Cena aplikace se zdrojovými kódy

lol

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #30 kdy: 22. 08. 2018, 21:19:52 »
to_je_jedno: to je sileny co tady propagujes za tvrzeni, ty uz z toho open source mas vymastino!


Skier

 • ***
 • 110
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #31 kdy: 23. 08. 2018, 11:14:28 »
to_je_jedno: to je sileny co tady propagujes za tvrzeni, ty uz z toho open source mas vymastino!
O tom kdo má a nemá vymaštíno by se dalo polemizovat. Každopádně bych použil jednoduchou analogii k SW na zakázku - necháš si na zakázku vyprojektovat a postavit rodinný domek (případně kancelářskou budovu). A je samozřejmostí, že ke stavbě dostaneš projekční a realizační dokumentaci, stavební deník a závěrečné zprávy k revizím a kolaudaci apod.

A je to normální. Proč? Protože jsi zaplatil např. běžnou sazbu projektanta, ve které má už všechny náklady i zisk zakalkulované.

Proč by to u SW na zakázku mělo být jinak? U částí, které jsou vyvinuté specificky pro daný obchodní případ a zákazník hradí veškeré související náklady, by dodání zdrojáků mělo být samozřejmostí. Zákazník si je už zaplatil. U kódu sdíleného s jinými projekty (a i tak naúčtovaného) je to k diskuzi, ale zákazník by měl mít volbu - buď ušetří použitím již hotového kódu, který může být pro něho i velmi těžko dostupný, nebo zaplatí více za exkluzivní vývoj a dostane zdrojáky. A nebo dodavatel použije takové knihovny, ke kterým zákazník už přístup má (např. OSS).

kkt1

 • *****
 • 796
  • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #32 kdy: 23. 08. 2018, 11:27:42 »
Panove, prosim o kontakty na vase firmy kde dodavate zdrojove kody u projektu na zakazku, uz vim kde si nechame delat vse. Klidne do zprav. Dekuji za vyborny tip jak usetrit prachy. Mysleno vazne.

V8

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #33 kdy: 23. 08. 2018, 12:45:37 »
Mel bych obecnejsi dotaz - existuje nejaky web, kde se sdruzuji vyvojari pro vyvoj jednorazoveho reseni na miru?

Zadal bych tam pozadavek typu: chci naprogramovat toto, (ne)chci zdrojaky, (ne)chci dokumentaci, cena fixni/aukce atd. A vybral bych si vyvojare. Existuje nekde neco?

kkt1

 • *****
 • 796
  • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #34 kdy: 23. 08. 2018, 12:57:28 »
Hledat muzes treba na elance...


Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #35 kdy: 23. 08. 2018, 13:07:46 »
kkt1: defacto všechny webové stránky na zákázku jsou vč. zdrojáků ;)

Spousta firem dává běžně k dispozici zdrojáky, dnes to je opravdu skoro standard a defacto do bank nejsem schopný dodat SW bez zdrojáků.

Hlavní rozdíl je licence a co s těmi zdrojáky lze dělat, samozřejmě zadarmo ti nikdo nedá zdrojáky s neomezenou licenci, ale mít možnost kód vidět a "nepoužívá" je za mě běžné.

kkt1

 • *****
 • 796
  • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #36 kdy: 23. 08. 2018, 13:11:17 »
AoK, bavime se o nejake 1man sro nebo zivnostnikovi nebo tve firme s 20ti a vice lidma? Pokud dodavate zdrojaky, rad vas vyuziju.

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #37 kdy: 23. 08. 2018, 15:10:33 »
Nase firma ma > 200 lidi a dodavka vcetne zdrojaku je standard. A nejsou to zdaleka jen weby a webove aplikace.
Vse jsou relativne velka zakaznicka reseni na miru kde by to zakaznik nechtel bez zdrojaku (protoze to vede k moznosti, ze to prodame jeho konkurenci). V tomhle nam v opensource svete dost pomohla tak "krize" kolem roku 2009 kdy firmy zacaly resit co za sve penize dostavaji.

EDIT: a dalsi co nam nahrava je, ze cim dal vic zajimavych zakazniku uz zazilo vendor lock-in fuckup a nechteji znova prijit o sve investice.
« Poslední změna: 23. 08. 2018, 15:12:26 od to_je_jedno »
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Ataman

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #38 kdy: 23. 08. 2018, 15:25:39 »
Ako tu niekto spomenul ze sme firmicka s frameworkom atd... Nie nie sme zameriavame sa na vision systemy nieco na styl Tesla autopilot a podobne srandy takze sklamem chudacikov co pisu weby po frameworkoch.
A nie ani zdaleka nie je standard ze firma dava aj zdrojaky. To robia tie webikove a frameworkove firmy kde naozaj pridana hodnota tej firmy je len max custom riesenie, kde je to viac menej jedno. Vsfere kde pracujem ja neda nikto nic zadarmo a to sa bavime o projektoch a sumach daleko za fantaziou ceskej web garazovky. Ty zebraci co tu pisu ze to davaju zadarmo v podstate sami hovoria o kvalite svojej prace. Capkaju sa s PHP, HTML top chlapci s firmy aj Jquery alebo super dooper framework a trasu sa o kazdu zakazku , zakaznika a pri odchode okrem zdrojakov spravia aj fajku nech je klient spoko a nezabudnu sa vecer pochvalit o tom ake je eticke ked davaju aj zdrojaky. Vo svojej podstate su to dost obmedzeny ludia ktory to schovavaju za `moralku`a nechapu ako to funguje vo svete. Vsetko ma svoju cenu.

David

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #39 kdy: 23. 08. 2018, 15:39:14 »
Zajímavá diskuse. U vlastní Java aplikace, na které máme postavený obchod a rozvíjíme ji několik let, bych nikomu její zdrojové kódy nedal. Setkal jsem se ale s tím, že dodavatel prodal web (vytvoření webu o několika málo podstránkách) za nižší desítky tisíc s tím, že web musí běžet u něj (zákazník musí dále platit hosting), zdrojové kódy zákazník nedostane a nemůže web nikdy použít jinde. To mi přišlo hodně nemorální.

Honza

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #40 kdy: 23. 08. 2018, 16:12:38 »
Vůbec nerozumím smyslu diskuse.

Jestli někomu dám nebo nedám zdrojáky, vůbec není otázka etiky, ale otázka ceny.

a) jsou zákazníci, které zdrojáky absolutně nezajímají. Chtějí funkční software a garantovanou cenu podpory, rozšiřování. Taky tím dávají najevo, že nechtějí, neumějí, nebo si nechtějí špinit ruce řízením vlastního vývojového týmu

b) jestli zákazník chce zdrojáky, tak si o ně musí říct ve smlouvě a taky za ně zaplatit, protože je to intelektuální majetek toho, kdo to vymyslel. Debata, jestli při-kopírování souborů je práce navíc nebo není, je úplně mimo mísu

c) existuje software, kde je poskytnutí zdrojáků nesmysl, viz relativně jednoduchá řešení, ke kterým se došlo delším vývojem, popř. obsahující patenty nebo unikátní know how

d) když firma chce zdrojáky, asi to dělají proto, že si to chtějí rozvíjet sami. Darmošlap se znalostí Javy průměrně stojí všude stejně, firma tím získá nějakou garanci a možná i zabezpečí dokumentovatelnost nebo předejde vendor-locku. Pak zas přijde na to, že ty lidi neumí najmout, motivovat, platit, a dá to do udržování externě, nekonečný koloběh in-out-sourcingu

A diskuse typu já to dávám, ty to nedáváš, on to zkopíruje a my z toho nebudeme mít prachy, fakt chlapi, to přece nemyslíte vážně :)

kkt1

 • *****
 • 796
  • Zobrazit profil
Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #41 kdy: 23. 08. 2018, 16:21:04 »
Hezky napsane Honzo. Diky.

LarryLin

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #42 kdy: 23. 08. 2018, 16:48:44 »
@Honza: A jak jinak chceš odpověd na dotaz tazatele? Tazatel poskytl tak málo informací, že nikdo nemůžeme vědět v jaké firmě pracuje, o jaký projekt se jedná a ani jaký je ten jeho zákazník. Takže asi jediný způsob jak mu odpovědět je diskutovat o tom jak to dělají ostatní.

agent

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #43 kdy: 23. 08. 2018, 17:12:21 »
...V sfere kde pracujem ja neda nikto nic zadarmo a to sa bavime o projektoch a sumach daleko za fantaziou ceskej web garazovky. Ty zebraci co tu pisu ze to davaju zadarmo v podstate sami hovoria o kvalite svojej prace...
Jen dotaz - od kolika desítek milionů ročního obratu nebo počtu zaměstnanců pro tebe firma přestává být garážovkou?
Jo a označovat kolegy programátory "žebráci" vypovídá víc o tobě a o tvém vztahu k lidem než o nich.  :)

Dokážu se ztotožnit s tím co píše Honza - když zákazník zdrojáky chce, tak budou součástí nabídky, když si o ně neřekne, nebudou. Zda to nějak (případně o kolik) navýší cenu zakázky nebo ne záleží na konkrétní situaci.

Honza

Re:Cena aplikace se zdrojovými kódy
« Odpověď #44 kdy: 23. 08. 2018, 17:26:15 »
Si nedokazu predstavit co by vedlo firmu k tomu koupit si neco tak maleho bez zdrojaku. Povazuju za slusnost odevzdavat custom SW vcetne zdrojaku.

Zákazníci typicky nejsou programátoři a dost často se nikdy dosud nespálili. Já jsem jednomu zákazníkovi zdrojáky nabízel úplně zdarma (teda přesněji řečeno v ceně zakázky), ale zjevně o ně ani moc nestál. I když jsem mu vysvětloval, že můžu umřít, zešílet, pohádat se s ním atd.