Proč ateisté nepoužívají logiku ?

Zweistein

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #225 kdy: 29. 07. 2018, 22:04:47 »
Citace
Bůh je jednotkou víry.

Tvoje víra evidentně dosahuje aspoň dvaceti megabohů. U mě se to bohužel pohybuje někde kolem absolutní nuly.


Jano7

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #226 kdy: 29. 07. 2018, 22:13:13 »


Citace
No ono to má různé významy. Víra v boha je něco jiného než víra v to, že na tu rakovinu neumřu a je to něco
jiného, než "věřit" pythagorově větě (té se mimochodem "nevěří", to se "ví").

Pre Vás ide o rôzne veci; pre mňa je to aplikovanie toho istého princípu. Dni si môžeme podeliť na pondelok
až piatok, ľudia majú radšej piatky ako pondelky, ale principiálne ide o rovnaké dni. Neveríme Pytagorovej
vete, ale učiteľovi, ktorí nám o nej povedal. Pričom sa o platnosti Pytagorovej vety vieme presvedčiť, ak
si ju vieme odvodiť. (Exitujú desiatky krásnych odvodení Pytagorovej vety).

Citace
To je nesmysl, vy nechápete Bayesiánské uvažování. Vzhledem k tomu, že jsem si _ověřil_, že spousta věcí, které mi
říkali ve škole, je správně, pak je rozumné považovat i ten zbytek, který jsem si neověřil, za správný - s nějakou
vyšší mírou pravděpodobnosti. To není víra. To je logické uvažování.

Možno ste mali via šťastia na exluzívnejšiu školu ako ja. Mám v škole klamali, zavádzali nás, nepovedali úplnú
pravdu, hovorili veci, ktoré sú už dnes vyvrátené, tlačili nám do hláv ideologické tézy a neoveriteľné teórie.
Hovorili nám o veľkom Leninovi, ale zamlčali, že nechal vyvraždiť cársku rodinu. Nepovedali nám o tom, že
ZSSR dva týždne po nacistoch prepadol Poľsko. Čo sa týka neplatných faktov, matne si spomínam na tvrdenia
o tom, že bunky srdca a mozgu sa nedelia. Alebo že väčšinu kyslíka na planéte vyprodukuje amazónsky prales.
(Dnes sa to tvrdí o riasach.) Tvrdili nám, že Boh neexistuje. Hovorili nám o evolúcii, ako o nespochybniteľnej
veci.
Na výške nám vtĺkali do hláv americké ekonomické teórie neoliberalizmu, ktoré
sú ideológiou amerických boháčov. Úplnou katastrofou boli pre nás bláboly o tom, ako je štát zlý vlastník
a preto treba privatizáciu; súkromný vlastník je vraj lepší. Čo sa aj stalo, na nešťastie celej krajiny.
Kapitalizmus je vraj nadradený socializmu, ale nehovorili sa o chudobných kapitalistických krajinách.

Mnohí vedci neustále klamú, zavádzajú, nechajú sa kupovať za peniaze. Strašia nás ozónovými dierami,
Slnkom (údajne spôsobuje rakovinu), teraz blúznia o globálnom otepľovaní.
To som si spomenul námatkovo na zopár veci. Preto ja nemôžem zdielať nadšenie z vedy a školstva.
Člove musí byť voči nim veľmi kritický.

Citace
To není víra. To jsou ověřené záležitosti, které fungují na základě pravděpodobnsti a jsou replikovatelné. Když udělám
slepý test, mnohokrát ho zreplikuju a vždycky mi vyjde, že to 80% pacientů uzdraví (oproti cukru, který uzdraví 10%),
tak doporučení toho léku není víra. Je to velmi racionální úvaha.

80% pacientov uzdraví? Tak to by bol iný block buster. Obvykle počúvam o zanedbateľným, minimálnych rozdieloch.


eee

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #227 kdy: 29. 07. 2018, 22:25:27 »
Skvělé. Co bys chtěl dokazovat na bohu? Ten je přece také dohodnutou jednotkou.
Jednotky jsou mírou fyzikálních veličin. Sekunda je jednotkou času, kilogram je jednotkou hmotnosti.

Bůh je dle tebe jednotkou jaké fyzikální veličiny?

Pokud sis boha definoval jako jednotku fyzikální veličiny, nic proti tomu nemám, je to stejně vtipné jako špagetové monstrum. Jen by mě zajímalo kde a kým je toto dohodnuté, o tomto náboženství jsem ještě neslyšel, ale každopádně stojí za zamyšlení představa kiloboha nebo jedno promile boha. :-)

Bůh je jednotkou víry. Neplést s fyzikou.
Děkuji za pobavení :-). Doporučuji tuto hypotézu ještě konzultovat s farářem.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #228 kdy: 29. 07. 2018, 22:38:52 »
Jinak problém je, že pokud by byla pravda to, co říkáš, pak slovo "víra" postrádá význam, protože opak tohoto slova neexistuje. V tom případě nechápu, co věřící s tou vírou furt maj....

A jsme zpátky na začátku toho, na co jsem tu upozorňoval před mnohými hodinami a stránkami. V případě diskuse o ateismu lze o víře diskutovat výhradně v náboženském smyslu :-).

Teisti se snaží nelogicky dokázat, že víra v boha je správná, protože  víra je správná, důkazem budiž, že každý v něco věří. :-)
Já se chtěl vždycky věřících zeptat, aby mi vysvětlili co to vlastně znamená, že "věří v boha"...
Polívka to řekl sice vulgárně, ale zcela přesně. Takhle věřím v Boha já.

Buh

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #229 kdy: 29. 07. 2018, 22:41:20 »
Logiku sem stvoril pro lidi. A byla to chyba. Nikdo tady ji neumi pouzit. Asi ji zase zrusim. Ja ji nepotrebuju a vy se v tom stejne jenom nesmyslne patlate.
Jo a jinak: Od jisty doby jste mi uplne ukradeny! Je mi jedno jestli na me verite nebo ne. A je mi uplne jedno jestli chodite do kostela, lehate na koberec nebo tancujete nebo objimate stromy.
Cokoli delate ma na me nulovy vliv. Takze si delejte co chcete.

Jo a jeste na vysvetlenou k tomu co pise Sanjasin a Jano7. Omlouvam se. Zkousel jsem jestli by zafungovalo kdyby clovek myslel jatrama. Prehnal sem to a oni se naucili psat...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cetli jste slovo bozi!



Sanjasin

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #230 kdy: 29. 07. 2018, 22:57:18 »
Myslím, že debata už odbočila z původního rámce. V podstatě je nutno objastnit dva oříšky:


1. Co je život? Přítomnost aminokyselin, organických molekul nebo RNA ještě není to samé co život. Živočich minutu po smrti se od živočicha před minutou nijak zásadně neliší, pokud příčina smrti nebyla nějak desktruktivní. Třeba ryba na suchu. Materialisticky je to ta sama struktura ale před minutou to bylo živé, teď není. Jistě nějakou dobu budem moci použít DNA mrtvých buněk ke klonu, ale nenastne to nějak přirozeně - je třeba inteligentního živočicha nebo alespoň stroj stvořený živočichem co to klonování provede.


2. Jak vznikl původce života ze života? Otázka předpokládá, že je omezen kauzalitou a tedy ta existuje i mimo jeho stvoření. Předpoklad je to sice oprávněný, ale nemůžeme to tvrdit. Jako vodítko nám může sloužit jen vágní tvrzení z legend, že nás stvořil "na svůj obraz". Výsledek bude tak jako tak binární - tedy buď nějak vznikl, nebo "nevznikl" v tom pojímání jako to chápeme my. Pracovně si to můžeme nazvat, že je věčný. Navíc "vznik" a "kauzalita" obecně vyžaduje i "časovou" dimenzi, což možná mimo náš vesmír neexistuje.

Já sám vyhraněný názor k těmto otázkám nemám, ale budu vděčný za vaše postřehy a moudra.

sinus

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #231 kdy: 29. 07. 2018, 23:14:04 »
- sebepoškozování matka moudrosti
- Bůh je mocný, všichni ostatní jsou nemocní
- pomočený korán musí špatně hořet
- Bůh ví nejlépe, jak bojovat proti Alláhovi
Přirozená láska, aneb jak vzniká život.


Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #232 kdy: 29. 07. 2018, 23:14:28 »
Evoluce i vyvoj jde vzdy od jednodussiho ke slozitejsimu. Nabozenstvi se snazi vlozit slozite (buh, stvoritel) tam, kde (zatim) nemame presne odpovedi.

Ale na počátku kosmu byla entropie malá. Od té doby roste. Život je příklad lokální anomálie v tom smyslu, že entropie lokálně klesá. Není tedy pravda, že „evoluce i vyvoj jde vzdy od jednodussiho ke slozitejsimu.“, což mimo jiné ospravedlňuje hypotézu Boha.
Dozadeke, víte vy vůbec co to je entropie? Nazačátku byla vysoká, ale postupně se snižuje jak vesmír chladne a expanduje. Život je fenomén který mohl vzniknout v době obří entropie, ale nikdy jindy neb jednoduše potřebné "kombinace" již neexistují. Taktéž život sám o sobě tvoří bubliny uspořádanosti a snižuje celkovou entropii.
Pokud je něco možné nazvat bohem, tak možná axiomy logiky našeho vesmíru.
Ale rozhodně vaše naivní představy to nebudou...
Máte to přesně naopak. Entropie vesmíru neustále roste. Mrkněte na wikipedii, právě jsem to tam ověřil.
Takže podle vás entropie vesmíru roste?
Řekněte, jakou entropii má systém v kterém se nepohne ani atom?
Žádnou. Žádné změny stavu.
Jaká entropie je v místě nepředstavitelně silného výbuchu?
Obří. Stav se bestiálně mění.

Co bylo na začátku vesmíru? Výbuch. Co bude na konci? Obří naprosto prázdný prostor bez jakékoli změny.

Pokud tvrdíte opak, prosím přinést důkaz, děkuji.

Je to k nalezení všude, například:

„Velký třesk i velký krach jsou stavy s minimální entropií.“ (poznámka: ale není jisté, zda k velkému krachu dojde)  Co je to čas - T.Gogár, Š.Zdvořák, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, Břehová 7, 115 19 Praha 1


mhi_

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #233 kdy: 29. 07. 2018, 23:35:04 »
Na vývoji není nic nadpřirozeného, ten prokazatelně pozorujeme, na rozdíl od boha, který prokazatelně pozorován nebyl. Tolik k žádnému rozdílu.

Dovolil bych si k otazce pozorovani boha linkovat nasledujici: https://www.youtube.com/watch?v=YxXdVVptwHo

Existuje k 5MeO-DMT i novy cesky film (ktery jsem zatim nevidel) - http://www.bufoalvarius.com/

PS: Nez tu vznikne flamewar, vyse uvedenymi linky se nesnazim nijak interpretovat vyznam "setkani s bohem". To muze byt na cele skale od psychopatologie (resp. intoxikace) az po to, ze buh skutecne existuje, at' je v jakekoliv forme (treba i "zadne", jak to je napr. v Buddhismu).

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #234 kdy: 29. 07. 2018, 23:40:07 »
Na vývoji není nic nadpřirozeného, ten prokazatelně pozorujeme, na rozdíl od boha, který prokazatelně pozorován nebyl. Tolik k žádnému rozdílu.

Tak tomu neříkejme „nadpřirozené vlastnosti“, ale říkejte tomu třeba „červené s puntíkama vlastnosti“ - jde o něco, co je potřeba k vývoji nebo vzniku. Spokojen?

Nezáleží na názvu, ale na podstatě. Jedno vysvětlení je poctivé, vydřené, prošlo si náročným kritickým procesem hledání pravdy a to druhé je laciné a nepoctivé. Vysvětlení bohem je univerzální - kde se vzaly dinosauří kosti v zemi? Bůh to chtěl. Jak je možné, že jsou starší než Země? Bůh to tak chtěl. Proč těžší předmět padá rychleji? Bůh to tak chce. Proč je kilo železa těžší než kilo dřeva? Bůh to chce. Jak vzniklo světlo? Jak vznikla Země? Bůh ji stvořil. Jak  vznikl život? Bůh ho stvořil. Jak vznikl člověk? Bůh ho stvořil? Jak vznikla žena? Bůh ji stvořil? Pokud náboženství dodává nějaké podrobnější informace, jne to poukazuje na primitivnost doby, kdy tato víra vznikla, protože světlo bůh stvořil akusticky (slovem), Zemi stvořil za 6 dnů a ženu stvořil z žebra. Bůh je laciná odpověď na věci které neznáme a kterým nerozumíme a co hůř, klade si monopol na pravdu, protože slovo boží (bible) je dogmaticky pravdivá. Čím více o věci víme, tím méně vysvetlení bohem potřebujeme a je naopak zbytečnou dogmatickou překážkou. A to se týká nejen historie, ale i vědy a otázek vzniku vesmíru, života nebo člověka. Tuto oblast poznání by mělo náboženství vyklidit a jestli vůbec, tak by se mělo věnovat smyslu bytí, etickým a mravním normám a to opět nedogmaticky s přihlédnutím k moderním potřebám a okolnostem.

Nemohu se s tímto způsobem argumentace ztotožnit. Určete, jakou máte metriku poctivosti a pravdivosti atd. a pak můžeme hodnotit, co je jak pravdivé a poctivé. Ale o tohle mi ani nejde.

Já hlavně říkám, že vaše myšlení se od náboženského moc neliší, ale nedokážu už zařídit, abyste to nahlédl. Věda především popisuje, co se jak odehrává (mechanistické vysvětlení), sama o sobě těm věcem nedává smysl (proč život vznikl). Duchovní nauky popisují svět obrazně a popisují jejich smysl a to zejména ve vztahu k člověku. Náboženství zde nechávám záměrně stranou, protože to je už dogmatizovaná, kodifikovaná a často i kontaminovaná podoba těch nauk. Oba přístupy mohou být velmi poctivé i prověřené a vzhledem k člověku vysoce relevantní. Věda popisuje daný jev v materii a duchovní nauka v duchu (řekněme ve světě idejí). To co děláte vy, je popírání druhé strany. Redukujete svět na materii a proto popíráte relevanci duchovní nauky. Já se snažil jeden pojem zavést pro oba přístupy („červené s puntíkama vlastnost“), abychom každý z nás dvou mohli o tomto pojmu sdělit to, co o něm z hlediska svého poznání víme. To vy ale odmítáte, protože nehodláte ducha do svého uvažování vůbec pustit. To je pak těžká debata. Každopádně já vědu a její závěry nepopírám, mám velmi rád fyziku a studoval jsem fyzikální chemii, znám základní premisy vědy atd. Současně ale vidím i omezení vědy a taky destruktivní vliv, který může v některých případech mít na lidské myšlení, pokud je pojata příliš úzkoprse. Podívejte se na toho Batesona případně další vědecké myslitele, kteří šli ve svém uvažování trochu dál.

sinus

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #235 kdy: 29. 07. 2018, 23:44:12 »

Ondřeji, máš holku? Nebo máš nějaký fyzický problém se milovat? Počítám do toho i psychickou impotenci apod. Prostě zkus analyzovat svůj důvod k diskuzi co na Rootu vedeš.

eee už dospěl skoro ke stejným závěrům jako Freud, ale Freud byl nejlepší. Rozuměl lidské duši a říká to zcela jasně. Zamysli se nad sebou a klidně napiš pravdu. Všechno má nějaký objektivní důvod.

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #236 kdy: 29. 07. 2018, 23:51:23 »
Na vývoji není nic nadpřirozeného, ten prokazatelně pozorujeme, na rozdíl od boha, který prokazatelně pozorován nebyl. Tolik k žádnému rozdílu.

Dovolil bych si k otazce pozorovani boha linkovat nasledujici: https://www.youtube.com/watch?v=YxXdVVptwHo

Existuje k 5MeO-DMT i novy cesky film (ktery jsem zatim nevidel) - http://www.bufoalvarius.com/

PS: Nez tu vznikne flamewar, vyse uvedenymi linky se nesnazim nijak interpretovat vyznam "setkani s bohem". To muze byt na cele skale od psychopatologie (resp. intoxikace) az po to, ze buh skutecne existuje, at' je v jakekoliv forme (treba i "zadne", jak to je napr. v Buddhismu).

Pokud člověk svoje vědomí vystřelí do kosmu pomocí nějakého psychedelika, ten nepochybně zažije spoustu fenoménů. Bohužel se tím ale i trvale poškodí a poznání si sebou zpátky na zem vzít nemůže. Bez práce nejsou koláče - dokud si člověk to poznání neodmaká, nic z něj nemá nebo si přímo ublíží. Na otázku „Co je to duchoví práce“ odpovídám obvykle: To je to, do čeho se nám kvůli lenosti a omezenosti vůbec, ale vůbec nechce.

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #237 kdy: 29. 07. 2018, 23:58:20 »

Ondřeji, máš holku? Nebo máš nějaký fyzický problém se milovat? Počítám do toho i psychickou impotenci apod. Prostě zkus analyzovat svůj důvod k diskuzi co na Rootu vedeš.

eee už dospěl skoro ke stejným závěrům jako Freud, ale Freud byl nejlepší. Rozuměl lidské duši a říká to zcela jasně. Zamysli se nad sebou a klidně napiš pravdu. Všechno má nějaký objektivní důvod.

Freud byl dobrý, ale Jung šel dál. Zrovna čtu jeho Červenou knihu.

Proč vedu diskuzi na rootu? Kliknul jsem na téma a nechal se diskuzí strhnout. Zda to má nějaký hlubinný důvod? Je to možné, ale zatím jsem ho neodhalil. Jinak mám rodinu, dům, děti... Má to být nějaký pokus o psychoanalýzu? Tu na fóru veřejně nedělám, protože to považuju za soukromou věc. Obvykle se v diskuzích omezuju na pár příspěvků a do sáhodlouhých debat se nepouštím, ale jsem momentálně doma sám, pes mi spí u nohou, pracuju a u toho si odskakuju do diskuze. Stačí to tak?

loyd

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #238 kdy: 30. 07. 2018, 00:03:38 »
Pane Němečku,
už vám to tu psali, že idea a informace je nutně vázaná na hmotu. Na jakoukoliv formu hmoty. Svoji ideu můžete vytesat do kamene, mít v paměti na neuronech, přenášet elektromagnetickým zářením v podobě energie apod. Bez hmoty ale nic není, ani ideje.
Mohl bych Vám nastínit primitivní experiment, jak informaci přenést gravitačním polem:)

sinus

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #239 kdy: 30. 07. 2018, 00:17:45 »
Freud byl dobrý, ale Jung šel dál. Zrovna čtu jeho Červenou knihu.

Proč vedu diskuzi na rootu? Kliknul jsem na téma a nechal se diskuzí strhnout. Zda to má nějaký hlubinný důvod? Je to možné, ale zatím jsem ho neodhalil. Jinak mám rodinu, dům, děti... Má to být nějaký pokus o psychoanalýzu? Tu na fóru veřejně nedělám, protože to považuju za soukromou věc. Obvykle se v diskuzích omezuju na pár příspěvků a do sáhodlouhých debat se nepouštím, ale jsem momentálně doma sám, pes mi spí u nohou, pracuju a u toho si odskakuju do diskuze. Stačí to tak?
Nestačí, protože za tou soukromou věcí se něco skrývá. Možná prospěch, nebo něco fundamentálnějšího. Nemohu než Vás brát jako bojovníka říše zla.