Cena aplikace se zdrojovými kódy

Lol Phirae

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #15 kdy: 22. 08. 2018, 15:25:23 »
Lol Phirae, odkud jsi nabral ze to bude delat jako zamestnanec?

Možná by bylo dobré si ten odkazovaný odstavec AZ přečíst - jestli to bude dělat jako zaměstnanec nebo na IČO je totiž úplně jedno, pořád to bude v daném případě zaměstnanecké dílo... :o


LarryLin

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #16 kdy: 22. 08. 2018, 15:44:59 »
to_je_jedno : ty asi nepredavas svoj software dalej ked pises

To ani dost dobře nemůže, protože v popisovaném případě ("Mám dělat jednu aplikaci speciálně pro potřeby jedné firmy") se bude jednat o zaměstnanecké dílo (§ 58 odst. 7 AZ), ke kterému podle § 58 odst. 1 vykonává majetková práva svým jménem a na svůj účet objednatel.
Ale odst. 1 začíná slovy "Není-li sjednáno jinak..."

Jenda

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #17 kdy: 22. 08. 2018, 16:02:02 »
Si nedokazu predstavit co by vedlo firmu k tomu koupit si neco tak maleho bez zdrojaku.

To, že o tom rozhoduje někdo, kdo tomu nerozumí.

Povazuju za slusnost odevzdavat custom SW vcetne zdrojaku.

Já taky (a dělám to tak), ale zjevně tazatel jde cestou že když se nechají podojit, tak proč by jim to rozmlouval.

Lol Phirae

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #18 kdy: 22. 08. 2018, 16:04:50 »
Ale odst. 1 začíná slovy "Není-li sjednáno jinak..."
[/quote]

Ale já reaguje na komentář "odkud jsi nabral ze to bude delat jako zamestnanec?" - to je úplně jedno, jestli je nebo není zaměstnanec (viz odst. 7, ne odst. 1). A "není-li sjednáno jinak", no samozřejmě že pokud budeš dodávat státu, tak si možná dohodneš jinak, jako svéprávná osoba fakt nevím, proč bych si s autorem aplikace vytvořené na míru pro mně něco "sjednával jinak" nebo proč bych si nechal dodat aplikaci bez zdrojáků.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #19 kdy: 22. 08. 2018, 16:23:45 »
Lol Phirae, ty narazis na to, ze to nebude kolektivni dilo pokud to bude delat ten clovek sam, ano? Pokud se neporadi s pravnikem a bude to oficialne delat sam, tak je imho pitomec. Jinak bych doufal ze ma sro, poradi mu pravnik at tam ma alespon radek kodu od treba sve zeny a pak samozrejme smlouva o dilo s odberatelem.


LarryLin

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #20 kdy: 22. 08. 2018, 16:30:32 »
to_je_jedno : ty asi nepredavas svoj software dalej ked pises
To ani dost dobře nemůže, protože v popisovaném případě ("Mám dělat jednu aplikaci speciálně pro potřeby jedné firmy") se bude jednat o zaměstnanecké dílo (§ 58 odst. 7 AZ), ke kterému podle § 58 odst. 1 vykonává majetková práva svým jménem a na svůj účet objednatel.
Ale odst. 1 začíná slovy "Není-li sjednáno jinak..."
Ale já reaguje na komentář "odkud jsi nabral ze to bude delat jako zamestnanec?" - to je úplně jedno, jestli je nebo není zaměstnanec (viz odst. 7, ne odst. 1). A "není-li sjednáno jinak", no samozřejmě že pokud budeš dodávat státu, tak si možná dohodneš jinak, jako svéprávná osoba fakt nevím, proč bych si s autorem aplikace vytvořené na míru pro mně něco "sjednával jinak" nebo proč bych si nechal dodat aplikaci bez zdrojáků.
Jestli správně vidím, tak jsi reagoval na "ty asi nepredavas svoj software dalej ked pises", na to jsi mu napsal, že "To ani dost dobře nemůže", což není pravda, pokud je v zákoně uvedeno "Není-li sjednáno jinak..."

...proč bych si s autorem aplikace vytvořené na míru pro mně něco "sjednával jinak" nebo proč bych si nechal dodat aplikaci bez zdrojáků.
Protože svoboda. Já si dokážu představit kdy se vývojářská firma bude bránit poskytnout zdrojáky - viz https://forum.root.cz/index.php?topic=19373.msg282786#msg282786

Neznáme jakou má tazatel smlouvu se zadavatelem ani jiné detaily, takže dát mu přesnou odpověď nebo dokonce číslo stejně nejde.

Lol Phirae

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #21 kdy: 22. 08. 2018, 16:41:38 »

...proč bych si s autorem aplikace vytvořené na míru pro mně něco "sjednával jinak" nebo proč bych si nechal dodat aplikaci bez zdrojáků.

Protože svoboda. Já si dokážu představit kdy se vývojářská firma bude bránit poskytnout zdrojáky - viz https://forum.root.cz/index.php?topic=19373.msg282786#msg282786

Ano, tak já si svobodně od takové firmy nic neobjednám.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #22 kdy: 22. 08. 2018, 16:53:15 »
Tak objednas jinde. Garazovek je tady milion.  ;)

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #23 kdy: 22. 08. 2018, 17:50:59 »
A ne proto, že by zákazník chtěl řešení dále prodávat.
Presne tak. Asi tezko to bude prodavat sve vlastni konkurenci. Na druhou stranu autora muze prejet auto. A co pak?
To právě píšu v předchozí větě: "Většinou se u Custom řešení dávají zdrojáky proto, aby zákazník měl záruku, že nebude zmařená investice v případě, že původní dodavatel nebude z jakéhokoliv důvodu schopen poskytovat v budoucnu podporu (údržba, rozšiřování, ...)."

j

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #24 kdy: 22. 08. 2018, 18:35:10 »
... (§ 58 odst. 7 AZ), ...
a ... cet si to? ona je tam takova noticka "která nejsou kolektivními díly" ... ktera aplikace nepouziva zadnou knihovnu nebo kod treti strany?

Nehlede na to, ze prevazne kazda smlouva o dilo zacina prave definici prav k dodanymu produktu => sjednano jinak je vzdy.

Jinak ad zdroje, v 90% pripadu nejde o zadny inovativni dila, ale o prevodni mustky mezi ruznejma aplikacema, a vazne neexistuje zadnej duvod proc zrojaky proste a bydefault nepribalit. Prace navic presne 0, spokojenost zakaznika a ochota uzavrit smlouvu +100%. Plati specielne v pripadech one man show.

A pripadna dalsi komunikace/upravy s prevazne nejakym ITkem opet +100%, netreba se salodlouze dohadovat, kazdej svepravnej ITk ukaze do kodu a rekne tady potrebuju upravit tu podminku. A proc si to neudela sam? Protoze za to neni placenej - treba.

BTW: Stejne tak umi kazdej ITk pouzit dekompilator, a byt nedostane originalni kod, dostane kod prelozitelnej a funkcni, takze pokud si nekdo mysli, ze nedodanim zdrojaku znemozni aplikaci upravit, tak se smeju az se za bricho popadam - specielne kdyz 80% toho je bud java nebo .NET ... => "dekompilace" je smesne snadna.

Jinak predpokladam ze pri cene 40k je odhad tak 20hodin. Pokud vic, tak sez blazen, protoze dalsich nejmin 20 stravis dohadovanim se co a jak to ma delat. To ma smysl vubec resit nejakej zdrojak? Chmm ... 20 hodin prace to je tak spis delsi script.

agent

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #25 kdy: 22. 08. 2018, 19:02:06 »
Při tomhle si vzpomenu na aplikaci u jednoho našeho většího zákazníka.
Vyhlásil vývěrovku na aplikaci, byli jsme tenkrát druzí, vítězná firma drsně podstřelila cenu (vidím v tom alespoň 5-6 člověkoměsíců práce, nabídli to za cca 600k).
Aplikaci vyvinuli, dodali, ale se spoustou chyb (na testování jim asi nezbýval čas a peníze), takže spousta vracení a reklamací.
Nakonec to firma zabalila, na aplikaci odmítla dál pracovat (asi se dostávali už těžce do mínusu) a i se zdrojáky ji nechala zákazníkovi za nějakou část původní ceny napospas.
My jsme byli ochotni aplikaci převzít do správy na údržbu a další rozvoj (za hodinvou sazbu). Takže já se v tom teď s kolegou občas musím šťourat a opravovat/vylepšovat to - a pořád překvapeně koukám, kolik toho za ty peníze dokázali napsat s tím, že po pár opravách je to i celkem funkční - i když bych to celé napsal asi trochu jinak  :)   

Oooo

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #26 kdy: 22. 08. 2018, 19:08:37 »
Nejaky priklad co bys napsal jinak?

Rezervní Polská Kotace

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #27 kdy: 22. 08. 2018, 19:19:03 »
Si nedokazu predstavit co by vedlo firmu k tomu koupit si neco tak maleho bez zdrojaku. Povazuju za slusnost odevzdavat custom SW vcetne zdrojaku.

+1

Tohle je normální výchozí stav. A snažil bych se na to podívat z druhé strany: proč je dodavatel ochotný mi dát slevu, když se od tohoto stavu odchýlíme? Co z toho bude mít? Proč by se měl připravit o peníze (dát slevu), když ho to víceméně nic nestojí (jen přiloží nějaké soubory navíc)?

Odpověď je většinou ta, že se dodavatel chystá se svými zákazníkem vyjebat a ty peníze z něj vytáhnout jinudy – dostat ho do závislosti a následně ho vydírat skrze vendor lock-in. Tzn. vydělat ještě víc, než kolik nejdřív naoko slevil.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #28 kdy: 22. 08. 2018, 19:50:21 »
Kluci, kdo z vas ma firmu a vydelava rocne vice nez treba 10M? Jste opravdu hodni, kdyz davate svym zakaznikum i zdrojaky. Vemte si ze vas zakaznik je treba benzinka, ktere prodate nejakou jednoduchou apku ktera hlasi kdyz maji treba objednat cisternu. Prace na par hodin. Prodate to, date k tomu zdrojaky, debilne si to neosetrite smluvne protoze pravnik se u takove male castky neresi. Prijde sit benzinek a rekne ze zrovna tu vasi kde jste dodali tu apku koupi. Vcetne vseho tudiz i vasi apky. Pak si nekdo z vedeni treba uvedomi ze ta apka je skvela a setri penize. Zdrojaky jsou, ve smlouve o vlastni kompilaci nic neni, nasadi se to tedy na 500 dalsich benzinek. Vy jste misto milionu vydelali par tisic. Zkuste nekdy videt i potencionalni obchodni prilezitosti a budete treba mit lepsi prijem nez 700 za hodinu.  ;) Zdrojaky jsou proste know-how ktere ma cenu i kdyby to byli obvykle sracky ktere kodite.

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #29 kdy: 22. 08. 2018, 19:53:34 »
- kdyz tu appku uvidi a bez zdrojaku tak neni problem nechat udelat jeji "kopii" de facto za par kacek.
- kdyz to budou mit i se zdrojakem, spolehliveho dodavatele supportu... budou chtit vylepseni, budou chtit implementace dalsich zarizeni apod.

Zdrojaky nejsou know-how. Zdrojaky jsou implementací toho know-how.
Děkuji za možnost editace příspěvku.