zisk nebude.