Kam po ZŠ?

Kam po ZŠ?
« kdy: 31. 12. 2019, 21:48:50 »
Jsem v 8. třídě a pořádně nevím kam jít, vím že na to mám ještě dost času ale nechci nic podcenit. A vím, že se to zde již řešilo ale já jsem drobek jiný. :)
Rozhoduji se mezi https://www.vos-sps-jicin.cz/ a https://web.pslib.cz/ , gympl http://giosm.cz
Co se týče informací o mně, chtěl bych se živit programováním nebo strojovým učením, programuji již přes dva roky a zvládám věci jako MVC, OOP, apod. Co se týče programovacích jazyků tak C++, PHP, Python a JS, učím se ještě Rust. Zvládám práci s Linuxem. Takže se drobek bojím že pro mě je IT škola "moc špatná". Zatím mám takové známky, že když drobek přidám tak se na gympl dostanu ale bojím se předmětů jako zeměpis a biologie. 100% bych poté chtěl jít na VŠ, FIT ČVUT nebo MFF UK.
Kam bych měl jít?
Děkuji za odpověď :)
« Poslední změna: 31. 12. 2019, 22:07:30 od Petr Krčmář »


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #1 kdy: 01. 01. 2020, 00:11:39 »
bojím se předmětů jako zeměpis a biologie.
Gymplem se nic nezkazí. Já už jsem starej a věci se mění rychle, ale kdysi dávno, když jsem byl mlád, tak zeměpis na gymplu byl flákačka a biologii, ač mne vůbec nebavila, jsem taky dával bez problémů. Pokud plán je jít pak na ČVUT či MFF, tak gympl bude dobrý odrazový můstek.

hechj

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #2 kdy: 01. 01. 2020, 01:20:15 »
Ber gympl. Ze zeměpisu ani z biologie nepropadneš, maturitu uděláš, takže cesta na vysokou je otevřená. Není co řešit. Hlavně se nesoustřeď na známky, ale na znalosti. Přeji ti hodně úspěchů

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #3 kdy: 01. 01. 2020, 10:08:54 »
Pokud bys měl jít na školu, kde Tě budou "učit", co už v podstatě znáš, není to dobrá cesta. Gympl není špatný nápad, je klidně možné, že názor za pár let změníš a budeš mít všeobecné základy. Druhá možnost by byla jít na průmyslovku zaměřenou na něco jiného než programování a IT, rozšířit si záběr.

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #4 kdy: 01. 01. 2020, 12:14:48 »
Na pslib jsem chodil ještě relativně nedávno, učí se tam .NET (C#) a PHP (bohužel Nette), na Linux si skoro nesáhneš, docela dobře se naučíš sítě, hardware a nějaký CADy a automatizaci. Někteří učitelé dost namachrovaní, ale to bude asi všude. Jinak vybavenost na top úrovni.


Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #5 kdy: 01. 01. 2020, 22:40:55 »
Chodil jsem na SPŠ Jičín (elektronické počítačové systémy, 2007-13) a pak absolvoval matfyz. Škola se mohla posunout, ale v době, kdy jsem tam byl, tak se tam programování učilo mizerně (světlou výjimkou bylo bastlení na mikročipech) a náročnost byla nízká (průmky jsou často až druhá volba po gymplu i když ta jičínská je slušná). Ale s ambicí jít na matfyz bych volil gympl.

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #6 kdy: 02. 01. 2020, 01:36:53 »
Postrehy z gymplu:

Zemepis na gymplu moc tezky neni, jen trochu tezsi nez na zakladce, toho bych se vubec nebal. Biologie muze byt o neco tezsi, urcite tezsi, nez na zakladce. Ale taky se da zvladnout, kdyz se na to obcas kouknes, projdes OK. Na biologii se na gymplu moc nepropada.

Matematika, fyzika, chemie. To jsou pro vetsinu gymplaku strasaky, ze kterych i propadaji. Ale jako programator spis v tom budes vynikat a pomahat ostatnim. Neco jineho je matfyz (coz uz je vejska). Tam je matematika, fyzika, informatika nesrovnatelne tezsi oproti jakekoliv stredni skole ci gymplu.

Vypocetka je na gymplu docela flakacka i pro vetsinu lidi. Tam budes samozrejme mnohonasobne napred, mozna i neco naucis ucitele. Vysoka (MatFyz) je samozrejme o necem jinem.

Cestina, spolecenske vedy. Docela tezka, pro programatory a podobne technicky zamerene lidi je to kamen urazu, Cestina hlavne. A to jak gramatika tak literatura. Ale kdyz se na to podivas po skole, nepropadnes. Horsi je pak z cestiny maturita. Na vejsce technickeho razu uz cestina neni.

Vytvarna vychova a telocvik. Na vetsine skol je, pro zdejsi asi sproste slovo ale trocha pohybu hlavne programatorum neuskodi. Nikdo z toho nepropadne a i trojkka je pomerne extremni a vzacna znamka. Vytvarka je jeden z nejhorsich predmetu pro technicky zamerene lidi. Ale byva jen prvni dva roky a u nekterych gymlu j volba mezi vytvarnou a hudebni vychovou, tak se kresleni da vyhnout.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #7 kdy: 02. 01. 2020, 01:44:24 »
TL;DR bojím se, že pro tebe bude většina předmětů na většině SŠ příliš lehká, a nabízím nápady, jak to ohackovat.

Co se týče informací o mně, chtěl bych se živit programováním nebo strojovým učením, programuji již přes dva roky a zvládám věci jako MVC, OOP, apod. Co se týče programovacích jazyků tak C++, PHP, Python a JS, učím se ještě Rust. Zvládám práci s Linuxem. Takže se drobek bojím že pro mě je IT škola "moc špatná".

Hmm, tohle je blbé, protože najít střední, která by začínala na tvé současné úrovni a mohla tě dál rozvíjet, bude nejspíš těžké. Doporučil bych ty dvě kandidátské průmyslovky navštívit a velmi důkladně se na toto poptat (zejména jaké jsou možnosti prokázat, že to, co v daném předmětu učí, už umíš, a bude umožněno ti ho přeskočit - příp. dokonce přeskočit celý ročník pokud se ti to podaří správně nasbírat a seskládat; v případě toho v Liberci bys pak taky mohl třeba zkoušet místo předmětů co už umíš chodit na VŠ (TUL; ideální by samozřejmě bylo dělat si rovnou ty předměty na MFF pokud tam pak chceš jít, ale to asi vzhledem ke vzdálenosti nepůjde -- a vůbec, do toho Liberce bys dojížděl, nebo bys tam bydlel? nechceš pak rovnou zkusit něco v Praze a udělat tento hack s VŠ tady?)).

Po rychlém proklikání webu toho gymnázia mi přijde, že co do IT a technicky obecně to rozhodně na tvé úrovni nebude. Jestli budou ostatní předměty (pro tebe asi zejména matematika, fyzika…) použitelné zhodnotit neumím.

Ještě radši jednou napíšu, co že jsem se ti právě pokusil poradit, že se máš pokusit udělat, protože je možné, že si to, zvyklý na „lineární“ průchod školou, nedokážeš představit: Představ si, že přijdeš na matfyz, a tam se úplně na začátku učí základy programování - jako že cykly, funkce a tak. Ty víš, že to umíš, tak si zapíšeš Programování I pro pokročilé (které si můžeš představit tak trochu jako https://ksp.mff.cuni.cz/), a na to, jak se používá for a while, prostě nechodíš. Nebo po tobě chtějí nějakou úroveň angličtiny (asi taková trošku lepší FCE). Nabízí ti k tomu cvičení, a nebo můžeš jít rovnou na zkoušku, uděláš test a ústní pohovor a dostaneš to. A totéž třeba pro Úvod do Linuxu. A tu hodinu, co bys měl během roku angličtinu/Linux/..., si můžeš zapsat úplně cokoli jiného (a nebo třeba nic (zrovna u té angličtiny potřebuješ ty kredity, takže tam si místo toho musíš zapsat něco jiného)) -- buď nějaký předmět z vyššího ročníku (klidně i z magisterského studia a pak se to dá nechat uznat a splnění ti „přenesou“ -- takhle se dá udělat pětileté studium za 4 roky), nebo úplně cokoli co tě zajímá z celé UK i z některých spřátelených škol jako třeba FEL a FIT ČVUT (!). Mě třeba kromě počítačů vždycky zajímala biologie, tak jsem prostě vystudoval pár biologických předmětů. Nebo je populární chodit na nějakou historii, různé jazyky, právo…

No a naprosto ideální by mi přišlo, kdybys dokázal najít střední, co má tento model.

A kdyby se jim to nelíbilo/nešlo to kvůli rozvrhu (skákat mezi ročníkama a teď se to bude nějak překrývat a nevyjde to), tak ještě můžeš zkusit někoho přesvědčit, že si budeš dělat nějaké ty vzdálené online předměty co nabízejí některé typicky americké VŠ (osobně jsem to zatím nezkoušel). Pak můžeš třeba za dozoru někoho z té střední vyplňovat testy/udělat nějaký domácí úkol z toho kurzu, aby věděli, že to fakt děláš a neflákáš se.

Zatím mám takové známky, že když drobek přidám tak se na gympl dostanu ale bojím se předmětů jako zeměpis a biologie.
Nevím, mně tyhle předměty přišly na gymplu triviální, ale úroveň gymplů se strašlivě liší.

Gymplem se nic nezkazí. Pokud plán je jít pak na ČVUT či MFF, tak gympl bude dobrý odrazový můstek.
Zkazí. Já se na gymplu nenaučil kromě angličtiny a základů počítání s maticemi skoro nic (a to opravdu nebylo tím, že bych to podle jejich měřítek flákal - úplně všechna vysvědčení jsem měl s vyznamenáním). Takže to byla naprostá ztráta času (chodit tam každý den 8-15 sedět), který jsem mohl více věnovat na rozvíjení jiných věcí, které jsem dělal mimoškolně. Co se odrazového můstku na matfyz týče, tak jsem nemusel chodit na angličtinu (šel jsem rovnou ke zkoušce) a na rozdíl od kamaráda mě nemohli vyhodit za to, že bych ani na třetí pokud nedal na papír Gaussovu eliminaci. A to je asi tak všechno.

XX125

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #8 kdy: 02. 01. 2020, 08:06:29 »
Střední škola ti z programování nedá nic. Takže mi nejvhodnější přijdou dva scénáře:
- gympl: pořádně se nauč DVA jazyky + zabrousi do nějakého oboru, třeba technického přes volitelné předměty
- průmyslovka: třeba elektro, aby sis rozšířil obzory mimo programování a samozřejmě pořádne angličtinu

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #9 kdy: 02. 01. 2020, 09:47:48 »
Střední škola ti z programování nedá nic.
Nějaká správně vedená a elitní by snad mohla. Potkal jsem párkrát nějaké lidi z https://ssps.cz/ a přišlo mi to docela rozumné -- ale osobní zkušenost samozřejmě nemám.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #10 kdy: 02. 01. 2020, 11:03:46 »
Ještě promysli faktor, zda se jako programátor pak budeš chtít pohybovat jen v kanclu "v saku" nebo třeba zamířit i do něčeho praktického, průmyslu, robotika atd. Protože v tom druhém případě bych pak se snažil i získat vzdělání, v rámci kterého získáš uznané elektro vzdělání, abych dosáhl na vyhlášku 50, protože tu bez patřičně uznaného elektro vzdělání získat nejde. Dost to usnadní život v těchto oborech. Takže pokud nějakou střední odbornou, tak se ptát, zda součástí toho oboru je získání i vyhlášky nebo nabízí dobrovolný kurz, v rámci kterého toto vzdělání ti uznají (takže pokud půjdeš na čistě IT obor, tak to bude obvykle bez splnění elektorvzdělání, pokud na slaboproud, tak ho získáš, ale někde můžeš jít na IT obor a nabrat si dobrovolně předmět, kde pak ti dají papír, že máš ofociální potřebné elektrovzdělání).
Dodatečně, až budeš Mgr. Ing. ..., se to pak už hodně blbě honí (někdy to jde dohnat i na té vejšce dobrovolným kurzem). Každy nechce na staré kolena dálkově na učňák - píše zkrachovalý strojař, co se ze zoufalství musí živit IT v energetice, takže mu za zadkem musí sedět medvědář oficiálně kryjící to chybějící elektro vzdělání (a smějící se ti, že sice máš splněnou praxi i na vedoucího elektrosměny elektrárny, ale smůla), když musí hrabat na počítač někde v elektro rozvaděči....

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #11 kdy: 02. 01. 2020, 12:19:40 »
...abych dosáhl na vyhlášku 50, protože tu bez patřičně uznaného elektro vzdělání získat nejde...
S tímhle názorem lze polemizovat. Na vyhlášku 50 "dosáhne - musí dosáhnout" i třeba noční vrátný nebo uklízečka. Jde o to, na jaký paragraf. Elektrovzdělání je podmínkou k dosažení §5 - 10 (o §11 si nejsem jistý, ten se mne netýkal).

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #12 kdy: 02. 01. 2020, 14:27:34 »
Ano, mohlo být přesněji, samozřejmě je myšleno aspoň na §5.

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2020, 01:03:55 »
V minulém století těsně po revoluci na gymplu v Litoměřicích jsem s úctou z povzdálí sledoval, co dělají kluci v programátorské třídě na hodinách "programování". Jasně tehdy nějaký Turbo Pascal, ale učil je starší pán, který toho o algoritmizaci věděl zřejmě opravdu hodně. Samozřejmě měli za úkol spoustu práce doma (v dobách, kdy osobní PC byla dost drahá sranda - alternativně bylo možno vysedávat v učebně, když zrovna nebyla nějaká výuka) ale ti kluci šli na vejšku prakticky už jako hotoví programátoři. Dva z nich tehdy napsali soft na tvorbu rozvrhů pro celý gympl - uživatelské rozhraní v Turbovision, zřejmě i vnitřní datový model dost echtovní OOP, tisklo to na jehle hezké tabulkové rozvrhy na několik stránek A3. Jo to byly časy... Já byl v humanitní třídě, kvůli jazykům  - takže jsem utrpěl určitou porci literatury a dějepisu. A do počítačové učebny jsem chodil vysedávat taky :-) A do městské knihovny, protože tehdy nebyl Internet, a modem k počítači kvůli visení na BBSkách na telefonní lince byl taky drahá sranda, známá spíš z doslechu...

V zásadě: užívejte mládí a věnujte se tomu, co Vás baví. V tom máte šanci bejt opravdu dobrej.
A pokud se týče třeba těláku: co zamlada a za svobodna natrénujete, to se Vám bude sakra hodit v pozdější době, až přijdou děti a sedavé zaměstnání.

Re:Kam po ZŠ?
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2020, 13:05:27 »
Poznal jsem spoustu skvělých programátorů, ale každý z nich si s sebou nese nějaká slabá místa v závislosti na SŠ, kterou absolvoval.
Takže pokud chceš programovat i netechnické věci a případně časem dělat AI, je gympl lepší volba, protože získáš širší rozhled a je tam víc (pro AI) relevantní matematiky. Pokud Tě zajímá i elektronika (bastlení), případně nízkoúrovňové programování, je naopak průmka lepší volba.