Jak se připojit k serveru z Windows?

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #60 kdy: 17. 03. 2019, 10:10:47 »
V Ubuntu to nevymysleli, takze siris FUD.
Ubuntu je první větší distribuce, která to začala používat ve výchozím nastavení. Masově se to rozšířilo právě s Ubuntu, nezáleží na tom, že to možná používalo pár šílenců už před tím. Navíc i pokud to někdo používal dříve, neznamená to, že o tom v Ubuntu věděli – klidně to mohli vymyslet znova.

V Ubuntu to nevymysleli, přestaňte to okecávat.


Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #61 kdy: 17. 03. 2019, 10:17:31 »
V Ubuntu to nevymysleli, přestaňte to okecávat.
Kdo to tedy vymyslel a masově rozšířil?

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #62 kdy: 17. 03. 2019, 17:21:21 »
V Ubuntu to nevymysleli, přestaňte to okecávat.
Kdo to tedy vymyslel a masově rozšířil?

To jsou dvě odlišné otázky a vy to víte. Ale máte-li potřebu se ptát, tak si znovu přečtěte toto vlákno.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #63 kdy: 18. 03. 2019, 00:09:22 »
To jsou dvě odlišné otázky a vy to víte.
Dobře, aby nebylo nutné k otázce znát původní kontext, uvedu ho jako součást otázky:

Která linuxová distribuce masově „zpopularizovala“ používání sudo pro veškerou správu počítače, při které jsou potřeba oprávnění roota?

Ale máte-li potřebu se ptát, tak si znovu přečtěte toto vlákno.
To je vskutku moudrá rada. Nenapadlo vás třeba, že jsem si toto vlákno přečetl a přesto mám potřebu se ptát? Pokud znáte odpověď, nebylo by lepší ji napsat, místo dávání takovýchhle hádanek?

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #64 kdy: 18. 03. 2019, 07:22:33 »
Která linuxová distribuce masově „zpopularizovala“ používání sudo pro veškerou správu počítače, při které jsou potřeba oprávnění roota?

Asi nechapu otazku, nebo je zamerne polozena zavadejicim zpusobem. Ubuntu se inspirovalo u macOS takze si myslim, ze spravna odpoved je: "ZADNA"


noger


Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #66 kdy: 18. 03. 2019, 09:34:39 »
Asi nechapu otazku, nebo je zamerne polozena zavadejicim zpusobem. Ubuntu se inspirovalo u macOS takze si myslim, ze spravna odpoved je: "ZADNA"
Nemyslím si, že by průnik uživatelů MacOS a linuxu byl tak velký, aby se na linuxu začalo jako standard používat něco, co nemá žádná linuxová distribuce a má to jen MacOS. Navíc v MacOS se podle mne administrace z příkazové řádky používá mnohem méně.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #67 kdy: 18. 03. 2019, 17:54:10 »
Necital som cele vlakno, ale skusil si toto? [...]
jj, tohle reseni ve vlakne je a overene (oproti tvemu odkazu je navic potreba nastavit sudo bez hesla)
alebo Remote command pre WinSCP
to by nepomohlo, to jen jednorazove pusti nejaky prikaz, se sudem bez hesla by to pustilo i "sudo prikaz" (bez moznosti zadavat uzivatelem vstup(resitelne castecne pres echo vstup | prikaz)), ale sudo opravneni by to nepredalo do stavajiciho scp/sftp sezeni, takze by editovat z listu souboru root soubory nemohl

noger

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #68 kdy: 20. 03. 2019, 10:49:45 »
Necital som cele vlakno, ale skusil si toto? [...]
jj, tohle reseni ve vlakne je a overene (oproti tvemu odkazu je navic potreba nastavit sudo bez hesla)
alebo Remote command pre WinSCP
to by nepomohlo, to jen jednorazove pusti nejaky prikaz, se sudem bez hesla by to pustilo i "sudo prikaz" (bez moznosti zadavat uzivatelem vstup(resitelne castecne pres echo vstup | prikaz)), ale sudo opravneni by to nepredalo do stavajiciho scp/sftp sezeni, takze by editovat z listu souboru root soubory nemohl

@ k3dAR > Vdaka za vysvetlenie.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #69 kdy: 20. 03. 2019, 20:38:00 »
sudo -s  zkusím, třeba to projde

Autentizuji se pomocí svého privátního klíče. Při sudo -i je po mě vyžadováno moje heslo, to je fakt. :-( To mi vůbec nedošlo.

Martin Dráb mě pochopil. Akorát je to asi trochu komplikovanější. Tohle nedělám tak úplně standardně. Obvykle root access mám a tam už to je naprosto v pořádku přihlásím se pomocí SCP a a soubor si lokálně dle libosti edituji po stisknutí CTRL+S se moje lokální tmp kopie nahraje automaticky sama na server.

Řešení se SFTP také není na místě, nemám povoleno jakkoliv zasahovat do služeb serveru. Ano můžu používat práve SCP na SSH portu a není tam problém. Problém je v právě v tom, že když změní shell na "sudo -i" tak to vyfailuje, zřejmě kvůli tomu, že i když mám povoleno používat "sudo -i" stejně musím zadat heslo, jak se správně domníval uživatel k3dAR. Nicméně při použití SFTP "Server poslal ukončovací status 1". Já myslel, že SFTP je trochu jiná služba než SCP na portu pro SSH. Ale vím, že jste se tu o tom bavili. Až budu mít více času přečtu si o tom více.

listoper: Dobr přípomínka se "echo <password> | sudo -Si", ale hádám, že to asi v případě SCP fungovat nebude, ale zkusím to, ale hádám, že to ve winscp fungovat nebude jak potřebuji. EDIT: Ano nefunguje, taktéž "ukončovací status 1"

Pochopil jsem od vás všech možná řešení:
A) Používat složitý SW, který mi umožní co potřebuji.
B) Vyžádat si root access s příslibem, že budu hrabat jen na svůj soubor a pokusím se nic nepodělat.
C) Vyžádat si sudo bez zadávání hesla, viz https://winscp.net/eng/docs/faq_su#sudo
D) Naučit se používat vim na pokročilé úrovni, což se mi zrovna moc nechce, ale asi budu muset. Za mě vim pro konfiguraci služeb serveru super, ale pro programování katastrova, alespoň na mé uživatelské úrovni.

Čtení to bylo náročné, především na udržení pozornosti a pokysy o filtrování co se týká mě a co se týká výměny názorů mezi vámi. Snad jsem to pochopil správně. Momentálně jsem ve stavu, kdy už to nepotřebuji, ale jistě to zase budu brzy potřebovat. Jakmile tato situace nastane. Dám vědět jaké řešení jsem použil.

Děkuji moc všem za pomoc.

Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #70 kdy: 20. 03. 2019, 21:18:31 »
Já myslel, že SFTP je trochu jiná služba než SCP na portu pro SSH.
Obě dvě (SCP i SFTP) jsou služby pro přenos souborů, které běží uvnitř SSH. SCP je starší a má nějaké nedostatky, které řeší SFTP. Nepleťte si SFTP s FTPS, což je šifrovaná varianta FTP.

B) Vyžádat si root access s příslibem, že budu hrabat jen na svůj soubor a pokusím se nic nepodělat.
Pokud můžete dělat sudo na roota pro shell (což můžete), rootovský přístup už dávno máte.

C) Vyžádat si sudo bez zadávání hesla
Když už by se měnilo nastavení serveru, je mnohem jednodušší, abyste se mohl pomocí svého klíče přihlásit přímo na roota. Dokonce by se to dalo omezit i tak, abyste takto mohl používat jen SFTP. Používat sudo se scp/sftp bude vždy náchylné na chyby.

Pokud nebudete mít možnost editovat soubory přímo pod rootem, je nejlepší možnost editovat je pod svým uživatelem a mít na serveru skript, který je zkopíruje do správného umístění a nastaví jim správná oprávnění. Stejně se tam pak přihlašujete, abyste skript spustil (jestli to chápu správně), takže přes spuštěním skriptu akorát spustíte ten „instalační“ skript navíc. Ostatně tohle řešení by bylo lepší i než to přihlašování přímo pod rootem, to přeskočení jednoho kroku za to riziko podle mne nestojí.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak se připojit k serveru z Windows?
« Odpověď #71 kdy: 20. 03. 2019, 22:19:36 »
sudo -s  zkusím, třeba to projde
[...] Při sudo -i je po mě vyžadováno moje heslo, to je fakt. :-( To mi vůbec nedošlo.
sudo -s neprojde, pokud nebudes mit sudo bez hesla :-)
[...] Řešení se SFTP také není na místě, nemám povoleno jakkoliv zasahovat do služeb serveru
pokud je na serveru SSH reseno pres openssh-server, tak SFTP server je ve vychozi instalaci aktivni/pritomno, ty pak nemusis delat zadne zasahy na serveru, pouze v WinSCP nastavis aby se "sftp-server" pustil na tve/WinSCP vyzadani pres sudo (opet potreba bez hesla) a pak se na nej WinSCP pripoji, jen si musis zjistit v jakem adresari se nachazi (na faq jsou priklady: /usr/lib/sftp-server, /usr/lib/openssh/sftp-server or /usr/libexec/openssh/sftp-server (pro *buntu plati to prvni))
« Poslední změna: 20. 03. 2019, 22:21:20 od k3dAR »