Práce Linux administrátora

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #45 kdy: 17. 12. 2018, 14:09:14 »
Já chápu, že člověk, co nemá VŠ si těžko přizná, že to může být nevýhoda a utěšuje se podobnými pořekadly
Tohle není argument, ale statement. Navíc nekorektní, protože

1. ad hominem.

2. úplně stejně se dá obrátit:

Já chápu, že člověk, co má VŠ si těžko přizná, že pět let života využil neefektivně a utěšuje se podobnými pořekadly

, ale ta nejsou pravdivá.
Chybí jakýkoli důkaz, argument.

ale učíš se principy, jak věci fungují (a jak by fungovat měly). Takže to není ekvivalentní.
Straw man. Pokud mám tvrzení, že "5 let praxe je [pro účely zaměstnatelnosti] jako 5 let VŠ", tak netvrdím, že dva lidi, kteří udělají jeden to a druhý ono, získají stejné znalosti/zkušenosti. Můžu tím myslet, že získají úplně jiné znalosti/zkušenosti, ale po obou je na trhu obdobná poptávka (takže pokud nesouhlasím, musím dokázat, že není)

A i kdyby to straw man nebyl, pořád by to byla chybná argumentace. Je v ní nepřiznaný předopklad, že znát ty konkrétní "principy, jak věci fungují" je pro účely zaměstnání cennější. Může být, nemusí být. Opět chybí jakýkoli důkaz.

Ale statisticky je to jasné
...akorát žádná statistika, výzkum, šetření v tom příspěvku odkázána není. Asi pisatel předopkládá, že ji všichni znají. Tak je se přiznám, že nevím, o čem je řeč, a rád bych viděl odkaz na alespoň dvě konkrétní "statistiky".

A když budeš hledat práci, tak budeš i jako SŠ dostudovaný samostudiem v nevýhodě, protože musíš přesvědčit zaměstnavatele, aby ti vůbec dal šanci.
Jenom další rozvíjení nedokázaného zamlčeného předpokladu. Z toho důvodu nulová argumentační přidaná hodnota.



To výše jenom tak pro srandu králíkům :) Respektive takové malé procvičení si "principů, jak věci fungují".

Jestli si myslím, že je něco, co by se mohlo v nadcházejících 50 letech předpokládaného bouřlivého vývoje hodit a co by si člověk mohl na VŠ osvojit, tak je to pečlivá práce s informacemi - jejich získávání, vyhodnocování a [korektní, plausibilní] využívání pro vědomé dosahování cílů, které mám. Chce-li kdo: práce s informacemi vědeckou metodou.

Škola, která mi tohle vštípila nejvíc a jsem kvůli tomu vděčný, že jsem ji mohl studovat, byla sociologie. Věřte nevěřte, ber nebo nech bejt.
« Poslední změna: 17. 12. 2018, 14:13:56 od Mirek Prýmek »


Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #46 kdy: 17. 12. 2018, 14:36:27 »
Clovek co to v zivote nerobil (a nema ziadne znalosti o teoretickych/praktickych problemoch toho alebo tamtoho riesenia), to proste nejak zbastli a az ked sa to vysype, tak pochopi ze tam bolo nieco zle.
Celej ten příspěvek jsi napsal parádně a celkem bych ho podepsal (btw, "trkne" je přesně takhle i v češtině ;) ), ale tahle pasáž by si čistě pro úplnost zasloužila doplnění:

Tohle nebezpečí je víceméně úplně stejné pro vysokoškoláka i člověka s praxí. Člověk bez hlubší teorie může mít tendenci volit "inženýrská řešení" s triviálními architektonickými vadami typu "jo, teď to funguje, ale nepůjde to naškálovat protože tady a tady máš vazby, které to nedovolí". A člověk s teoretickým vzděláním, ale bez znalosti praxe zase může mít tendenci volit architektonicky čistá, ale děsivě nepraktická řešení - tentokrát výhrada typu "jo, bylo sice moc hezký napsat to pomocí monádových transformací v Haskelu a nasadit exkluzivně nad NixOSem, ale ty teď odcházíš a já jsem celej rok hledal aspoň jedinýho člověka, kterej by to byl schopnej převzít, a nenašel. Být to v Javě nebo Pythonu, nasazaený Ansiblem nad Ubuntu, mám tady zástup lidí".

...protože je to prostě nebezpečí pramenící z života v bublině. Je to nedostatek zkušenosti, ne znalosti.  A ten mají oba stejný. Nevysokoškolák narazí na to, že mu v něčem chybí hlubší znalosti, o kterých si myslel, že jsou k ničemu, vysokoškolák narazí na to, že v praxi jsou prostě důležitá jiná kritéria než na cvičení z matiky.

Docela bych s tebou ale souhlasil, že VŠ má nejspíš lepší šanci ten gap překonat a pak už ho ne-VŠ nedožene.

Úplně nejlepší ale je, když se prostě každej drží svýho kopita: vysokoškolák neohrnuje nos, ale nechá si poradit, co se v praxi osvědčuje, a naopak.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #47 kdy: 17. 12. 2018, 14:47:48 »
co nepoužívám to neovládám
To je naprosto normální fungování mozku. Ta (tady častá) představa, že ses na škole naučil teorii, takže ti to za dvacet let pomůže pochopit nějaký nový programovací jazyk, je absurdní. Pokud tu teorii nepoužíváš aspoň párkrát ročně, nevíš z ní za pět let nic a že jsi ji kdysi znal ti nepomůže víceméně nijak, kromě toho, že ti zůstane v mozku zarytá zkušenost s tím, jakým způsobem se tenkrát věci řešily, jak se na to šlo. A to je docela cenný. Otázka ale je, jestli je k získání téhle stopy VŠ jediná nebo dokonce nejlepší cesta :)

Arch

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #48 kdy: 17. 12. 2018, 15:46:15 »
Ja by som to zhrnul takto:
Čo robí väčšina absolventov po skončení VŠ? To iste čo ten stredoškolak... Hneď ako príde do práce začína sa učíť nové veci a začína od nuly ako ten vysokoškolák a to že je stredoškolák obmedzený je nezmysel keďže zamestnanci chcú aby ste mali hlbší pohľad a nie len vedeli všetko a zároveň nič a to nie je vec vzdelanie ale chuti sa učiť na čo hneď naviažem.
Ďalší fakt, ktorý som si všimol za tie roky je ten že "Mam titul, tu to pre mňa skončilo". Veľa absolventov sa proste uspokojí s titulom a stagnujú, čo je v tak dynamickom obore ako IT samovražda.
Najdôležitejší fakt: veľa vysokoškolákov študuje stále iba kvôli titule. Opovážim si priam povedať že IT dokáže vyštudovať veľa ľudí, ktorí nemajú ani šajnu o ňom. Ja tomu hovorím pud sebazáchovy na VŠ. Poznám veľa takýchto ľudí, ktorý si boli vedomí že proste nič nevedia (problém bol ten že ich nič nebavilo) a na výške sa učili aj zdrojové kódy naspamäť. Ja som sa rozhodol, kvôli týmto veciam s VŠ seknuť. Ďalší dôvod bol aj ten že som nemal pocit že nejako rastiem na tej VŠ. Po ukončení VŠ som ostal pracovať v ČR a som rád že som zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý rieší skill a nie titul pred menom. Koniec koncom sa pýtam sam seba načo tí ľudia chodili na výšku keď väčšina z nich robí web developerov. Nechcem tým uraziť webdeveloperov ale mám kamarátov, ktorý začali hneď po strednej kodiť stránky a sú na tom takisto dobre ako webdevelopri s výškou. Proste podľa mňa je úplne zbytočné filtrovať ľudí podľa titulu keď veľa vysokoškolákov nerobí prácu hodnú titulu.
P.S.: Firma ktorá vyberá zamestnancov iba podľa titulu si zasluží zamestnanov, ktorí si vyberajú zamestnávateľa iba podľa platu. Je to ako keď slepý vedie slepého - obaja spadnú do jamy.


Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #49 kdy: 17. 12. 2018, 16:57:57 »
Jsem první rok na vysoké škole škole a již po prvním semestru mám problémy a nejsem si jistý jestli školu dokončím.

To zní podezřele. Jsi si jistý, že sis zvolil správný obor? Když se mě občas někdo ptal, kam by měl jít na VŠ, případně kam by měly jeho děti jít na VŠ, vždy jsem řekl jedno a to samé: Zvol si to, co děláš sám od sebe v době, kdy tě nikdo a nic do žádných aktivit nenutí. Zvol si to, co děláš rád po večerech, o víkendech, o prázdninách.

  • Rád programuješ nebo řešíš různé zajímavé úlohy z diskrétní matematiky? Zvol si informatiku!
  • Pěstuješ kytičky a chováš zvířátka? Co třeba biologie?
  • Létáš rád s modely letadel, které sám stavíš? Co třeba něco kolem letectví, informatiky, mechatroniky?
  • Hodně pájíš a stavíš obvody? Co třeba elektrotechnika? Co třeba fyzika?
  • Motáš se kolem motorek nebo aut? Co třeba mechanické inženýrství, mechatronika nebo některý z oborů přímo zaměřených na motorové bouráky?
  • Motáš se po deseti pivech? Pak zvol aplikovanou ochlastometrii!

Vysoká škola je jakési vysoce specializované a úzce zaměřené úsilí, kterým si musí člověk projít, a pokud si nevybere něco, co dokáže sám, s nadšením a bez odporu dělat, s největší pravděpodobností opravdu tu vysokou školu nedokončí. Ano, jsou masochisté, kteří se sebezapřením projdou zkouškami, jenom aby měli ten "titul", ale zapamatují si z toho přibližně hovno.

Mně se podařilo projít vysokou školou (od bakaláře po PhD) jen a pouze proto, že mě obor vždy bavil. Kdyby tomu tak nebylo, neprošel bych ani prvním semestrem.

Proto uvažuji že se na školu vykašlu a zaměřím se na Linux servery, které mě poslední dobou zaujaly a chtěl bych v tomto oboru v budoucnu pracovat.

Byť to bude znít jako otřepaná fráze, jakýkoliv specializovaný obor bude vyžadovat obrovskou spoustu nových znalostí. Pokud je nemáš, budeš je muset získat. Což často není problém samo od sebe, něco si nastudovat, když už víš, jaký je úkol. Máš ale nesrovnatelně menší šanci dostat se do pracovních pozic, kde plánuješ projekty a stanovuješ úkoly, protože v takových pozicích musíš rozhodovat, jaké technologie nebo algoritmy použít (a kdy a proč), což se bez obecného rozhledu dělá těžko. Například když máš navrhnout distribuovaný databázový systém, je setsakra dobré vědět, co je to paxos, jaké jsou jeho alternativy, co je k jeho provozu potřeba a tak podobně. Ne snad proto, že by tě z toho někdo zkoušel jako na té vysoké škole, ale prostě proto, že si pak nad konfigurákem řekneš "jasně, aha, to je tohle", místo abys skončil v 5 ráno se 100 otevřenými taby Wikipedie a pořád v tom tápal.

Jen se bojím že bez vysoké školy nebude můj plat stejný jako někoho kdo má papír z vysoké, i když budeme mít stejné zkušenosti a praxi.

Umím si představit, že nějaká malá česká firma by se mohla takto chovat, ale pochybuji, že se to pořád ještě děje. Můj zaměstnavatel (detaily si každý najde na LinkedIn, kdyby to snad někoho zajímalo) žádné konkrétní vzdělání nepožaduje a de facto ani neuznává. Jediné, co hraje roli, jsou skutečné znalosti, dovednosti a výsledky. Znám kolegy, kteří jsou na mnohem "vyšších" postech než já a zasloužili se o mnohem zajímavější a větší projekty než já, přestože mají někteří jenom střední školu a já mám PhD. Jenže není to pravidlem; je to spíš výjimka, na kterou ve firmě s mnoha desítkami tisíc zaměstnanců prostě narazíš. Obecně ale faktem zůstává, že pozitivní korelace mezi vzděláním a jakýmsi "kariérním postupem", pokud o tohle člověk stojí, zkrátka existuje. Rozhodně ne díky vzdělání jako takovému, ale díky schopnosti řešit složitější problémy nebo více problémů efektivněji, kterou vzdělání člověku dává. Chceš-li být tou výjimkou potvrzující pravidlo, samozřejmě můžeš, ale musíš pro to spoustu věcí udělat. Dostaneš se třeba do prostředí, kde ostatní budou zvládat levou zadní věci, které ty budeš muset horko těžko studovat za pochodu. Ale pravda je, že některým lidem tento způsob práce vyhovuje, takže proč ne, s chutí do toho.

Proto má otázka zní, dá se slušně vydělat jako Linux administrátor bez vysoké, s tím že budu mít pár let praxi ? Děkuji.

Podle toho, jak kde. Ale tady mě zaráží právě to soustředění se na administraci Linuxu. I když celý Internet stojí na Linuxu, málokdy je pro získání dobrého zaměstnání podstatný Linux jako takový. Důležitější jsou obecné a všestranné "problem-solving skills", tedy chopnost pochopit problém, nastudovat kontext, softwarové prostředí a dostupné prostředky a nakonec na základě těchto vstupů navrhnout a implementovat rozumně efektivní řešení.

Ještě jiný důležitý pohled k zamyšlení: Říkáš, že si chceš dobře vydělat. Jistě, kdo by si nechtěl dobře vydělat? :D Ale pak musí být tvoje práce mimořádně efektivní. To znamená, že pokud budeš několik let linuxovým administrátorem na JZD a místní ZŠ, sice se možná o těch 10 počítačů výborně postaráš, ale cesta k vyšší efektivitě vede jedině skrz dobré porozumění problému a dobrý návrh software, který ti umožní administrovat z jedné židle tisíce, desetitisíce, statisíce až nekonečna serverů. Ano, jedině díky tomu jsou "velké internetové firmy" tak úspěšné.

No a jakmile už se bavíme o správě velkých distribuovaných systémů, u kterých opravdu můžeš pracovat efektivně, zkoušet nové a zajímavé věci a rozvíjet své znalosti a dovednosti, najednou je tam určitý vstupní práh: Měl by ses vyznat v kombinatorice a teorii grafů, abys vůbec byl schopen navrhnout něco kolem komunikace v těch systémech. Měl bys třeba, když střelím od pasu, chápat Lamportovy hodiny a jejich maticové následníky (a pak si přečíst smutné pragmatické články, které vysvětlují, proč takové krásné algoritmy nakonec nedobyly svět). Měl bys chápat statistiku dost na to, abys mohl řešit různé úlohy z teorie spolehlivosti, teorie front atd. a podle výsledků pak navrhnout něco, co je spolehlivé, ale co není zbytečně předimenzované. A tak dále a tak podobně.

Na otázku, zda zůstat na VŠ, jsem tedy neodpověděl a celou dobu jsem se jen politicky vykrucoval. Takže, jestli si vše potřebné dokážeš nastudovat sám, žádnou VŠ nepotřebuješ. Znám spoustu úspěšných lidí bez VŠ. Já jsem ale například přesně opačný extrém; bez VŠ bych si vůbec nic nenastudoval, protože bych prostě nevěděl, co dřív číst, nevěděl bych, co všechno nevím. VŠ mi dala přehled o tom, co všechno nevím a kde a jak to můžu nastudovat. Jsem naprosto spokojený se svým životem a se svou prací a troufám si tvrdit, že za to vděčím především VŠ. Který z možných přístupů k věci vyhovuje tobě, to už si musíš ujasnit sám.

Jo a ještě jedna věc na závěr: Ujisti se, že mluvíš a píšeš anglicky bez sebemenšího náznaku problémů. :) To se asi rozumí samo sebou, ale když už píšu nekonečný post, říkal jsem si, že to zmíním taky. Bez angličtiny se dnes sice taky ještě vydělává, ale nejsem si jistý, zda dobře.
« Poslední změna: 17. 12. 2018, 17:05:09 od Andrej Podzimek »


Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #50 kdy: 17. 12. 2018, 19:59:54 »
Jestli si myslím, že je něco, co by se mohlo v nadcházejících 50 letech předpokládaného bouřlivého vývoje hodit a co by si člověk mohl na VŠ osvojit, tak je to pečlivá práce s informacemi - jejich získávání, vyhodnocování a [korektní, plausibilní] využívání pro vědomé dosahování cílů, které mám. Chce-li kdo: práce s informacemi vědeckou metodou.

Škola, která mi tohle vštípila nejvíc a jsem kvůli tomu vděčný, že jsem ji mohl studovat, byla sociologie. Věřte nevěřte, ber nebo nech bejt.

Mirku, velmi si vážím zde zcela věcných argumentů, které jsou podloženy nějakou logikou, a je vidět, že jsi nad nimi uvažoval a "jen si nehonil ego". Samotného mě překvapilo, když jsme u té sociologie, jak si programátoři často myslí, že ostatní obory, jako psychologie, ekonomie atd. jsou jen pseudoobory, což zdaleka není pravda.

Co se týká práce s informacemi, tak tam je jedna věc, na kterou si člověk musí vysloveně přijít sám - to je, že populární a rozšířené názory jsou špatné, zejména v době internetu. 95% lidí to nikdy nikam nedotáhne, přes 50% lidí nebere ani průměrnou mzdu, ale přičemž právě tato skupina je často na internetu v různých hlasování a diskuzních fórech ta nejaktivnější.

Já jsem v poslední době začal číst třeba i odborné knížky, které nemají nejlepší recenze na amazonu (i když jsou kupodivu velmi kvalitní, jen nepochopeny, nebo třeba jdou přímo k věci a některým lidem proto přijdou krátké), a také když si procházím třeba názory na Quora, tak často zabrousím hluboko dolů a čtu příspěvky, které mají málo liků, i když jsou v podstatě pravdivé.

Třeba ze zpráv člověk má pocit, že asi umřeme na autonehodu, nebo na teroristickej útok, vždy slyším "dnes vyhaslo 6 životů na silnicích, byl to velmi tragický den", ale v životě jsem neslyšel "dnes vyhaslo 90 životů na infarkt u lidí co se přejídali a pili hojně alkohol, byl to běžný den", i když tak by ta statistika v reálu asi byla.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #51 kdy: 17. 12. 2018, 20:41:49 »
když jsme u té sociologie, jak si programátoři často myslí, že ostatní obory, jako psychologie, ekonomie atd. jsou jen pseudoobory, což zdaleka není pravda.
Je to stejná iluze jako že každý ajťák musí být uhrovitý tlouštík, který nikdy neměl žádnou holku. Život v iluzích je snadnější.

phpkral

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #52 kdy: 17. 12. 2018, 23:17:40 »
když jsme u té sociologie, jak si programátoři často myslí, že ostatní obory, jako psychologie, ekonomie atd. jsou jen pseudoobory, což zdaleka není pravda.
Je to stejná iluze jako že každý ajťák musí být uhrovitý tlouštík, který nikdy neměl žádnou holku. Život v iluzích je snadnější.
1. v životě jsem nikoho neslyšel nazvat psychologie a ekonomii pseudooborem, ale možná jsem nepotkal nikoho tak hloupého? to je absolutní omezenost.

2. stereotyp it lidí je jasný a pravdivý a platí na možná víc než dvě třetiny.

Ale jasně, žít v iluzi je pro tebe snadnější.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #53 kdy: 17. 12. 2018, 23:40:15 »
2. stereotyp it lidí je jasný a pravdivý a platí na možná víc než dvě třetiny.

Hmm, no nevím, co se týká stereotypu IT, tak podle mě se nedá bagetalizovat, IT je strašně širokej obor, to je jak mít stereotyp člověka ve zdravotnictví a nebrat ohledy na to, jestli jde o sestřičku (což jsou ty 2/3 lidí ve zdravotnictví) nebo špičkového chirurga.

Většina lidí si v IT vytváří stereotyp v zásadě na "podporu koncových uživatelů" a "prodavače v IT obchodech". I když souhlasím, že těhle "nadšenců" je asi většina, tak co já dělám v IT, tak se mezi těmito lidmi nepohybuji, a podle mě soudit IT lidi podle této "lůzy" je jako soudit chirurgy podle pomocné zdravotní síly.

.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #54 kdy: 18. 12. 2018, 01:42:42 »
co nepoužívám to neovládám
Otázka ale je, jestli je k získání téhle stopy VŠ jediná nebo dokonce nejlepší cesta :)
Až do nedávné doby byla VŠ víceméně jedinou možnou cestou, jak se dobrat hlubšího poznání. V dnešní informační době se těch cest otevírá víc. Ale VŠ (ať už v ČR nebo třeba v USA) stále představuje poměrně spolehlivou cestu, kde pro vás někdo zkušený připravil curriculum, po kterém se můžete vydat. Pravděpodobnost, že si lepší připravíte sám, určitě existuje, nakonec nikdo vás nezná lépe než vy sám, ale praxe to příliš nepotvrzuje. A že vám ho připraví zaměstnavatel, tak to už stojí úplně na vodě.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #55 kdy: 18. 12. 2018, 08:10:13 »
Pravděpodobnost, že si lepší připravíte sám, určitě existuje, nakonec nikdo vás nezná lépe než vy sám, ale praxe to příliš nepotvrzuje. A že vám ho připraví zaměstnavatel, tak to už stojí úplně na vodě.
No, když se vrátíme ke smyslu věty, na kterou jsi reagoval, měl bych na tebe dvě otázky:

1. Kolik procent bys tak tipoval, že ti v hlavě z toho pečlivě sestaveného curricula zůstane po deseti letech, co jsi ze školy odešel?

2. To "praxe to příliš nepotvrzuje" umíš něčím doložit, nebo je to tvůj dojem/životní zkušenost? (Konstatovat svou životní zkušenost je OK, ale mělo by být jasné, jestli se bavíme o ní nebo o doložitelných faktech)

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #56 kdy: 18. 12. 2018, 09:27:42 »
Pravděpodobnost, že si lepší připravíte sám, určitě existuje, nakonec nikdo vás nezná lépe než vy sám, ale praxe to příliš nepotvrzuje. A že vám ho připraví zaměstnavatel, tak to už stojí úplně na vodě.
No, když se vrátíme ke smyslu věty, na kterou jsi reagoval, měl bych na tebe dvě otázky:

1. Kolik procent bys tak tipoval, že ti v hlavě z toho pečlivě sestaveného curricula zůstane po deseti letech, co jsi ze školy odešel?

2. To "praxe to příliš nepotvrzuje" umíš něčím doložit, nebo je to tvůj dojem/životní zkušenost? (Konstatovat svou životní zkušenost je OK, ale mělo by být jasné, jestli se bavíme o ní nebo o doložitelných faktech)

No ono tahle diskuze veskrze potvrzuje takový psychologický fakt, že mi všichni si o sobě myslíme, že jsme nejlepší, a našimi filtry projde jen to, co to potvrzuje.

Tj. vysokoškolák najde milión důvodů, proč je vysoká škola super, člověk co nemá vysokou najde milion důvodů, proč je vysoká na prd. A tahle diskuze se strhla jen na jedno téma "Proč já si myslím, že jsem super díky tomu, že mám/nemám (vhodné zaškrtni) vysokou".

Hlavní, kde vidím trošku trhliny argumentů podporovatelů vysokých škol je to, že oni porovnávaj "mít vysokou školu vs nic". Ale tak to přeci nikdy není, správně položená otázka by neměla znít "jít na vysokou nebo ne", ale "jak nejlépe využít 5 let po střední škole". To by tu mohlo padnout i mnoho zajímavějších myšlenek.

abc

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #57 kdy: 18. 12. 2018, 09:38:53 »
Ja by som to zhrnul takto:
Čo robí väčšina absolventov po skončení VŠ? To iste čo ten stredoškolak... Hneď ako príde do práce začína sa učíť nové veci a začína od nuly ako ten vysokoškolák a to že je stredoškolák obmedzený je nezmysel keďže zamestnanci chcú aby ste mali hlbší pohľad a nie len vedeli všetko a zároveň nič a to nie je vec vzdelanie ale chuti sa učiť na čo hneď naviažem.
Ďalší fakt, ktorý som si všimol za tie roky je ten že "Mam titul, tu to pre mňa skončilo". Veľa absolventov sa proste uspokojí s titulom a stagnujú, čo je v tak dynamickom obore ako IT samovražda.
Najdôležitejší fakt: veľa vysokoškolákov študuje stále iba kvôli titule. Opovážim si priam povedať že IT dokáže vyštudovať veľa ľudí, ktorí nemajú ani šajnu o ňom. Ja tomu hovorím pud sebazáchovy na VŠ. Poznám veľa takýchto ľudí, ktorý si boli vedomí že proste nič nevedia (problém bol ten že ich nič nebavilo) a na výške sa učili aj zdrojové kódy naspamäť. Ja som sa rozhodol, kvôli týmto veciam s VŠ seknuť. Ďalší dôvod bol aj ten že som nemal pocit že nejako rastiem na tej VŠ. Po ukončení VŠ som ostal pracovať v ČR a som rád že som zamestnaný u zamestnávateľa, ktorý rieší skill a nie titul pred menom. Koniec koncom sa pýtam sam seba načo tí ľudia chodili na výšku keď väčšina z nich robí web developerov. Nechcem tým uraziť webdeveloperov ale mám kamarátov, ktorý začali hneď po strednej kodiť stránky a sú na tom takisto dobre ako webdevelopri s výškou. Proste podľa mňa je úplne zbytočné filtrovať ľudí podľa titulu keď veľa vysokoškolákov nerobí prácu hodnú titulu.
P.S.: Firma ktorá vyberá zamestnancov iba podľa titulu si zasluží zamestnanov, ktorí si vyberajú zamestnávateľa iba podľa platu. Je to ako keď slepý vedie slepého - obaja spadnú do jamy.

Napsal trouba co nebyl schopen samostatne prace a studia na VS ... i takto se to da vylozit :)

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #58 kdy: 18. 12. 2018, 10:18:32 »
Este nikto tu nezmienil, ze na VS okrem titulu ziskas aj vela kontaktov. Kamarati, ktori za tych par rokov spoznaju Tvoje skilly a v buducnosti moze prist nejaka ta zaujimava ponuka aj od nich.

Za dalsie: Zalozis si firmu, lebo si povies ze chces nieco dosiahnut.. A prides na jednanie ako Ferda Mravenec.. No tak sa na Teba budu pozerat ako na Ferda Mravenca. Nejaky lempl nam tu rozprava o tom ako dizajnovat siet.. Ked prides ako Ing. Ferda Mravenec tak uz hned je prvy dojem iny.. Ano, podstatne je co vyjde z Tvojich ust potom ako ich otvoris, ale aj tak.. Titul o niecom svedci.

Tych 5 rokov za to urcite stoji aj keby to k praci nebolo vyslovene nutne.


L.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #59 kdy: 18. 12. 2018, 10:25:17 »
Hlavní, kde vidím trošku trhliny argumentů podporovatelů vysokých škol je to, že oni porovnávaj "mít vysokou školu vs nic".

To je lež. Od začátku se tu bavíme "5 let VŠ versus 5 let praxe".

Spíš zastánci "praxe" moc nepočítají s tím, že v IT není problém (na částečný úvazek) pracovat a získávat praxi i při škole. V takovém případě zná člověk už po VŠ jak teorii tak praxi a prakticky libovolného SŠ si namaže na chleba.