Vůbec nerozumím smyslu diskuse.
Jestli někomu dám nebo nedám zdrojáky, vůbec není otázka etiky, ale otázka ceny.
a) jsou zákazníci, které zdrojáky absolutně nezajímají. Chtějí funkční software a garantovanou cenu podpory, rozšiřování. Taky tím dávají najevo, že nechtějí, neumějí, nebo si nechtějí špinit ruce řízením vlastního vývojového týmu
Některé firmy zdrojáky nechtějí, protože si neuvědomují, co riskují, když je mít nebudou. Případně si uvědomily, že zrovna tahle aplikace pro ně není kritická a zrovna tenhle dodavatel za ně chce nepříjemný příplatek (a nejedná se vývoj zcela na zakázku).
To, že firma chce zdrojové kódy ale vůbec nesouvisí s tím, že tam chce někdo řídit vlastní vývojový tým. Typicky chce mít zdrojáky, aby mohli práci na opravách/rozvoji daného SW dát i někomu jinému než původnímu dodavateli.
b) jestli zákazník chce zdrojáky, tak si o ně musí říct ve smlouvě a taky za ně zaplatit, protože je to intelektuální majetek toho, kdo to vymyslel. Debata, jestli při-kopírování souborů je práce navíc nebo není, je úplně mimo mísu
Souhlasím, že to jestli se ZK předávají nebo ne, musí být podchyceno smluvně (a neviděl jsem smlouvu, kde by to nebylo zmíněno).
Že za ně musí zaplatit? Ale vždyť za ně přece platí tím, že zaplatil všechny vývojářské hodiny. Pokud se tedy bavíme o SW, který je vyvíjen na zakázku pro toho zákazníka.
Argument, že je to IP a musí se za to platit extra a navíc je pěkná obchodnická chytristika, ale jak už jsem psal - pokud totéž poptávají u více firem, tak se tě pak budou ptát, proč tady máte v cenové nabídce tuhle položku, kterou tam ta konkureční firma nemá.
c) existuje software, kde je poskytnutí zdrojáků nesmysl, viz relativně jednoduchá řešení, ke kterým se došlo delším vývojem, popř. obsahující patenty nebo unikátní know how
Určitě jsou obchodní případy, kdy SW nemá smysl. Nicméně ochrana vlastního know-how může být řešena tak, že to know-how je zavřeno v knihovně, ke které zákazník zdrojáky nedostane a ke zbytku aplikace zdrojáky má. To řeší překvapivě hodně požadavků zákazníka, kteří potřebují upravovat a rozvíjet tu omáčku kolem, ale nemají problém, že daná odladěná knihovna je black-box.
d) když firma chce zdrojáky, asi to dělají proto, že si to chtějí rozvíjet sami. Darmošlap se znalostí Javy průměrně stojí všude stejně, firma tím získá nějakou garanci a možná i zabezpečí dokumentovatelnost nebo předejde vendor-locku. Pak zas přijde na to, že ty lidi neumí najmout, motivovat, platit, a dá to do udržování externě, nekonečný koloběh in-out-sourcingu
Viz a). Vždycky, když jsme předali zdrojové kódy, tak se drtivá většina dalších oprav a rozvoje dělala přes nás. Ty firmy to chtěly hlavně jako pojistku, kdybychom nereagovali dost rychle, nebo už neexistovali, nebo je začali cenově vydírat - anebo se prostě někdy jakkoliv jinak nedohodli.
Tvoje tvrzení "když chtějí zdrojáky, tak si to chtějí rozvíjet sami" je od počátku chybné, takže není divu, že jsi pak překvapen, že firma ty zdrojáky někdy nerozvíjí sama, ale dá to jiné SW firmě.