Cena aplikace se zdrojovými kódy

TVL

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #45 kdy: 23. 08. 2018, 17:42:46 »
Vůbec nerozumím smyslu diskuse.

Jestli někomu dám nebo nedám zdrojáky, vůbec není otázka etiky, ale otázka ceny.

a) jsou zákazníci, které zdrojáky absolutně nezajímají. Chtějí funkční software a garantovanou cenu podpory, rozšiřování. Taky tím dávají najevo, že nechtějí, neumějí, nebo si nechtějí špinit ruce řízením vlastního vývojového týmu

Některé firmy zdrojáky nechtějí, protože si neuvědomují, co riskují, když je mít nebudou. Případně si uvědomily, že zrovna tahle aplikace pro ně není kritická a zrovna tenhle dodavatel za ně chce nepříjemný příplatek (a nejedná se vývoj zcela na zakázku).
To, že firma chce zdrojové kódy ale vůbec nesouvisí s tím, že tam chce někdo řídit vlastní vývojový tým. Typicky chce mít zdrojáky, aby mohli práci na opravách/rozvoji daného SW dát i někomu jinému než původnímu dodavateli.

b) jestli zákazník chce zdrojáky, tak si o ně musí říct ve smlouvě a taky za ně zaplatit, protože je to intelektuální majetek toho, kdo to vymyslel. Debata, jestli při-kopírování souborů je práce navíc nebo není, je úplně mimo mísu
Souhlasím, že to jestli se ZK předávají nebo ne, musí být podchyceno smluvně (a neviděl jsem smlouvu, kde by to nebylo zmíněno).
Že za ně musí zaplatit? Ale vždyť za ně přece platí tím, že zaplatil všechny vývojářské hodiny. Pokud se tedy bavíme o SW, který je vyvíjen na zakázku pro toho zákazníka.
Argument, že je to IP a musí se za to platit extra a navíc je pěkná obchodnická chytristika, ale jak už jsem psal - pokud totéž poptávají u více firem, tak se tě pak budou ptát, proč tady máte v cenové nabídce tuhle položku, kterou tam ta konkureční firma nemá.

c) existuje software, kde je poskytnutí zdrojáků nesmysl, viz relativně jednoduchá řešení, ke kterým se došlo delším vývojem, popř. obsahující patenty nebo unikátní know how
Určitě jsou obchodní případy, kdy SW nemá smysl. Nicméně ochrana vlastního know-how může být řešena tak, že to know-how je zavřeno v knihovně, ke které zákazník zdrojáky nedostane a ke zbytku aplikace zdrojáky má. To řeší překvapivě hodně požadavků zákazníka, kteří potřebují upravovat a rozvíjet tu omáčku kolem, ale nemají problém, že daná odladěná knihovna je black-box.


d) když firma chce zdrojáky, asi to dělají proto, že si to chtějí rozvíjet sami. Darmošlap se znalostí Javy průměrně stojí všude stejně, firma tím získá nějakou garanci a možná i zabezpečí dokumentovatelnost nebo předejde vendor-locku. Pak zas přijde na to, že ty lidi neumí najmout, motivovat, platit, a dá to do udržování externě, nekonečný koloběh in-out-sourcingu
Viz a). Vždycky, když jsme předali zdrojové kódy, tak se drtivá většina dalších oprav a rozvoje dělala přes nás. Ty firmy to chtěly hlavně jako pojistku, kdybychom nereagovali dost rychle, nebo už neexistovali, nebo je začali cenově vydírat - anebo se prostě někdy jakkoliv jinak nedohodli.
Tvoje tvrzení "když chtějí zdrojáky, tak si to chtějí rozvíjet sami" je od počátku chybné, takže není divu, že jsi pak překvapen, že firma ty zdrojáky někdy nerozvíjí sama, ale dá to jiné SW firmě.Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #46 kdy: 23. 08. 2018, 21:21:57 »
AoK, bavime se o nejake 1man sro nebo zivnostnikovi nebo tve firme s 20ti a vice lidma? Pokud dodavate zdrojaky, rad vas vyuziju.

Jak moje firma, 10 lidí, tak i firmy, kde pracuji externě (500+ lidí). Dodávky do enterprise jsou prostě běžné se zdrojáky, žádná banka si od tebe nekoupí SW na zakázku bez zdrojáků, odběratel si zajišťuje externí audit, ve smlouvách je doložka pro přednostní právo na odkoupení licence, smlouva nedovoluje používání zdrojáků a následné šíření, stejně tak my nemůžeme zdrojáky poskytnout nikomu jinému. Vše Java, C++, fortran.

Klidně využil :), ale zakázek je nadlimit, platí se cca 10 - 20k za MD programátora (mix senior a středně pokročilý), žádná láca. Vše samozřejmě plně projektově řízené, prostě korporátní rozežranost.


Skier

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #47 kdy: 23. 08. 2018, 21:49:30 »
Nase firma ma > 200 lidi a dodavka vcetne zdrojaku je standard. A nejsou to zdaleka jen weby a webove aplikace.
Vse jsou relativne velka zakaznicka reseni na miru kde by to zakaznik nechtel bez zdrojaku (protoze to vede k moznosti, ze to prodame jeho konkurenci). V tomhle nam v opensource svete dost pomohla tak "krize" kolem roku 2009 kdy firmy zacaly resit co za sve penize dostavaji.

EDIT: a dalsi co nam nahrava je, ze cim dal vic zajimavych zakazniku uz zazilo vendor lock-in fuckup a nechteji znova prijit o sve investice.
Gotcha!

To je jedno

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #48 kdy: 23. 08. 2018, 22:31:24 »
Tazatel psal o app která bude přesně na míru zákazníka dle jeho zadani. To je úplně něco jiného než napr totalcmd nebo Erp.