Proč ateisté nepoužívají logiku ?

Josef

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1965 kdy: 12. 08. 2018, 22:06:27 »
Ano, Ivan je prudký ve vyjadřování. A činí rychlé závěry, což jak vidno někteří nestíhají  :D  (Nemyslím eee a jiné, Ti diskutují.)
Tedy, tady musím reagovat. Je až neskutečné, že z "druhé strany" si získal sympatie právě člověk, který sem na...chlístal ty nejprofláklejší a nejtrapnější protikřesťanská/protináboženská klišé. To má být to diskutování a tříbení? Já mám trochu jinou představu.

Na druhou stranu, na skutečnou debatu bych asi neměl náladu i kdyby se jí chtěli všichni zúčastnit. Už jenom když si představím, že tady většina lidí si asi opravdu myslí že Ivan Nový je věřící křesťan... a na tom bych měl stavět...

Omlouvám se, přešlap! Nevyzdvihoval jsem ani neoceňoval nick "eee". Z mé strany naprosto špatná formulace!


Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1966 kdy: 12. 08. 2018, 22:11:36 »
@ josef

Humanismus je dělání dobře člověku, křesťanství je dělání dobře Bohu. A to je rozdíl mezi úspěšnou a neúspěšnou civilizací, dělání dobře člověku vede ke zlu, mnohokrát experimentálně ověřeno, končí to vždy populismem a posléze totalitou. A u boha pak záleží na těch pravidlech. V případě Nového Zákona je taky experimentálně ověřeno, že fungují nejlépe. Podle jejích plodů, tedy podle toho jací jsme my sami, protože fundament pojmu dobra a zla je u nás i ateistů křesťanský. Jen na ten základ zapomněli, že se to nedělá kvůli člověku, ale kvůli Bohu, vnější autoritě, která určila co je dobro a co zlo a to nás chrání před pokušením to určovat. Pokud jsme tomu pokušení někdy podlehli, dopadlo to vždy špatně. A to není otázka jen víry, ale výsledků experimentů, lidské historie.

Ale málo kdo má takovou empatii, aby si dovedl představit, jak myslí lidé jiných civilizací jen na základě jejich pojmu dobra a zla. Proto se naivně domnívají, že ty pojmy se zcela překrývají. A to je zásadní omyl.

Ivan Nový

Re:Proč ateisté nepoužívají logiku ?
« Odpověď #1967 kdy: 12. 08. 2018, 22:23:42 »

Dogma má katolická církev, podle potřeby je mění. Křestané mají Bibli, které se snaží porozumět, každý sám za sebe a někdy dohromady v rámci nějaké církve.

Ale jinak souhlas, odejití od základů naší civilizace, tedy křesťanství vedlo k dalším velkým průšvihům, protože jsme v té zkoušce neobstáli a zavrhli Boha. Jenže u nás je historie 20. let vykládána špatně, tehdy hlavně šlo o to nedovolit komunismu ovládnout celou Evropu. To se podařilo Pilsudskému, který Sověty v roce 1920 porazil. Je to však černá kapitola Československých dějin, protože jsme jim tehdy nepomohli a de facto tímto komunisty podpořili. Za to bychom se měli stydět ještě dnes.

A bible není dogma? Je smutná tahle vaše selektivní slepota.

Nedovedu si představit, že bychom pomáhali polákům, když jsme s nimi tehdy nedávno bojovali o Slezsko, a pravděpodobně ani jedna strana nebyla spokojena s výsledkem.

Bible není dogma, Bible je zjevená pravda. Soubor funkčních modelů lidského chování, šifra, kterou je třeba rozlousknout. Nový Zákon pak svědectví o příchodu Boha, Syna člověka, Ježíše Krista. Nová smlouva s Bohem. Za nedodržování staré smlouvy s Bohem byli Židé potrestání zánikem jejich národního státu a vyhnáním.

Dogma katolické církve jsou ale něco jiného, neslouží Bohu, ale katolické korporaci. A to je problém dogmat, upravují pravidla vnější autority pro potřeby korporace, a odtud pramení i jejich špatná pověst a tendence k útlaku.

Ad Slezsko, třeba by nám ho po té pomoci přenechali sami, tedy to co jsme potřebovali, kontrolu nad Bohumínskou dráhou, část slezského uhlí, a tak místo toho jsme podpořili komunisty a ohrozili Evropu. Žádní Češi nebo Moraváci tam prakticky nežili a prakticky nežijí dodnes. Maďaři tehdy pomohli a šlo jen o propuštění dopravy vojenského materiálu. Je to prostě ostuda, která trvá dodnes.

Naštěstí to dnes můžeme v rámci Trojmoří napravit. Ale pouze s novými elitami.