Údajné zneužití licence SW

Údajné zneužití licence SW
« kdy: 11. 05. 2020, 14:43:23 »
Zdravím,

momentálně tu na firmě řeším jeden takový problém.

Ve čtvrtek 7.5.2020 se na mého šéfa obrátil zástupce jedné firmy, která vytváří SW na 3D kreslení, s tím, že jeho produkt byl bez licence provozován u nás na firmě.

Následně od téhož zástupce byl dodán jakýsi protokol s MAC adresou daného PC a časové období (několik měsíců).

A teď mi de o to, jak z toho ven.

PC bylo prokazatelně moje, nicméně, to PC jsem zdědil a vyčistil, tedy v rámci možností bez reinstalace SW, vyčištění proběhlo právě kvůli možným balastům a divným instalacím SW.

Onen "záznam" o používání Cracklé verze SW byl však za dobu mého užívání. To že PC z dobré vůle vedení užívám i se svým legálním SW na své vedlejší podnikání je asi irelevantní.

Největší zádrhel vidím v tom, že jakožto Elektrotechnik těžko budu užívat 3D Sw, když ho k výkonu své hlavní ani vedlejší činnosti nepotřebuji a kdybych potřeboval, tak máme na firmě X konstruktérů s platnými licencemi a podporou od konkurenční firmy.

To všechno výše uvedené jsem uvedl v mailu onomu obchodnímu zástupci. Ten mi opáčil, že mám možnost jak z toho ven: Vyčistit PC a prokázat to a dále si koupit licenci za 300k a tím validovat instalaci.  Tu první část jsem stejně již splnil, protože se přeinstalovávají postupně naše PC, ale tu druhou jsem odmítl s tím, že je bezpředmětné si kupovat licenci SW, kterou nepotřebuji a nikdy ani jako soukromá ani jako zaměstnanec ( potažmo firma ), potřebovat nebudu, protože na pracovišti již PLM SW provozujeme pod licencí.

Na to mi bylo odpovězeno, že se nám ozvou jejich právní zástupci (firma, která má vymáhání škody na starosti) za účelem vymáhání škody.

A teď má hlavní otázka, je vůbec možné, za předpokladu, že v PC zůstaly nějaké pozůstatky a ty opravdu logovaly na jejich server aby tyto logy použili jako validní důkazy? Ve firmě ani nikde jinde neni ani jeden výkres s příponou, kterou používají, není tu instalační médium, prostě nic. Už ani ten balast v tom konkrétním PC.

Můj názor je, že důkazní břemeno je na jejich straně a dokud mi tu nezabouchá četník na vrátka a neodnese si PC, tak nic nemají, jelikož a to je jen moje úvaha: mohou třeba logovat spuštění SW(balastu) ( i když to třeba bylo na pozadí windows bez uživatelského zásahu) ale už už nemůžou logovat konkrétní aktivitu uživatele uvnitř SW ani výstupy z něj (rozuměj soubory, který si člověk vytvoří).

Díky moc za každý názor
« Poslední změna: 11. 05. 2020, 14:47:01 od Fakeout »


flack

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #1 kdy: 11. 05. 2020, 15:02:05 »
Ahoj odpovedať ťi neviem, ale pred pol rokom som riešil podobný problém.  Jednalo sa o SW DS C...a, ale u nás sa vedenie bálo tahanic a SW kupili za podobnú(troška vačšiu) čiastku. Akurát že pre to nemajú využitie, ale obava z nejakého súdu vraj vo francúzsku konateľov desila. Osobne som tiež tvrdil že pokial niekto nepríde zhabať počítač na ktorom to bolo tak dokazovanie bude tažké. Mimo to som pochopil. Za mňa vyhodiť ten PC do potoka, urobiť verejný hotspot a robiť sa že nič neviem. Ale je fakt, že ako by sa to riešilo nemám predstavu.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #2 kdy: 11. 05. 2020, 15:05:27 »
Pokud by se mi zacal ohanet "zaznamem provozu" kdokoli jiny nez statni organ, poslal bych ho a) do riti a b) na UOOU.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #3 kdy: 11. 05. 2020, 15:09:18 »
Zásadní chyba byla komunikovat. Tím jste jim spoustu (nepřímých a asi i přímých) důkazů poskytl - minimálně jste potvrdil velkou část telemetrie, kterou mají zaznamenanou. V právu je prakticky vždy bezpečnější konat a mlčet, než se vyjadřovat.

Je zcela nepodstatné, jakou motivaci jste měl a jestli SW pro svoji práci potřebujete, či ne. Jednou z možností bránit se, že software komunikoval, aniž byste ho používal (tedy bez Vašeho vědomí). Oni se budou snažit prokázat, že komunikuje jen při aktivním využívání.

Zbytek už je podle mě na právníky a na spočítání si rizik. Nevíte, jestli Vás budou žalovat, nebo jestli jen dělají bububu. Nevíte, jestli prohrajete, vyhrajete, nebo částečně prohrajete. V každém z těchto výsledků ponesete jiné náklady na soud a právníky. Nevím, jestli právníci pro Vás pracují za advokátní tarif nebo za jiné ceny (je běžnější, že pracují dráž, než je AT).

Policie bych se v tomto případě moc nebál. Na základě zásady subsidiarity trestního řízení se bude PČR spíš snažit o to, aby byl spor řešený občanskoprávní cestou, než po linii trestní (ale ani to úplně vyloučit nejde).

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #4 kdy: 11. 05. 2020, 15:10:41 »
Ahoj odpovedať ťi neviem, ale pred pol rokom som riešil podobný problém.  Jednalo sa o SW DS C...a, ale u nás sa vedenie bálo tahanic a SW kupili za podobnú(troška vačšiu) čiastku. Akurát že pre to nemajú využitie, ale obava z nejakého súdu vraj vo francúzsku konateľov desila. Osobne som tiež tvrdil že pokial niekto nepríde zhabať počítač na ktorom to bolo tak dokazovanie bude tažké. Mimo to som pochopil. Za mňa vyhodiť ten PC do potoka, urobiť verejný hotspot a robiť sa že nič neviem. Ale je fakt, že ako by sa to riešilo nemám predstavu.

Klepnutí na hlavičku, bylo fo DS.... Na mnoha zahraničních fórech jsem četl, že je dobrá strategie je nutit předložit důkazní břemeno a slůšně je odkazovat na pouze papírovou korespondenci a stát si za svým. Problém je že 3K je pro mě jako soukromou osobu a i malou firmu dost velká částka za nic.


Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #5 kdy: 11. 05. 2020, 15:14:44 »
Pokud by se mi zacal ohanet "zaznamem provozu" kdokoli jiny nez statni organ, poslal bych ho a) do riti a b) na UOOU.

Asi narážíte na doktrínu ovoce z otráveného stromu. Podle mě to není tento případ. K telemetrii mohl dát uživatel při instalaci souhlas, případně může být vedlejším produktem nějaké online funkce. Radil bych panu kolegovi raději rozumněji, než někoho posílat do ... UOOU, bude to on, kdo z toho bude mít nepříjemnosti. I kdyby to pro něj dopadlo dobře, tak čas, nervy a možná cenu právníků už mu nikdo nevrátí.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #6 kdy: 11. 05. 2020, 15:27:05 »
Pokud by se mi zacal ohanet "zaznamem provozu" kdokoli jiny nez statni organ, poslal bych ho a) do riti a b) na UOOU.

Asi narážíte na doktrínu ovoce z otráveného stromu. Podle mě to není tento případ. K telemetrii mohl dát uživatel při instalaci souhlas, případně může být vedlejším produktem nějaké online funkce. Radil bych panu kolegovi raději rozumněji, než někoho posílat do ... UOOU, bude to on, kdo z toho bude mít nepříjemnosti. I kdyby to pro něj dopadlo dobře, tak čas, nervy a možná cenu právníků už mu nikdo nevrátí.

Děkuji pane Šilhavý. Kolega z bývalé firmy měl s DS podobný problém před rokem, konzultoval jsem to s ním. Celkem se vyplatilo aby po nich chtěl dokázat, že SW byl opravdu zneužit. Že není možné aby 8 měsíců sledovali provoz a po té době udělali bubu. Ještě chvílo polračovalo handrkování a pak byl klid. Nevím jestli je to tento případ. ale uvidíme. Ještě dotaz, právní kancelář, která zastupuje DS je z UK, tudíž už mimo EU, je to nějaká malá naděje?

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #7 kdy: 11. 05. 2020, 15:32:24 »
Celkem se vyplatilo aby po nich chtěl dokázat, že SW byl opravdu zneužit. Že není možné aby 8 měsíců sledovali provoz a po té době udělali bubu. Ještě chvílo polračovalo handrkování a pak byl klid. Nevím jestli je to tento případ. ale uvidíme. Ještě dotaz, právní kancelář, která zastupuje DS je z UK, tudíž už mimo EU, je to nějaká malá naděje?

Celé to co popisujete není o právu, ale o taktice. Oťukávání si druhé strany jestli je ochotná to táhnout až k soudu. Dost často není a pak se vyplatí bránit se všemi prostředky. Pokud ochotná je, tak zbytečnou obranou si navyšujete náklady. Není na to triviální odpověď.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #8 kdy: 11. 05. 2020, 15:52:33 »
Pokud to chápu správně, na tom vašem PC nakonec došlo k přeinstalaci celého systému, a období údajného neoprávněného používání po té reinstalaci nepokračuje. To je trochu nešťastné – po vašem prvním čištění možná zbyla v systému komponenta, která hlásila používání programu, a asi by se dalo prokázat, že tak činila bez ohledu na to, zda jste ten program skutečně používal. Pokud pak došlo k přeinstalování OS, může to vypadat jako pokus zahladit stopy.

Ty jejich logy samozřejmě jako důkaz sloužit mohou, i když šikovný právník by jejich věrohodnost nejspíš zpochybnil. Pokud byste ještě měl ten původní systém, bylo by ideální udělat jeho bitovou kopii (a ideálně ji opatřit časovým razítkem), aby bylo možné na ní později prokázat, že mohla logovat aniž byste aplikaci skutečně spouštěl (v lepším případě by dokonce ani nikde v systému nebyla nainstalovaná). Jinak samozřejmě ta aplikace by mohla logovat i co v ní děláte, ale pokud jste ji opravdu nespouštěl, tohohle se bát nemusíte.

Pravděpodobně jde spíš o hru nervů – kdyby si byli jistí, že aplikaci používáte, spíš by to řešili přes Policii, která by vám mohla počítač zabavit a jasně prokázat, že na něm ta aplikace je nainstalovaná. Vzhledem k tomu, že tenhle postup nezvolili, asi nemají v rukou tak silné důkazy a doufají, že se jim podaří něco získat alespoň přes mimosoudní vyrovnání. Klíčové je samozřejmě to, zda jste si jistí, že se ten software nepoužíval ani na vašem PC ani jinde ve firmě (MAC adresa může být naklonovaná).

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #9 kdy: 11. 05. 2020, 15:52:46 »
Uznavam, ze autor prispevku mozna i takticky uvedl polovinu pravdy, ale stejne, to nikdo nemyslite vazne, ze na zaklade nejakeho tvrzeni o udajnych zaznamech sitoveho provozu byste nekdo seriozne uvazoval o uhrade pozadovane castky. Ted vychazejme z toho, ze autor prispevku skutecne dany SW nepouzival jak tvrdi a tedy zadne dalsi dukazy nemuzou existovat. To je smesne...

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #10 kdy: 11. 05. 2020, 15:59:33 »
Osobne bych sel touto cestou:

- zajistil si dukazy pro pripadny spor, napr. formou prohlaseni zamestnancu/spolupracovniku/atd., ze dany SW se ve firme nepouzival a nebyl k tomu duvod, pripadne ruzne screenshoty, apod. Pokuste se to sepsat tak, aby to pochopila zena z oboru uplne mimo ten Vas. Nikdy nevite kdo z prace zmizi nebo se rozkmotri, zamestnanec se blbe shani 2 roky pote co pracuje nekde jinde a ochota podepisovat neco pro soud je uz minimalni.

- na e-mail bych vubec nereagoval.

- uklidil bych, tzn. klidne i reinstalace celeho PC; zde predpokladam, ze na PC nikdo v praci nepouziva jine crackle veci apod.

- prijde-li doporuceny dopis z nejake cizi AK (UK apod.) reagoval bych po porade s advokatem kratkym dopisem ve smyslu ze nic takoveho se nedeje

- pokud prijde dopis z lokalni AK, bral bych vec uz opravdu vazne (cizi AK obvykle nebude zastupovat pred soudy v CR, byt je to i prakticky uz dnes mozne).

Parkrat se nam stalo, ze se nekdo ozval ze porusujeme treba nejaky patent apod., ale nikdy z toho nic nebylo. Povedlo se byt uspesny i na te posledni zminovane urovni, kdy megaspolecnost mela zplnomocnenou celou radu advokatu az po ceskeho (Cermak & spol :) ).

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #11 kdy: 11. 05. 2020, 16:01:29 »
Uznavam, ze autor prispevku mozna i takticky uvedl polovinu pravdy, ale stejne, to nikdo nemyslite vazne, ze na zaklade nejakeho tvrzeni o udajnych zaznamech sitoveho provozu byste nekdo seriozne uvazoval o uhrade pozadovane castky. Ted vychazejme z toho, ze autor prispevku skutecne dany SW nepouzival jak tvrdi a tedy zadne dalsi dukazy nemuzou existovat. To je smesne...

Autor příspěvku přiznal, že software nainstalovaný byl a ještě druhé straně v naivní víře tyto skutečnosti potvrdil.
Podle mě je odpovědný vůči autorovi software, ale je možné, že může následně škodu vymáhat po předchůdci, který tam software nelegálně nainstaloval.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2020, 16:12:25 »
Tak to už jsem také viděl a je to taková chytrá past. Oni totiž vidí všechny nelegální licence (vůbec jim nevadí) a začnou obtěžovat až v případě, že je PC přihlášeno do domény nějaké společnosti. Tuším, že jim to reportuje licence manager a software tak nemusí být ani nainstalován, ale asi vidí i motohodiny, kolik ten SW měl nalítáno.

Je to takové moderní výpalné, i v mém případě došlo k zakoupení licence. SW byl jinak licencován, jen tato jedna kopie na notebooku ne.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #13 kdy: 11. 05. 2020, 16:12:47 »
Uznavam, ze autor prispevku mozna i takticky uvedl polovinu pravdy, ale stejne, to nikdo nemyslite vazne, ze na zaklade nejakeho tvrzeni o udajnych zaznamech sitoveho provozu byste nekdo seriozne uvazoval o uhrade pozadovane castky. Ted vychazejme z toho, ze autor prispevku skutecne dany SW nepouzival jak tvrdi a tedy zadne dalsi dukazy nemuzou existovat. To je smesne...

Autor příspěvku přiznal, že software nainstalovaný byl a ještě druhé straně v naivní víře tyto skutečnosti potvrdil.
Podle mě je odpovědný vůči autorovi software, ale je možné, že může následně škodu vymáhat po předchůdci, který tam software nelegálně nainstaloval.

Proc by za to byl odpovedny? Jestli SW byl nekde nekym jinym nainstalovan, ale nebyl uzivan? Z meho pohledu jsou dukazy tohoto typu absolutne nepostacujici.

Re:Údajné zneužití licence SW
« Odpověď #14 kdy: 11. 05. 2020, 16:14:21 »
Proc by za to byl odpovedny? Jestli SW byl nekde nekym jinym nainstalovan, ale nebyl uzivan? Z meho pohledu jsou dukazy tohoto typu absolutne nepostacujici.

Nainstalován = používán.
Dokonce i cold instalace je považována za užití.