Těžké OOP problémy

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #555 kdy: 17. 11. 2019, 22:59:25 »
Pro mě je katolická církev jako instituce, která by měla vést člověka k Bohu naprosto mimo. Vždyť nedodržují snad nic z toho, co Ježíš přikázal. Ale to prosím ber z mé strany jen jako takovou poznámku skrze zatnuté zuby. Nechci to rozvádět ani dokazovat.
Ke které církvi nebo větvi se hlásíš, pokud to není moc osobní? (Ta otázka tady na tebe už zazněla, odpověď jsem možná přehlídl)

Chces konvertovat? :-) Tipoval bych ze rastafarian :-) Nebo jina odnoz co ma problem s trojjedinosti (wink wink)


Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #556 kdy: 18. 11. 2019, 17:00:32 »
Použil jsem výraz "totální rozklad křesťanství" a i teď co jsem se podíval na ta klíčová slova si to myslím. Definice křesťanské víry se v přůběhu historie měnila a přizpůsobovala se moderní době, ale vždy tam byly nějaké povinnosti a rituály (modlení, křty, zpovědi, v neděli do kostela, desátky ...). Jestliže dnes bude jedinou povinností "hledání co je správné a podle toho se chovat", tak to znamená konec křesťanství
Vůbec jsi nepochopil pointu. Zkus třeba ten citovaný článek přečíst od té citované pasáže do konce. Dočteš se tam např. i tohle:
Citace
Důležitá je tedy výchova svědomí. Existují různé systémy výchovy, které mají své zastánce a odpůrce. V oblasti výchovy svědomí můžeme mluvit o dvou základních názorech. První názor předpokládá vytvoření a zažití systému přikázaných a zakázaných skutků. Morální teolog sestaví seznam povinností a zákazů, který si má člověk osvojit.
Křesťanství nerezignuje na své poselství. Pořád si myslíme, že je to nejlepší cesta k Bohu. Zároveň ale přiznáváme, že můžou existovat i jiné cesty, protože "nevyzpytatelné jsou cesty Páně". Nesoudíme my, soudí Bůh.
Píše se tam:
Citace
Z tohoto důvodu je nutná na jedné straně správná výchova svědomí, na druhé straně konfrontace svědomí s vnějšími objektivními normami (Písmo, přikázání lásky, autentický učitelský úřad církve)
Citace
ale hlavním úkolem je „následování Krista“
takže to pořád počítá, že tím hlavním vzorem pro šlechtění svědomí budou staré svaté knížky. S tím nesouhlasím. Moderní odborná psychologická studie, která se zabývá lidskou psychikou může být přínosnější než nějaká knížka 2 tisíce let stará. Na základě psychologické studie se může člověk lépe vžít do motivace vrahů a lépe si tak pro své svědomí vyhodnotit jaký trest je správný. Jestli převýchova, doživotní izolace, elektrošoky, trest smrti atd.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #557 kdy: 18. 11. 2019, 17:02:55 »
Přidám se k Bohu, protože je nejsilnější => přežiju
Přidám se na stranu svého svědomí = proti Bohu => zemřu
Bůh tě stvořil, a má na tebe malej, nijak omezující požadavek. A ty se s hrůzou otočíš, a prohlásíš, že se zbláznil, že to je proti tvému svědomí.
Jaký je to požadavek?
Nesmíš nikomu ubližovat.
S tím mé svědomí nemá problém. Jen taková vsuvka. Kdybych se doma ve svém bazénu koupal nahý a soused, který ke mě vidí z okna by řekl, že to je nemravné a bude mít pocit, že mu moje nahota ubližuje, tak musím si dát plavky? Né nejsem nudista :), jen takový příklad, jak by tohle řešil křesťan.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #558 kdy: 18. 11. 2019, 17:32:25 »
1/ Kdy podle tebe Bůh, Stvořitel nebe a země, zanikl, a proč si to myslíš?
Nevím jestli zanikl, ale mohl zaniknout. Viz:
Může všemohoucí Bůh zařídit, aby vesmír fungoval bez něj?
Může všemohoucí Bůh ukončit svoji vlastní existenci?
Ano a ano.

2/ Ten seznam bych dělal jinak:
a/ Existuje Bůh? Ano/Ne
b/ Pokud ano, je Bible (Korán, Védy, Papež) od něj?
c/ Pokud Bible ano, co říká?
d/ Pokud sem pochopil, co říká, řídím se podle příkazů, které tam jsou na mě kladeny?
Místo slova Bible si dosať slovo "Mein Kampf" a zjistíš, že jsi popsal pouze fanatismus - nekritické plnění příkazů z nějaké knihy. Bible není od Boha, ale od lidí.

4/ Víra je věřit, že Bůh existuje. A další víra je věřit, že Bůh dodrží co slíbil. Další víra je, že když ve všem, co pozoruju tak jednal spravedlivě, tak jednal dozajista spravedlivě i ve věcech, které jsem neviděl. Další víra je, že pokud mi něco není jasné, tak ten problém bude ve mě, a ne v něm. Protože v Něm nikdy nebyl, takže statistika. (hint Abraham)
Pokud si něco nedokážeš vysvětlit svým rozumem, tak to je víra. Můžeš se tomu rozumem přibližovat, vytvářet výpočty pravděpodobnosti, ale pořád to zůstává vírou. To co popisuješ u spravedlnosti je oddanost Bohu.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #559 kdy: 18. 11. 2019, 17:46:04 »
Právní "vina" se v těchto případech hledá obtížně, ale "nemoc", kterou by bylo záhodno léčit modlitbou, svátostmi atd. tam každý najde snadno.
To je jenom hra se slovíčky. V podstatě jsi jinými slovy napsal to co BoneFlute:
A pak je samozřejmě otázka, podle jakého vzoru to svědomí srovnávat. Podle českého zákoníku bych to teda já osobně nedlělal.
Mám dojem, že se nám diskuze smrskla na problém "podle jakého vzoru". Já říkám, že vzor by se měl vytvářet napříč veškerými poznatky a věděním lidstva. Vy tvrdíte (aspoň mám ten pocit), že podle vzoru Bible.

Přesto, že "Český zákoník" není bezchybný, tak je to to nejlepší co v současné době máme po několika tisících let vývoje práva. Rozhodně lepší než Bible nebo jakákoliv "stará" knížka. Když dostanete rakovinu budete také chtít to nejlepší co lidstvo v oblasti medicíny našlo. Nepůjdete hledat lék do Bible.


Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #560 kdy: 18. 11. 2019, 19:17:07 »
To je jenom hra se slovíčky. V podstatě jsi jinými slovy napsal to co BoneFlute:
Není, je to v praxi obrovský rozdíl. Ale to se těžko vysvětluje, když nejsi křesťan, takže jsi ani jedno ani druhý nikdy nezažil.

Mám dojem, že se nám diskuze smrskla na problém "podle jakého vzoru". Já říkám, že vzor by se měl vytvářet napříč veškerými poznatky a věděním lidstva. Vy tvrdíte (aspoň mám ten pocit), že podle vzoru Bible.
Ale to je přece každého svobodná volba. Řiď se podle čeho ty sám uznáš za vhodné. My, jako křesťané, ti můžeme jedině říct, že věříme tomu, že jednou budeš z té volby a z toho, jak ses jí řídil, vydávat počet. To je celý. Dělej si co chceš, od toho máš svobodu.

Přesto, že "Český zákoník" není bezchybný, tak je to to nejlepší co v současné době máme po několika tisících let vývoje práva. Rozhodně lepší než Bible nebo jakákoliv "stará" knížka. Když dostanete rakovinu budete také chtít to nejlepší co lidstvo v oblasti medicíny našlo. Nepůjdete hledat lék do Bible.
Tak světské zákony jsou především takové "nutné minimum". Nezahrnují spoustu toho, čemu říkáme "morálka" nebo "společenské konvence". Podle zákonů můžeš například podvádět manželku s deseti milenkama. Jestli ti to přijde jako dobrá cesta, tvoje volba.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #561 kdy: 18. 11. 2019, 22:22:28 »
1/ Kdy podle tebe Bůh, Stvořitel nebe a země, zanikl, a proč si to myslíš?
Nevím jestli zanikl, ale mohl zaniknout. Viz:
Může všemohoucí Bůh zařídit, aby vesmír fungoval bez něj?
Může všemohoucí Bůh ukončit svoji vlastní existenci?
Ano a ano.
Samozřejmě. Ale já se ptal zda zanikl, nikoliv zda mohl. V tom je dost zásadní rozdíl.


2/ Ten seznam bych dělal jinak:
a/ Existuje Bůh? Ano/Ne
b/ Pokud ano, je Bible (Korán, Védy, Papež) od něj?
c/ Pokud Bible ano, co říká?
d/ Pokud sem pochopil, co říká, řídím se podle příkazů, které tam jsou na mě kladeny?
Místo slova Bible si dosať slovo "Mein Kampf" a zjistíš, že jsi popsal pouze fanatismus - nekritické plnění příkazů z nějaké knihy.
Tak jo, dosadil jsem si tam Mein Kampf, a dospěl jsem k odpovědi, že ne. Takže co? Zdá se, že metoda funguje. Kde vidíš fanatismus?



Bible není od Boha, ale od lidí.
To je tvůj názor. Já mám mnoho důkazů o tvém názoru pochybovat. Ba co víc, já s ním hrubě nesouhlasím.



4/ Víra je věřit, že Bůh existuje. A další víra je věřit, že Bůh dodrží co slíbil. Další víra je, že když ve všem, co pozoruju tak jednal spravedlivě, tak jednal dozajista spravedlivě i ve věcech, které jsem neviděl. Další víra je, že pokud mi něco není jasné, tak ten problém bude ve mě, a ne v něm. Protože v Něm nikdy nebyl, takže statistika. (hint Abraham)
Pokud si něco nedokážeš vysvětlit svým rozumem, tak to je víra. Můžeš se tomu rozumem přibližovat, vytvářet výpočty pravděpodobnosti, ale pořád to zůstává vírou. To co popisuješ u spravedlnosti je oddanost Bohu.
S takovou definicí se nestotožňuju.

Víra je, že mi klient proplatí fakturu. Krásnej text, kterej popisuje víru je v Numeri 14:11. Úplně krásně, lidsky, bez žádnejch cirátů, bez žádných kouzelných slovíček. Prostě tak nějak normálně.

Rád bych zdůraznil: To, že věřím v Boha není založené na tom, že bych si něco nedovedl vysvětlit rozumem. Naopak, já to rozumem velice dobře chápu. Všechno mi to krásně sedí. A právě proto věřím v Boha. Dává mi to logiku více než cokoliv jiného.



A pak je samozřejmě otázka, podle jakého vzoru to svědomí srovnávat. Podle českého zákoníku bych to teda já osobně nedlělal.
Mám dojem, že se nám diskuze smrskla na problém "podle jakého vzoru". Já říkám, že vzor by se měl vytvářet napříč veškerými poznatky a věděním lidstva. Vy tvrdíte (aspoň mám ten pocit), že podle vzoru Bible.

Přesto, že "Český zákoník" není bezchybný, tak je to to nejlepší co v současné době máme po několika tisících let vývoje práva. Rozhodně lepší než Bible nebo jakákoliv "stará" knížka.

A já tvrdím, že ve věcech ke kterým se Bible vyjadřuje všechen lidskej výmysl strčí do kapsy. Ve skutečnosti tvrdím, že je to tak, že pokud něco v lidském snažení nefunguje, je to proto, protože se to dělá jinak jak se podle Bible má. A když to funguje, je to proto, protože se náhodou trefili do toho, jak se to podle Bible dělat má.


Když dostanete rakovinu ... Nepůjdete hledat lék do Bible.
Tohle ti přijde jako projev férové diskuse?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #562 kdy: 18. 11. 2019, 22:33:07 »
Ale to je přece každého svobodná volba. Řiď se podle čeho ty sám uznáš za vhodné. My, jako křesťané, ti můžeme jedině říct, že věříme tomu, že jednou budeš z té volby a z toho, jak ses jí řídil, vydávat počet. To je celý. Dělej si co chceš, od toho máš svobodu.
A taky se může stát, že nějakej muslimskej fanatik to u Něho se svým "o alqadir, ale on to Imám říkal takto, a tak jsem se snažil..." uhraje, zatímco ty se svým "nevím, nečetl jsem, nezajímal jsem se, škubni si" ...  8)

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #563 kdy: 18. 11. 2019, 22:51:51 »
Ale to je přece každého svobodná volba. Řiď se podle čeho ty sám uznáš za vhodné. My, jako křesťané, ti můžeme jedině říct, že věříme tomu, že jednou budeš z té volby a z toho, jak ses jí řídil, vydávat počet. To je celý. Dělej si co chceš, od toho máš svobodu.
A taky se může stát, že nějakej muslimskej fanatik to u Něho se svým "o alqadir, ale on to Imám říkal takto, a tak jsem se snažil..." uhraje, zatímco ty se svým "nevím, nečetl jsem, nezajímal jsem se, škubni si" ...  8)
á, pardon, to "ty" se samozřejmě vztahovalo na @Vagranta.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #564 kdy: 19. 11. 2019, 01:03:00 »
1/ Kdy podle tebe Bůh, Stvořitel nebe a země, zanikl, a proč si to myslíš?
Nevím jestli zanikl, ale mohl zaniknout. Viz:
Může všemohoucí Bůh zařídit, aby vesmír fungoval bez něj?
Může všemohoucí Bůh ukončit svoji vlastní existenci?
Ano a ano.
Samozřejmě. Ale já se ptal zda zanikl, nikoliv zda mohl. V tom je dost zásadní rozdíl.
To nevím. Ty mi dokážeš odpovědět, jestli má Bůh teď momentálně modrou barvu?

2/ Ten seznam bych dělal jinak:
a/ Existuje Bůh? Ano/Ne
b/ Pokud ano, je Bible (Korán, Védy, Papež) od něj?
c/ Pokud Bible ano, co říká?
d/ Pokud sem pochopil, co říká, řídím se podle příkazů, které tam jsou na mě kladeny?
Místo slova Bible si dosať slovo "Mein Kampf" a zjistíš, že jsi popsal pouze fanatismus - nekritické plnění příkazů z nějaké knihy.
Tak jo, dosadil jsem si tam Mein Kampf, a dospěl jsem k odpovědi, že ne. Takže co? Zdá se, že metoda funguje. Kde vidíš fanatismus?
U čeho jsi odpověděl ne? U b by mělo být vždy ano. Bible, Mein Kampf i všechny ostatní knihy včetně Papežů a mravenců jsou od Boha. Aha už to čtu v dalším odstavci, že považuješ Bibli za knihu přímo od Boha. :) To mě také zavání fanatismem, tohle "nadřazení" svatých knih nad jiné knihy. Evokuje to ve mne pálení zakázaných knih církví, které byly považovány za "méněcenné".

Bible není od Boha, ale od lidí.
To je tvůj názor. Já mám mnoho důkazů o tvém názoru pochybovat. Ba co víc, já s ním hrubě nesouhlasím.
To je zase jenom tvůj důkaz, přesněji tvoje víra v důkaz. Pokud by důkaz existoval, tak to vědecká studie přesně popisuje včetně měření a všech výstupů, kterými se dokazuje, že je něco dokázáno.

4/ Víra je věřit, že Bůh existuje. A další víra je věřit, že Bůh dodrží co slíbil. Další víra je, že když ve všem, co pozoruju tak jednal spravedlivě, tak jednal dozajista spravedlivě i ve věcech, které jsem neviděl. Další víra je, že pokud mi něco není jasné, tak ten problém bude ve mě, a ne v něm. Protože v Něm nikdy nebyl, takže statistika. (hint Abraham)
Pokud si něco nedokážeš vysvětlit svým rozumem, tak to je víra. Můžeš se tomu rozumem přibližovat, vytvářet výpočty pravděpodobnosti, ale pořád to zůstává vírou. To co popisuješ u spravedlnosti je oddanost Bohu.
S takovou definicí se nestotožňuju.
Víra je, že mi klient proplatí fakturu.
Tomu já říkám důvěra v proplacení faktury. Pokud používáš slovo víra takto lehkovážně, tak ji můžeš v podstatě použít u jakékoliv budoucí události. Bude zítra pršet? Moje víra říká, že ne. Takhle si hrát se slovíčky nemá pro naši diskuzi význam.

Rád bych zdůraznil: To, že věřím v Boha není založené na tom, že bych si něco nedovedl vysvětlit rozumem. Naopak, já to rozumem velice dobře chápu. Všechno mi to krásně sedí. A právě proto věřím v Boha. Dává mi to logiku více než cokoliv jiného.
Pak to není víra v Boha, ale faktický důkaz o jeho existenci. :) Takže jsi kreacionista? Nevím o žádné jiné "vědecké" teorii, která by dokazovala existenci Boha.

A pak je samozřejmě otázka, podle jakého vzoru to svědomí srovnávat. Podle českého zákoníku bych to teda já osobně nedlělal.
Mám dojem, že se nám diskuze smrskla na problém "podle jakého vzoru". Já říkám, že vzor by se měl vytvářet napříč veškerými poznatky a věděním lidstva. Vy tvrdíte (aspoň mám ten pocit), že podle vzoru Bible.
Přesto, že "Český zákoník" není bezchybný, tak je to to nejlepší co v současné době máme po několika tisících let vývoje práva. Rozhodně lepší než Bible nebo jakákoliv "stará" knížka.
A já tvrdím, že ve věcech ke kterým se Bible vyjadřuje všechen lidskej výmysl strčí do kapsy. Ve skutečnosti tvrdím, že je to tak, že pokud něco v lidském snažení nefunguje, je to proto, protože se to dělá jinak jak se podle Bible má. A když to funguje, je to proto, protože se náhodou trefili do toho, jak se to podle Bible dělat má.
To je pravda. Když nemá náš trestní zákoník trest smrti, dá se říct, že je to podle Bible, protože mluví o toleranci a lásce k bližnímu svému. A kdybychom naopak měli trest rozlámání v kole, tak bychom řekli, že je to podle "oko za oko, zub za zub". Podle Bible nám už církev vládla a nic hezkého to nebylo.

Když dostanete rakovinu ... Nepůjdete hledat lék do Bible.
Tohle ti přijde jako projev férové diskuse?
Pokud jsi to nepochopil, tak jsem tím vysvětloval, že neplatí pravidlo staré = dobré. Tím nechci říci, že staré je vždy špatné. Záleží jestli ta stará věc na sebe v průběhu staletí nabalovala novou moudrost vědění. U Bible tohle nabalování fungovalo (katolická cirkev odmítla trest smrti), přitom se před pár staletími podle Bible upalovalo a mučilo. Takže nic proti Bibli, ale je nutné ji brát jako jednu z mnoha knih ze kterých se dá moudrost načerpat. Je tam spousta moudrosti i hloupostí.

A taky se může stát, že nějakej muslimskej fanatik to u Něho se svým "o alqadir, ale on to Imám říkal takto, a tak jsem se snažil..." uhraje, zatímco ty se svým "nevím, nečetl jsem, nezajímal jsem se, škubni si" ...  8)
A nebo to taky neuhraješ ty se svým "já četl hlavně Bibli. Těch zbývajích pět miliard knížek ve kterých si ke mne promlouval jsem přehlížel."
... a Bůh na to: "Bible byl jen nástroj Satana jak tě oklamat. Copak jsi to svým rozumem nepoznal?"
« Poslední změna: 19. 11. 2019, 01:05:43 od Vagrant »

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #565 kdy: 19. 11. 2019, 01:13:17 »
Mám dojem, že se nám diskuze smrskla na problém "podle jakého vzoru". Já říkám, že vzor by se měl vytvářet napříč veškerými poznatky a věděním lidstva. Vy tvrdíte (aspoň mám ten pocit), že podle vzoru Bible.
Dělej si co chceš, od toho máš svobodu.
I ty ji máš. Svoboda by se nikomu brát neměla a mělo by to být základní lidské právo (ach zase to slovo právo). Skoro nám to vyšlo na den přesně (17.11.) :).

Přesto, že "Český zákoník" není bezchybný, tak je to to nejlepší co v současné době máme po několika tisících let vývoje práva. Rozhodně lepší než Bible nebo jakákoliv "stará" knížka. Když dostanete rakovinu budete také chtít to nejlepší co lidstvo v oblasti medicíny našlo. Nepůjdete hledat lék do Bible.
Tak světské zákony jsou především takové "nutné minimum". Nezahrnují spoustu toho, čemu říkáme "morálka" nebo "společenské konvence". Podle zákonů můžeš například podvádět manželku s deseti milenkama. Jestli ti to přijde jako dobrá cesta, tvoje volba.
Ano, mluvil jsem o "nutném minimu", když se lidé nemohou dohodnout. Na podvádění manželky se dají naše zákony také aplikovat. Závisí to ale od svobodné vůle dotyčných na čem se dohodnou. Pokud se dohodnou, že budou žít v polygamii nebo se dohodnou že se budou řídit heslem "co oči nevidí, srdce nebolí), tak to bude morální, protože je to podle jejich svědomí nejlepší.

Shodneme se alespoň na tom, že člověk by měl usilovat o co největší svobodu, aby mohl podle svobodné vůle hledat svůj vzor pro své svědomí a následně si podle tohoto vzoru (návodu) své svědomí šlechtit?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #566 kdy: 19. 11. 2019, 03:18:04 »
1/ Kdy podle tebe Bůh, Stvořitel nebe a země, zanikl, a proč si to myslíš?
Nevím jestli zanikl, ale mohl zaniknout. Viz:
Může všemohoucí Bůh zařídit, aby vesmír fungoval bez něj?
Může všemohoucí Bůh ukončit svoji vlastní existenci?
Ano a ano.
Samozřejmě. Ale já se ptal zda zanikl, nikoliv zda mohl. V tom je dost zásadní rozdíl.
To nevím. Ty mi dokážeš odpovědět, jestli má Bůh teď momentálně modrou barvu?
Ano, nemá. Asi mi uniká, co chceš na takové trivialitě řešit.


2/ Ten seznam bych dělal jinak:
a/ Existuje Bůh? Ano/Ne
b/ Pokud ano, je Bible (Korán, Védy, Papež) od něj?
c/ Pokud Bible ano, co říká?
d/ Pokud sem pochopil, co říká, řídím se podle příkazů, které tam jsou na mě kladeny?
Místo slova Bible si dosať slovo "Mein Kampf" a zjistíš, že jsi popsal pouze fanatismus - nekritické plnění příkazů z nějaké knihy.
Tak jo, dosadil jsem si tam Mein Kampf, a dospěl jsem k odpovědi, že ne. Takže co? Zdá se, že metoda funguje. Kde vidíš fanatismus?
U čeho jsi odpověděl ne? U b by mělo být vždy ano. Bible, Mein Kampf i všechny ostatní knihy včetně Papežů a mravenců jsou od Boha. Aha už to čtu v dalším odstavci, že považuješ Bibli za knihu přímo od Boha. :) To mě také zavání fanatismem, tohle "nadřazení" svatých knih nad jiné knihy. Evokuje to ve mne pálení zakázaných knih církví, které byly považovány za "méněcenné".
U toho, zda je Main Kampf od Boha. Co je mi známo, tak je autorem Áda.



Bible není od Boha, ale od lidí.
To je tvůj názor. Já mám mnoho důkazů o tvém názoru pochybovat. Ba co víc, já s ním hrubě nesouhlasím.
To je zase jenom tvůj důkaz, přesněji tvoje víra v důkaz. Pokud by důkaz existoval, tak to vědecká studie přesně popisuje včetně měření a všech výstupů, kterými se dokazuje, že je něco dokázáno.
Já potřebuju takové důkazy, aby přesvědčili mě. Mám jich dost, abych kvůli nim přizpůsobil svůj život a nesl případné důsledky. Víc v tom není.


4/ Víra je věřit, že Bůh existuje. A další víra je věřit, že Bůh dodrží co slíbil. Další víra je, že když ve všem, co pozoruju tak jednal spravedlivě, tak jednal dozajista spravedlivě i ve věcech, které jsem neviděl. Další víra je, že pokud mi něco není jasné, tak ten problém bude ve mě, a ne v něm. Protože v Něm nikdy nebyl, takže statistika. (hint Abraham)
Pokud si něco nedokážeš vysvětlit svým rozumem, tak to je víra. Můžeš se tomu rozumem přibližovat, vytvářet výpočty pravděpodobnosti, ale pořád to zůstává vírou. To co popisuješ u spravedlnosti je oddanost Bohu.
S takovou definicí se nestotožňuju.
Víra je, že mi klient proplatí fakturu.
Tomu já říkám důvěra
OK.


Rád bych zdůraznil: To, že věřím v Boha není založené na tom, že bych si něco nedovedl vysvětlit rozumem. Naopak, já to rozumem velice dobře chápu. Všechno mi to krásně sedí. A právě proto věřím v Boha. Dává mi to logiku více než cokoliv jiného.
Pak to není víra v Boha, ale faktický důkaz o jeho existenci. :)
Proto občas, má-li to smysl, nepoužívám pojem Víra, ale říkám, že jsem přesvědčen. Pomůže to ujasnit si představy.



A pak je samozřejmě otázka, podle jakého vzoru to svědomí srovnávat. Podle českého zákoníku bych to teda já osobně nedlělal.
Mám dojem, že se nám diskuze smrskla na problém "podle jakého vzoru". Já říkám, že vzor by se měl vytvářet napříč veškerými poznatky a věděním lidstva. Vy tvrdíte (aspoň mám ten pocit), že podle vzoru Bible.
Přesto, že "Český zákoník" není bezchybný, tak je to to nejlepší co v současné době máme po několika tisících let vývoje práva. Rozhodně lepší než Bible nebo jakákoliv "stará" knížka.
A já tvrdím, že ve věcech ke kterým se Bible vyjadřuje všechen lidskej výmysl strčí do kapsy. Ve skutečnosti tvrdím, že je to tak, že pokud něco v lidském snažení nefunguje, je to proto, protože se to dělá jinak jak se podle Bible má. A když to funguje, je to proto, protože se náhodou trefili do toho, jak se to podle Bible dělat má.
To je pravda. Když nemá náš trestní zákoník trest smrti, dá se říct, že je to podle Bible, protože mluví o toleranci a lásce k bližnímu svému. A kdybychom naopak měli trest rozlámání v kole, tak bychom řekli, že je to podle "oko za oko, zub za zub". Podle Bible nám už církev vládla a nic hezkého to nebylo.
Podle Bible nám církev nikdy nevládla. Tak maximální starověkým Izraelitům. A podle popisu to fungovalo výborně.
Jsem členem církve, které Bible "vládne pevnou rukou", a musím říct, že je fantastické, jak může dva tisíce let stará kniha fungovat v moderním světě líp, než všichni ti... moudří a intelektuálové.


Když dostanete rakovinu ... Nepůjdete hledat lék do Bible.
Tohle ti přijde jako projev férové diskuse?
Pokud jsi to nepochopil, tak jsem tím vysvětloval, že neplatí pravidlo staré = dobré. Tím nechci říci, že staré je vždy špatné. Záleží jestli ta stará věc na sebe v průběhu staletí nabalovala novou moudrost vědění. U Bible tohle nabalování fungovalo (katolická cirkev odmítla trest smrti), přitom se před pár staletími podle Bible upalovalo a mučilo. Takže nic proti Bibli, ale je nutné ji brát jako jednu z mnoha knih ze kterých se dá moudrost načerpat. Je tam spousta moudrosti i hloupostí.
Tak já se Biblí řídím celkem důsledně (nic není dokonalé samozřejmě, ani já), a s odstupem času to jenom kvituju. Akorád tedy na ty hlouposti jsem zatím nenarazil. Tak třeba časem.



Tak já se tímto z tohoto vlákna odhlašuju. Původně jsem chtěl jen tak pro zajímavost odpovědět na seznam otázek, a nakonec jsem se nechal blbec takhle vytrollit.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #567 kdy: 19. 11. 2019, 07:52:58 »
Shodneme se alespoň na tom, že člověk by měl usilovat o co největší svobodu, aby mohl podle svobodné vůle hledat svůj vzor pro své svědomí a následně si podle tohoto vzoru (návodu) své svědomí šlechtit?
Nejsem si jistý tím "co největší", za to se může schovat ledasco, ale jinak stoprocentní souhlas.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #568 kdy: 19. 11. 2019, 11:16:29 »
Jsem členem církve, které Bible "vládne pevnou rukou", a musím říct, že je fantastické
To si určitě myslel i člověk, který... No, raději toho nechme.

Tak já se tímto z tohoto vlákna odhlašuju. Původně jsem chtěl jen tak pro zajímavost odpovědět na seznam otázek
Ano, taky mám pocit, že je diskuze u konce, protože jsme narazili na podstatu toho proč se nemůžeme shodnout - vzor pro naše svědomí. Jelikož jsme oba přesvědčeni, tak s tím dál nepohnem.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #569 kdy: 19. 11. 2019, 11:18:14 »
Shodneme se alespoň na tom, že člověk by měl usilovat o co největší svobodu, aby mohl podle svobodné vůle hledat svůj vzor pro své svědomí a následně si podle tohoto vzoru (návodu) své svědomí šlechtit?
Nejsem si jistý tím "co největší", za to se může schovat ledasco, ale jinak stoprocentní souhlas.
Svoboda obecně - dělej si co chceš pokud neubližuješ ostatním.
Svoboda vnější - volby, svoboda projevu...
Svoboda vnitřní - neomezovat své myšlení konvencemi...

Takže "co největší" je ve smyslu vytvořit prostředí pro co nejširší individualitu jedince, který neubližuje ostatním. Díky této individualitě budeme mít mnohem širší škálu myšlení, učení, postupů, podle kterých si budeme moci utvářet "vzor" pro naše svědomí.