Fórum Root.cz

Práce => Studium a uplatnění => Téma založeno: PSN 23. 10. 2018, 14:33:55

Název: Práce na IČO
Přispěvatel: PSN 23. 10. 2018, 14:33:55
Zdravím, poslední dobou mi na Linkedin chodí neuvěřitelně moc nabídek spolupráce na IČO s lákavými MD sazbami. Když se nad tím ale zamyslím, není to pak švarcsystém když budu v nějaké společnosti, budu pracovat pod jejím jménem, mít email s jejich doménou a budu pracovat na jejich pracovišti? Co jsem četl, hrozí za to pak celkem vysoké pokuty. Zajímalo by mě jak to vlastně funguje
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: starej Vajtyngr 23. 10. 2018, 14:55:50
Je.  ;D
A pomineme-li, že "skrytý pracovní poměr" je nelegální, je to dobrej způsob, jak s Tebou "zaměstnavatel", v případě potřeby, zamete.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: icar 23. 10. 2018, 15:17:24
Samozřejmě je to švarc a rovnou jim to piš. Oni nenabízejí práci na IČO, ale normální HPP, jen přes IČO. Není to legální a nemá to pro tebe žádné výhody.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 23. 10. 2018, 15:26:40
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonymous 23. 10. 2018, 16:02:31
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Jen pro doplnění, obyčejná pojistka na blbost se na to nevztahuje. Ta je na to, pokud u zákazníka upustíte konvici na čaj.
Ta opravdová pojistka pro chyby v SW je individuální záležitost, neexistují pro ni ceníky a mj. se odvíjí od obratu, ziskovosti apod. Pro její výpočet se vyplňuje několika stránkový formulář a pojišťovna Vám to nacení.
Cena je individuální dle podmínek, takže se nedá jednoduše napsat, ale stojí násobně více, než obyčejná na blbost, jakou každý zná.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Madafa 23. 10. 2018, 16:16:50
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_syst%C3%A9m

Zde je zásadní bod: "dodavatelem práce je fyzická osoba, která ji vykonává osobně,"

Podle zákona nemůže být firma (s.r.o.) ve švarcsystému.
Jinak by nemohla fungovat žádná pracovní agentura.

s.r.o. má tyto výhody:

Naopak tu jsou nevýhody jako nemožnost odpočtových paušálů.

Tj. vztah může být: cizí firma, IČO si objedná služby od jiné firmy IČO (tvoje firma).
Ty MUSÍŠ být zaměstnaný u své firmy, jinak máš problém.

Pro případ kontroly musíš nosit smlouvu vždy u sebe.
Dané IČO nesmí být tvůj jediný zaměstnavatel.
NESMÍŠ pro práci používat prostředky objednatele, tj. notebook si taháš svůj a děláš třeba na terminálu ležícím vedle.
Ale pořád máš svůj vlastní NB.

Kontrol proběhlo několik a vždy zcela v pořádku.

Výhody jsou zcela zásadní, protože se ve svém vlastním s.r.o. zaměstnáš za minimálku a zbytek peněz si rozdělíš podle potřeb firmy. Auto se třeba vyplatí mít vlastní a své vlastní s.r.o. ho pronajímat.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Madafa 23. 10. 2018, 16:20:55
Dané IČO nesmí být tvůj jediný zaměstnavatel. zákazník

Vždy je potřeba mít několik zákazníků!
Pokud bys měl jen jediného zákazníka, je to problém a mohlo by to být považováno za obcházení zákona.

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.

Daníš vždy, jde o to jak moc. Třeba takové DPH zaplatíš vždy, spotřební daň z benzínu, prostě stát se na tobě vždy nažere. Jako podnikatel si na důchod myslíš sám, ale s ohledem na to, že do systému vložíš zhruba 5x tolik, než kolik z důchodového pak dostaneš, asi se to vyplatí.

Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: noname1 23. 10. 2018, 16:22:35
Dostavate podobne ponuky len ako vyvojari alebo aj ako sysadmini/network admini?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: PSN 23. 10. 2018, 17:24:50
Ok, takže oni vlastně nabízí nelegální spolupráci? Pak by mě zajímalo kde se dají najít projektové spolupráce na IČO?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: DragonMaster 23. 10. 2018, 17:58:22
švarc to je, pokud ta firma je tvůj zaměstnavatel. Pokud ho budeš brát jako zákazníka a ne zaměstnavatele, tak je to v pořádku, i freelancer může mít jen jednoho zákazníka...
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: agent 23. 10. 2018, 18:27:39
Když je ta firma tvůj zaměstnavatel tak jsi zaměstnanec a není to švarc.
Švarc je to, když je firma sice formálně tvůj zákazník, ale reálně pro ni pracuješ ve stejném režimu jako bys byl její zaměstnanec - jen ti nechodí mzda, ale proplácejí ti faktury.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 23. 10. 2018, 18:32:55
Je to naprosty nesmysl, svarc to neni.

Ujasnete si terminy. Podivejte se na Wiki kdo to byl v CR v 90. letech pan Svarc a proc sel do vezeni. U nas v IT se rozhodne o svarcsystem nejedna. Udat za to nekoho muzes, ale nepocitej s tim, ze ten dotycny dostane nejakou pokutu, je to nesmysl.

Svarcsystem byl, kdyz jisty Svarc ve sve fabrice nechal vsechny sve zamestnance prejit na ICO a taky pretahl lidi z okolnich firem. Oni dostali o par tisicovek vic diky tomu, ze meli minimalni odvody na socialni, zdravotni a danove vyhody. Pritom ho vsak vysli levneji, dal jim mene nez by musel zamestnancum. Svarc (ten chlap, je to jeho prijmeni) v podstate tyto nebohe delniky vykoristoval, protoze ti lidi meli o par drobnych vice ale byli vystaveni velkemu riziku v pripade treba ujmy na zdravi. Navic tim ztratili ochranu zakoniku prace (a taky zastani slabsiho u soudu) a to je v pripade techto nebohych lidi vazna vec, protoze je hajzl majitel firmy muze uplne snadno vydirat.

Proto Svarcsystem je trestny a existuje jakasi volna metrika pro urceni, kdy se o nej jedna. Je to koneckoncu vazna vec. Ale v IT to tak neni - kdo z nas vubec je zvedavy na zakonik prace, je to pro nas omezujici a nepotrebujeme to nutne. My nechodime do prace delat nejakou obecnou cinnost pro firmu jako nejaky soustruznik, vetsina z nas je by default orientovana projektove: je ti u zadeke, co je to za firmu, zajima te na jaky projekt jdes, kdo tam bude s tebou, jak se dostanes do kanclu, kdy projekt konci a kolik za to dostanes. Jo a taky kde je tam hajzl. Po skonceni projektu odchazis pracovat jinam, na jiny projekt - proste fuck of koncept zamestnavatele.

Ja treba jsem subkontraktor a pracuju pro jedineho zakaznika. Ten si me najal na urcity projekt, ktery ma zacatek a konec (konec je trochu nejasne definovany, ale co ma byt). Nacez tento projekt muze trvat klidne i 2-3 roky. Mam svoje vlastni vybaveni a dochazim k zakaznikovi kvuli nutnosti spoluprace s tymem. Tento rok je to muj 2. zakaznik. Byl jsem proste najat jako pridavna pracovni sila, jako buffer, protoze nemeli k dispozici vhodneho ne-subkotraktora. Samozrejme muj zamer je byt tam co nejdele. Podle mnohych zaistivcu tady na foru jsem tzv. Svarcak.

Rekneme, ze by me nekdo z nekterych ubozaku zavistivych zamestnancu ze sve zhrzenosti a neschopnosti nahlasil, abych dostal pokutu. Urad v podstate nema sanci me nejak pokutovat. Veskere nastroje, ktere potrebuju k praci, mam svoje, a to je jedna z metrik, ktera se pouziva pro identifikaci svarcaku. Dale v soucasne dobe bych mohl i argumentovat, ze je to tento rok uz muj 2 zakaznik a ze jsem tam nabran na konkretni projekt. V budoucnu bych pak mohl navic pridat i jine zakazky - prinejmensim treba konzultace, paklize bych nemel kamapacitu na dalsi programovani - tim opet vybocuju z metrik svarcsystemu. Navic pracuju pres agenturu. Do prace sice dochazim pravidelne, ale i toto je casove omezene pouze na zacatek projektu a tudiz obhajitelne, postupem casu prejdu vic a vic na remote.

A tak dale.

Navic nedochazi ani ke kraceni dani, statu se to vyplati. Je to proto, ze ty prachy stejne musis investovat, protoze si musis zajistit sve vlastni pojisteni treba kvuli nemoci - a z vydelku z investic musis statu odvadet dan. Mozna ze v dlouhodobem horizontu rekneme treba 20 let zaplatim na danich diky chytremu investovani vic, nez bych zaplatil jako zamestnanec. (a ty investice bych neucinil, protoze bych ani nemel z ceho)
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 23. 10. 2018, 18:58:58
A jeste z trochu jineho uhlu pohledu. Zakonik prace uklada zamestnavateli obstarat zamestnancum pracovni pomucky. Kdo je vlastne na neco takoveho z programatoru zvedavy? Chces mit nastroje a software takovy, jaky ty sam chces a potrebujes, ale presto si to nemuzes poridit a mit vlastni, protoze by tim zamestnavatel porusoval zakonik prace. Tak co je to za picovinu? Tak ti da zamestnavatel treba nejaky klasicky sunt notebook a dalsi vybaveni, ktere vlastne neches a nevyhovuje ti. Ja treba v 1. praci dostal jako javista notebook bez SSD a se 4GB ram, to bylo pred 3 roky - tak co to dpc ma byt? Na vlastni oci jsem letos v Praze videl, jak junior v jedne firme, kde meli vsichni subkontraktori Macbooky za 80k, dostal jakousi starou sunku notebook bez SSD - tak co je to za bordel?

Nebo dalsi priklad: chces si vzit rekneme homeoffice. Zakonik prace vsak uklada zamestnavateli, ze za tebe  zodpovida i na tom homeoffice - co je to za blbost? Nebo chces odejit z prace driv, opet spravne nemuzes bez idealne pisemneho souhlasu (email) sveho nadrizeneho, protoze zamestnavatel za tebe v pracovni dobe zodpovida - prejede te tramvaj a zamestnavatel (ten manager) z toho bude mit bordel. Tzn. ve vysledku to TEBE omezuje, protoze ten manager te bude buzerovat.

Dalsi priklad, budes chtit jet v pracovni dobe nekde autem, rekneme ze k zakaznikovi nebo na sluzebku. Zakonik prace po tobe bude chtit skoleni na jezdeni autem.

Atd atd.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: JB 23. 10. 2018, 19:01:20
Je to naprosty nesmysl, svarc to neni.

Ujasnete si terminy. Podivejte se na Wiki kdo to byl v CR v 90. letech pan Svarc a proc sel do vezeni. U nas v IT se rozhodne o svarcsystem nejedna. Udat za to nekoho muzes, ale nepocitej s tim, ze ten dotycny dostane nejakou pokutu, je to nesmysl.

Svarcsystem byl, kdyz jisty Svarc ve sve fabrice nechal vsechny sve zamestnance prejit na ICO a taky pretahl lidi z okolnich firem. Oni dostali o par tisicovek vic diky tomu, ze meli minimalni odvody na socialni, zdravotni a danove vyhody. Pritom ho vsak vysli levneji, dal jim mene nez by musel zamestnancum. Svarc (ten chlap, je to jeho prijmeni) v podstate tyto nebohe delniky vykoristoval, protoze ti lidi meli o par drobnych vice ale byli vystaveni velkemu riziku v pripade treba ujmy na zdravi. Navic tim ztratili ochranu zakoniku prace (a taky zastani slabsiho u soudu) a to je v pripade techto nebohych lidi vazna vec, protoze je hajzl majitel firmy muze uplne snadno vydirat.

Proto Svarcsystem je trestny a existuje jakasi volna metrika pro urceni, kdy se o nej jedna. Je to koneckoncu vazna vec. Ale v IT to tak neni - kdo z nas vubec je zvedavy na zakonik prace, je to pro nas omezujici a nepotrebujeme to nutne. My nechodime do prace delat nejakou obecnou cinnost pro firmu jako nejaky soustruznik, vetsina z nas je by default orientovana projektove: je ti u zadeke, co je to za firmu, zajima te na jaky projekt jdes, kdo tam bude s tebou, jak se dostanes do kanclu, kdy projekt konci a kolik za to dostanes. Jo a taky kde je tam hajzl. Po skonceni projektu odchazis pracovat jinam, na jiny projekt - proste fuck of koncept zamestnavatele.

Ja treba jsem subkontraktor a pracuju pro jedineho zakaznika. Ten si me najal na urcity projekt, ktery ma zacatek a konec (konec je trochu nejasne definovany, ale co ma byt). Nacez tento projekt muze trvat klidne i 2-3 roky. Mam svoje vlastni vybaveni a dochazim k zakaznikovi kvuli nutnosti spoluprace s tymem. Tento rok je to muj 2. zakaznik. Byl jsem proste najat jako pridavna pracovni sila, jako buffer, protoze nemeli k dispozici vhodneho ne-subkotraktora. Samozrejme muj zamer je byt tam co nejdele. Podle mnohych zaistivcu tady na foru jsem tzv. Svarcak.

Rekneme, ze by me nekdo z nekterych ubozaku zavistivych zamestnancu ze sve zhrzenosti a neschopnosti nahlasil, abych dostal pokutu. Urad v podstate nema sanci me nejak pokutovat. Veskere nastroje, ktere potrebuju k praci, mam svoje, a to je jedna z metrik, ktera se pouziva pro identifikaci svarcaku. Dale v soucasne dobe bych mohl i argumentovat, ze je to tento rok uz muj 2 zakaznik a ze jsem tam nabran na konkretni projekt. V budoucnu bych pak mohl navic pridat i jine zakazky - prinejmensim treba konzultace, paklize bych nemel kamapacitu na dalsi programovani - tim opet vybocuju z metrik svarcsystemu. Navic pracuju pres agenturu. Do prace sice dochazim pravidelne, ale i toto je casove omezene pouze na zacatek projektu a tudiz obhajitelne, postupem casu prejdu vic a vic na remote.

A tak dale.

Navic nedochazi ani ke kraceni dani, statu se to vyplati. Je to proto, ze ty prachy stejne musis investovat, protoze si musis zajistit sve vlastni pojisteni treba kvuli nemoci - a z vydelku z investic musis statu odvadet dan. Mozna ze v dlouhodobem horizontu rekneme treba 20 let zaplatim na danich diky chytremu investovani vic, nez bych zaplatil jako zamestnanec. (a ty investice bych neucinil, protoze bych ani nemel z ceho)

+1

Dobře vysvětleno.

Jen se bojím toho, že to je nakonec na posouzení nějakého státního kontrolora od úřadu, který ve špatném případě může být zhuleleny, zdegenerovany, mentálně zaostaly, nebo socialista a vidět to jinak.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jenda 23. 10. 2018, 19:06:26
Ok, takže oni vlastně nabízí nelegální spolupráci? Pak by mě zajímalo kde se dají najít projektové spolupráce na IČO?
Upwork
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 23. 10. 2018, 20:34:09
A jeste zde je clanek o metrikach svarcystemu:

https://www.podnikatel.cz/clanky/7-znaku-ktere-prokazuji-svarcsystem/

Vystupování jménem zaměstnavatele
*** haha ani nahodou

Pravidelné a stejné odměny
*** haha vysoce promenlive kvuli nemocenskym a dovolenam

Práce pro jednoho zaměstnavatele a zákaz výkonu pro jiného
*** haha to jsem nikdy u smlouvy pro OSVC nevidel a ani bych to nepodepsal

Pracovní nástroje zaměstnavatele
*** haha vsechno vc. softwaru je moje

Stanovená pracovní doba
*** haha v IT u programatoru nehrozi

Vztah nadřízenosti a podřízenosti a odpovědnost za škodu
*** haha kazda smouva ma maximalni vysi pokut (vetsinou), vztah nadrizeny podrizeny moc u programatoru neni

Příliš malá specializace
*** haha vysoce specializovana prace jak na konkretni projekt, tak na konrketni technologie


Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Aladin 23. 10. 2018, 20:43:27
Je to naprosty nesmysl, svarc to neni.

...

No já si myslím, ale samozřejmě 100% nevím ( ;-) ), že to švarc může být. A ty si tím taky takhle skálopevně jistý být nemůžeš, protože o tom rozhoduje až ten, kdo to kontroluje. viz. zde https://www.podnikatel.cz/clanky/7-znaku-ktere-prokazuji-svarcsystem/ V tom co píšeš několik znaků švarcu je - obzvlášť, pokud je to na víc let, jen jeden zákazník (ehm, zaměnstavatel), osobní docházka v pevnou dobu, atd. To že máš své vybavení samo o sobě nestačí, i když z toho jak podrobně to píšeš si myslím, že ty švarc neděláš, tak mě neměj za hatera. :)

Hlavně, když mi tyhle bs nabídky chodí na mailu, tak mě zaráží už jen ta věta, kterou schodou náhod nazval i OP tohle vlákno:
"Práce na IČO" - tvl :D ať už jsou podmínky jakékoliv, tak tohle je pro mě signál, že hledají podřízené a posílám je do háje. Mě osobně tahle formulace nedává smysl a myslím, že při hledání obchodních partnerů by takový bs neměl zaznít.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: D.J.Bobo 24. 10. 2018, 08:44:20
No, ono asi u programátora je to jiné - jak píšete. Nicméně v IT dělají lidé i jiné činnosti.
Já např. jsem IT Support/Správce LAN/WAN pro více firem, ale jedna je velká a tedy i majoritní. A tam bych teoreticky splňoval některé ze znaků švarcu. Přesto to švarc není ... takže je to opravdu o tom, kdo přijde na kontrolu.

A jeste zde je clanek o metrikach svarcystemu:
1. Vystupování jménem zaměstnavatele
2. Pravidelné a stejné odměny
3. Práce pro jednoho zaměstnavatele a zákaz výkonu pro jiného
4. Pracovní nástroje zaměstnavatele
5. Stanovená pracovní doba
6. Vztah nadřízenosti a podřízenosti a odpovědnost za škodu
7. Příliš malá specializace
Tady jsou situace jedné konkrétní firmy (té mojí největší) - ostatní jsou menší a tam většina proměnných je nárazově jinak.

Ad 1. Když jednám s dodavateli a zákazníky mého odběratele/firmy, vždy jednám jeho jménem. Jsem jeho IT správce ...
Ad 2. Máme nasmlouvánu pevnou paušální částku (podstatně větší, než u ostatních firem) a ta se pravidelně opakuje. kromě toho ale mimořádně vystavím FA za další služby jako Reseller (např. antivirus 1x ročně...)
Ad 3. Tak to máš pravdu, toto opravdu neplatí ... nikdy. To by asi bylo jediné kritérium, aby to byl Švarc.
Ad 4. Mám svůj NTB, ale používám jeho, protože spravuji jeho systémy a potřebuji být součástí - je to mj. ten nejhorší stroj téměř před vyřazením ... ale SSD jsem si koupit nechal. Na svém pracuji z domova a vedu účetnictví.
Ad 5. Většina zaměstnavatelů má pevnou pracovní dobu a v té době očekávají podporu. Většinou osobně. Takže část pracovní doby trávím v jejich firmě ve své (pronajaté) kanceláři.
Ad 6. Vždy musí existovat tento vztah ... i programátor má svého vedoucího týmu (zaměstnance firmy) ...
Ad 7. Co je to "příliš malá specializace"? To je velice specifický termín. Ideální je mít nějaké zkoušky/certifikáty, pak by snad tato "blbost" při kontrole neměla vyplavat.

Mj, švarcáci jsou především různí stavební dělníci pracující na IČ (hlavně ukrajinci atd), v IT to asi moc nehrozí. Jinak by asi nemohli takoví jako já pracovat jako Outsourcing IT pro malé firmy.

PS: Sro je dobré řešení, s omezováním svobody ze strany koblihářů a propadlých slibovačů o ní uvažuji také.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: ZAJDAN 24. 10. 2018, 09:11:14
Firma musí mít svobodu si vybrat kdo pro ni bude IT specializaci dělat. A pokud je ten specialista neochotný se zaměstnat, ale jen fakturovat, tak to není nic ilegálního.
Kobliháři(babišovci) ať zhebnou.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: starej Vajtyngr 24. 10. 2018, 09:37:55

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.


Pořád budeš zaměstnanec svého s.r.o., budeš tedy platit odvody za zaměstnance. Tvoje práce tedy bude stejně drahá, jako kdybys byl zaměstnanec toho zákazníka. Budeš dražší, protože Tvoje s.r.o. má další náklady se svým fungováním - vedení účetnictví a daňové poradenství, pokud máš služební auto tak silniční daň, pojištění odpovědnosti, podnikový právník (Ne, opravdu není dobrý nápad provozovat s.r.o bez právníka. Už jenom kvůli kontrole a připomínkování hospodářských smluv se zákazníky, pokud návrh smlouvy dodá jejich právník.), BOZP a PO (máš zaměstnance) atd. atd.
Pořád se to někdo snaží vo*ebat, ale to prostě nejde vo*ebat. Teda, pokud chceš být seriózní dodavatel a ne "Franto, podrž to, já jdu pro peníze".
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: blb 24. 10. 2018, 10:26:37
Dostavate podobne ponuky len ako vyvojari alebo aj ako sysadmini/network admini?

Asi tak 1/3 oproti jinym IT nabidkam. A vetsinou je to spis devops.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: CoffeeMan 24. 10. 2018, 15:29:48

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.


Pořád budeš zaměstnanec svého s.r.o., budeš tedy platit odvody za zaměstnance. Tvoje práce tedy bude stejně drahá, jako kdybys byl zaměstnanec toho zákazníka. Budeš dražší, protože Tvoje s.r.o. má další náklady se svým fungováním - vedení účetnictví a daňové poradenství, pokud máš služební auto tak silniční daň, pojištění odpovědnosti, podnikový právník (Ne, opravdu není dobrý nápad provozovat s.r.o bez právníka. Už jenom kvůli kontrole a připomínkování hospodářských smluv se zákazníky, pokud návrh smlouvy dodá jejich právník.), BOZP a PO (máš zaměstnance) atd. atd.
Pořád se to někdo snaží vo*ebat, ale to prostě nejde vo*ebat. Teda, pokud chceš být seriózní dodavatel a ne "Franto, podrž to, já jdu pro peníze".

Ale houno! To samé, co musíte dělat jako OSVČ, děláte i jako esero. Akorát u OSVČ asi pojedete daňovou evidenci (zjednodušené účetnictví) a u esera musíte natvrdo dělat má dáti dal.

Kvůli takovým typům, jako vy, už totálně nesnáším OSVČ v tomhle státě.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 24. 10. 2018, 16:34:37

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.


Pořád budeš zaměstnanec svého s.r.o., budeš tedy platit odvody za zaměstnance. Tvoje práce tedy bude stejně drahá, jako kdybys byl zaměstnanec toho zákazníka. Budeš dražší, protože Tvoje s.r.o. má další náklady se svým fungováním - vedení účetnictví a daňové poradenství, pokud máš služební auto tak silniční daň, pojištění odpovědnosti, podnikový právník (Ne, opravdu není dobrý nápad provozovat s.r.o bez právníka. Už jenom kvůli kontrole a připomínkování hospodářských smluv se zákazníky, pokud návrh smlouvy dodá jejich právník.), BOZP a PO (máš zaměstnance) atd. atd.
Pořád se to někdo snaží vo*ebat, ale to prostě nejde vo*ebat. Teda, pokud chceš být seriózní dodavatel a ne "Franto, podrž to, já jdu pro peníze".

Ale houno! To samé, co musíte dělat jako OSVČ, děláte i jako esero. Akorát u OSVČ asi pojedete daňovou evidenci (zjednodušené účetnictví) a u esera musíte natvrdo dělat má dáti dal.

Kvůli takovým typům, jako vy, už totálně nesnáším OSVČ v tomhle státě.

Blaboly, OSVC v IT oblasti jedou v pausalu 60% vsichni jak jeden.
Protoze nemaj naklady, ktere by tech 60% prelezly.
"Ucetnictvi" se pak sklada z adresare s PDFkama odeslanych faktur.
Pokud je dany OSVC i platce DPH, pak uz dava smysl i nejake jednoduche ucetnictvi typu FlexiBee, hlavne proto, ze to automaticky generuje DPH a KH v XML formatu pro datovou schranku.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: CoffeeMan 24. 10. 2018, 17:01:44
Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 24. 10. 2018, 17:18:32
Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.

OMG
http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Hontas 24. 10. 2018, 17:37:45
Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.

OMG
http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

S těmi paušály samozřejmě máte pravdu. Ovšem jestli jsem pochopil CoffeeMana, tak měl na mysli OSVČ pracující jako ne-junioři v IT, tedy s ročním obratem nad 1M -> a tam už je to stejné jako s.r.o. (tedy jestli se nepletu - zatím s.r.o. nemám)
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 24. 10. 2018, 17:49:27
Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.

OMG
http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-procentem.php

S těmi paušály samozřejmě máte pravdu. Ovšem jestli jsem pochopil CoffeeMana, tak měl na mysli OSVČ pracující jako ne-junioři v IT, tedy s ročním obratem nad 1M -> a tam už je to stejné jako s.r.o. (tedy jestli se nepletu - zatím s.r.o. nemám)

I s rocnim obratem nad 1 mego porad nic lepsiho nez pausal nenajdes. Ajtik ma realne naklady jeden notebook za 4 roky a dve nadrze nafty do auta mesicne, pausal ti vyrobi naklady 50klacku mesicne.
Kdyz prelezes milion, jako ostatne kazdy, muzes porad pouzit pausal 60%, ale vypocteny vydaj ma horni limit 600 klacku rocne.

Abys mel vyhodnejsi sro nez OSVC pausal, musis se dostat obratem nekde kolem 8-10 mega rocne.
Jsou sice experti, co z s.r.o. vytahujou prachy pres DPP pres dedecky, babicky a 10 bratrancu, fake cestakama apod, pri kontrole FU ale je tohle vetsinou dost risk.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Michal3 24. 10. 2018, 17:52:57
S těmi paušály samozřejmě máte pravdu. Ovšem jestli jsem pochopil CoffeeMana, tak měl na mysli OSVČ pracující jako ne-junioři v IT, tedy s ročním obratem nad 1M -> a tam už je to stejné jako s.r.o. (tedy jestli se nepletu - zatím s.r.o. nemám)

Pleteš se, ostatně jako ve všech svých předchozích tvrzeních. Výdaje procentem z příjmu lze uplatnit i při obratu nad 1M ale uplatníš je pouze z 1M. Pokud vyfakturuješ 2M tak si uplatníš 60 % z 1M tedy 600k výdajů. Což je víc, než kolik bys jako programátor dal dohromady při evidenci výdajů. Navíc neriskuješ monstrózní průser při kontrole.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Hontas 24. 10. 2018, 18:45:58
S těmi paušály samozřejmě máte pravdu. Ovšem jestli jsem pochopil CoffeeMana, tak měl na mysli OSVČ pracující jako ne-junioři v IT, tedy s ročním obratem nad 1M -> a tam už je to stejné jako s.r.o. (tedy jestli se nepletu - zatím s.r.o. nemám)

Pleteš se, ostatně jako ve všech svých předchozích tvrzeních. Výdaje procentem z příjmu lze uplatnit i při obratu nad 1M ale uplatníš je pouze z 1M. Pokud vyfakturuješ 2M tak si uplatníš 60 % z 1M tedy 600k výdajů. Což je víc, než kolik bys jako programátor dal dohromady při evidenci výdajů. Navíc neriskuješ monstrózní průser při kontrole.

S těmi paušály do 1M i když vyděláváš víc je jasné, nikdy jsem nepopíral. Ale stejně kvůli DPH musíš uchovávat daňové doklady, ne? (což je prakticky všechno co kupuješ) A o jakém průseru píšeš? Teď nevím co myslíš.

P.S.: Že jsem tak smělý, která předchozí tvrzení? :D Nejsem si žádných předchozích vědom, ale jestli jsem jen zapomněl na něco co jsem psal, tak budu rád, když mi to osvětlíš ať nešířím bludy. :)
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Dik 24. 10. 2018, 21:31:56
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: j 24. 10. 2018, 22:29:07
Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.
Tak to vo tom vis hosane uplny hovno, protoze sro musi povine vist ucetnicvi. Zivnostnik nemusi. 

ZAROVEN plati, ze zivnostnik si jaksi z vydelanych penez veme co chce, protoze jsou to jedny penize (a taky VSEMA ruci), kdezto z sro si rozhodne ZADNY penize vzit nemuzes, protoze NEJSOU tvoje. Muzes sice sam sebe zamestnavat, ale pokud ses zaroven jednatel, tak si na tom taky muzes pekne nabit hubu. Jakozto zamestnanec samo platis dane a odvody stejny jako kazdej jinej zamestnanec, a to ze 100% danovyho zakladu. Kdezto zivnostnik plati z... 50% danovyho zakladu.

...
S těmi paušály samozřejmě máte pravdu. Ovšem jestli jsem pochopil CoffeeMana, tak měl na mysli OSVČ pracující jako ne-junioři v IT, tedy s ročním obratem nad 1M -> a tam už je to stejné jako s.r.o. (tedy jestli se nepletu - zatím s.r.o. nemám)
Neni. Spadne na tebe sice povinost DPH, ale ucetnicvi vist nemusis. Coz mimo jiny znamena, ze NEDANIS penize, ktery NEMAS. Anzto a jelikoz, ucetnicvi (nekdy z prizviskem podvojny) je o nakladech a vynosech, coz nema NIC spolecnyho se skutecnym pohybem penez. Danova evidente je naopak prave a pouze o skutecnym pohybu penez.

Jinak receno, pokud vedes ucetnictvi (coz teda dobrovolne muzes i jako zivnostnik), a vystavis fakturu, kterou ti nikdo nezaplati, porad je to pro tebe ucetni vynos, a tudiz ti generuje ... zisk. Muzes ji sice nejakou procedurou odepsat, ale to neznamena, ze z ni nezaplatis dane (ktery si po ty procedure teda zase muzes odecist).

... Ale stejně kvůli DPH musíš uchovávat daňové doklady, ne? ...
Mno ... nemusis. Jinak receno, pokud vyfakturujes rekneme 1M ... + DPH , dostanes na ucet 1M21 => vemes 210k .... posles je financaku, a mas vyrizeno. Neni co dokladovat, maximalne vypis z uctu a vystaveny faktury.

Ty ale muzes ... rekneme vzit 40k cos dal za naftu, z toho mas +- 7k DPH ... a ty si od tech 210k odecist. = zustane ti dalsich 7k. Pak uz samo musis umet dolozit, ze si tech 40k za tu naftu utratil, a to nejen listkama od benzinky, ale taky .... knihou jizd (nehoraznej vopruz i v pripade, ze si ji generujes gpskou - sou schopny ti stourat do toho proc si jel zrovna tam ci onam a co si tam delal), a taky, musis mit zaplacenou silnicni dan (rekneme 1500 rocne), protoze jinak si to odecist nemuzes. Stoji ti to za tech +-5k5? Tohle vsechno ti muzou prijit zkontrolovat.

Totez samo muzes udelat s libovolnym vydajem kterej ses schopnej zduvodnit jako vydaj na podnikani. Kdyz se budes fakt hodne snazit, dostanes z toho mozna dalsich 30k (= zdokladovany vydaje za skorem 150kKc ...). A do kazdyho jednoho dokladu sou schopny ti hodiny rejpat, a chtit po tobe abys dokladal (byt to neni vubec tvoje povinnost) ze danou vec mas, ze ji fakt pouzivas k podnikani atd atd.

Navic takovyhle vydaje vetsinou ani zdaleka zdokladovat neumis. Mozna kdyz si koupis novy PC ... tak to hodi s naftou tech 100k. A dobre, muzes koupit pristi rok dalsi novy PC ... matince, papinkovi, synackovi, ... ale problem toho je, ze ty prachy musis vazne utratit.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tralala 24. 10. 2018, 22:51:14
Presne tak. Cista pravda. Aby sa to lahsie pocitalo, dajme tomu ze dam fakturu na 10000, som platcom dph takze dam fakturu na 12, to hned zaplatim naspat statu a z 10000 spravim vsetky odvody a zostane mi 6000.

Takze superhruba vs cista mzda je polovica. Kazdy krat ked to vidim v uctovnictve tak mi je doplacu ze ta stat doslova okrada a nic s tym nemozes robit.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tralala 24. 10. 2018, 22:59:32
Ak ako podnikatel v sro peniaze ako firma neminas na generovanie dalsieho zisku (lebo to je podstata podnikania) tak ti to stat zobere na dani.

Ak tie peniaze minas napr. kupis si notebook, auto atd tak sice mas materialne veci ktore ti maju pomahat v podnikani a znizis si tak zaklad dane z ktoreho ti stat vyrata kolko mu este treba (alebo kolko ti ma vratit) ale k cistym peniazom sa z sro dostavas tazko.

Bud si to vyplacas v ramci vyplaty kde platis dane podruhe za seba ako zamestnanca alebo robis ako konatel a vyplatis si raz za rok odmenu ktoru samozrejme musis zasa zdanit, vychadza to o trocha viac ale nevyhoda je ze ich cely rok nevidis a si defakto nezamestnany takze stat za teba neplati socialku a zdravotne a vsetky odvody takze sa ti to nerata do dochodu.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Hontas 24. 10. 2018, 23:36:14
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.
Tak to vo tom vis hosane uplny hovno, protoze sro musi povine vist ucetnicvi. Zivnostnik nemusi. 

ZAROVEN plati, ze zivnostnik ...

Ak ako podnikatel v sro peniaze ako firma neminas na generovanie dalsieho zisku (lebo to je podstata podnikania) tak ti to stat zobere na dani.

Ak tie peniaze minas napr. kupis si notebook, auto atd tak sice mas materialne veci ktore ti maju pomahat v podnikani a znizis si tak zaklad dane z ktoreho ti stat vyrata kolko mu este treba (alebo kolko ti ma vratit) ale k cistym peniazom sa z sro dostavas tazko.

Bud si to vyplacas v ramci vyplaty kde platis dane podruhe za seba ako zamestnanca alebo robis ako konatel a vyplatis si raz za rok odmenu ktoru samozrejme musis zasa zdanit, vychadza to o trocha viac ale nevyhoda je ze ich cely rok nevidis a si defakto nezamestnany takze stat za teba neplati socialku a zdravotne a vsetky odvody takze sa ti to nerata do dochodu.

Supr info, díky borci ;)
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 25. 10. 2018, 10:12:34
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Ten srovnavac je bohuzel uplne k hovnu, protoze neumi pracovat s pausalem pro OSVC.
Da se to ale nasimulovat, ze kdyz treba vydelas 1.5 mega, pak to vychazi:
- u OSVC s vydaji 600 klacku celkova dan 303 klacku.
- u sro s vydaji 100 klacku (vic nakladu jako ajtik nevygenerujes) celkova dan 438 klacku.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 25. 10. 2018, 10:15:30
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Ten srovnavac je bohuzel uplne k hovnu, protoze neumi pracovat s pausalem pro OSVC.
Da se to ale nasimulovat, ze kdyz treba vydelas 1.5 mega, pak to vychazi:
- u OSVC s vydaji 600 klacku celkova dan 303 klacku.
- u sro s vydaji 100 klacku (vic nakladu jako ajtik nevygenerujes) celkova dan 438 klacku.

Jeste upresneni, tech 600 u OSVC je myslen pausal, 100 u s.r.o jsou realne danove uznatelne vydaje.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 25. 10. 2018, 10:25:13
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Ten srovnavac je bohuzel uplne k hovnu, protoze neumi pracovat s pausalem pro OSVC.
Da se to ale nasimulovat, ze kdyz treba vydelas 1.5 mega, pak to vychazi:
- u OSVC s vydaji 600 klacku celkova dan 303 klacku.
- u sro s vydaji 100 klacku (vic nakladu jako ajtik nevygenerujes) celkova dan 438 klacku.

Jeste upresneni, tech 600 u OSVC je myslen pausal, 100 u s.r.o jsou realne danove uznatelne vydaje.

Hele, tak beru zpet, ten kalkulator primo pocita s 60% pausalem, do polozky vydaje ale musi byt dany opravdove realne danove uznatelne vydaje, ne hodnota pausalu!

Pekna kalkulacka.
Podle ni se vyhoda OSVC lame pri vydajich 100kKc nekde u trzeb 3 mega.
Ale pozor, u S.r.o je v tomto pripade nulove socialni a zdravotni, to si musi s.r.o. podnikatel platit jinak a to se sakra projevi.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: peva 25. 10. 2018, 10:40:11
A co takhle kombinace....být OSVČ a ještě k tomu jednatelem ve vlastní sro....na OSVČ pak fakturuju příjmy pouze do 1 mil. ročně a přitom mohu využívat 60% paušál a nemusím DPH...., vše nad jde přes sro, o které se stará externí účetní. Ze sro si 1x za rok vyplatím zdaněný zisk. Nemusím se starat o sociální a zdravotní, to zajištuje OSVC.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 25. 10. 2018, 10:53:10
A co takhle kombinace....být OSVČ a ještě k tomu jednatelem ve vlastní sro....na OSVČ pak fakturuju příjmy pouze do 1 mil. ročně a přitom mohu využívat 60% paušál a nemusím DPH...., vše nad jde přes sro, o které se stará externí účetní. Ze sro si 1x za rok vyplatím zdaněný zisk. Nemusím se starat o sociální a zdravotní, to zajištuje OSVC.

Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Jednodussi varianta je proste cast faktur posilat na OSVC spriznenou osobu, treba manzelku, co bude taky OSVC. Ale je to proti kontrole dost vachrlaty kostrukt.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Štěpán Burian 25. 10. 2018, 11:04:46
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Zdroj? Díky
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Youda 25. 10. 2018, 11:19:52
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Zdroj? Díky
https://www.podnikatel.cz/clanky/podnikani-spolecnik-jednatel-osvc-ve-stejnem-oboru/
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: starej Vajtyngr 25. 10. 2018, 11:44:06

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.


Pořád budeš zaměstnanec svého s.r.o., budeš tedy platit odvody za zaměstnance. Tvoje práce tedy bude stejně drahá, jako kdybys byl zaměstnanec toho zákazníka. Budeš dražší, protože Tvoje s.r.o. má další náklady se svým fungováním - vedení účetnictví a daňové poradenství, pokud máš služební auto tak silniční daň, pojištění odpovědnosti, podnikový právník (Ne, opravdu není dobrý nápad provozovat s.r.o bez právníka. Už jenom kvůli kontrole a připomínkování hospodářských smluv se zákazníky, pokud návrh smlouvy dodá jejich právník.), BOZP a PO (máš zaměstnance) atd. atd.
Pořád se to někdo snaží vo*ebat, ale to prostě nejde vo*ebat. Teda, pokud chceš být seriózní dodavatel a ne "Franto, podrž to, já jdu pro peníze".

Ale houno! To samé, co musíte dělat jako OSVČ, děláte i jako esero. Akorát u OSVČ asi pojedete daňovou evidenci (zjednodušené účetnictví) a u esera musíte natvrdo dělat má dáti dal.

Kvůli takovým typům, jako vy, už totálně nesnáším OSVČ v tomhle státě.

Já ale OSVČ neprosazuju. Švarc mě se*e a tihle OSVČ zaměstnanci taky. Sám jsem zaměstnanec a nechtěl bych jinak. Jenom se ho snažím vyvést z iluze, že s.r.o. ho zázračně spasí. Nespasí. Bude zklamanej. Ty administrativní s*ačky se zaměstnancema nebude dělat jeho zaměstnvatel, ale on sám. A švarc má taky spoustu nevýhod. Prostě pokud člověk nechce podnikat v s.r.o. se vším všudy, má smysl jedině být zaměstnanec.
Ale chápu, já už jsem 40+, mám zázemí, většinu z toho co potřebuju, chci mít klid. Mladí kluci potřebují zbohatnout, aby měli zač vybudovat to, co já už mám. Proto se snaží všemožně vo*ebat systém.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: j 25. 10. 2018, 11:48:14
....
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
...
Ehm ... ne. Uz jen proto, ze zadny obory uz par let nejsou, pokud teda nepodnikas v necem, co vyzaduje koncesi, tak mas jen obecnej ZL. To jednak a i druhak je to nesmysl.

Problem muzes mi tim, s cim vsichni - se swarcem. Nemuzes sam jako zivnostnik pro svoje sro fakturovat praci, kterou muze vykonavat zamestnanec. Coz se v tomhle pripade prokazat da pomerne snadno. Ale klidne muzes (napriklad) jakozto zvinostnik pronajimat svymu srocku budovu nebo kancelar. Jenom opet bacha na to, ze cena by mela byt obvykla = ani prilis nizka, ani prilis vysoka.

Ale uplne klidne muzes mit srocko ktery trebas programuje, a zaroven muzes sam programovat na ZL, ale ne pro to srocko. Pro nej programovat nesmis, pripadne jako zamestnanec.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: j 25. 10. 2018, 11:52:48
... Švarc mě se*e ...
To by me zajimalo, co te sere na tom, ze dotycnej nema zadnou dovolenou, nema zadny stravenky, zadny sickdays, zedny benefity, veskery papirovani si resi sam, zadnych 15 dnu nemoci mu zadnej zamestnavatel neproplati, ruci veskerym svym majetkem, a narozdil od typickyho zamestnance jeste zaplati dane.

Jo aha, tebe sere, ze nechodi na pichacky v 6:00 ...
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: tralala 25. 10. 2018, 13:59:13
... Švarc mě se*e ...
To by me zajimalo, co te sere na tom, ze dotycnej nema zadnou dovolenou, nema zadny stravenky, zadny sickdays, zedny benefity, veskery papirovani si resi sam, zadnych 15 dnu nemoci mu zadnej zamestnavatel neproplati, ruci veskerym svym majetkem, a narozdil od typickyho zamestnance jeste zaplati dane.

Jo aha, tebe sere, ze nechodi na pichacky v 6:00 ...

- ziadna dovolenka - to je pravda ale da sa spravit ked chces, ja jej vela nemam pretoze mi je luto ozeliet ten man day, su to prachy ktore su velmi pekne na to, aby som sa niekde valal pod stromom
- ziadne stravenky - nezaujem, preco by ma to malo stvat
- sickdays - zatial mi zdravie sluzi a ked by mi bolo zle, tak si spravim sick day a neriesim
- papierovanie - na to mam uctovnicku a nie je toho zasa az tak moc ked to uz mas rozbehnute
- nepreplatenie 15 dni nemoci - ano, ale ty si myslis ze ti to tvoj zamestnavatel preplati len tak? samozrejme ze s tym pocita ze ochories na nejaku dobu do roka, tak ti da o to mensi plat, aby to potom dokazal vykryt, ked budes chory. Zamestnavatel nie je ziadny samaritan ktory ta zivi zadarmo.
- ked mas sro tak rucis do vysky vkladu - preto sa to aj vola "spolocnost s rucenym obmedzenim"
- dane plati uplne kazdy

Mne sa na sro a freelancingu paci ze ked ma nieco alebo niekto nasere tak tresknem dvermi a dovidenia. Si omnoho flexibilnejsi, chodit do prace do nejakeho korporat "na pichacky", to je neskutocna nuda. Nechapem ako to moze niekto tolerovat, ze ma nad sebou nejakeho pasaka ktory ho posiela z projektu na projekt.

Dajme tomu ze firma zoberie zakazku pre koncoveho klienta za 600 euro za man day. On si zoberie 300 a tebe da 300 ktore este musis zdanit tak ti zostane ja neviem ... 200? A co spravil za teba zamestnavatel? Uplne nic, len posobi ako prostrednik medzi tebou a projektom na ktorom robis, inak je jeho pridana hodnota uplne nulova - to sa mu potom rozdavaju benefity a dava ti sickday-e ked ma z coho a este mu zostane :D
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Urvustrop 25. 10. 2018, 14:14:19
Dajme tomu ze firma zoberie zakazku pre koncoveho klienta za 600 euro za man day. On si zoberie 300 a tebe da 300 ktore este musis zdanit tak ti zostane ja neviem ... 200? A co spravil za teba zamestnavatel? Uplne nic, len posobi ako prostrednik medzi tebou a projektom na ktorom robis, inak je jeho pridana hodnota uplne nulova - to sa mu potom rozdavaju benefity a dava ti sickday-e ked ma z coho a este mu zostane :D
On dělá veškerou tu práci kolem - shání zakázky, udržuje za tebe ten byznys v chodu, ale co je hlavní, on nese to riziko.
Takže ano, když se rozhodneš, že budeš dělat obě části procesu, tak je pochopitelné, že si za to vezmeš i celou odměnu. Ale netrep tu somariny o tom, že zaměstnavatel jen sedí na řiti a počítá, kolik na tobě vydělal.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: xhamsterr 25. 10. 2018, 16:45:45
Dostavate podobne ponuky len ako vyvojari alebo aj ako sysadmini/network admini?
Podle toho co si představuješ pod "network admin". Jestli je to děvečka pro všechno tak ne, ale jestli jsi Cisco, HP, ... specialista tak běžně.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: majitel 25. 10. 2018, 23:23:11
Ale netrep tu somariny o tom, že zaměstnavatel jen sedí na řiti a počítá, kolik na tobě vydělal.

+1

On totiž sedí ve Ferrari a směje se lopatám, které dělají za sto tisíc, když on dostává 230. Je to těžký život být k ničemu a mít plno prachů :D
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: . 26. 10. 2018, 01:38:33
Takze superhruba vs cista mzda je polovica. Kazdy krat ked to vidim v uctovnictve tak mi je doplacu ze ta stat doslova okrada a nic s tym nemozes robit.
Takže stát tě okrádá? Kolik jsi (tví rodiče) zaplatil, žes vychodil školy? Kolik jsi platil u dokora? Kolik platíš za používání silnic? Kolik platíš své soukromé ochrance? Atd., atd.

Tyhle výlevy uhrovitých puberťáků (bez ohledu na to kolik ti je let) jsou k zblití. Diskuse nad mírou zdanění je legitimní a potřebná. Ale výkřiky o okrádání mohou pronášet jen hlupáci, kteří vůbec netuší o co jde.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jenda 26. 10. 2018, 05:29:50
Mně nepřijde, že by nemluvil o míře zdanění. Dokonce explicitně píše o polovině.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Pavel Rauš 26. 10. 2018, 06:26:00
Takze superhruba vs cista mzda je polovica. Kazdy krat ked to vidim v uctovnictve tak mi je doplacu ze ta stat doslova okrada a nic s tym nemozes robit.
Takže stát tě okrádá? Kolik jsi (tví rodiče) zaplatil, žes vychodil školy? Kolik jsi platil u dokora? Kolik platíš za používání silnic? Kolik platíš své soukromé ochrance? Atd., atd.

Tyhle výlevy uhrovitých puberťáků (bez ohledu na to kolik ti je let) jsou k zblití. Diskuse nad mírou zdanění je legitimní a potřebná. Ale výkřiky o okrádání mohou pronášet jen hlupáci, kteří vůbec netuší o co jde.

Zrovna ty silnice bych sem netahal. Pouze na spotřební dani za PHM se vybere ročně asi dvojnásobek rozpočtu celého ministerstva dopravy. Takže každý kdo používá v autě konvenční paliva na která je uvalena spotřební daň na výstavbu a obnovu silnic přispívá víc než dostatečně. A pak tu jsou ještě další daně, spojené s auty - silniční daň pro firmy a podnikatele, dálniční známka/mýto, poplatky za parkování ( pokud je provozovatelem město/obec ) a parkovací zóny pro rezidenty, povinné úkony jako poplatek za SPZ, přihlášení vozidla, evidenční kontrolu, STK, likvidaci vozidla, ....
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: jpu 26. 10. 2018, 07:32:42
kazdy vidi ze moze mat velke mnozstvo penazi, ked nezdani prijem, resp. ho optimalizuje, ale to je len kratkodoba vidina vacsieho bohatstva. keby si mate platit vsetko, tak vam ani ten ICO plat nestaci a mali by ste kopu poziciek len na to, aby ste mali na osetrenie u lekara. Kolko zivnostnikov funguje tak, ze odvadza minimum, alebo nic, a ked pridu na dochodok, tak vyplakavaju, ze stat im dava almuznu. Ale to si nepriznaju, ze oni odrbavali stat.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tralala 26. 10. 2018, 07:58:16
Zo 7000 faktury po uplne vsetkych odvodoch a daniach zostane 3500. Hod to do cistamzda.sk.

Pre cechov - zo 175000 zostane 87500.

Strasne rad by som vedel, kdr ja mesacne statu vygenerujem naklady za 87500 korun. Kupim si nadrz do auta, robim z domu a u doktora som nebol asi 5 rokov.

Dakujem
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 26. 10. 2018, 08:04:29
Mezitim co tu Slovaci pisou kysucke moudra, tak ja to vidim takhle.

Me je 28 let. V praci dostavam a budu dostavat dusevni naloz jako prase. Patrim (jeste ne, nejsem senior) v podstate top 10% vydelavajicich v teto zemi. Socialni stat ze me bude mit majlant. Mezitim si nemuzu koupit ani vlastni dum. Vysvetlim proc.

Normalni dvoupodlazni dum, ktery staveli muj otec nebo mi strycove kdysi holyma rukama, vyjde tak na 4000000,-. Pozemek me bude stat tak 1500000,-. Rekneme ze milion budu mit svuj, potom hypoteka pri RPSN 4% (vsak ono to vystreli nahoru zase, a prestreli), me vyjde celkem na 8.5mil. pri mesicni splatce 23000,- po dobu 30 let. Bude mi 58 let nez tu hypoteku splatim. Ano, mohl bych to splatit za 20 let a na dovolenou jezdit do Chorvatska pod stan jednou za 2 roky, asi jsem hold zhyckany.

A ja se ptam. Jak se o me stat postara, kdyz budu muset v 50 odejit do invalidniho duchodu? Budu se svym prijmem platit 3x vice na danich (vcetne socky a zdravka, to je taky dan) nez nekdo s medianovou mzdou, ALE dostanu snad od statu 3x vice na invalidnim duchodu? NEDOSTANU! Jen o par desitek procent budu mit vic.

No takze ja, asi proste nymand co ma JEN o 90% vice nez ma zbytek populace v CR, budu muset asi v 50, kdyz budu zivitel rodiny, prodavat barak, protoze nebudu mit jak splacet 23000,- kazdy mesic. Kuwa, kdybych byl sikovny zednik, tak jsem na tom lip nez ted. Misto toho jsem asi proste kokot, co sice vydelava statu majlant v praci, ale nepostavi si za to ani vlastni barak, protoze stat s nim vyjebe.

A ja na to rikam fuck off. Ty dane si investuju sam a zabezpecim se sam, kdyz to pro me neudela stat.

A jestli prijde do vlady nejaky vocas a zatrhne praci malym zivnostnikum, tak prisaham, ze si zalozim SRO na Seychelach a nedam statu krome DPH vubec nic.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: jpu 26. 10. 2018, 08:08:01
ze si nebol u doktora 5 rokov neznamena, ze ho nebudes potrebovat najblizsi rok. To su take nezmyselne uvahy. Len taka liecba rakoviny je tak nakladna, ze by si posral z toho, keby si to mas platit vsetko sam. Ak by si mal postihnute dieta, tak dalsie vydavky. V posratej USA stoji obycajne vysetrenie u vseobecneho tak na 400-500$. Takze teraz mozno ti zostane 3500e, ale kludne sa moze stat, ze pridu zle casy a vsetko investujes do zdravia, nic ti nezostane a na dochodok tie nemas narok, mal si si nasetrit, vsak statu si nic nedal. Proste to su vyroky jednoduchych ludi. Treba riesit otazku, ako efektivne by mal stat vyuzivat tie peniaze.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: jpu 26. 10. 2018, 08:10:38
Mezitim co tu Slovaci pisou kysucke moudra, tak ja to vidim takhle.

Me je 28 let. V praci dostavam a budu dostavat dusevni naloz jako prase. Patrim (jeste ne, nejsem senior) v podstate top 10% vydelavajicich v teto zemi. Socialni stat ze me bude mit majlant. Mezitim si nemuzu koupit ani vlastni dum. Vysvetlim proc.

Normalni dvoupodlazni dum, ktery staveli muj otec nebo mi strycove kdysi holyma rukama, vyjde tak na 4000000,-. Pozemek me bude stat tak 1500000,-. Rekneme ze milion budu mit svuj, potom hypoteka pri RPSN 4% (vsak ono to vystreli nahoru zase, a prestreli), me vyjde celkem na 8.5mil. pri mesicni splatce 23000,- po dobu 30 let. Bude mi 58 let nez tu hypoteku splatim. Ano, mohl bych to splatit za 20 let a na dovolenou jezdit do Chorvatska pod stan jednou za 2 roky, asi jsem hold zhyckany.

A ja se ptam. Jak se o me stat postara, kdyz budu muset v 50 odejit do invalidniho duchodu? Budu se svym prijmem platit 3x vice na danich (vcetne socky a zdravka, to je taky dan) nez nekdo s medianovou mzdou, ALE dostanu snad od statu 3x vice na invalidnim duchodu? NEDOSTANU! Jen o par desitek procent budu mit vic.

No takze ja, asi proste nymand co ma JEN o 90% vice nez ma zbytek populace v CR, budu muset asi v 50, kdyz budu zivitel rodiny, prodavat barak, protoze nebudu mit jak splacet 23000,- kazdy mesic. Kuwa, kdybych byl sikovny zednik, tak jsem na tom lip nez ted. Misto toho jsem asi proste kokot, co sice vydelava statu majlant v praci, ale nepostavi si za to ani vlastni barak, protoze stat s nim vyjebe.

A ja na to rikam fuck off. Ty dane si investuju sam a zabezpecim se sam, kdyz to pro me neudela stat.

A jestli prijde do vlady nejaky vocas a zatrhne praci malym zivnostnikum, tak prisaham, ze si zalozim SRO na Seychelach a nedam statu krome DPH vubec nic.
anonyme ty tu dost casto plodis nezmysly, opat si sa predviedol. ako som uviedol v prispevku vyssie. kludne si odkladaj na dochodok, ale take srackove reci, ze nebudes nic odvadzat. tak vypadni a pouzivaj sukromnych lekarov na vsetko.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tralala 26. 10. 2018, 08:11:14
Mezitim co tu Slovaci pisou kysucke moudra, tak ja to vidim takhle.

Me je 28 let. V praci dostavam a budu dostavat dusevni naloz jako prase. Patrim (jeste ne, nejsem senior) v podstate top 10% vydelavajicich v teto zemi. Socialni stat ze me bude mit majlant. Mezitim si nemuzu koupit ani vlastni dum. Vysvetlim proc.

Normalni dvoupodlazni dum, ktery staveli muj otec nebo mi strycove kdysi holyma rukama, vyjde tak na 4000000,-. Pozemek me bude stat tak 1500000,-. Rekneme ze milion budu mit svuj, potom hypoteka pri RPSN 4% (vsak ono to vystreli nahoru zase, a prestreli), me vyjde celkem na 8.5mil. pri mesicni splatce 23000,- po dobu 30 let. Bude mi 58 let nez tu hypoteku splatim. Ano, mohl bych to splatit za 20 let a na dovolenou jezdit do Chorvatska pod stan jednou za 2 roky, asi jsem hold zhyckany.

A ja se ptam. Jak se o me stat postara, kdyz budu muset v 50 odejit do invalidniho duchodu? Budu se svym prijmem platit 3x vice na danich (vcetne socky a zdravka, to je taky dan) nez nekdo s medianovou mzdou, ALE dostanu snad od statu 3x vice na invalidnim duchodu? NEDOSTANU! Jen o par desitek procent budu mit vic.

No takze ja, asi proste nymand co ma JEN o 90% vice nez ma zbytek populace v CR, budu muset asi v 50, kdyz budu zivitel rodiny, prodavat barak, protoze nebudu mit jak splacet 23000,- kazdy mesic. Kuwa, kdybych byl sikovny zednik, tak jsem na tom lip nez ted. Misto toho jsem asi proste kokot, co sice vydelava statu majlant v praci, ale nepostavi si za to ani vlastni barak, protoze stat s nim vyjebe.

A ja na to rikam fuck off. Ty dane si investuju sam a zabezpecim se sam, kdyz to pro me neudela stat.

A jestli prijde do vlady nejaky vocas a zatrhne praci malym zivnostnikum, tak prisaham, ze si zalozim SRO na Seychelach a nedam statu krome DPH vubec nic.

Aplaus a poklona, cista pravda. My sa ako top 10% skladame na zivot sockam. Pre stat si le dojna krava a na starobu ta odhodi.

Je chore aby mi stat na daniach a odvodoch zobral polovicu. POLOVICU.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: jpu 26. 10. 2018, 08:13:14
Citace
skladame na zivot sockam
niekedy ta "socka" ma vacsiu pridanu hodnotu ako ty, ktory sedi na zaprdenej stolicke a nic nerobi. kopa ajtakov tak funguje a honia si peeero kolko zarabaju.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tralala 26. 10. 2018, 08:13:24
ze si nebol u doktora 5 rokov neznamena, ze ho nebudes potrebovat najblizsi rok. To su take nezmyselne uvahy. Len taka liecba rakoviny je tak nakladna, ze by si posral z toho, keby si to mas platit vsetko sam. Ak by si mal postihnute dieta, tak dalsie vydavky. V posratej USA stoji obycajne vysetrenie u vseobecneho tak na 400-500$. Takze teraz mozno ti zostane 3500e, ale kludne sa moze stat, ze pridu zle casy a vsetko investujes do zdravia, nic ti nezostane a na dochodok tie nemas narok, mal si si nasetrit, vsak statu si nic nedal. Proste to su vyroky jednoduchych ludi. Treba riesit otazku, ako efektivne by mal stat vyuzivat tie peniaze.

Kokos sak som mu dal dalsich 3500 na odvodoch a dani tak co este chce?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tralala 26. 10. 2018, 08:19:14
Jpu aby bolo jasno ja som v pohode d tym ze sa musia platit dane sak jasne.

Ale ide o to ze ked ja zaplatik 3500 na dani tak mi stat nedokaze poskytnut adekvatnu protihodnotu a sluzby. Ved tie nemocnice su rozpadnute. Stat mi nedokaze poskytnut naspat sluzby za 3500. Chapes to?

V takom Norsku ci Dansku sice mas dane 65% ale ono to tam potom aj tak kurva vyzera. Nie ze sa tu skladam Ficovi na Dankovi na nove jachy ked to prezeniem aby si to pochopil, bez urazky.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: jpu 26. 10. 2018, 08:24:19
asi som ta zle pochopil :). ja tiez nemam problem zaplatit dane, ale ako som napisal, treba riesit otazku ako efektivne by mal nakladat stat s peniazmi a nie ich rozkradat.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Štěpán Burian 26. 10. 2018, 09:44:26
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Zdroj? Díky
https://www.podnikatel.cz/clanky/podnikani-spolecnik-jednatel-osvc-ve-stejnem-oboru/
Ano a také je tam napsané, že v případě jednomužného s.r.o. (majitel a jednatel a OSVČ je jedna osoba), tak takový souběh je možný.
Citace
Jednatel, společník a OSVČ stejná osoba podnikat může
Jiná situace nastává jestliže se jedná o stejnou osobu jednatele a společníka společnosti s ručením omezeným a zároveň podnikatele OSVČ. Tatáž osoba, může zároveň podnikat i jako osoba samostatně výdělečně činná se stejným oprávněním k podnikání jako jeho společnost, potvrzuje advokát Pavel Fabián. Zákaz konkurence se totiž na tento případ nevztahuje. Podle Fabiána je tak v praxi běžné, že méně rizikové obchody uzavírá jednatel jako OSVČ a riskantnější věci již pod jménem společnosti. Kdyby zákaz konkurence platil pro tento případ, v reálu by sankci stanovenou obchodním zákoníkem za porušení zákazu konkurence vymáhal sám na sobě.
Tedy model daňové optimalizace mezi s.r.o. a a živností je pro jednu osobu  průchozí (DPH a náklady na s.r.o), paušal, socpoj, zdrpoj na živnost a tudíž využít výhody souběhu.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jenda 26. 10. 2018, 10:48:10
Zrovna ty silnice bych sem netahal. Pouze na spotřební dani za PHM se vybere ročně asi dvojnásobek rozpočtu celého ministerstva dopravy. Takže každý kdo používá v autě konvenční paliva na která je uvalena spotřební daň na výstavbu a obnovu silnic přispívá víc než dostatečně.

False. https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2010/9/praskle-cyklozvoneni/diskuse#314
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: azerty 26. 10. 2018, 18:42:50
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Jen pro doplnění, obyčejná pojistka na blbost se na to nevztahuje. Ta je na to, pokud u zákazníka upustíte konvici na čaj.
Ta opravdová pojistka pro chyby v SW je individuální záležitost, neexistují pro ni ceníky a mj. se odvíjí od obratu, ziskovosti apod. Pro její výpočet se vyplňuje několika stránkový formulář a pojišťovna Vám to nacení.
Cena je individuální dle podmínek, takže se nedá jednoduše napsat, ale stojí násobně více, než obyčejná na blbost, jakou každý zná.
Mohl bych poprosit o info, kdo takové pojistky dělá? U "mé" hodně velké pojišťovny prý IT odpovědnost vůbec nepojišťují, a paní mi dohodila konkurenci (taky hodně velká pojišťovna), kde návrh smlouvy vypadá jako kočka přešitá na krtka. Standardní podmínky řeší, že někoho zabiju vysokozdvižkou a dodatkama to je přešité na IT projekty...

Jinak jsem v podobné situaci, tak pár poznatků k proběhlé diskuzi z konzultací s jednou účetní, jedním daňovým poradcem a jedním firemním ekonomem:
Riziko švarc systému je dvojí
- pro podnikatele jako takového, který by měl mít více zákazníků během jednoho roku - při kontrole jeho účetnictví
- pro firmu, která si najímá OSVČ a pravidelně každý měsíc fakturuje podobnou částku. Když to tak je tři roky bez přerušení, kontrola zbystří a jde po tom jak slípka po flusu. V účetnictví zákazníka kontrola nevidí ostatní faktury OSVČ pro jiné zákazníky... Pak je potřeba si tuto situaci individuálně obhájit

Jedna věc je pokuta za švarc jako takový, druhá - a možná horší je, že se musí při prokázání švarcu zpětně doplatit sociální a zdravotní jako by platil zaměstnanec s hrubou ve výši fakturované částky... Což za pár let (v IT!) může být ranec.

Pohled na to, co je švarc se hodně liší - někdo to má za očištěné při libovolné jedné faktuře ročně jinam než k primárnímu zákazníkovi, někdo předpokládá inteligenci a protivnost finanční kontroly, která si dá dvě a dvě dohromady a může dělat problémy... Když si náhodou všimne, že faktury za 1M jdou na firmu A a pak je tu jen jedna faktura na firmu B za 1K...

Obejití švarcu pomocí SRO není jisté - není to tak, že švarc hrozí jen OSVČ, ale situace je obráceně:
Závislá činnost se vykonává v zaměstnaneckém poměru. Pokud se závislá činnost vykonává v jiném než zaměstnaneckém poměru, tak je to švarc - nezávisle na tom, jestli to je OSVČ, SRO, družstvo, nadace, sdružení nebo společenstvo prstenu.

Kritické tedy je se zaměřit na charakteristiky švarc systému a těm se záměrně vyhýbat. Kontrola prý má cca 10 bodů typických pro švarc a podle nich si to vyhodnocuje - není dáno které body jsou důležitější nebo kolik bodů je a kolik není švarc. Je to vždycky na individuálním posouzení lopaty úředníka...

To výše napsané se mi taky vždy nelíbí a není vždy úplně logické, ale za každou informací, kterou zmiňuji je konkrétní reálná historka. Teoreticky si lze vymyslet cokoliv, ale ve výsledku může i sebečistší opravdové podnikání ztroskotat na k******i z FÚ na kontrole.

Taky zde zmiňované zakrytí pod SRO není tak finančně výhodné - platí se daň z příjmu právnických osob (19%), vyplacený zisk se daní jako příjem fyzických osob (15% - dohromady efektivně 31,15% versus 15% z 40% OSVČ do 1M - 6%) a to až po účetní uzávěrce... takže kdo nemá finanční rezervu na rok dopředu se musí sám sebe za nějakou dostatečnou mzdu zaměstnat a platit z toho odvody jako klasický zaměstnanec... Jinak není úplně automatické si jen tak vyvést peníze z firemního účtu. Plus jak bylo zmíněno - při existenci pouze ze zisku je potřeba myslet na vlastní sociální a zdravotní (OBZP?). + důchod. + složitější administrativa.

Taky se mi stalo, že jsem nemohl používat vlastní železo, ale pro zákazníkovo IT oddělení je z bezpečnostních důvodů nepřípustné připojit do sítě cizí HW. Takže mám sice vlastní vybavení, ale na tom si tak můžu leda napsat fakturu a pro výkon činnosti musím používat zákazníkovo nářadí. A vysvětlujte to yntelygentovy z FÚ...
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: To je jedno 26. 10. 2018, 19:48:13
1) když půjde jen o vybavení a zbytek evidentně nebude vykazovat svarc tak to projde i v současné situaci která na Fin. Správě panuje.
2) neznám nikoho s paušálem kdo by měl kdy kontrolu. Ty jdou po uznatelných vydajích a DPH.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: kozel 26. 10. 2018, 20:00:41
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Jen pro doplnění, obyčejná pojistka na blbost se na to nevztahuje. Ta je na to, pokud u zákazníka upustíte konvici na čaj.
Ta opravdová pojistka pro chyby v SW je individuální záležitost, neexistují pro ni ceníky a mj. se odvíjí od obratu, ziskovosti apod. Pro její výpočet se vyplňuje několika stránkový formulář a pojišťovna Vám to nacení.
Cena je individuální dle podmínek, takže se nedá jednoduše napsat, ale stojí násobně více, než obyčejná na blbost, jakou každý zná.
Mohl bych poprosit o info, kdo takové pojistky dělá? U "mé" hodně velké pojišťovny prý IT odpovědnost vůbec nepojišťují, a paní mi dohodila konkurenci (taky hodně velká pojišťovna), kde návrh smlouvy vypadá jako kočka přešitá na krtka. Standardní podmínky řeší, že někoho zabiju vysokozdvižkou a dodatkama to je přešité na IT projekty...
Allianz, musel jsem vyplnit Dotazník pro pojištění profesní odpovědnosti IT společností. Jak z názvu vyplývá, tak šlo o dotazník pro IT firmy, takže se tam řešili i zaměnstnanci apod.
Na některé otázky by byl potřeba asi i právník, některé byly celkem úsměvné, např.:
Má Vaše společnost plán obnovy po havárii (Disaster Recovery Plan)?
Prosím uveďte Vaše postupy pro vyřizování stížností...  :)
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: azerty 26. 10. 2018, 20:07:52
1) když půjde jen o vybavení a zbytek evidentně nebude vykazovat svarc tak to projde i v současné situaci která na Fin. Správě panuje.
2) neznám nikoho s paušálem kdo by měl kdy kontrolu. Ty jdou po uznatelných vydajích a DPH.
1 - Jo, to by mělo být jediný a odůvodnitelný - prostě to tak nařizuje jejich politika.
2 - Švagr letos poprvé po 10 letech - Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel... Jinak byl dost velký zátah na OSVČ tuším že 2012. Běžně se po tom nejde, ale až Burešovi rupne v kuli a vyhlásí další akci, tak uklidňování se, že se to běžně neřeší, nepomůže...
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: azerty 26. 10. 2018, 20:10:23
Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel...
Při kontrole - ukažte mi nějaké 3 faktury. Tak si vybral. Prostě to úředníkovi bylo jedno. Zbytek faktur ho nezajímal.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 26. 10. 2018, 20:48:19
Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel...
Při kontrole - ukažte mi nějaké 3 faktury. Tak si vybral. Prostě to úředníkovi bylo jedno. Zbytek faktur ho nezajímal.

A dani pausalem?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: azerty 26. 10. 2018, 21:26:37
Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel...
Při kontrole - ukažte mi nějaké 3 faktury. Tak si vybral. Prostě to úředníkovi bylo jedno. Zbytek faktur ho nezajímal.

A dani pausalem?
Ano
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: cls500 27. 10. 2018, 08:58:35
Práce na IČO je v ČR jediná důstojná možnost. Aby ČR člověku sebrala půlku výplaty je ponižující drzost.

Maximální výši přímého zdanění(pocitam i odvody) v ČR, kterou jsem schopen přijmout, abych se nechal zamestnat(to stejně neudělám, byt zaměstnanec není pro mě), je 15%.

To musí ČR stačit! Nepřímé daně bych nechal jak jsou, jen bych zvedl na cigára, chlast, veci zabalený v plastech...😁

Pokud by ČR znemožnila, nebo zdrazila práci na IČO, je čas odejít, nebo přestat pracovat. Ať pak software Cechacci nakupujou třeba od Anglicanu. A stat od nás neuvidí vůbec nic.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: anonym 27. 10. 2018, 09:27:49
Kdysi me zajimalo, jak je mozne, ze si kdysi lidi postavili baraky (jsem z dediny) a pritom to nebyli kdovi jaci bohaci a clovek se slusnym prijmem si nemuze dum dovolit. Mam takovou teorii ohledne efektivity prace, kterou jsem jeste nepodrobil kritice, tak treba se tady nekdo najde.

Domnivam se, ze kdyz si clovek stavi barak sam, nebo vseobecne si dela neco sam, misto aby si to kupoval za penize vydelane v praci, tak pracuje s minimalne 4-nasobne vyssi efektivitou.

Priklad. Vydelam si 5000000,- a chci si za to postavit barak. Stat mi z toho vezme 50% jako dan: nejprve superhruba, potom hruba, potom na DPH a spotrebni dan.

Z me prace ktera vygenerovala 5mil. mi zbyde 2.5mil. Sezenu Frantu stavitele a reknu mu, at mi postavi barak. Jenze i Franta musi platit dane a tak i on ze sve prace, ktera mu vygenerovala 2.5mil, odvadi 50% dan. Takze z 2.5mil ktere jsem mu dal jemu zbyde 1.25mil.

Da se tedy rict, ze z penez vygenerovanych mou praci, tj. z tech 5mil. Kc, kdyz jsem je pouzil na vystavbu domu, slo 3.75mil jako dan statu a 1.25mil jako penize pro Frantu. Tedy 75% me prace sebral stat.

Kdezto kdybych si ten barak stavel sam misto Franty, pracuju se 4 nasobne vyssi efektivitou. A pokud je to teda pravda a nepletu se, tak uz se nedivim, jak je mozne, ze kdysi strycove si staveli baraky a zili si, protoze ja rozhodne nikdy ani jako programator nebudu vydelavat 4x tolik co oni.

Mimochodem kdyz si budu barak sam tak se zrejme dopoustim toho nejlepsiho mozneho danoveho uniku. Don't tell my mum.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: tralala 27. 10. 2018, 15:20:49
Pride doba ked si svoj dom nebudes moct postavit sam a bude ta spehovat stat ako ho stavias "pre tvoju bezpecnost" a postavit ti ho bude moct len firma ktora ma vsetky papiere, odklepnute od statu.

Uz teraz musis mat dom skolaudovany, tj musis mat "pozehnanie od statu", inak tam byvas ilegalne a nemozes tam mat tym padom adresu trvaleho bydliska.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: David 27. 10. 2018, 17:23:38
Kdysi me zajimalo, jak je mozne, ze si kdysi lidi postavili baraky (jsem z dediny) a pritom to nebyli kdovi jaci bohaci a clovek se slusnym prijmem si nemuze dum dovolit. Mam takovou teorii ohledne efektivity prace, kterou jsem jeste nepodrobil kritice, tak treba se tady nekdo najde.

Domnivam se, ze kdyz si clovek stavi barak sam, nebo vseobecne si dela neco sam, misto aby si to kupoval za penize vydelane v praci, tak pracuje s minimalne 4-nasobne vyssi efektivitou.

Priklad. Vydelam si 5000000,- a chci si za to postavit barak. Stat mi z toho vezme 50% jako dan: nejprve superhruba, potom hruba, potom na DPH a spotrebni dan.

Z me prace ktera vygenerovala 5mil. mi zbyde 2.5mil. Sezenu Frantu stavitele a reknu mu, at mi postavi barak. Jenze i Franta musi platit dane a tak i on ze sve prace, ktera mu vygenerovala 2.5mil, odvadi 50% dan. Takze z 2.5mil ktere jsem mu dal jemu zbyde 1.25mil.

Da se tedy rict, ze z penez vygenerovanych mou praci, tj. z tech 5mil. Kc, kdyz jsem je pouzil na vystavbu domu, slo 3.75mil jako dan statu a 1.25mil jako penize pro Frantu. Tedy 75% me prace sebral stat.

Kdezto kdybych si ten barak stavel sam misto Franty, pracuju se 4 nasobne vyssi efektivitou. A pokud je to teda pravda a nepletu se, tak uz se nedivim, jak je mozne, ze kdysi strycove si staveli baraky a zili si, protoze ja rozhodne nikdy ani jako programator nebudu vydelavat 4x tolik co oni.

Mimochodem kdyz si budu barak sam tak se zrejme dopoustim toho nejlepsiho mozneho danoveho uniku. Don't tell my mum.

Pokud myslis ruzne domky postavene za blosevika, tak kdekdo si "nakrad" material od zamestnavatele, nebo nejak vykseftoval. Pokud myslis jine zeme, pak tam je to tak, ze lidi proste maji vice penez a ne kazdy se snazi nekoho sedrit z kuze - to je jen mistni folklor.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: CoffeeMan 28. 10. 2018, 00:26:02
Ano, je to tak. Já už jsem to řešil asi před dekádou s tím domem. Že se člověku v ČR vyplatí se na všechno vys... a jít prostě stavět sám barák. Že to prostě ekonomicky vychází lépe, než se na to dřít v zaměstnání či jinak. Je to takový bizár.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: LetajiciCestmir 31. 01. 2019, 09:16:36
Tyhle agentury často nabízí tak 4500-6000 CZK/MD, jak to řešíte z dlouhodobého hlediska (1rok+), kdy se s takovou částkou člověk stává plátcem DPH a díky tomuto odvodu si reálně člověk vydělá méně než kdyby měl třeba 4k/MD.
Řekněme že možnost si říct 6,5K+, aby se vyplatilo platit DPH nemám. Takže víc volna? Je i jiné řešení?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jen tak 31. 01. 2019, 09:42:19
tady jde o nepochopení principu DPH. Tím, že se staneš plátcem DPH, si reálně nevyděláš méně. Protože v okamžiku, kdy se staneš plátcem DPH, začneš agentuře fakturovat k těm 6000 / MD navíc DPH, kterou jen dál odvedeš.

tudíž - ty jsi na svém* a státu na DPH odvedeš to, co jsi naúčtoval navíc.

* - samozřejmě, pro tebe je DPH výhodné (pokud je agentura plátce DPH) - protože nákupy věcí souvisejících s podnikáním (notebooky, technologie, telefony, benzín, auto, atd) si můžeš z DPH odečíst a stávají se tak pro tebe o těch cca 18 - 19% levnější.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: gll 31. 01. 2019, 10:11:52
Jsem doufal, že tahle témata zmizí s nutností přihlašování. Nesouvisí to s IT.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: alex6bbc 31. 01. 2019, 10:15:50
Jsem doufal, že tahle témata zmizí s nutností přihlašování. Nesouvisí to s IT.

:-)

z toho je videt, ze prihlasovani nic neresi.

ale jo, tema ma s IT souvislost.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: LetajiciCestmir 31. 01. 2019, 20:11:12
tady jde o nepochopení principu DPH. Tím, že se staneš plátcem DPH, si reálně nevyděláš méně. Protože v okamžiku, kdy se staneš plátcem DPH, začneš agentuře fakturovat k těm 6000 / MD navíc DPH, kterou jen dál odvedeš.

tudíž - ty jsi na svém* a státu na DPH odvedeš to, co jsi naúčtoval navíc.

* - samozřejmě, pro tebe je DPH výhodné (pokud je agentura plátce DPH) - protože nákupy věcí souvisejících s podnikáním (notebooky, technologie, telefony, benzín, auto, atd) si můžeš z DPH odečíst a stávají se tak pro tebe o těch cca 18 - 19% levnější.
Jasně, když si plátcem DPH, tak to převedeš na agenturu, ale:
1) říkáš že účtovat o DPH navíc začneš ve chvíli když se staneš plátcem DPH (1M obrat), ale co ten milion co si doposud vydělal, z toho taky přece musíš tu daň odvést ne?
2) navýšení mé ceny za MD je pro tu agenturu náklad, který buďto zase převede na zákazníka, nebo si ukousne z provize, tzn. nemusí s tím souhlasit
3) proč záleží na tom zda je agentura plátcem DPH?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jen tak 31. 01. 2019, 21:12:57
1) ne, z toho doh neodvadis. Dph se tyka az tech faktur, ktere vystavis jsko platve dph. Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)

2) pro agenturu to zadny naklad navic neni (dph neni!! Naklad). Ona uz davno tem svym zakaznikum tu dph uctuje, a odvadela statu. Ted misto toho, aby ji odvadela statu (coz delala doted), ji posle tobe a statu ji odvedes ty.  Nema to zadny vliv na jeji provizi ci neco. Nic ti neodmitne.

3) blbe jsem to napsal. Chtel jsem tim rict, ze agentura musi byt platce dph. Ale nedovedu si oredstavit pripad, ze by nebyla.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: LetajiciCestmir 11. 02. 2019, 00:14:41
Díky za informace. Ještě jedna otázka:
... Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)
Ten odpočet DPH ale nemůžu provést pokud mám výdaje řešeny paušálem ne?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: MikyM 11. 02. 2019, 02:12:14
Díky za informace. Ještě jedna otázka:
... Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)
Ten odpočet DPH ale nemůžu provést pokud mám výdaje řešeny paušálem ne?
Necetl jsem cele vlakno.

DPH na vstupu si muzes odecist i kdyz uplatnujes vydaje pausalem. Neznamena to ale vraceni DPH u kazde faktury/uctenky. Musi se to vztahovat k Tvemu podnikani tedy to co k jeho vykonavani potrebujes (mobil,internet,notebook,operativni leasing,atd.).

Pro zacatek:
1) Najdi si externi ucetni. Je to mala mesicni nakladova polozka. Ucetni vyresi hromadu veci, vysvetli nejasnosti, upozorni na zmenu zakonu, predejde pripadnym problemum, atd.

2) Pri sjednavani smlouvy venuj pozornost bodu tykajici se zodopovednosti za pripadne skody. Pokud jsi navrhovatelem smlouvy Ty pak investuj do pravnika. Nasledne si u nektere z pojistoven sjednej individualni pojistku s dostatecnym krytim.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jen tak 11. 02. 2019, 08:25:02
Díky za informace. Ještě jedna otázka:
... Dokonce naopak - kdyz se stanes platcem, tak dodatecne muzes uplatnit odpocet dph u toho, cos nakoupil (rok zpetne)
Ten odpočet DPH ale nemůžu provést pokud mám výdaje řešeny paušálem ne?

Moznost odpoctu DPH s tim, jestli aplikujes vydajove pausaly, nesouvisi.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Zoomster 14. 02. 2019, 13:29:17
Ahojte.

Zneužijem trošku vlákno pre vlastnú otázku ohľadom IČO sadzby. Príklad: docela junior Java, 50k v hrubom, teda 67k v superhrubej a pri prechode na IČO by som predpokladal, že ten istý zamestnávateľ, ktorý platí 67k za zamestnanca by nemal problém dať tú istú sumu na faktúru priamo kontraktorovi. Dnes mi ale bol oznámený opak, že to tak nie je. Ale prečo, keď to ten zamestnávateľ/klient zaplatí tak, či tak ako zamestnancovi..
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: macmuffin 14. 02. 2019, 14:32:11
Ne není to tak, když jako zaměstnance máš na výplatu 50k hrubá, stojíš sice zaměstnavatele 67k, ale musí ti proplatit dovolenou, takže měsíc tě platí a ty nemakáš, nemusí ti dávat benefity typu stravenky, multisport kartičky a další blbosti, máš podstatně horší sociální jistotu, jako kontraktor nemáš zdaleka tolik práv jako zaměstnanec, takže když pominu to, že to není legální tak když ti nabízí jako zaměstnanci 50k hrubá, tak podle mě je adekvátní 80k na IČO, většinou se neřeší peníze na měsíční bázi, nicméně na bázi MD (Manday rate).
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Zoomster 14. 02. 2019, 19:12:53
Ne není to tak, když jako zaměstnance máš na výplatu 50k hrubá, stojíš sice zaměstnavatele 67k, ale musí ti proplatit dovolenou, takže měsíc tě platí a ty nemakáš, nemusí ti dávat benefity typu stravenky, multisport kartičky a další blbosti, máš podstatně horší sociální jistotu, jako kontraktor nemáš zdaleka tolik práv jako zaměstnanec, takže když pominu to, že to není legální tak když ti nabízí jako zaměstnanci 50k hrubá, tak podle mě je adekvátní 80k na IČO, většinou se neřeší peníze na měsíční bázi, nicméně na bázi MD (Manday rate).
Príklad
Superhrubá mzda: 67 000,-
Dovolenka: 4 týždne, de facto superhrubá mzda = 67 000,-
Stravenky: plne hradené, 50,- / deň = 1000,-
Suma za rok: 872 000,-
Manday rate pri 20 dňoch za mesiac: 3 600,-
To nie sú 4k :D Ja si myslím, že toto by malo byť férové a nemal by žiadny zamestnávateľ obstruovať alebo nemal by existovať žiaden dôvod aby toto bolo pre zamestnávateľa nejak nevýhodné.

Alebo sa mýlim?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: to_je_jedno 14. 02. 2019, 20:01:00
dvojnasobek hrube mzdy je naprosto zakladni minumum. jinak je to pro firmu prilis vyhodne
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jen tak 14. 02. 2019, 20:17:47
Je potreba rozlisovat mezi vicero moznostmi ico prave.

Je nemalo firem, ktere vam daji “ico s benefity - daji vam dovolenou, vlastni hw pro vyvoj atd”.... tam pak ta rekta muze byt napriklad hruba * 1,25 - je tomv podstate hpp na ico na dobu neurcitou

No, a pak je klasicky kontraktor, ktery ma projekty na dobu urcitou , dovolenou mu nikdo neproplati, hw musi mit vlastni, nekdy i licence na sw... a tam se pak bavime o rejtach jako 8 000 md apod.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: to_je_jedno 15. 02. 2019, 00:47:18
Je nemalo firem, ktere vam daji “ico s benefity - daji vam dovolenou, vlastni hw pro vyvoj atd”.... tam pak ta rekta muze byt napriklad hruba * 1,25 - je tomv podstate hpp na ico na dobu neurcitou
tomu se rika švarc. dle nazoru ceskych organu statni spravy je to nelegalni a hrozi za to slusny pokuty. Nicmene i tam by bylo tech 1,25 hloupost.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jen tak 15. 02. 2019, 11:59:40
Svarc system uz nikdo neresi.

A tech 1,25 je realita z praxe
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Zabanovaný Anonymní Troll 15. 02. 2019, 17:32:06
Nezapomente si k tomu pripocitat vypadek v praci. Ono to na to ICO nutne tak vyhodne jak si nekteri mysli. Ma to radu nevyhod. Rozhodne pocitejte s tim, ze vetsi vydelek bude vykoupen vetsimi starosmi - musite makat + resit kde investovat prachy. Neni to pro nemakacenky ani nahodou a navic budete nicit dobrou povest kontraktoru.

Taky nezapominejte, ze ty vetsi prachy co na ICO mate jsou z velke casti diky tomu, ze platite minimalni socko a zdravotko. Coz znamena ze vas stat nejisti. Ty prachy si musite odkladat do neceho stabilniho, treba do nemovitosti, je to vase jedina jistina pred chudobou v pripade zdravotnich komplikaci atp. Jestli to nekdo utrati za pitchoviny tak je to s nim zle.

Dale potrebujete vybaveni, notebook radeji 2 a zalohovat, nejste zamestnanci abyste oznamili ze vas okradli a koupi vam novy a pofoukaji bolinko, na ICO se musite starat sami o sebe, chlebodarce je vas zakaznik a ne pasacek ovecek.

Navic uplne nezapadnete do kolektivu mezi zamestnance, budete vzdycky tak nejak externista.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: OphrahHokulani 15. 02. 2019, 17:51:36
Svarc system uz nikdo neresi.
Neresi znamena ze nekontroluje?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: to_je_jedno 15. 02. 2019, 18:28:44
A tech 1,25 je realita z praxe
Ten kdo na to pristoupi je hlupak(nebo musi mit strasnou nouzi).
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: al.da 15. 02. 2019, 21:03:20
Nezapomente si k tomu pripocitat vypadek v praci. Ono to na to ICO nutne tak vyhodne jak si nekteri mysli. Ma to radu nevyhod. Rozhodne pocitejte s tim, ze vetsi vydelek bude vykoupen vetsimi starosmi - musite makat + resit kde investovat prachy. Neni to pro nemakacenky ani nahodou a navic budete nicit dobrou povest kontraktoru.

Taky nezapominejte, ze ty vetsi prachy co na ICO mate jsou z velke casti diky tomu, ze platite minimalni socko a zdravotko. Coz znamena ze vas stat nejisti. Ty prachy si musite odkladat do neceho stabilniho, treba do nemovitosti, je to vase jedina jistina pred chudobou v pripade zdravotnich komplikaci atp. Jestli to nekdo utrati za pitchoviny tak je to s nim zle.

Dale potrebujete vybaveni, notebook radeji 2 a zalohovat, nejste zamestnanci abyste oznamili ze vas okradli a koupi vam novy a pofoukaji bolinko, na ICO se musite starat sami o sebe, chlebodarce je vas zakaznik a ne pasacek ovecek.

Navic uplne nezapadnete do kolektivu mezi zamestnance, budete vzdycky tak nejak externista.

Proc by jste platil min son a zdrav? jedine prvni rok ale druhy Vam nabehnout takove palky ze budete koukat
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: _Jenda 15. 02. 2019, 23:02:59
Proc by jste platil min son a zdrav? jedine prvni rok ale druhy Vam nabehnout takove palky ze budete koukat

Nejspíš tím myslí, že si dáš náklady paušálem, a tedy platíš jenom z 40 % příjmu. Zatímco zaměstnanec platí ze všeho.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Zoomster 16. 02. 2019, 21:08:58
Superhrubá mzda: 67.000,-
Čistá ročná mzda: 438.000,-

V prípade OSVČ
Príjem: 67.000,- mesačne, teda 804.000,- ročne
Čistý ročný príjem: 707.000,-

To je strašne veľký rozdiel - prečo by niekto vôbec robil ako zamestnanec, pokiaľ môže skoro dvojnásobok zarobiť ako OSVČ?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Zabanovaný Anonymní Troll 16. 02. 2019, 21:24:34
Superhrubá mzda: 67.000,-
Čistá ročná mzda: 438.000,-

V prípade OSVČ
Príjem: 67.000,- mesačne, teda 804.000,- ročne
Čistý ročný príjem: 707.000,-

To je strašne veľký rozdiel - prečo by niekto vôbec robil ako zamestnanec, pokiaľ môže skoro dvojnásobok zarobiť ako OSVČ?

Protoze zaprve ty penize odvadis do statniho rozpoctu a zadruhe jako zamestnanec mas mnohem min starosti a stresu. Proto.

Kdyby stat nebyl socialisticka mrcha, ktera z tvych penez zivi losery (kteri si socany zvolili), tak by se ti OSVC nevyplatilo vubec.

Bohuzel schopnych lidi je vzdycky malo a loseri je prehlasuji u voleb. Je to tak absurdni, ze se divim, ze to neni proti ustave, aby clovek co bere 12000 hrubeho mel duchod 10000 a clovek co ma 100000 hrubeho ma duchod 22000. To je zlodejina nejvetsiho kalibru, ale nikdo se tebou zabyvat nebude, protoze takovych lidi jako ty je min jak 8% a jako volici jsou nezajimavi. Navic luza kterou dotujes te jeste bude oznacovat za zlodeje, kdyz mas tolik penez, a budou si myslet ze obrat te je spravna vec.

Samozrejme takovito lidi jsou velice schopni a nenechavaji se odirat. Moznosti jak se statem vyjebat a vzit si to zpet je spousta, napr. budes investovat do akcii a neplatit z toho zadnou dan.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Jen tak 16. 02. 2019, 21:24:42
Nevyhody osvc

- nechrani te zakonik prace
- nizsi odvody na duchosy -> nizsi duchod
- absence nemocenske (musis si platit extra, a podminky nic mic)
- u casti bank problemy s hypotekou, pokud aplikujes vydajove pausaly

Tech nevyhod je spousta
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Idris 16. 02. 2019, 22:45:54
Moznosti jak se statem vyjebat a vzit si to zpet je spousta, napr. budes investovat do akcii a neplatit z toho zadnou dan.
Ze zisku z prodeje akcií se daň normálně platí a před několika lety se časový test dost prodloužil.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: al.da 16. 02. 2019, 23:41:13
pokud je drzite vic nez 3 roky - neplatite
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Idris 17. 02. 2019, 00:57:12
pokud je drzite vic nez 3 roky - neplatite
To je ten časový test, o kterém jsem psal.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: PatPatPat 20. 02. 2019, 17:35:55
Prosim o kontrolu/komenatr me uvahy jez se snazi shrnout vyse uvedene. V pripade ze da zamestanavatel pri praci na ICO stejne nefinancni vyhody jako zamestanci tzn. dovolena, pracovni vybaveni (ikdyz oficialne nesmi). A pokud by dal zamestnavatel pri praci na ICO jen to same co vypada jako zamestnance tzn. cca 1,35 nasobek me hrube mzdy. Nese pro mne  prace na ICO nasledujici nevyhody:
-nejsem chranene zakonim prace
--neco zpusobim a "zamestnavatel" mi to nauctuje, rocni pojistne se pohybuje cca od 5 - 30 tis rocne + spoluucast cca 10%. Vyse zejmena s ohledme na to zda kryje i rizeni pripadne odczizeni z vozidla
--kdykoliv mohu skoncit tzn, bez predchozi konuzltace a odstupneho
-naklady na vedeni ucetnictvi -> sankce FU kdyz spatne
-potencialni potize pri kontrole napr. na miste zda neni nejsem svarc

Fakturovana castka by mela k zakladnimu 1,35 nasobku hrube mzdy zahrnovat i kryti vyse zminenych nakladu a  rizik prace na ICO.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: to_je_jedno 20. 02. 2019, 19:43:06
-kdykoliv mohu skoncit tzn, bez predchozi konuzltace a odstupneho
To neni tak jednoduche. Da se predpokladat, ze nejaky smluvni vztah mit budete...

-naklady na vedeni ucetnictvi -> sankce FU kdyz spatne
Pokud budes pouzivat vydajovy pausal a nespadnes do DPH tak se o tomhle neni potreba vubec bavit. Kontroly zadne(nemaji na co prijit), povinnost jednou rocne podat danove priznani na ktere je velice kvalitne zpracovany online formular.

Jen pocitej, ze kdyz se neco posere rucis svym majetkem... a neprijemne jsou uz jen nejake soudni tahanice.

Jako jestli fakt hodlas tuhle zmenu udelat jen kvuli "uspore" na zdravotni a socialni dani tak mam jedine: kdo chce kam pomozme mu tam.

EDIT: a jeste si uvedom, ze zadne ty "vyhody" bokem nebudes mit nikdy smluvne -> kdyz budes dlouho marodit tak budes ve finale bez prijmu uplne.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: truxas 11. 10. 2019, 13:23:46
Po procteni tohoto vlakna jsem nabyl dojmu, ze je v nasich radach velka spousta jedincu, kteri jako kontraktori zpusobili svemu chlebodarci skodu a museli ji ze sveho uhradit. Tak bych se chtel zdejsich diskuteru zeptat, zda alespon vedi o nekom, komu se to realne stalo, co tomu predchazelo a jak to dopadlo. Chapu, ze riziko, ze svemu chlebodarci zpusobite skodu, existuje. Zajima me tedy, jak je velke.

Vsichni tu jako velkou nevyhodu prace na ICO zminuji prave to ruceni vlastnim majetkem, tak se jako spravny cechacek logicky zajimam o mozne zpusoby, jak vlastni majetek minimalizovat. Jeden navod jak na to nam vlastne dal nas vladce-koblihar. Zalozim sverensky fond, do ktereho vlozim svuj vlastni majetek a stanovim se jeho spravcem a zaroven budu spolu s manzelkou a detmi jeho beneficientem. Z pravniho hlediska tedy nejsem vlastnikem a pripadny veritel se muze jit klouzat. Ma nekdo zkusenosti s timto konceptem, nebo jsem jen prilis paranoidni?
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Idris 11. 10. 2019, 14:03:56
Po procteni tohoto vlakna jsem nabyl dojmu, ze je v nasich radach velka spousta jedincu, kteri jako kontraktori zpusobili svemu chlebodarci skodu a museli ji ze sveho uhradit. Tak bych se chtel zdejsich diskuteru zeptat, zda alespon vedi o nekom, komu se to realne stalo, co tomu predchazelo a jak to dopadlo. Chapu, ze riziko, ze svemu chlebodarci zpusobite skodu, existuje. Zajima me tedy, jak je velke.

Vsichni tu jako velkou nevyhodu prace na ICO zminuji prave to ruceni vlastnim majetkem, tak se jako spravny cechacek logicky zajimam o mozne zpusoby, jak vlastni majetek minimalizovat. Jeden navod jak na to nam vlastne dal nas vladce-koblihar. Zalozim sverensky fond, do ktereho vlozim svuj vlastni majetek a stanovim se jeho spravcem a zaroven budu spolu s manzelkou a detmi jeho beneficientem. Z pravniho hlediska tedy nejsem vlastnikem a pripadny veritel se muze jit klouzat. Ma nekdo zkusenosti s timto konceptem, nebo jsem jen prilis paranoidni?
Levnější je založit prostě společnost s ručením omezeným, kde se neručí celým majetkem.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Tomas-T 11. 10. 2019, 15:41:36
Babiš má právo, majetek svěřeneckého fondu kdykoliv převzít zpět do svého vlastnictví.
Pokud budeš mít také takové právo, může ho za tebe po soudním rozhodnutí vykonat exekutor  ;D
Ne, tudy myslím cesta nevede.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: neregistrovany 13. 10. 2019, 00:55:46
Babiš má právo, majetek svěřeneckého fondu kdykoliv převzít zpět do svého vlastnictví.

Je to porad ___JEHO___ firma, dneska to znova priznal v Pravu. Cela akce se svereneckymi fondy je jen saskarna....

"...porad pracuji. Ma to negativni dopad na moje zdravi, na ___MOJI___ firmu, na me blizke..."

https://pbs.twimg.com/media/EGq3YCsW4AAY_0t?format=jpg

Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: Zoomster 16. 10. 2019, 14:28:52
Ked už sme u Babiša, tak začnem post jemu blízkym spôsobom..

Čau lidi!

Onedlho bude predo mňa postavená rámcová zmluva na spoluprácu na IČO a rád by som vás poprosil o čo najviac vychytávok, na čo si dávať pozor, čo vyžadovať aby bolo v zmluve atp. Jedná sa o SW vývoj/konzultácie.
Název: Re:Práce na IČO
Přispěvatel: David 16. 10. 2019, 15:08:23
Ked už sme u Babiša, tak začnem post jemu blízkym spôsobom..

Čau lidi!

Onedlho bude predo mňa postavená rámcová zmluva na spoluprácu na IČO a rád by som vás poprosil o čo najviac vychytávok, na čo si dávať pozor, čo vyžadovať aby bolo v zmluve atp. Jedná sa o SW vývoj/konzultácie.
Skoro bych Vám doporučil si to zkonzultovat s právníkem, nebo smlouvu vzít, jak je :-)