Jakou distribuci Linuxu?

Havran T=

Jakou distribuci Linuxu?
« kdy: 15. 01. 2019, 13:24:15 »
Jakou distribuci Linuxu by jste doporučili na Noťas jako workstation?
zkoušel jsem Ubuntu, Xubuntu, Mint, Kali.
Ale všechny mě něčím krkali...
Zkoušel jsem to již před lety v dobách WinXP kdy to byl poslední (dle mého soudu) pořádný systém od Microshitu.
A přeskočíc sedmičky jsem utekl z Win8.1 rovnou na Xubuntu. Ale furt mě tam porůsnu něco štvalo. A občas to nedělalo ani aktualice, že selhávaly a pod...
A jelikož mi s Linuxem trošku ujel vlak... I když jsem kdysi býval taky "ajíťák" ale právě se sedmami a dál jsem už dělal něco jiného a držel se doma XPček. A linux naposledy RedHat na serverech v řádku, Putty, ev. Webmin a pod...
Docela bych si ho ale zase vychytal a vyladil....
Tak kterou distribuci, aby to nebylo pře-blbuvzdorněné, a hnusné jak ty osmičky... ale právě všemožné ovladače, šouplátka, volby a pod... a též jednoduchá plocha bez cinkrlátek, pozlátek, a pod... prostě pracovní mašina co šlape a nežere systémové prostředky jen aby vypadala FANCY...

Díky
T=

P.S.: jen věcně prosím, né zas nějakého trotla, co se mi bude posmívat, nadávat, povyšovat se a pod. Jen konstruktivě prosím.... díky


Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 15. 01. 2019, 14:19:08 »
Dobře, konstruktivně:

Jakou distribuci Linuxu by jste doporučili na Noťas jako workstation? zkoušel jsem Ubuntu, Xubuntu, Mint, Kali. Ale všechny mě něčím krkali...
Co jsi měl za problémy? Absolutně není šance aby člověk dokázal být konstruktivní, když napíšeš "něčím krkali".

Zkoušel jsem to již před lety v dobách WinXP kdy to byl poslední (dle mého soudu) pořádný systém od Microshitu.
Tak zcela konstruktivně si odpusť to komolení MS...

A přeskočíc sedmičky jsem utekl z Win8.1 rovnou na Xubuntu. Ale furt mě tam porůsnu něco štvalo. A občas to nedělalo ani aktualice, že selhávaly a pod...
Nevím nakolik může být člověk konstruktivní aby dokázal řešil problém "porůznu něco štvalo". Jakým způsobem selhávaly aktualizace?

Tak kterou distribuci, aby to nebylo pře-blbuvzdorněné, a hnusné jak ty osmičky... ale právě všemožné ovladače, šouplátka, volby a pod... a též jednoduchá plocha bez cinkrlátek, pozlátek, a pod... prostě pracovní mašina co šlape a nežere systémové prostředky jen aby vypadala FANCY...
V jakém oboru pracuješ - jaká je tvoje pracovní činnost? Distribuci můžeš zvolit vpodstatě jakoukoliv, Debian/Ubuntu/Jardou oblíbený MX, Fedoru/RHEL/Cent, Arch... Co se žraní systémových prostředků týče, daleko víc záleží na grafickém prostředí. Z tvého popisu bych soudil, že ani KDE ani Gnome ti vyhovovat nebude, takže bych vyzkoušel Mate nebo xfce, případně pokud jsi větší minimalista a věnuješ tomu trochu času, fluxbox.

Hlavně proboha nepiš jaký máš model notebooku nebo podobně konkrétní informace.

...

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 15. 01. 2019, 14:23:19 »
gentoo

jeban

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 15. 01. 2019, 14:26:11 »
Debian, Ubuntu/Xubuntu/Lubuntu/Kubuntu, Fedora, OpenSUSE
Jinam bych asi nešahal...

Roma

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 15. 01. 2019, 14:27:21 »
Nejlepsi je Slackware


xxx

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 15. 01. 2019, 14:31:42 »
Jestli se povazujes za cloveka, co chce bejt produktivni na desktopu, nasad Fedora Workstation. Jestli si chces hrat, tak si hraj se vsim moznym, tezko rict, co te bude bavit nejvic.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 15. 01. 2019, 14:38:27 »
Nejlepsi je to, co umis, co pouzivas

  • Debian x Ubuntu a klony
  • Redhat, Centos x Fedora
  • Vse ostatni

A vybrat si musis sam....
« Poslední změna: 15. 01. 2019, 14:40:12 od Vilith »

ekrres

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2019, 15:15:31 »
Ja som pred pár dňami nainštaloval na notebook Bunsenlabs ....Debian 9 s openboxom ...je to vlastne bývalý Crunchbang ...zatiaľ dobre , minimalistické , rýchle a stabilne distro...stojí určite za vyskúšanie aspoň...(:

spacek

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 15. 01. 2019, 15:26:43 »
Přidávám se k hlasu pro Bunsenlabs - používám ho dlouho, bez problémů. Jednoduchý, rychlý, bez zbytečných grafických pičičand. Jede mi na starých noťasech od Core2Duo až po Workstation s Xeonem.

spacek

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 15. 01. 2019, 15:29:05 »
To "Jede mi ..." bylo myšleno, že ho používám na daných strojích, nikoliv že tam "funguje"... :-)

joudič

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 15. 01. 2019, 15:58:14 »
Manjaro  ;)

Danny

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 15. 01. 2019, 16:03:39 »
Já používám Xubuntu. Co se týče problémů s aktualizacemi, tak to nemohu sloužit, nepoužívám ten klikací nástroj, ale z řádky "apt install" "apt update && apt upgrade" a všechno pěkně chodí a sviští. Xfce se dá dobře používat, není bloat a neplete se člověku do cesty.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 15. 01. 2019, 16:04:39 »

pakopulos

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 15. 01. 2019, 16:21:29 »
...ako mi bolo svojho času povedané...."najlepšia linuxová distribúcia pre začiatočníka je tá, ktorú má Tvoj kamarát..aby si sa vedel na koho obrátiť ak budeš mať problem;)

utrhnise

Re:Jakou distribuci Linuxu?
« Odpověď #14 kdy: 15. 01. 2019, 19:18:13 »
Fedora Workstation, spin Mate.