Hraní her mimo Windows 10

Hraní her mimo Windows 10
« kdy: 03. 09. 2018, 12:20:27 »
Zdravim,

Windows 10 mi definitivne vysal posledne kvapky trpezlivosti, a pochopil som, ze dalej s nim niesom schopny fungovat... nechcem tu vypisovat slohovky co vsetko mi na tom nepodarku vadi, ide v podstate o drobnejsie problemy, ale ked sa to spoji s "podarenym" updatom, tym, ze sa to meni pod rukami, a neustalym instalovanim ovladacov nefunkcnych na mojom hardveri tak mi tecu nervy, a viac casu travim davanim toho systemu dokopy nez spokojnym pouzivanim... Jedine co som od tohto systemu chcel je, aby normalne spustil bezne hry a sluzby okolo toho (steam, origin, gog, battle.net a pod.), inak nic... vsetko ostatne som poriesil linuxom (debian).

Cize situacia je jasna: chcem hrat hry ale nie na windows 10...

Co by ste teda v mojom pripade zvolili:
a) windows 7 - toto beriem ako fail-safe moznost ked ostatne moznosti zlyhaju, ale uprimne moc sa mi do toho nechce, predsa je to uz imo spiatocnicke...

b) skusit to s linuxom... sice by bola nutna kupa novej grafickej karty (vykonnej - mam 3 monitory), ktora bez problemov bezi pod linuxom(sucasna HD7850 mi pod debianom 9 nejde), ale vzhladom na nedavno vydanu podporu windows hier cez proton na steame ma to velmi laka vyskusat, problem je ale co s hrami co mam na origine alebo od blizzardu... tiez to asi nebude plug-n-play a bude treba riesit funkcnost, cize by som sa dostal z dazda pod odkvap... a tiez je otazne ci pojdu tie 3 monitory (myslim hranie na 3 monitoroch, v desktope mi to ide perfektne), a netusim ako to je s hernymi periferiami - napr. volant, pedale a pod.

c) kupa noveho pc, kde snad bude podpora windows10 na 100%, a nebudu problemy so samovolnym isntalovanim nefunkcnych driverov... ehm... tak ci tak sa casom nevyhnem novemu pc, moja grafika uz dostava poriadny zahul tymi 3 monitormi , ale dufal som, ze este rok potiahnem na stavajucom (fx6300 a hd7850)...

d) nainstalovanie windows 10 do virtualky a poriesenie gpu passthrough, a pri problemoch expresna obnova windows 10 zo zalohy... nechce sa mi do toho, a uz mam normalne averziu voci windows 10, ale teoreticky by to mohlo fungovat...

e) hranie starych hier... skratka hrat iba starsie hry co rozbeham na linuxe a na cely windowsacky svet sa vykaslat... problem je, ze uz som ich hral tolkokrat, ze ma to nelaka...

f) vykaslat sa na hranie hier uplne, a robit nieco uzitocnejsie... (napr. behat za psycholozkami alebo kupit jablko...) :D

Co by ste v takom pripade volili...? Uprimne neviem...
« Poslední změna: 03. 09. 2018, 13:15:57 od Petr Krčmář »
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


Re:Ako poriesit hranie hier mimo windows 10?
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2018, 12:28:51 »
Proton jsem zkoušel a vypadá to slibně. Nutno podotknout, že už přibývá her, co jsou na Linux nativně. A pak je tu případně PlayOnLinux, nebo jak se ti jmenuje... (ještě nějaký nástroj byl, myslím) Zkus to b). :)

Zrzka

Re:Ako poriesit hranie hier mimo windows 10?
« Odpověď #2 kdy: 03. 09. 2018, 13:05:29 »
Kup si konzoli a nic nemusíš řešit.

Digi

Re:Ako poriesit hranie hier mimo windows 10?
« Odpověď #3 kdy: 03. 09. 2018, 13:14:21 »
W10 se asi nevyhneš, protože DX12, spíš dlouhodobě. Takže nový PC a dualboot, nebo konzole. Konzole stojí 6tis a je pro někoho kdo sedí celý den u PC, je jednoznačně lepší sednou do křesla a mít v ruce něco ergonomičtějšího než myš.

semesrálka:

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #4 kdy: 03. 09. 2018, 13:44:20 »
předpokládám že možnosti e,f nechceš...
Debian na hry  8) 8) 8) ... víš kde je problém...
Windows 10 budou nedodělaný rozsýpající se krám i na podporovaném HW.
Na co kupovat novou GPU natož PC? když problém je v SW.... to je něco jako Volit ANO, protože nechci socany.

Konzole jsou pomalý předražený Krámy s pomalým HW.


Mimochodem, jaký SW běží na konzolích? šel by dát do PC (nativně) nebo přes virtuálku?


blb

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #5 kdy: 03. 09. 2018, 14:31:08 »
Cloud gaming, napriklad parsec cloud funguje moc hezky a neni to extra drahe pro obcasneho hrace.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #6 kdy: 03. 09. 2018, 15:11:33 »
Resil jsem obdobny problem v dobe windows xp/windows7. Na macu tech her nebylo jeste moc a jelikoz jsem se chtel zbavit win, poridil jsem si xbox. Pozdejc playstation. Strategie a vetsina her co mam na steamu mi funguji na macu, akcni, nebo zavody jedu na ps. Za tu cenu konzole a her pro ni to stoji.

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #7 kdy: 03. 09. 2018, 15:41:42 »
Myslim, ze z prveho postu bolo zrejme, ze ide o pc-gaming... Konzola v ziadnom pripade... dovody by vysli na dve strany, to sa rovno mozem na to hranie v.srat, a nemienim tu dalej o konzolach debatovat... Cloud gaming detto...

"W10 se asi nevyhneš, protože DX12, spíš dlouhodobě." - to je pravda, do buducna je to problem... to som nedomyslel :D snad by nas mohol zachranit vulkan, ale aj tak to je zatial hudba buducnosti...

"Mimochodem, jaký SW běží na konzolích? šel by dát do PC (nativně) nebo přes virtuálku?" - na xbox windows 10 :D a na ps upravene BSD, pokial viem...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #8 kdy: 03. 09. 2018, 15:48:55 »
Tve pozadavky ale rikaji ze musis mit win 10 ale ty je nechces. Nechci chodit pesky, ale kolo, auto, autobus, motorka mi nevyhovuje a lod a letadlo vlastne taky ne. Ale rozhodne nechci chodit pesky.

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #9 kdy: 03. 09. 2018, 16:13:06 »
Tve pozadavky ale rikaji ze musis mit win 10 ale ty je nechces. Nechci chodit pesky, ale kolo, auto, autobus, motorka mi nevyhovuje a lod a letadlo vlastne taky ne. Ale rozhodne nechci chodit pesky.

 :) njn...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Adblocek

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #10 kdy: 03. 09. 2018, 16:25:59 »
Pokud ti jde o aktualizace W10, aby se ti pořád něco nerozes*alo, tak pokud nemáš W10 Home, tak přes gpedit.msc aktualizaci vypnout a máš pokoj.. Já osobně aktualizuju jednou za 3 měsíce a pokud se to rozjebe tak si počkám na opravu  a rollback.. Nemám též čas řešit proč se mi to teď aktualizuje, zákazník nemá v oblibě čekat..

MasoxCZ

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #11 kdy: 03. 09. 2018, 16:27:38 »
Tve pozadavky ale rikaji ze musis mit win 10 ale ty je nechces. Nechci chodit pesky, ale kolo, auto, autobus, motorka mi nevyhovuje a lod a letadlo vlastne taky ne. Ale rozhodne nechci chodit pesky.

zbývá velbloud nebo se plazit...

mailo

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #12 kdy: 03. 09. 2018, 16:27:46 »
Urcite by som skusil virtualku+GPU passthrough. Pokial clovek nema skusenosti s VFIO, tak je prvotny setup pomerne casovo narocny, ale potom je to easy.

anonym

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #13 kdy: 03. 09. 2018, 17:56:34 »
a) Asi najmenej bolestive riesenie, ale koniec podpory je za dverami.
b) Bolestivejsie riesenie, ale nieco sa naucis. Porozmyslaj ale nad inym distrom - Debian ma v repo starsie baliky, co nebude dobre. Zmier sa s tym, ze niektore hry skratka nerozbehas.
c) Toto nie je riesenie. Ako bolo spomenute, Win 10 ma viacero problemov, nielen drivere. V buducnosti pridu dalsie problemy.
d) Rozbehat GPU passthrough je dost komplikovane. Ak si HW nekupoval za tymto ucelom, asi sa nevyhnes nakupu nejakeho zeleza. Budes musiet nieco postudovat. Problemy s Windows sa vyriesia iba ciastocne, ale zaroven budes mat k dispozicii snapshoty a podobne vychytavky, ktore mozu riesit zvysok.
e) Tu sa musis obmedzovat s vyberom, ale zase by to nemuselo vadit starsim balikom.
f) Skvele riesenie. Zacni sa trebars vrtat v systeme. Alebo programuj. Je to rovnako zabavne ako hranie a nemusis riesit blbosti. A navyse sa Ti to moze v buducnosti hodit.

Osobne som po prechode na Linux sem tam daco zahral (kadejake OSS hry), ale prestalo ma to bavit. Mozno to bolo tym, ze tie hry neboli az take dobre alebo skratka tym, ze som z toho "vyrastol". Zacal som sa venovat inym veciam. Z nostalgie mam na starom laptope nainstalovany Dosbox (bolo mi ho luto vyhodit) a obcas sa zahram nejaku velmi staru hru, ale to je vsetko.

GPU passthrough alebo Windows 7 su riesenim (so svojimi specifikami). Rozbehavanie hier na Linuxe moze byt riesenim, ale urcite narazis na nieco, co skratka nepojde - treba sa teda zmierit s obmedzenym vyberom. Vykasli sa na hry a otvori sa Ti iny svet - zaujimavy a putavy, len iny.

Danny

Re:Hraní her mimo Windows 10
« Odpověď #14 kdy: 03. 09. 2018, 18:15:35 »
Já hraní her v podstatě omezil na Dosbox, Scummvm a nativně v Linuxu mám Dungeon Crawl Stone Soup. Plus mám Nintendo DS, ale používám jej málo. Chápu, že někdo chce novější tituly, takže to není řešení pro každého, ale stejně nemám na hry moc čas kvůli jiným, více tvůrčím, koníčkům.