Pravidla diskuze

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #45 kdy: 10. 08. 2019, 23:01:36 »
Takže co chcete?

1. Aby k mazání bylo přistupováno až v krajních případech, s maximální zdrženlivostí.
2. Aby příspěvek nezmizel, aby byl obsah pouze nahrazen textem, že porušuje nějaké pravidlo.
3. Pokud se nejedná o přímo urážející (hrubě neetický) text, mohla by existovat možnost ho zobrazit.

První dvě pravidla bych považoval za nanejvýš vhodná, třetí je z kategorie nice to have.
Uvědomuješ si, že ty první dvě pravidla nevyřeší tazatelův problém a tyhle témata žádající vysvětlení proč něco bylo/nebylo smazáno se budou objevovat pořád dokola, minimálně tedy od "nepohodlného" a od "Cikády"?


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #46 kdy: 10. 08. 2019, 23:11:36 »
Teď mi například redakce odmítla příspěvek pod článkem o LibreOffice, ve kterém se ptám, proč se nesrovnávají i komponenty Draw, Math a Base. Jako kdyby Office byly jen Writer, Calc a Impress. Žádné sprosté slovo, žádné nadávky, prostě jen dotaz na autora článku.
A můžeš sem hodit screenshot?

Teď vidím, že stále čeká na schválení. Od včerejška. Mezitím přispěl ByCzech a jeho příspěvek je zobrazen. Root mě neustále odhlašuje a pak ho nevidím.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #47 kdy: 10. 08. 2019, 23:11:47 »
Všechno toto jsou argumenty, které říkají jediné: k cenzuře (mazání příspěvků nenazývám moderováním) se má přistupovat co nejzdženlivěji. Budí to podezření. Ten, kdo má moc jakéhokoliv charakteru, měl by se snažit nebýt ani v podezření.
A to je podle mě naprosto mylný pohled. Z principu mylný, protože nereflektuje realitu.

Jakákoli firma provozující jakékoliv medium si tam může držet jakýkoli obsah uzná za vhodné. Jediný, kdo má povinnost se snažit o objektivitu, jsou veřejnoprávní a "privilegovaná" media.

Root by se klidně mohl rozhodnout, že pustí jenom komentáře, které obsahují něco opravdu zásadního (např. korekci konkrétní chyby s odkazem na relevantní zdroj apod.) a nic jiného.

Root (ani žádný jiný server) nemá žádnou povinnost udržovat jakoukoli objektivitu. Když se redakce shodne, že nejlepší procesor je AVR a že ten bude propagovat, tak ho bude propagovat. Stejně jako se Deník referendum rozhodl, že bude propagovat levicový pohled na svět a Echo 24 se rozhodlo, že bude propagovat pohled pravicový.

Svoboda není v tom, že musí všichni všude dát prostor všem, ale v tom, že kdokoli má možnost si za svoje peníze koupit svůj mediální prostor. Nebo využít prostorů, které jsou k dispozici zdarma. A je jich habaděj.

V tom je ta paralela.
Až na to, že jsi ji rozvíjel v reakci na text, kde vyzývám k tomu, aby domělá opozice BYLA slyšet. Čili úplně protismyslně.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #48 kdy: 10. 08. 2019, 23:12:17 »
Uvědomuješ si, že ty první dvě pravidla nevyřeší tazatelův problém a tyhle témata žádající vysvětlení proč něco bylo/nebylo smazáno se budou objevovat pořád dokola, minimálně tedy od "nepohodlného" a od "Cikády"?

Kdyby celé prostředí působilo otevřeněji, transparentněji, ubylo by i těch zbylých pochybností. Zejména, pokud by existovala možnost nahlédnout do redakčně zamítnutých příspěvků, mohl by každý posoudit, jestli redakce odvádí dobrou práci při cenzuře, ehm, moderování.

U reedakčně neschváleného příspěvku by tedy implicitně nebyl vidět obsah a nechodilo by na něj upozornění mailem, nebylo by možné na něj reagovat. Tím by se vyřešil jak problém zvýšení úrovně diskusí, tak by zmizela převážná část kritiky současného systému. Technická úprava by nežádala moc práce.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #49 kdy: 10. 08. 2019, 23:16:18 »
Teď vidím, že stále čeká na schválení. Od včerejška.
Přesně proto jsem to chtěl vidět. Protože z "redakce mi odmítla příspěvek" je najednou "reakce mi (v sobotu!) neschválila příspěvek".

Kdybych to nechtěl vidět, tak zase na fóru zůstane jenom další "důkaz", jak redakce blokuje. A s trochou štěstí ho někdo bude v budoucnu citovat jako argument :)

Mezitím přispěl ByCzech a jeho příspěvek je zobrazen.
Což už tady bylo vysvětleno...

https://forum.root.cz/index.php?topic=21658.msg314693#msg314693


Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #50 kdy: 10. 08. 2019, 23:17:08 »
Root (ani žádný jiný server) nemá žádnou povinnost udržovat jakoukoli objektivitu. Když se redakce shodne, že nejlepší procesor je AVR a že ten bude propagovat, tak ho bude propagovat.

A to chceme a budeme to chválit? Respektovat ano, chválit ne.

Bohužel, čtenář je rukojmí. Mnozí si možná realitu dokáží dekódovat, ale jsem přesvědčený, že převážná část čtenářů sem jde s přesvědčením (zbožným přáním?) přečíst si co nejobjektivnější informace. A diskuse pod článkem slouží jako katalyzátor právě u článků, kde je objektivita narušena.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #51 kdy: 10. 08. 2019, 23:20:45 »
Teď vidím, že stále čeká na schválení. Od včerejška.
Přesně proto jsem to chtěl vidět. Protože z "redakce mi odmítla příspěvek" je najednou "reakce mi (v sobotu!) neschválila příspěvek".

V pátek.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #52 kdy: 10. 08. 2019, 23:23:53 »
A to chceme a budeme to chválit? Respektovat ano, chválit ne.
Tak já moc nevím, jaký smysl by mělo chválit nebo respektovat nebo nerespektovat nebo nechválit realitu. Budeme chválit, že voda teče dolů? Nebo na to budeme nadávat a dožadovat se, aby tekla nahoru? Mně to vůbec nedává smysl.

Podle mě je prostě třeba pochopit, jak současný mediální prostor funguje. A přizpůsobit se tomu.

Jistě, můžeme po svých poslancích požadovat zákon, aby každé médium muselo být objektivní pod trestem sankce. Můžeme s Václavem Klausem požadovat trestání mazání. Nebo s komunisty chtít, aby redaktoři byli volení a podávali majetková prohlášení. Jestli v tom někdo chce jet, good luck, já v tom teda nejedu :)

kde je objektivita narušena.
Ptám se už asi po stopadesáté: ve prospěch čeho? STM? KDE? Kodaku? Špagetového monstra?

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #53 kdy: 10. 08. 2019, 23:30:14 »
A akumulátorům se taky často říká baterky
No nic, Cikádo. Prožívám silné dejavu, takže z další diskuse s tebou se omlouvám...

Takže mi tu nejdřív hodíš odkaz, který podporuje, co říkám, a pak začneš couvat?  :o

Kdybych to nechtěl vidět, tak zase na fóru zůstane jenom další "důkaz", jak redakce blokuje. A s trochou štěstí ho někdo bude v budoucnu citovat jako argument :)

Kdo nechce vidět, neuvidí.

Svoboda není v tom, že musí všichni všude dát prostor všem, ale v tom, že kdokoli má možnost si za svoje peníze koupit svůj mediální prostor. Nebo využít prostorů, které jsou k dispozici zdarma. A je jich habaděj.

Svoboda je k něčemu vztažena. Mimochodem root je "zdarma", akorát nedává prostor všem stejně. A to je ta pointa.

Podle mě je prostě třeba pochopit, jak současný mediální prostor funguje. A přizpůsobit se tomu.

Takže když něco funguje špatně, tak mají lidé držet hubu a krok? :o

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #54 kdy: 10. 08. 2019, 23:32:03 »
Podle mě je prostě třeba pochopit, jak současný mediální prostor funguje. A přizpůsobit se tomu.

Mediální prostor funguje díky čtenářům. Čtenář je ten, kdo se má snažit něco vyjádřit. Pokud zde funguje cenzura a je podezření, že není korektní (z pohledu čtenáře), je to legitimní téma k diskusi. To se na internetu stalo už mockrát, že některý server "přestřelil" a čtenáři utekli jinam.

Jistě, můžeme po svých poslancích požadovat zákon, aby každé médium muselo být objektivní pod trestem sankce.

Nic takového nechci. Vážím si toho, když mám prostor vyjádřit svůj názor a kritizuji, když takovou možnost nemám. Tím to pro mě začíná a končí. Když si z toho root.cz něco vezme, budu to považovat za dobré. Když nevezme, je jen na mě, jestli tu budu setrvávat, či ne. Stav ideální není, zhoršil se, ale zatím nepřekročil hranici, kvůli které bych odešel jinam.

Ptám se už asi po stopadesáté: ve prospěch čeho? STM? KDE? Kodaku? Špagetového monstra?

Nebudu jmenovat, kdykoliv jsem byl konkrétní, diskuse byla skončena.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #55 kdy: 10. 08. 2019, 23:36:35 »
Mimochodem root je "zdarma", akorát nedává prostor všem stejně. A to je ta pointa.
Ne, pointa je, že nikdo nedává prostor všem stejně.

Například psychopatičtí grafomani trpící stihomamem, zabývající se zevrubně teoriemi spiknutí jsou na všech fórech trestuhodně potlačováni. A přitom právě jejich hlas by měl zaznít, protože když nezazní, mohli bychom nabýt dojmu, že grafomani trpící stihomamem ve společnosti neexistují. Tahle ideologie protlačování psychicky zdravých jedinců prostě musí zmizet.

Jak ostatně vidíme na paralele, že baterka je akumulátor. A taky na tom, že v 50. letech se vězni mučili proudem. Který je v baterce taky!

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #56 kdy: 10. 08. 2019, 23:38:49 »
Podle mě je prostě třeba pochopit, jak současný mediální prostor funguje. A přizpůsobit se tomu.

Takže když něco funguje špatně, tak mají lidé držet hubu a krok? :o

No tak to bohužel někteří vnímají. Za Protektorátu to také někteří pochopili jako realitu a přizpůsobili se. Jiní si zachovali zdrženlivý odstup. A stateční proti tomu i za cenu rizika životů svých i svých blízkých bojovali.

Samozřejmě že není správné držet hubu a krok, a nijak se to nevylučuje s vnímáním reality.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #57 kdy: 10. 08. 2019, 23:40:43 »
Ne, pointa je, že nikdo nedává prostor všem stejně.

Například psychopatičtí grafomani trpící stihomamem, zabývající se zevrubně teoriemi spiknutí jsou na všech fórech trestuhodně potlačováni. A přitom právě jejich hlas by měl zaznít, protože když nezazní, mohli bychom nabýt dojmu, že grafomani trpící stihomamem ve společnosti neexistují. Tahle ideologie protlačování psychicky zdravých jedinců prostě musí zmizet.

Jenže tady se nemažou jen excesy, tady se mažou dost neškodné příspěvky, spíš nepohodlné. Možná jen podle nálady cenzora.

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #58 kdy: 10. 08. 2019, 23:48:43 »
Nebudu jmenovat, kdykoliv jsem byl konkrétní, diskuse byla skončena.
Teď tomu nerozumím. Jsou tady teda zakázaná slova? Když řeknu třeba "STM", tak můj příspěvek smažou?

Tak to mě zajímá ještě daleko víc. To by totiž byla parádní sranda o té věci psát záměrně, to bych si užil.

Tak šup šup, co je to tajemné NĚCO, o čem se tady nesmí mluvit? Teď to napsat můžeš, redakce spí, Kitovi už den (!!!) nikdo nechválil příspěvek! Takže to tady chvilku vydrží, pár lidí se to dozví a spustíme LAVINU PRAVDY, ne? Budeme tady o tom tady psát všichni! Pořád! Ze solidarity.

TOHLE MUSÍME UŽ KONEČNĚ UTNOUT! PRAVDA, KTEROU VÁM NA ROOTU NEŘEKNOU! PŘEPOŠLETE VŠEM SVÝM ZNÁMÝM! KDE JE LEPŠÍ NEŽ GNOME! WWW.ROOTOVA-CIBULKA.NET

Re:Pravidla diskuze
« Odpověď #59 kdy: 10. 08. 2019, 23:53:04 »
Tak šup šup, co je to tajemné NĚCO, o čem se tady nesmí mluvit? Teď to napsat můžeš, redakce spí, Kitovi už den (!!!) nikdo nechválil příspěvek! Takže to tady chvilku vydrží, pár lidí se to dozví a spustíme LAVINU PRAVDY, ne? Budeme tady o tom tady psát všichni! Pořád! Ze solidarity.

TOHLE MUSÍME UŽ KONEČNĚ UTNOUT! PRAVDA, KTEROU VÁM NA ROOTU NEŘEKNOU! PŘEPOŠLETE VŠEM SVÝM ZNÁMÝM! KDE JE LEPŠÍ NEŽ GNOME! WWW.ROOTOVA-CIBULKA.NET

Nevím o co Vám jde. Moje příspěvky si můžete přečíst, jsou někdy kontroverzní, ale snad konzistentní a nikdy ne přímo urážející. Napsal jsem jich dost na to, abyste si mohl odpustit argumentum ad hominem.

Hezký večer!