Jakou distribuci Linuxu?

Svatopluk Vít

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #45 kdy: 18. 01. 2019, 12:50:00 »
Já ještě přidám Zorin OS (https://zorinos.com/), verze Core stačí. Pro podporu vývojářů Ultimate za jakýsi bakšiš. Jsem na něm už 4 roky...


MasoxCZ

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #46 kdy: 18. 01. 2019, 13:34:29 »
To by mel inteligentne pohlidat OS, stejne jako kdyz si menis rozliseni.

Právě že Windows to hlídají, takže ikony ti "za rohem" neskončí. Ale jelikož většina non-IT na windowsích jsou čuňata, tak třeba při RDP přístupu z mašiny s menším displejem (nebo stačí, aby jim uklízečka umyla stůl a povytáhla kábl z monitoru) náhle končí s ikonama ve vrstvách, a pak nevědí co s tím :-) Myšlenka, že ikony dokumentů na plochu nepatří, je pro ně rouhačství a zapalujou pochodně :-) Pak stačí jedno takovýhle "uklouznutí", a pochodně a vidle se mění ve flašky a štangle uheráku, a volání k lynči v úpěnlivý prosby o pomoc. A jak jsou organizovaný složky najednou krásnej nápad.

Pro externistu easy money.

tiskar

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #47 kdy: 18. 01. 2019, 18:10:39 »
To by mel inteligentne pohlidat OS, stejne jako kdyz si menis rozliseni.

Právě že Windows to hlídají, takže ikony ti "za rohem" neskončí. Ale jelikož většina non-IT na windowsích jsou čuňata, tak třeba při RDP přístupu z mašiny s menším displejem (nebo stačí, aby jim uklízečka umyla stůl a povytáhla kábl z monitoru) náhle končí s ikonama ve vrstvách, a pak nevědí co s tím :-) Myšlenka, že ikony dokumentů na plochu nepatří, je pro ně rouhačství a zapalujou pochodně :-) Pak stačí jedno takovýhle "uklouznutí", a pochodně a vidle se mění ve flašky a štangle uheráku, a volání k lynči v úpěnlivý prosby o pomoc. A jak jsou organizovaný složky najednou krásnej nápad.

Pro externistu easy money.
Vrstvené ikony jsem videl nekde ve windows98. V novejsich systemech jsou pri nedostatku mista mimo obraz.

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #48 kdy: 20. 01. 2019, 10:21:25 »
Devuan nebo OpenSUSE nebo Debian, graficke prostredi LXDE. Fedoru bych nedoporučoval kvůli častým aktualizacím, poruchovosti, pomalému startu.

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #49 kdy: 20. 01. 2019, 22:27:04 »
Devuan nebo OpenSUSE nebo Debian, graficke prostredi LXDE. Fedoru bych nedoporučoval kvůli častým aktualizacím, poruchovosti, pomalému startu.
pokud s tim chce mene prace, mit to vice pripravane a zaroven nechce pouzivat oklestene LXDE(kvuli kteremu primarne znovu reaguju) ktere se zaroven uz nevyviji, takze by brzo stejne musel prejit na jine prostredi, doporucuju uz zminene: Xubuntu 18.04 LTS ;-)


Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #50 kdy: 22. 01. 2019, 13:23:58 »
Devuan nebo OpenSUSE nebo Debian, graficke prostredi LXDE. Fedoru bych nedoporučoval kvůli častým aktualizacím, poruchovosti, pomalému startu.
pokud s tim chce mene prace, mit to vice pripravane a zaroven nechce pouzivat oklestene LXDE(kvuli kteremu primarne znovu reaguju) ktere se zaroven uz nevyviji, takze by brzo stejne musel prejit na jine prostredi, doporucuju uz zminene: Xubuntu 18.04 LTS ;-)

OP už Xubuntu zkoušel. Na Ubuntu mě zklamala rychlost aktualizace kernelu a menší chyby. Na to, jak je Canonical velká firma, tak to není moc dobrá vizitka.

LXDE mě naprosto vyhovuje a protože jej podporují distribuce tak předpokládám že je bezpečné. Na fóru LXDE to stále "žije", hledají vývojáře apod. Nepotřebuju aby tam někdo něco neustále předělával, prováděl úchylné změny vzhledu apod. Žádná funkce mi tam nechybí.

Proč je LXDE okleštěné ?

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #51 kdy: 22. 01. 2019, 23:33:42 »
OP už Xubuntu zkoušel. Na Ubuntu mě zklamala rychlost aktualizace kernelu a menší chyby. Na to, jak je Canonical velká firma, tak to není moc dobrá vizitka.
ano, ale psal "Zkoušel jsem to již před lety v dobách WinXP", takze kdy, pred 10-15lety? ;-)
pokud pozadujes nove jadro, tady maji verze <=par dni po vydani zdrojaku: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
pokud to chces naklikat/automatizovat: https://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/ukuu-easy-way-to-install-mainline-kernel-ubuntu

LXDE mě naprosto vyhovuje a protože jej podporují distribuce tak předpokládám že je bezpečné. Na fóru LXDE to stále "žije", hledají vývojáře apod. Nepotřebuju aby tam někdo něco neustále předělával, prováděl úchylné změny vzhledu apod. Žádná funkce mi tam nechybí.
slysel si o LXQt? pokud vim (ale nesleduju jestli dorum zije) tak vyvojari LXDE se zamerujou uz delsi dobu primarne na LXQt, je otazka zda nekdo udelal/udela/bude_udrzovat form LXDE a zda se to dostane do distribuci nebo se LXDE zbavej po prechodu na LXQt, nebo tam nechaj starou/posledni ofiko verzi, nebo...

Proč je LXDE okleštěné ?
oproti Xfce... LXDE neni v podstate DE, ale vytunenej WM, nema moc GUI configuratoru ani moznosti donastaveni, moznosti apletu na panel, vyuziva casti Xfce, pokud bych chtel usetrit kazde MB pouziju LXDE, ale pokud chci normalni Desktop tak Xfce...

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #52 kdy: 26. 01. 2019, 09:28:42 »
OP už Xubuntu zkoušel. Na Ubuntu mě zklamala rychlost aktualizace kernelu a menší chyby. Na to, jak je Canonical velká firma, tak to není moc dobrá vizitka.
ano, ale psal "Zkoušel jsem to již před lety v dobách WinXP", takze kdy, pred 10-15lety? ;-)
pokud pozadujes nove jadro, tady maji verze <=par dni po vydani zdrojaku: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
pokud to chces naklikat/automatizovat: https://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/ukuu-easy-way-to-install-mainline-kernel-ubuntu

LXDE mě naprosto vyhovuje a protože jej podporují distribuce tak předpokládám že je bezpečné. Na fóru LXDE to stále "žije", hledají vývojáře apod. Nepotřebuju aby tam někdo něco neustále předělával, prováděl úchylné změny vzhledu apod. Žádná funkce mi tam nechybí.
slysel si o LXQt? pokud vim (ale nesleduju jestli dorum zije) tak vyvojari LXDE se zamerujou uz delsi dobu primarne na LXQt, je otazka zda nekdo udelal/udela/bude_udrzovat form LXDE a zda se to dostane do distribuci nebo se LXDE zbavej po prechodu na LXQt, nebo tam nechaj starou/posledni ofiko verzi, nebo...

Proč je LXDE okleštěné ?
oproti Xfce... LXDE neni v podstate DE, ale vytunenej WM, nema moc GUI configuratoru ani moznosti donastaveni, moznosti apletu na panel, vyuziva casti Xfce, pokud bych chtel usetrit kazde MB pouziju LXDE, ale pokud chci normalni Desktop tak Xfce...

cca před 10-ti lety jsem s ubuntu začínal, přestal jsem je používat nedávno. Musím je stále udržovat na jiných pc  a nezdá se mě, že by se to zlepšovalo.

Nepožaduju nové jádro. Psal jsem, že instalace je pomalá. To musí opravit - optimalizovat vývojáři. Rozumíme si ?

Problém LXQt je, že už nebude tak Light jako LXDE.

Podle zadání OP vypadá, že LXDE musí bohatě stačit.

Jirka Heřmánek

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #53 kdy: 26. 01. 2019, 10:07:51 »
OP už Xubuntu zkoušel. Na Ubuntu mě zklamala rychlost aktualizace kernelu a menší chyby. Na to, jak je Canonical velká firma, tak to není moc dobrá vizitka.
ano, ale psal "Zkoušel jsem to již před lety v dobách WinXP", takze kdy, pred 10-15lety? ;-)
pokud pozadujes nove jadro, tady maji verze <=par dni po vydani zdrojaku: https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/
pokud to chces naklikat/automatizovat: https://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/ukuu-easy-way-to-install-mainline-kernel-ubuntu

LXDE mě naprosto vyhovuje a protože jej podporují distribuce tak předpokládám že je bezpečné. Na fóru LXDE to stále "žije", hledají vývojáře apod. Nepotřebuju aby tam někdo něco neustále předělával, prováděl úchylné změny vzhledu apod. Žádná funkce mi tam nechybí.
slysel si o LXQt? pokud vim (ale nesleduju jestli dorum zije) tak vyvojari LXDE se zamerujou uz delsi dobu primarne na LXQt, je otazka zda nekdo udelal/udela/bude_udrzovat form LXDE a zda se to dostane do distribuci nebo se LXDE zbavej po prechodu na LXQt, nebo tam nechaj starou/posledni ofiko verzi, nebo...

Proč je LXDE okleštěné ?
oproti Xfce... LXDE neni v podstate DE, ale vytunenej WM, nema moc GUI configuratoru ani moznosti donastaveni, moznosti apletu na panel, vyuziva casti Xfce, pokud bych chtel usetrit kazde MB pouziju LXDE, ale pokud chci normalni Desktop tak Xfce...

cca před 10-ti lety jsem s ubuntu začínal, přestal jsem je používat nedávno. Musím je stále udržovat na jiných pc  a nezdá se mě, že by se to zlepšovalo.

Nepožaduju nové jádro. Psal jsem, že instalace je pomalá. To musí opravit - optimalizovat vývojáři. Rozumíme si ?

Problém LXQt je, že už nebude tak Light jako LXDE.

Podle zadání OP vypadá, že LXDE musí bohatě stačit.

A co je za problém že již není a nebude tak "light"?? Nepatrně větší zátěž nemůže na normálním železe nikdo poznat. Používám Lubuntu s LxQt 0.13 delší dobu k naprosté spokojenosti. Právě vyšla nová verze LxQt 0.14 na kterou se velmi těším.

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #54 kdy: 26. 01. 2019, 12:53:11 »
Nepožaduju nové jádro. Psal jsem, že instalace je pomalá.

Problém LXQt je, že už nebude tak Light jako LXDE.

Podle zadání OP vypadá, že LXDE musí bohatě stačit.
aktualizace jadra je pomala jen kdyz mas vice jader, protoze (ano zbytecne) se regenerujou initrd pro vsechna nainstalovane jadra...

LXDE jak sem psal ale uz ne i ve vyvoji a i kdyby provozovat neudrzovane bez budoucnosti, tak to stejne nesplnuje ty jeho soupatha a hejblatka pro nastaveni... coz naopak splnuje to Xfce(/Xubuntu), sice je pravda ze KDE ma soupatek vice ale zas to neni ani trochu lehke prostredi ani uplne bezproblemove(coz mu logicky odpusti fanousci KDE, ale ne nekdo co hleda teprve DE)...

Jenda

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #55 kdy: 26. 01. 2019, 13:19:55 »
Psal jsem, že instalace je pomalá. To musí opravit - optimalizovat vývojáři.

Osobně u debianích systémů oficiální instalátor nepoužívám, ale mám připravený systém (vzniklý debootstrapem), který vždycky jenom zkopíruju na nový počítač, upravím fstab a přegeneruju SSH klíče.

A pomalost instalace balíčků se dá řešit pomocí eatmydata. apt/dpkg je totiž defaultně nastavené tak, aby v žádném případě při výpadku proudu nenechalo systém v nekonzistentním stavu, a proto dělá šílené transakce.

Pavouk106

  • *****
  • 2 394
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #56 kdy: 30. 01. 2019, 21:04:21 »
Jakožto dlouholetý spokojený uživatel Gentoo Ti doporučuju Arch Linux. Při instalaci se dozvíš nějakej základ, vrátíš se zpět k zapomenutým znalostem. Kdybych v Gentoo nejel už léta, dávno bych měl na svých počítačích Arch. Jsem ale línej přemigrovat a navíc už Gentoo tak nějak znám...

Jako Desktop environment já osobně používám MATE, protože má super "starej" vzhled a nic nežere (přitom je doscela hooodně přizpůsobitelný). Pokud by mi někdo řekl "MATE nepoužívej", tak bych sáhnul jako první po XFCE (možná u něj ale nezůstal, nevím). Desktop manager doporučuju LightDM (protože je opravdu light, žádný zbytečnosti).

Výhoda Arch: rolling release, takže blízko bleeding edge, žádný starý balíky kvůli přehnaný stabilitě nebo kompatibilitě.

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #57 kdy: 01. 02. 2019, 10:31:49 »
A co je za problém že již není a nebude tak "light"?? Nepatrně větší zátěž nemůže na normálním železe nikdo poznat.

A co výdrž baterie v případě noteboku ? Na současném HW to možná bude stejně rychlé, ale co za pár let, až budou novější verze SW ?
Nějaké srovnání je tady: https://www.slant.co/versus/1120/1135/~lxde_vs_lxqt
LXDE ve hlasování vede s velkým náskokem

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #58 kdy: 01. 02. 2019, 10:33:03 »
LXDE jak sem psal ale uz ne i ve vyvoji a i kdyby provozovat neudrzovane bez budoucnosti, tak to stejne nesplnuje ty jeho soupatha a hejblatka pro nastaveni...

Proč by to tak mělo být ?

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #59 kdy: 01. 02. 2019, 13:31:27 »
LXDE [...] stejne nesplnuje ty jeho soupatha a hejblatka pro nastaveni...
Proč by to tak mělo být ?
Protoze to tak je, LXDE nema moc moznosti nastaveni v GUI...