Práce na IČO

PSN

Práce na IČO
« kdy: 23. 10. 2018, 14:33:55 »
Zdravím, poslední dobou mi na Linkedin chodí neuvěřitelně moc nabídek spolupráce na IČO s lákavými MD sazbami. Když se nad tím ale zamyslím, není to pak švarcsystém když budu v nějaké společnosti, budu pracovat pod jejím jménem, mít email s jejich doménou a budu pracovat na jejich pracovišti? Co jsem četl, hrozí za to pak celkem vysoké pokuty. Zajímalo by mě jak to vlastně funguje


starej Vajtyngr

Re:Práce na IČO
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2018, 14:55:50 »
Je.  ;D
A pomineme-li, že "skrytý pracovní poměr" je nelegální, je to dobrej způsob, jak s Tebou "zaměstnavatel", v případě potřeby, zamete.

icar

Re:Práce na IČO
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2018, 15:17:24 »
Samozřejmě je to švarc a rovnou jim to piš. Oni nenabízejí práci na IČO, ale normální HPP, jen přes IČO. Není to legální a nemá to pro tebe žádné výhody.

anonym

Re:Práce na IČO
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2018, 15:26:40 »
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.

anonymous

Re:Práce na IČO
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2018, 16:02:31 »
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Jen pro doplnění, obyčejná pojistka na blbost se na to nevztahuje. Ta je na to, pokud u zákazníka upustíte konvici na čaj.
Ta opravdová pojistka pro chyby v SW je individuální záležitost, neexistují pro ni ceníky a mj. se odvíjí od obratu, ziskovosti apod. Pro její výpočet se vyplňuje několika stránkový formulář a pojišťovna Vám to nacení.
Cena je individuální dle podmínek, takže se nedá jednoduše napsat, ale stojí násobně více, než obyčejná na blbost, jakou každý zná.


Madafa

Re:Práce na IČO
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2018, 16:16:50 »
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0varc_syst%C3%A9m

Zde je zásadní bod: "dodavatelem práce je fyzická osoba, která ji vykonává osobně,"

Podle zákona nemůže být firma (s.r.o.) ve švarcsystému.
Jinak by nemohla fungovat žádná pracovní agentura.

s.r.o. má tyto výhody:
  • nemůže být podle zákona viněna ze Švarcu
  • o poznání nižší ručení, je potřeba fungovat s funkcí řádného hospodáře a vůbec se to dá snáz řešit, živnostník vždy ručí svým majetekem
  • Administrativně se toho zbavuje snáz

Naopak tu jsou nevýhody jako nemožnost odpočtových paušálů.

Tj. vztah může být: cizí firma, IČO si objedná služby od jiné firmy IČO (tvoje firma).
Ty MUSÍŠ být zaměstnaný u své firmy, jinak máš problém.

Pro případ kontroly musíš nosit smlouvu vždy u sebe.
Dané IČO nesmí být tvůj jediný zaměstnavatel.
NESMÍŠ pro práci používat prostředky objednatele, tj. notebook si taháš svůj a děláš třeba na terminálu ležícím vedle.
Ale pořád máš svůj vlastní NB.

Kontrol proběhlo několik a vždy zcela v pořádku.

Výhody jsou zcela zásadní, protože se ve svém vlastním s.r.o. zaměstnáš za minimálku a zbytek peněz si rozdělíš podle potřeb firmy. Auto se třeba vyplatí mít vlastní a své vlastní s.r.o. ho pronajímat.

Madafa

Re:Práce na IČO
« Odpověď #6 kdy: 23. 10. 2018, 16:20:55 »
Dané IČO nesmí být tvůj jediný zaměstnavatel. zákazník

Vždy je potřeba mít několik zákazníků!
Pokud bys měl jen jediného zákazníka, je to problém a mohlo by to být považováno za obcházení zákona.

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.

Daníš vždy, jde o to jak moc. Třeba takové DPH zaplatíš vždy, spotřební daň z benzínu, prostě stát se na tobě vždy nažere. Jako podnikatel si na důchod myslíš sám, ale s ohledem na to, že do systému vložíš zhruba 5x tolik, než kolik z důchodového pak dostaneš, asi se to vyplatí.


noname1

Re:Práce na IČO
« Odpověď #7 kdy: 23. 10. 2018, 16:22:35 »
Dostavate podobne ponuky len ako vyvojari alebo aj ako sysadmini/network admini?

PSN

Re:Práce na IČO
« Odpověď #8 kdy: 23. 10. 2018, 17:24:50 »
Ok, takže oni vlastně nabízí nelegální spolupráci? Pak by mě zajímalo kde se dají najít projektové spolupráce na IČO?

DragonMaster

Re:Práce na IČO
« Odpověď #9 kdy: 23. 10. 2018, 17:58:22 »
švarc to je, pokud ta firma je tvůj zaměstnavatel. Pokud ho budeš brát jako zákazníka a ne zaměstnavatele, tak je to v pořádku, i freelancer může mít jen jednoho zákazníka...

agent

Re:Práce na IČO
« Odpověď #10 kdy: 23. 10. 2018, 18:27:39 »
Když je ta firma tvůj zaměstnavatel tak jsi zaměstnanec a není to švarc.
Švarc je to, když je firma sice formálně tvůj zákazník, ale reálně pro ni pracuješ ve stejném režimu jako bys byl její zaměstnanec - jen ti nechodí mzda, ale proplácejí ti faktury.

anonym

Re:Práce na IČO
« Odpověď #11 kdy: 23. 10. 2018, 18:32:55 »
Je to naprosty nesmysl, svarc to neni.

Ujasnete si terminy. Podivejte se na Wiki kdo to byl v CR v 90. letech pan Svarc a proc sel do vezeni. U nas v IT se rozhodne o svarcsystem nejedna. Udat za to nekoho muzes, ale nepocitej s tim, ze ten dotycny dostane nejakou pokutu, je to nesmysl.

Svarcsystem byl, kdyz jisty Svarc ve sve fabrice nechal vsechny sve zamestnance prejit na ICO a taky pretahl lidi z okolnich firem. Oni dostali o par tisicovek vic diky tomu, ze meli minimalni odvody na socialni, zdravotni a danove vyhody. Pritom ho vsak vysli levneji, dal jim mene nez by musel zamestnancum. Svarc (ten chlap, je to jeho prijmeni) v podstate tyto nebohe delniky vykoristoval, protoze ti lidi meli o par drobnych vice ale byli vystaveni velkemu riziku v pripade treba ujmy na zdravi. Navic tim ztratili ochranu zakoniku prace (a taky zastani slabsiho u soudu) a to je v pripade techto nebohych lidi vazna vec, protoze je hajzl majitel firmy muze uplne snadno vydirat.

Proto Svarcsystem je trestny a existuje jakasi volna metrika pro urceni, kdy se o nej jedna. Je to koneckoncu vazna vec. Ale v IT to tak neni - kdo z nas vubec je zvedavy na zakonik prace, je to pro nas omezujici a nepotrebujeme to nutne. My nechodime do prace delat nejakou obecnou cinnost pro firmu jako nejaky soustruznik, vetsina z nas je by default orientovana projektove: je ti u zadeke, co je to za firmu, zajima te na jaky projekt jdes, kdo tam bude s tebou, jak se dostanes do kanclu, kdy projekt konci a kolik za to dostanes. Jo a taky kde je tam hajzl. Po skonceni projektu odchazis pracovat jinam, na jiny projekt - proste fuck of koncept zamestnavatele.

Ja treba jsem subkontraktor a pracuju pro jedineho zakaznika. Ten si me najal na urcity projekt, ktery ma zacatek a konec (konec je trochu nejasne definovany, ale co ma byt). Nacez tento projekt muze trvat klidne i 2-3 roky. Mam svoje vlastni vybaveni a dochazim k zakaznikovi kvuli nutnosti spoluprace s tymem. Tento rok je to muj 2. zakaznik. Byl jsem proste najat jako pridavna pracovni sila, jako buffer, protoze nemeli k dispozici vhodneho ne-subkotraktora. Samozrejme muj zamer je byt tam co nejdele. Podle mnohych zaistivcu tady na foru jsem tzv. Svarcak.

Rekneme, ze by me nekdo z nekterych ubozaku zavistivych zamestnancu ze sve zhrzenosti a neschopnosti nahlasil, abych dostal pokutu. Urad v podstate nema sanci me nejak pokutovat. Veskere nastroje, ktere potrebuju k praci, mam svoje, a to je jedna z metrik, ktera se pouziva pro identifikaci svarcaku. Dale v soucasne dobe bych mohl i argumentovat, ze je to tento rok uz muj 2 zakaznik a ze jsem tam nabran na konkretni projekt. V budoucnu bych pak mohl navic pridat i jine zakazky - prinejmensim treba konzultace, paklize bych nemel kamapacitu na dalsi programovani - tim opet vybocuju z metrik svarcsystemu. Navic pracuju pres agenturu. Do prace sice dochazim pravidelne, ale i toto je casove omezene pouze na zacatek projektu a tudiz obhajitelne, postupem casu prejdu vic a vic na remote.

A tak dale.

Navic nedochazi ani ke kraceni dani, statu se to vyplati. Je to proto, ze ty prachy stejne musis investovat, protoze si musis zajistit sve vlastni pojisteni treba kvuli nemoci - a z vydelku z investic musis statu odvadet dan. Mozna ze v dlouhodobem horizontu rekneme treba 20 let zaplatim na danich diky chytremu investovani vic, nez bych zaplatil jako zamestnanec. (a ty investice bych neucinil, protoze bych ani nemel z ceho)

anonym

Re:Práce na IČO
« Odpověď #12 kdy: 23. 10. 2018, 18:58:58 »
A jeste z trochu jineho uhlu pohledu. Zakonik prace uklada zamestnavateli obstarat zamestnancum pracovni pomucky. Kdo je vlastne na neco takoveho z programatoru zvedavy? Chces mit nastroje a software takovy, jaky ty sam chces a potrebujes, ale presto si to nemuzes poridit a mit vlastni, protoze by tim zamestnavatel porusoval zakonik prace. Tak co je to za picovinu? Tak ti da zamestnavatel treba nejaky klasicky sunt notebook a dalsi vybaveni, ktere vlastne neches a nevyhovuje ti. Ja treba v 1. praci dostal jako javista notebook bez SSD a se 4GB ram, to bylo pred 3 roky - tak co to dpc ma byt? Na vlastni oci jsem letos v Praze videl, jak junior v jedne firme, kde meli vsichni subkontraktori Macbooky za 80k, dostal jakousi starou sunku notebook bez SSD - tak co je to za bordel?

Nebo dalsi priklad: chces si vzit rekneme homeoffice. Zakonik prace vsak uklada zamestnavateli, ze za tebe  zodpovida i na tom homeoffice - co je to za blbost? Nebo chces odejit z prace driv, opet spravne nemuzes bez idealne pisemneho souhlasu (email) sveho nadrizeneho, protoze zamestnavatel za tebe v pracovni dobe zodpovida - prejede te tramvaj a zamestnavatel (ten manager) z toho bude mit bordel. Tzn. ve vysledku to TEBE omezuje, protoze ten manager te bude buzerovat.

Dalsi priklad, budes chtit jet v pracovni dobe nekde autem, rekneme ze k zakaznikovi nebo na sluzebku. Zakonik prace po tobe bude chtit skoleni na jezdeni autem.

Atd atd.

JB

Re:Práce na IČO
« Odpověď #13 kdy: 23. 10. 2018, 19:01:20 »
Je to naprosty nesmysl, svarc to neni.

Ujasnete si terminy. Podivejte se na Wiki kdo to byl v CR v 90. letech pan Svarc a proc sel do vezeni. U nas v IT se rozhodne o svarcsystem nejedna. Udat za to nekoho muzes, ale nepocitej s tim, ze ten dotycny dostane nejakou pokutu, je to nesmysl.

Svarcsystem byl, kdyz jisty Svarc ve sve fabrice nechal vsechny sve zamestnance prejit na ICO a taky pretahl lidi z okolnich firem. Oni dostali o par tisicovek vic diky tomu, ze meli minimalni odvody na socialni, zdravotni a danove vyhody. Pritom ho vsak vysli levneji, dal jim mene nez by musel zamestnancum. Svarc (ten chlap, je to jeho prijmeni) v podstate tyto nebohe delniky vykoristoval, protoze ti lidi meli o par drobnych vice ale byli vystaveni velkemu riziku v pripade treba ujmy na zdravi. Navic tim ztratili ochranu zakoniku prace (a taky zastani slabsiho u soudu) a to je v pripade techto nebohych lidi vazna vec, protoze je hajzl majitel firmy muze uplne snadno vydirat.

Proto Svarcsystem je trestny a existuje jakasi volna metrika pro urceni, kdy se o nej jedna. Je to koneckoncu vazna vec. Ale v IT to tak neni - kdo z nas vubec je zvedavy na zakonik prace, je to pro nas omezujici a nepotrebujeme to nutne. My nechodime do prace delat nejakou obecnou cinnost pro firmu jako nejaky soustruznik, vetsina z nas je by default orientovana projektove: je ti u zadeke, co je to za firmu, zajima te na jaky projekt jdes, kdo tam bude s tebou, jak se dostanes do kanclu, kdy projekt konci a kolik za to dostanes. Jo a taky kde je tam hajzl. Po skonceni projektu odchazis pracovat jinam, na jiny projekt - proste fuck of koncept zamestnavatele.

Ja treba jsem subkontraktor a pracuju pro jedineho zakaznika. Ten si me najal na urcity projekt, ktery ma zacatek a konec (konec je trochu nejasne definovany, ale co ma byt). Nacez tento projekt muze trvat klidne i 2-3 roky. Mam svoje vlastni vybaveni a dochazim k zakaznikovi kvuli nutnosti spoluprace s tymem. Tento rok je to muj 2. zakaznik. Byl jsem proste najat jako pridavna pracovni sila, jako buffer, protoze nemeli k dispozici vhodneho ne-subkotraktora. Samozrejme muj zamer je byt tam co nejdele. Podle mnohych zaistivcu tady na foru jsem tzv. Svarcak.

Rekneme, ze by me nekdo z nekterych ubozaku zavistivych zamestnancu ze sve zhrzenosti a neschopnosti nahlasil, abych dostal pokutu. Urad v podstate nema sanci me nejak pokutovat. Veskere nastroje, ktere potrebuju k praci, mam svoje, a to je jedna z metrik, ktera se pouziva pro identifikaci svarcaku. Dale v soucasne dobe bych mohl i argumentovat, ze je to tento rok uz muj 2 zakaznik a ze jsem tam nabran na konkretni projekt. V budoucnu bych pak mohl navic pridat i jine zakazky - prinejmensim treba konzultace, paklize bych nemel kamapacitu na dalsi programovani - tim opet vybocuju z metrik svarcsystemu. Navic pracuju pres agenturu. Do prace sice dochazim pravidelne, ale i toto je casove omezene pouze na zacatek projektu a tudiz obhajitelne, postupem casu prejdu vic a vic na remote.

A tak dale.

Navic nedochazi ani ke kraceni dani, statu se to vyplati. Je to proto, ze ty prachy stejne musis investovat, protoze si musis zajistit sve vlastni pojisteni treba kvuli nemoci - a z vydelku z investic musis statu odvadet dan. Mozna ze v dlouhodobem horizontu rekneme treba 20 let zaplatim na danich diky chytremu investovani vic, nez bych zaplatil jako zamestnanec. (a ty investice bych neucinil, protoze bych ani nemel z ceho)

+1

Dobře vysvětleno.

Jen se bojím toho, že to je nakonec na posouzení nějakého státního kontrolora od úřadu, který ve špatném případě může být zhuleleny, zdegenerovany, mentálně zaostaly, nebo socialista a vidět to jinak.

Jenda

Re:Práce na IČO
« Odpověď #14 kdy: 23. 10. 2018, 19:06:26 »
Ok, takže oni vlastně nabízí nelegální spolupráci? Pak by mě zajímalo kde se dají najít projektové spolupráce na IČO?
Upwork