Váš názor na agilní vývoj - Scrum

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #135 kdy: 04. 02. 2020, 13:18:25 »
Takze mate nekde v zasedacce zarizeni (laptop?), ktere ma aplikaci, ktera komunikuje s aplikacemi doma/vzdalene pracujicich lidi? Co konkretne pouzivate?

Cokoliv na videokonferenci? Google meet, Bluejeans, Zoom, Skype, ... případně alespoň telefon (to je ten vynález od pana A.G. Bella)?

Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe. Ze existuje telefon vim, dokonce i Skype jsem zaznamenal. Zbytek prispevku, ktery jsem necitoval, mi dava smysl.

No prakticky to záleží s kým má Vaše firma smlouvu. Ale z těch co znám:

Bluejeans - Používáme dlouho a obvykle funguje. Když se sdílí obrazovka nejdou vidět lidi, takže člověk mluví do monitoru.
Google meet - Používáme občas a spíš až poslední dobou, při sdílení jsou vidět lidi, což je příjemnější. Asi vyžaduje Google účet.
Zoom - Nějaké komunitní projekty okolo kubernetes ho používají, vyžaduje aplikaci, ale taky to jde.
Telefon - Obecně na houby, ale občas to jinak nejde. U delších porad nebo něčeho komplikovanějšího lidi ztrácí pozornost a usínají.


Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #136 kdy: 04. 02. 2020, 13:30:19 »
Takze mate nekde v zasedacce zarizeni (laptop?), ktere ma aplikaci, ktera komunikuje s aplikacemi doma/vzdalene pracujicich lidi? Co konkretne pouzivate?

Cokoliv na videokonferenci? Google meet, Bluejeans, Zoom, Skype, ... případně alespoň telefon (to je ten vynález od pana A.G. Bella)?

Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe. Ze existuje telefon vim, dokonce i Skype jsem zaznamenal. Zbytek prispevku, ktery jsem necitoval, mi dava smysl.

No prakticky to záleží s kým má Vaše firma smlouvu. Ale z těch co znám:

Bluejeans - Používáme dlouho a obvykle funguje. Když se sdílí obrazovka nejdou vidět lidi, takže člověk mluví do monitoru.
Google meet - Používáme občas a spíš až poslední dobou, při sdílení jsou vidět lidi, což je příjemnější. Asi vyžaduje Google účet.
Zoom - Nějaké komunitní projekty okolo kubernetes ho používají, vyžaduje aplikaci, ale taky to jde.
Telefon - Obecně na houby, ale občas to jinak nejde. U delších porad nebo něčeho komplikovanějšího lidi ztrácí pozornost a usínají.

Diky!

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #137 kdy: 04. 02. 2020, 16:17:40 »
Takze mate nekde v zasedacce zarizeni (laptop?), ktere ma aplikaci, ktera komunikuje s aplikacemi doma/vzdalene pracujicich lidi? Co konkretne pouzivate?

Cokoliv na videokonferenci? Google meet, Bluejeans, Zoom, Skype, ... případně alespoň telefon (to je ten vynález od pana A.G. Bella)?

Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe. Ze existuje telefon vim, dokonce i Skype jsem zaznamenal. Zbytek prispevku, ktery jsem necitoval, mi dava smysl.

Jak už psal kolega, zoom.
Existuje pro Android i Apple, dá se nainstalovat do Linuxu.
Funguje i s Averem.
(= používáme to)

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #138 kdy: 04. 02. 2020, 22:26:16 »
Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe.

Mám zkušenosti s Hangouts, Meetem a dobré. Pro urychlení je dobré mít pořadí lidí určené nějak "algoritmicky", například na místě podle fyzické pozice, remote vyvolává jeden určený člověk podle pořadí v kecátku. Pak se neztrácí čas řešením, kdo má mluvit další. Je dobré mít alespoň avatary, ideálně video, pokud jsou na to technické podmínky. Pokud blbne, tak se s ním akorát ztrácí čas.

Pokud nesedí (vždy) všichni v jedné kanceláři, tak standup nabývá ještě více na důležitosti, protože tam jsou větší komunikační bariéry a přirozený tok informací dost přiškrcený. V kanceláři občas hodíš řeč s kolegou jen tak, ale přes remote těžko.

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #139 kdy: 05. 02. 2020, 17:07:02 »
Nějakej Alexander Graham Bell před časem představil takovou užitečnou věc, ze které se časem vyvinuly v docela zajímavé aplikace…

Ptal jsem se, jak se to v praxi v jednotlivych tymech skutecne dela, ne na existenci nejakych aplikaci a udelatek, sorry.
normalne proste daily 10AM hangouts/slack/teams call.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #140 kdy: 05. 02. 2020, 22:48:06 »
Z mna agile/scrum = zbytocnost alebo skor sarlatanizmus

U nas sa to urcity cas praktizovalo, lebo to vyzadoval byvaly veduci, ktory uz odisiel.
Ja ako tam leader som musel v tomto divadle hrat rolu scrum-mastera  :D
Myslim si, ze to bolo dobre akurat pre veduceho ktory sa obcas na standupe zastavil a za 5 minut ziskal prehlad co sa robi, aby o tom mohol referovat na svojej porade.
Ale pre nas yvvojarov to bolo uplne trapne a zbytocne, pretoze sme maly team, kde je kazdy vytazeny a vie co ma robit. Potrebne informacie si vymenime medzi sebou aj bez tohto divadla.
(mozno je to dobre pre velke teamy, aby sa tam neflakali darmozraci)
Moj nazor je, ze sa jedna hlave o business pretoze je to je zivna poda pre roznych pofidernych "IT" konzultantov, ktori predavaju zarucene metodiky bez zaruky. Staci si pozriet na internete, kto robi v SK & CZ skolenia o agile, kto o tom vydava publikacie a ake ma prakticke skusenosti s vyvojom software...

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #141 kdy: 06. 02. 2020, 09:01:22 »
Z mna agile/scrum = zbytocnost alebo skor sarlatanizmus

U nas sa to urcity cas praktizovalo, lebo to vyzadoval byvaly veduci, ktory uz odisiel.

První chyba. Zásadní, ale bohužel dost častá. Agile/Scrum není nástroj pro micro management lidí a není dobré ho prostě nařídit shora. Celá idea Agile je o samo-organizujícím se týmu zodpovědných lidí a komunikaci.

Ja ako tam leader som musel v tomto divadle hrat rolu scrum-mastera  :D
Myslim si, ze to bolo dobre akurat pre veduceho ktory sa obcas na standupe zastavil a za 5 minut ziskal prehlad co sa robi, aby o tom mohol referovat na svojej porade.

Jak říkám..

1) Scrum není jediná Agile metodologie, patří k těm nejvíc náročným na disciplínu a nejvíce zneužívaným
2) To vypadá, že si z něj manažer vzal jen ty standupy a ještě blbě

Ale pre nas yvvojarov to bolo uplne trapne a zbytocne, pretoze sme maly team, kde je kazdy vytazeny a vie co ma robit. Potrebne informacie si vymenime medzi sebou aj bez tohto divadla.

A jak víte co máte dělat? Kdo Vám nastaví priority, pokud je možné práce víc, než se stíhá za definovaný čas?

Naopak. Pokud se to dobře vede, tak to odstíní _dobrý_ tým od neustálého vyrušování ostatních. Lead si s manažerem, PMkem a podobně sednou, definují priority pro následující sprint a pak se tam už nic nepřidává, takže lidi mají čas to udělat bez neustálého vyrušování a změn.

(mozno je to dobre pre velke teamy, aby sa tam neflakali darmozraci)

Přesně k tomuto Agile vůbec neslouží. Není to nástroj pro manažery. Dokonce to není ani dobrý nástroj pro velké týmy (ideální je tým do cca 8-10 lidí vč. QE, dokumentace a produkťáků).

Ale bohužel... jak píšete níže..

Moj nazor je, ze sa jedna hlave o business pretoze je to je zivna poda pre roznych pofidernych "IT" konzultantov, ktori predavaju zarucene metodiky bez zaruky. Staci si pozriet na internete, kto robi v SK & CZ skolenia o agile, kto o tom vydava publikacie a ake ma prakticke skusenosti s vyvojom software...

Tady musím souhlasit. A je to docela paradox, protože certifikace dodržení přesného postupu "Agile" porušuje hned několik základních kamenů Agile manifestu :)

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #142 kdy: 06. 02. 2020, 09:36:52 »
Pro me existuje nekolik cilu, kterych je potreba dosahnout

1. Vyrobit to co zakaznik potrebuje
On to sam dost casto presne nevi, a i kdyz vi tak se informace ztrati v komunikaci. Takze je potreba zkratit zpetnou vazbu.... Musi se dodavat casto a v malych davkach a nechat si uzivatele hrat a rikat co chce jinak.

2. Vyvazit prinos a cenu
Zakaznik treba i nekdy vi co chce, ale nema spravnou predstavu o tom co to bude stat. Takze je potreba dat zpetnou vazbu i na jeho pozadavky. Product owner pak muze prioritizovat... To co ma dobry pomer cena/prinos pujde prvni na radu. To co maly prinos za hodne penez/casu se nebude delat vubec

3. Ziskat daty podlozeny prehled o tom kdy se co doda
Diky malym taskum se da lepe hodnotit cena/cas dodani. Po nejakem case se da z historickych dat odhadnout cena za story point. A to potom vede k presnejsim odhadum dodani v case a nakladech.

Jakakoliv metodologie nebo jejich kombinace me k tomu dovede bude uzitecna. Pokud me k tomu nedovede tak je  kontraproduktivni.

Jsem presvedcen o tom, ze jakakoliv skoleni a certifikace "agile" vedou spis k tomu, ze se slepe dodrzuji nejaka pravidla bez znalosti cilu a tim padem jsou spis na skodu.

Taky si myslim, ze "agile" se spise hodi na green field vyvoj. Tam kde se aplikuje na support a maintenance je to podle me taky spis na skodu.



xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #143 kdy: 06. 02. 2020, 13:42:34 »
9:00 SEC: Ahoj, tak ja jsem vcera psal classu X, zasekl jsem se na jedne metode, ale tady Franta mi pomohl. Dneska budu psat classu  Y. Odpoledne musim k doktorovi...  A takhle kazdy den do zblbnuti....Prinos nula.


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #144 kdy: 06. 02. 2020, 14:12:47 »
Proč přínost nula? Já jsem se i z takovéhohle krátkého reportu dozvěděl hned tři důležité věci:
- Pokud čekám na classu X, tak můžu pokračovat
- Pokud čekám na classu Y, tak bude během dneška nebo spíš zítra
- Když tě budu shánět odpoledne a nebudeš tady, tak nemá cenu na tebe čekat, protože jsi u doktora

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #145 kdy: 06. 02. 2020, 16:35:39 »
Problémem je, že většina týmu nečeká ani na X, ani na Y, takže je to nezajímá a nudí se u toho, a to že jdeš k doktorovi stejně většina z nich do oběda zapomene (od čeho je sdílený kalendář)  :D

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #146 kdy: 06. 02. 2020, 18:45:03 »
9:00 SEC: Ahoj, tak ja jsem vcera psal classu X, zasekl jsem se na jedne metode, ale tady Franta mi pomohl. Dneska budu psat classu  Y. Odpoledne musim k doktorovi...  A takhle kazdy den do zblbnuti....Prinos nula.

Já jsem považován za extrémního asociála, ale tohle mi přijde jako na pohodu. Jediné, co by mi vadilo, je ta ranní hodina. Tak zase nevím, proč bych měl za každou cenu druhým kazit jejich snahu.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #147 kdy: 06. 02. 2020, 21:40:25 »
Problémem je, že většina týmu nečeká ani na X, ani na Y, takže je to nezajímá a nudí se u toho, a to že jdeš k doktorovi stejně většina z nich do oběda zapomene (od čeho je sdílený kalendář)  :D

Pardon omlouvám se, měl jsem za to, že když já chodím do práce pracovat, tak to máte stejně. Ale vy se tam evidentně chodíte bavit. Tak to pak jo, potom je fakt  nepatřičné, že vás zaměstnavatel týrá nudnými standupy. Doufám, že alespoň v jiných věcech není sketa a nejméně jednou týdně vám tam vpustí spoře oděné děvy. Vždyť se tam přece chodíte bavit.

Ne, vážně, tohle jsme tu už probírali, tedy nemá cenu diskusi opakovat. Viz výše.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #148 kdy: 07. 02. 2020, 09:14:35 »
Pardon omlouvám se, měl jsem za to, že když já chodím do práce pracovat, tak to máte stejně. Ale vy se tam evidentně chodíte bavit. Tak to pak jo, potom je fakt  nepatřičné, že vás zaměstnavatel týrá nudnými standupy.

Pravidelne verejne ustni reportovani v situaci, kdy ne kazdy recnik se dokaze vymacknout a ne kazdy posluchac presne vi, o co jde, protoze se ho to primo netyka, je zasadni problem. Hodit to na posluchace, ze ho nezajima, ze nekdo prejmenoval InterfaceZoomAdapter na ZoomIterator, neni uplne fer. Mne zatim vychazi, ze to bude fungovat u tymu, kde vsichni clenove pracuji na vsem nebo maji vlastni vysek produktu, ktery vyvijeji spolecne a mezi lidmi funguje "chemie". Stejne by me ale zajimalo, proc je skoro jako dogma predkladano setkani kazdy den a ne treba 2x az 3x tydne nebo i mene.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #149 kdy: 07. 02. 2020, 10:21:52 »
Stejne by me ale zajimalo, proc je skoro jako dogma predkladano setkani kazdy den a ne treba 2x az 3x tydne nebo i mene.
Aby ti ktori to organizuju mali na dennej baze co vykazovat a vytvarali dojem svojej dolezitosti.