Práce na IČO

Re:Práce na IČO
« Odpověď #75 kdy: 31. 01. 2019, 09:16:36 »
Tyhle agentury často nabízí tak 4500-6000 CZK/MD, jak to řešíte z dlouhodobého hlediska (1rok+), kdy se s takovou částkou člověk stává plátcem DPH a díky tomuto odvodu si reálně člověk vydělá méně než kdyby měl třeba 4k/MD.
Řekněme že možnost si říct 6,5K+, aby se vyplatilo platit DPH nemám. Takže víc volna? Je i jiné řešení?


Re:Práce na IČO
« Odpověď #76 kdy: 31. 01. 2019, 09:42:19 »
tady jde o nepochopení principu DPH. Tím, že se staneš plátcem DPH, si reálně nevyděláš méně. Protože v okamžiku, kdy se staneš plátcem DPH, začneš agentuře fakturovat k těm 6000 / MD navíc DPH, kterou jen dál odvedeš.

tudíž - ty jsi na svém* a státu na DPH odvedeš to, co jsi naúčtoval navíc.

* - samozřejmě, pro tebe je DPH výhodné (pokud je agentura plátce DPH) - protože nákupy věcí souvisejících s podnikáním (notebooky, technologie, telefony, benzín, auto, atd) si můžeš z DPH odečíst a stávají se tak pro tebe o těch cca 18 - 19% levnější.

gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce na IČO
« Odpověď #77 kdy: 31. 01. 2019, 10:11:52 »
Jsem doufal, že tahle témata zmizí s nutností přihlašování. Nesouvisí to s IT.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce na IČO
« Odpověď #78 kdy: 31. 01. 2019, 10:15:50 »
Jsem doufal, že tahle témata zmizí s nutností přihlašování. Nesouvisí to s IT.

:-)

z toho je videt, ze prihlasovani nic neresi.

ale jo, tema ma s IT souvislost.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #79 kdy: 31. 01. 2019, 20:11:12 »
tady jde o nepochopení principu DPH. Tím, že se staneš plátcem DPH, si reálně nevyděláš méně. Protože v okamžiku, kdy se staneš plátcem DPH, začneš agentuře fakturovat k těm 6000 / MD navíc DPH, kterou jen dál odvedeš.

tudíž - ty jsi na svém* a státu na DPH odvedeš to, co jsi naúčtoval navíc.

* - samozřejmě, pro tebe je DPH výhodné (pokud je agentura plátce DPH) - protože nákupy věcí souvisejících s podnikáním (notebooky, technologie, telefony, benzín, auto, atd) si můžeš z DPH odečíst a stávají se tak pro tebe o těch cca 18 - 19% levnější.
Jasně, když si plátcem DPH, tak to převedeš na agenturu, ale:
1) říkáš že účtovat o DPH navíc začneš ve chvíli když se staneš plátcem DPH (1M obrat), ale co ten milion co si doposud vydělal, z toho taky přece musíš tu daň odvést ne?
2) navýšení mé ceny za MD je pro tu agenturu náklad, který buďto zase převede na zákazníka, nebo si ukousne z provize, tzn. nemusí s tím souhlasit
3) proč záleží na tom zda je agentura plátcem DPH?


Re:Práce na IČO
« Odpověď #80 kdy: 31. 01. 2019, 21:12:57 »
1) ne, z toho doh neodvadis. Dph se tyka az tech faktur, ktere vystavis jsko platve dph. Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)

2) pro agenturu to zadny naklad navic neni (dph neni!! Naklad). Ona uz davno tem svym zakaznikum tu dph uctuje, a odvadela statu. Ted misto toho, aby ji odvadela statu (coz delala doted), ji posle tobe a statu ji odvedes ty.  Nema to zadny vliv na jeji provizi ci neco. Nic ti neodmitne.

3) blbe jsem to napsal. Chtel jsem tim rict, ze agentura musi byt platce dph. Ale nedovedu si oredstavit pripad, ze by nebyla.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #81 kdy: 11. 02. 2019, 00:14:41 »
Díky za informace. Ještě jedna otázka:
... Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)
Ten odpočet DPH ale nemůžu provést pokud mám výdaje řešeny paušálem ne?

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Práce na IČO
« Odpověď #82 kdy: 11. 02. 2019, 02:12:14 »
Díky za informace. Ještě jedna otázka:
... Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)
Ten odpočet DPH ale nemůžu provést pokud mám výdaje řešeny paušálem ne?
Necetl jsem cele vlakno.

DPH na vstupu si muzes odecist i kdyz uplatnujes vydaje pausalem. Neznamena to ale vraceni DPH u kazde faktury/uctenky. Musi se to vztahovat k Tvemu podnikani tedy to co k jeho vykonavani potrebujes (mobil,internet,notebook,operativni leasing,atd.).

Pro zacatek:
1) Najdi si externi ucetni. Je to mala mesicni nakladova polozka. Ucetni vyresi hromadu veci, vysvetli nejasnosti, upozorni na zmenu zakonu, predejde pripadnym problemum, atd.

2) Pri sjednavani smlouvy venuj pozornost bodu tykajici se zodopovednosti za pripadne skody. Pokud jsi navrhovatelem smlouvy Ty pak investuj do pravnika. Nasledne si u nektere z pojistoven sjednej individualni pojistku s dostatecnym krytim.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #83 kdy: 11. 02. 2019, 08:25:02 »
Díky za informace. Ještě jedna otázka:
... Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)
Ten odpočet DPH ale nemůžu provést pokud mám výdaje řešeny paušálem ne?

Moznost odpoctu DPH s tim, jestli aplikujes vydajove pausaly, nesouvisi.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #84 kdy: 14. 02. 2019, 13:29:17 »
Ahojte.

Zneužijem trošku vlákno pre vlastnú otázku ohľadom IČO sadzby. Príklad: docela junior Java, 50k v hrubom, teda 67k v superhrubej a pri prechode na IČO by som predpokladal, že ten istý zamestnávateľ, ktorý platí 67k za zamestnanca by nemal problém dať tú istú sumu na faktúru priamo kontraktorovi. Dnes mi ale bol oznámený opak, že to tak nie je. Ale prečo, keď to ten zamestnávateľ/klient zaplatí tak, či tak ako zamestnancovi..

Re:Práce na IČO
« Odpověď #85 kdy: 14. 02. 2019, 14:32:11 »
Ne není to tak, když jako zaměstnance máš na výplatu 50k hrubá, stojíš sice zaměstnavatele 67k, ale musí ti proplatit dovolenou, takže měsíc tě platí a ty nemakáš, nemusí ti dávat benefity typu stravenky, multisport kartičky a další blbosti, máš podstatně horší sociální jistotu, jako kontraktor nemáš zdaleka tolik práv jako zaměstnanec, takže když pominu to, že to není legální tak když ti nabízí jako zaměstnanci 50k hrubá, tak podle mě je adekvátní 80k na IČO, většinou se neřeší peníze na měsíční bázi, nicméně na bázi MD (Manday rate).

Re:Práce na IČO
« Odpověď #86 kdy: 14. 02. 2019, 19:12:53 »
Ne není to tak, když jako zaměstnance máš na výplatu 50k hrubá, stojíš sice zaměstnavatele 67k, ale musí ti proplatit dovolenou, takže měsíc tě platí a ty nemakáš, nemusí ti dávat benefity typu stravenky, multisport kartičky a další blbosti, máš podstatně horší sociální jistotu, jako kontraktor nemáš zdaleka tolik práv jako zaměstnanec, takže když pominu to, že to není legální tak když ti nabízí jako zaměstnanci 50k hrubá, tak podle mě je adekvátní 80k na IČO, většinou se neřeší peníze na měsíční bázi, nicméně na bázi MD (Manday rate).
Príklad
Superhrubá mzda: 67 000,-
Dovolenka: 4 týždne, de facto superhrubá mzda = 67 000,-
Stravenky: plne hradené, 50,- / deň = 1000,-
Suma za rok: 872 000,-
Manday rate pri 20 dňoch za mesiac: 3 600,-
To nie sú 4k :D Ja si myslím, že toto by malo byť férové a nemal by žiadny zamestnávateľ obstruovať alebo nemal by existovať žiaden dôvod aby toto bolo pre zamestnávateľa nejak nevýhodné.

Alebo sa mýlim?

Re:Práce na IČO
« Odpověď #87 kdy: 14. 02. 2019, 20:01:00 »
dvojnasobek hrube mzdy je naprosto zakladni minumum. jinak je to pro firmu prilis vyhodne
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #88 kdy: 14. 02. 2019, 20:17:47 »
Je potreba rozlisovat mezi vicero moznostmi ico prave.

Je nemalo firem, ktere vam daji “ico s benefity - daji vam dovolenou, vlastni hw pro vyvoj atd”.... tam pak ta rekta muze byt napriklad hruba * 1,25 - je tomv podstate hpp na ico na dobu neurcitou

No, a pak je klasicky kontraktor, ktery ma projekty na dobu urcitou , dovolenou mu nikdo neproplati, hw musi mit vlastni, nekdy i licence na sw... a tam se pak bavime o rejtach jako 8 000 md apod.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #89 kdy: 15. 02. 2019, 00:47:18 »
Je nemalo firem, ktere vam daji “ico s benefity - daji vam dovolenou, vlastni hw pro vyvoj atd”.... tam pak ta rekta muze byt napriklad hruba * 1,25 - je tomv podstate hpp na ico na dobu neurcitou
tomu se rika švarc. dle nazoru ceskych organu statni spravy je to nelegalni a hrozi za to slusny pokuty. Nicmene i tam by bylo tech 1,25 hloupost.
Děkuji za možnost editace příspěvku.