Jsem první rok na vysoké škole škole a již po prvním semestru mám problémy a nejsem si jistý jestli školu dokončím.
To zní podezřele. Jsi si jistý, že sis zvolil správný obor? Když se mě občas někdo ptal, kam by měl jít na VŠ, případně kam by měly jeho děti jít na VŠ, vždy jsem řekl jedno a to samé: Zvol si to, co děláš sám od sebe v době, kdy tě nikdo a nic do žádných aktivit nenutí. Zvol si to, co děláš rád po večerech, o víkendech, o prázdninách.
- Rád programuješ nebo řešíš různé zajímavé úlohy z diskrétní matematiky? Zvol si informatiku!
- Pěstuješ kytičky a chováš zvířátka? Co třeba biologie?
- Létáš rád s modely letadel, které sám stavíš? Co třeba něco kolem letectví, informatiky, mechatroniky?
- Hodně pájíš a stavíš obvody? Co třeba elektrotechnika? Co třeba fyzika?
- Motáš se kolem motorek nebo aut? Co třeba mechanické inženýrství, mechatronika nebo některý z oborů přímo zaměřených na motorové bouráky?
- Motáš se po deseti pivech? Pak zvol aplikovanou ochlastometrii!
Vysoká škola je jakési vysoce specializované a úzce zaměřené úsilí, kterým si musí člověk projít, a pokud si nevybere něco, co dokáže sám, s nadšením a bez odporu dělat, s největší pravděpodobností opravdu tu vysokou školu nedokončí. Ano, jsou masochisté, kteří se sebezapřením projdou zkouškami, jenom aby měli ten "titul", ale zapamatují si z toho přibližně hovno.
Mně se podařilo projít vysokou školou (od bakaláře po PhD) jen a pouze proto, že mě obor vždy bavil. Kdyby tomu tak nebylo, neprošel bych ani prvním semestrem.
Proto uvažuji že se na školu vykašlu a zaměřím se na Linux servery, které mě poslední dobou zaujaly a chtěl bych v tomto oboru v budoucnu pracovat.
Byť to bude znít jako otřepaná fráze, jakýkoliv specializovaný obor bude vyžadovat obrovskou spoustu nových znalostí. Pokud je nemáš, budeš je muset získat. Což často není problém samo od sebe, něco si nastudovat, když už víš, jaký je úkol. Máš ale nesrovnatelně menší šanci dostat se do pracovních pozic, kde plánuješ projekty a stanovuješ úkoly, protože v takových pozicích musíš rozhodovat, jaké technologie nebo algoritmy použít (a kdy a proč), což se bez obecného rozhledu dělá těžko. Například když máš navrhnout distribuovaný databázový systém, je setsakra dobré vědět, co je to paxos, jaké jsou jeho alternativy, co je k jeho provozu potřeba a tak podobně. Ne snad proto, že by tě z toho někdo zkoušel jako na té vysoké škole, ale prostě proto, že si pak nad konfigurákem řekneš "jasně, aha, to je tohle", místo abys skončil v 5 ráno se 100 otevřenými taby Wikipedie a pořád v tom tápal.
Jen se bojím že bez vysoké školy nebude můj plat stejný jako někoho kdo má papír z vysoké, i když budeme mít stejné zkušenosti a praxi.
Umím si představit, že nějaká malá česká firma by se mohla takto chovat, ale pochybuji, že se to pořád ještě děje. Můj zaměstnavatel (detaily si každý najde na LinkedIn, kdyby to snad někoho zajímalo) žádné konkrétní vzdělání nepožaduje a de facto ani neuznává. Jediné, co hraje roli, jsou skutečné znalosti, dovednosti a výsledky. Znám kolegy, kteří jsou na mnohem "vyšších" postech než já a zasloužili se o mnohem zajímavější a větší projekty než já, přestože mají někteří jenom střední školu a já mám PhD. Jenže není to pravidlem; je to spíš výjimka, na kterou ve firmě s mnoha desítkami tisíc zaměstnanců prostě narazíš. Obecně ale faktem zůstává, že pozitivní korelace mezi vzděláním a jakýmsi "kariérním postupem", pokud o tohle člověk stojí, zkrátka existuje. Rozhodně ne díky vzdělání jako takovému, ale díky schopnosti řešit složitější problémy nebo více problémů efektivněji, kterou vzdělání člověku dává. Chceš-li být tou výjimkou potvrzující pravidlo, samozřejmě můžeš, ale musíš pro to spoustu věcí udělat. Dostaneš se třeba do prostředí, kde ostatní budou zvládat levou zadní věci, které ty budeš muset horko těžko studovat za pochodu. Ale pravda je, že některým lidem tento způsob práce vyhovuje, takže proč ne, s chutí do toho.
Proto má otázka zní, dá se slušně vydělat jako Linux administrátor bez vysoké, s tím že budu mít pár let praxi ? Děkuji.
Podle toho, jak kde. Ale tady mě zaráží právě to soustředění se na administraci Linuxu. I když celý Internet stojí na Linuxu, málokdy je pro získání dobrého zaměstnání podstatný Linux jako takový. Důležitější jsou obecné a všestranné "problem-solving skills", tedy chopnost pochopit problém, nastudovat kontext, softwarové prostředí a dostupné prostředky a nakonec na základě těchto vstupů navrhnout a implementovat rozumně efektivní řešení.
Ještě jiný důležitý pohled k zamyšlení: Říkáš, že si chceš dobře vydělat. Jistě, kdo by si nechtěl dobře vydělat?
Ale pak musí být tvoje práce mimořádně efektivní. To znamená, že pokud budeš několik let linuxovým administrátorem na JZD a místní ZŠ, sice se možná o těch 10 počítačů výborně postaráš, ale cesta k vyšší efektivitě vede jedině skrz dobré porozumění problému a dobrý návrh software, který ti umožní administrovat z jedné židle tisíce, desetitisíce, statisíce až nekonečna serverů. Ano, jedině díky tomu jsou "velké internetové firmy" tak úspěšné.
No a jakmile už se bavíme o správě velkých distribuovaných systémů, u kterých opravdu můžeš pracovat efektivně, zkoušet nové a zajímavé věci a rozvíjet své znalosti a dovednosti, najednou je tam určitý vstupní práh: Měl by ses vyznat v kombinatorice a teorii grafů, abys vůbec byl schopen navrhnout něco kolem komunikace v těch systémech. Měl bys třeba, když střelím od pasu, chápat Lamportovy hodiny a jejich maticové následníky (a pak si přečíst smutné pragmatické články, které vysvětlují, proč takové krásné algoritmy nakonec nedobyly svět). Měl bys chápat statistiku dost na to, abys mohl řešit různé úlohy z teorie spolehlivosti, teorie front atd. a podle výsledků pak navrhnout něco, co je spolehlivé, ale co není zbytečně předimenzované. A tak dále a tak podobně.
Na otázku, zda zůstat na VŠ, jsem tedy neodpověděl a celou dobu jsem se jen politicky vykrucoval. Takže, jestli si vše potřebné dokážeš nastudovat sám, žádnou VŠ nepotřebuješ. Znám spoustu úspěšných lidí bez VŠ. Já jsem ale například přesně opačný extrém; bez VŠ bych si vůbec nic nenastudoval, protože bych prostě nevěděl, co dřív číst, nevěděl bych, co všechno nevím. VŠ mi dala přehled o tom, co všechno nevím a kde a jak to můžu nastudovat. Jsem naprosto spokojený se svým životem a se svou prací a troufám si tvrdit, že za to vděčím především VŠ. Který z možných přístupů k věci vyhovuje tobě, to už si musíš ujasnit sám.
Jo a ještě jedna věc na závěr: Ujisti se, že mluvíš a píšeš anglicky bez sebemenšího náznaku problémů.
To se asi rozumí samo sebou, ale když už píšu nekonečný post, říkal jsem si, že to zmíním taky. Bez angličtiny se dnes sice taky ještě vydělává, ale nejsem si jistý, zda dobře.