Práce Linux administrátora

Kit

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #15 kdy: 15. 12. 2018, 10:39:17 »
Otázkou je, proč jsi na tu VŠ lezl.
- Chceš si vydělávat víc peněz? Tak jdi makat!
- Chceš o daném oboru vědět víc? Tak na té škole zůstaň a uč se!


L.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #16 kdy: 15. 12. 2018, 11:05:39 »
No pravda je taková, že se říká, že 5 let praxe je stejných jako VŠ.

Já chápu, že člověk, co nemá VŠ si těžko přizná, že to může být nevýhoda a utěšuje se podobnými pořekadly, ale ta nejsou pravdivá. V praxi děláš poměrně omezenou množinu věcí a spoustu času trávíš učením se specifik konkrétní technologie (jakým příkazem se dělá to, jakým ono). Zatímco na VŠ se nezabýváš moc memorováním konkrétních věcí, které za pár let v jiné technologii budou třeba zas trochu jinak, ale učíš se principy, jak věci fungují (a jak by fungovat měly). Takže to není ekvivalentní.

Samozřejmě existují VŠ, co jsou nepoužitelní. A naopak určitě existují SŠ, co si teorii fakt nastudovali po večerech. Ale statisticky je to jasné a v praxi je poměrně dobře poznat, kdo tu VŠ má a kdo ne. A když budeš hledat práci, tak budeš i jako SŠ dostudovaný samostudiem v nevýhodě, protože musíš přesvědčit zaměstnavatele, aby ti vůbec dal šanci.

Další věc je obor. Já jsem programátor, takže tam je ten rozdíl velký. U adminů to asi nebude tak horké, tam bude práce rutinnější a méně kreativní, takže tam VŠ nebude až tak znát, pokud se nebudeš moc hrabat třeba do architektury bezpečnosti.

peter

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #17 kdy: 15. 12. 2018, 11:30:29 »
do skoly sa nechodi koli papieru ale koli tomu ze ta nieco zaujimam chces byt v tom dobry a venujes vela casu studiu.

Ak chces spravovat linuxove servery tak na to vysoku skoly naozaj nepotrebujes.

drt

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #18 kdy: 15. 12. 2018, 11:39:52 »
Zustavat na skole jen kvuli tomu, ze si od toho slibujes lepsi plat asi nema smysl. Jsem si celkem jistej, ze clovek s kvalitni vejskou ma lepsi prilezitosti, ale musis mit ke vzedalavani asi i neakou vnitrni motivaci. Pokud uz v pravaku mas pochybnosti jestli ma uceni smysl, tak se obavam ze odejit ani zustat ti k lepsimu platu nepomuze.

Nic ve zlym, treba sis jen vybral zlej obor. Za me kvalitni skola urcite ano, rozhodne ale ne silou.

xhamsterr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #19 kdy: 15. 12. 2018, 13:15:39 »
Zustavat na skole jen kvuli tomu, ze si od toho slibujes lepsi plat asi nema smysl. ...
No tak pokud chce nekdo delat urednika, vojaka policajta a jine tak ta skola naopak ma velky smysl protoze ho zaradi do lepsi platove tabulky. A mladej clovek nevi co bude. Linuxovy administrator muze byt i u vojaku a vydela balik.

A pak je tu soukromy sektor kde ing take pomuze k lepsi praci.


xhamsterr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #20 kdy: 15. 12. 2018, 13:18:01 »
...
Spousta lidí v mém okolí dělalo VŠ jen kvůli tomu, že mohli být na kolejích a po nocích chlastat a tahat domů holky, přičemž jim život platili rodiče (což mě ne).
Tak su.at vysokoskolacky je docela dobra motivace ... ale to linuxovy clovek asi nepochopi.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #21 kdy: 15. 12. 2018, 14:15:30 »
Hmmm. tak by me zajimalo jestli je "Lukáš Folwarczny" opravdu tvoje  jmeno...
Nebo jestli je to ten problem kvuli kteremu chces odejit...

Jenda

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #22 kdy: 15. 12. 2018, 16:24:32 »
Tak ještě abych přidal svůj názor… Osobně mi VŠ dala hrozně moc, určitě by se spousta toho dala získat samostudiem, ale ten přístup na matfyzu mi prostě vyhovoval. Ale jak psali ostatní, YMMV, a znám spoustu schopných lidí bez VŠ (občas dokonce i bez dokončené SŠ).

Hmmm. tak by me zajimalo jestli je "Lukáš Folwarczny" opravdu tvoje  jmeno...
Nebo jestli je to ten problem kvuli kteremu chces odejit...

Také mi to jméno jako matfyzákovi přišlo povědomé, ale v SISu se dá najít, že už rok a půl nic neučí. Takže asi jmenovec.

noname00

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #23 kdy: 15. 12. 2018, 16:56:29 »
do skoly sa nechodi koli papieru ale koli tomu ze ta nieco zaujimam chces byt v tom dobry a venujes vela casu studiu.
To sa velmi mylis. Z mojho pohladu vacsina ludi chodi na vysoku skolu z uplne inych dovodov. Opijanie, diskoteky == tzv. studentsky zivot. Rodicia na to daju peniaze, socialny stat plati kadzemu studium "zadarmo". Ako bonus dostanu za 5-7 rokov titul, ak nie su uplne drbnuti.
Samozrejme to co som napisal plati hlavne mimo matfyz a VUT FIT.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #24 kdy: 15. 12. 2018, 18:35:25 »
Já chápu, že člověk, co nemá VŠ si těžko přizná, že to může být nevýhoda a utěšuje se podobnými pořekadly, ale ta nejsou pravdivá. V praxi děláš poměrně omezenou množinu věcí a spoustu času trávíš učením se specifik konkrétní technologie (jakým příkazem se dělá to, jakým ono). Zatímco na VŠ se nezabýváš moc memorováním konkrétních věcí, které za pár let v jiné technologii budou třeba zas trochu jinak, ale učíš se principy, jak věci fungují (a jak by fungovat měly). Takže to není ekvivalentní.

Prosím, konec tomuto nekonkrétnímu blábolení. Sám říkáš, že máš VŠ, ale je vidět, že nekonkrétně blábolíš. Ano, konkrétně "computer science", kterou pravděpodobně myslíš (i když to nemá spojitost s VŠ, ale s konkrétními technickými VŠ), tak computer science konkrétně pro programátory smysl má, i když se to dá dálkově za pár korun vystudovat, a chci se tomu i teď jako ne-VŠ věnovat.

Bavme se konkrétně o tom, že raději si konkrétně Computer science nastuduji dálkově na MIT, než na české VŠ. Problém obecně českých škol (nejen VŠ) je ten, že studenti nejsou učeni k přenášení svých poznatků do praxe, neboť samotní kantoři tomu nerozumí. Viz. moje zkušenost s matikářkou na VŠ, která učila integrály, ale neznala žádné konkrétní použití integrálů v praxi.

Byl jsem na dovolené s 4 VŠ studenty, dokonce s jedním britským studentem matematické fakulty, měli jsme rozpočítat náklady na plavbu na jachtě, každý platil něco jiného. 3 dni se o tom hádali, počítali, a když už jsme byly u benzínky v Praze, tak jsem se nasral, vzal jsem A4ku, udělal podvojné účetnictví a náklady za 30 minut spočítal u kafe na benzínce, a pak se 4 VŠ lidí zeptal jestli na VŠ neměli kurz podvojného účetnictví a podúčtů. Jejich odpověď "ano, měli, ale nenapadlo nás to na tomto v praxi použít". Pak je ti teorie na prd, když se jí nenaučíš přenášet do praxe.


Ale statisticky je to jasné a v praxi je poměrně dobře poznat, kdo tu VŠ má a kdo ne. A když budeš hledat práci, tak budeš i jako SŠ dostudovaný samostudiem v nevýhodě, protože musíš přesvědčit zaměstnavatele, aby ti vůbec dal šanci.

Takže myslíš, že jako SŠ na výpočetní technice zaměstnavatele hůře přesvědčím než VŠ hnojárna po gymplu na pozici programátora? Takhle jsi to nemyslel, ale máš VŠ a nekonkrétně bagetalizuješ.

Navíc schopný člověk s 5ti lety praxe, třeba i se základní školou, má vyšší hodnotu na pracovním trhu, než VŠ absolvent, to ti řekne každý personalista.

Další věc je obor. Já jsem programátor, takže tam je ten rozdíl velký. U adminů to asi nebude tak horké, tam bude práce rutinnější a méně kreativní, takže tam VŠ nebude až tak znát, pokud se nebudeš moc hrabat třeba do architektury bezpečnosti.

Opět, řeč byla o VŠ, ale nebavíš se o VŠ, že? Bavíš se třeba o konkrétním oboru na matfyzu, který ti dal matematické základy, a základy s computer science pro programování. Bavíš se tu také konkrétně o programování, jak sám uvádíš, situace s linux adminem je jiná.

Vůbec se nepřu o tom, že matematické základy a základy computer science jsou pro programování velmi vítaným přínosem, a člověk bez základů algoritmizace, automatizace, lineární algebry atd. nebude mít dobrý základ pro programování. Nicméně zde byla diskuze o linux admin.

Promiň mi to, ty děláš programátora, říkáš že máš VŠ, a tedy patent na rozum, tak mám dotaz, jak můžeš vědět víc o oboru jako linux admin, když se jím neživíš, než já, který jej dělám cca. 15 let, a co do platu se pohybuji tak v top 5% zaměstnanců bez VŠ. Jak mě tedy platově to, že nemám VŠ omezuje?

Realita dnešního pracovního trhu, ať se ti to nelíbí, je spíše najímání více průměrných lidí, možná mírně nadprůměrných, to že jsi nějak hodně nadprůměrný ti nikdo jako linux adminovi nezaplatí.

Sám máš VŠ, ale zcela jasně pleteš pojmy VŠ a "výpočetní obor na Matfyz či ČVUT", stejně tak hovoříš zasměle o oboru z něhož nemáš žádné zkušenosti.

Já po svojí praxi tvrdím, na linux admina VŠ nepotřebuješ a platově tě to neomezí. U programátora bych byl k diskuzi náchylnější, ale opět, třeba někdo kdo patlá weby tu lineární algebru pravděpodobně taky asi tolik nevyužije jako člověk co píše API pro milión transakcí za minutu.

phpkral

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #25 kdy: 15. 12. 2018, 19:08:19 »
Já chápu, že člověk, co nemá VŠ si těžko přizná, že to může být nevýhoda a utěšuje se podobnými pořekadly, ale ta nejsou pravdivá. V praxi děláš poměrně omezenou množinu věcí a spoustu času trávíš učením se specifik konkrétní technologie (jakým příkazem se dělá to, jakým ono). Zatímco na VŠ se nezabýváš moc memorováním konkrétních věcí, které za pár let v jiné technologii budou třeba zas trochu jinak, ale učíš se principy, jak věci fungují (a jak by fungovat měly). Takže to není ekvivalentní.

Prosím, konec tomuto nekonkrétnímu blábolení. Sám říkáš, že máš VŠ, ale je vidět, že nekonkrétně blábolíš. Ano, konkrétně "computer science", kterou pravděpodobně myslíš (i když to nemá spojitost s VŠ, ale s konkrétními technickými VŠ), tak computer science konkrétně pro programátory smysl má, i když se to dá dálkově za pár korun vystudovat, a chci se tomu i teď jako ne-VŠ věnovat.

Bavme se konkrétně o tom, že raději si konkrétně Computer science nastuduji dálkově na MIT, než na české VŠ. Problém obecně českých škol (nejen VŠ) je ten, že studenti nejsou učeni k přenášení svých poznatků do praxe, neboť samotní kantoři tomu nerozumí. Viz. moje zkušenost s matikářkou na VŠ, která učila integrály, ale neznala žádné konkrétní použití integrálů v praxi.

Byl jsem na dovolené s 4 VŠ studenty, dokonce s jedním britským studentem matematické fakulty, měli jsme rozpočítat náklady na plavbu na jachtě, každý platil něco jiného. 3 dni se o tom hádali, počítali, a když už jsme byly u benzínky v Praze, tak jsem se nasral, vzal jsem A4ku, udělal podvojné účetnictví a náklady za 30 minut spočítal u kafe na benzínce, a pak se 4 VŠ lidí zeptal jestli na VŠ neměli kurz podvojného účetnictví a podúčtů. Jejich odpověď "ano, měli, ale nenapadlo nás to na tomto v praxi použít". Pak je ti teorie na prd, když se jí nenaučíš přenášet do praxe.


Ale statisticky je to jasné a v praxi je poměrně dobře poznat, kdo tu VŠ má a kdo ne. A když budeš hledat práci, tak budeš i jako SŠ dostudovaný samostudiem v nevýhodě, protože musíš přesvědčit zaměstnavatele, aby ti vůbec dal šanci.

Takže myslíš, že jako SŠ na výpočetní technice zaměstnavatele hůře přesvědčím než VŠ hnojárna po gymplu na pozici programátora? Takhle jsi to nemyslel, ale máš VŠ a nekonkrétně bagetalizuješ.

Navíc schopný člověk s 5ti lety praxe, třeba i se základní školou, má vyšší hodnotu na pracovním trhu, než VŠ absolvent, to ti řekne každý personalista.

Další věc je obor. Já jsem programátor, takže tam je ten rozdíl velký. U adminů to asi nebude tak horké, tam bude práce rutinnější a méně kreativní, takže tam VŠ nebude až tak znát, pokud se nebudeš moc hrabat třeba do architektury bezpečnosti.

Opět, řeč byla o VŠ, ale nebavíš se o VŠ, že? Bavíš se třeba o konkrétním oboru na matfyzu, který ti dal matematické základy, a základy s computer science pro programování. Bavíš se tu také konkrétně o programování, jak sám uvádíš, situace s linux adminem je jiná.

Vůbec se nepřu o tom, že matematické základy a základy computer science jsou pro programování velmi vítaným přínosem, a člověk bez základů algoritmizace, automatizace, lineární algebry atd. nebude mít dobrý základ pro programování. Nicméně zde byla diskuze o linux admin.

Promiň mi to, ty děláš programátora, říkáš že máš VŠ, a tedy patent na rozum, tak mám dotaz, jak můžeš vědět víc o oboru jako linux admin, když se jím neživíš, než já, který jej dělám cca. 15 let, a co do platu se pohybuji tak v top 5% zaměstnanců bez VŠ. Jak mě tedy platově to, že nemám VŠ omezuje?

Realita dnešního pracovního trhu, ať se ti to nelíbí, je spíše najímání více průměrných lidí, možná mírně nadprůměrných, to že jsi nějak hodně nadprůměrný ti nikdo jako linux adminovi nezaplatí.

Sám máš VŠ, ale zcela jasně pleteš pojmy VŠ a "výpočetní obor na Matfyz či ČVUT", stejně tak hovoříš zasměle o oboru z něhož nemáš žádné zkušenosti.

Já po svojí praxi tvrdím, na linux admina VŠ nepotřebuješ a platově tě to neomezí. U programátora bych byl k diskuzi náchylnější, ale opět, třeba někdo kdo patlá weby tu lineární algebru pravděpodobně taky asi tolik nevyužije jako člověk co píše API pro milión transakcí za minutu.
Chápeme, školy nemáš a tak nám chceš dokázat že jsou k ničemu. ale myslíš, že něco tak dlouhého někdo četl?

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #26 kdy: 15. 12. 2018, 19:52:40 »
Greenlinuxguru, kdyz ti je 18 a chces byt linux admin, nezname to ze za 30 let budes chtit porad byt linux admin. VS ti otevira dalsi moznosti. Podvojne ucetnictvi na rozpocitani nakladu z dovolene? To jste tam byli na dovolene skupinka retardu? VS nic nerika o osobnosti, nebo o snaze. Presto ti otevira dalsi moznosti a pokud si to clovek neuvedomuje tak je proste blby a klidne at ma “skolu zivota” a at vydelava svych 20-50mesicne. Je mi to putna.

Kit

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #27 kdy: 15. 12. 2018, 20:02:58 »
Podvojne ucetnictvi na rozpocitani nakladu z dovolene? To jste tam byli na dovolene skupinka retardu?

Ty bys použil něco složitějšího než podvojné účetnictví?

HoHoo

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #28 kdy: 15. 12. 2018, 21:21:46 »
Dobrý den,

Mám takový dotaz. Jsem první rok na vysoké škole škole a již po prvním semestru mám problémy a nejsem si jistý jestli školu dokončím. Proto uvažuji že se na školu vykašlu a zaměřím se na Linux servery, které mě poslední dobou zaujaly a chtěl bych v tomto oboru v budoucnu pracovat. Jen se bojím že bez vysoké školy nebude můj plat stejný jako někoho kdo má papír z vysoké, i když budeme mít stejné zkušenosti a praxi. Proto má otázka zní, dá se slušně vydělat jako Linux administrátor bez vysoké, s tím že budu mít pár let praxi ? Děkuji.


Já když nabírám unix-like adminy, je mi úplně jedno, jestli mají nebo nemají vysokou.


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #29 kdy: 15. 12. 2018, 21:28:52 »
Podvojne ucetnictvi na rozpocitani nakladu z dovolene? To jste tam byli na dovolene skupinka retardu?

Ty bys použil něco složitějšího než podvojné účetnictví?
;D urcite. Neni nad to delat podvojne ucetnictvi abych rozpocital naklady z nejake party mezi 4 lidi.  ;D