reklama

Váš názor na agilní vývoj - Scrum

kadet

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #105 kdy: 19. 12. 2018, 16:28:42 »
Agilni pristup znamena ze najmu schopny programatory, ktery koukaji na problem celyho systemu, nejen nejakej jeden lokalni programek. V systemu fungujou masiny, kompjutry, lidi, nejen nejaky programky. Malej tym techle schopnych lidi zmapuje informacni tok ve firme a zacne ho mapovat na software. Takovejhle programator neni opice, ale skutecnej manazer. Jenom nemanazuje lidsky opice, ale maly trpajzliky co prenaseji bity a bajty v kompjutrech a tvori rozhrani pro lidsky uzivatele aby se mohli do celyho systemu taky zapojit.
Spousta velkých i českých firem, pracuje na velkých systémech a má dobrý odpborníky, který nejsou opice. Možná jsi je ještě nepotkal, ale to ještě neznamená, že vyvíjí agilně...!!! Je dobré si o tom něco přečíst.

Ok, to je moje definice agilniho vyvoje. Podle agilniho manifestu si to muze kazdej nadefinovat podle sebe. Moje definice se ale silne shodujou s Martinem Fowlerem, kterej stal u zrodu celyho hnuti.

Agile in 2018: [https://youtu.be/G_y2pNj0zZg]

Abych dovysvetlil, opice neni clovek sam o sobe, ale role, do ktery je dosazen. Muzes mit frajera co pred spanim snupe davky z teorie cisel, ale pres den v praci pouze busi javu podle toho jak principal triska bicem.

A dalsi vec. Velkej system vetsinou znamena velkej binec. Klicem k automatizaci a tvorbe informacnich systemu je nutna podminka zjednodusovani procesu, redukce specialnich pripadu a komplexity obecne.

Doporucil bych odpornikum dricim na velkych projektech si precist o essential a accidental complexity. A uvedomit si, jak pravil Dijkstra. Pocet radku kodu neni asset, ale liabilita. Jinak receno vic radku neznamena vic dodany hodnoty, ale vic utracenyho rozpoctu. Chlubit se manazerovi ze delam na velkym projektu, je stejny jako chlubit se, ze utracim z rozpoctu hodne za firemni vecere.

Agilní vývoj jakožto i agilní manifest vznikl jako reakce na vývoj vodopádem (do té doby používaný postup). Vodopád předpokládá, že se nejprve všechno do puntníku zanalyzuje a po té se to naprogramuje a otestuje. Jenže se ukázalo, že zákazník vlastně neví co chce a často na něco zapomene, a tyto dodatečné úpravy pak stojí mnoho peněz a často  nejdou rozumně ani udělat.
Proto vznikl agilní vývoj, který je založen na tom, že požadovaná specifikace funkcionality ve smlouvě je jen RÁMCOVÁ a v průběhu vývoje se bude upřesňovat...a proto tu máme dnes scrum se svýma sprintama. Jenže aby agilní vývoj fungoval, tak na to musí v přistoupit nejdříve zákazník a pak i dodavatel. Zákazník musí být ochoten testovat i nehotovou funkcionalitu a platit za meziverze a naopak dodavateli musí být jasné, že je normální věci předělávat....A to ja kámen úrazu....jak smluvně takovou kooperaci ošetřit....smluvní vztahy prostě stále zamrzly před 20 lety a mají vodopádový charakter...proto se pouze tváříme, že agilně vyvíjeme, ale ve své podstaté je to pořád vodopád.

A vůbec zde nehraje roli jestli to vyvíjí opice, lopaty nebo odborníci...jde o princip.

Vodopad nebyl do te doby pouzivany pristup. Byl to jeden velkej omyl, kdyz v 1985 nekdo kdo designoval metody na vyvoj software v US Department of Defence (nejvetsi svetovy odberatel software) si precet jenom prvni pulku Roycovo clanku o Waterfallu a kodifikoval to do DOD-STD-2167 a tim razem se toho chytla ta vetsi cast prumyslu, ktera vic predstira, nez dodava. Nalepila se na to spousta sarlatanu, PMBOK manazeru, IBM, vsechno co uci na VSE v Praze a dalsich skolach, apod.

Agilisti prisli akorat s tim, ze oficialni mainstream metodiky na vyvoj software jsou totalne mimo a ze existujou i lidi, ktery dodavaji kvalitni software, rychle, v malych tymech a se spokojenym zakaznikem. Existovalo vic takovych lidi s ruznym stylem prace (Crystal clear od Cockburna, lidi od Scrumu, lidi od Extreme Programming, Fowler a dalsi). Snazili se najit, co jejich zpusoby spojuje, moc se jim to nepovedlo, tak z toho vzniklo takovy vagni 'Agile manifesto' s vagnim pojmenovanim, ktery si kazdej interpretuje po svym.

Problem lidi, co neznaji historii, je, ze zopakujou vsechny jeji chyby. Coz je videt na zmatenych lidech tady na foru a vsude ve firmach, ktery netusi, ze scrum, na kterej nadavaji, je ten sarlatanskej cargo cult, kterej se lehce prodava, protoze nikdo nezna tuhle historii.

"The "Waterfall" methodology was a historic accident and they knew it"
https://lobste.rs/s/8ce1ny/waterfall_methodology_was_historic

reklama


Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #106 kdy: 19. 12. 2018, 17:11:53 »
Prodavani scrum certifikatu uz nevydelava tolik co driv...
K nam nedavno dorazilo tohle https://en.wikipedia.org/wiki/Scaled_agile_framework.

Nastesti se me to primo nedotyka.

kadet

Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« Odpověď #107 kdy: 19. 12. 2018, 18:39:10 »
Prodavani scrum certifikatu uz nevydelava tolik co driv...
K nam nedavno dorazilo tohle https://en.wikipedia.org/wiki/Scaled_agile_framework.

Nastesti se me to primo nedotyka.

Dobre pro tebe.
https://martinfowler.com/bliki/CertificationCompetenceCorrelation.html

 

reklama