Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu

mpro

Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« kdy: 08. 03. 2019, 12:13:54 »
Snažím sa nakonfigurovať pripojenie k wifi sieťam v Raspbian Stretch Lite. Pre WiFi hotspoty doma a v práci to prebehlo bez problémov, ale zatiaľ sa mi nepodarilo pripojiť k hotspotu vytvorenom mobilom BlackBerry Q10 (OS v10.3.3.2137). V nastavení mobilného hotspotu je pre typ pásma použitých 2,4 GHz, okrem toho sa tu toho okrem ssid a hesla toho nastaviť veľa nedá. K mobilnému hotspotu sa bez problémov dá pripojiť s rôznych počítačov (OS Windows, Linux aj MacOS X -- malo by sa jednať o zabezpečenie WPA Personal).

Môj /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf je takýto (samozrejme _ssid_* a _moje_heslo_* sú nahradené reálnymi názvami a heslami):


country=SK
update_config=1
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant

network={
    ssid="_ssid_1"
    psk="_moje_heslo_1"
    id_str="home"
}

network={
    ssid="_ssid_2"
    psk="_moje_heslo_2"
    id_str="office"
}

network={
    ssid="_ssid_3"
    psk="_moje_heslo_3"
    key_mgmt=WPA-PSK
    id_str="mobile_hotspot"
}


Pre pripojenie k mobilnému hotspotu som to súšal aj bez  riadku key_mgmt=WPA-PSK, aj s pridaním riadkov proto=WPA/RSN, pairwise=TKIP/CCMP a auth_alg=OPEN/LEAP/SHARED podľa návodu v https://weworkweplay.com/play/automatically-connect-a-raspberry-pi-to-a-wifi-network/ , ale zatiaľ bezúspešne. Skúšal som sa pripojiť aj k iným mobilným hotspotom vytvoreným telefónom s Androidom -- tam bolo pripojenie bez problémov.


Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #1 kdy: 08. 03. 2019, 12:26:50 »
Střílím od boku: Mobil používá kanál číslo 12 nebo 13 a na Raspberry je špatně nastavená regulační doména, takže tyto kanály vůbec nevidí. Ale jak to opravit, netuším.

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #2 kdy: 08. 03. 2019, 12:59:01 »
To by měl udělat ten řádek country=SK, ne?

Jinak nedávno (před 2 dny?) se mi aktualizoval na RPi wpa-supplicant, řeší problémy s připojování na WPA se starším TLS? To by mohlo být ono? Připojit jinde, sudo apt udate; sudo apt full-upgrade a zkusit ten nefungující hotspot

mpro

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #3 kdy: 08. 03. 2019, 13:50:10 »
> Jan Fikar

Ďakujem za nasmerovanie, systém som inštalovall pred cca týždňom, po ktorom som absolvoval koliečko sudo apt update a apt full-upgrade, takže tu som zádrhel nečakal. Keď som to však skúsil teraz, po sudo apt update som dal apt list --upgradable a naozaj sa tam objavilo:

wireless-regdb/stable 2018.05.09-0~rpt1 all [upgradable from: 2016.06.10-1]
wpasupplicant/stable 2:2.6-21~bpo9~rpt1 armhf [upgradable from: 2:2.4-1+deb9u2]


Po reštarte sa však nič nezmenilo, mobilný hotspot z BB Q10 zostal nespoznaný, aj keď som ten domáci pred reštartom vypol, takže mobilný bol v tej chvíli jediný dostupný podľa wpa_supplicant.conf.

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2019, 15:28:47 »
Ako správne poznamenal Ondrej môže byť problém s kanálmi. Zatiaľ si neprezradil na akom kanáli ten hotspot vysiela. Nespoznaný znamená, že ti ten rpi vôbec nenaskenuje názov siete toho hotspotu?


mpro

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2019, 21:21:33 »
Žial, Raspberry Zero W je konfigurované ako headless -- t. j. k tomuto zariadeniu mám prístup len cez WiFi (nemám ani k dispozícii vhodný HDMI kábel pre pripojenie monitora), takže neviem čo sa deje pri tom, keď sa nevie pripojiť k mobilnému hotspotu. Pri pripájaní k domácemu aj mobilnému hotspotu k NB Dell s Ubuntu sa to však zistiť dá:
tail -f /var/log/syslog

wpa_supplicant[941]: wlan1: Trying to associate with _MAC_address_1 (SSID='_ssid_1' freq=2412 MHz)
wlan1: authenticate with _MAC_address
...
wlan1: authenticated

___

wpa_supplicant[941]: wlan1: Trying to associate with _MAC_address_3 (SSID='_ssid_3' freq=2462 MHz)
...
wlan1: authenticated

kde freq=2412 MHz je pre domáci hotspot, freq=2462 MHz je pre mobilný hotspot. Vo výpise /var/log/syslog z Raspberry Zero W pri pripojení na domáci hotspot som však nič podobné nenašiel -- skúšal som nasledovné:
cat /var/log/syslog | grep freq | less
...
kernel: [    0.905644] bcm2835-cpufreq: min=700000 max=1000000
weewx[337]: KlimaLogg: MainThread: frequency is EU
...

takže reťazec "freq" to našlo len pre nastavenie frekvecie CPU a pre nastavenie frekvencie komunikácie s meteostanicou. Súbor /var/log/syslog som si skúšal pozrieť aj nefiltrovaný -- záznamy ešte pred časovou synchronizáciou, kedy ešte nebolo aktívne sieťové pripojenie, ale nič čo by pripomínalo nastavenie frevencie-kanálu pre wlan som nenašiel.

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #6 kdy: 08. 03. 2019, 22:29:25 »
Freq.2462 je kanál 11 a ten je dosiahnuteľný aj z US domény. Ide o to, aby tuner vedel príslušný kanál vôbec naladiť. Býva problém s ladením kanálov 12 a 13. V tvojom prípade by som na hotspote vypol šifrovanie a rpi nastavil na open (bez šifrovania).
Ak sa pripojí bez šifrovania budeš vedieť, že chybu treba hľadať od šifrovania vyššie.
Doporučujem sledovať ťažkosti pri pripájaní. Ak sa pripojí za dlhšiu dobu ako obvykle, mohlo by to znamenať problémy so signálom, ktorý môže byť napríklad aj veľmi silý. Pripájanie beží na najpomalšej rýchlosti s najmenej náročnou moduláciou. Výmena šifrovacích kľúčov beží ovšem už na najvyššej rýchlosti, čo sa nemusí vždy podariť, zvlášť pri problémoch so signálom.

mpro

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #7 kdy: 08. 03. 2019, 23:04:19 »
Žial, na tom BlackBerry sa pre nastavenie mobilného hotspotu nedá vypnúť šifrovanie, dĺžka hesla musí byť medzi 8 až 63 znakmi ASCII. Tak isto nepomohla ani zmena vzdialenosti medzi BB a RPi.

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #8 kdy: 09. 03. 2019, 10:24:10 »
Nuž bez diagnostických nástrojov môžeš leda skúšať rôzne konfiguračné možnosti v súbore wpa_supplicant.conf a dúfať, že sa trafíš. Existuje ešte možnosť porovnať komunikáciu pri pripájaní diagnostickým počítačom s Wiresharkom a wifi kartou v monitor mode ak by to bolo pre teba životne nutné. Neviem či rpi má nejakú orezanú verziu supplicanta, ale možností parametrov v tom konfiguráku je hodne. Kukni do dokumentácie supplicanta. wpa_supplicant_example.conf

mpro

Re:Raspberry Zero W - pripojenie k WiFi hotspotu
« Odpověď #9 kdy: 09. 03. 2019, 15:09:26 »
Ďakujem za všetky odpovede, nakoniec sa to podarilo rozbehať -- problém bol v prerušenej inštalácii balíka wpasupplicant/stable 2:2.6-21~bpo9~rpt1, pri ktorej sa zobrazí text o znížení úrovne bezpečnosti po inštalácii balíka. Z nejakých dôvodov sa text nezobrazil správne a preto som informáciu prerušil Ctrl-C a nie klávesou q, ako bolo uvedené v informácii. Po opätovnom apt full-upgrade už všetko prebehlo v poriadku a po reštarte bol už mobilný hotspot plne funkčný.