Jak se připojit k serveru z Windows?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #30 kdy: 13. 03. 2019, 00:04:38 »
Mozna je jen zakazano prihlasit se jako root... Takze prihlasit se jako user pomoci putty, to snad pujde...
Kód: [Vybrat]
sudo mc [...]
to osobne povazuju za nejvhodnejsi a sam to takto pouzivam, nicmene tazatel psal ze mcedit aktualne pouziva ale nevyhovuje mu protoze chce GUI editor a CTRL+neco hotkeys...


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #31 kdy: 13. 03. 2019, 00:10:20 »
dokola motal "AndroidOne" a "ProjectTreble"
To jste pořád dokola motal vy, já jsem o Project Treble nepsal nic, psal jsem jen o Androidu One.
prave, porad si psal o AndroidOne ze neco neresi v reakci na ProjektTreble kterej to naopak resi...

take neni pravda, pokud nekdo chce root, tak si ho (v Ubuntu resp, v kazde sudo based) aktivovat tim ze mu nastavi heslo:
[...]nebo můžete uživatele root „aktivovat“ tím, že mu nastavíte heslo.[...]
to si ale nepsal, z tveho komentare vyznelo ze su pro prepnuti na root proste pouzit v Ubuntu nelze

* zbytek nemel cenu komentovat, mysli si co chces a placej se klidne po rameni ;-)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #32 kdy: 13. 03. 2019, 00:36:11 »
mas (spravcem) nastavene (v sudoers) aby jsi pri "sudo -i" nemusel zadavat heslo? protoze pokud ho kdyz jdes pres SSH k mcedit musis zadavat mozna WinSCP ma proto problem, resp. WinSCP nepouzivam, tak nevim zda se pri prihlasovani dokaze zobrazit terminal pro interakci...
O žádný terminál vůbec nejde.

Dovolte, abych připomenul, jak funguje přenos souborů[...]
diky za elaborat, mozna si tazatel z toho neco vezme, me si ale nic vysvetlovat nemusel, pouzivam ssh vcetne forwardovanejch portu a vcetne vnc tunelovanejch spojeni kazdej den a pouzival sem uz v minulem stoleti ;-)

jinak s sudo bez hesla sem reagoval ohledne tazatele screenshotu z WinSCP(ktere nepouzivam a nezkoumal sem a tedy nevim co znamena )
https://forum.root.cz/index.php?action=dlattach;topic=20897.0;attach=1663;image
a souvisejici chybove hlasky:
https://forum.root.cz/index.php?action=dlattach;topic=20897.0;attach=1665;image

nicmene sem tedy WinSCP stahnoul, nainstaloval pod WINE, vlezl do advanced nastaveni spojeni, zmenit SCP/Shell-Shell na "sudo -i" tedy TOTOZNE jako tazatel, nicmene nastavil sem v sudoers abych NEmusel zadavat heslo, tuknul na pripojeni user@localhost a v WinSCP takto LZE pracovat/vytvare soubory jako root, tolik praxe a reseni tazatelova problemu

EDIT: pro jistotu sem overil, kdyz zrusim pro muj user v sudoers nemuset zadavat heslo, tak WinSCP s shell "sudo -i" se jak sem ocekaval nepripoji, hodi error (i kdyz jinej nez ma tazatel)
« Poslední změna: 13. 03. 2019, 00:44:41 od k3dAR »

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #33 kdy: 13. 03. 2019, 07:21:08 »
prave, porad si psal o AndroidOne ze neco neresi v reakci na ProjektTreble kterej to naopak resi...
Dovolte, abych vás citoval: „Opět jste špatně četl.“ Nepsal jsem o ProjectTreble.

z tveho komentare vyznelo ze su pro prepnuti na root proste pouzit v Ubuntu nelze
Vzhledem k vašim notorickým problémům s chápáním textu bych „vyznělo“ nahradil za „zase jsem nepochopil“.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #34 kdy: 13. 03. 2019, 07:24:32 »
zmenit SCP/Shell-Shell na "sudo -i"
scp je jiný protokol, než sftp, je zastaralý a místo něj se používá právě sftp. Je otázka, zda tazatel může a chce scp používat.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #35 kdy: 13. 03. 2019, 15:00:15 »
[...] Nepsal jsem o ProjectTreble.
prave... [btw: stop offtopic]

zmenit SCP/Shell-Shell na "sudo -i"
scp je jiný protokol, než sftp, je zastaralý a místo něj se používá právě sftp. Je otázka, zda tazatel může a chce scp používat.
„Opět jste špatně četl.“ + spatne koukal na screenshot tazatele, ma v nastaveni spojeni SCP/Shell a Shell nastavuje na "sudo -i", tzn. ja overil ze PRESNE to co tazatel resi, mu nejde JEN proto ze v sudoers NEMA povolene "bez hesla", tedy overila se ma domenka na kterou si arogantne(aneb zamet si u sebe) reagoval tim ze jsi napsal nesmyslnej elaborat aby jsi vyvratil ze moje uvaha je nesmysl, co napises ted kdyz uvaha byla resenim? kdyz v #0 dotazu ma tazatel screenshot s SCP?

pokud by preci jen chtel i rezim SFTP, tak pri prepnuti protoklu z SCP na SFTP se v nastaveni_spojeni/advanced zobrazi navic sekce "SFTP" a v te nastavi"SFTP Server: sudo su -c /usr/lib/sftp-server" (cesta k sftp-server zavisi na distru, tohle napr je pro *buntu 18.04) => opet reseni, prihlaseni jako user a ziska takto prava roota

ALE jak v reseni s SCP tak SFTP plati to same, v sudoers MUSI byt povoleno pouziti BEZHESLA

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #36 kdy: 13. 03. 2019, 16:00:32 »

ALE jak v reseni s SCP tak SFTP plati to same, v sudoers MUSI byt povoleno pouziti BEZHESLA

Hmmm jestli je heslo opravdu ten problem a vypada to, ze asi jo....
Tak by mohla pomoct jeste tahle prasarnicka:
Kód: [Vybrat]
echo <password> | sudo -Si

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #37 kdy: 13. 03. 2019, 16:27:26 »
to je FUD, sudo "Initial release: Around 1980" https://en.wikipedia.org/wiki/Sudo
Proč se pořád musíte vyjadřovat tak arogantně v reakci na komentář, který jste nepochopil?

Protože se mi zdá, že jsi nečetl https://www.root.cz/texty/jak-se-spravne-ptat/
Napovím: pokud se snažíš o něco, co je v rozporu se základními pravidly toho jak se to dělá správně, a ze způsobu jak je otázka položena vyplývá, že BUĎ ses o nalezení správného řešení ani nepokusil NEBO správné / doporučené řešení programově odmítáš, pak je celá záležitost jen mařením času tvého i všech ostatních.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #38 kdy: 13. 03. 2019, 16:37:56 »
„Opět jste špatně četl.“ + spatne koukal na screenshot tazatele
Opět jste špatně četl vy, já jsem psal o fungování protokolu SFTP. Ještě jednou připomínám, že SFTP je něco jiného, než SCP. Takže pokud jste psal o SCP, buď jste špatně četl můj komentář, nebo jste reagoval na něco jiného, než na můj komentář.

tzn. ja overil ze PRESNE to co tazatel resi, mu nejde JEN proto ze v sudoers NEMA povolene "bez hesla", tedy overila se ma domenka na kterou si arogantne(aneb zamet si u sebe) reagoval tim ze jsi napsal nesmyslnej elaborat aby jsi vyvratil ze moje uvaha je nesmysl, co napises ted kdyz uvaha byla resenim? kdyz v #0 dotazu ma tazatel screenshot s SCP?
Ale houby, jenom jste zase doplatil na to, že neumíte číst. Pokud sudo vyžaduje heslo, skončí pokus o přihlášení přes scp okamžitým ukončením spojení, protože příkaz vrátí návratový kód 1. Ostatně je to vidět na vašem screenshotu.

Tazateli se ale zobrazuje jiná chyba, která znamená, že má sudo bez hesla, ale WinSCP se nepodařilo použít předaný příkaz jako shell, přes který by mohl volat scp příkazy. Možná by pomohlo zkusit přímo spouštět jiný shell, ale upřímně řečeno, i když se to podaří rozchodit, vždycky to bude vachrlaté a náchylné na samorozbíjení, protože je to prostě scp.

pokud by preci jen chtel i rezim SFTP, tak pri prepnuti protoklu z SCP na SFTP se v nastaveni_spojeni/advanced zobrazi navic sekce "SFTP" a v te nastavi"SFTP Server: sudo su -c /usr/lib/sftp-server" (cesta k sftp-server zavisi na distru, tohle napr je pro *buntu 18.04) => opet reseni, prihlaseni jako user a ziska takto prava roota
Ano, získá tak práva roota v shellu, ale nikoli v sftp spojení. Nechápu, proč tady píšete nesmysly, místo abyste si to jednoduše vyzkoušel. Předpokládám, že i na vašem systému má práva na adresář /root jenom uživatel root, tak si zkuste ten váš postup a zkuste si protokolem sftp vypsat obsah adresáře /root.

Mimochodem, děkuji za krásnou ukázku, jak by vypadal návrat zpět k nemoderovaným diskusím. A děkuji, ale nemám zájem. Od prvního vašeho komentáře šla diskuse do kytek, okamžitě se přidal Vilith a další, něco z toho už je promazané. Za celé dvě další stránky jsou tu asi dva komentáře, kde je něco k tématu a neopakuje to věci, které už byly řečené dřív. Tazatel už to předpokládám dávno vzdal.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #39 kdy: 13. 03. 2019, 16:46:43 »
Hmmm jestli je heslo opravdu ten problem a vypada to, ze asi jo....
Nevypadá to, že by heslo byl problém. Ale pokud by byl, pomohlo by prostě v sudoers nechat nastavit (když to nechce udělat sám) sudo pro daného uživatele bez hesla. Příčetný admin toho počítače, když už mu dal roota, radši to NOPASSWD nastaví na požádání sám, než aby čekal, až se v sudoers bude tazatel vrtat sám a něco tam rozbije.

Tak by mohla pomoct jeste tahle prasarnicka:
Kód: [Vybrat]
echo <password> | sudo -Si
Další důvod, proč povolit dotyčnému přihlášení přímo na roota, nebo aspoň sudo bez hesla, pokud by ho neměl. Tahle diskuse je sbírka příkladů, co všechno nedělat – budu jí používat jako odstrašující příklad, když někdo navrhuje „tak mu dáme roota, ale aby to bylo bezpečnější, dáme mu jenom neomezené sudo“. Bezpečnost musí jít ruku v ruce s použitelností, jakmile uděláte něco „v zájmu bezpečnosti“ nepoužitelné, buďte si jist, že někdo tu nepoužitelnost obejde, a výsledek bude naprostá bezpečnostní katastrofa.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #40 kdy: 13. 03. 2019, 17:09:54 »
Hmmm jestli je heslo opravdu ten problem a vypada to, ze asi jo....
Nevypadá to, že by heslo byl problém. Ale pokud by byl, pomohlo by prostě v sudoers nechat nastavit (když to nechce udělat sám) sudo pro daného uživatele bez hesla. Příčetný admin toho počítače, když už mu dal roota, radši to NOPASSWD nastaví na požádání sám, než aby čekal, až se v sudoers bude tazatel vrtat sám a něco tam rozbije.

Tak by mohla pomoct jeste tahle prasarnicka:
Kód: [Vybrat]
echo <password> | sudo -Si
Další důvod, proč povolit dotyčnému přihlášení přímo na roota, nebo aspoň sudo bez hesla, pokud by ho neměl. Tahle diskuse je sbírka příkladů, co všechno nedělat – budu jí používat jako odstrašující příklad, když někdo navrhuje „tak mu dáme roota, ale aby to bylo bezpečnější, dáme mu jenom neomezené sudo“. Bezpečnost musí jít ruku v ruce s použitelností, jakmile uděláte něco „v zájmu bezpečnosti“ nepoužitelné, buďte si jist, že někdo tu nepoužitelnost obejde, a výsledek bude naprostá bezpečnostní katastrofa.

Ale to je v poradku. OP to tak chce a uz byl varovan....
Uz dostal i navod jak to delat spravne.
Z jeho reakci bylo zrejme, ze si potrebuje nabit hubu aby mohl karierne pokrocit spravnym smerem. Tak proc mu nepomoct?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #41 kdy: 13. 03. 2019, 17:53:38 »
Opět jste špatně četl vy, já jsem psal o fungování protokolu SFTP. Ještě jednou připomínám, že SFTP je něco jiného, než SCP. Takže pokud jste psal o SCP, buď jste špatně četl můj komentář, nebo jste reagoval na něco jiného, než na můj komentář.
proc si psal o SFTP, kdyz tazatel resil SCP?

[...]Možná by pomohlo zkusit přímo spouštět jiný shell[...]
pokud pres terminal (coz neni sftp ani scp) mu funguje:
sudo -i (zada heslo)
mcedit /cesta/soubor/roota
tak pouziti "sudo -i" jako shell pro SCP spojeni v WinSCP musi fungovat - POKUD nemusi zadavat heslo pro SUDO

pokud by preci jen chtel i rezim SFTP, tak pri prepnuti protoklu z SCP na SFTP se v nastaveni_spojeni/advanced zobrazi navic sekce "SFTP" a v te nastavi"SFTP Server: sudo su -c /usr/lib/sftp-server" (cesta k sftp-server zavisi na distru, tohle napr je pro *buntu 18.04) => opet reseni, prihlaseni jako user a ziska takto prava roota
Ano, získá tak práva roota v shellu, ale nikoli v sftp spojení. Nechápu, proč tady píšete nesmysly, místo abyste si to jednoduše vyzkoušel. Předpokládám, že i na vašem systému má práva na adresář /root jenom uživatel root, tak si zkuste ten váš postup a zkuste si protokolem sftp vypsat obsah adresáře /root.
jak u blbejch, opravdu, psal sem ze jsem to ZKOUSEL:
1. u SFTP spojeni pouziti ve WinSCP "SFTP" a v te nastavi"SFTP Server: sudo su -c /usr/lib/sftp-server" znamena NIKOLIV ze se pusti shell s pravy roota, ale ze se (kupodivu) pusti sftp-server s pravy roota
2. jak sem psal, pripojim se takto v WinSCP protokol SFTP jako user@server a muzu prohlizet i editovat soubory v /root, resp. souboru co vlastni root uzivatel... kdyz prskas abych si to zkusil, vyzkousel si to TY?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #42 kdy: 13. 03. 2019, 18:02:13 »
[...]  u SFTP spojeni pouziti ve WinSCP "SFTP" a v te nastavi"SFTP Server: sudo su -c /usr/lib/sftp-server" znamena NIKOLIV ze se pusti shell s pravy roota, ale ze se (kupodivu) pusti sftp-server s pravy roota [...]
prikladam nazorne video pro nechapave Jirsaky co neumi cist...
« Poslední změna: 13. 03. 2019, 18:08:54 od k3dAR »

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #43 kdy: 13. 03. 2019, 18:05:31 »
Co jsem tu cetl, tak se tu rozjelo pekny flame...

OP chce editovat soubor na serveru, ktery je pristupny pouze s pravy roota (potrebuje sudo) v editoru, na kterej je sam zvyklej
Vidim tu nejaky narky vim ultras, ale pochopte uz krucinal, ze vim fakt neni editor pro kazdyho a kdo neni na nej zvyklej, tak snaze udela chybu (vi co zmenit, ale zmasti to v ramci ovladani editoru)

Jinak at tu jenom nehejtuju: Ja bych zvazil, to mit konfigurace v gitu a nasazovat to na servery nejakym CI (treba gitlab). Vono neni od veci mit k tem konfiguracim i nejakou dokumentaci

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #44 kdy: 13. 03. 2019, 18:12:01 »
Co jsem tu cetl, tak se tu rozjelo pekny flame...
flamuje tu Jirsak, me reseni funguje, nad svoji zpravou mas nazorne video, WinSPC jak v rezimu SCP tak SFTP lze diky sudo s nastavenim "bez hesla" provozovat presne jak tazatel potrebuje, prihlasi se jako user, pres sudo ziska prava roota, muze otevirat/menit soubory vlastnene rootem na serveru...