Odstítění WiFi od sousedů

Odstítění WiFi od sousedů
« kdy: 07. 03. 2019, 08:51:31 »
Zdravím všechny,
hned v úvodu říkám, že jsem jen běžný uživatel PC a mnohým z vás nesahám v rámci oboru ani po kotníky a tak můj dotaz bude položen laicky.
Bydlím v panelovém domě, kde je několik desítek bytů a +- stejný počet WiFi sítí které se vzájemně ruší. Abych mohl mít v bytě spolehlivý signál, tak jediná, mi známá cesta, kterou jsem na netu našel, je přepnutí na volnější kanál nebo signál zesilovat. Ale přijde mi, že když to tak bude dělat každý, tak se budeme se sousedy jen "přetahovat" a je jen otázkou času, kdy už to moc pomáhat nebude. Aktuálně mám router nastavený na relativně volný kanál, tak mě problémy s WiFi netrápí. Nicméně tipuju, že to je jen otázkou času.
Napadlo mě, že by bylo možné nějakým způsobem signál sousedů u sebe odstínit (nějaká folie, tapety, speciální nátěr v podlaze/stěnách), které by zabránili nebo omezily vzájemné rušení signálů a mohl bych u sebe mít pouze svůj.
Beru, že kabel je kabel a v rámci možností ho využívám ale přece jen je nás doma víc a někteří mají s kabely problém:-/

Řešili jste to někdy někdo? Pomohlo vám něco? Mohli by jste mě případně odkázat na nějaké stránky, kde toto řeší?

Děkuji


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #1 kdy: 07. 03. 2019, 09:04:01 »
To je zarusena i 5GHz WiFi?
Ta je obecne dost tlumena zdmi

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #2 kdy: 07. 03. 2019, 09:11:57 »
Když se dívám do telefonu přes WifiAnalyzer, tak na 5GHz není ani jedna. Změří běžný mobil i 5GHz sítě (Honor 6x) nebo to je tím, že to změřit neumí?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #3 kdy: 07. 03. 2019, 09:13:20 »
Takze nejsnazsi cestou bude vymenit AP za neco, co bezi na 5GHz a problem bude vyresen

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #4 kdy: 07. 03. 2019, 09:19:38 »
Děkuji za tip! Vyzkouším


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #5 kdy: 07. 03. 2019, 10:17:38 »
honor
to je něco od Huawei?
AFAIK 5Ghz wifi neumí.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #8 kdy: 07. 03. 2019, 10:30:24 »
Jiz dlouho jsem nepotkal tlf., ktery by nepodporovat 2.4/5GHz WiFi - potom asi vymenit za neco lepsiho

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #9 kdy: 07. 03. 2019, 10:56:34 »
ako tienenie skvele funguje bezne zrkadlo (suvisla kovova plocha), problem je ze niektore frekvencie (GSM, DVB-T, ...) tienit nechces takze jedina moznost je prejst na menej rusene frekvencie (zatial napriklad vyssie spominane 5GHz WIFI pasmo).

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #10 kdy: 07. 03. 2019, 11:02:52 »
No jo, kabel je kabel, ale jednak kabelem připojit telephony/tablet, ... je docela problém, ale hlavně manželka odmítla povolit Ethernet kabel na některá strategická místa... A vysvětlit, že některé stránky slouží jako zrychlovače (aneb "z toho by se po... i Gándhí po hladovce), se mi nepodařilo.
Souhlas, 5GHz je řešení, aspoň dočasně (než ho objeví a obsadí i sousedi).

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #11 kdy: 07. 03. 2019, 15:26:21 »
[...]Souhlas, 5GHz je řešení, aspoň dočasně (než ho objeví a obsadí i sousedi).
5GHz ti sousedi neobsadi, jednak leze mnohem hure pres zdi, pak je tam mnohem vice kanalu, tzn. pokud sousedi nezacnou rozdelovat hromadne byty naprickama  na 15+1 a pronajimat 12 pokoju novejm sousedum, tak nic nehrozi ;-)

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #12 kdy: 07. 03. 2019, 19:32:04 »
Když se dívám do telefonu přes WifiAnalyzer, tak na 5GHz není ani jedna. Změří běžný mobil i 5GHz sítě (Honor 6x) nebo to je tím, že to změřit neumí?

Podle recenze by Váš mobil měl pásmo 5 GHz umět. Čekal bych ale, že v paneláku byste i na tomto pásmu něco vidět měl, zkuste to u okna. Jo - možná blbost - pásmo 5 GHz je dost široké a ani na displeji naležato je nevidíte celé naráz, je potřeba WifiAnalyzer trochu pošudlit prstem (já vidím kanály 40-64, pak je díra a pak 100-112).

MN

Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #13 kdy: 07. 03. 2019, 21:38:48 »
Vzhledem k tomu, že 5GHz neprojde snad ani přes dvě tenké zdi, tak bych se o rušení v případě sousedů opravdu příliš nebál :) 2.4GHz má průchodnost výrazně, výrazně lepší.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Odstítění WiFi od sousedů
« Odpověď #14 kdy: 07. 03. 2019, 21:45:34 »
5GHz wifi je k ničemu hned, jak projdete do vedlejší místnosti. Není to řešení.

Ideální by bylo domluvit se s lidmi v ostatních (nebo alespoň nejbližších) bytech a nastavit si wifi tak, abyste se nerušili. Existujou na to mapky na netu, kde je vidět, jak si mají sousedící byty i byty v jednotlivých patrech nastavit kanály tak, aby se rušily minimálně = není třeba to vymýšlet sám, stačí to od někoho zkopírovat :-)

Pokud nechcete obcházet a žadonit u sousedů, tak můžete zkusit přednést návrh na jednání družstva (nebo jak se jmenuje spolek lidí, kteří bydlí v jednom "vchodu") - profitovat by z toho měli všichni, tak by se nemuseli cukat... Ty, kteří nebudou souhlasit, lze vyšachovat správně zvolenými kanály v sousedících bytech (jejich wifi si najdete, kanál zjistíte, přizpůsobíte okolní kanály).